Ugrás a kommentre

Mace Windu Jedi Master


jedi master yoda

Ajánlott hozzászólás

  • 1 évvel később...

Mace Windu egy f*szfej!

Bár tetszik a jellemzésed lényegretörősége, nem értek teljes mértékben egyet. Az akkori jedikre majdnem mind jellemző volt az arrogancia, Windu csak azért tűnik kiemelkedően unszimpatikusnak, mert a Jedi Tanács többi tagjával ellentétben őt többet hallottuk/láttuk megnyilvánulni.

Ők egy olyan korban éltek, ahol azt hitték már nincs veszély és már mindenhatónak képzelték magukat, olyanoknak akiket lehetetlen legyőzni. Meg is volt a pofára esés rendesen amikor Yoda kijelenti hogy "a jövő ködbe burkolódzott", vagy amikor kijött a 66-os.

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én viszont egyáltalán nem értek egyet ezzel. Windu szerintem úgy kezelte Anakint, ahogy egy potenciális veszélyforrást kezel az ember. Ha az EpIII-ra koncentrálunk, nem tudom, melyik döntésével ne értsek egyet: hogy nem bízik Anakinben; (nem kicsit bizonyítják az események, hogy jogosan), hogy a Tanácsban lévő legjobb négy Jedivel indul el letartóztatni egy szem Sith Lordot; hogy LETARTÓZTATNI indul, nem pedig megölni, egy Jedihez méltóan; vagy hogy a végén, amikor felismeri a veszélyt, akkor le akarja vágni a Sith-et.

 

Szerintem Windu semmi rosszat nem tett. Nem vihette magával Anakint, ha a helyébe képzelitek magatokat, ez világos.

Nem bízhatott benne, mert a fiú érezhetően veszélyforrás volt, és nem volt tiszta a feje.

Nem bombáztathatta le Palpatine irodáját, mert nem volt száz százalékig biztos a dolgában, és Jedihez méltóan akart eljárni.

Nem hagyhatta életbe az egész galaxis háborújáért felelős, villámokat szóró halálos méregzsákot, csak mert Anakin feleségét meg kell menteni (ami már önmagában is LOL és kizárás jár érte).

 

Szóval én nem látom, hol hibázott volna az EpIII-ban? Arrogáns? Lehet. De olyan döntéseket kellett meghoznia, ahol nincs jó és rossz, csak rossz és még rosszabb - és ez azért nem könnyű.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Windu pont a Jedik vaskalaposságát testesíti meg számomra. Azt nem tudom felfogni, hogy ha elküldik kémkedni Anakint Palpi után és az jelenti, hogy szerinte megtalálta a sith -et, plusz a prófécia is azt sugallja, hogy ő fog egyensúlyt hozni az Erőben....szóval ekkor, hogy lehet valaki annyira h*lye, hogy a kiválasztottat felküldi a tanácsterembe üldögélni? Már vagy 130 -szor láttam a filmet, de ez a jelenet mindig kiakaszt. Érdemes megnézni Anakint, amikor jelent Windunak a hangárban, végig rá sandít, hogy az mit lép. Palpatine zsenialitása abban merül ki, hogy ő előbb ismerte fel a Jedik dogmatikus viselkedését mint ők maguk. Pontosan tudta, hogy Windu nem fogja bevonni az akcióba a fiút, és ezáltal a szavai amiket a Jedikről mondott Anakinnak megfelelő táptalajra hullanak.

 

Én azt nem tudom elfogadni indoknak, hogy érezte benne vívódást. Ez eddig is megvolt benne, max. felerősödött azóta. De épp ezen vívódás közben nem kellett volna magára hagyni! "Gyere, nézd meg a barátodat mit fog lépni" Erre nem, otthagyják és amikor Anakin belép Windu áll Palpi felett aktivált fénykarddal. Okos...roppant okos...

 

Flóri! Nincs véged, csak lemaradt egy smiley. :D

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én azt nem tudom elfogadni indoknak, hogy érezte benne vívódást. Ez eddig is megvolt benne, max. felerősödött azóta. De épp ezen vívódás közben nem kellett volna magára hagyni! "Gyere, nézd meg a barátodat mit fog lépni" Erre nem, otthagyják és amikor Anakin belép Windu áll Palpi felett aktivált fénykarddal. Okos...roppant okos...

