Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

OFF

Mindkettő helyes, bár egyszerűsége miatt a köznyelvben ma már az eredeztethetőt használjuk.

ON

Bocsi, de ezt nem bírom annyiban hagyni. :D

 

Ezt honnét veszed? Neten semmi ilyesmit nem találtam, és nyelvtan óráról sem rémlik semmi ilyesmi. Mellesleg a szóelemzés elve alapján teljesen logikátlan. Az eredez ige műveltető képzője a "-tet" majd kap egy másik képzőt, ami tovább módosítja az ige jelentéstartalmát (eredeztethet) és végén ott egy folyamatos melléknévi igenév képző (-ő), ami egyrészről módosítja a szófajt, másrészről a jelentést. Ebbe még egy "-tet" képzőt belerakni teljesen logikátlan és nem vallana a magyar nyelvre, ergo erősen kétlem, hogy szabályos ez a forma.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nyelvtan óráról sok szó nem rémlik, de ha sokat hallgatod az öregek beszédét, akkor sok régi szó ütheti meg a füled. Én valamelyik nagymamámtól vagy valamelyik dédimamámtól hallottam már az eredeztettethetőt, ahogy például az egy időben általam gyakran használt imigyent, amivel gondolom, szintén nem sűrűn futottál össze nyelvtanórán. ;) De olvastam már cikkekben és könyvekben is, és az értelme mindig ugyanaz volt, mint az eredeztethetőnek. Példa:

 

"A század első éveitől gondolatainak vezérfonalává Ruskin és Morris eszméi lesznek. Kriesch munkásságában a művészeti nevelés kiemelt szerepe mindenekelőtt az angol reformátor elődök demokratikus művészeti elveiből eredeztetethető, a boldogító és az abszolút megismerést szolgáló művészet terjesztése általuk válik Kriesch további működését betöltő hivatássá, amelyet előadásai és írásai révén is gyakorol." - a Gödöllői művésztelep, 166. oldal. 3. bekezdés, negyedik sor.

 

A szó egyetlen vitatott része, hogy egy vagy két t-vel van-e írva. Eredeztetethető és eredeztettethető. A google kereső alapján az egy t-s változat az elterjedt, viszont a google chrome helyesírás ellenőrzője a két t-set fogadja el hibátlan szónak. Ellenben a Microsoft Office a szó mindhárom alakját ismeri.

Az viszont biztos, hogy az eredeztettethető eme formája ma már nemigen használt, írásban csak nagyon ritkán tűnik fel, szóban pedig egyértelműen csak a rövidebb formáját, az eredeztethetőt használjuk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hihetetlen, hogy mennyire benne van most a Star Wars a köztudatban.

 

Céges rendezvény volt, videót kellett csinálni az elmúlt évünkről. Az egy dolog, hogy én egy komplett SW filmet hoztam össze a céges eseményekre rímelő átfeliratozással, de a rajtunk kívüli 4 csoport 3 videójából 2-ben szintén ott volt az SW. Szóval 4 videóból 3-ban tűnt fel... hihetetlen. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hihetetlen, hogy mennyire benne van most a Star Wars a köztudatban.

 

Céges rendezvény volt, videót kellett csinálni az elmúlt évünkről. Az egy dolog, hogy én egy komplett SW filmet hoztam össze a céges eseményekre rímelő átfeliratozással, de a rajtunk kívüli 4 csoport 3 videójából 2-ben szintén ott volt az SW. Szóval 4 videóból 3-ban tűnt fel... hihetetlen. :)

Ma volt kollégámmal és apámmal (aki szintén volt kollégám) végig kóstoltuk a veszprémi karácsonyi vásár forralt bor kínálatát. Kolléga első kérdése hozzám: szerinted milyen lesz a Star Wars új része? :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szomorú hírt kell közölnöm. A rá nehezedő nyomás, ami a Star Wars episode VII várásával járt, megölte a klónomat. Jól szolgált, de úgy tűnik, tervezési hiba csúszott a számításba. Szóval mától újra az eredeti Dzséjt lézeng köztetek. Igen, visszatértem. Úgyhogy egy jó tanács:

5450702+_ef4b3be5a08e0ea67528bbb44e990314.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.