Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

9 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Ő most hogy jön ide? :D 

Vicces asszociáció. A "bármi lehetséges" kijelentésedre eszembe jutott eme pár nappal ezelőtt Finn-nel kapcsolatban tett határozott kijelentésed:

  

2023. 04. 21. - 12:58, Ody Mandrell írta:

Igen, és be is fog lépni.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 hónappal később...
4 órával ezelőtt, Bence1997 írta:

CDN media

 

Lassan majd csak rájön minden nem PT gyűlölő SW rajongó, hogy mennyire jó döntés volt anno kicserélni Shawt Haydenre... a jelenet kivitelezését lehet kritizálni - lásd @Dzséjt érveit Hayden EpIII forgatási szünetére hajazó felvétele kapcsán - de az, hogy Haydennek kell ott megjelennie egyre kevésbé lehet kérdés látva pl. az Ahsoka sikerét. Mondjuk nekem soha nem is volt kérdéses. :) 

  • Nagyon tetszik 2
  • Vicces 1
  • Tetszik 2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én régen ezt felesleges és tiszteletlen változtatásnak tartottam (pedig aztán engem nem lehet vádolni PT-utálattal), de most már jó ideje megkövettem magamban Lucast, és főleg az utóbbi évek alkotásainak tükrében ez egy zseniális lépés volt. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem már az ep9 igazolta, hogy ez egy piszok jó döntés volt. Ott Hayden hangját hallottuk, amit elég nehéz lett volna összepárosítani a vén Anakinnal. És most, hogy már az ep6 után szellemként újra megjelent, vitán felül áll, hogy ez a csere nem csak szükségszerű volt, de olyasmi, amit a kor alaposan igazolt. Az Anakinos jelenetek az Ahsokában nem valósulhattak volna meg ebben a formában. El sem tudom képzelni, mit csináltak volna, ha nem Hayden szerepel az ep6-ban. Újra recastolják Anakint, a kutya tudja már hányadik színésszel? Mégis használják Haydent, aztán kitalálnak rá valami magyarázatot? Vagy nem is magyarázkodnak, ráhagyják arra, hogy az "Erő misztikus"? Hát, egyik sem lett volna valami jó megoldás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 órával ezelőtt, Nute Gunray írta:

és főleg az utóbbi évek alkotásainak tükrében ez egy zseniális lépés volt. 

Szerintem tudta ő, hogy később még kelleni fog a karakter. Amekkora zseni, erre mérget vennék. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Van aki szimplán vandalizmusnak tartja a speciális kiadást. Ezért van despecial edition, amiben gyakorlatilag rajongók restaurálták az eredetit, ami muzeális érték már. Én ezt is értem. 

A szellem a 6. Végén lehetne áttünéses.

Anakin sose használta azt világos jedihacukát, az Ahsokában is teljesen feketében van. Egyébként nem 20 évesnek néz ki, inkább kortalannak, vagyis krisztusi korúnak. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

42 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Akinek a régi tetszik nézze azt. Elérhető még az a kiadás is.

Nekem mindkettő megoldás elfogadható. Amúgy magamban azzal rendeztem le anno, miután picit meglepődtem, hogy akkor volt Jedi amikor fiatal volt és az a Jedi tért vissza szellemként. Amikor utoljára ép testben volt azt tükrözi a jelenés. Ahsoka végére már a sötét oldalt is integrálta.

 

A minap hallgattam egy videós felolvasást, arról hogy Obi és Yoda ott voltak, amikor 6. Rész végén meghal. Obi segített neki szellemként megjelenni később, mert ő magát nem is tartotta méltónak arra, hogy jediként jelenjen meg. 

 

Nekem mostanában esett le, amiről itt pár hónapja tanácskoztatok. Újranéztem időrendben a klónok háborúja elejéig, a Jedihistóriák vonatkozó részeit is és összeállt a kép. Anakin azért akad ki, hogy nem lehet mester, mert így nem fér hozzá azokhoz tanokhoz, ami neki titkos és úgy hiszi, hogy segítené a nagy céljában, hogy a halál ura legyen. Palpi belógatja neki a csalit az operában, hogy a Jediktől ezt nem tudja meg úgyse. 

Amikor Palpi a 3. Elején mondja, hogy túl veszélyes Dookut életben hagyni és utána Windu ugyanezt mondja Palpira, akkor Anakinban összefolyik a Jedi és a Sith, világos és sötét, ahogy Palpi mondta neki, hogy a Jedik és a Sithek nem sokban különböznek. Ami nyilván csúsztatás, abban a pillanatban ez Anakin antimegvilágosodásához vezet. A Jedikben csalódott, ők is szörnyek ráadásul titkolóznak előtte, nem bíznak benne. Irónikus, hogy a Sith is titkolózik, de úgy adja el a két személyes Sith piramisrendszert neki, hogy mire rájön a csalásra már édesmindegy. 

