Ugrás a kommentre

Aliens és Predator


M.Laci

Ajánlott hozzászólás

1 órával korábban, Donát írta:

Azt hogy? Hát mit művel az a csaj az elején? Teljesen értelmezhetetlen az egész :lol:

Csaj? A Predator 2 elején? :hmm: A Predator 2 első öt percében egy halom jamaikai, bedrogozott őrült lövöldözik egy halom rendőrre  (ami szerintem nem annyira bonyolult eseménysor, hogy ne lehessen értelmezni: az egyik sor lövöldözik a másik sorra :D ). A rendőrök közül az egyik valóban csaj, de annak csak szövege van (mondjuk az a magyar szinkronban tényleg rettenetes: "ELFOGNAK VÉÉÉÉREEEEEZNIIIII!!!!"), tenni nem tesz semmit. Senki sem tesz semmit, amíg Harrigan fel nem fegyverkezik és meg nem indul, mint a Terminator. Még a ragadozó is ül a valagán addig. :lol:

 

Mondjuk arra őszintén kíváncsi lennék, hogy lehet öt percből megállapítani egy teljes film minőségét. :?

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Mondjuk arra őszintén kíváncsi lennék, hogy lehet öt percből megállapítani egy teljes film minőségét. :?

Arra tökéltesen elég, hogy ha nem tetszik, akkor elkaszáljam, mert nem éri meg a beletolt időt. A csajnak nem csak a szövege gagyi, hanem a mozgása és mindene, de az egész film szerintem borzalmasan indul. Köszönőviszonyban sincs az egész nyitójelenet az első film minőségével. Nálam ment a kasza.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Szerintem a második rész klasszisokkal jobb, mint az első. :) 

 

Én is jobban csípem valamivel mint az elsőt.

 

 

3 perccel korábban, Donát írta:

Nálam ment a kasza.

 

És ez öt perc után. Nálam meg ez a borzalom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Rog írta:

 

Én is jobban csípem valamivel mint az elsőt.

 

 

 

És ez öt perc után. Nálam meg ez a borzalom.

Ha nem tetszik egy film eleje, nem fogom magamat kínozni vele, hiába szörnyülködtök. Gyengén rendezett nyitány --> inkább keresek valami mást, sorry.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

40 perccel korábban, Donát írta:

hiába szörnyülködtök

Én nem szörnyülködtem, mert magam sem tartom túl sokra a Predator 2-t sem. Csak jobban tetszik, mint az első (még azzal is egyetértek, hogy rosszabb a rendezése). A kérdésem őszinte volt, mert tényleg nem értem, hogy lehet öt percből másfél-két órányi filmet megérteni és messzemenő következtetést levonni, egyáltalán bármilyen értelmes véleményt mondani, hogyan lehet. Mintha elolvasnál egy oldalt egy 300 oldalas könyvből, és kijeletned, hogy sz*r. Nálam ez a kettő egyenértékű vélemény. Ilyen téren számomra a P2-ről alkotott véleményed olyan, mintha le sem írtad volna. Mert lényegében azt sem tudod, miről írsz, így a véleményednek alapja sincs. Félreértés ne essék, nem ellened szólok, és ismétlem, én sem értékelem sokra a P2-t (bár én ezt több tucat megnézés után mondom), vagy úgy eleve az egész Predator franchise-t, csak az ilyen "öt perc után véleményezek" szint számomra irritáló és egy nagy nulla.

Amúgy ugyanígy nulla számomra azoknak a véleménye, akik úgy néznek meg valamit, hogy beletekernek. Azt sem értem, hogyan lehet úgy bármit értékelni. Hiszen lehet, hogy a beletekerésnek hála ugrik át valamit, ami fontos lett volna ahhoz, hogy megértse.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Ha nem tetszik egy film eleje, nem fogom magamat kínozni vele, hiába szörnyülködtök.

 

Ama muvinak a letudását azért túlzás kínzással egyenértékünek tekinteni.

Én sem szörnyülködök. Arra az érzésre nem vagyok képes.

 

 

2 órával ezelőtt, Donát írta:

inkább keresek valami mást, sorry

 

Isten megbocsát, én nem.

:D 

Szerkesztve: - Rog
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Aki kedveli (vagy épp nem) a Prometheust, érdekelne, hogy ez a kivágott magyarázat eljutott-e hozzá?

 

 

 

@Dzséjt nyilván tud róla. A minap kezdtük el újranézni az Alieneket, kezdve a Prometheusszal, ami most sokkal jobban tetszett, de persze annyi mindent hagy a levegőben lógva, hogy kutakodtam egy sort, és megtaláltam a Blu-ray extrákat, a Youtube meg ma feldobta ezt. Sokkoló számomra, hogy Scott úgy döntött, hogy a film legérdekesebb részét egyszerűen kivágja. Lehet, hogy ezt azért tette, mert a Prometheus2-re tartogatta volna a magyarázatokat, de mivel az meg nem készült el, lett helyette az amúgy szerintem tök jól sikerült Covenant, szóval annak hiányában, ez egy hatalmas vakfoltja a filmnek.

 

Külön érdekelne @Darth Riddick véleménye a témában, mert itt bizony a vallás is alaposan meg lett kapargatva, és tudom rólad, hogy te vallásos vagy, viszont a Prometheust is szereted. :) Örültél volna, ha kifejtik a hosszabb magyarázattal a Mérnökök gondolatait az emberiségről, vagy a "elvittük egy Anya fiát a Paradicsomba, majd visszaküldtük közétek, de ti megbüntettétek" neked már túl sok? Nekem nagyon tetszett, ahogy az is, hogy jézusos kudarc után a Mérnökök úgy döntöttek, lemondanak az emberiségről, mert túl vehemens, és csak a saját érdekeit nézi. Aztán meg még az Édent is elpusztítottuk (ami minden bizonnyal a Földet jelenti itt).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 08. 29. - 20:52, Dzséjt írta:

Félreértés ne essék, nem ellened szólok, és ismétlem, én sem értékelem sokra a P2-t (bár én ezt több tucat megnézés után mondom), vagy úgy eleve az egész Predator franchise-t, csak az ilyen "öt perc után véleményezek" szint számomra irritáló és egy nagy nulla.

Amúgy ugyanígy nulla számomra azoknak a véleménye, akik úgy néznek meg valamit, hogy beletekernek. Azt sem értem, hogyan lehet úgy bármit értékelni. Hiszen lehet, hogy a beletekerésnek hála ugrik át valamit, ami fontos lett volna ahhoz, hogy megértse.

Egy-két filmnél megesett már, hogy annyira gyenge volt az indítás, hogy lemondtam róla. A véleményem az első jelenetre és az az alapján projektált filmre vonatkozik. Ha ennél jobb, hát tévedtem, de ennél sokkal-sokkal jobbnak kéne lennie a többi jelenetnek, hogy megérje megnéznem, így inkább skippelem. A másik ilyen film, amire emlékszem, hogy kinyomtam 10 perc után az a Ne szórakozz Zohannel volt. :D Azóta sem bántam meg. :D 

 

Plusz a minap belefutottam egy régebbi írásodba a témában, ahol rácsodálkoztál a Rottenes értékelésére a Predator és Alien filmeknek, hát amikor megláttam, hogy a Predator 2 33%-os szakértői és 44%-os audience score-on áll, visszaigazolva éreztem a döntésemet. 

