Ugrás a kommentre

A Jedi és a Sith rend


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Szerintem is elgondolkodtató.

Ha a Jedik annyira hisznek "A harc nem tesz naggyá" mondásban, akkor miért nem maradtak ki a háborúból?

Pont azzal, hogy beléptek kinyitották a pusztulásuk kapuját.

Ez a mondat Yodától a Birodalom visszavágban hangzik el, amikor már bőven túl vannak mindenen, és volt idő levonni a következtetéseket. Előtte csak sejtette, hogy ez rossz irányba vezet majd, ahogy mondja is Obi-wannak az Ep2 végén, de aztán beletörődve sodródott ő is az eseményekkel.

Ugyanis kimaradni elég nehéz lett volna, hiszen egyáltalán nem volt katonai vezérkara a Köztársaságnak, a klón sereget pedig irányítani kellett. Egyszerűen adott helyzetben ez tűnt a legjobb megoldásnak - és ha nem lett volna Palpi keze benne a háborúban magában, akkor nem is lett volna belőle baj.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mellesleg az, hogy "a harc senkit nem tesz naggyá", nem jelenti azt, hogy tilos harcolni. Sőt, Jedik révén kötelező nekik, ha minden más békésebb megoldás kudarcba fullad, elvégre lovagok. Márpedig a klónháborúk kitörésekor, nem volt sok választásuk. Yoda csupán arra próbált utalni ezzel Luke-nak, hogy ne azért harcoljon, hogy "nagy ember" legyen, akitől mindenki retteg. Azok a Sith-ek...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mellesleg az, hogy "a harc senkit nem tesz naggyá", nem jelenti azt, hogy tilos harcolni. Sőt, Jedik révén kötelező nekik, ha minden más békésebb megoldás kudarcba fullad, elvégre lovagok. Márpedig a klónháborúk kitörésekor, nem volt sok választásuk. Yoda csupán arra próbált utalni ezzel Luke-nak, hogy ne azért harcoljon, hogy "nagy ember" legyen, akitől mindenki retteg. Azok a Sith-ek...

Pontosan ezt akartam írni! Ne értsük félre a "harc nem tesz naggyá" mondatot. Az csak és kizárólag arra vonatkozik, hogy senki ne legyen büszke arra, hogy harcol (mint Anakin, aki erre volt talán a legbüszkébb). A harc nincs tiltva. Ha így lenne, nem lógna a Galaxis legerősebb kézifegyvere az oldalukon és nem kapnák meg a Galaxis legjobb harci kiképzését.

A háborúba lépéskor meg nem volt választásuk. Egyrészt, a Köztársaság védelmére esküdtek fel, ahogy Frenkie is írta, így aligha dőlhettek volna hátra és nézték volna ölbe tett kézzel, ahogy pusztul a nép. A katonai vezetést mondjuk átpasszolhatták volna, mert azért bőven akadt volna a Köztársaságban olyan, aki ért a katonáskodáshoz (elég csak a sorozatban feltűnő admirálisokat figyelembe venni, azok sem gyorstalpaló után kapták a rangjukat és a pozíciójukat, hanem már régi, tűzben edzett katonák voltak a klón háborúk előtt is).

Másrészt, a nép szemében a presztízsük is biztos emelkedett volna, ha semmit sem tesznek, miközben a Szeparatisták elfoglalják a Köztársaságot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt, ez teljesen igaz. A baj nem a harc maga, hanem az, ahová vezet. Jelen esetben a totális pusztulásba, akár a Köztársaságot, akár a Jediket, akár Anakint nézzük. És ettől nehéz eltekinteni, amikor az ember ezt kérdezi, helyes volt-e, hogy háborúztak. Az más kérdés, hogy tényleg nem volt más választásuk. Jó kis csapda...

