Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

Elég egyszerű pedig a magyarázat: mondjuk 60.000 forintos vagy alatti bér mellett a munkáltatók (az olcsóbb bér miatt) országos szinten 3.000.000 embert vennének fel, mert az olcsó munkaerővel, mint erőforrással számos olyan befektetést is megvalósíthatnak (pozitív megtérülési rátával), amit minimálbér mellett nem. Merthogy minimálbér mellett a munkáltatók munkaerő kereslete a 3.000.000-nál kevesebb lesz értelemszerűen. A két kereslet különbözete egy az egyben kényszerű munkanélküli lesz.

 

Ez elég evidens. Ha olcsóbb a csoki, többet vesznek belőle, ha meg drágább lesz, akkor meg kevesebbet. Minél olcsóbb a munkaerő, annál kedvezőbb a felhasználási lehetősége, ergo annál magasabb a foglalkoztatási arány.

 

Most azért örül mindenki a minimálbérnek, mert magas a munkanélküliség, ergo a cégek megtehetik, hogy kizsákmányolják a munkavállalót, viszont a minimálbér egyfajta korlátozást jelent nekik ebben. Csakhogy emiatt számos potenciális munkavállaló, akit a cég alkalmazna mondjuk 50.000 forintos fizetésért, de így nem, kiszorul a piacról, tartóssá téve a munkanélküliséget, közvetve rontva még a munkával rendelkezők helyzetét is.

 

 

Valószinü hülye kérdés lesz. Ha a Tescoban 5 helyett 8 békatologató van, akkor velük milyen befektetést tudnak eszközölni?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én arra leszek kíváncsi, hogy úgy az emberek, a kis hétköznapi emberek részéről ki fog kiállítani egy tankönyvet az ő érdekükben? Mert szép és látványos meg olyan...olyan nagydolognak tűnő okosságok jöttek eddig csak le nekem, akinek ez az egész csak egy nagy blama amivel továbbra is már húsz éve birkaállapotban lehet tartani a népet csak valahogy az marad ki az egészből, hogy hol van így a fizetés vásárlóereje ami ugye a legösztönzőbb erőnek kéne lennie a (hazai!) gazdaságban. Mert ugye ne felejtsük már el, hogy a rendszer...izé, módszerváltáskor az okos, a valóban okos japán üzletemberek és közgazdászok, nem hiába mondták ám azt, hogy emeljék fel itt a minimálbért az akkori érték hat-hétszeresére ( bocs ha nem pontos arány mondok, rég volt már) mert akkor még nőne is a magyar gazdaság teljesítménye, főleg úgy, hogy abban a szent pillanatban ki kellett volna nyitni a piacot a keleti országok felé, amit most a Fityesz igyekszik úgy ahogy megtenni, kifogva ezzel is a szelet a már jóval korábban eme állásponton lévő Jobbikos szakpolitikusok által felvetett javaslatok vitorlájából ami ugye részükről se volt így új keletű, továbbá ilyen összetett mondatot még a b*dös életben nem írtam :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nem csak a minimálbérre kéne fogni a munkanélküliséget. Az baj, hogy nagyon keveset fektetnek be, viszont annál többet vesznek ki ebből az országból.

Szvsz az egyik legjobb megoldás, munkahely-teremtés lenne. Például az infrastruktúra fejlesztése. Sok új munkahely nyílhatna meg a munka vállalok számra. Amíg egy magyar utat nem egy cég készít, hanem egy cégen keresztül "8000" alvállalkozó, akik nem biztos, hogy tisztán adják meg a fizetésüket a munka vállaloknak, ill. az se tuti, hogy kapnak egyáltalán valamit, addig itt mindig is lesznek gondok, akár csökkentjük a minimálbéreket, akár nem.

Sajnos országunkban többrétű probléma az oka a gazdasági válságnak.

Szerkesztve: - barnez
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Barnez. Én is alvállalkozónál dolgozok. A mai napig nem kaptam munkaszerződést. Félelmetes mik vannak itt, és én az ország legnagyobb biztonságtechnikai cégénél vagyok! Mi mehet itt kisebb szinten? Elképzelni is merész...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szvsz az egyik legjobb megoldás, munkahely-teremtés lenne. Például az infrastruktúra fejlesztése.