 

De talán fogalmazhattam volna finomabban is és annyit kellett volna írnom, hogy az első pár perc alapján ez nem az én filmem, így kinyomtam. ;) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Egy-két filmnél megesett már, hogy annyira gyenge volt az indítás, hogy lemondtam róla. A véleményem az első jelenetre és az az alapján projektált filmre vonatkozik. Ha ennél jobb, hát tévedtem, de ennél sokkal-sokkal jobbnak kéne lennie a többi jelenetnek, hogy megérje megnéznem, így inkább skippelem. A másik ilyen film, amire emlékszem, hogy kinyomtam 10 perc után az a Ne szórakozz Zohannel volt. :D Azóta sem bántam meg. :D 

 

Plusz a minap belefutottam egy régebbi írásodba a témában, ahol rácsodálkoztál a Rottenes értékelésére a Predator és Alien filmeknek, hát amikor megláttam, hogy a Predator 2 33%-os szakértői és 44%-os audience score-on áll, visszaigazolva éreztem a döntésemet. 

 

De talán fogalmazhattam volna finomabban is és annyit kellett volna írnom, hogy az első pár perc alapján ez nem az én filmem, így kinyomtam. ;) 

Én is nyomtam már ki filmet (kettőre emlékszem, az egyik Tarantino autós filmje, a másik meg valamilyen alvilági mozi, amiből már ennyire sem emlékszem - valószínűleg több film is van, amit kinyomtam, csak azokra már ennyire sem emlékszem), bár én 30 percet szoktam adni. Ha annyi alatt nem győz meg arról, hogy érdemes továbbnézni, akkor már nem is fog. De ami itt nálad megragadott, hogy öt perc után már jelzőkkel láttad el, ráadásul az 55. mellékszereplőt emelted ki, akinek talán 2 perc játékideje van összesen a kábé 90 perces filmben. Ráadásul ez az "5 perc után kinyomtam/5 percet játszottam vele, sz*r volt" stílus az, ami 10 éven át jött szembe velem a munkám során (ezért talán érzékeny is vagyok erre a fajta "kritikára"). Szóval ja, az utolsó mondatban leírtak talán nálam sem triggereltek volna. :) 

Az audience score-t mondjuk szerintem a P2 esetében nem érdemes nézni, mert a közönség nagy hányadának az a legnagyobb baja vele, hogy nem Schwarzenegger játszik benne, és nem dzsungelben zajlik a cselekmény. De nekem személy szerint pont a háborús városi környezet, az idegen kultúra árnyalása, a jobban felszerelt ragadozó és a tipikus Schwarzenegger karaktert leváltó egyáltalán nem tipikus Danny Glover karakter miatt tetszik jobban. Egy olyan folytatás, amiben nem az első receptjét akarták újra végigvinni más szereplőkkel, hanem tényleg próbáltak újítani. Vannak gyengepontjai, bár szerintem semmi olyan, ami az első részben nincs benne (gyenge színészek; az akcióra jól  kihegyezett, de, ha belegondolunk, nevetséges szituációk, irreális karakterek). Az egy fokkal gyengébb rendezés felróható neki, azért Stephen Hopkins, még ha nem is rossz akciófilm rendező, azért nem egy John McTiernan.

Az én véleményem a Predator-szériáról csak azért negatívabb, mert szerintem nincs bennük semmi extra. Az első rész egy tipikus Schwarzenegger mozi, csak az emberi katonák mellé ide betettek egy idegent is, amit szintén nem éreztem nagy csavarnak. Katonák idegen lények ellen? Hol is láttam én már ilyet sokkal-sokkal jobb kivitelben? Valami Aliens lehetett az. Ráadásul a '90-es években tonnaszámra dőltek az ilyen jellegű, bár főleg B-kategóriás (azért ennél jobbnak tartom a Predatort, bár tizenéves koromban tojtam a kategóriákra) akciómozik. Ott volt a Split Second (Őrült Stone, avagy 2008 a patkány éve), a The Thing, az említett Aliens, kicsit a Terminator is ilyen jellegű, stb. Mindezeken túl szerintem a ragadozó faj egy elég nagy klingon lenyúlás. Űrjáró, ronda arcú idegen lények, akik saját becsületkódexüktől vezérelve gyilkolásszák az embereket egyszerre használva high-tech és low-tech fegyvereket.

Szóval nekem az összehatás nem adja azt, amiért ezeket a filmeket rajongani tudnám, vagy jobban szeretni, mint mondjuk a Halálos fegyver vagy a Die Hard filmeket. Vagy a már fent említett Kommandót, ami nekem jobban bejön a Schwarzenegger-filmek sorában, mint a Predator. Mondjuk Dutch és Matrix egy az egyben ugyanaz a karakter, a Kommandó akár a visszavonult Dutch-ról is szólhatna, a nevén kívül szó szerint nem kéne semmit sem átírni. Elismerem, hogy jó filmek, amikor megnézem őket, jól szórakozok rajtuk (ilyen téren nekem még a széria leggyengébb eleme, a The Predator is bejött, jól szórakoztam rajta, bár tényleg pocsék - bár benne van Yvonne Strahowski, szóval ilyen tekintetben minden P-filmnél jobb, és lehet, hogy csak ezért értékelem pozitívabban az átlagnál :D ). És talán ezért is áll közelebb a szívemhez a Predators és a Prey, ami legalább megcsavarták ezt az általam elég laposnak tartott koncepciót.

 

2 órával ezelőtt, Donát írta:

@Dzséjt nyilván tud róla. A minap kezdtük el újranézni az Alieneket, kezdve a Prometheusszal, ami most sokkal jobban tetszett, de persze annyi mindent hagy a levegőben lógva, hogy kutakodtam egy sort, és megtaláltam a Blu-ray extrákat, a Youtube meg ma feldobta ezt. Sokkoló számomra, hogy Scott úgy döntött, hogy a film legérdekesebb részét egyszerűen kivágja. Lehet, hogy ezt azért tette, mert a Prometheus2-re tartogatta volna a magyarázatokat, de mivel az meg nem készült el, lett helyette az amúgy szerintem tök jól sikerült Covenant, szóval annak hiányában, ez egy hatalmas vakfoltja a filmnek.

Yep, ezt ismerem. Sőt volt egy olyan változat is, amiben Krisztus maga is Mérnök volt, vagyis nem egy ember, akit elvittek a saját világukra és tanítottak. És annak a Mérnöknek a lemészárlása miatt pipultak be ránk. Az viszont biztos, hogy Scott nem a Prometheus folytatása miatt vágta meg úgy a filmet, ahogy. Nagyon sok a Prometheus és a Covenant idején készült interjúból is világosan lejön, hogy az első rész forgatásakor ötletük sem volt a folytatásra, még koncepciós szinten sem.

Máig tartom, hogy ez a film a vágóasztalon vérzett el. Scott szétb*szta a filmjét a vágószobában. Kivágta a magyarázatokat, értelmetlen sorrendbe pakolta a jeleneteket, és ebből lett egy értelmezhetetlen katyvasz, ami még csak arra sem jó, hogy sejtesse a dolgokat. Pedig tényleg lehetett volna egy nagyon jó és élvezetes film. Egy re-cuttal az egészet magasabb minőségre lehetne emelni, már az elég lenne, ha visszavágnák mindazt, ami a BD-n van és logikai sorrendbe állítanák a jeleneteket (hogy az előző jelenetben a garázsban meghalt szereplők ne legyenek ott Weyland körül a következő snittben, példának okáért). Persze mindent ezzel sem lehetne kijavítani (az ostoba szereplők és a pizsibe bújt űr-skinhead megmaradna), de könnyebb lenne elfogadni azokat, ha a többit helyre raknák.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Yep, ezt ismerem. Sőt volt egy olyan változat is, amiben Krisztus maga is Mérnök volt, vagyis nem egy ember, akit elvittek a saját világukra és tanítottak. És annak a Mérnöknek a lemészárlása miatt pupultak be ránk. Az viszont biztos, hogy Scott nem a Prometheus folytatása miatt vágta meg úgy a filmet, ahogy. Nagyon sok a Prometheus és a Covenant idején készült interjúból is világosan lejön, hogy az első rész forgatásakor ötletük sem volt a folytatásra, még koncepciós szinten sem.