 

A látomásait rosszul értelmezi. Látja benne Obit is Padme mellett, amikor szül, ebből azt hiszi később, hogy kavarnak a háta mögött, vagyis többszörösen átverve, megcsalva érzi magát. A sok kavargó sötét érzelem teljesen benyeli az elméjét, bekattan. Nem tudja mi a helyes, összemosódik minden. Ki a barát, ki az ellenség. Téveszméi lesznek. Palpatin marad a biztos pont, a horgony, amihez köti háborgó lelkét és elméjét. Eladja a lelkét az ördögnek. Luciferi fordulat ez. Isten legszebb angyala volt Lucifer, aki a fényhozó. Lucifer alázuhan a pokolba, mert aki dudás akar lenni pokolra kell annak menni. Ez teljesen leírja Anakin útját a fénybe, ami a totális bukáson át vezet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Szépen levezetted, jó néha így összeszedve olvasni Anakin útjáról.

Nem tudom megunni. Mint egy könyv, amit több évente újraolvasva mást fedezel fel benne, nem a könyv változik, hanem Te.

A Jedihistóriákban, ha lenne valami szösszenet abból a 10 évből, ami az 1-2 között történik velük az is árnyalhatná. 

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kicsit elgondolkodtam azon, hogy Anakin hány éves is volt, amikor meghalt. Ha minden igaz 45 = amennyiben jól tudom Yavin előtt 41-ben született, és Yavin után 4-ben hunyt el.
Arra gondoltam ennek kapcsán, hogy Anakin életében milyen különös módon volt jelen az Erő 'egyensúlya' az életének éveit tekintve, valamint azoknak arányát.

 

Mire is gondolok?

 

Hosszúnak egyáltalán nem mondható életét két markánsan egymástól elkülönülő szakaszra oszthatjuk (ugyebár). Életének első fele további két szakaszra bontható szét: gyermek évei 9 éves koráig (ez idő alatt is vele volt az Erő meglehetősen markánsan) aztán a Jedi Rendben töltött idő az átállásáig. Ez az idő összesen kb 22,5 éves koráig tartott, a pálfordulásig (Yavin előtt 19). Majd megközelítőleg ugyan ennyi időt élt le Darth Vaderként megtéréséig és haláláig. Tehát Anakin életének évszámai is az egyensúlyt erősítik. Életének felét tehát a jó oldalon másik felét Sith-ként élte le. Kíváncsi vagyok ez mennyire volt tudatos Lucas-tól? Mármint, hogy lényegében ugyan annyi időt töltött a rossz oldalon, mint előtte a jón.


Az Ahsokában láthattuk, hogy Erő-szellemként is megtartotta személyisége mindkét részét, hiszen Darth Vader is ő volt! Bár szellemként nyilván Jedi (és a jó) énje dominál, ott bujkál a háttérben Darth Vader is. Szerintem az Ahsoka ezt valami elképesztően zseniális módon mutatta be, amiért nagyon hálás vagyok Filoninak, mert ha van valami, amit sérelmeztem a Sequel-től, az az Anakin Erő-szellem hanyagolása... ám itt végre megkaphattam, ami ott elmaradt!

Ezek miatt nekem továbbra is ő, vagyis az ŐS Skywalker a kedvenc Star Wars karakterem. :)

Szerkesztve: - Darth Riddick
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 órával ezelőtt, Szisz írta:

Nem tudom megunni. Mint egy könyv, amit több évenként újraolvasva mást fedezel fel benne, nem a könyv változik, hanem Te.

A Jedihistóriákban, ha lenne valami szösszenet abból a 10 évből, ami az 1-2 között történik velük az is árnyalhatná. 

Ezt magam is írhattam volna. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

  

54 perccel korábban, Bomarr írta:

Az biztos hogy egy csomó jedi akit Vader ölt meg az kapott volna egy jobb esélyt. A jedik pedig jobban birták volna a templom ostromot ha nem a Kiválasztott vezeti az akciót. Ki tudja mennyien szabadultak volna akkor meg. Így is voltak kimenekitettek. Lásd Grogu.

 

Palpatine pedig nem véletlenül akarta irmagját is kiirtani a Rendnek. Tudta hogy rá nézve veszélyesek. Vader ezután pedig évtizedekig az első számú jedi gyilkos, aki a legtehetségesebb jediket végzi ki. A kánonban erre most már elég sok példát kaptunk. 

