Ugrás a kommentre

A Mortis világa


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Qui-Gon kérdései szerintem azt a célt szolgálják, hogy Obi-Wan tisztán lásson Anakinnal szemben, egyben magával is. Ezek azok a kérdések, amikre Ben ad választ szellem formában az ep6-ban.

"Kitanítottad a fiút?" - kérdezi, és Obi-Wan számba is veszi a helyzetet, eljut arra a konklúzióra, hogy nem járt teljes sikerrel. Az ep6-ban már azt is tudja, miért: nem volt elég jó tanár, arrogánsan azt hitte, lehet olyan jó, mint Yoda. Aztán Qui-Gon figyelmezteti, hogy ez a hely, képletesen az egész Galaxis (hisz kapcsolat van a két világ között) veszélyes lehet a számára ekkora erő birtokában, ha nem ő a Kiválasztott.

 

Hogy később Anakinnál Qui-Gon látszólag kétértelmű választ ad, az szerintem inkább félreértelmezés. Hajlamosak vagyunk a dolgot cselekvés és nem cselekvés szempontok alapján szemlélni. Anakin öljön vagy ne öljön, menjen vagy maradjon. Pedig Qui-Gon válaszában ott a magyarázat: "Egyiket se tedd. Láss mélyebbre. Akkor találhatsz más megoldást."

És ott volt az orra előtt a más megoldás. Nem a Fiút, az Atyát kellett kivonni a képletből. Az egyensúly megbomlott, látnia kellett volna, hogy ezen a ponton csak úgy állítható helyre a rend, ha magát a mérleget vonod ki az egyenletből. És a tanács jó volt, hiszen végül eljutottak a megfelelő megoldáshoz. Bár sajnos nem Anakin jött rá.

Hogy miért küldte oda Qui-Gon? Nos, Yoda is beküldte Luke-ot a barlangba, ahol láthatta, mi vár rá, ha azt az ösvényt járja, amin halad.

 

Abba is érdemes belegondolni, hogy a Fiú bárhol találkozhatott volna Anakinnal és bármikor megmutathatta volna neki a jövőjét, így nem kellett volna a barlangba csalnia.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Értelmezés kérdése az egész, így lehet ez is, de az is amire én gondoltam. :) Már arra is gondoltam, hogy ez az egész csak egy nagy színjáték a család részéről, hogy teszteljék Anakint. Bár ennek meg ellentmond, hogy a Lány valóban meghalt.Talán egyszer majd elárulják Filoniék mi volt ez az egész. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...
  • 6 hónappal később...

Ma értem a misztikus Mortis hármashoz. Elég rég láttam, és most újfent teljesen elvarázsolt. A sorozat legmisztikusabb és legtöbb kérdőjellel rendelkező története. Zseniális az egész, nagyon fog hiányozni ez a fajta mesélés.

 

PB! Nagyon kíváncsi lennék, hogy Te miként látod ezt a történetet? Mi már rengetege írtunk róla, de kíváncsi lennék Te mit gondolsz róla?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

PB! Nagyon kíváncsi lennék, hogy Te miként látod ezt a történetet? Mi már rengetege írtunk róla, de kíváncsi lennék Te mit gondolsz róla?

Köszönöm megtisztelő érdeklődésed. ;) Annál is inkább, mert ez volt az egyik legfontosabb (a másik a Maul-szál és talán még Obi-Wan kamuhalála is befér) olyan nagyobb vonal, amibe anno nem folytam bele. Még messze nem voltam tag, amikor először láttam és komoly érzelmeket váltott ki belőlem. Az azóta már megboldogult (így talán leírhatom) starwars.hu fórumon próbáltam diskurálni a dologról, de ott elég nagy volt a pangás. Aztán az újranézésnél még csak nézelődőként jártam ide, mire pedig aktív tag lettem, már eléggé leült a téma. Annak nagyszabásúsága okán pedig nem kívántam csak úgy beböfögni az éterbe. :)

 

A lényeg az, hogy én ezt az egészet egy "intenzív interaktív kollektív hallucináció" fogalommal tudom/szoktam magyarázni. A résztvevő karakterek kiestek a valóságból és egy közös "álomvilágba" csöppentek. Mindennek a kiváltó oka pedig az Erő volt. A történteket pedig csupán a tudatalattijukba mélyen besüppedve raktározták.

Intenzív, mert ha jól emlékszem azt említik a központból, hogy nagyon rövid ideig veszítették csak el a kapcsolatot a jedikkel, noha ez nekik és nekünk sokkal hosszabbnak tűnt, annyi minden történt.

Interaktív, mert a résztvevők az adott szituációkra való reakcióikkal és gondolataikkal befolyásolni tudták a képzeletbeli világ történéseit. Tehát nem külső szemlélőként "moziztak" csupán, hanem alakították a dolgok alakulását.

Kollektív, mert mindhárman ugyanabba a világba kerültek és (szép szóval) kölcsönhatottak egymással. Ennek ellenére persze mindenki a saját szemszögéből látta a dolgokat és s saját démonaival kellett megküzdenie.

Hallucináció pedig azért, mert nekem ezt valóságnak elfogadni...feldolgozhatatlan. Az egész rejtélyes űrállomás, mint külső-belső helyszín, az ott lévő lények, a szellemek, stb.. Eleve Qui-Gon, az idősebb Ahsoka vagy Anakin későbbi sorsának megjelenése. Mind-mind olyan elemek, amiket én nagyon SW-idegennek tartok. Nem érzem azt, hogy a valós SW világban ezeknek ebben a formában helyük lenne.

 

Én ezt már először is (na jó, másodszorra, mert először csak a szám tátottam) csak így voltam képes befogadni. Így viszont azt kell mondjam, hogy egy zseniális ötlet rendkívül igényes és magával ragadó megvalósítását láthattam, aminek megérte terítékre kerülnie. Így jól illeszkedik a TCW szerencsére nem kevés olyan szála közé, amely igazán mély extra tartalommal bővítette a SW világát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez új megközelítés. Valamennyire. :) Valóban mindenki a saját démonjaival küzdött, ez nekem még fel se tűnt. Maga az egész egy szinttel magasabban játszódott mint a normál SW történetek. Ez is jól mutatja, hogy teljesen elszeparált világ volt. A zenét is ki kell emelni természetesen, nagyon sokat hozzáadott a történet érzelmi részéhez. Amikor a végén visszakerültek a saját valóságukba, olyan volt mintha egy álomból ébrednénk.

 

Egyébként a teóriádnak esetleg az mondhat ellent, hogy a Jedik kaptak egy jelet. az csak úgy a semmiből nem jöhetett. Azt valaki küldte. Egyébként én teljesen elfogadhatónak tartom az ottani történéseket, mert szinte teljesen különálló világról beszélünk ami nincs fizikai kapcsolatban az SW általunk ismert univerzumával. Érdemes elolvasnod miket polemizáltunk róla a részek topikjaiban, vannak ott érdekes teóriák bár elég hosszú olvasmány. :D Filoni és Taylor tudják a válaszokat de nem hajlandók elmondani őket. Egyelőre...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként a teóriádnak esetleg az mondhat ellent, hogy a Jedik kaptak egy jelet. az csak úgy a semmiből nem jöhetett. Azt valaki küldte.

A jel természetesen valós volt. Lehetett pl. valamiféle csapda is, ahol aztán annak felállítóit kellemetlenebb helyzetbe hozta az Erőkoncentráció, mint hőseinket. De ez persze csak egy elmélet, számos egyéb forrása lehetett a jelnek, amire érkeztek.

 

Egyébként én teljesen elfogadhatónak tartom az ottani történéseket, mert szinte teljesen különálló világról beszélünk ami nincs fizikai kapcsolatban az SW általunk ismert univerzumával.

Nekem pontosan emiatt nem elfogadható (SW valóságként). Ebben nyilván közrejátszik az, hogy a való életben is szkeptikus vagyok a természetfeletti jelenségekkel és hasonló mágikus misztikumokkal kapcsolatban. Szóval nekem ami "egy szinttel magasabban játszódik", az már nem fér bele a realitások adta keretekbe. ;)

 

Érdemes elolvasnod miket polemizáltunk róla a részek topikjaiban, vannak ott érdekes teóriák bár elég hosszú olvasmány. :D

Anno, amikor még csak szemlélődő üzemmódban jártam ide, nagyjából végigfutottam az említett gondolatokat. Jelentős szerepük volt abban, hogy úgy éreztem, nagy kincsre bukkantam ezzel a közösséggel. Ment is rögtön a tagfelvételi kérelem. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A jel természetesen valós volt. Lehetett pl. valamiféle csapda is, ahol aztán annak felállítóit kellemetlenebb helyzetbe hozta az Erőkoncentráció, mint hőseinket. De ez persze csak egy elmélet, számos egyéb forrása lehetett a jelnek, amire érkeztek.

Ez már nekem kicsit eröltetett. :P

 

Nekem pontosan emiatt nem elfogadható (SW valóságként). Ebben nyilván közrejátszik az, hogy a való életben is szkeptikus vagyok a természetfeletti jelenségekkel és hasonló mágikus misztikumokkal kapcsolatban. Szóval nekem ami "egy szinttel magasabban játszódik", az már nem fér bele a realitások adta keretekbe. ;)

A realitások adta keretbe belefér az, ha valaki poharat varázsol a semmiből? Vagy mágiával felturbóznak egy lényt? Esetleg Maul feltámadása? :D Az SW egy misztikus világ a saját törvényeivel. A mi realitásunkon teljesen kívül esik. A Mortis azért elfogadható számomra, mert ott akkora hatalom koncentrálódik, amit nem lehetett elbagatellizálni. Megmondom őszintén én az EPVII -re is szívesen vennék egy ilyen fantasy vonalat, ami mélyrehatóbban foglalkozik az Erő misztikumával.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A realitások adta keretbe belefér az, ha valaki poharat varázsol a semmiből? Vagy mágiával felturbóznak egy lényt? Esetleg Maul feltámadása? :D

Nem. Nekem legalábbis nem. Ahogy az sem, hogy valakinek fél perc alatt visszanő az eredeti frizurája tar kopaszról. :D Ennek megfelelően Maul feltámasztása, Savage elvarázsolása vagy az Obi-Wan kamuhaláláról szóló szál nekem annyira kimutat a SW keretiből, hogy csak emiatt érzem azt, hogy a TCW nem lehet olyan szinten a SW univerzum része, mint a filmek.

 

Az SW egy misztikus világ a saját törvényeivel. A mi realitásunkon teljesen kívül esik.

Ezen van a hangsúly. Hiába teljesen fiktív egy alternatív világ, akkor is elvárom tőle, hogy legyenek alapvető természeti törvényei. A SW-ban a 6 filmből ezek elég pontosan leszűrhetőek és körülhatárolhatóak. Az egyéb SW alkotások 98%-a is igazodik ehhez. Az itt említett dolgok pedig számomra keresztülhúzzák ezt a logikát.

Nekem nem elfogadható az, hogy egy boszorkány olcsó trükkökkel hülyét csinál egy (ha rangja alapján nem is, de képességei alapján mindenképp) Sith Nagyúrból. Vagy hogy az összes szereplő közül legegyértelműbb halált haló karaktert varázsolják vissza a sztoriba. Vagy hogy egy teljesen normális, átlagos és pozitív személyiségű figurából ilyen-olyan mágiával örök életére egy feltápolt gyilkológépet csináljanak, aki mindenféle érdemi kiképzés nélkül felveszi a versenyt a legkiválóbb jedi és sith harcosokkal. Vagy az, hogy a Kiválasztott már évekkel előtte megismeri végső sorsát. Vagy az, hogy egy sínen lévő, extra-tehetséges és nyíltszívű padawan egy <már nem tudom milyen állat>harapástól velejéig romlott gonosszá váljon, aki meghal, aztán egy szellem leheljen bele újra olyan életet és személyiséget, amilyen előtte volt. A listát tudnám még folytatni, de mindenki örömére nem teszem. :D

A lényeg az, hogy biztosan van olyan alternatív világ, amelynek olyan törvényeket vázolnak fel, hogy simán átélem és gond nélkül elfogadom az ilyen és ehhez hasonló történéseket, de a SW nem ilyen világ. ;)

 

Megmondom őszintén én az EPVII -re is szívesen vennék egy ilyen fantasy vonalat, ami mélyrehatóbban foglalkozik az Erő misztikumával.