Máig tartom, hogy ez a film a vágóasztalon vérzett el. Scott szétb*szta a filmjét a vágószobában. Kivágta a magyarázatokat, értelmetlen sorrendbe pakolta a jeleneteket, és ebből lett egy értelmezhetetlen katyvasz, ami még csak arra sem jó, hogy sejtesse a dolgokat. Pedig tényleg lehetett volna egy nagyon jó és élvezetes film. Egy re-cuttal az egészet magasabb minőségre lehetne emelni, már az elég lenne, ha visszavágnák mindazt, ami a BD-n van és logikai sorrendbe állítanák a jeleneteket (hogy az előző jelenetben a garázsban meghalt szereplők ne legyenek ott Weyland körül a következő snittben, példának okáért). Persze mindent ezzel sem lehetne kijavítani (az ostoba szereplők és a pizsibe bújt űr-skinhead megmaradna), de könnyebb lenne elfogadni azokat, ha a többit helyre raknák.

A nem idézett bekezdésért köszi, tiszta minden. Az idézett bekezdés kapcsán: egyetértek, de ami igazán érdekes, hogy szerintem még így is sikerült egy olyan filmet letenni az asztalra, ami ÉRDEKES. Sokan nem szeretik, mert megvannak a hibái - lásd fentebb - de még a hibái ellenére is olyan film jött ki belőle, ami megmozgatja az ember fantáziáját annyira, hogy utánaolvasson, nézzen, kutasson, és van egy erős atmoszférája. Ez a film akart mondani valamit - ami jól jelzi a benne rejlő potenciált - csak a készítője éppenséggel kivágta belőle a mondanivaló legnagyobb részét a vágóasztalon. Most vagy rászóltak Scottra felülről, hogy ez a Krisztus dolog túl erős lenne, vagy maga rezelt be. Kár érte, mert szerintem nagyon ötletes volt a háttérkoncepció, a film látványa, hangulata és legfőképp David karaktere / megformálása első osztályú. Megérdemelne egy Director Cutot, amiben helyére kerülnek a motivációk és a sorrend is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Donát írta:

a film látványa, hangulata és legfőképp David karaktere / megformálása első osztályú

Ez maximálisan egyetértek. És én még a zenét is ide sorolnám.

 

13 perccel korábban, Donát írta:

nagyon ötletes volt a háttérkoncepció

Na, nálam itt már bukik a film. Ez is csak Däniken paleoasztronautika koncepciójára épít, ami számomra a Stargate mozifilm, tíz évadni Stargate SG-1, öt évadni Stargate Atlantis, az AVP: Alien vs. Predator és az Atlantis című Disney mesefilm után baromira unalmas és ötlettelen háttérkoncepciónak hatott. Szinte minden elem azonos ezekben: ősi, az emberiség fejlődésébe beleavatkozó, idegen civilizációk, akiket mi emberek istenként tiszteltünk, aztán valamilyen okból nyomuk sem maradt a Földön, amíg újra fel nem fedezi az egyetlen tudós, aki hisz bennük, annak ellenére, hogy ékes bizonyítékok vannak rájuk. De aztán kiderül, hogy ezek a lények nem jóságosak, mint ahogy hitték, hanem öldöklők, szóval a békés, tudományos expedícióknál csak jól jönnek a zsoldosok/katonák (na jó, az Atlantisban jóságosak voltak, ott a zsoldosok lettek az öldöklők). És persze a hívő tudóst mindig valami gazdag vénember szervezi be és finanszírozza az expedíciót.

Különösen fájdalmas, hogy a Prometheus több ponton is a szakmai szempontból sokkal gyengébb AVP rip-off-jának tűnik, és így elmeséle egy sztorit, amit a franchise-on belül egyszer már elmeséltek. Ráadásul még a szereplők és a cselekmény sem változott sokat. Csak listázzuk végig:

Az öreg Charles Bishop Weyland rákban haldoklik, és azért szervez a civilizációtól távoli, kietlen, az emberi életre közel alkalmatlan Antarktiszra expedíciót, mert reméli, hogy ott felfedeznek valamit, aminek hála fennmarad a neve és így úgymond elnyerheti a halhatatlanságot. Az öreg Peter Weyland meg a kora miatt haldoklik, és azért szervez a civilizációtól távoli, kietlen az emberi életre közel alkalmatlan LV-223-ra expedíciót, mert reméli, hogy ott felfedez valamit, aminek hála elnyerheti a halhatatlanságot. Ráadásul mindkettő a Weyland-Yutani elődjét vezeti, az előbbi a Weyland Industirest, az utóbbi a Weyland Corporationt. És mindkét Weyland egy sereg, semmit sem érő, névtelen zsoldost vitt magával a békés, tudományos expedícióra. De legalább Lance Henriksen valóban öreg volt már, és nem maszkírozták el úgy, hogy úgy nézzen ki, mint az öreg Biff.

Aztán, mindkét expedíció azért indult, mert találtak egy jelet, ami megmutatta, hol van az idegen lények létesítménye. Az AVP-ben ez a ragadozók jelzése volt, ami felébresztette a piramist. A Prometheusban a hátrahagyott kőtáblák, falirajzok, stb. A kellemetlen az, hogy a tudományos szempontból komolyabbnak beállított Prometheusban hiteltelenebb ez.

Mindkét filmben egy technológiailag fejlett, humanoid civilizáció látogatott el a Földre, hogy tanítsa az ősi emberiséget, beleavatkozzon a fejlődésébe. Mindkét fajt istenként tisztelték, és mindkét esetben ez a civilizáció bár technikailag fejlett volt, valamiért nagyon sok olyan cuccot is használtak, ami a mai ember számára eléggé primitívnek tűnik, plusz több tízezer év alatt egy picit sem fejlődtek. (Szigorúan az AVP-szériát nézve, mert a Predator-szériában most a Prey megmutatta, hogy pár száz évvel korábban a ragadozók azért fejletlenebbek voltak.)

Mindkét film főszereplője egy olyan nő, akinek életét nagyban befolyásolta az apja halála. Ja, és ez a történelmi idegenek annyira titokzatosak, hogy pár tudóst leszámítva (AVP: Sebastian, Prom.: Shaw és Holloway) senki sem hisz bennük.

Mindkét filmben van két karakter, akik eltévednek az ősi, idegen helyszínen, aztán találkoznak az idegen lényekkel, megfertőződnek és meghalnak. Az AVP-ben sajnos ez is hihetőbb, ott ugyanis egy zsoldos és egy mérnök tűnik el, és egyikük sem az a feladata, hogy high-tech lebegő gömbökkel elkészítsen egy 3D-s, holografikus térképet, ami pontosan jelezte, merre járnak és neki hozzáférése is volt ehhez a térképhez, plusz kapcsolatban állt egy űrhajóval, ahol szintén ott volt a térkép és a legénység, akik kivezethették volna őket. Ráadásul az AVP-ben a helyszín (a film szerint) tíz percenként átalakult. A Promiban statikus volt.

Mindkét filmben az utolsó talpon maradt idegen lény megfertőződik és a film legeslegvégén kikel belőle valami olyan rusnyaság, amit addig nem láthattunk. Az AVP-ben a predalien, a Promiban a deacon.

Mindkét filmben van egy eligazítós jelenet, ahol a hősök leülnek egy raktárszerűségben felsorakoztatott székekre, majd az öreg Weyland kiselőadást tart, hogy aztán az aktuális tudós bemutassa magasan a föld fölé vetített képeken, hogy az ősi civilizációk között kapcsolat van. És egészen az eligazításig senki sem tudja, hogy mi az expedíció célja, annyira szuper-hiper titkos az egész.