 

Sky, jó hogy felhoztad, hogy a Jedik lovagok. Erről hajlamosak vagyunk időnként elfeledkezni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De azért itt is csak azért vezetett a háborúba lépés pusztulásba, mert a saját katonáik lőtték őket hátba. Ami nem szokványos eljárás a háborúkban sem. Szóval, csak az, hogy belépnek egy háborúba, még nem okozta volna a Rend pusztulását. Csak sajnos ott volt az a kis bökkenő, amiről nekik fogalmuk sem volt, vagyis, hogy ebben a háborúban a saját embereik fogják meggyilkolni őket. Erre viszont a legjobb hadvezér se számítana.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Volt már rá példa több ezer évvel ezelőtt, hogy a Jedik a semlegesség mellett döntöttek egy ilyen konfliktusban. Bár ez is szakadáshoz vezetett, mert egyesek úgy vélték, hogy meg kell védeni a Köztársaságot a mandalóriktól.

Yoda talán úgy gondolta, hogy jobb belépni a háborúba, sem hogy a Rendben újabb polgárháború törjön ki.

 

Mindenesetre azért annyira nem volt szükséges, hogy ilyen aktivitással részt vegyenek a harcokban, hisz tényleg voltak azért admirálisok és kiképzőtisztek is, mint, ahogy azt a sorozatban láthattuk.

Mivel a Jedik a békét védik, az inkább passzolt volna a szellemiségükhöz, ha csak a védekező hadműveletekben vesznek részt, a támadókban nem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A legjobb védekezés a támadás :) Viszont a Jedik legtöbbször tényleg csak védekező helyzetből harcoltak. A sorozat alatt egyedül a Malevolance-t rohanták le igazán, de olyat csak egyszer láttunk, hogy Konföderációs bolygót megtámadtak volna (Geonosis). Azt leszámítva mindig olyan bolygókon dúlt csata, ami vagy semelyik oldalon sem áll, vagy a Köztársaságtól foglalták el a szeparatisták.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szóval, csak az, hogy belépnek egy háborúba, még nem okozta volna a Rend pusztulását.

 

Nem, de szerintem ideillik Anakin monológja:

 

I think this war destroys the principals of the Republic.

 

Anakin persze ezt a Köztársaságra mondja, de azt hiszem, a Jedi rend vonatkozásában is nyugodtan értelmezhető! A háborúskodás, a katonák élére állás olyan kérdéseket vet fel a Jedik esetében, mint amit a Jedi Crashben is feszegetett a Clone Wars. Vajon ki kellene maradniuk a harcból? Vajon csak védekezniük kellene? Vagy jól teszik, hogy katonákat vezetnek a frontra? Lovagok, de a harci képzést első sorban önvédelemre, és arra az esetre kapták, ha a tárgyalások sikertelenül zajlanak le. Úgy gondolom, hogy - ahogy Windu fogalmaz - ők a béke őrei, nem pedig katonák. Már pedig a háborúban katonaként kell viselkedniük, ami szerintem a renden belül is megosztja a Jediket.

 

Ez a fajta morális megosztottság, egy nemzedéknyi Jedi háborúban való részvétele (gondoljatok Fisto tanítványára a Lair of Grievousban), illetve az eluralkodó arrogancia, amiről Yoda beszél a második részben, már önmagában megkövetelné a háború után a megújulást, mert anélkül a Jedi Rend könnyen egy olyan zsákutcába tévedne be, ami a Rend széthullását is okozhatja, függetlenül attól, hogy az egész háború egy Sith manipuláció, és végül a saját katonáik söprik ki a Jediket a galaxisból.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a Jedi rend "agyára" ment az 1000 éves béke, és nem tudtak megfelelni az új helyzeteknek.

Ebben van igazság, ami legjobban Yodán keresztül tükröződik. Elvégre majdnem 900 éves, amely idő alatt, nyilván az ősi, jól bevált Jedi-módszerek, -tanok híve. Egy olyan korban élt, ahol a Jedik szinte semmit nem tudtak a sötét oldalról, sem a Sith-ekről, így esélyük sem volt védekezni. Palpatine a semmiből bukkant fel, szép lassan a Jedi Rend és a Köztársaság köré fonta az ujjait, majd eltörölte őket. Ezt a Jedik nem láthatták előre, hiszen a sötét oldal elhomályosította a látásukat. Yoda is csak a vég küszöbén jött rá a Jedik hibájára, vagyis hogy mennyire maradiak. Képtelenek voltak változtatni a tanításaikon, melyet a Sith-ek "szépen" ki is használtak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ebben van igazság, ami legjobban Yodán keresztül tükröződik. Elvégre majdnem 900 éves, amely idő alatt, nyilván az ősi, jól bevált Jedi-módszerek, -tanok híve. Egy olyan korban élt, ahol a Jedik szinte semmit nem tudtak a sötét oldalról, sem a Sith-ekről, így esélyük sem volt védekezni. Palpatine a semmiből bukkant fel, szép lassan a Jedi Rend és a Köztársaság köré fonta az ujjait, majd eltörölte őket. Ezt a Jedik nem láthatták előre, hiszen a sötét oldal elhomályosította a látásukat. Yoda is csak a vég küszöbén jött rá a Jedik hibájára, vagyis hogy mennyire maradiak. Képtelenek voltak változtatni a tanításaikon, melyet a Sith-ek "szépen" ki is használtak.