Annak én is örülnék, ha az Erő misztikumával foglalkoznának, de ennél sokkal reálisabb és SW-ba illőbb módon. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt nem igazán értem, pb, mert a filmek is tele vannak természetfeletti jelenségekkel. Emberfeletti gyorsaság, lehetetlen magasra ugrás vagy éppen, hihetetlen magasságokból történő leesés túlélése. Tárgyak lebegtetése, a jövő, a múlt, fényévekre lévő helyszínek megpillantása, mintha magad is ott és akkor lennél. Ember, aki túlél túlélhetetlen sérülést. Barlang, ami jelenéseket küld az emberre -> ez utóbbi ráadásul nagyon hajaz a topic témájára, Mortis világára, csak annak egy kevésbé erőteljes változata.

És persze az egész cuccot összefogó misztikus energiamező, ami minden életért felelős egy komplett galaxisban, ami befogadja a halottakat, amely honából visszatérhet a szellem, s amelynek saját akarata van, tervei, amelyeket végrehajt, teremt és irányt mutat, és amelynek hatalma mellett egy bolygó felrobbantása smafu. Egy ilyen dologba bármi belefér, minden, amit a fantázia megszülhet (ezért fantáziavilág a Star Wars, nem pedig maró logika közé szorított sci-fi világ), a fantázia pedig nem szabályok szerint működik. És Lucas maga is így írta a Star Warsot, ez leszűrhető a hat filmben történt változásokból is, vagy éppen arról, hogy mik azok az elemek, amiket maga tanácsolt a TCW-hez.

Az Erő bármire képes, bármire, amihez képest egy bolygó elpusztítása semmiség (márpedig jelenlegi tudásunk alapján a Halálcsillag technológiai csoda, egy hihetetlen és lehetetlen konstrukció), ez talán az első, amit a történelemben kimondtak az Erőről. Innentől kezdve minden lehetséges, poharak elővarázsolása, élőlények feltápolása, vagy éppen egy komplett világ megteremtése az elmében vagy azon kívül, időn és észlelésen kívül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt nem igazán értem, pb, mert a filmek is tele vannak természetfeletti jelenségekkel.

Akkor tényleg nem értitek, amit írtam, valószínűleg rosszul fogalmaztam. ;)

 

Szóval a mi való világunkban vagyok szkeptikus a saját természeti törvényeink felett álló jelenségekkel szemben. Emiatt pedig egy filmmel kapcsolatban sem szeretem az adott alternatív világ által megteremtett törvényeket felülíró dolgokat.

 

Tehát nincs semmi bajom az Erővel vagy a telekinézissel a SW-ban, mert abban az univerzumban ezek lehetségesek. Az általam korábban sorolt dolgok viszont szerintem kimutatnak a filmek által vázolt keretekből.

Pl. Maul feltámasztása esetén joggal feltételezhetem, hogy Qui-Gon, Obi-Wan vagy Sidius sem halt meg valójában, ahogy Padmé sem. Ez nem túl jó dolog, mert így majdnem minden haláleset megkérdőjeleződik.

Talzin Mamával is az a gondom, hogy egy Sith Nagyúrból ne csináljon már bohócot több ezer fényév távolságból, mert akkor az egész sztori esszenciája csuklik össze. Elvégre akkor az öreglány szellent egyet és minden Erőhasználónak szevasz van, mert akkora erő összpontosul a kezében. Plagueis iszonytató zseninek volt leírva, amiért képes volt életet teremtetni. Talzin meg lazán összevarázsol egy szinte elpusztíthatatlan szörnyeteget, ami mindenféle előképzettség nélkül felveszi a harcot a legjobb sithekkel és jedikkel. Akkor összerakhatott volna egy ilyen sereget és megint csak vége mindennek.

Ugyanez volt a bajom Starkiller-rel is, aki huszonévesen köröket ver Yoda-ra az erejével.

Mortis-ban is előjön a gonosz fiú és lazán tökreteszi egy jólelkű padawan életét, aztán a jó lány meg újjáéleszti és Ahsoka újra olyan lesz, mint volt...

 

Na ezek nekem messze túlmutatnak azon, amit a 6 SW film képviselt. Ami önmagában nem lenne gond, de az összes szereplő áldozatait és erőfeszítéseit sokkal értéktelenebb fényben tüntetik így fel. A jelentőségük csökken és csak kispályásnak jók. Sidious nagy terve sem üt akkorát, ha kell hozzá az, hogy a galaxis egyéb zugaiban élő istencsászárok behunyják szemeiket, mert ha gondolnának egyet, akkor el lenne söpörve minden.

 

Az pedig azt hiszem érezhető, hogy ezen dolgok nem összemérhetők azzal, hogy egy Jedi Mestert elfed egy bolygón a sötét oldal leple, vagy hogy egy tapasztalatlan, de rendkívül Erőérzékeny fiatalembernek az Erőtől furcsa látomásai támadnak egy barlangban. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De egy fantázia világban mi tesz valamit "természeti törvénnyé", és mi van azon túl? Semmi, csak a saját előítéleteink. Semmi sem bizonyítja, hogy Mortis világa természetfeletti jelenség, csak annyit tudni, hogy az ott járt szereplők nem láttak még ilyet, az viszont egyáltalán nem jelenti azt, hogy természetfölötti vagy természetellenes. Az Erő síkján, ami jóval a mi világunk felett lehet, talán ez olyan mindennapos, mint nálunk egy másik ország meglátogatása.

Egyszerű a dolog: volt idő, amikor a napfogyatkozás isteni csoda volt, egy természetfeletti jelenség. Ma már tudjuk, hogy totál természetes. Ha a mi világunkban ilyen "isteni csodák" létezhetnek, miért olyan nehéz bevenni ezt egy teljesen fantázia alkotta világba, aminél ugyanúgy tényszerűségnek KELL lennie, hogy vannak olyan dolgok, amiket MÉG nem értenek a szereplők, ezért furcsa, szokatlan, természetellenes vagy a felettinek tűnik nekik, de MAJD idővel rájönnek, mi az. Példa is van erre a filmekben, Leia, aki ugye nem érti, soha fel sem foghatja saját bevallása szerint azt a hatalmat, amit Luke ural. Fogadjunk, hogy az ep7-ben ez az erő már nem lesz olyan felfoghatatlan számára, az ep4-5-6-ban mégis természetfeletti képesség, az ő szabályain, világán kívül esik.

Viszont, ott van Dooku, aki meg sem lepődött azon, hogy Talzin poharat teremtett. Ergo: tökre nem lóg ki a természet szabályai közül az, hogy valaki az Erővel poharat teremt. Azon sem lepődött meg, hogy fényévekről képes támadást indítani ellene. Ha ezek mind olyan váratlan, természetellenes dolgok lennének, akkor Dooku és Sidious hangyányit jobban aggódott volna Talzin miatt, de valószínűleg a Jedik is. A dolog természetellenes, de nem természetfeletti.

Hogy is mondta Palpatine: "The Dark Side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be unnatural."

 

Ami Darth Mault illeti, ő nem feltámadt, hanem életben maradt. Nem mindegy. Feltámadás még nem volt a Star Warsban. ;) És jól mondod, Obi-Wan, Qui-Gon nem halt meg valójában, szellemük tovább élt. Lásd: ep2, ep4-5-6. :P

Azt a majdnem elpusztíthatatlan szörnyeteget pedig Darth Sidious szó szerint röhögve győzte le, de Darth Maulnak sem esett nehezére lepofozni, amikor Savage fénykardot emelt rá, és Tyranusnak is csak egy kis délutáni testmozgás volt, pedig akkor Savage mellett még Asajj is ott volt ellene. Aztán, mire is jutottak? Savage már majdnem sírva mondta, hogy túl erős neki Dooku. Szóval, hogy is van ez a "felveszi a harcot"? Csak az nem győzte le, aki nem akarta (még Obi-Wan is lenyomta, pedig akkor Maul ott volt neki támogatásul).

 

Egyetlen dolog van: még sosem láttuk Yodát vagy Sidioust igazán elszabadulni. Nem tudjuk, mire volt képes Yoda fiatal korában, vagy mire lenne képes Sidious, ha összemérné erejét Talzinnal. Vagy Anakin mire lenne képes, ha igazán kiélné a benne szunnyadó erőt, bár a Mortison láthattuk, amikor megközelíti: az Erő oldalai is térdre kényszerültek előtte. Starkiller köröket vert Yodára? Miben? Legnagyobb tombolásában képes volt lezúzni a Halálcsillag egy termét... És? Anakin is lezúzott egy termet az ep3 végén, Yoda és Sidious is szétcincált egy csarnokot, amikor egymást cseszegették. :) De Starkiller legnagyobb tombolása után Palpatine-nak és Anakinnak kutya baja sem volt. Na jó, Anakin kicsit lestrapált lett, de az nem az Erőkitörésnek köszönhető. Úgyhogy, csak annyi van, hogy Yoda, Sidious, Anakin még visszafogják magukat, bár a TCW-ben azért képet alkothattunk arról, milyen, amikor kicsit eleresztik magukat (Ambush, Overlords, The Lawless, Revenge of the Sith).

 

Összegezve: attól, hogy a szereplők nem értenek valamit, még nem jelenti azt, hogy az a fantázia világ természetei törvényein kívül esik. A világok így hihetőek, pláne egy olyan fantáziavilágban, ahol a természetfeletti dolgok hétköznapiak. És az, hogy a legerősebbek nem vetik be teljes erejüket, az nem biztos, hogy a teljes erejükből tomboló gyengék náluk erősebbek. :) Elvégre Galen Marek harcolt Sidiousszal, és belehalt, Sidious karcolás nélkül túlélte. Savage-ot bárki legyőzhette, Talzin pedig szépen trükközött, de senki nem lepődött meg a trükkjein, senki nem érezte igazán fenyegetésnek. És amikor igen, akkor Dooku kit küldött, hogy állítsa meg? Grievoust.

 

Mortis persze az első szakaszba illik. Azért, mert a szereplők nem ismerik még a mibenlétét, nem jelenti azt, hogy az kívül esik a Star Wars világának keretein. Pláne nem úgy, amikor a szereplők maguk mondják, hogy mire lehet képes a mi létsíkunkon jóval túlmutató síkot uraló tudatos mező.

És ki tudja, lehet, hogy Yoda maga pontosan tudta, mi az ott. Lehet szándékosan küldte őket oda, ahogy Luke-ot is szándékosan küldte be a dagobah-i barlangba. Ez se rosszabb magyarázat, mint bármi más.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Természetesen elképzelhető, hogy olyan dolgok vannak, amiket mi még nem láttunk, de amúgy az adott világban természetesek. Csak felmerül bennem, hogy akkor miért nem voltak benne a filmekben? Persze, mondhatjuk azt, hogy nem lehet mindent felvonultatni néhány filmben, de a TCW-ben látott extrém megoldások hihetetlenül leegyszerűsítették volna a filmbeli szereplők dolgát. Ráadásul ilyen magas szintű dolgokról nehéz elképzelni, hogy kimaradnának egy adott univerzumot bemutató "filmsorozatból". Kicsit olyan, mint a 2. világháborúról filmet csinálni, de a németek nélkül. :D

Volt az a holomicsoda is, amitől láthatatlanok voltak meg köztársasági katonáknak néztek ki. Csak gondoljunk bele, hogy egy ilyen technológiával mennyi filmbeli cselekedet válik értelmetlenné. Ezért is írtam, hogy nem az ismeretlen dolgokkal és képességekkel van bajom. A gond ott van, amikor ezek felülírják a magasabb rendű (filmbeli) dolgok értelmét.