Mindkét filmben az idegeneknek köze van valahogy a xenomorph-okhoz, mint teremtő vagy mint kedvenc préda, és a xenók a művészetükben, például a fali díszekben is megjelennek. Ráadásul mindkét esetben az idegenek létesítménye olyan, mintha a földi Hans Giger tervezte volna őket. :D (Oké, ez a Promi esetében érthető, az AVP-ben szimplán hülyeség.)

Az már csak a slusszpoén, hogy mindkét film prequel, de egyik filmnél sem indokolta semmi, hogy az legyen, ennek hála viszont szembeköpik az Alient.

 

És ez most csak annyi, ami kapásból eszembe jutott. Tehát, a Prometheus alapja olyasmi, amit már jó sok film és sorozat mesélt el, az MGM-nek sikerült 15 éven át ezt mesélgetnie. Aztán az egész film felépítése sajnos túlságosan hasonlít egy, a franchise-ban már korábban bemutatott, és sajnos nagyon gyenge alkotásra. De egy hozzáértő rendező, aki tisztában van az Alien-franchise-zal (nem Scott, aki szerint a Zeta II Reticuli a Jupiter egyik holdja, szóva még a valósághoz sem ért, nemhogy ahhoz az univerzumhoz, amibe belekontárkodott), még ebből is építhetett volna valami kiválót. Szívesen megnézném például, hogy Denis Villeneuve ugyanebből az alapanyagból mit tudott volna kihozni.

De mint mondtam, még Scott filmjét is helyre lehetne pofozni, ha újravágnák. A kutya tudja miért, ez a filmje, aminél a legnagyobb szükség lenne az újravágásra, sosem kapott bővített változatot. Az Alient vagy a Black Hawk Dawnt, amikre erre semmi szükség, abba beleollózott (az Aliennél sikerült a bővített változatot 1 perccel rövidebbre faragnia, mint a moziváltozat), de a Prometheusnál erre semmi szükség... LOL!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 perccel korábban, Dzséjt írta:

Ez maximálisan egyetértek. És én még a zenét is ide sorolnám.

 

Na, nálam itt már bukik a film. Ez is csak Däniken paleoasztronautika koncepciójára épít, ami számomra a Stargate mozifilm, tíz évadni Stargate SG-1, öt évadni Stargate Atlantis, az AVP: Alien vs. Predator és az Atlantis című Disney mesefilm után baromira unalmas és ötlettelen háttérkoncepciónak hatott. Szinte minden elem azonos ezekben: ősi, az emberiség fejlődésébe beleavatkozó, idegen civilizációk, akiket mi emberek istenként tiszteltünk, aztán valamilyen okból nyomuk sem maradt a Földön, amíg újra fel nem fedezi az egyetlen tudós, aki hisz bennük, annak ellenére, hogy ékes bizonyítékok vannak rájuk. De aztán kiderül, hogy ezek a lények nem jóságosak, mint ahogy hitték, hanem öldöklők, szóval a békés, tudományos expedícióknál csak jól jönnek a zsoldosok/katonák (na jó, az Atlantisban jóságosak voltak, ott a zsoldosok lettek az öldöklők). És persze a hívő tudóst mindig valami gazdag vénember szervezi be és finanszírozza az expedíciót.

Különösen fájdalmas, hogy a Prometheus több ponton is a szakmai szempontból sokkal gyengébb AVP rip-off-jának tűnik, és így elmeséle egy sztorit, amit a franchise-on belül egyszer már elmeséltek. Ráadásul még a szereplők és a cselekmény sem változott sokat. Csak listázzuk végig:

Az öreg Charles Bishop Weyland rákban haldoklik, és azért szervez a civilizációtól távoli, kietlen, az emberi életre közel alkalmatlan Antarktiszra expedíciót, mert reméli, hogy ott felfedeznek valamit, aminek hála fennmarad a neve és így úgymond elnyerheti a halhatatlanságot. Az öreg Peter Weyland meg a kora miatt haldoklik, és azért szervez a civilizációtól távoli, kietlen az emberi életre közel alkalmatlan LV-223-ra expedíciót, mert reméli, hogy ott felfedez valamit, aminek hála elnyerheti a halhatatlanságot. Ráadásul mindkettő a Weyland-Yutani elődjét vezeti, az előbbi a Weyland Industirest, az utóbbi a Weyland Corporationt. És mindkét Weyland egy sereg, semmit sem érő, névtelen zsoldost vitt magával a békés, tudományos expedícióra. De legalább Lance Henriksen valóban öreg volt már, és nem maszkírozták el úgy, hogy úgy nézzen ki, mint az öreg Biff.

Aztán, mindkét expedíció azért indult, mert találtak egy jelet, ami megmutatta, hol van az idegen lények létesítménye. Az AVP-ben ez a ragadozók jelzése volt, ami felébresztette a piramist. A Prometheusban a hátrahagyott kőtáblák, falirajzok, stb. A kellemetlen az, hogy a tudományos szempontból komolyabbnak beállított Prometheusban hiteltelenebb ez.

Mindkét filmben egy technológiailag fejlett, humanoid civilizáció látogatott el a Földre, hogy tanítsa az ősi emberiséget, beleavatkozzon a fejlődésébe. Mindkét fajt istenként tisztelték, és mindkét esetben ez a civilizáció bár technikailag fejlett volt, valamiért nagyon sok olyan cuccot is használtak, ami a mai ember számára eléggé primitívnek tűnik, plusz több tízezer év alatt egy picit sem fejlődtek. (Szigorúan az AVP-szériát nézve, mert a Predator-szériában most a Prey megmutatta, hogy pár száz évvel korábban a ragadozók azért fejletlenebbek voltak.)

Mindkét film főszereplője egy olyan nő, akinek életét nagyban befolyásolta az apja halála. Ja, és ez a történelmi idegenek annyira titokzatosak, hogy pár tudóst leszámítva (AVP: Sebastian, Prom.: Shaw és Holloway) senki sem hisz bennük.

Mindkét filmben van két karakter, akik eltévednek az ősi, idegen helyszínen, aztán találkoznak az idegen lényekkel, megfertőződnek és meghalnak. Az AVP-ben sajnos ez is hihetőbb, ott ugyanis egy zsoldos és egy mérnök tűnik el, és egyikük sem az a feladata, hogy high-tech lebegő gömbökkel elkészítsen egy 3D-s, holografikus térképet, ami pontosan jelezte, merre járnak és neki hozzáférése is volt ehhez a térképhez, plusz kapcsolatban állt egy űrhajóval, ahol szintén ott volt a térkép és a legénység, akik kivezethették volna őket. Ráadásul az AVP-ben a helyszín (a film szerint) tíz percenként átalakult. A Promiban statikus volt.

Mindkét filmben az utolsó talpon maradt idegen lény megfertőződik és a film legeslegvégén kikel belőle valami olyan rusnyaság, amit addig nem láthattunk. Az AVP-ben a predalien, a Promiban a deacon.

Mindkét filmben van egy eligazítós jelenet, ahol a hősök leülnek egy raktárszerűségben felsorakoztatott székekre, majd az öreg Weyland kiselőadást tart, hogy aztán az aktuális tudós bemutassa magasan a föld fölé vetített képeken, hogy az ősi civilizációk között kapcsolat van. És egészen az eligazításig senki sem tudja, hogy mi az expedíció célja, annyira szuper-hiper titkos az egész.