 

Az tény hogy minden "mi lett volna ha" feltételezés ingoványos talaj mert ezer és egy irányba tovább lehet szőni a dolgokat. De akárhogyis nézem: Windu bizalmatlansága ott a hangárban 100 százalékig megalapozott. És még ő aki helyesen érzi hogy Anakinnal ÓRIÁSI a baj, még ő se látja hogy mekkora a gáz. Különben vagy lecsukatná vagy helyben kivégezné. Ha kicsit tisztábban látná mi áll a küszöbön mindkettőre nagyon jó oka lenne.

Azok a Jedik esélyt kapnak, de sok más dolog meg pont nem kapná meg az esélyt. Hiszen sok esemény pont azért indult jó irányba, mert Darth Vader ott volt. Tény, hogy ha Anakin meghal ott a hangárban, vagy az irodában, attól Sidious még ugyanúgy lemészőárolja Windut és társait, kiadja a 66-os parancsot, a klónok leölik a Jedi tábornokokat és megostromolják a Jedi Templomot, és Sidious kikiáltja az Első Galaktikus Birodalmat. És tuti lett volna egy új Sith tanítványa, ahogy lettek volna inkvizítorok is, hiszen ezek teljesen függetlenek Anakin sorsától.

Viszont, ha nincs Vader, máris nagy az esély arra, hogy Revát nem leszúrják, hanem agyonlövik, vagyis nem lesz senki, aki elindítaná azt az eseménysort, ami kirángatja Ben Kenobit az apátiából. De eleve, talán Obi-Wan meg sem éri, hogy apátiába zuhanjon, hiszen Vader nélkül sosem utazik el a Mustafarra, és ki tudja, mi lett volna vele utána. Lehet, hogy az új Sith tanítvány megtalálja, és megöli, mivel nem kötődik hozzá érzelmileg, így a megszállotságát nem fogja felhánytorgatni Sidious, minek folytán az a tanítvány nem fog leállni Kenobi keresésével, mint Vader.

És, ami a legfontosabb, ha Vader halott, sosem lesz egy apa az Uralkodó mellett, aki inkább a haldokló fia megmentését választja, és behajítja az öreget a verembe, aminek folytána az előbb kénytelen élni a klón testtel, ami 30 évre húsbörtönbe zárja -> és nagyban nő az esélye annak, hogy sikerül tökéletesíteni a klón testet, vagy kitart addig, amíg megszületik Rey. Vagy Rey meg sem születik, hiszen most már tudjuk, hogy Dathan is Darth Vadernek hála tudott megszökni az Exegolról, szóval, ha nincs Vader, akkor Rey megszületése is nagyon erőteljesen kérdőjelessé válik.

Szóval Darth Vader léte és az eseményekben való szerepe nem csak szörnyűségeket hozott. Az ő személye is nagyban irányította azt a folyamatot, ami elvezetett minket az Ajan Kloss-i ünnepséghez. Igen, sok pár Jedi talán túlélné, és? Ez nem jelenti azt, hogy az jó. Ráadásul, azok a Jedik is lehet végül ugyanúgy meghaltak volna, hiszen ki tudja, milyen lett volna Sidious új tanítványa, aki nekilendül az inkvizítorokkal levadászni őket. Lehet Vader nélkül még sokkal eredményesebb is lett volna az inkvizíció, és Kenobit, Yodát, Ahsokát, Ezrát és Kanant is sikerül levadászni.

 

Sidiousnak meg később már annyira nem volt fontos, hogy a Jedik írmagját is kiirtsák. Miután Ben másodszorra is meglépett Vader elől, lényegében lemondott arról, hogy a Jedi Tanács általuk ismert utolsó túlélőjét kergesse a tanítványa. Ahsoka megjelenésére kábé megvonta a vállát. Ezra, Kanan és Kal meg majdnem teljesen szabadon ténykedhet a Galaxisban, néhány inkvizítort leszámítva nem nagyon törik össze magukat az elfogásukban, pedig nem csekély kárt okoznak. Vader mégis nagyrészt ignorálja őket, és a Birodalom sem vadászik egy idő után specifikusan rájuk, pedig nem is lenne nehéz kideríteni, hol vannak.

