Ugrás a kommentre

Könyvek és képregények


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

  • 2 héttel később...

Pár napja végeztem A titánok bukásával, és most írok róla pár gondolatot. Agyaltam egy ideig azon, hogy mit is írjak, vagy inkább miről mennyit. Mennyire húzzam le, mennyire szépítsem, de sajnos nekem egy kicsit csalódás volt a könyv. A téma remek, nagyon sok lehetőség volt (van is még) benne, hogy izgalmas regény kerekedjen belőle, de sajnos Follettnek valahogy nem sikerült igazán jó regényt kanyarítania köré. Szerintem leginkább a regény hiányzik belőle.

Időszakunk az első világháború és környéke. Cselekményünk több szálon fut. Vannak több szálon futó regények, de ennél inkább úgy érzem, mintha több regényünk lenne egy könyvben, amelyek alig-alig kapcsolódnak egymáshoz az időszakot kivéve. És azt, hogy némely karakterek a regény különböző pontjain összefutnak, majd szétválnak. Központi témánk van, de széttöredezett, központi főhősünk viszont egyáltalán nincs. Minden szálnak megvannak a maga főhősei és mellékkarakterei, de nincs, aki kiemelkedne közülük, és összeforrasztaná egy egységes történetté a regény. Az az érzésem, hogy kisregény-gyűjteményként sokkal inkább működne ez a könyv, mint így.

A karakterei sokszor sablonosak, számtalan más történetből köszönnek vissza, néha papírmasé figuráknak is tűnnek olvasás közben. A párosok túlfűtött szexualitással körítve hamar összejönnek, szokás szerint a kevesebb több lett volna. Valahogy majdnem mindenki végzetesen lesz szerelmes (az amerikai fickó többször is), egy regényen belül pedig ennyi sekélyes szirupot olvasni sok. De a legnagyobb baj, hogy a szereplőkért nem lehet igazán izgulni, ez alól talán csak Billy a kivétel, érte azért szorítottam, bár valamennyire tetszett a Maud-Walter párosítás is, és

 

tetszett, hogy végül Maud követte Waltert Németországba, holott tudta, hogy ott élni nem lesz leányálom. Bár ilyen az életben nem igazán fordul elő, a való világban a több évi nélkülözés után a nagy többség inkább haza menekülne, nem hogy kitartson a párja mellett.

 

A szereplők többségét a könyv elején egy összejövetelen ismerjük meg. Ez is amolyan erőszakolt cselekmény, hogy legyen egy kiindulópont, ahol megismerjük a karaktereket és az alapszituációt egy kalap alatt. Persze szereplőink egy része nagyköveti munkatárs csak azért, hogy legyen okuk pl. németként Angliában tartózkodni, így együtt gyorsan mindet megismerjük, kivéve az oroszokat.

Ami még zavaró, hogy a cselekményeket (főleg háborúsakat) írónk csak sorolja tényszerűen egymás után, sokszor semmi regényszerű nincs benne. Ez és ez így volt, kész. Sokkal inkább tűnik úgy, mintha egy picivel olvasmányosabb töri könyvet fognék a kezemben.

Ami pozitívum, hogy nem áll egyik oldal mellé sem. Nem ítéli el a németeket, stb. (mint ahogy ez esetben nem is lehet). Tárgyilagosan leírja, hogyan történtek az események, de nem tör pálcát. Igazából az tűnik ki, hogy fél (inkább egész) Európa akarta ezt a háborút, a kérdés csak az volt, ki kezdi el. A fennálló világrend már nem tudott megfelelően működni, így kellett valami, ami kizökkent belőle, de ez már túlmutat a témánkon, erről inkább más helyen lehetne diskurálni (persze miután az ember elolvasott némi szakirodalmat :D).

Ami még tetszett, hogy a végén megemlíti a sörpuccsot és Keynes nevét. Ez már előremutat a következő részhez, hiszen a témát tekintve inkább odavalóak. Szegény Keynes csak fél oldalt kap, de legalább kap említést. Nekem azért is volt jó érzés olvasni a nevét, mert a suliban a választott tárgyam a gazdtöri volt, és pont Keynes volt az egyik vizsgakérdés :) Egyébként a gazdtöris tanultak sok helyen visszaköszönnek a regényben.

No, kicsit lehúzós lett az írásom, de én egy regényesebben megírt történetre számítottam inkább. Utána elkezdtem olvasni a Bane-könyvet, na az már regényszerűbb :) Bármi is a témája. Azt hiszem, Follett vagy túl nagy munkába vágta a fejszéjét, és nem sikerült, vagy egyszerűen nem tud A katedrális-szinten írni, és utóbbi könyve igazából csak a véletlennek köszönhető, hogy annyira jól sikerült.