Ebben az az érdekes, hogy még ezután is ebben a szellemben akarják tanítani Luke-ot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

Biztos magamból indulok ki, de nagyon nehéz magamévá tennem ezt a gondolatmenetet. :) Pedig teljesen beleillik a Sith-képbe. :D

Igen, ezt nem könnyű magunkévá tenné, de ezzel a módszerrel tudják csak biztosítani azt, hogy mindig csak kettő legyen. Ha többen vannak, akkor a hatalomban való uralkodásukat is több egyén közt kell megosztani.

Azzal, hogy folyamatosan változnak a mesterek, elkerülhetőek az olyan begyöpösödött eszmék fenntartása, amit Yoda is űzött. A regényváltozatban nagyon jól le van írva, hogy Yoda Sidioussal való párbaja során felismerte azt a tényt, hogy míg ő nem akart változtatást a rendjében és így majd 900 év alatt nem változott a Rend, addig a Sithek rendje folyamatosan átalakult, megerősödött, követte a világ eseményeit, folytonos lett az innováció.

 

A Sith-ek is megidősödnek, kell az utánpótlás, így nem lehet azt csinálni, hogy nem vesznek magukhoz tanítványt. Mint ahogy írtam, a kettős szabály szerint nem lehet több, tehát a tanítványnak mikor megerősödött le kell győznie a mesterét, hogy ő is tovább adhassa egy újabb tanítványnak a tudását. A Sithek a hatalomra, az uralkodásra törnek, de ezt csak az ősi ellenségük a Jedik halálával tudják csak elérni. A fogyatkozásukhoz pedig idő kell, ez pedig majd 1000 évig nem történt meg. Viszont az 1000 év alatt a háttérben lévő ténykedésük miatt el tudtak jutni oda, amit már a filmekben is látunk. Megtévesztésből és ármánykodásból felépítették a Jedik bukását. És ekkor jutottak igazi hatalomhoz.

Ők kivártak, türelmesek voltak. A stratégiájukban nem volt hiba, a megvalósításban volt egy kicsi. Nem számoltak azzal ami mind az Ő, mind az ellenség rendjében idegen volt, ez pedig a szeretet, valakihez való ragaszkodás.

Egy valaki buktatta meg a rendet, méghozzá Sith módszerrel, az árulással, mint ahogy anno egy valaki hozta létre ezt a Rendet, méghozzá árulással. Érdemes az SW könyves topicban a Bane és Anakin összehasonlító írásomat is elolvasni, érdekes dolgok vannak kettőjükről.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Erre a Bane könyvre most már én is kíváncsi vagyok :) Amúgy jó észrevételek Phobos.

Mondjuk azért szerintem az, amit Sidious művelt, nem volt teljesen általános. Mint írtad, a Sithek is megöregszenek, és így, pláne ha a mester éppen egy nem hosszú életű faj tagja (milyen lett volna egy olyan Sith, amely Yoda fajából származik :)), akkor nem váltogathatja nyakra-főre a tanítványait, hiszen azok kiképzése nem két perc. Igaz, Sidious áthidaló megoldást talált: Jediket kezdett átállítani. Ami szerintem szintén nem egy általános megoldás, főleg az nem, hogy még nála is öregebb tanítványt választ (igaz, Dooku csak kitöltés volt az igazi tanítványig). És ha ehhez még azt is hozzá vesszük, hogy Sidious nem hívta ki párbajra Plageuist, hanem simán megölte álmában, azt hiszem kijelenthetjük, hogy Sidious még a Sith ezer éves hagyományait sem követte. :)