Sok példát írtam már, most zárásként megint megemlítek egy témába vágót. Ha a Mortis-t valóságnak fogjuk fel, akkor az öreg (vagy az Erő maga) gondolt egyet és odarendelt magához 3 Erőérzékenyt és játszadozott velük. Ahsoka-t vmi állat formájában beszennyezte a sötét oldal és átállt, majd megölték. Erre a világos oldal képviselője feláldozta magát, hogy megmentse és visszahozza az igazi Ahsoka-t. Persze neki a jövőbeli énje vázolta a sorsát, a Kiválasztottnak meg aztán minden el lett mondva. Ha ez ilyen egyszerű szitu, akkor miről is szól a 6 film? :D Nagyon jó sztorit és világot lehetne építeni egy Mortis-jellegű valóság köré, de nekem ez nem SW.

Ahogyan a Talzin-féle varázslások se illenek a képbe. Ahol etalonként jedi-k és sith-ek rohangálnak a filmekben, ott ilyen hatalmú varázslók honnan keverednek elő? Ennyi erővel az X-Men csapata vagy a Reaper-ek (Mass Effect) is feltűnhetnének, mint "nagyhatalom". Elvégre ők is létezhetnek ott csak még nem mutatták őket. :D

 

Ok, Maul nem támadt fel, hanem túlélte, hogy kettévágták. Ehhez képest Qui-Gon fizikailag megszűnt létezni, mert hasba szúrták. Sidious meg mert leesett egy lyukba (amúgy Maul is leesett). Meg Dooku, mert lefejezték. Vagy Padmé, mert ki tudja miért. Meg Vader is. Obi-Wan hasonló sérüléseket szenvedhetett fizikailag, mint Maul a kettévágásnál.

Persze nem akarok értetlenkedni, mert tökéletesen tisztában vagyok ezen halálok dramaturgiájával és jelentőségével, ahogy az időzítések is fontosak. De azért, hogy pont Maul tér vissza, mert túlélte a kis balesetét. Ennyi erővel Palpi klónozása vagy feltámadása se különb ötlet. :D

 

Savage egy semmiből előkerülő jelentéktelen nímand. Egy tehetséges fiatal harcos, akinek amúgy semmi érdemi kiképzésben nem volt része. Minden bizonnyal eredendően még csak nem is Erőérzékeny. Kapott egy kis vudut és szevasz. Na most én egy ilyen figurától egy SW világban annyit várnék el, hogy vhol az átlagos jedik-sithek és az átlagos katonák közt legyen kb. félúton. Magyarul ott, ahol egy tehetséges fejvadász. Ehhez képest már az első küldetésén jedit ölt. Aztán kinyírt egy Tanácstagot is. Küzdött Dooku-val, Obi-val, Ventress-szel és életben maradt. Az egy dolog, hogy nem győzött vagy rendre utasították, de simán életben maradt. Aztán persze Sidious elszórakozott vele, de neki Maul is csak egy kis falat volt. Egy ilyen senkinek, mint Savage, az első komolyabb jedivel vagy sithel összeakadva kellett volna simán kimúlnia. Nehogy már órákig tudjon harcolni Jedi Mesterekkel meg sithekkel.

 

Starkiller (aki egyébként szintén egy tacskó) többek közt lekapott az égből egy csillagrombolót. Na most Yoda vagy Sidious szenátusi páholyok dobálásáig jutott. Előbbi majd összepiszkította a bokáját, amikor egy X-Wing-et kellett kiemelnie a mocsárból vagy mennyezetdarabokat kellett tartania. Dooku is vmi tartályt, Vader meg dobozokat dobált. Na ehhez mérjük Starkiller tettét. Magyarázhatjuk ezt azzal, hogy nyilván Yoda, Anakin vagy Sidious is képes lett volna rá, de ez nekem nem érv. Ne mondja nekem senki, hogy nem került egyikük sem olyan kemény helyzetbe a 6 film alatt, amikor ez a kaliber segített volna és alkalmazhatták volna. Vagy miért játszották az erőlködést, ha közben az nekik csak ujjgyakorlat volt?

A másik gond pedig, hogy ha TIE-vadászokat és csillagrombolókat csak így lazán lehet kezelni, akkor pl. Vader mit ökörködött azzal, hogy Luke után megy vadászgéppel? Elég lett volna a kis kalitkájában rántani egyet a brácsán és az az X-Wing az enyészeté lett volna.

Egyszerűen hiába mutatnak remekül az ilyen szuperteljesítmények, de értelmetlenné teszik a cselekmény jó részét. Most higgyem el, hogy Anakin, Yoda vagy Sidious volt a legnagyobb spíler, csak ők soha nem mutattak semmit és az igazi ászok pedig csak azért csináltak vagányabb dolgokat, mert nem volt jobb dolguk, mint az erőfitogtatás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt! :clap: Minden egyes szavaddal egyetértek. :)

 

Mortis persze az első szakaszba illik. Azért, mert a szereplők nem ismerik még a mibenlétét, nem jelenti azt, hogy az kívül esik a Star Wars világának keretein. Pláne nem úgy, amikor a szereplők maguk mondják, hogy mire lehet képes a mi létsíkunkon jóval túlmutató síkot uraló tudatos mező.

És ki tudja, lehet, hogy Yoda maga pontosan tudta, mi az ott. Lehet szándékosan küldte őket oda, ahogy Luke-ot is szándékosan küldte be a dagobah-i barlangba. Ez se rosszabb magyarázat, mint bármi más.

Az Atya mondta is, hogy néhányan még tudnak róluk. Szerintem ilyen lehet Yoda vagy Sidious. Azaz ők is hallottak már róluk, tudják kik ezek a lények, de persze a létezésükben már kevésbé hisznek. Kár, hogy erre nem szántak több időt.

 

Természetesen elképzelhető, hogy olyan dolgok vannak, amiket mi még nem láttunk, de amúgy az adott világban természetesek. Csak felmerül bennem, hogy akkor miért nem voltak benne a filmekben? Persze, mondhatjuk azt, hogy nem lehet mindent felvonultatni néhány filmben, de a TCW-ben látott extrém megoldások hihetetlenül leegyszerűsítették volna a filmbeli szereplők dolgát.

A filmekben azért nem voltak benne ilyen mellékszálak, mert azok nem konkrétan erről szóltak, hanem Anakin Skywalker bukásáról és megtéréséről. Főleg a 4-5-6 épül erre. A TCW -ben pedig sok olyan prototípust láttunk, ami maximum egyszer használtak mert már akkor is látszottak a gyengéik így hosszútávon nem sokat értek. Ilyen volt a holoálca is ami pár másodpercenként újratöltött, és simán látszott, hogy ki van alatta, vagy a proton bomba, de említhetném pl. azt az álcázott hajót, amit a sorozat első részében láthattunk. Egy sorozatban mindig több idő van elmélyedni egy világban, bemutatni annak mélyebb rétegeit, ismeretlen zegzugait.

 

Sok példát írtam már, most zárásként megint megemlítek egy témába vágót. Ha a Mortis-t valóságnak fogjuk fel, akkor az öreg (vagy az Erő maga) gondolt egyet és odarendelt magához 3 Erőérzékenyt és játszadozott velük. Ahsoka-t vmi állat formájában beszennyezte a sötét oldal és átállt, majd megölték. Erre a világos oldal képviselője feláldozta magát, hogy megmentse és visszahozza az igazi Ahsoka-t. Persze neki a jövőbeli énje vázolta a sorsát, a Kiválasztottnak meg aztán minden el lett mondva. Ha ez ilyen egyszerű szitu, akkor miről is szól a 6 film? :D Nagyon jó sztorit és világot lehetne építeni egy Mortis-jellegű valóság köré, de nekem ez nem SW.

A "Ha" kezdetű mondatokkal nehéz mit kezdeni... :) Nem tudjuk minek kell felfogni Mortist. Egyébként eléggé elnagyolt és illogikus amiket írsz. Először is az öreg nem csak gondolt egyet és odahívott három Jedit, hanem Anakin Skywalkerre volt kíváncsi aki ugye a kiválasztott. Meg akarta tudni valóban igaz-e a hír. Másodsorban senki nem áldozta fel magát Ahsokáért, ugyanis a Leány így is úgy is meghalt volna, csupán az utolsó cselekedetével segített visszahozni Ahsokát. Nem elhanyagolható, hogy mindezt Anakin közvetítésével tette ami azért lehet érdekes, mert így a fiú megízlelhette azt, hogy vissza lehet hozni embereket a halálból. Amit ő ugye mindig is akart.

 

Ahogyan a Talzin-féle varázslások se illenek a képbe. Ahol etalonként jedi-k és sith-ek rohangálnak a filmekben, ott ilyen hatalmú varázslók honnan keverednek elő? Ennyi erővel az X-Men csapata vagy a Reaper-ek (Mass Effect) is feltűnhetnének, mint "nagyhatalom". Elvégre ők is létezhetnek ott csak még nem mutatták őket. :D

Miért ne létezhetnének? Egyébként is nekik nagyobb volt a füstjük mint a lángjuk. Egy hadosztály droid sereg kiirtotta őket.

 

Ok, Maul nem támadt fel, hanem túlélte, hogy kettévágták. Ehhez képest Qui-Gon fizikailag megszűnt létezni, mert hasba szúrták. Sidious meg mert leesett egy lyukba (amúgy Maul is leesett). Meg Dooku, mert lefejezték. Vagy Padmé, mert ki tudja miért. Meg Vader is. Obi-Wan hasonló sérüléseket szenvedhetett fizikailag, mint Maul a kettévágásnál.

Persze nem akarok értetlenkedni, mert tökéletesen tisztában vagyok ezen halálok dramaturgiájával és jelentőségével, ahogy az időzítések is fontosak. De azért, hogy pont Maul tér vissza, mert túlélte a kis balesetét. Ennyi erővel Palpi klónozása vagy feltámadása se különb ötlet. :D

Na felejtsd el a megcsonkított Anakint a 200 fokos lávaparton amint elég, de túléli. :) Ahhoz képest Maul túlélése smafu. És ahogy Sidious és Dzséjt is írta: "The Dark Side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be unnatural.". Kell még ragozni? ;)

 

Savage egy semmiből előkerülő jelentéktelen nímand.

Így van. Ekként is végzi.

 

Egy tehetséges fiatal harcos, akinek amúgy semmi érdemi kiképzésben nem volt része. Minden bizonnyal eredendően még csak nem is Erőérzékeny. Kapott egy kis vudut és szevasz.

Erőérzékeny volt-e? Fene tudja... Mindenesetre tudta használni az Erőt, és azért Dooku oktatgatta pár hétig. Akkor csak ragadt rá valami a koszon kívül is. :)

 

Na most én egy ilyen figurától egy SW világban annyit várnék el, hogy vhol az átlagos jedik-sithek és az átlagos katonák közt legyen kb. félúton. Magyarul ott, ahol egy tehetséges fejvadász. Ehhez képest már az első küldetésén jedit ölt. Aztán kinyírt egy Tanácstagot is. Küzdött Dooku-val, Obi-val, Ventress-szel és életben maradt. Az egy dolog, hogy nem győzött vagy rendre utasították, de simán életben maradt. Aztán persze Sidious elszórakozott vele, de neki Maul is csak egy kis falat volt. Egy ilyen senkinek, mint Savage, az első komolyabb jedivel vagy sithel összeakadva kellett volna simán kimúlnia. Nehogy már órákig tudjon harcolni Jedi Mesterekkel meg sithekkel.

Épp ezért volt tápos, hogy bírja a harcot velük. Már megint abba a hibába esünk, hogy a Jediket félisteneknek hisszük. Azt a kettőt akit kinyírt legelőször leginkább a futottak még kategóriájába lehetne sorolni, annál is inkább mert az egyik csak egy szinte még gyerek padawan volt. A tanácstag kinyírása már szebb fogás, és ez Savage egyetlen nagyobb skalpja. De akkor már egy ideje Maul mellett is ténykedett így nem meglepő ha nem vágta le a saját karját a fénykardjával. Emlékezz milyen béna volt a Dooku elleni harcban.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A "Ha" kezdetű mondatokkal nehéz mit kezdeni... :) Nem tudjuk minek kell felfogni Mortist.