Mindkét filmben az idegeneknek köze van valahogy a xenomorph-okhoz, mint teremtő vagy mint kedvenc préda, és a xenók a művészetükben, például a fali díszekben is megjelennek. Ráadásul mindkét esetben az idegenek létesítménye olyan, mintha a földi Hans Giger tervezte volna őket. :D (Oké, ez a Promi esetében érthető, az AVP-ben szimplán hülyeség.)

Az már csak a slusszpoén, hogy mindkét film prequel, de egyik filmnél sem indokolta semmi, hogy az legyen, ennek hála viszont szembeköpik az Alient.

 

És ez most csak annyi, ami kapásból eszembe jutott. Tehát, a Prometheus alapja olyasmi, amit már jó sok film és sorozat mesélt el, az MGM-nek sikerült 15 éven át ezt mesélgetnie. Aztán az egész film felépítése sajnos túlságosan hasonlít egy, a franchise-ban már korábban bemutatott, és sajnos nagyon gyenge alkotásra. De egy hozzáértő rendező, aki tisztában van az Alien-franchise-zal (nem Scott, aki szerint a Zeta II Reticuli a Jupiter egyik holdja, szóva még a valósághoz sem ért, nemhogy ahhoz az univerzumhoz, amibe belekontárkodott), még ebből is építhetett volna valami kiválót. Szívesen megnézném például, hogy Denis Villeneuve ugyanebből az alapanyagból mit tudott volna kihozni.

De mint mondtam, még Scott filmjét is helyre lehetne pofozni, ha újravágnák. A kutya tudja miért, ez a filmje, aminél a legnagyobb szükség lenne az újravágásra, sosem kapott bővített változatot. Az Alient vagy a Black Hawk Dawnt, amikre erre semmi szükség, abba beleollózott (az Aliennél sikerült a bővített változatot 1 perccel rövidebbre faragnia, mint a moziváltozat), de a Prometheusnál erre semmi szükség... LOL!

Hát az említett példákat nem ismerem, úgyhogy egy újszülöttnek minden vicc új, mondhatjuk. :D 

 

Valóban elég sok a hasonlóság, mondjuk én az Alien szembeköpést pont nem éreztem ebben a filmben. Elvégre a Promi elvezethet 20-30 év alatt (talán annyi a különbség a Promi és az Alien között) az Alienbe, nem? Gondolom ezt egyszer már leírtad, de ha be tudnád linkelni, elolvasnám, mert laikus Alien nézőként nem tűnt úgy, hogy nem vezethetne az egyik a másikba. A nevek terén tudom, hogy vannak inkonzisztenciák, de ezen túl mik azok, amik miatt Scott szemen köpte az Alient? Vagy nem az első részre gondoltál, hanem a 2-3-4-re?

 

A háttérsztori alatt inkább azt értettem, hogy - az AVP ismerete nélkül - adott volt egy ilyen ismeretlen, futurisztikus lény, és úgy született hozzá prequel, hogy a fókusz nem ezeken a lényeken van, hanem azokon, akik megkreálták őket. És aztán egy váratlan húzással kiderül, hogy akik őket kreálták, azok minket, embereket is kreáltak. Szintén nagyon tetszik ez a "ők megteremtettek minket, mi megteremtettük az androidot, az android meg megteremtette (újra) az Alieneket". Ezt a Covenant kritikádban anno te is írtad, és ez nagyon megkapó szerintem is. Ennek a Promi csak megalapoz és a Covenant viszi tovább, de ez a motívum nagyon érdekes. Szintén tök jó, hogy ez a film nem arról szólt, hogy kikel egy Alien és akkor pusztítsuk el, hanem konkrét mondanivalóval rendelkezett a teremtésünkről, a lények keletkezéséről, és próbálja kezdetlegesen kapargatni, hogy mi lehetett mindezek mögött a szándék. Pl. Davis és Holloway beszélgetése ilyen téren csak pár mondat, de mégis elgondolkodtató.

 

Szóval így értettem, és ilyen téren határozottan tetszett a film merészsége.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 09. 05. - 15:09, Donát írta:

Valóban elég sok a hasonlóság, mondjuk én az Alien szembeköpést pont nem éreztem ebben a filmben. Elvégre a Promi elvezethet 20-30 év alatt (talán annyi a különbség a Promi és az Alien között) az Alienbe, nem? Gondolom ezt egyszer már leírtad, de ha be tudnád linkelni, elolvasnám, mert laikus Alien nézőként nem tűnt úgy, hogy nem vezethetne az egyik a másikba. A nevek terén tudom, hogy vannak inkonzisztenciák, de ezen túl mik azok, amik miatt Scott szemen köpte az Alient? Vagy nem az első részre gondoltál, hanem a 2-3-4-re?

Lehet, hogy leírtam már, de nem tudom, hova, szóval inkább ismétlek. A legfontosabb, hogy az LV-223 és az LV-426 Acheron ugyananazon bolygó, a Calpamos körül kering. Most attól tekintsünk el, hogy az Alienben és az Aliensben a Calpamos körül három, a Prometheusban két planetoid kering. Ami a komoly logikai bukfencet jelenti, ami az én szememben a szembeköpés egyben, hiszen ez tényleg komoly, az ez:

- Shaw és Holloway 2089-ben felfedezi a Mérnökök "invitálását" az LV-223-ra.

- 2093 decemberében, 2 éves utazás után megérkezik a helyszínre a USCSS Prometheus, rajta a Föld, de legalábbis a Weyland Társaság legfontosabb emberével, Peter Weylanddal. A hajónak nyoma veszik.

- Eztán egészen 2122-ig, a USCSS Nostromóig senki az ég világon nem repül el a Calpamosra, hogy kiderítse, mi a túró történt Peter Weylanddal és az egy billióba került expedícióval, miközben már a 2090-es években is csak két évre volt a bolygó a Földtől, és az FTL hajtóművek rohamosan fejlődtek. A Nostromónak már csak 10 hónap kellett eme táv leküzdésére, míg a USS Sulacónak 2179-ben már csak 4 hét. Szóval ilyen feltételek között senki sem ugrott el megnézni, mi a frász történt a Prometheusszal, sőt a Calpamos rendszerébe sem lépett be hajó 29 éven át.

- 2122-ben is csak azért, mert a Társaság eltérítette a Nostromót egy, az LV-426-ról fogott, idegen adás miatt. Az 1 billió dolláros expedició célállomásául kitűzött LV-223-mal, ahol idegen civilizáció nyomait sejtették, továbbra sem törődik senki. Sőt a Nostromo legénysége, de 57 évvel később a Gyarmatügyi Felügyelet is úgy tudja, hogy 2122-ben a Calpamos naprendszere még felfedezetlen volt (oké, itt közbejöhet a Társaság titkolózása, bár az fura, hogy az emberiség második fénysebesség feletti repülésre képes űrhajójának eltűnése, és egy egybillió dolláros expedíció 80+ évvel később is ekkora titok).

- És a slusszpoén, 2157-ben létrejön a Hadley's Hope kolónia az LV-426-on, az életre alkalmatlan, így költségesen terraformálható LV-426-on, miközben, ha felnéznek az égre, ott látható az LV-223, ahol az életre közel alkalmas a légkör, vagyis sokkal olcsóbban lehetne kolonizálni. És itt az sem jó válasz, hogy de hát az LV-426-ról fogták az azóta megszűnt idegen adást. Mert a Társaságnál nyilván tudják, hogy a Prometheus az LV-223-ra ment, és egyrészt, egy pár szondával simán át lehetett volna kutatni azt a holdat az expedíció után, másrészt, az LV-223 sokkal olcsóbb állomást biztosított volna, hogy onnan kiindulva kutakodjanak a barátságtalanabb LV-426-on lévő roncs után. Mert nyilván, cél volt az egész rendszer terraformálása, pláne, ha már eleve van egy majdnem lakható planetoid a rendszerben. Kíváncsi vagyok, hogyan magyarázták meg a Hadley's Hope lakóinak, hogy míg ők vért izzadnak évtizedeken át az LV-426-on, karnyújtásnyira van egy majdnem lakható világ, amit kisebb kockázattal, olcsóbban, és több évtizeddel gyorsabban lehetne földiesíteni. Sőt ha az LV-223-at belakták, onnan könnyebb lett volna az LV-426-ot is terraformálni, hiszen akkor pár százezer kilométerről, nem 39 fényévről kellett volna az anyagokat és az embereket fuvarozni.