Önmagában szép, de ez nem termelő munka, nem lenne megoldás a bajokra. Munkahelyteremtés kellene, csak másképpen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ne értsetek félre! Persze, hogy nem csak a minimálbér a munkanélküliség oka, ezt egy szóval sem mondtam. :D De ez is hozzájárul. Válság idején viszont kivétel nélkül mindenhol megugrik a munkanélküliség, hiszen kisebb a likviditás, kevesebb a forrás, kevesebb a beruházás.

 

Frenkie: pl. úgy, hogy amikor új beruházást eszközölnek, akkor felmérik, hogy a beruházás megvalósítása után hány személyt kellene alkalmazni. Minél magasabb a bér, annál költségesebb a beruházás üzemeltetése, ergo annál több forrást kell elkülöníteni a beruházásra, így a megvalósítás is kétségesebb.

 

De máshonnan is vizsgálható: ha a cég maga bérezheti szabadon az alkalmazottait, akkor lehet, hogy egyesek alacsonyabb bért kapnának, viszont több munkást alkalmazhat a cég, hiszen tőke szabadul fel a csökkenő bérköltségből. De még lehetne sorolni a példákat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem sokat írtam eddig a témához, de azért kikívánkozik belőlem pár rövid gondolat.

Donát, ne gondold, hogy egyedül vagy azzal, hogy így ismered a téma oldalát, mert sajnos magam is tudom, hogy kb. így működik :D A többieknek meg azt írom, hogy hiába tankönyveztek neki, azért ezek a közgazdasági modellek működnek a valóságban. Ha nem működnének, akkor már elvetették volna őket. Lehet, hogy pár tényezőt nem tudnak figyelembe venni, de attól még nem marhaságok.

Ami szerintem sajátosság, és nem veszik figyelembe ezek a tárgyalt folyamatok, hogy nálunk a vállalkozók, tulajdonosok nem csak hogy profitmaximalizálók, de ott lopnak, csalnak és verik át az embereket, ahol tudják (és azon is túl). Gondolok itt pl. a minimálbéres bejelentésre+ zsebbe fizetésre, de még sokat sorolhatnánk. Persze ez alól egyik oldal sem mentes, a munkavállalókat sem kell félteni a legtöbb helyen (bár ők meg azzal takaróznak, hogy kevés a fizetés, ergo úgy próbálnak meg pénzt szerezni, ahogy tudnak) . Lehet, hogy külföldön is ez megy, nem tudom, de tekintve a lopásokkal kapcsolatos lenti fejtegetéseket, nem biztos, hogy ilyen mértékű, mint nálunk. És itt most nem csak arról írok, hogy valaki elemel a boltból ezt-azt.

Na és eltekintve a közgázos vonaltól, és mint szenvedő alanya a piacnak, én is azt mondom, hogy irreálisan alacsony bérekről beszéltünk itt, piac ide vagy oda. Senkit nem vigasztal, hogy ilyen a gazdaság, ha egyszer alig tud megélni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:D

Az is eszembe jutott, hogy bele se tudok gondolni, mennyivel jobb helyzetben lennénk, ha csak annyit tennének a cégtulajok és társaik, hogy mindenkit a normál fizetésén jelentenének be. Abból már biztosan telne arra is, hogy pl. ápolókat, orvosokat is jobban megfizessenek és a többi :D Na mindegy, ezt lehetne ragozni még egy darabig.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát én nem nevezném működőnek azt ami igen egyoldalúan működik. Papíron lehet, de a valóságban a gazdaságnak nem "egyszereplősnek" kell(ene) lennie ami jóformán a kizsákmányolást jelenti.

 

