Ugrás a kommentre

Minden, ami a trónteremben történik


Lenci

Ajánlott hozzászólás

  • 6 hónappal később...

Hm...

 

Egyrészről mindenképpen az járhatott, hogy ő már örökké a sötét oldal szolgája, és ezen Luke felbukkanása sem tud változtatni. 19 év alatt annyira elmerült a sötétségben, hogy gyakorlatilag beleivódott a tudatába, hogy ő gonosz, menthetetlenül.

Másrészről biztos vagyok benne, hogy felidéződött benne Anakin Skywalker, s hazudik, amikor azt mondja, hogy "ez a név immár semmit sem jelent nekem". Ez hazugság. Eszébe jut az, amit a szeretetről mondott Padménak, emlékezik arra, ami még Darth Vader előtt volt, és most először jut eszébe, hogy miért is indult el a sötétség felé. Hogy megmentse a feleségét. És ha ez nem is sikerült, a fiát még megmentheti, s most mégis, az uralkodó elé fogja vinni.

Vader képtelen lenne megölni Luke-ot, a párbaj során végig időhúzásos taktikát alkalmaz, próbál magának időt nyerni, és alkalmazkodni az események alakulásához.

 

Amikor Palpatine villámozza Luke-ot, biztos vagyok benne, hogy végül a prófécia az, ami végleg elkötelezi a jó oldalon. Erőt ad neki az, hogy tudja, ez a sorsa. Ez a HELYES út. Anakin Skywalker ugyanis 40 év után először tudja biztosan, hogy melyik a HELYES út.

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin a sötét oldalt választotta. Nem könnyű egy döntésről beismerni, hogy az rossz volt, pláne nem neki. A beismerés az addigi 22 évet széttörné, mindaz, amit az alatt tett, nem volt helyes (a vívódás hozza magával a tisztánlátást és az addigi szemlélet megkérdőjelezését is). Ezt magának beismerni nagyon nehéz (sőt, inkább hazudik saját magának is), de úgy még nehezebb, hogy valaki az orra alá is dörgöli (az ilyesmi csak azért is alapon ellenállást fejt ki az emberből). Egy olyan személy, aki ráadásnak még ugyanúgy is gondolkodik, mint Obi-Wan :)

Szerintem pszichológiai a magyarázat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a "nem jelent semmit" után kezdett el azon töprengeni hogy tényleg nem jelent-e. először válaszolt zsigerből, aztán utána eltöprengett. a "too late for me son"nál már határozottan látszik hogy van köze Anakin Skywalkerhez:)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem ez a túl késő mondat mindig is egy nagy rejtély volt. Ez vajon egy abszolút, igaz, nem sokáig tartó, állásfoglalás a saját döntése mellett (attól nem tántoríthatja el már semmi) ? Talán :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem ez a túl késő mondat mindig is egy nagy rejtély volt. Ez vajon egy abszolút, igaz, nem sokáig tartó, állásfoglalás a saját döntése mellett (attól nem tántoríthatja el már semmi) ? Talán :)

Szerintem arról állásfoglalás, hogy már rég elé kellett volna töprengenie ezen. Az utólagos bölcsesség esete.

Ott ismeri be, hogy a helyzet neki sem tetszik. Sőt: önmaga előtt ismeri el, és ez a lényeg. Szerencse h Palpi ezt nem hallotta:D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vader csak a fia miatt aggódott szerintem, és nem igazán kombinált azon, mi volt régen. Egyszerűen csak nem tudta szenvedni látni őt, és azokban a másodpercekben juthatott eszébe Padmé is. Feláldozta magát a fiáért, és ezzel nyert megváltást.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a prófécia az utolsó, amire Vader gondolhat Luke villámozása közben. Ez őt soha nem érdekelte, mindig csak az, hogy annak segítsen, aki bajban van. Nem néz ilyen általános dolgokat, mint a prófécia, vagy az Erő akarata. Neki mindig az itt és most számított, főleg, ha egy családtagról volt szó...