 

Abban én sem kételkedem, hogy Windunak jó oka volt a bizalmatlanságra Anakinnal szemben. Az ep3-ban már mindenkinek jó oka volt. Megölni nem lett volna viszont oka, hiszen egészen az irodáig csak kísértette a Sötét Oldal, nem állt át. Ha mindenkit kinyírnának, mert megkísértette a Sötét Oldal, sok Jedi fej hullana le. Elzárni annál okosabb lett volna, egyben annál nagyobb ostobaság is, hiszen Anakin azt egyértelműen ellenséges tettnek ítélte volna, és talán már ott a hangárban a Jedik ellen fordul. Hiszen Palpatine eddigre már telebeszélte a fejét. Ha meghozza a hírt, hogy Palpatine a Sith Nagyúr, erre Windu hálája jeléül kiadja Anakin letartóztatásának parancsát, akár önként is beledőlhetett volna a saját kardjába, mert ennél jobban már csak úgy játszhatott volna Sidious kezére, ha Windu Anakin jelenlétében próbálta volna megölni. Vagy parancsot ad Anakin megölésére. :) 

Szóval, a megölés vagy az elzárás is ritka ostoba húzás lett volna. Ezen a ponton jó megoldás már amúgy sem volt, mivel Windu nem látta vagy értette meg, hogy az érzelmek által vezetett Anakinnak mennyire fontosak a szerettei, amiben, hála gondatlan odafigyelésüknek, már egy Sith Nagyúr is beletartozott. Szóval itt még talán az volt a legjobb megoldás, hogy csak megkérte, hogy menjen a Tanácsterembe, és nem a letartóztatásával vagy a megölésével próbálkozott. Ugyanakkor az, hogy ezt a pillanatot választotta arra, hogy közölje Anakinnal: sosem bízott benne, annak ellenére, hogy olyan feladatokat testált rá, amik nem csak Anakinnak nem tetszett, de a Köztársaság törvényei értelmében árulásnak minősültek... Nos, ez a szöveg az, amiért Windu egy galaktikus f*sz. Mindaz után, amibe ő és a Tanács belekényszerítette Anakint, csak egy s*gg hülye közli vele, hogy amúgy nem is bízott benne. Ez emberileg is nagyon nagy szemétség volt Windutól, de a legrosszabb, hogy Anakin szemébe mondta azt, amit Sidious már rég a fiú tudtára adott, így lényegében igazolta a Sith Nagyúr szavait: a Jedi Tanács nem bízik benne. Bravó Windu! :clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Winduval az a baj, hogy borzasztó ellenséges és lenéző Anakinnal. Ezt így nem lehet. Vagy tegyék ki a rendből, vagy bízzanak meg benne, de az a mismásolás amit a fiú felé mutattak, volt a legrosszabb. Ráadásul mindez azt a látszatott keltette, hogy itt tényleg a Jedikkel nem stimmel valami. Mindenesetre Anakin még ezek ellenére se állt volna át, ha nem ragaszkodik annyira a szeretteihez. Mert Windut nem azért csonkította meg, mert köcsög volt vele, hanem mert Palpatine tudására vágyott, amivel megmentheti Padmét. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  

5 perccel korábban, Szisz írta:

A klónok és a 66-os az két külön dolog. A klónok voltak 66-os nélkül is és ha nincs ilyenformán beléjük ültetve, programozva, építve a 66-os akkor is el lehetett volna intézni a jediket a klónokkal és Vader nélkül is. 

Nem tudom mi nem világos. :oops:

Az nem világos, hogy miért veszed külön a klónokat a 66-os parancstól, amikor az egyik nem létezhet a másik nélkül. A klónokat azért hozták létre, hogy végrehajtsák a 66-os parancsot, amit senki más nem hajthatott volna végre. Nincs olyan, hogy a 66-os nélkül a klónokkal ki lehetett volna irtani a Jedi Rendet, hiszen a 66-os parancs szolgálta ezt a célt, és erre a beléjük ültetett inhibitor chip kényszerítette őket. A chip nélkül a klónok nagyon nagy része nem hajtja végre a parancsot, mert a Jedikhez és a Köztársasághoz voltak lojálisak, nem az Uralkodóhoz és a Birodalomhoz, ráadásul gondolkodó individumként nagyon gyorsan megkérdőjelezték volna a parancs legitimitását. A biochip pedig csak a klónokban van benne. Szóval biochip-66-os parancs-klónk, ezek így együtt vannak, egy csomagban, nem létezik az egyik a másik nélkül. A klónokat, a parancsot és a chipet is legelső sorban azért hozták létre, hogy végül eszközök legyenek a Jedi Rend felszámolásában.

Szóval, a 66-os nélkül a klónok nem hajtják nélkül vakon, azonnal a parancsot, és a klónokon kívül senki sem hajtotta volna végre ezt a parancsot.

 

15 perccel korábban, Szisz írta:

Anakin csak abban az esetben számít, ha Windu nem győzte le Sidit. Sokan így látják. 

Ezt a mondatot nem értem.