Csak hát ami papiron születik az a valóságon és a megfigyelésen alapul. És ha menetközben máskép müködik akkor a papir átiratodik. Amiket Donát leirt azok ráadásul pont alapvető törvényszerüségek amiket olyan nehéz lenne átirni, mint mondjuk a gyorsulás képletét, ami szintén lehet bizonyos szemszögből egy okoskodó blabla, de hát nem az.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak hát ami papiron születik az a valóságon és a megfigyelésen alapul. És ha menetközben máskép müködik akkor a papir átiratodik. Amiket Donát leirt azok ráadásul pont alapvető törvényszerüségek amiket olyan nehéz lenne átirni, mint mondjuk a gyorsulás képletét, ami szintén lehet bizonyos szemszögből egy okoskodó blabla, de hát nem az.
Hát ez a papír mindent csinál csak mióta a bankrendszert kitalálták azóta úgy ahogy van hozzá nem nyúlt senki. És ameddig a birka tűri, hogy ő nem más mint rabszolga, addig nem is fog senki se. És addig mindig erre fognak hivatkozni a mocskos, alja "üzletemberek", hogy de lám, hisz működő modell, tessék tűrni, hogy a profit érdekében a kisember mindig szív, mindig kilátástalan helyzetben van mert más milyen modell bizony NEM létezhet, punk-tum.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát ez a papír mindent csinál csak mióta a bankrendszert kitalálták azóta úgy ahogy van hozzá nem nyúlt senki. És ameddig a birka tűri, hogy ő nem más mint rabszolga, addig nem is fog senki se. És addig mindig erre fognak hivatkozni a mocskos, alja "üzletemberek", hogy de lám, hisz működő modell, tessék tűrni, hogy a profit érdekében a kisember mindig szív, mindig kilátástalan helyzetben van mert más milyen modell bizony NEM létezhet, punk-tum.
Jaj Te még mindig itt jársz? Kit érdekelnek a bankok meg a multik, amikor a saját kormányod törvénytelen, és diktatórikus módon működik???? Ezért kellene az utcára menni, nem a bankok miatt.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jaj Te még mindig itt jársz? Kit érdekelnek a bankok meg a multik, amikor a saját kormányod törvénytelen, és diktatórikus módon működik???? Ezért kellene az utcára menni, nem a bankok miatt.
Mit gondolsz kik lobbiznak? A kormány kilencven százaléka maga is vállalatvezető, vagy társtulajdonos, vagy befektető.......Sárosak ők is a javából.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak hát ami papiron születik az a valóságon és a megfigyelésen alapul. És ha menetközben máskép müködik akkor a papir átiratodik. Amiket Donát leirt azok ráadásul pont alapvető törvényszerüségek amiket olyan nehéz lenne átirni, mint mondjuk a gyorsulás képletét, ami szintén lehet bizonyos szemszögből egy okoskodó blabla, de hát nem az.
Sajnos én egyre inkább olyannak látom ezeket a közgazdasági törvényszerűségeket, mint a Monopoly társasjátékot, ami akkor jó játék és működik jól, ha mindenki betartja a szabályokat. Én is tanultam sokféle modellt az egyetemen, és emlékszem, mindegyik feltételezésekkel kezdődött, pl. hogy tételezzük fel, mindenki egyformán birtokában van az információknak, és egyformán racionálisan cselekszik. Persze modellje válogatja, de a lényeg, hogy tiszta környezetről van szó. Igaza van MissKarrdénak, a csalás, a mutyizás, a tisztességtelenség egyetlen modellbe sincs beépítve. S mivel magam is vállalatok gazdálkodása körül forgolódok már jó ideje, pontosan tudom, hogy vállalatvezetők és tulajdonosok is sokszor a józan ész és saját hosszú távú érdekeik ellen cselekszenek. A rövid távú gondolkodás a divat, mert ki tudja ki meddig lesz közel a tűzhöz... Vagyis fenti fejtegetésemet úgy is lehetne folytatni, hogy a közgazdasági modellekbe nem szövik bele a politikát.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

MissKarrde-val értek egyet. Azaz én elismerem hogy a könyvekben le van írva egy modellInyílván hisz nem vagyok közgazdász), de azok szerintem nem veszik figyelembe a magyar tényezőt. Létre kéne hozni külön egy magyar modellt. :)

Ahhoz hogy működjön a modell, mindenkinek a modellben leírtak kéne szerint kéne viselkedni.

Mert azért Donát és Bomarr: Mi van azokkal a vállakozókkal akik egy 8 általános után, vagy akár érettségivel a tarsolyukban indítanak egy vállakozást? ezeke az emberek életükben egy közgáz könyvet nem olvastak el, egyszerűen üzleti érzékük van. Mivel nem ismerik a modelleket nem is fognak a szabályai szerint működni.

Mégegyszer mondom Nyugaton müködhet de itt nagyon nem, legalábbis szerintem.

 

Ody: Én is rendesen be vagyok tojva. Már nyíltan elismerték, hogy a magánnyugdíjpénztári befizetéseket a költségvetés hiányának 3 % körüli tatrtására fordítják. Azaz az emberek megtakarításait lenyúlják és befoltozzák a hiányt vele. Ez még nem lenne gáz ha garanciát kapnánk arra hogy ezt egyszer visszakapjuk, de nincs semmi ilyesféle igéret. Rövidtávon gondolkodnak, majd a nyugdíjproblémát megoldják a jövőbeni politikusok.