Azért a "ha" kezdetű mondat, mert ti vetettétek fel, hogy a Mortis valós dolog lehet, nem pedig csak képzelet. ;)

 

Egyébként eléggé elnagyolt és illogikus amiket írsz. Először is az öreg nem csak gondolt egyet és odahívott három Jedit, hanem Anakin Skywalkerre volt kíváncsi aki ugye a kiválasztott. Meg akarta tudni valóban igaz-e a hír. Másodsorban senki nem áldozta fel magát Ahsokáért, ugyanis a Leány így is úgy is meghalt volna, csupán az utolsó cselekedetével segített visszahozni Ahsokát. Nem elhanyagolható, hogy mindezt Anakin közvetítésével tette ami azért lehet érdekes, mert így a fiú megízlelhette azt, hogy vissza lehet hozni embereket a halálból. Amit ő ugye mindig is akart.

Persze, Anakin-ra volt kíváncsi, de azért csak beestek 3-an és mindannyian részt is vehettek a mókában. :) Obi is meghalt volna lassan az Ep.4-ben, de azért csak úgy értékeljük, hogy feláldozta magát. ;) Az Anakin közvetítésével írt gondolatod nagyon érdekes és szép vonulat. ;)

 

Miért ne létezhetnének? Egyébként is nekik nagyobb volt a füstjük mint a lángjuk. Egy hadosztály droid sereg kiirtotta őket.

Létezhetnek. Ahogy Rozsomák, a Reaper-ek, Batman vagy Cartman is. :D

Na az is remek volt, hogy Dooku-ból hülyét csináltak, elvarázsolták, stb., bezzeg Grievous ellen csak néhány súlytalan zombi feltámasztására futotta. Ezt a dolgot se nagyon tudtam értelmezni és értékelni. :)

 

Na felejtsd el a megcsonkított Anakint a 200 fokos lávaparton amint elég, de túléli. :) Ahhoz képest Maul túlélése smafu. És ahogy Sidious és Dzséjt is írta: "The Dark Side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be unnatural.". Kell még ragozni? ;)

Azért azt is nézük meg milyen következményekkel élték túl a baleseteiket. ;)

Ez a Sidious idézet meg nagyonszép, de elég demagóg. Mint mondtam bármi elképzelhető, csak akkor miért történtek úgy a filmbeli dolgok, ahogy? Nyilván ha Sidious vagy Vader is lazán tudott volna Savage-féle harcosokat csiholni vagy kisebb bolygókat (ennyivel lehettek erősebbek Starkiller-nél) mozgatni az Erővel, akkor minek szórakoztak annyit más "sutább" megoldásokkal?

Pl. Sidious is Erőérzékeny gyerekeket kutatott a sith sereghez, helyette Talzin mamával varázsolhattak volna egy Savage-sereget, ami megfelelő mennyiségi arányokkal meghozta volna az abszolút sikert és hatalmat.

 

Épp ezért volt tápos, hogy bírja a harcot velük. Már megint abba a hibába esünk, hogy a Jediket félisteneknek hisszük. Azt a kettőt akit kinyírt legelőször leginkább a futottak még kategóriájába lehetne sorolni, annál is inkább mert az egyik csak egy szinte még gyerek padawan volt. A tanácstag kinyírása már szebb fogás, és ez Savage egyetlen nagyobb skalpja. De akkor már egy ideje Maul mellett is ténykedett így nem meglepő ha nem vágta le a saját karját a fénykardjával. Emlékezz milyen béna volt a Dooku elleni harcban.

Nem hiszem én félistennek a jediket, de azért egy ilyen jöttment ne nyírjon már ki lazán egy Tanácstagot. Ugyanígy ne vegye már fel a küzdelmet az ismert kaliberekkel. Dooku meg Maul hevenyészett tanítása meg mi volt? Szép is lenne ha ennyi elég lenne ahhoz, hogy vkiből ilyen harcos váljon. Kicsit másképp festettek volna a történések. :)

 

------------------------------------

 

Lényeg a lényeg, mindenkinek nyilván megvannak azok a határok, amiken belül még elfogad vmit SW-nak. Az EU alkotásoknál ezek elő is szoktak jönni és megosztják a népet. Számomra az említett dolgok már egyszerűen nem illenek a képbe és nem érzem a SW feeling-et ezekkel kapcsolatban. Másoknál máshol vannak ezek a határok és ezzel nincs is baj.

Sokak pl. már a prequel-t se tudják elfogadni. Az annyiból más, hogy az része a legmagasabb szintű SW-nak. A TCW eggyel alacsonyabb szinten van a filmeknél és nem véletlenül. Mindenki tudhatja, hogy kezdeti szkepticizmusom ellenére nagy rajongója lettem a sorozatnak. Ettől függetlenül nekem is vannak benne túlkapások, ez van. :)

 

A Mortis meg nekem örökre megmarad annak, aminek leírtam nemrég. ;)

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ízlésekről értelmetlen vitatkozni. ;)

 

Létezhetnek. Ahogy Rozsomák, a Reaper-ek, Batman vagy Cartman is. :D

Na az is remek volt, hogy Dooku-ból hülyét csináltak, elvarázsolták, stb., bezzeg Grievous ellen csak néhány súlytalan zombi feltámasztására futotta. Ezt a dolgot se nagyon tudtam értelmezni és értékelni. :)

Dooku volt a főnök, szerintem teljesen logikus, hogy őt akarták megfingatni és a hadsereget rajta keresztül visszahívni, hisz ők maguk nem tudtak ellenállni sokáig. Ne okozz csalódást Pb. :)

 

Ez a Sidious idézet meg nagyonszép, de elég demagóg. Mint mondtam bármi elképzelhető, csak akkor miért történtek úgy a filmbeli dolgok, ahogy?

Kérdezd meg az írókat. :D

 

Nyilván ha Sidious vagy Vader is lazán tudott volna Savage-féle harcosokat csiholni vagy kisebb bolygókat (ennyivel lehettek erősebbek Starkiller-nél) mozgatni az Erővel, akkor minek szórakoztak annyit más "sutább" megoldásokkal?

Pl. Sidious is Erőérzékeny gyerekeket kutatott a sith sereghez, helyette Talzin mamával varázsolhattak volna egy Savage-sereget, ami megfelelő mennyiségi arányokkal meghozta volna az abszolút sikert és hatalmat.

Dőreség lett volna! Instabil amint láttuk. Most csinálsz egy erőérzékeny sereget amely aztán idővel a fejedre is nőhet, vagy csinálsz egy rabszolgákból álló hadat ami a célnak így is tökéletesen megfelel. Ráadásul nem hiszem, hogy találtak volna több millió zabrakot ehhez a művelethez. Ez nem lett volna járható út.

 

Nem hiszem én félistennek a jediket, de azért egy ilyen jöttment ne nyírjon már ki lazán egy Tanácstagot. Ugyanígy ne vegye már fel a küzdelmet az ismert kaliberekkel.

Miért is ne? Ja, mert neked nem fér bele az elképzelésedbe. :D Most erre mit mondjak? :)

 

Dooku meg Maul hevenyészett tanítása meg mi volt? Szép is lenne ha ennyi elég lenne ahhoz, hogy vkiből ilyen harcos váljon. Kicsit másképp festettek volna a történések. :)

Savage eleve harcos volt, egész életében arra edzett és készült. Szerintem ne állítsuk be úgy, mint a sarki fűszerest akit csak úgy előrángattak mert épp nem volt más a közelben. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem egy kitalált világ fizikai törvényein kár rágódni :)

 

Nem nagyon agyaltam Mortison, de ha logikus akarok lenni akkor az egész egy párhuzamos világban létezhet ahol a fizikai törvények is mások, lásd lebegő sziklák. Így magyarázható szerintem csak, hogy Rex szerint eltüntek a radarról, főleg hogy kézzelfoghatólag semmi nem volt ott. Aztán hogy hogyan kerültek végülis oda nem tudom, de ha jelet küldtek akkor biztosan ki-be lehet járkálni onnan, hisz a Fiú is el akart menni a jedi hajóval, csak a módja tisztázatlan. Tudom ez tudományos de más magyarázatot nem találok rá.

 

OFF de amúgy meg miért ne létezhetne Mortis az SW-n belül? Azért mert alig tud róla valaki? Őserdőben élő hangya se fog találkozni emberrel az életében, még is léteznek, sőt egész civilizáció van amiről szintén nem tud.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Gyerekek, valaki kerítse elő az igazi pb-t! Mert az alant összehordottak nem attól a penge logikájú sráctól vannak, akit megszoktunk. :)

 

Természetesen elképzelhető, hogy olyan dolgok vannak, amiket mi még nem láttunk, de amúgy az adott világban természetesek. Csak felmerül bennem, hogy akkor miért nem voltak benne a filmekben? Persze, mondhatjuk azt, hogy nem lehet mindent felvonultatni néhány filmben, de a TCW-ben látott extrém megoldások hihetetlenül leegyszerűsítették volna a filmbeli szereplők dolgát. Ráadásul ilyen magas szintű dolgokról nehéz elképzelni, hogy kimaradnának egy adott univerzumot bemutató "filmsorozatból". Kicsit olyan, mint a 2. világháborúról filmet csinálni, de a németek nélkül.

Pedig ez a magyarázat, hiába ágálsz ellene. Egy film egy több hetes vagy hónapos eseménysorból mutat meg két órát, de a szereplők az univerzumon belül nem csak arra a pár percre léteznek, amíg képernyőn vannak. A hat film pedig egy egész galaxisra kiterjedő ötven év eseményeiből mesél el 12 órát. Szerinted hogy a bánatba lehetne ebbe mindent belezsúfolni? Egy történetet nem úgy írunk meg, hogy belezsúfolunk mindent, amit akarunk. Úgy írjuk meg, hogy belezsúfoljuk azt, ami kell bele. Hányszor hallani filmkészítőktől, hogy ezt és ezt csak azért vágtam ki, mert rövidíteni kellett a filmhez. Jame Cameron sokszor pont ezért vágja újra a filmjeit, jóval hosszabbra DVD-re, mint amit a moziban látni. Könyveknél ugyanez.

A másik eset, hogy később találnak ki dolgokat. Midi-chlorianok, az ep4-5-6-ban szerinted nem is léteznek, mert nem beszélnek róluk? Persze, hogy nem, hiszen Lucas csak az előzményekben használta fel (bár már az ep4 idején kitalálta őket).

Ennyi, vagy nem fértek bele a sztoriba, vagy később használták fel/találták ki őket. De te sem beszélsz életed pár percében életed minden aspektusáról: kikkel találkoztál, kik a rokonaid, mit tanultál, mit tettél, stb. Csak arról témázól, ami szóba kerül. A második világháborúban sem használtak mindig mindent, harcolt mindig mindenki.

 

Volt az a holomicsoda is, amitől láthatatlanok voltak meg köztársasági katonáknak néztek ki. Csak gondoljunk bele, hogy egy ilyen technológiával mennyi filmbeli cselekedet válik értelmetlenné. Ezért is írtam, hogy nem az ismeretlen dolgokkal és képességekkel van bajom. A gond ott van, amikor ezek felülírják a magasabb rendű (filmbeli) dolgok értelmét.

Na most, mikor kellett volna ezt használni az ep3-ban? Az Invisible Hand fedélzetén? Esetleg az Utapaun? Mikor és hol lett volna az ep3-ban olyan jelenet, amikor a szeparatistáknak ilyen holoálcát kellett volna használni? Ez az erőlködése valami elhárításának, ami amúgy nem akadály. Az ep3-ban nem volt olyan történeti szakasz, amikor szükség lett volna ilyesmire. Ez a megtévesztés eszköze, de a Konföderáció nem csinált olyan akciót a filmben, ahol szükség volt megtévesztésre.

Arról nem beszélve, hogy in-universe magyarázat is lehet rá: az ilyen kifinomult technikák drágák, emiatt nem használhatják tömegcikként. Ez is teljesen reális, a mai haderők sem a legkifinomultabb eszközöket küldik a frontvonalra.