Hát nem tudom Ody, de ha letartóztatni indulok valakit, aminek a végén még az is lehet, hogy meg kell ölnöm, akkor nem szívesen viszek magammal olyas valakit, aki

 

a) kvázi az apjaként tekint az alanyra

b) érzem, hogy belül vívódik, nem biztos a dolgában

c) valami titkolt okból nem akarja, hogy az alany meghaljon.

 

Anakint elvinni olyan lett volna, mint égő gyufával indulni a dinamittal teli terembe.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

a) ez miért kifogás? Nem értem.

b) és a vívódó Jedit magára szokás hagyni, főleg ha ilyen fajsúlyos kérdésről van szó? A végeredményt kell nézni, mert Anakin így is úgy is odament volna. Akkor már jobb lett volna velük. Legalább Windu lelkiismerete is tiszta lenne.

c) ezt mi nézők tudjuk, de Windu és a Jedik nem.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

a) ez miért kifogás? Nem értem.

b) és a vívódó Jedit magára szokás hagyni, főleg ha ilyen fajsúlyos kérdésről van szó? A végeredményt kell nézni, mert Anakin így is úgy is odament volna. Akkor már jobb lett volna velük. Legalább Windu lelkiismerete is tiszta lenne.

c) ezt mi nézők tudjuk, de Windu és a Jedik nem.

Túlságosan néző szempontból nézed, Windu fejével gondolkozz.

 

a) Ha meg akarsz ölni valakit, de legalábbis tudod, hogy ez is benne van a pakliban, magaddal vinnéd azt, aki erősen kötődik hozzá? Szerinted a rendőrök miért nem nyomozhatnak azokban az ügyekben, amelyben személyesen is érintettek? Na ezért nem mehetett Anakin Winduékkal.

 

b) Jah, tiszta lenne, hogy egy forrongó, saját álláspontjával sem tisztában levő Jedit magával visz a letartóztatáshoz. Egyértelmű, hogy a létező legrosszabb döntés lett volna Anakint elvinni ilyen lelkiállapotban. Azonfelül, ha Anakin igazat beszél, akkor Windu nem tudhatta, hogy nem kavarnak-e közösen Palpival, hiszen ha Palpi Sith, Anakin pedig közel áll hozzá, akkor könnyen lehet, hogy ő is érintett a trükkben valahogy.

 

Az egész probléma ott gyökerezik, hogy Anakin titkol valamit, erősen kétséges a jövője, és Windu egyszerűen nem tud rajta kiigazodni, ezért nem bízhat a szavaiban. Tipikusan, hiszem ha látom dolog.

 

c) Anakin hezitál, vívódás van benne, érezhetően személyesen is érintett a dologban, és ezt Windu megérzi. Anakin pedig emellett még titkolózik is, mint Jedi, Windu ezt is érezheti azért.

 

Lényeg a lényeg, vonatkoztass el. Nem éled bele magadat a szituációba. Windu egyszerűen NEM vihette magával Anakint ebben a helyzetben. Két rossz közül próbálta a kevésbé rosszat választani...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ezek csak spekulációk. És ha nem így volt? Amúgy meg ha Anakin annyira veszélyes, miért nem tartóztatták le? Szerintem Windu rosszul kezelte a helyzetet. Amit írtam arról tudott Windu is, abszolút nem néző szemszögből írtam a dolgokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ezek csak spekulációk. És ha nem így volt? Amúgy meg ha Anakin annyira veszélyes, miért nem tartóztatták le? Szerintem Windu rosszul kezelte a helyzetet. Amit írtam arról tudott Windu is, abszolút nem néző szemszögből írtam a dolgokat.

De, abszolút néző szemszögből írtad a dolgot, mert aszerint ítéled meg Windu tettét, hogy mi lett belőle, már pedig ő ezt aligha láthatta előre. Ha a másik úton indul el, jó eséllyel ugyanez a végkifejlet + Windu még okolhatta volna is magát, hogy egy olyan puskaporos hordót vitt magával, mint Anakin.

 

Amit leírtam, nem spekuláció. Tudott, hogy Anakin kötődik Palpihoz, Tudott, hogy vívódást érez benne Windu. Tudott, hogy Anakinnek titkolnia kell Palpatine ígéretét és a Padméval való kapcsolatát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na az lett volna benzineshordó a tűzre, ha még le is tartóztatja Anakint. Windu egyszerűen nem tudta hogy kezelje a fiút, lehet hogyha magával viszi, akkor nem így fejeződik be a háború, de egyszerűen nem bízott benne eléggé, ami egy szempontból érthető is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na az lett volna benzineshordó a tűzre, ha még le is tartóztatja Anakint. Windu egyszerűen nem tudta hogy kezelje a fiút, lehet hogyha magával viszi, akkor nem így fejeződik be a háború, de egyszerűen nem bízott benne eléggé, ami egy szempontból érthető is.