 

15 perccel korábban, Szisz írta:

Anakin nélkül is meghaltak volna a kicsik, azért esélyes, hogy átneveldébe kerül pár. 

Esélytelen. A klónok mindet agyonlövik. Sidiousnak ez volt az egyetlen terve a Jedi ifjoncokkal. De ha tudsz egyetlen olyan művet mutatni, ami ezt cáfolja, vagy legalább alapot adna a kételynek, szívesen fogadom.

 

32 perccel korábban, Szisz írta:

"Örömmel gondolj azokra, akik végre egyesülnek az Erővel."

Ezt a tanácsot egy háborgó elme-lélek komplexum elég sajátosan értelmezheti.

Vagy élből elutasítja, hiszen Anakin számára az anyagi lét volt az egyetlen lehetséges lét nagyon sokáig. Pont ez volt minden baj forrása, hogy nem tudott örömmel gondolni arra, hogy az anyja egyesült az Erővel, ahogy nem tudott örömmel gondolni arra sem, hogy a felesége egyesülni fog az Erővel. Sőt mivel a Sötét Oldalt felhasználva élte túl a mustafari halálos sérülését, több mint valószínű, hogy arra sem gondolt örömmel, hogy ő maga egyesüljön az Erővel. A Sith-ek, így Vader számára is a halál egy végleges, nem kívánatos állapot, ahol elvesztenek mindent, beleértve önmagukat is. Imigyen inkább gondolnak rá az elkerülendő pokolként, ahová legfeljebb ellenségeiket küldik. Szóval, ha eltorzultan is gondolt rá, akkor inkább úgy, hogy azokat a gyerekeket, ahogy minden más ellenségét vagy éppen csak az ártatlan elé kerülőket megfosztja az élettől és a pokolra küldi őket, ahová se ő nem akar menni, és azt meg pláne nem akarja, hogy a szerettei odajussanak. Tehát ez sem éppen a kegyelem érzete, sokkal inkább a bűntetésé. Hiszen egy Sith számára az élet még a legeltorzultabb formájában is jobb, mint a halál. Ezt bizonyította a félbe nyisszantott Darth Maul, Darth Vader és Darth Sidious is, akik karrierjük egy pontján gépek nélkül képtelenek lettek volna élni, saját testük rabjává váltak, iszonyú fájdalmakat voltak képesek elviselni - de még ez is kívánatosabb volt, mint a halál.

 

18 perccel korábban, Szisz írta:

Nem ítélkezem, megbocsátok, ahogy Luke tanította. Így sokkal jobb. :angel:

Én meg zsigerből gyűlölöm, és sosem bocsátom meg azt a tettét, hogy kezelt emelt gyerekekre. Sőt, szörnyűnek tartom, hogy ezen bárki képes túllépni és nem örökre elítélni. Anakin egy tetves gyerekgyilkos, aki ráadásul eme ténykedésével később sem hagyott fel, az Obi-Wan Kenobiban totál hidegvérrel törte ki egy tizenéves nyakát. A legundorítóbb emberi lény, ami létezhet. Undorodom mindenkitől, akik gyerekeket ölnek. Az ilyen férgeket szép lassan kéne egy teljes fordulatszámon működő ipari ventilátorba beleereszteni, és még az is túl gyors halál lenne számukra.

 

21 perccel korábban, Szisz írta:

Szerencsére mi nem érezhetjük át milyen egy roham, amikor sötétségbe borulunk.

A magaad nevében beszélj. A mai napig nem emlékszem arra, hogy megütöttem a húgom pasiját, amikor részegen elkezdte ráncigálni a szemem láttára (plusz még ott voltak azok a nem túl szívderítő sztorik, amiket a tesóm mesélt róla). Az egyik pillanatban elöntött a harag, a következőben a srác előttem feküdt, engem meg a haverom fogott le. A két pillanat között totál sötétség van.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2023. 10. 26. - 15:35, Dzséjt írta:

Az nem világos, hogy miért veszed külön a klónokat a 66-os parancstól

Nem ide tartozik, röviden csak filózás volt, hogy ha nincs 66-os beléjük programozva csak a feltétlen engedelmesség van, akkor elég lett volna a kódolt üzenet. Ahogy írod, valószínű nem. 

Nem folytatom, mert off. 

 

2023. 10. 26. - 15:35, Dzséjt írta:

De ha tudsz egyetlen olyan művet mutatni, ami ezt cáfolja, vagy legalább alapot adna a kételynek, szívesen fogadom.

A 66-os topikban van egy hozzászólás erről, arra reagáltam. 