 

Sok példát írtam már, most zárásként megint megemlítek egy témába vágót. Ha a Mortis-t valóságnak fogjuk fel, akkor az öreg (vagy az Erő maga) gondolt egyet és odarendelt magához 3 Erőérzékenyt és játszadozott velük. Ahsoka-t vmi állat formájában beszennyezte a sötét oldal és átállt, majd megölték. Erre a világos oldal képviselője feláldozta magát, hogy megmentse és visszahozza az igazi Ahsoka-t. Persze neki a jövőbeli énje vázolta a sorsát, a Kiválasztottnak meg aztán minden el lett mondva. Ha ez ilyen egyszerű szitu, akkor miről is szól a 6 film?

Nézd meg a hat filmet, és rájössz, miről szól. ;) Mi köze ennek a Mortishoz?

 

Ahogyan a Talzin-féle varázslások se illenek a képbe. Ahol etalonként jedi-k és sith-ek rohangálnak a filmekben, ott ilyen hatalmú varázslók honnan keverednek elő? Ennyi erővel az X-Men csapata vagy a Reaper-ek (Mass Effect) is feltűnhetnének, mint "nagyhatalom". Elvégre ők is létezhetnek ott csak még nem mutatták őket.

:facepalm: A Jedi és a Sith egy rend, egy-egy eszme köré csoportosuló csapat, nem az Erő két aspektusa, vagy maga az Erő. Attól, hogy a Köztársaság csak a Jediket fogadja el, illetve a Jedik elnyomnak minden más eszmét, az nem jelenti azt, hogy más nem létezhet. Elvégre, a Sith is eltűnt ezer évre, és sokaknak valószínűleg még a filmek eseményeiben is csak annyit jelentettek, mint neked most az éjnővérek. De még a Jediknek is, hiszen az ep1-ben hogy tagadták létezésüket.

A példád meg az előbbihez hasonlóan izzadtságszagúan erőltetett.

 

Ok, Maul nem támadt fel, hanem túlélte, hogy kettévágták. Ehhez képest Qui-Gon fizikailag megszűnt létezni, mert hasba szúrták. Sidious meg mert leesett egy lyukba (amúgy Maul is leesett). Meg Dooku, mert lefejezték. Vagy Padmé, mert ki tudja miért. Meg Vader is. Obi-Wan hasonló sérüléseket szenvedhetett fizikailag, mint Maul a kettévágásnál.

"Sokat ittál, fiú?" Qui-Gon fizikailag megszűnt létezni? Ez az ep1 melyik változatában van benne? Obi-Wan hasonló sérüléseket szenvedhetett, mint Maul? WTF? :o Az én változatomban semmiféle sérülést nem szenved, hanem amikor nyakon vágják egy fénykarddal, eltűnik. Darth Mault nyakon vágták és eltűnt? Ha nálad igen, kérek egy másolatot ezekből a PB's Editionokból, mert szeretem begyűjteni egy film összes változatát. :P

Ellenben Anakin negyven éven át túlélt egy az egész testére kiterjedt sokadfokú égési sérülést. Elég meredek már ez is.

 

Persze nem akarok értetlenkedni

Akkor baromi rosszul csinálsz valamit. :P

 

Savage egy semmiből előkerülő jelentéktelen nímand. Egy tehetséges fiatal harcos, akinek amúgy semmi érdemi kiképzésben nem volt része. Minden bizonnyal eredendően még csak nem is Erőérzékeny.

Ezzel csak az a baj, hogy a saját fejedből pottyant ki. Darth Maul testvére, ergo Erőérzékeny ő is, hiszen ez örökletes. És a Monsterből az is kiderült, hogy volt már valami érdemi kiképzése (ha harcos, ahogy te is nevezted, akkor kellett lennie, ergo a te "fiatal harcos, akinek amúgy semmi érdemi kiképzése nem volt" kijelentésed ellentmondásos).

 

Ehhez képest már az első küldetésén jedit ölt. Aztán kinyírt egy Tanácstagot is. Küzdött Dooku-val, Obi-val, Ventress-szel és életben maradt. Az egy dolog, hogy nem győzött vagy rendre utasították, de simán életben maradt. Aztán persze Sidious elszórakozott vele, de neki Maul is csak egy kis falat volt. Egy ilyen senkinek, mint Savage, az első komolyabb jedivel vagy sithel összeakadva kellett volna simán kimúlnia. Nehogy már órákig tudjon harcolni Jedi Mesterekkel meg sithekkel.

Na és akkor mi van? A klónok több ezer Jedit megöltek. Stass Allie, a Tanács tagja, két klón lerobbantotta a robogójáról. Plo Coon, szintén Jedi Tanács-tag, egy ARC-170-essel lelőtték az égről (ezek ugye még nem is túlerő helyzetek, simán olyan pillanatok, amikkel eme Jediknek könnyűszerrel életben kellett volna maradniuk). Jango Fett, mezei fejvadász, egy kis pisztollyal lelőtte a Jedi Tanács egyik tagját. A sík hülye B1-es harci droidok is simán nyírtak ki Jediket a Geonosison. Miért is kellett volna Savage-nak olyan nagy problémát okoznia ezután, hogy Jedit öljön? A Jedik nem halhatatlan istenségek. Az ep1-2-3 tökéletesen bizonyítja, hogy vannak köztük jobbak és rosszabbak is. Sőt, még ugyanaz a személy sem feltétlen van mindig jó passzban, lásd Obi-Wan vagy Anakin.

 

Starkiller (aki egyébként szintén egy tacskó) többek közt lekapott az égből egy csillagrombolót.

Azt a csillagrombolót az égből a gravitáció kapta le. Játszottál te azzal a játékkal, vagy csak láttál belőle jeleneteket? A romboló zuhant, Galen csak annyit tett, hogy lenyomta az orrát, hogy előbb essen bele a földbe, ne az ő feje fölött. Azt pedig ugye tudjuk Yodától, hogy a méret nem számít. Vagy tán cáfolod Yoda szavait?

 

Előbbi majd összepiszkította a bokáját, amikor egy X-Wing-et kellett kiemelnie a mocsárból vagy mennyezetdarabokat kellett tartania.

Tényleg kérnék ebből a Pb's Editionból, mert rohadtul átértelmezte az a vágás a filmeket. Ilyen Lucas változataiban pont nincsen.

 

Magyarázhatjuk ezt azzal, hogy nyilván Yoda, Anakin vagy Sidious is képes lett volna rá, de ez nekem nem érv. Ne mondja nekem senki, hogy nem került egyikük sem olyan kemény helyzetbe a 6 film alatt, amikor ez a kaliber segített volna és alkalmazhatták volna.

Oké, mond meg, hogy ezek a képességek mikor jöttek volna jól Yodának, Anakinnak vagy Sidiousnak a hat film alatt. És lehetőleg a Lucasi változatból példázz, ne a Pb's Editionból. Mondjuk biztos meggyőző lett volna a húzás, ha Sidious a Birodalom alapításánál egyszerre felemelte volna az összes páholyt, és összecsapkodta volna őket. Az biztos meggyőzte volna a népet, hogy ő egy "megtört testű öregember". Yoda is odarendelhetett volna egy flottányi csillagrombolót a Dagobah-ra, hogy prezentálja Luke-nak, milyen az Erő igazi ereje. Ez teljesen jó elképzelés egy rejtőzködő Jedi mesternek. És nyilván Vader is hozzávághatott volna egy-két felhőjárót a képzelten Luke-hoz, egy agyoncsapott kölyköt mégis csak könnyebb meggyőzni az átállásról, mint egy élőt. De teljesen igazad van, ezekben a szituációkban akár a bolygót is összeroppanthatták volna, csakhogy igazoljanak.

 

Vagy miért játszották az erőlködést, ha közben az nekik csak ujjgyakorlat volt?

Nem tudom, hogy nálad ki erőlködött annyit. Palaptine röhögve dobálta a podokat, Yoda még csak nem is szuzsogott, miközben kiemelte az X-Szárnyút. Nyilván, harci helyzetben kicsit megerőltető lehet egy élete végét taposó, 900 éves manónak, ha nála többszörösen nagyobb és nehezebb cuccot kell megállítani, de valljuk be, Yoda már egy élete végét taposó, 900 éves manó volt, amikor elkezdődött a klón háború. Ehhez képest egész jól teljesített.

 

A másik gond pedig, hogy ha TIE-vadászokat és csillagrombolókat csak így lazán lehet kezelni, akkor pl. Vader mit ökörködött azzal, hogy Luke után megy vadászgéppel? Elég lett volna a kis kalitkájában rántani egyet a brácsán és az az X-Wing az enyészeté lett volna.

Ismételten, a csillagrombolót nem az Erővel szedték le az égről, TIE-vadászt meg senki nem szedett le az égről (kibillenteni viszont nem nehéz azt a hajótípust, gondoljunk csak arra, milyen frankón pattog). Vader meg nyilván szeret űrcsatákban részt venni, legalábbis nekem ez jött le a filmekből.

 

Egyszerűen hiába mutatnak remekül az ilyen szuperteljesítmények, de értelmetlenné teszik a cselekmény jó részét. Most higgyem el, hogy Anakin, Yoda vagy Sidious volt a legnagyobb spíler, csak ők soha nem mutattak semmit és az igazi ászok pedig csak azért csináltak vagányabb dolgokat, mert nem volt jobb dolguk, mint az erőfitogtatás.

Igen. Csak rajtad múlik. De persze értelmetlen értetlenkedésekkel is bombázhatsz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Gyerekek, valaki kerítse elő az igazi pb-t! Mert az alant összehordottak nem attól a penge logikájú sráctól vannak, akit megszoktunk. :)

Elnézést, hogy csalódást okozok, de azért Nálad se látok komolyabb érveket. ;)

 

Pedig ez a magyarázat, hiába ágálsz ellene. Egy film egy több hetes vagy hónapos eseménysorból mutat meg két órát, de a szereplők az univerzumon belül nem csak arra a pár percre léteznek, amíg képernyőn vannak. A hat film pedig egy egész galaxisra kiterjedő ötven év eseményeiből mesél el 12 órát. Szerinted hogy a bánatba lehetne ebbe mindent belezsúfolni? Egy történetet nem úgy írunk meg, hogy belezsúfolunk mindent, amit akarunk. Úgy írjuk meg, hogy belezsúfoljuk azt, ami kell bele.

Itt már kénytelen vagyok azt mondani, hogy szándékosan nem akarod megérteni, amit írok. :) Egyáltalán nem azzal van a bajom, hogy nem lett minden bemutatva. Le is írtam, hogy természetesen lehetnek rejtett dolgok, amik nem szerepeltek a filmekben. A gond ott van, hogy itt a galaxis sorsát döntően befolyásoló tényezőkről van szó.

Az egész SW esszenciája az, hogy a Kiválasztott egy etalon az Erő tekintetében. A Jedi és Sith Rend pedig a két érdemi Erőhasználat köré szerveződő "szekta". Ez nem zárja ki, hogy nincs tele a galaxis mindenféle zsenivel, aki legalább ennyire spíler, mint ők, csak akkor hol a határ? Erre hoztam fel a Marvel hősöket vagy Eric Cartman-t. Ugyanis elvileg ők is létezhetnek a SW univerzumon belül, csak nem mutatták őket, mert a sztori szempontjából nem volt releváns. Na most mit szólnánk ahhoz, ha az Ep.9-ben előjönne Cartman és akkorát böfögne, hogy megsemmisülne a SW univerzum? :D Ez elméletben megint csak lehetséges, hisz semmi nem zárja ki. Szóval akkor egy ilyen ötletre fejet kell hajtani és tapsolni? Ez szépen illeszkedne a SW Saga-ba?