Pláne, hogy az öreg nagyon ragaszkodott az élethez. Szerintem, ha valaha képes lett volna legyőzni a halált, akkor likvidálta volna az aktuális tanítványát és egy Sithre módosítja a törvényt. Csak peche volt, mert mint kiderült, a halált nem lehet legyőzni, de szeretettel képes vagy "visszatérni" szellem formában (ezzel viszont Sidious tuti nem elégedett volna meg, ráadásul nem is érhette el... ahogy előtte Plageuis sem).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Palpatine -nak tuti volt valami elixírje, mert az EPII és EPIII között fiatalodott. :D

Ugye? :D Igen valószínű hogy Lucasnak még olyan tervei voltak a második résznél, hogy fokozatosan öregíti meg olyanná Palpatine-t ahogy kinéz a Jediben. Aztán ki tudja miért elvetette.

Persze még ha tényleg hibáról is van szó, meglehet könnyen magyarázni. Ha egyik pillanatról a másikra ilyen fonnyadt zacskó feje lett, lehet fiatalítani is tud magán. Ami eléggé összevág a film témájával, mármint hogy azt kell elhitetnie Anakinnel hogy tisztában van a halhatatlanság elérésével.

Az is lehetőség hogy a Szenátus miatt fiatalított magán, mert ha olyan ütemben folytatta volna az öregedést mint ahogy azt a EpI-II között tette, az állapotára hivatkozva könnyen elmozdíthatták volna hivatalból.

 

Persze az is lehet hogy befeküdt egy Coruscanti fiatalító műtétre. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugye? :D Igen valószínű hogy Lucasnak még olyan tervei voltak a második résznél, hogy fokozatosan öregíti meg olyanná Palpatine-t ahogy kinéz a Jediben. Aztán ki tudja miért elvetette.

Persze még ha tényleg hibáról is van szó, meglehet könnyen magyarázni. Ha egyik pillanatról a másikra ilyen fonnyadt zacskó feje lett, lehet fiatalítani is tud magán. Ami eléggé összevág a film témájával, mármint hogy azt kell elhitetnie Anakinnel hogy tisztában van a halhatatlanság elérésével.

Az is lehetőség hogy a Szenátus miatt fiatalított magán, mert ha olyan ütemben folytatta volna az öregedést mint ahogy azt a EpI-II között tette, az állapotára hivatkozva könnyen elmozdíthatták volna hivatalból

Ez biztos szándékos volt. És pont azért amit írsz, Anakin és hallhatatlanság miatt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugye? :D Igen valószínű hogy Lucasnak még olyan tervei voltak a második résznél, hogy fokozatosan öregíti meg olyanná Palpatine-t ahogy kinéz a Jediben. Aztán ki tudja miért elvetette.

Szerintem azért vethette el, mert nem igazán "reális". Palpatine 86 éves az EP6-ban, de látszik rajta, hogy nem természetes úton öregedett meg. Gondolom ekkor jött képbe az Erő-villám, mint megoldás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem azért vethette el, mert nem igazán "reális". Palpatine 86 éves az EP6-ban, de látszik rajta, hogy nem természetes úton öregedett meg. Gondolom ekkor jött képbe az Erő-villám, mint megoldás.

Szerintem az volt az eredeti elképzelés hogy a sötét oldal idővel egyre jobban felemésztette még a testét is, legalább is ez lett volna szerintem a logikus.

 

A villámlás meg magában nem torzítja el a testet, Windu ugyan abból az adagból kapott mégse lett belőle ilyen.. izé.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem az volt az eredeti elképzelés hogy a sötét oldal idővel egyre jobban felemésztette még a testét is, legalább is ez lett volna szerintem a logikus.

 

A villámlás meg magában nem torzítja el a testet, Windu ugyan abból az adagból kapott mégse lett belőle ilyen.. izé.

Magában nem, hiszen Luke, vagy Anakin is kapott szép adaggal. De a villám intezitása is nagy szerepet játszhat, másrészt Windu a villámok nagy részét felfogta a kardjával.