 

És akkor még vannak ilyen furcsaságok, minthogy a Prometheus nem fogta az LV-426-ra lezuhant hajó jelét. Annak már 2093-ban is sugároznia kellett, hiszen annak a pilótája megkövült. Az pedig még 2000 év alatt sem lehetséges, minimum 10 ezer év kell hozzá. De ha az a hajó akkor is zuhant le az LV-426-ra, amikor az LV-223-on kitölt a balhé, vagyis 2000 évvel a Prometheus eseményei előtt, az sem változtat azon, hogy a hajónak vennie kellett volna a jeleket.

Az sem teljesen tiszta, hogy a szomszédban lévő Mérnökök miért nem mentek el az LV-426-ra több ezer éven át. Oké, hogy a pilóta figyelmeztetést küldött ki, de talán, ha mást nem, egy planetáris bombázással elintézhették volna a xenomorph problémát. Sőt, ha ismerték a fajt, akkor nyilván tudták volna kezelni is valahogy. Erre még a náluk fejletlenebb emberek is képesek voltak több-kevesebb sikerrel. Az Alien Resurrectionben csak az emberi hülyeség miatt szabadultak ki.

Emellett, az LV-426-on lévő hajó pilótája jóval nagyobb, mint az LV-223-on talált Mérnök.

Tovább cifrázza ezt az egészet, hogy az alsó hangon is 10 ezer éve az LV-426-ra lezuhant Space Jockey halált egy kikelő xenomorph okozta, amit a Covenant szerint David talált fel 2104-ben. És ez megint egy olyan ellentmondás, ami a vágás miatt keletkezett, ugyanis eredetileg úgy szólt a fáma, hogy David csak újraalkotta a xenomorphokat. Még vannak is forgatási képek, amiken látható egy szétnyiszált alien tojás, és a könyv is részletezi ezt. Elvileg le is forgatták, csak Scott kivágta, mert jobban tetszett neki az, hogy David alkotta meg a xenókat. És ez amúgy a Promethesszal is ellentmondásban van, ahol a falakon már láthatóak voltak kezdetleges xeno domborművek. Tehát önmagában a Prometheusban ez még nem volt gond, ezt a problémát a Covenant okozta. Bár az én headcanononban David csak újraalkotó, mert egy snittben fél másodpercig látszódik a tojás. :D 

 

Na most így ezek jutottak eszembe.

 

2022. 09. 05. - 15:09, Donát írta:

A háttérsztori alatt inkább azt értettem, hogy - az AVP ismerete nélkül - adott volt egy ilyen ismeretlen, futurisztikus lény, és úgy született hozzá prequel, hogy a fókusz nem ezeken a lényeken van, hanem azokon, akik megkreálták őket. És aztán egy váratlan húzással kiderül, hogy akik őket kreálták, azok minket, embereket is kreáltak. Szintén nagyon tetszik ez a "ők megteremtettek minket, mi megteremtettük az androidot, az android meg megteremtette (újra) az Alieneket". Ezt a Covenant kritikádban anno te is írtad, és ez nagyon megkapó szerintem is. Ennek a Promi csak megalapoz és a Covenant viszi tovább, de ez a motívum nagyon érdekes. Szintén tök jó, hogy ez a film nem arról szólt, hogy kikel egy Alien és akkor pusztítsuk el, hanem konkrét mondanivalóval rendelkezett a teremtésünkről, a lények keletkezéséről, és próbálja kezdetlegesen kapargatni, hogy mi lehetett mindezek mögött a szándék. Pl. Davis és Holloway beszélgetése ilyen téren csak pár mondat, de mégis elgondolkodtató.

Igen, az androidos-teremtős motívum nekem is nagyon tetszik, de ez a Covenanttal lett teljes. Ami amúgy nekem sokkal jobban tetszik, mint a Prometheus. Az első filmnél inkább a kivitelezés, ami nálam megsüti az egészet. Mert mintha a filmet is olyan ostoba szakemberek készítették volna el, akik a filmben is láthatóak. Rendező, aki semmit sem tud az univerzumról, aminek megalkotásának kulcsszereplője volt anno. A vágó, aki logikátlan sorrendben vágja össze a filmet. A forgatókönyvírók serege, akik csak a saját ötleteikkel foglalkoztak, azzal már nem, hogy ez egy megalapozott univerzum, amibe a filmnek illeszkednie kell.

És az így jött hibák - amiket kis odafigyeléssel amúgy simán el lehetett volna kerülni - zavarnak a film nézése közben, sokszor idegesítenek. Ismertek, sok mindent meg tudok magyarázni. De itt sok dolgot képtelen vagyok, pedig szerintem itt mindenkinél átfogóbb ismeretem van az Alien-univerzumról. A fent felsorolt ellentmondásokat nem lehet a jelenlegi ismereteink szerint feloldani, sőt ha a filmeken túl nézünk, még több probléma lép fel. Nem okozhatta egy űrlény halálát egy olyan lény, aminek a feltalálójának a feltalálója is épp csak elkezdett ismerkedni az állattenyésztéssel. Nincs értelme annak, hogy senki sem törődik az LV-223-mal a Prometheus eseményei után, miközben az ott van az LV-426 tőszomszédságában.

Ugyanígy roppantúl zavar, hogy a film elején fixálják, mennyi a Prometheus legénysége, de annál sokkal többen halnak meg a filmben. Persze ez annak köszönhető, hogy a garázsjelenetben lemészárolt emberek a következő snittben mind élnek. Miért? Mert a forgatókönyvben a garázsjelenet már azután szerepelt, hogy Weyland és Shaw, meg a többiek beöltöztek, és épp a garázsba mentek, amikor a mutáns Fifield (akiből a kész filmre egy unalmas űrzombit csináltak, míg a kivágott jelenetben egy cool szörnyike lett belőle) rájuk támadt. És az eredeti jelenetben Shaw az, aki áthajt Fifielden. Így is lett leforgatva, így lenne értelmes, logikus. A vágás során viszont ezt az egészet a franc sem tudja, miért összekutyulták, így a halott szereplők később is szerepelhetnek. De ugyanígy roppantul irritál, hogy egy alsóneműben flangáló csaj talptól skalpig véresen beesik a titokban a fedélzeten lévő, k*rva fontos Weyland elé, és senki sem kérdezi meg tőle, hogy: mi a tök, miért véres? Miért van egy bazi nagy vágás a hasán? David sem érdeklődik afelől, hogy hová lett a lény, amit beleimplantált Shaw-ba. Mintha a fertőzés teljesen elfelejtődött volna mindenki részéről (köztük az orvos csajjal, akit Shaw leütött, majd később együtt mennek el az idegen hajóra). És senkit, még Shaw-t sem érdekli, hogy a Prometheus fedélzetén van egy idegen lény. Ezek után Ripley 30 évvel később mi a f*szt sz*rakodott? Simán be kellett volna engednie Kane-t a fején az arctámadóval, leültetni az étkezde közepére, hogy aztán ott szelfizzenek az idegen parazitával.