Elnézést a primitív példáért, de nem tudom jobban kifejezni ezt az egész problémakört. Egyszerűen egy alternatív világban minden lehetséges, hisz azt nem tudták teljes körűen bemutatni, specifikálni. Ettől függetlenül vannak olyan dolgok, amiket odaillőnek gondolunk és vannak, amiket nem. Ez egy szubjektív dolog. ;)

 

A másik eset, hogy később találnak ki dolgokat. Midi-chlorianok, az ep4-5-6-ban szerinted nem is léteznek, mert nem beszélnek róluk? Persze, hogy nem, hiszen Lucas csak az előzményekben használta fel (bár már az ep4 idején kitalálta őket).

Ennyi, vagy nem fértek bele a sztoriba, vagy később használták fel/találták ki őket. De te sem beszélsz életed pár percében életed minden aspektusáról: kikkel találkoztál, kik a rokonaid, mit tanultál, mit tettél, stb. Csak arról témázól, ami szóba kerül. A második világháborúban sem használtak mindig mindent, harcolt mindig mindenki.

Na a midichlorian-okkal szemben is általánosak a tévhitek (ez nem elsősorban Rád vonatkozik). Az ellenzői azt hozzák fel a koncepció ellen, hogy az Erő misztikuma primitív élőlények által okozott szimbiotikus kapcsolatra lett lebutítva. Ez így hazugság. Az egész vonulat nem az Erő eredetét és működését hivatott magyarázni, hanem az Erőérzékenységét. Qui-Gon monológjából semmi nem derül ki az Erőről. Csak azt tudjuk meg, hogy az erre való fogékonyságot okozzák az említett apró élőlények. Ez ilyen tekintetben pedig semmiben nem írja felül a klasszikus filmek lényegiségét. A Yoda általi magyarázattal nincs is közvetlen összefüggésben.

A 2. világháborús példát csak azért hoztam fel (az előző bekezdéshez tartozik), mert az egy dolog, hogy egy adott eseménysorból kihagyunk aspektusokat, csak elég hülyén nézünk ki ha fontosakat hagyunk ki. Szóval az USA vagy a Szovjetunió nélkül is lehetne a témáról alkotni valamit, csak furcsa hatása lenne. :)

 

Na most, mikor kellett volna ezt használni az ep3-ban? Az Invisible Hand fedélzetén? Esetleg az Utapaun? Mikor és hol lett volna az ep3-ban olyan jelenet, amikor a szeparatistáknak ilyen holoálcát kellett volna használni? Ez az erőlködése valami elhárításának, ami amúgy nem akadály. Az ep3-ban nem volt olyan történeti szakasz, amikor szükség lett volna ilyesmire. Ez a megtévesztés eszköze, de a Konföderáció nem csinált olyan akciót a filmben, ahol szükség volt megtévesztésre.

Arról nem beszélve, hogy in-universe magyarázat is lehet rá: az ilyen kifinomult technikák drágák, emiatt nem használhatják tömegcikként. Ez is teljesen reális, a mai haderők sem a legkifinomultabb eszközöket küldik a frontvonalra.

Nem mondtam, hogy pont az Ep.3-ban kellett volna használni. Gondolom a technológia nem 1-2 évig létezett. ;)

Ha nem tudsz (de inkább nem akarsz :P) olyan helyzetet elképzelni, amikor jól jöhet az, hogy másnak adhatod ki magad és megtévesztheted az ellenfeled, akkor ezzel nem igazán tudok mit kezdeni. Persze az jogos, hogy nem volt egy túl megbízható és drága is lehetett. Mondjuk egy ilyen fegyvertényért lehetett volna áldozni, hogy továbbfejlesszék és használják. Amúgy ez nekem sem akkora probléma, hisz pl. alakváltót is egyszer láthattunk a filmben. Ezt inkább csak érdekességképp említettem, hogy számomra ez sem volt annyira szimpatikus ötlet.

 

Nézd meg a hat filmet, és rájössz, miről szól. ;) Mi köze ennek a Mortishoz?

Csupán annyi, hogy a Mortis-ban történő dolgok eléggé átértelmezik és felborítják a Saga-ból eredetileg következő erőviszonyokat, a karakterek és azok cselekedeteinek fontosságát, a felelősségeiket. Persze ha az ott történteket (SW-ben tekintve) valóságosnak fogjuk fel, de ugye eredetileg ebből indult ki az egész beszélgetés. :)

 

:facepalm: A Jedi és a Sith egy rend, egy-egy eszme köré csoportosuló csapat, nem az Erő két aspektusa, vagy maga az Erő. Attól, hogy a Köztársaság csak a Jediket fogadja el, illetve a Jedik elnyomnak minden más eszmét, az nem jelenti azt, hogy más nem létezhet. Elvégre, a Sith is eltűnt ezer évre, és sokaknak valószínűleg még a filmek eseményeiben is csak annyit jelentettek, mint neked most az éjnővérek. De még a Jediknek is, hiszen az ep1-ben hogy tagadták létezésüket.

A példád meg az előbbihez hasonlóan izzadtságszagúan erőltetett.

Erre csak ismételni tudom magam. Nem zárható ki, hogy más érdemi Erőhasználók is vannak a galaxisban, akik tökéletesen tisztában is vannak a hatalmukkal. Csak éppen ez a tény megint borít elég sok mindent. Pláne, hogyha ezek a semmiből előkerülnek két film közt, aztán előtte és utána is mély csend van róluk. A sith-eket felfedték, mint hatalmasokat és igencsak komoly jelentőségük is volt. Ezzel szemben pl. Talzin-t előszedték, mint egy istencsászár varázslót, aztán nevetséges módon eltüntették a fajtáját, hogy ne okozzon inkonzisztenciát. Most arról megint nem szeretnék vitatkozni, hogy igazából mennyire gyenge és jelentéktelen is volt ő, mert milyen simán elintézték. Erről is sokat írtam már korábban. Aki egy Dooku-t így megfirkál meg a látott mágiákat műveli, az nem lehet akárki. Csak csendben tenném hozzá, hogy Palpi Ventress-t komoly fenyegetésnek érezte, noha hol volt ő Dooku vagy Talzin szintjétől. :)

 

"Sokat ittál, fiú?" Qui-Gon fizikailag megszűnt létezni? Ez az ep1 melyik változatában van benne? Obi-Wan hasonló sérüléseket szenvedhetett, mint Maul? WTF? :o Az én változatomban semmiféle sérülést nem szenved, hanem amikor nyakon vágják egy fénykarddal, eltűnik. Darth Mault nyakon vágták és eltűnt? Ha nálad igen, kérek egy másolatot ezekből a PB's Editionokból, mert szeretem begyűjteni egy film összes változatát. :P

Ellenben Anakin negyven éven át túlélt egy az egész testére kiterjedt sokadfokú égési sérülést. Elég meredek már ez is.

Persze, megesik, hogy komolyabb iszogatásba csapunk át a haverokkal, de nem hinném, hogy ez most idetartozik. Ennél mondjuk én is többet várnék Tőled. ;)

Igen, Qui-Gon fizikailag megszűnt létezni. A SW univerzumában az Erőszellemek nekem spirituális lényeknek tűnnek, akik nem fizikai valójukban jelennek meg soha. Az embert megölték, meghalt, majd elégették. Ha ezután összeállt hamvaiból, felkelt és elsétált vmi frankó helyre, ahol elmondták neki hogyan lehet bármikor bárhol megszólalni és kommunikálni másokkal, akkor nem értettem meg a filmet. :D Ugyanígy ha Obi, Yoda és Vader is a szublimáció után elballagtak és megtanulták hogyan lehetnek kékek és átlátszóak, valamint hogy jelenhetnek meg bármikor bárhol, akkor szintén bocsánat a tudatlanságomért. :D Ellenkező esetben kénytelen vagyok tartani magam ahhoz, hogy ők a szellemvilágban léteztek csupán és az Erő segítségével "tértek vissza".

Obi-Wan valóban eltűnt mielőtt kettészelték volna, itt tényleg pongyolán fogalmaztam. Arra gondoltam, hogy fizikai értelemben őt is kettévágta volna Vader. Nem vagyok orvos, de nem hinném, hogy túlélési esély szempontjából annyira jelentős lenne, hogy vkit a nyakánál vagy a derekánál vágnak teljesen félbe. A lényeg nem is ez volt, hanem az, hogy Maul sérüléseihez képest smafu az, hogy vkit hasba szúrnak vagy "elpárolog". De még egyszer mondom, hogy itt benéztem a témát, sorry. ;)

Vader-re továbbra is azt tudom mondani, hogy milyen áron? Egy félrobot lett belőle, akit a gépek (és az Erő) tartottak életben. Nem fickándozott annyira, mint Maul. Persze neki is inkább Talzin-hoz kellett volna menni azért a zöld trutyiért vagy Mortis-ba valami csodatévő cuccért. Lehet nem járt volna így. :D (Nem komolyan venni!)

 

Ezzel csak az a baj, hogy a saját fejedből pottyant ki. Darth Maul testvére, ergo Erőérzékeny ő is, hiszen ez örökletes. És a Monsterből az is kiderült, hogy volt már valami érdemi kiképzése (ha harcos, ahogy te is nevezted, akkor kellett lennie, ergo a te "fiatal harcos, akinek amúgy semmi érdemi kiképzése nem volt" kijelentésed ellentmondásos).

Rég láttam már a releváns részeket, de nekem a "testvér" inkább fajtárs értelemben maradt meg, mintsem rokoniban. Vagy az összes ott élő zabrak egymás testvére volt? Elhiszem, hogy így volt, csak bennem ez nem tudatosult. :) Azt tudom, hogy testvérként lettek említve sok oldalról, de a konkrét rokoni kapcsolat nem esett le igazán.

Az Erőérzékenység megint olyan, hogy tudtommal egyik zabrak sem használta ki alapból. Ettől még lehettek azok, csak furcsa a helyzet. Elképzelhető, hogy Talzin mágiája ébresztette rá őket, hogy Erőérzékenyek. Viszont az összes többi fizikai változás nekem azt sugallta, hogy Savage-nál az Erőérzékenység is ott lett beültetve.

A kiképzést nyilvánvalóan az Erőhasználattal kapcsolatban értettem. Most Maul meg Dooku gyorstalpalóit ne soroljuk ide, mert láttuk nagyjából miből áll egy jedi vagy sith kiképzése. ;)

 

Na és akkor mi van? A klónok több ezer Jedit megöltek. Stass Allie, a Tanács tagja, két klón lerobbantotta a robogójáról. Plo Coon, szintén Jedi Tanács-tag, egy ARC-170-essel lelőtték az égről (ezek ugye még nem is túlerő helyzetek, simán olyan pillanatok, amikkel eme Jediknek könnyűszerrel életben kellett volna maradniuk). Jango Fett, mezei fejvadász, egy kis pisztollyal lelőtte a Jedi Tanács egyik tagját. A sík hülye B1-es harci droidok is simán nyírtak ki Jediket a Geonosison. Miért is kellett volna Savage-nak olyan nagy problémát okoznia ezután, hogy Jedit öljön? A Jedik nem halhatatlan istenségek. Az ep1-2-3 tökéletesen bizonyítja, hogy vannak köztük jobbak és rosszabbak is. Sőt, még ugyanaz a személy sem feltétlen van mindig jó passzban, lásd Obi-Wan vagy Anakin.

Ez megint egy sokak által előhozott, szerintem teljesen vakvágány. A jedik megbíztak a klónokban, mint az ő oldalukon álló katonákban. A 66-os parancsnál a klónok a jedik ellen fordultak és váratlanul, az esetek többségében hátulról egy szemvillanás alatt tűz alá vették őket. Mégis hogyan kellett volna ezt kivédeniük? Yoda is azt érezte meg, hogy iszonyatosan sok jedi halt meg szinte egy időben, ami nagy zavart okozott az Erőben. Lehet ha vele kezdik, akkor nem éli túl. Mondjuk Anakin átállása és Windu-ék halála már gyanút ébreszthetett benne. Obi-Wan meg egyszerűen mázlista volt abban az esetben.