Attól függetlenül kíváncsi vagyok a szereplők és gyerekeik további sorsára, de hogy elolvasnék-e még egy könyvet csak azért, hogy tudjam, mi lesz velük, azt nem tudom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tulajdonképpen egyetértek veled, a karaktereket direkt belerakta történelmi helyzetekbe. Viszont nálam azért nyert mert nagyon sokat meg lehetett tudni az I. világháborúról. Különben tipikus follett-i személyeket ismerünk meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdekes. Szerintem. Az alaphelyzet, hogy van két faj az űrből, akik épp a Földön intézik a vitás ügyeiket: a jerkek (angolul yeerk) akik emberi agyban élő, világuralomra törő paraziták, és az andalitok, akik képesek mindenféle más élőlény alakját fölvenni. Az andalitoknak nagyon fejlett a technológiája, és az az igazság, hogy a jerkeket is ők szabadították rá a galaxisra véletlenül. És miközben a jerkek egyre több embert fertőznek meg a Földön, belekerül öt átlagos amerikai gyerek a képbe. A környéken az andalit haderő utolsó tagja, a halálra sebzett Elfangor herceg úgy dönt, hogy amíg nem jön erősítés, addig legalább ezek tegyenek valamit a jerkek ellen, és megadja nekik az alakváltozás képességét. Aztán az öt gyerek kezdi menteni a menthetőt, néha szabotálják a jerkek tevékenységét, és általában nem sokon múlik, hogy túlélik. Az egyikük pl vörösfarkú ölyv testben ragad az első összecsapás alkalmával, a csapat vezérének a bátyjáról meg kiderül, hogy jerk van a fejében és kb kezdettől lehet sejteni, hogy Jake-nek egyszer majd meg kell ölnie a saját testvérét....

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ami megakadt az a Skrupulus Fondor. Csak az első része jött be, pedig nagyon érdekes a történet.

Sajnos nem a legjobb az angolom, de nagyon jó kis sorozat az is, amolyan Dark Harry Potter, és a Dark itt tényleg már-már horrorisztikus, és nem olyan nyál, mint a HP néhol :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most jutott eszembe. Március végén jelenik meg az első Witcher könyv magyarul.

Egészen pontosan az első novellás kötet, a Last Wish, magyarul Utolsó Kívánság lesz a címe.

 

Holnap meg megjelenik a Dragon Age: A Hívás, és a Terminator: Hamvaiból a Főnix.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Kivégeztem Frei könyvét a Megmentőt. Valami brutálisan jó. Délelött 11-től este fél 12-ig olvastam. Nem bírtam abbahagyni. Holnap írok róla bővebben.

Nem semmi könyv, igaz? A stílusa időnként kicsit túl Frei-esre sikerült (az egyes helyszíneket épp úgy vezeti elő, ahogy a riportjait szokta), de a történet jó, a politikai-gazdasági körítés hozzá pedig elgondolkoztató. Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem semmi könyv, igaz? A stílusa időnként kicsit túl Frei-esre sikerült (az egyes helyszíneket épp úgy vezeti elő, ahogy a riportjait szokta), de a történet jó, a politikai-gazdasági körítés hozzá pedig elgondolkoztató.

 

 

Igen ,egyetértek. Tulajdonképpen mintha egy hosszabb Frei-dossziét ültettek volna át könyvbe Bevallom féltem egy kicsit a stílustól mert ugye Frei mégsem író és hogy milyen lesz. De kellemesen csalódtam. Ami nagyon bejött az a valóságos helyszíneknek és eseményeknek a regénybe illesztése. Úgy van felépítve a story, hogy a valóban megtörtént eseményekre épül a fikció ezáltal teljesen hihető cselekmény történnek. A szereplők is "ismert" figurák. A magyar miniszterelnök tuti Orbán, az orosz Putyin, a francia elnök pedig Sarkozy. Persze nevek nélkül vannak szerepeltetve de ők azok. Különben biztos észrevetted mennyire görbe tükröt tart Orbán(és hívei) elé. A magánvéleményét is belecsempészte ebbe a könyvbe, ami attól hiteles hogy rengeteget utazott ,rengeteg kutatómunka előzte meg ezt a könyvet és széles látókörü, modern nyitott ember aki olyan helyekre bekerült ahova nem sokan. Én anno nagyon bírtam Freit a tv-ben. A lényeg amit ki akartam hozni ebből, hogy nagyon ajánlható Orbánnak és híveinek elolvasni ezt a könyvet. Amiben ugye le van írva(és ez igaz is), Hogy a Gazpromnak az elnökének nagyobb szava van mint a magyar miniszterelnöknek. Hogy mennyire nem tölünk függ itt semmi.