Nem kicsit vicces lett volna, hogy Anakin meghozza a hírt Palpiról, hogy Sith, erre Windu letartóztatja. Anakin első gondolata tuti az lett volna, hogy "Bazz, akkor Windu a tanítvány?!"

 

Magával nem vihette, letartóztatni nem tartóztathatta le, a legjobb amit tehetett, hogy valahogy elkülöníti az eseményektől, amíg a szükséges intézkedések lefolynak. Talán a Tanács terem ajtaját sutyiban lezárhatta volna valami Erőbiztos cuccal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Már bocsánat de ez miért tudott? Ezt csak Palpi, Anakin és a nézők tudták, Windu nem.

Tudott, mert Anakin nyilvánvalóan titkolózodott, különben kiderült volna az igazság. Mivel az igazság nem derült ki, így egyértelmű, hogy Anakin titkolta a dolgot. Windu érezte Anakin ködös motivációját, de nem látta, miből eredezik az (vagy csak egy részét látta), így egyértelmű, hogy Anakin eltitkolt előle dolgokat.

 

És ezt most úgy értem, hogy Windunak is éreznie kellett, hogy valami itt nem stimmel, és érezte is.

 

Egyébként ez csak egy kiragadott dolog a sok mindenből, amit felsorakoztattam...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A lényeg, hogy Anakint ha magával viszi, esetleg kontrollálni is tudhatta volna valamilyen szinten. Így viszont magára hagyta, és láttuk mi lett belőle. Windu akkor cselekedett volna jól, ha Anakin nem tud beavatkozni később. Azzal, hogy csak úgy ott hagyta még rosszabbul járt, mintha magával vitte volna.

 

JA és amit írtál annak a lényege az, hogy Windu érzett "valamit", ez pedig nem egyenlő azzal, hogy Windu tudott mindenről...

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Windu azért az, aminek Ody korábban oly érzékletesen lefestette, mert egy s*ggfej. Mármint alapjáraton az, ebből evolválódott *szfejjé. Le is írom, miért.

A tények a mi szemszögünkből:

- Anakin közel áll Palpatine-hoz. Ezt láthatják, érezhetik, sőt, Obi-Wan és Windu alaposan a szánkba is rágta.

- Anakin az egyik legjobb harcos a Rendben. Nemcsak a legjobb fénykardforgató, de a legjobb Erőhasználó is.

- Anakin a Kiválasztott, aki legyőzi a Sith-et.

 

Nézzük Windu szemszögéből ezekre a tényekre való reagálást:

- Tudja, hogy közel áll Palpatine-hoz, hangoztatja is, hogy kételkedik benne, mi több, veszélyesnek tartja összeereszteni őket. És belement. Gyufával dinamitért menni? Nem, ez nem az. Ez maga a nitroglicerintől ragadó dinamit, amivel Windu éppen zsonglőrködni kezdett. És nem lehet azt mondani, mert biztos leszavazták, hiszen akkor is használja Anakint, amikor a triumvirátusból már csak ő van Coruscanton. Windu készséggel küldi Anakint újra Palpatine-hoz kémkedni, miután Cody jelentett. Használja, kihasználja a fiút, és amikor úgy látja, már nincs haszna, félredobja. Keményen. Pedig ha annyira nem bízott benne, ha annyira tartott attól, hogy Anakin és Palpatine összeesküvésének áldozata lehet a Jedi Rend, akkor ott, amikor már ő volt a teljes tejhatalom Coruscanton, nem küldi még egyszer oda Anakint. Ezzel legalább elkerülték volna az utolsó döfést. Mert ezen a ponton már Windu is látta, hogy Grievous az utolsó láncszem, aztán indul a dominósor. (Zárójelben megjegyzem, hogy ebben a Tanács minden tagja ludas, beleértve Obi-Want is, de ekkor már csak Windunak volt hatalmában változtatni a dolgok menetén.)