Szerkesztve: - Darth Sky
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az hótziher, hogy nem a villámok torzították el Palpatine-t, hanem maga művelte ezt magával az Erővel. Te is bevetted, amit Anakin, Sky :D Windu csontja világított már a végén, mégsem torzult sehová sem a bőre, szóval az intenzitásnak ehhez semmi köze (Windu és Vader maximumot kaptak, és nem torzultak). Palpatine egyszerűen így tévesztette meg a kölyköt, magára eresztett egy kis villámot - persze, majd egy Sith fájdalmat okoz magának :) -, közben eltorzította az arcát. A végeredmény: úgy tűnt, mintha Windu visszavert villámai tettek volna kárt benne.

 

Szerintem az ep2-ben azért ilyen - már azon túl, hogy nekem ez egyértelműen egy a két rész között elvetett koncepciónak tűnik -, mert Palpatine szokás szerint játszott. Akkor a helyzet súlya alatt megtört kancellár képét festette, aki lassan belebetegszik a tehetetlenségbe. Így is szimpátiát kelthetett, aztán persze, amikor már megkapta a korlátlan jogokat, erre nem volt szükség.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem végleg úgy maradt. Érdekes is lett volna, ha nem, és egyik nap elfelejti felölteni a ragyaképet, aztán úgy megy dolgozni. Azt hiszem, hogy a "külsőmet csúffá és torzzá tették, de megtörni nem tudtak" szónoklatot hallók kicsit pislogtak volna. :) Vagy fel se ismerik. Mekkora blama lett volna, ha megállítja a vörös őrség a tróntermébe menet, mert nem ismerik meg a simaképű Palpatine-t :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Végülis Windu kardja vissza verte a villámokat egyenes Palpatine-ra,arról pedig nincsen adat,hogy a lézer meg erősíti a villámokat.

Palpatine marha öreg itt már ki tudja lehet az ő bőre nem bírta a villámozást.

De az,hogy ő maga torzította el magának ez nevetséges feltételezés.Inkább lehetetlen.:)

Szerkesztve: - Darth Cax
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De az,hogy ő maga torzította el magának ez nevetséges feltételezés.Inkább lehetetlen.:)

Miért is? Mert ő tette. Gondolod, hogy a saját villámait nem kapcsolja le, ha érzi, hogy azok őt nyaldossák, nem Windut? Ez a nevetséges feltételezés. ;) Ha te a kenyér helyett az ujjadat vágod, folytatod a műveletet és lenyisszantod az ujjad, vagy abbahagyod? Valószínűleg az utóbbi, már csak a fájadalom miatt is.

 

Palpatine marha öreg itt már ki tudja lehet az ő bőre nem bírta a villámozást.

Milyen marha öreg? Az ep3-ban 63 éves, az neked az marha öreg? Korábbi tanítványa 20 évvel idősebb volt nála, akkor Dooku mi volt, mocskos mód marha öreg? :) Még Qui-Gon Jinn is idősebb volt Palpatine-nál.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen Windunak hála.Én így gondolom tehét amit mondott,hogy a Jedik az életére törtek az lényegében igaz ha úgy nézzük.

Én úgy értelmeztem azt a hozzászólást amire reagáltam,hogy utánna még csúfított magán LOL :D

 

És úgy értem azokhoz képest öreg akiket láttunk már milyen hatással vannak rájuk a villámok.

Anakin,Windu,Luke nekik semmi bajuk nem lett.Mármint úgy az arcszerkezetükkel :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin,Windu,Luke nekik semmi bajuk nem lett.Mármint úgy az arcszerkezetükkel :D

Persze, mert ők nem torzították el magukat szándékosan.

Pont azért tette ezt magával, hogy egyrészt, meggyőzze Anakint a gyengeségéről, másrészt, hogy bemutassa a Szenátusnak, hogy a gonosz Jedik milyen csúful elbántak vele, a gyöngye és tehetetlen, de jó szándékú kancellárral. Gondolod, hogy neki számít, hogyan néz ki? Nem Playboy ő, hanem egy hataloméhes szörnyeteg. Nem címlapfotózásra hanem uralkodásra vágyott.

Különben is, több, mint valószínű, hogy nem a villámokkal, hanem az Erő egy más "trükkjével" okozta ezt magának. Csak villámoktól senkinek sem sárgul be a szeme, és a hús megég, nem pedig ráncosodik, ragyásodik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.