Viszont ezek csak tűzoltások. Mi lesz 3 év múlva amikor már nem lesz lóvé a magánnyugdíjpénztárakban sem?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ody: Én is rendesen be vagyok tojva. Már nyíltan elismerték, hogy a magánnyugdíjpénztári befizetéseket a költségvetés hiányának 3 % körüli tatrtására fordítják. Azaz az emberek megtakarításait lenyúlják és befoltozzák a hiányt vele. Ez még nem lenne gáz ha garanciát kapnánk arra hogy ezt egyszer visszakapjuk, de nincs semmi ilyesféle igéret. Rövidtávon gondolkodnak, majd a nyugdíjproblémát megoldják a jövőbeni politikusok.

Viszont ezek csak tűzoltások. Mi lesz 3 év múlva amikor már nem lesz lóvé a magánnyugdíjpénztárakban sem?

Azért nem eszik azt olyan forrón... Holnap állítólag lesz valami a Kossuth téren. Ajánlom az alábbi videót. :)

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

December 4-re már szerveződik egy tüntetés, közalkalmazottak és köztisztviselők témában. Ha Pécsett lenne, mennék rá, de Bp-n lesz.

 

Más: http://www.fogyasztok.hu/cikk/20101124/ne-...p-lesz-penteken Eddig mindig csak utólag értesültem róla, általában egy nagybevásárlás után hazajőve. Most viszont előre szólok minden kedves fórumozónak :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

ÖÖö...hol volt az Alkotmánybíróság amikor kötelezővé tették a fiataloknak a magánnyugdíjpénztárakba való belépését? Az még nagyobb szívás volt mint a mostani. Az állam általában mindig garanciát vállal a befizetésekért, igaz a hozam már a béka s*gge alatt van (kincstárjeggyel szívok is rendesen), de még mindig kifizetődőbb mint ha valami cég mahinál a pénzemmel tőzsdéken meg ismeretlen beruházások finanszírozásával. Ha bukik a cég, bukik a befektetésem/nyugdíjam és a cég(pénztár) meg megy sírni az államhoz, hogy nyújtson neki támogatást mert nem tudja kifizetni a magánnyugdíjpénztári tagokat. Szóval az állam most ezt akarja szépen megszüntetni, mert ha fizetnie kell, akkor tegye úgy, hogy a befizetések is hozzá érkezzenek. Az persze meg egy más kérdés mint ami lentebb is taglalva volt a videóban, hogy most a sok szerencsétlen megtakarítása milyen gyanús hiányokat fog fedezni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én 12 éve vagyok tag. Ennyi erővel az állam is csődbe mehet. De a fő gond ezzel van: "hogy most a sok szerencsétlen megtakarítása milyen gyanús hiányokat fog fedezni." Odaadják a nyugdíjasoknak meg adósságot csökkentenek belőle. Elvileg... Igazi reformok kellenének, de azoknak se híre se hamva. Mocskos tolvaj banda. Ebből a pénzből toldozgatja a lyukakat. És ha ez elfogy akkor mit fog ellopni?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A szegényektől már többet nem, az biztos. Nagyon pengeélen táncolnak azzal, hogy sorra olyan törvényeket alkotnak melyek egyrészről nemzetiek, de inkább fogalmazzunk úgy, hogy nemzeteskedő, másrészről ott folytatják ahol az elődök abbahagyták, azaz, a kisembereket továbbra is szipolyozzák. Ennek megítélésére meg bőven elég amikor az államtitkárok magyarázkodnak az ellenzékiek módosító javaslataira ( amit rendre leszavaznak vagy/és figyelembe se vesznek - tegnap tartottam egy jó kis Jobbikos maratont a módosító javaslataikról) amikor is a mekegésen és makogáson kívül nuku érdemi választ szolgáltatnak. Én csak a fejemet fogom, hogy ez most komoly, ilyen alakok az államtitkárok? Ez a forradalmi program, hogy diktatórikusan figyelembe se vesznek semmit se ami valljuk meg őket is alaposan besározza.

Lesz itt olyan Március 15.-e megint.....Az Októbert most még megúszták.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.