- Ezt Windu vagy nem látta, vagy arroganciájában nem volt hajlandó elismerni. De ha olyasvalaki ellen indulok, aki tizensok éven át megvezetett, pedig szó szerint karnyújtásnyira volt, aki átállította az egyik legtapasztaltabb Jedi lovagot a Sötét Oldalra, aki kitanította Darth Mault, aki könnyűszerrel harcolt egyszerre két Jedi lovaggal, akkor az ellen nem csak az évek óta a Tanácsban poshadó vénségeket viszem. Akármennyire ingatag is Anakin a témában, a legnagyobb esélyük volt Palpatine legyőzésére. Pláne mert...

- Mert ő volt a Kiválasztott, bár valamilyen oknál fogva ebben már baromira kételkedett, holott az ep2-ben még ő emlékeztette a dologra Obi-Want. Innentől ő volt a csodafegyver, amiről Windu nem vett tudomást. Ja, hogy nem tudta kezelni? Na ja, az látszik.

 

Szóval Windu hibái:

- Tartott attól, hogy Anakin és Palpatine összehozása rossz eredménnyel zárul, mégsem tett ez ellen semmit. Az, hogy a bajsza alatt morogva mormolja kétségét a Tanácson kívül, nem igazán számít.

- Nem használja ki Anakin képességeit.

- Egyszerűen elveti annak esélyét, hogy a jóslat beteljesüljön.

 

De ragozzuk kicsit tovább, hogy Windu mégis miért s*ggfej. Nos, az egyik legalapvetőbb dolog a témában, ahogy viselkedik Anakinnal a fentiek fényében. Belerángatja olyasmikbe a fiút, ami etikátlan, törvényellenes és mellesleg, a barátja ellen szól. És amikor a fiú szeretne legalább megfelelni az általa távolról sem kívánt helyzetnek, ledurrogja. Igen, Anakin sem viselkedik helyesen, tudjuk jól miért, de azért nem alaptalanok a sértődöttségei. Anakin vágyott a hatalomra, a mester címre, a székére a Tanácsban, de mindenki tudhatta, hogy sose állt oda Palpatine-hoz, hogy mindezért járjon közben érte. És ha mégis, a Jedik maguk elutasíthatták volna a kérést. De nem, kellett nekik, ezért belementek, persze úgy, hogy azért ne érezze már jól magát az, akit belerángatnak ebbe. Egy helyzetbe, amiből ő nem jöhet ki jól.

Ugyanez a helyzet, mikor Anakin bejelenti, hogy Palpatine szerint neki kéne Grievous után menni. Persze ekkor a kancellár már nem dönthet a Tanács ügyeiben, csak abban, hogy ki legyen a tagjuk. Újra lehurrogja a srácot, pedig ekkor már egyértelműen látszik rajta, hogy az Utapaura utazást nem (csak) a dicsőségért vágyja, hanem hogy szabaduljon abból a csapdából, amibe a Jedik, Winduval az élen belelökték. Erre Windu még jól pofán is vágja, hadd érezze a törődést. Persze, a fiú nem mehet Utapaura, mert Jediknek rá a Coruscanton van szüksége. És ismét ott vagyunk, hogy a Tanács kihasználja a fiút, és Windu, ki tudja, talán durcából, amiért olyasmit tesz, amihez nem füllik a foga, a fiút bántja emiatt.

És a végső pillanat, mikor nem viszi magával a fiút. Igen, ezen a ponton valamelyest érthető, miért nem teszi. Túl ingatag, mégis, Winduban fel sem merül, hogy a helyszínen akár kontrollálhatja. Vagy az, hogy ő téved. De oké, tegyük fel, hogy akkor két rossz döntésből számára ez volt a kevésbé rossz (persze mi tudjuk, hogy nem). Ám ezt hogyan kezelte? Nem ám megértően elmagyarázta volna a kölyöknek pár szóban, hogy "figyelj, azért nem viszünk magunkkal, mert kötődsz a kancellárhoz, és hát nincs mit cifrázni, a dolgok bizony elfajulhatnak, mindenki számára, de főleg a te számodra jobb, ha ennek nem leszel részese". Lehet ez sem hatotta volna meg Anakint, de mégis csak kevésbé gyanús és szemét módja, mint az, ahogy Windu kezelte a dolgot. Parancsot adott, nem kérte, nem adott értékelhető magyarázatot, záróakkordként pedig egyenesen a fiú szemébe mondta: figyelj, belerángattunk ebbe az egész katyvaszba, de amúgy k*rvára nem bízom benned, sőt, szerintem éppen most hazudtál a képembe, te áruló sz*rházi. Hogy nem ezeket a szavakat használja? Nem, kihagyta a trágár részt. De mit is mond? "If what you told me is true (Már miért ne lenne igaz, amit elmondott? Egy lojális Jedi miért állna ilyennel a Tanács négy tagja elé? Csak akkor, ha az áruló, és át akarja őket verni. Ez esetben Windu már ekkor árulónak tartotta Anakint.), you will have gained my trust (Nincs mit ragozni, egyértelmű kijelentése, hogy Anakinban annak ellenére nem bízik, hogy kvázi tönkretette az életét. Anakinban joggal merülhet fel: ennek a fekete baromnak a bizalma mindezért a jutalmam? Meg a...), but for now remain here."