 

2023. 10. 26. - 15:35, Dzséjt írta:

A magaad nevében beszélj

Velem a fonákja történt, mikor éjszakázós, nemaludtam zombi üzemmódban idegbe tettek és nekimentem másnak. Én csak magamban tettem kárt, ahogy hadonásztam és inkább tudatosabb lettem a hatására. Minden élesebb és tisztább, világosabb lett és vicces, mintha nem én lennék, kívülről láttam magam. 

Na, de Anakinról is írjak. 

Kommenteket olvasgattam Anakinos videók alatt. Szerintem sokakat művészileg traumatizált a gyerek Jedik megölése.

Valaki leírt valahol egy ezo emléket, egy 200 évest. A francia forradalom idején agymosott állapotban katonaként vidékre ment parancsra egy iskolába tisztogatni. Vagyis gyerekeket ölt, mert hitt abban, hogy a hatalom szolgálatában van és azok a gyerekek kártevők. Valahogy Anakin kapcsán jutott eszébe, hogy tudja milyen a sötétségbe zuhanni. 

Mindegy is, hogy képzelgés-e, mert a megélése számít. 

 

Vagy ott van a Milgram-kísérlet, ami alapján az emberek nagy része inkább ölne, minthogy megszegjen egy felülről jövő utasítást. Nem klónkatonák vagy rabszolgák, hétköznapi emberek. 

Nehéz szembenézni ezzel, hogy valamilyen szinten az ember droid, amíg fel nem ébred. 

Elég nem is olyan régre visszamenni a történelemben és rájövünk, hogy nagyon könnyű embertömegeket megvezetni, hogy gyűlöljenek embercsoportokat. 

 

A megbocsátásra jó példa Nelson Mandela életútja vagy a Viskó című könyv és film, ami pont egy gyerekgyilkos tettének következménye.

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 órával ezelőtt, Szisz írta:

Valaki leírt valahol egy ezo emléket, egy 200 évest. A francia forradalom idején agymosott állapotban katonaként vidékre ment parancsra egy iskolába tisztogatni. Vagyis gyerekeket ölt, mert hitt abban, hogy a hatalom szolgálatában van és azok a gyerekek kártevők. Valahogy Anakin kapcsán jutott eszébe, hogy tudja milyen a sötétségbe zuhanni. 

Steve Harvey Reaction GIF

 

19 órával ezelőtt, Szisz írta:

A megbocsátásra jó példa Nelson Mandela életútja vagy a Viskó című könyv és film, ami pont egy gyerekgyilkos tettének következménye.

Dzséjt nangyon távol áll Nelson Mandelától. :D Sose fog megbocsájtani Anakinnak.   

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

 Sose fogy megbocsájtani Anakinnak.   

Ezzel nincs egyedül. Elismerem, hogy remek íve van Anakin Skywalker életútjának a Sagán belül. Mi több, ő az SW talán legközpontibb és -fontosabb alakja, valamint az egyik legjobb/legérdekesebb karaktere. Viszont, hiába "váltotta meg" magát Anakin a végén azzal, hogy megmentette a fiát és a Galaxis jövőjét, a gyerek tömeggyilkosságra (és egyéb gátlástalan, förtelmes tettekre Sith évei alatt) nincs mentség, és főleg nem bocsánat a részemről. Tudom, a Saga azt akarja közölni, hogy sosincs késő jó útra térni, bármit tettünk is... ennek ellenére, számomra egy gyerek- és tömeggyilkos nem érdemel semmiféle megbocsátást. Semmilyen körülmények között!  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Dzséjt nangyon távol áll Nelson Mandelától. :D Sose fogy megbocsájtani Anakinnak

Próbálkozni lehet. A tettét nem is lehet. Az embernek meg lehet. A megbocsátás nem a másikról szól, ez is önzés, nem megbocsátani önbüntetés. Miért gyötröm magam egy olyan emlékkel, amin nem lehet változtatni? A gyűlölet gyűlöletet szül. Ráadásul ez fikció, egy fiktív karakter, arra jó, hogy rajta keresztül megismerjük magunkat, az embert. 

Ezt megértetni epifánia. 

"Nem haragszom önre Needa kapitány. ";)

  • Nagyon tetszik 1
  • Zavaros 1
  • Tetszik 1
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

34 perccel korábban, Szisz írta:

A tettét nem is lehet. Az embernek meg lehet. A megbocsátás nem a másikról szól, ez is önzés, nem megbocsátani önbüntetés.

Itt az a kérdés, hogy @Dzséjt pl. mit tagad meg Anakintól azzal, hogy nem tud neki megbocsájtani. Igen, a tettei valóban megbocsáthatatlanok sok esetben. De pl. mondanád-e azt Dzséjt, hogy Anakin nem érdemelte meg az Erőszellem létet? Vagy azt, hogy Luke feltétel nélkül bízott benne és megmentette?