A többi példa többé-kevésbé ül, de nekem azok is illúziórombolóak voltak. Annak ellenére, hogy a droidok masszív túlerőben voltak. Persze, sosem mondtam, hogy istenségek a jedik (sőt, sokszor masszívan érveltem ez ellen), de egy Gallia-Savage párbajban azért nem ezt vártam volna. Meg azért Savage tartotta a frontot komolyabb kaliberekkel szemben is. :)

 

Azt a csillagrombolót az égből a gravitáció kapta le. Játszottál te azzal a játékkal, vagy csak láttál belőle jeleneteket? A romboló zuhant, Galen csak annyit tett, hogy lenyomta az orrát, hogy előbb essen bele a földbe, ne az ő feje fölött. Azt pedig ugye tudjuk Yodától, hogy a méret nem számít. Vagy tán cáfolod Yoda szavait?

Természetesen játszottam vele, bár elér régen volt. Na most egy zuhanó hajó nem úgy fest, mint az a csillagromboló. :D Nem mondom, hogy tökéletes állapotban volt és lazán fent maradt volna, de azért ne túlozzunk. ;)

Yoda szavaiban is lehet azért kételkedni. :) A "méret nem számít" tipikusan ilyen. Annak tanítási és bölcseleti jellege volt, egy filozófiát közvetített. Érdekes módon senkinek nem jutott eszébe a Halálcsillagot egyszerűen összenyomni az Erővel. Ugyanígy Sidious is simán az Erővel elpusztíthatta volna a Jedi Templomot vagy a Yavin4-et. De Yoda is simán utánanyúlhatott volna Dooku hajójának. A példákat még hosszasan lehetne sorolni, de ezek nem történtek meg. Ebből nekem az jön le, hogy mégis számít a méret és nem lehet mondjuk az egész galaxist az Erővel összenyomni vagy hasonlók. ;)

 

Oké, mond meg, hogy ezek a képességek mikor jöttek volna jól Yodának, Anakinnak vagy Sidiousnak a hat film alatt. És lehetőleg a Lucasi változatból példázz, ne a Pb's Editionból. Mondjuk biztos meggyőző lett volna a húzás, ha Sidious a Birodalom alapításánál egyszerre felemelte volna az összes páholyt, és összecsapkodta volna őket. Az biztos meggyőzte volna a népet, hogy ő egy "megtört testű öregember". Yoda is odarendelhetett volna egy flottányi csillagrombolót a Dagobah-ra, hogy prezentálja Luke-nak, milyen az Erő igazi ereje. Ez teljesen jó elképzelés egy rejtőzködő Jedi mesternek. És nyilván Vader is hozzávághatott volna egy-két felhőjárót a képzelten Luke-hoz, egy agyoncsapott kölyköt mégis csak könnyebb meggyőzni az átállásról, mint egy élőt. De teljesen igazad van, ezekben a szituációkban akár a bolygót is összeroppanthatták volna, csakhogy igazoljanak.

Megint fantáziátlannak próbálod felvázolni magad, pedig annyit már tudok Rólad, hogy ez nem igaz. :) Yoda és Sidious egymással is párbajoztak. Lehet nem csak páholyokat kellett volna hajigálniuk, hanem mondjuk kifelé terelni a csatát és egész épületekkel szórakozni. Anakin is furcsán intézte a dolgokat. Obi-Wan átugrása helyett az egész sziklafalat vagy lávafolyamot is odalökhette volna. Még extrémebb eseteket már írtam az előző bekezdésben is. Az Erőt se egy korlátlan dolognak képzeljük el, ahol nincsenek határok. Érdekes módon az összes filmbeli elit karakter nagyjából ugyanazon a szinten érte el a maximumot és nagyobb kaliberű dolgokat pl. nem mozgatott. Ez szerintem nem véletlen. :)

 

Nem tudom, hogy nálad ki erőlködött annyit. Palaptine röhögve dobálta a podokat, Yoda még csak nem is szuzsogott, miközben kiemelte az X-Szárnyút. Nyilván, harci helyzetben kicsit megerőltető lehet egy élete végét taposó, 900 éves manónak, ha nála többszörösen nagyobb és nehezebb cuccot kell megállítani, de valljuk be, Yoda már egy élete végét taposó, 900 éves manó volt, amikor elkezdődött a klón háború. Ehhez képest egész jól teljesített.

Röhögve, persze. Azon bezzeg meglepődött, amikor hanyatt vágódott. :D Azért amikor mentek a villámok, Yoda pedig tartotta, akkor voltak ott érdekes arckifejezések. Az X-Wing esetében is azért én nem azt látta, hogy az annyira csettintésre ment volna. Elmondom, hogy Starkiller mókája után hogyan kellett volna reálisan kinézni a Yoda-féle jelenetnek. Odamegy (vagy oda se megy, hanem adott helyről) és mint Anakin az Ep.2-ben a kis golyó vagy a körte esetében, lazán és szemrebbenés nélkül kiemeli a hajót és leteszi. Csak azért nem várnám el, hogy trükközzön is vele, mert nem az az arcoskodó típus. :) De ugyanígy a páholyok, faldarabok vagy tartályok esetében is úgy kellett volna játszadozniuk az illetékeseknek, mint Vader-nek a dobozokkal Luke-nál. Ennél mintha komolyabb terhelést jelentett volna nekik.

Az aláhúzott részt pedig nem értem. Nem azt írtad, hogy a méret egyáltalán nem számít? Csak mert akkor irreleváns, hogy az adott dolog mennyivel nagyobb az illetőnél. Ugyanígy a korról is azt mondta, hogy nem számít. Most akkor hogy is van ez? ;)

 

Ismételten, a csillagrombolót nem az Erővel szedték le az égről, TIE-vadászt meg senki nem szedett le az égről (kibillenteni viszont nem nehéz azt a hajótípust, gondoljunk csak arra, milyen frankón pattog). Vader meg nyilván szeret űrcsatákban részt venni, legalábbis nekem ez jött le a filmekből.

Csillagrombolót lezárhatjuk szerintem. Azért azok a TIE vadászok is elegánsan csapódtak jobbra-balra. Bár nyilván sokkal egyszerűbb harc közben egy épp üzemelő és repülő TIE gépet ellökni, kibillenteni, mint teljes nyugalomban egy "kikapcsolt" X-Wing-et kiemelni egy mocsárból. :)

Vader meg szeret űrcsatázni. Elképzelem, ahogy Sidious magához hívatja mi történt: "Vader Nagyúr! Hatalmadban állt volna az Erő segítségével kiiktatni azokat a gépeket vagy behúzni őket a Halálcsillagra, bármit. Ehelyett kimentél pár vadászgéppel és képtelen voltál leszedni őket, majd hátulról kilőttek.". Mire a válasz: "Igaz, de az túl egyszerű és hatékony lett volna. Meg amúgy is szeretek űrcsatákban rést venni, így inkább a kockázatosabb utat választottam. Remélem ez nem jelent problémát, elvégre olyan sok nem múlott a dolgon.". :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem az abszolút kedvenc szálam a Mortis! Ilyen mélységgel és szimbolikával megáldott történetet sorozatban még nem nagyon láttam! Mindenképpen írok majd róla, ha odáig jutok a visszanézésben. A felmerült kérdésekben a Dzséjt által megfogalmazott vonallal értek egyet. Itt közben elhangzottak olyan argumentumok, melyeknek sok közük nincs a Mortishoz, így arra nem is reagálnék, mert nem tartozik ide.

 

Szerintem a pb69 által említett példákkal, lehetséges lépésekkel az a baj, hogy semmilyen módon nem kötőnek a Saga univerzumának egyetlen eleméhez sem. Szerintem, ha végiggondolod még egyszer ezt a Cartman-es dolgot, akkor rájössz, hogy mire írta azt Dzséjt, hogy erőltetett. :peace:

Az Erő misztériumairól nagyon sok mindent nem tudunk még. Rengeteg fehér folt van ezzel a rejtélyes energiamezővel kapcsolatban és ez szerintem így van jól. Kezdet és vég interakciójáról nem kezdek el most filozofálni, de az Erő, mint olyan eredetét nem ismerjük meg igazán a filmekből. Továbbá az Erőt rengetegen világos és sötét oldalra osztják, pedig maga az Erő önmagában csak egy energiamező, egy lehetőség, amit lehet két különböző, egymástól alapjaiban eltérő módon is uralni! (Ez itt OFF, de valamilyen szinten a Prófécia is kapcsolódik a Mortishoz) - Az én értelmezésem szerint, Anakin sem Jedi és Sith között hoz egyensúlyt (ami már matematikailag is hibádzott), hanem magában az Erőben teremti meg a balanszot. Filozófiailag ezért is szükséges és egyben nagyon szép, hogy ő mindkét oldalt végigjárta, megismerte, mielőtt megteremtette az egyensúlyt. Nagyon szépen kitalálta ezt Lucas és még, ha sok döntése nem is szimpatikus, de ezért a húzásért mindig is nagyon tisztelni fogom. :clap:

Visszatérve a Mortisra, itt egy csomópontot találunk, ahol ez az ősi energia, amit Erőnek nevezünk (és még sok mindent nem tudunk róla) manifesztálódik. Amik megtörténtek a Mortison véleményem szerint tényleg megtörténtek, csak egy másik síkon. Ezért nem látszódtak a radaron! Úgy képzelném el, mint azt a létbeli síkot, ahol pl. az Erő szellemek léteznek. Ők mindenféleképpen egzisztálnak, de még ha látjuk is őket, már nem az ismert világban vannak. Valahogy így látom én Mortist is. Egy tényleges hely, egy másik létbeli síkon. Mortis rejtélyei, pedig az Erő rejtélyei, amik természetüknél fogva azért titkok, talányok mert még sok mindent nem tudunk róluk. Ezért nem szerepeltek ilyenek a filmekben, mert hőseink előtt is rejtély volt. Lucas azt is bemutatta már, hogy utólag rengeteg dologgal ki tudja bővíteni az alap elképzeléseit. ;) Az meg onnan derül ki, hogy nem csak legenda az egész, hogy ha jól emlékszem említi az Öreg, hogy néhányan tudnak a létezésükről!

Ezzel együtt nem akarok meggyőzni senkit, sőt az kifejezetten jó, ha több oldalról nézünk egy alkotást. Én itt mindössze a saját véleményemet osztottam meg a témáról, de mindemellett tiszteletben tartom a másik oldal álláspontját is, akik szerint Mortis egyáltalán nem hiányzott volna. :peace:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a pb69 által említett példákkal, lehetséges lépésekkel az a baj, hogy semmilyen módon nem kötőnek a Saga univerzumának egyetlen eleméhez sem. Szerintem, ha végiggondolod még egyszer ezt a Cartman-es dolgot, akkor rájössz, hogy mire írta azt Dzséjt, hogy erőltetett. :peace:

Ahogyan a boszorkányság vagy a repülő sárkánnyá változó és a sötét oldal erejével harapó lények sem. Ezek sem kötődnek a SW semmilyen eleméhez és pont ez a lényeg. Attól, hogy összekötötték ezeket az Erő misztikumával, attól még nem lesz a Saga-hoz köthető. Egy másik korábban említett példámat előhozva, ha a ME reaper-eire ráhúznánk, hogy őket is az Erő vezeti útjaikon és az teremtette őket, majd beemelnénk a SW univerzumba, akkor az ettől még szerintem nem lenne túl elfogadható. Remélem érthető mire akarok kilyukadni. ;)

 

Ezzel együtt nem akarok meggyőzni senkit, sőt az kifejezetten jó, ha több oldalról nézünk egy alkotást. Én itt mindössze a saját véleményemet osztottam meg a témáról, de mindemellett tiszteletben tartom a másik oldal álláspontját is, akik szerint Mortis egyáltalán nem hiányzott volna. :peace:

Félreértés ne essék, én nem azt mondtam, hogy Mortis-ra nem volt szükség. Én csak azt mondtam, hogy ezt az amúgy rendkívül kreatív és szép vonalat én csak a korábban vázolt elméletemmel tudom lenyelni. Szóval valósnak nem fogadom el a dolgot, de örülök, hogy megszületett.