 

"That name no longer has any meaning for me." Annyi érzelem van Vader hangjában, mikor ezt mondja, hogy számomra kétségtelen: igenis sokat jelent neki ez a név. Lehet, hogy tizenvalahány év alatt majdnem elfelejtette, de Luke felbukkanása felidézte benne egykori énjét. Először még csak a tébolyult, sötét Anakint, aki mindenkit megpróbál maga mellé állítani, akit szeret, és nagyon nem zavarja, ha fájdalmat kell okoznia neki. De aztán Luke döntése, hogy inkább leveti magát a mélybe, semhogy elfogadja az apja kezét, elindít benne valamit. Elkezd tétovázni, kezd kikerülni a sötét oldal hatása alól. Hiszen azt erős érzelmekkel kell táplálni, feltétlenül át kell adni magunkat, csak akkor segít. De Vader már bizonytalan, ezért nem tud igazán meríteni ebből a sötétségből. Az "It is too late for me, my son." a kudarc beismerése. Itt már felmerül benne, hogy talán kikerülhetne a sötét oldal fogságából. De ez még csak egy röpke gondolat, amit hosszú évek önkontrolljával azonnal legyőz, és végül összeszedi magát annyira, hogy ismét eluralhassa őt a sötétség. Ezt jelzi a zene is, mert ekkor Vader témáját halljuk: "The Emperor will show you the true nature of the Force." Késő mindent megváltoztatni, késő mindent megmenteni, ami elveszett, amit hagyott elveszni, és amit ő maga pusztított el. Akkor viszont nincs értelme változtatni az eddigieken. Ő Vader, az Uralkodó hű tanítványa, a Birodalom második embere, tehát ennek megfelelően fog cselekedni, és a fiát a mestere elé viszi. Kész.

De ahogy elvezetik a fiát, már megint felbukkan benne a kétség... (miközben Luke témáját halljuk) Lehetett volna másképp is? Lehet, hogy nincs még késő, és a fiának van igaza? Tényleg maradt még benne jó?

Majd kiderül. Most mindenesetre elindul a siklóhoz.

 

(Egyszer majd talán leírom részletesen, mit gondolok erről a bizonyos párbeszédről (és a tróntermi folytatásokról), mely szerintem a 4-5-6. részek legfontosabb párbeszéde.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Késő mindent megváltoztatni, késő mindent megmenteni, ami elveszett, amit hagyott elveszni, és amit ő maga pusztított el. Akkor viszont nincs értelme változtatni az eddigieken. Ő Vader, az Uralkodó hű tanítványa, a Birodalom második embere, tehát ennek megfelelően fog cselekedni, és a fiát a mestere elé viszi. Kész.

Ez már bennem is felmerült néhányszor.

Nagyon jó írás, remekül meg tudsz fogalmazni (és értelmezni) szinte mindent, ami a filmben történik :) (Én meg csak filózgatok mindenféléken, ami csak eszembe jut, hogy az átrágás és hosszú idő után jussak hasonlókra vagy másra).

Egyébként egyetértek lentiekkel :)

És persze valamikor tényleg írd le, hogy mit gondolsz erről.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én azért vitatkoznék a profécia dologban... az egy dolog, hogy soha nem érdekelte Anakint, de tudott róla. Csak éppen teljesen elbizonytalanodott, hogy valóban ki kell-e írtani a Sitheket (Palpatine villámlása az EpIII-ban).

 

Persze nem azt mondtam, hogy Anakin a prófécia miatt dobta le az Uralkodót, de talán életében először tudta, hogy most JÓL cselekszik, úgy, ahogy azt tőle várják.

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem az a kérdés hogy elvárják-e. Az a kérdés hogy KI várja el.

 

Ep3ban mindenki tőle várt el mindent... Palpi ugye kezdte, a Tanácsnak már beszólt, amikor Padmé jutott sorra, már mást sem csinált csak morgott.

 

Itt viszont, mármint a villámozásnál.... Luke volt az első akinek eszébe jutott a segítségét kérni, meg is kapta :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Palpi is kérte már a segítségét :) Nem hiszem, hogy ez az elvárás dolog itt bejátszott volna. A fia megmentése volt a fontos, minden más csak másodlagos volt. Palpi halála után persze jöhettek az egyéb gondolatok és okok, indokok.

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ahogy elvezetik a fiát, már megint felbukkan benne a kétség... (miközben Luke témáját halljuk) Lehetett volna másképp is? Lehet, hogy nincs még késő, és a fiának van igaza? Tényleg maradt még benne jó?

Majd kiderül. Most mindenesetre elindul a siklóhoz.