 

Mert "könnyű" azt mondani, hogy gyűlölök egy karaktert, de mit jelent ez a sorsa értelmezése kapcsán? Mert szerintem itt már senki sem menti fel Anakint a tettei alól, mindenki elítéli, mindenki borzalmasnak tartja a Vaderként elkövetett tetteit. De az, hogy a végén megbocsátunk-e neki az vajon miben manifesztálódik? Én összességében el tudom fogadni, hogy ő egy ilyen utat járt be, ami alatt ő is szenvedett rendesen és aminek a megváltásához kellett a fia feltétlen szeretete, amire rászolgált, mert egykor valóban ő volt Anakin Skywalker és nem egy velejéig romlott szörnyeteg volt egész élete során.

 

Élete végén az egyensúly megteremtésével pedig elfoglalta az őt megillető helyet Erő szellemként, amire szerintem rászolgált.

 

Aki nem tud neki megbocsátani, miben gondolkodik másként Anakinről? Miben manifesztálódik a "nem tudok neki megbocsátani"? Vagy egyszerűen zsigerből gyűlöli és leszedi az Anakin posztereket a falról? :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2023. 11. 01. - 12:47, Ody Mandrell írta:

Jézus is megmondta: ha megdobnak kővel, dobd vissza kenyérrel

Jó, hogy felemlegeted. Valaki Luke karakterét hasonlította Jézushoz, Anakint Ádámhoz, aki eszik a tiltott fa gyümölcséből. Sidius a kis-értő gonosz. 

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én azzal a megbocsátós mizériával úgy vagyok hogy a fentebb említett fikció meg fiktív karakter dolog miatt ezt az egészet totál értelmetlennek és feleslegesnek meg hatalmas marhaságnak és túlzásnak tartom. Azt meg tudom érteni hogy valaki nem bír ennyire meg annyira fiktív figurákat és neheztel rájuk a szemétségeik miatt mert az nálam is úgy van. De szerencsére le tudom tudni annyival hogy az az illető egy mocskos rohadék vagy valahogy így mert tudnám őket csillagozást igénylő szavakkal is illetni de mivel utálom ha nem látszik a szövegelésemből minden inkább hanyagolom az olyanokat. De azzal már semmi értelmét se látom problémázni hogy megbocsátok-e nekik vagy se. Annak nem a valóságban élők problémájának kéne lenni hanem azoknak akik ellen az adott sérelmek el lettek követve. Ezzel a gyereklegyilkolászós dologgal is úgy vagyok hogy jó nagyon elítélem és valamennyire utálom Vader apánkat miatta de azt már magasról lecsokizom hogy esetében bármilyen formában is a megbocsátáson problémázzak mert az a rész már totál érdektelen nekem mert nem ellenem ügyködött és ráadásul a valóságban nem is létezik. Plusz még felesleges stresszelés is mikor valójában amúgy is van épp elég megbocsátást igénylő nyavalya. Sőt ha olyanom lenne akkor én se bocsátanék sose meg a faternak azért hogy gyerektömeggyilkosba ment át mert nem vagyok egy megbocsátó fajta. De ez a téma tényleg annyira értelmetlen nekem hogy nem is akarom megérteni sem. Sőt egyáltalán nem is akartam a róla való irkálásra időt pazarolni de ez a Vader apánknak nem megbocsátós cucc annyira idegesítő már nekem hogy már nem bírtam magamban tartani és jobbnak láttam már inkább túl lenni rajta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Rog írta:

Én azzal a megbocsátós mizériával úgy vagyok hogy a fentebb említett fikció meg fiktív karakter dolog miatt ezt az egészet totál értelmetlennek és feleslegesnek meg hatalmas marhaságnak és túlzásnak tartom. Azt meg tudom érteni hogy valaki nem bír ennyire meg annyira fiktív figurákat és neheztel rájuk a szemétségeik miatt mert az nálam is úgy van. De szerencsére le tudom tudni annyival hogy az az illető egy mocskos rohadék vagy valahogy így mert tudnám őket csillagozást igénylő szavakkal is illetni de mivel utálom ha nem látszik a szövegelésemből minden inkább hanyagolom az olyanokat. De azzal már semmi értelmét se látom problémázni hogy megbocsátok-e nekik vagy se. Annak nem a valóságban élők problémájának kéne lenni hanem azoknak akik ellen az adott sérelmek el lettek követve. Ezzel a gyereklegyilkolászós dologgal is úgy vagyok hogy jó nagyon elítélem és valamennyire utálom Vader apánkat miatta de azt már magasról lecsokizom hogy esetében bármilyen formában is a megbocsátáson problémázzak mert az a rész már totál érdektelen nekem mert nem ellenem ügyködött és ráadásul a valóságban nem is létezik. Plusz még felesleges stresszelés is mikor valójában amúgy is van épp elég megbocsátást igénylő nyavalya. Sőt ha olyanom lenne akkor én se bocsátanék sose meg a faternak azért hogy gyerektömeggyilkosba ment át mert nem vagyok egy megbocsátó fajta. De ez a téma tényleg annyira értelmetlen nekem hogy nem is akarom megérteni sem. Sőt egyáltalán nem is akartam a róla való irkálásra időt pazarolni de ez a Vader apánknak nem megbocsátós cucc annyira idegesítő már nekem hogy már nem bírtam magamban tartani és jobbnak láttam már inkább túl lenni rajta.