És a Nostromón (vagy éppen a Covenanton) csak "civilek" voltak, mezei űrkamionosok, akik rutinrepüléseket végeztek, hétköznapi emberek, vagy melósok, ha úgy tetszik. Míg a Prometheuson elvileg tudósok, a tudományos élet krémje alkotta a legénységet, akiknek nem csak a Föld egyik legfontosabb emberére kellett vigyáznia, hanem egy 1 billió dolláros expedíciót kellett volna sikerre vinniük.

Szóval a Prometheusban a mögöttes tartalom még tetszik is, legalábbis a teremtős-androidos vonal, amit igazából az Alien: Covenantnak köszönhetünk. A hangulat, a zene, David megformálása és a látványvilág is nagyon tetszik. De a vágásból fakadó hibák, a fájdalmasan hülye karakterek, és az a tény, hogy bár az Alien univerzumában játszódik a sztori, mégsem passzol abba bele, számomra agyoncsapják a filmet. Szerencsére, a Covenantnak hála annyit emelkedett az ázsiója a szememben, hogy most már nem utálom szívből.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

És akkor még vannak ilyen furcsaságok, minthogy a Prometheus nem fogta az LV-426-ra lezuhant hajó jelét. Annak már 2093-ban is sugároznia kellett, hiszen annak a pilótája megkövült. Az pedig még 2000 év alatt sem lehetséges, minimum 10 ezer év kell hozzá. De ha az a hajó akkor is zuhant le az LV-426-ra, amikor az LV-223-on kitölt a balhé, vagyis 2000 évvel a Prometheus eseményei előtt, az sem változtat azon, hogy a hajónak vennie kellett volna a jeleket.

Köszi! 

Ez érdekes felvetés, mert erre a Covenant megjelenésekor írtál egy tök jó teóriát: miután kirobbant a mérnök mellkasából az Alien, utána a fekete lötty elszabadulásával szépen megkövesedhetett a Mérnök teste, szóval ehhez nem kellett több ezer év így.  Nekem ez tetszett és ez megmagyarázná azt is, hogy miért nem vették a Prometheusról az LV-426-osról sugárzott jelet: mert még nem volt ott.

 

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

- Eztán egészen 2122-ig, a USCSS Nostromóig senki az ég világon nem repül el a Calpamosra, hogy kiderítse, mi a túró történt Peter Weylanddal és az egy billióba került expedícióval, miközben már a 2090-es években is csak két évre volt a bolygó a Földtől, és az FTL hajtóművek rohamosan fejlődtek. A Nostromónak már csak 10 hónap kellett eme táv leküzdésére, míg a USS Sulacónak 2179-ben már csak 4 hét. Szóval ilyen feltételek között senki sem ugrott el megnézni, mi a frász történt a Prometheusszal, sőt a Calpamos rendszerébe sem lépett be hajó 29 éven át.

- 2122-ben is csak azért, mert a Társaság eltérítette a Nostromót egy, az LV-426-ról fogott, idegen adás miatt. Az 1 billió dolláros expedició célállomásául kitűzött LV-223-mal, ahol idegen civilizáció nyomait sejtették, továbbra sem törődik senki. Sőt a Nostromo legénysége, de 57 évvel később a Gyarmatügyi Felügyelet is úgy tudja, hogy 2122-ben a Calpamos naprendszere még felfedezetlen volt (oké, itt közbejöhet a Társaság titkolózása, bár az fura, hogy az emberiség második fénysebesség feletti repülésre képes űrhajójának eltűnése, és egy egybillió dolláros expedíció 80+ évvel később is ekkora titok).

- Nem lehet, hogy Weyland, figyelembe véve, hogy milyen titkokról van szó és aki tényleg hitt abban, hogy a teremtőkkel fog majd beszélgetni, szóval hogy titokban tartotta az úti célt a társaság előtt? Ez megmagyarázná, hogy miért nem merült fel később az LV-223 pl. kolonizáció szempontjából, mint opció: lehet a társaság nem is tudott a lehetőségről. Másik opcióként amúgy az nem lehet, hogy a Calpamos több bolygóján párhuzamosan zajlott terraformálás? Lehet az LV-426-on volt valami olyan egyedi nyersanyag, ilyesmi, ami miatt értékessé tette a bolygót a társaság szemében, és emiatt kezdett ott terraformálásba, nem pedig azért, mert olyan hű de király jelölt a Föld pótlására. :D 

- Nem lehet, hogy Weyland és a Prometheus eltűnése után a Weyland társaságnak egyszerűbb volt halottként kezelni és elbitorolni a céget Weylandtól, minthogy kiküldjenek egy kutatócsapatot és végül mégis életben találják az öreget? Charlize Theron karaktere arról beszél, hogy Weyland trónjára rengetegen áhítoznak, talán épp csak ürügy kellett nekik, hogy Weyland kikerüljön a képből, és cserébe lecsaphattak az üresen maradt helyére. Ez megmagyarázná, hogy miért nem küldtek utána csapatot: örültek, hogy kikerült a képből, és véletlenül sem akartak újra belebotlani, hogy kiderüljön, még mindig él.

 

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

ovább cifrázza ezt az egészet, hogy az alsó hangon is 10 ezer éve az LV-426-ra lezuhant Space Jockey halált egy kikelő xenomorph okozta, amit a Covenant szerint David talált fel 2104-ben. És ez megint egy olyan ellentmondás, ami a vágás miatt keletkezett, ugyanis eredetileg úgy szólt a fáma, hogy David csak újraalkotta a xenomorphokat. Még vannak is forgatási képek, amiken látható egy szétnyiszált alien tojás, és a könyv is részletezi ezt. Elvileg le is forgatták, csak Scott kivágta, mert jobban tetszett neki az, hogy David alkotta meg a xenókat. És ez amúgy a Promethesszal is ellentmondásban van, ahol a falakon már láthatóak voltak kezdetleges xeno domborművek. Tehát önmagában a Prometheusban ez még nem volt gond, ezt a problémát a Covenant okozta. Bár az én headcanononban David csak újraalkotó, mert egy snittben fél másodpercig látszódik a tojás. :D 

De a filmek szerintem nyitva hagyták azt a lehetőséget is, hogy David csak ÚJRA feltalálta a spanyol viaszt (= xenomorphokat), sőt a Promi konkrétan erre utal. Mi az, ami miatt ezt a davides teóriát ilyen suttyomban kell magadban elfogadnod, miért ne lehetne ez a hivatalos álláspont? A két film inkább arra utal, hogy ez történt, semmint az ellenkezőjére. Ha volt még olyan extra alkotás, ami ezzel szembemegy, nos azt a két film tükrében én nem akarom elfogadni. :)  A mérnökök minden jel szerint már ismerték és talán istenítették is a deacont, ami nem meglepő, hiszen egy ilyen fegyver, mint amivel rendelkeztek, könnyen elszabadulhatott és láthattuk, hogy a lötty + mérnök = mutációk sorozataként elvezethet a deaconhoz. Amúgy olyan videót is láttam, amiben azt boncolgatták, hogy a Mérnök azért volt lehibernálva, mert már "meg volt termékenyítve" és abban bízott, hogy majd amikor a Mérnök fajtársai megtalálják, akkor megmentik és kiszedik belőle az embriót. Ebben a teóriában a deacon születéséhez nem is az óriásira nőtt Shaw szülemény kellett, hanem egyszerűbb út vezetett a Mérnökből a deaconig.