Vagy inkább már akkor tudta, hogy nem képes megölni a fiát (hiába mondott mást), és azon vívódik, hogy ha oda kerül a sor, vajon mit fog tenni?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vader sosem lett volna képes megölni a fiát.Felhővárosban számtalanszor megtehette volna, mégsem tette.Anakin Skywalker mindvégig benne volt csak el volt nyomva.Én úgy gondolom, hogy kényszerből volt Palpi mellett is.Ha már halott a felesége, a Jediket kiította, legalább tartozik valahova.De aztán felbukkant Luke és minden megváltozott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen ez a "tartozik valahova" egy nagyon komoly dolog. Palpi 20 éven át abban a kényelmes helyzetben volt h Vadernek senkije nem volt rajta kívül. Csak épp azt felejtette el, hogy aki Anakin fia az talán Vader fia is, ergo rivális. Luke riválisságát nem észlelte. Azt igen h az Erővel jól kavar, de mást (a lényeget!) nem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vagy inkább már akkor tudta, hogy nem képes megölni a fiát (hiába mondott mást), és azon vívódik, hogy ha oda kerül a sor, vajon mit fog tenni?

Szerintem is tudta, hogy nem képes megölni. Az "If that is your destiny" nem hangzik számomra túl meggyőzően, és a magyar szinkron hangsúlyozása is jól visszaadja ezt ("Ha ez a sorsod."). Csak ezt nem írtam le a múltkor, mert nem erre összpontosítottam. :peace: Vader tudja, hogy nem képes megölni Luke-ot, és úgy látom, zavarja, hogy a fia is tudja. Kap is érte egy kardlegyintést a trónteremben a srác. :pfff:

 

Igen, ezen is morfondírozhat. A kettő tulajdonképpen összekapcsolódik.

Szerkesztve: - SimonZ
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
Vader sosem lett volna képes megölni a fiát.Felhővárosban számtalanszor megtehette volna, mégsem tette.Anakin Skywalker mindvégig benne volt csak el volt nyomva.Én úgy gondolom, hogy kényszerből volt Palpi mellett is.Ha már halott a felesége, a Jediket kiította, legalább tartozik valahova.De aztán felbukkant Luke és minden megváltozott.

Én azért nem lennék ennyire elnéző a kis Anakinnal. A szereteten túl egyéb szempontok is Luke megkímélésére motiválták:

"Mi ketten fogjuk uralni a Galaxist, mint apa és fia!"

Világos, hogy Vader Palpatine ellen tör, már Padménak is utal ilyesmire a Mustafaron. Csak éppen egyedül "nincsen elég vér a pucájában", hogy megtegye: kell Luke támogatása.

A régi forgatókönyv, amit éppen Palpatine tár föl neki Darth Plagueis történetével: a tanítvány megöli mesterét majd helyébe lép, és maga is tanítványt keres. Az meg a hab a tortán, hogy az újdonsült császár tanítványa egyben a fia is lenne. így akár Sith-dinasztiát is alapíthatna: a császári cím és a Sith mesteri rang a Skywalker családban maradna, apáról fiúra szállva.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is úgy gondolom, hogy ez az "újra feléledő szeretet" Vaderben, nem tudatos. Az, hogy Luke-ot is ugyanúgy csábítja mint anno Padmét, elárulja, hogy nem sokat tanult a korábbi történésekből. Csak a legeslegvégén tér vissza, amikor szenvedni látja a fiát.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke-ot is ugyanúgy csábítja mint anno Padmét, elárulja, hogy nem sokat tanult a korábbi történésekből.

Padmé csábítási kísérlete még valamit elárul (szerintem): Anakinnak nem annyira "Erő"-s támogató kell, eleinte eléggé hisz saját kiválasztott voltában ahhoz, hogy úgy gondolja, ezt a részét egyedül is el tudja intézni.

Inkább egy "lelki társ", egy olyan személy (családtag?) kell neki, akivel a hatalmát megoszthaná. Először a feleségében látja meg ezt a személyt, majd a fiában.

Persze az is valószínű, hogy miután Padmé meghal, ő maga pedig "Vaderbe" kényszerül, már olyannyira erőssé válik a függése Palpatine-tól, hogy a felhővárosi párbaj idején már nem tarja magát ahhoz elég erősnek, hogy egyedül likvidálja mesterét. Az Anakinként tapasztalt önteltségét, forrófejűségét realista meglátás és óvatosság veszi át: alighanem az elmúlt 23 év történései rádöbbentették, hogy Palpatine még a kiválasztottnak is kemény dió lehet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin mindig kötődött érzelmileg valakihez. Az anyjához, Padméhez. A fia is ezért kellene, hogy valaki, aki közel áll hozzá, vele legyen. Lelki társnak, ahogy lent is elhangzott. Anakin/Vader nem az a magányos farkas típus :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.