Szóval, Windu egy s*ggfej, és emiatt viselkedik *szfejként.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Windu koránt sem tökéletes tökéletes Jedi, még ha Yoda után a Tanács második legrangosabb tagja (nyilván nem alaptalanul). Bizonyos eseményekre rosszul reagált, ahogy azt lentebb kifejtettétek. De ennyi erővel csaknem minden Jedire rá lehetne húzni a "fa**fej" jelzőt, egyikük sem tökéletes, sőt (ahogy Yoda is beismeri) egyre gyakoribb köztük a túlzott magabiztosság, arrogancia - még a tapasztaltabb tagoknál is.

Windu számomra sem kedvenc Jedi, de egyáltalán nem a tettei, sokkal inkább a stílusa az, ami nálam nem nyerő. A mogorva, vaskalapos, humorérzéktől mentes, olykor talán érzelmektől is mentes jelzőt tudnám rá használni, még ha ez utóbbi kapcsán változott is a véleményem valamelyest a Zillo-szál után.

Mindezektől függetlenül, az Ep3-ban baromi jól tette, hogy nem vitte magával Anakint a "letartóztatásra". Én se vittem volna. Érzelmileg egy kétlábú szék stabilabb volt nála, ráadásul baráti, már-már apa-fia kapcsolatot ápolt a kancellárral, amint Winduék nagyon jól tudtak, és ami rengeteget nyomott a latban. Ha Anakint magával viszi a 4 Jedi-mester, Palpatine meggyilkolását gyakorlatilag ki is lőhették volna a lehetőségek közül, a srác nem nézte volna tétlenül a hozzá legközelebb álló ember lemészárlását (annak ellenére nem, hogy itt már tisztában volt Sith mivoltával). Persze mi tudjuk, miért nem nézte volna végig egyetlen mentőöve lemészárlását, aki utolsó reménye volt felesége megmentésére. Winduék csak tovább súlyosbították volna a helyzetet azzal, ha Skywalkert is viszik: a durcás kisfiú megint csak azt látta volna, amit szeretne, illetve azt, ami a legkézenfekvőbb: a csúnya Jedik meg akarják ölni a barátomat (aki amúgy egy Sith Nagyúr, de kit érdekel, jó arc...), pedig elég lenne csak letartóztatni (bár a markában a Szenátus, nem gond)... micsoda árulók ezek az alakok... tippem szerint kb. ilyen gondolatok keringtek volna Skywalker fejében, a végkifejlet pedig ugyanaz: a mesterek meghalnak, Anakin a sötét oldalra tér Palpatine tanítványaként, remélve, hogy ezzel megmentheti Padmét. Az igazság az, hogy a Jedik ekkor már nem dönthettek jól. Palpatine már évekkel korábban az ujjai köré csavarta Skywalkert és várt a tökéletes pillanatra.

Ezek után: Windu hobázott? Igen. Rosszabb, mint a legtöbb Jedi? Nem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Windu koránt sem tökéletes tökéletes Jedi, még ha Yoda után a Tanács második legrangosabb tagja (nyilván nem alaptalanul). Bizonyos eseményekre rosszul reagált, ahogy azt lentebb kifejtettétek. De ennyi erővel csaknem minden Jedire rá lehetne húzni a "fa**fej" jelzőt, egyikük sem tökéletes, sőt (ahogy Yoda is beismeri) egyre gyakoribb köztük a túlzott magabiztosság, arrogancia - még a tapasztaltabb tagoknál is.

Azért kellett a rendben pusztulnia, mert képtelen volt már alapvető dolgokat felismerni. Windu az EPII -ben sokkal szimpatikusabb volt számomra is mint az EPIII -ban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.