Jól tetted hogy leírtad. Ez is egy nézőpont. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jogos @Rog. Bocsi. :oops::D

Persze nem is kell azon rugózni, hogy a néző, hogy viszonyul egy fiktív karakterhez. Isaura filmen kívüli felszabadító propagandáját idézi. Ennek egyéni szocprobnak kéne lennie. A film univerzumán kívüli térben szociálpszichológiai kérdés, hogy mitől éreznek az emberek valódi érzéseket egy fiktív karakterrel kapcsolatban. Nem mintha a gyűlölet kivetítés egy valóságos emberre helyénvalóbb lenne. Egy fiktív karakter esetében is van egy valódi színész és az írók, rendezők, akik szívnak az összemosások miatt, hacsak nem igazi jedik, akik le tudják választani magukat mások véleményétől és a fikció helyén kezelni mások haragját. Huh. :fű:

Ami miatt van ennek ITT létjogosultsága az az SW egyik nagy tanulsága, mondanivalója is egyben. Mégpedig az, hogy bárhonnan vissza lehet fordulni, térni. Bármilyen messzire ment Anakin a sötétségbe van visszaút, ha valaki/valami gyújt egy kis fényt, hogy visszataláljon.

Nem számít, hogy a múltban mit tett, az már nem változtatható meg és ezért kár azon vekengeni (Ahsoka 5. rész, Anakin leckéje). Az számít, hogy MOSTban mit tesz és így bárki megváltható. A jelen pillanat műve a kárhozat és a megváltás is. Nincs örök kárhozat és örök megváltás sem (amíg testben él), minden a  jelen pillanatban dől el.

A megváltás megbocsátás által érhető el, vagyis a történeten belüli megbocsátás diskurzusnak van létjogosultsága. Annak, hogy Luke megbocsát az apjának, hogy Leia, Obi, Padme megbocsát-e és főként, hogy Anakin megbocsát-e saját magának!! Ez utóbbi talán a legfontosabb lépés, mert önmegváltás elképzelhetetlen enélkül az én olvasatomban. Ha Anakin nem tudna megbocsátani magának, akkor nem tudna visszatalálni a sötétségből.

 

Meglehet, hogy Anakin másoknak segítő tettei és másoknak ártó tettei egyensúlyba kerültek az azt megelőző pillanatban, amikor fiát megmenti és ott billen a mérleg vissza éppenhogy. Talán legtöbbünk erkölcsi mércéjében a gyerekgyilkosság akkora borzalmas tett, hogy az semmivel nem billenthető helyre, viszont az SW világában máshogy mér a erőmérleg.

A többség szerintem az SW-n belüli fiktív karakterek közül sem ennyire "Jézus", viszont ezzel nincsenek hatással Anakin megváltására. A legfontosabb, hogy ha Luke hisz benne, akkor Anakin is tud hinni abban, hogy van remény. Elég egyetlen gyertya, hogy újra fény legyen a vaksötétben.

Luke el is égeti Vader maradványait és ezzel egy nagy fáklya gyúl az éjszakában.

Talán azért is nem annyira nagy dolog, hogy végül Sidiust nem sikerült elpusztítani, mert lehet, hogy Vader az első Sith, akit belülről állítanak félre és önmagát pusztítja el a tanítvány, nem a mestert, ezzel lényegében megtörve a láncolatot. Sidi pusztulása is csak elodázódik. Vader sose lett sith mester, Anakin sose lett jedi mester. Egyensúly.

Így nézve Anakin marad a kiválasztott. Azzal, hogy Sith lett és elpusztította magában a Sithet beteljesült a jóslat. Magadban megölni a sithet valahol jedisebb megnyilvánulás, mint egy külsőt megölni. Így látom. Most.

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.