 

Ezeket leszámítva az összes általad leírt dologgal egyetértek. Magam is így látom a helyzetet, csak számomra ez még nem igazolja a Mortis világ valódiságát. ;)

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Kósza gondolat volt a trilógia nézése közben, de mi van, ha Qui-Gon nem Qui-Gon Jinn vagy az Ifjú, hanem maga az Erő? Ha egy ilyen Erőben gazdag helyen szó szerint képes a szereplőkhöz szólni, irányt mutatni nekik, befolyásolni őket, hogy az legyen végül, ami meghozza az egyensúlyt?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sok irányú bizonytalansága révén a Mortis-trilógiában semmit nem tartok abszurd elgondolásnak, számos felvetésnek lehet valós mivolta. Számomra továbbra is a széria legmisztikisabb történeti íve, mely kapcsán valószínűleg sosem tudjuk meg a teljes igazat. Ez egyrészről frusztráló lehet, mert az ember általában válaszokat keres, és szereti, ha a kirakós minden darabja tökéletesen passzol a kerek egészbe, másrészről viszont érdekes teóriák születhetnek, melyeken jó agyalni.

Ennek ellenére számomra szimpatikusabb elmélet az, amely szerint valóban Qui-Gon öltött "alakot" Mortis-on, a csomópontban lévő koncentrált Erő révén, és valóban a Jedi-mester látta el instrukciókkal Skywalkert. Ha az Erő küldte Anakint a Sötét Oldal Kútjához, azt akarta, hogy a srác megtudja sötét jövőjét, és tegyen ellene. Ám mivel ez meghiúsult, és később nem történt semmilyen utalás ennek elérésére az Erő részéről, szvsz Qui-Gon nem az Erő manifesztációja volt. :) Az Erőről eddig kialakult képet jobban alátámasztja az, hogy akarata nem nyilvánul meg ilyen közvetlenül, csak közvetve befolyásolja az események menetét még Mortis-on is. Egyébként, ha az Erőhordozó család valóban az Erő metaforája egyben, akkor az bizonyosodott be, hogy nincs hatalma Skywalker döntései felett, vagy, ami valószínűbb, szándékosan nem akarja konkrétan irányítani a Kiválasztottat, vele együtt a Galaxis életét befolyásoló eseményeket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Számomra a sorozat legmisztikusabb történeti szála továbbra is Mortis-hoz, és annak lakóihoz fűződik. Mivel a TCW-ben ezzel már nagyon valószínű, hogy nem foglalkoznak tovább (érzésem szerint a Rebels-ben sem), így utánaolvastam a Wookiee-n, hogy legyen némi fogalmam az Egyek "képernyőn kívüli" ténykedéseiről. Természetesen a TCW eseményeinek EU-s (c-kanon) kiegészítéséről van szó. Mivel nem volt miniregény hosszúságú a cikk, ráérő időmben lefordítottam, majd beküldtem az SW Media oldalra, az adatbázis gazdagításának kedvéért. Gondoltam, veletek is megosztom, az említett oldalt nem látogató és/vagy angolul nemtudó fórumozók kedvéért. ;)

 

 

Az Egyek

ones_www.kepfeltoltes.hu_.png

 

Családi információk

Faj: Erő-hordozó

Családfő (férfi): Atya

Nevezetes családtagok: Fiú; Leány; Szolga (később Anya)

Származás: Abeloth bolygója

Egyéb helyszínek: Mortis

 

Történelmi adatok

Első galaktikus megjelenés: YE 1 000 000

Feloszlás: kb. YE 21

A családnév kihalása: YU 44

 

Egyéb információk

Korszak(ok): a Köztársaság kora előtt; a Birodalom felemelkedésének kora; a Hagyaték kora

Besorolás: Égiek (a Thuruht történelem szerint); Éjnővérek (az Éjnővér hiedelmekben)

 

 

 

"Gyermekeim és én úgy tudjuk manipulálni az Erőt, mint senki más. Ezért volt szükség rá, hogy kilépjünk a múlandó világból, és itt éljünk, mint remeték."

"Mint egy menedékben?"

"És börtönben. El sem tudod képzelni, milyen fájdalmas, hogy szeretett gyermekeid akár az egész univerzumot darabokra téphetik."

- Az Atya és Anakin Skywalker

 

Az Egyek egy rendkívül erős Erő-hordozó család, akik a Mortis bolygón éltek a Klónháborúk idején. Az Atya vezetésével a Fiú és a Leány testesítették meg az Erő Sötét- és Világos oldalát. A Fiút és a Leányt Iker Istenekként, vagy egyszerűen szellemekként imádták az Éjnővér kultúrában.

 

 

Történelem

 

"Csak itt tudom irányítani őket. Az Egyensúly családja - a fény és a sötétség. A nappal és az éjszaka. Pusztítás, melyet alkotás követ."

- Az Atya

 

 

A kezdet

 

Kezdetben, több, mint egymillió évvel a Klónháborúk előtt, az Égiek - a titokzatos lények, akik azt gondolták, hogy képesek masszív anyaggá újraformázni a Galaxis szerkezetét - a Galaxisban éltek. Thuruht - a legidősebb killik kaptár - szerint "az Egyek azok, amivé az Égiek válnak". Thuruht világosan "emlékszik", hogy az Egyek egy meg nem nevezett, trópusi bolygó gejzíréből keltek ki. Hárman voltak - az Atya, a Fiú és a Leány. A Thuruht magától a Fiútól és Leánytól tett szert az emlékekre, akik rövid ideig csatlakoztak a kaptár elméhez, hogy segítsék a Központi Állomás építésének koordinálását. Meg kell jegyezni, hogy a killik kaptár kollektív emlékezete nem tesz különbséget a tények és fikció közt, mint az emberi elme.

 

Az Egyek kezdetben békében és harmóniában éltek otthonukban, melyet saját maguknak hoztak létre a gejzír közelében. Az Atya figyelmeztette gyermekeit, hogy soha ne igyanak a Hatalom Kútjából és ne fürödjenek a Tudás Tavában. Ám végül ellenszegültek az utasításnak: a Fiú ivott a Hatalom Kútjából, mely a Sötét Oldal hatalmával ruházta fel, a Leány pedig megfürdött a Tudás Tavában, mely a Világos Oldal erejét ajándékozta neki. A testvérek magukénak követelték a dzsungelt, így harcolni kezdtek egymással, míg az Atya igyekezett megbékíteni őket.

 

 

Abeloth eljövetele

 

Egy nap egy fiatal nő valahogy eljött a világukra. Először szolga vált belőle, aki kiszolgálta az Egyeket. Végül ő lett az Anya, aki rajongott az Atyáért, és sikeresen javított a Leány és a Fiú kapcsolatán. Sikerült meggyőznie a Fiút, hogy pusztító erejét konstruktív célokra használja, így Erő-villámaival új helyiségeket faragott a szurdok falából, ahol éltek. Azonban az Anya továbbra is halandó volt, ennek következtében megöregedett, és nem volt képes fenntartani a békét a testvérek között. A kortalan gyermekek folytatták a harcot, melyet sem az Anya, sem az Atya nem volt képes meggátolni.

 

Egy nap, amikor hárman harcoltak otthonuk udvarában, az Anya titokban ivott a Hatalom Kútjából, mint a Fiú, majd gyorsan megfürdött a Tudás Tavában, mint a Leány. Az Atya kihúzta az Erővel, de már túl késő volt. Megszűnt Anyának lenni, így lett Abeloth-tá, a Káosz Elhozójává. Abeloth rátámadt a Fiúra és a Leányra, arra kényszerítve őket, hogy hajoljanak meg előtte. Az Atya közbelépett, hogy megmentse gyermekeit, akikkel végül elhagyta a bolygót, maga mögött hagyva Abeloth-ot.

 

A Leány és a Fiú a killikek - mint például a Thuruht kaptár - segítségével csatlakoztak azok kaptár elméjéhez, majd ez Erő révén hatalmat kölcsönöztek nekik. A testvérek megosztották tudásukat a kaptárakkal, majd együtt irányították a Központi Állomás, a Víznyelő Állomás és egyéb eszközök megalkotását, hogy létrehozzák és fenntartsák a Bendőt, amely Abeloth börtöneként szolgált.

 

ones2_www.kepfeltoltes.hu_.png

- A Leány és a Fiú lény formájában a Mortison

 

Ezt követően az Atya családjával egy monolitban lévő bolygóra költözött, mely Mortis néven is ismert, hogy irányíthassa gyermekeit, fenntartva ezzel az Erő egyensúlyát. Thuruht kijelentette, hogy amennyiben az Erő jelenlegi egyensúlya felborul, és az idő folyása megváltozik (amit nem lehet elkerülni), Abeloth képessé válik megszökni. Konfliktust alkot valamennyi alkalommal, káoszba és zűrzavarba taszítva a Galaxist, felvirágoztatva a félelmet, a halált és a pusztítást, míg a Fiú és a Leány visszatér a killikekhez, hogy közösen ismét börtönbe vessék. Ez a ciklus rendszeresen ismétlődik több százezer évig.

 

 

Xendor látogatása

 

Körülbelül 24500 évvel a yavini csata előtt Xendor a Mortis-ra utazott, ahol találkozott az Egyekkel. Úgy gondolta, hogy az Erő természete nem több, nem kevesebb, mint a tanítások, melyet az egyéb Erő csoportok képviselnek.

 

 

A Kiválasztott érkezése

 

Amikor az Atya a Mortis-ra hozta Anakin Skywalker Jedi-lovagot, Obi-Wan Kenobi Jedi-mestert és Ahsoka Tano Jedi-padawant, hogy megbizonyosodjon arról, valóban Skywalker-e a Próféciában szereplő Kiválasztott, a Fiú megpróbálta megölni apját Mortis Tőrével, hogy eltávolítsa az akadályt, mely abban gátolta, hogy elhagyja Mortist. Azonban a Leány feláldozza magát apjáért, felborítva ezzel az Erő egyensúlyát.

 

ones3_www.kepfeltoltes.hu_.png

- A Leány és a Fiú harcban

 

Nem sokkal később a Fiú újabb kísérletet tesz apja megölésére, de megdöbben, amikor az Atya leszúrja magát a tőrrel, meggyengítve a Fiút, hogy Skywalker megölhesse. Pillanatokkal a Fiú halála után az Atya is meghal. Ezzel az Egyek elpusztulnak, és maga Mortis is eltűnik egy fényvillanásban. Ezt követően semmilyen bizonyíték nem marad arról, hogy a bolygó, valamint lakói valaha is léteztek.

 

 

Hagyaték

 

44 évvel a yavini csata után, Abeloth visszatérésekor a Kiválasztott fia, Luke Skywalker Jedi-nagymester egy jelentésre bukkan a Jedi Archívumban, melyben apja és annak mentora számol be a Mortis-on végzett expedíció tapasztalatairól. A Thuruht kaptártól kapott információk segítségével Luke rájön, hogy apja nem volt hajlandó az új Egyensúly Fenntartóvá válni, mellyel katasztrofális események láncolatát indította el. Az Egyek halálával a Galaxis sötétségbe borult, melyre az elmúlt 65 év konfliktusai elég bizonyítékául szolgálnak. Jacen Solo áttért a Sötét Oldalra, majd Darth Caedus néven Sith Nagyúrrá vált annak érdekében, hogy megváltoztassa a jövőt. Ám véletlenül egy másik eseményláncot indított el, mely eredményeként megsemmisült a Központi Állomás, és kiszabadult Abeloth. Az Egyek halálával Abeloth szabadon folytathatta tombolását, káoszt és pusztítást okozva.

 

Miután Abeloth vereséget szenvedett Luke és Darth Krayt keze által, Luke úgy hitte, hogy a Jediknek és a Sith-eknek kell válnia az új Egyekké: egyensúlyt kell tartaniuk maguk közt.

 

 

Megjelenések

 

Star Wars: Darth Plagueis (csak közvetve említve)

Star Wars: The Wrath of Darth Maul (csak említve)

Restraint (csak említve)

Star Wars: The Clone Wars - Overlords

Star Wars: The Clone Wars - Altar of Mortis

Star Wars: The Clone Wars - Ghosts of Mortis

Apocalypse

Crucible (csak említve)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.