Ez a görbe tükör még nagyon tetszett. A másik hogy nincs túlbonyolítva a regény. Egyszerű cselekmények a bonyolult politikai hazardírozások talaján.

A főszereplő Andrét szimpatikusnak találtam a lánnyal együtt.Nagyon jól kidolgozta a karakterüket, hogy mi motiválja őket. Miért lettek azok amik.

Az akciórészek brutálisan részletesen lettek leírva(szerintem orvosokat is megkérdezett), néha majdnem elhánytam magam. :D

 

 

A legrészletesebb leírás amikor Teheránban megtámadják a jövendő elnök konvoját. Rendesen éreztem én is ahogy az aszfalt jött fel. Kitünően leírta.

Ami nem tetszett az az, hogy a végén nem tudtunk meg semmit a fúrómester családjáról. Én azt hittem az lesz hogy az anya meghal és a kisfiút magával viszi André hogy felnevelje az ő elrabolt fia helyett.

 

 

Egyszóval gratulálok Frei Tamásnak mert remekművet alkotott. Várom a második részt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tuan kiadó

2011. március - április

David Gaider - Dragon Age: A Hívás (március 17.)

Peter Beckett - Weila jogara (M.A.G.U.S.) (tervezett megjelenés március 31.)

Eric Nylund - Halo: A Reach bukása (április)

Ian Russel - Egyezség (M.A.G.U.S.) (április)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Úgy tűnik a Warcraft és Starcraft regények kiadásának jogai még mindig a Szukitsnál vannak. Annyit sikerült kihámoznom, hogy a nagy rivális kiadók, a Delta és a Tuan azért nem tudják átvenni, mert foglaltak a jogok. Akkor most már biztos , hogy mindkét sorozatnál valami jogi bonyodalom támadt, mint a Star Wars esetében volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Metro 2033, nagyon jó könyv! Majdnem 4000 Ft volt, de megérte, pedig még csak a harmadik fejezetnél járok (az isten verje meg, hogy most kell Dragon Age 2-t tesztelnem, pedig szívesebben olvasnám azt :)). Nagyon hangulatos, hátborzongató, annak ellenére, hogy az első három fejezetben cselekmény még nem sok volt (a játékban ekkorra már halomra lőttünk egy halom mutánst, itt meg még csak mesélnek róluk a szereplők).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Volt szerencsém poszt modern irodalmat olvasni, míg a hétvégén betegeskedtem! Úgy gondoltam, hogy művelem lekem virágos kertjét, némi irodalommal, meg kiváncsi voltam, hogy miért sz..rozzák eme műveket. MOndjuk Kertész cimbijitől nem is várhattam volna mást.

Tehát, aki szeret szenvedni, értetlenkedni, felháborodni és ez mind örömet okoz neki, az olvassa el Eszterházytól az Egy nőt és Trenka Csabától az Egyenlítői magyar afrkát. Én megtettem, továbbra is Jókai, Mikszáth, Márai, Wass, Tamási a kedvenc. Adorno, pedig "cenzúrázva"!!!!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Volt szerencsém poszt modern irodalmat olvasni, míg a hétvégén betegeskedtem! Úgy gondoltam, hogy művelem lekem virágos kertjét, némi irodalommal, meg kiváncsi voltam, hogy miért sz..rozzák eme műveket. MOndjuk Kertész cimbijitől nem is várhattam volna mást.

Tehát, aki szeret szenvedni, értetlenkedni, felháborodni és ez mind örömet okoz neki, az olvassa el Eszterházytól az Egy nőt és Trenka Csabától az Egyenlítői magyar afrkát. Én megtettem, továbbra is Jókai, Mikszáth, Márai, Wass, Tamási a kedvenc. Adorno, pedig "cenzúrázva"!!!!

 

Látom megelőztél! :D

Én még a regény hatása alatt állok... Nem hevertem ki, pedig a lázat már sikerült.

Trenka Csaba Gábor: Egyenlítői Magyar Afrika. 2780 Ft, mindenkinek ajánlom, hogy vegyen rajta fagyit, vagy csokit, vagy sört, vagy bármi mást.

Az érdekes alternatív történelmi regény helyett szexmániás, alkoholista fiatalok, pedofil kalandok, értelmetlen kitekintések stb van benne.

Szerintem bűn rossz volt. Ritkán csalódok ennyire egy könyvben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.