 

Lényeg a lényeg, szerintem egy ilyen fekete cucc, plusz a tény, hogy a Mérnököké a fegyver, eléggé valószínűtlenné teszi, hogy korábban nem találkoztak a Mérnökök legalább egy deaconnal, onnan meg már csak egy ugrás a Xenomorph, nem? 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 09. 05. - 20:19, Donát írta:

Ez érdekes felvetés, mert erre a Covenant megjelenésekor írtál egy tök jó teóriát: miután kirobbant a mérnök mellkasából az Alien, utána a fekete lötty elszabadulásával szépen megkövesedhetett a Mérnök teste, szóval ehhez nem kellett több ezer év így.  Nekem ez tetszett és ez megmagyarázná azt is, hogy miért nem vették a Prometheusról az LV-426-osról sugárzott jelet: mert még nem volt ott.

Egen, csak egyrészt, az a baj, hogy ez még mindig csak egy teória, amit megcáfolni sem nehéz: semmi bizonyíték nincs arra, hogy az LV-426-ra lezuhant hajón volt olyan tartály, amiben a fekete lét szállították. Teóriának jó, és ha nekem kéne kijavítanom a Prometheus és a Covenant ellentmondásait, ezt fel is használnám. De, amíg valaki nem tesz így, addig megmarad teóriának.

Másrészt, ha még van is fekete lé, az sem magyarázat arra, hogy a USCSS Prometheus miért nem vette a jelet. 2000 éve nem járt Mérnök a Calpamos naprendszerében, máskülönben kitakarítottak volna a bázisukon. És a Covenant óta tudjuk, hogy David 2094-ben nagytakarítást végzett az anyabolygójukon. Az pedig, hogy a következő tíz évben a környékre sem néztek, azt sugallja, hogy nincsenek kolóniáik. Mert én legalábbis megnézném, mi a fene van az otthonnal, ha az tíz évre elnémult.

A teóriák jók, de amíg nincsen magában a kánonnak számító műben bizonyíték rá, addig sajnos megmaradnak teóriáknak. Ráadásul ez a teória akkor sem oldja fel azt, hogy a kánon szerint jelenleg David a xenomorphok megalkotója, így semmiképpen sem kelhetett ki királynő abból a Space Jockey-ból, amikor azt David csak a Covenant eseményei után, Daniels felhasználásával akarja megalkotni. És ez bizony kánon, ez egy, a BD-re készült "kisfilmből" derült ki. (Ne kaja előtt nézzétek meg. :D )

 

2022. 09. 05. - 20:19, Donát írta:

- Nem lehet, hogy Weyland, figyelembe véve, hogy milyen titkokról van szó és aki tényleg hitt abban, hogy a teremtőkkel fog majd beszélgetni, szóval hogy titokban tartotta az úti célt a társaság előtt? Ez megmagyarázná, hogy miért nem merült fel később az LV-223 pl. kolonizáció szempontjából, mint opció: lehet a társaság nem is tudott a lehetőségről. Másik opcióként amúgy az nem lehet, hogy a Calpamos több bolygóján párhuzamosan zajlott terraformálás? Lehet az LV-426-on volt valami olyan egyedi nyersanyag, ilyesmi, ami miatt értékessé tette a bolygót a társaság szemében, és emiatt kezdett ott terraformálásba, nem pedig azért, mert olyan hű de király jelölt a Föld pótlására. :D 

Hát abból kiindulva, hogy még a lánya, Vickers, akit láthatóan sz*rba sem vett, is tudott erről az expedícióról (és a csaj az igazgatótanács tagja volt), sőt helyet is kapott a hajón, szerintem azért többen is tudtak az 1 billió dolláros expedíció úticéljáról. Ez extrém magas költség, és erősen kétlem, hogy az igazgatótanács és a részvényesek nem érdeklődtek és hagyták, hogy a pénzükért cserébe homályban tartsák őket. Szerintem számtalan feljegyzés készült, amit aztán titkosítottak, és csak a prominens személyek, teszem azt a Fegyverfejlesztés Részleg feje, Carter J. Burke férhetett hozzá. Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen, két évig automatikusan repülő küldetés felkészítéséhez mennyi olyan ember kelhetett, akik végül nem mentek velük. A Prometheus földi személyzete, David programozói, stb. Repülési tesztek, útvonal tervek, és így tovább... Rengeteg dokumentáció születhetett rengeteg ember tollából. És szerintem olyan nincs, hogy egy 1 billió dolláros, ha azonnal visszafordulnak, akkor is négy éves küldetésről egy fecnire lejegyzett feljegyzés se készült volna.

A Calpamosnak nincsenek bolygói, az maga a bolygó. Az LV-426 és az LV-223 a bolygó három holdjából kettő. És nem, az biztos, hogy nem folyt párhuzamosan kolonizáció se a holdakon, se az egész Zeta II Reticuli rendszerben. Se a kánonban, se a kibővített univerzumban nem volt erről se a Prometheus előtt, se azóta említés. Pedig az EU-ban már ott járunk, hogy az LV-426 kolóniáról néhányan sikeresen átmenekültek az LV-223-ra még Ripley-ék megérkezése előtt, ami az elszaadult fekete kemikáliának hála addigra teljesen alkalmassá vált az emberi életre; szóval az EU szerint az Aliens idejében már a terraformálással sem kellett volna vesződni.

A kánon szerint jelenleg a Calpamoshoz legközelebbi, ember alkotta település az Alien idején és valamivel még utána is a Szevasztopol űrállomás volt a Zeta I Reticuliban, de az is elpusztult 2137-ben, 20 évvel a Hadley's Hope megalapítása előtt.

A Társaság szemében meg egy okból volt értékes az LV-426: jött onnan egy jel, ami fejlett idegen létformák jelenlétére utalt. Mivel a Nostromo kudarcot vallott, és végül a Sevastopolon sem jártak sikerrel, végül alternatívaként telepeseket küldtek oda, akik majd véletlen ráakadhatnak a jelzés forrására.

Szóval egyszerűen nehéz elhinni, hogy 2093-tól 2173-ig még csak egy nyamvadt szondát sem küldtek az LV-223-ra.

 

2022. 09. 05. - 20:19, Donát írta:

- Nem lehet, hogy Weyland és a Prometheus eltűnése után a Weyland társaságnak egyszerűbb volt halottként kezelni és elbitorolni a céget Weylandtól, minthogy kiküldjenek egy kutatócsapatot és végül mégis életben találják az öreget? Charlize Theron karaktere arról beszél, hogy Weyland trónjára rengetegen áhítoznak, talán épp csak ürügy kellett nekik, hogy Weyland kikerüljön a képből, és cserébe lecsaphattak az üresen maradt helyére. Ez megmagyarázná, hogy miért nem küldtek utána csapatot: örültek, hogy kikerült a képből, és véletlenül sem akartak újra belebotlani, hogy kiderüljön, még mindig él.

Igen, ez szinte biztos, hogy így történt, sőt valami nagyon nagy gebasz is kialakulhatott, mert 2099-ben a Weyland Társaság társult a Yutani Társasággal, és megalapult a Weyland-Yutani Társaság. Gondolom ez is Peter Weyland halálának egyik következménye volt - vagy annak a ténynek, hogy hiányzott a kasszából 1 billió dollár és nem volt mivel kitölteni az űrt. :) Abban egyetértek, hogy ez a kialakult hatalmi vákum, amiből végül megszületett a jó öreg WYC, feltartóztathatta a mentőexpedíciót. Plusz talán nem volt pénzük még egy mélyűri kutatóhajó felépítésére, a Prometheus nővére, a USCSS Heliades meg lehet küldetésen volt (hogy volt-e még a WYC-nek ezeken kívül más mélyűri kutatóhajói, azt nem tudom - bár szerintem 2099-re már volt több is, hiszen az első fénysebesség feletti sebességre képes hajó, a már említett Heliades 2034-ben készült el, a második, a Prometheus 2072-ben, 2103-ban meg már olyan, 2000 ember szállítására képes hajók készültek, mint a Covenant - bár akkoriban ez volt a legnagyobb).

Na de, kicsit elkalandoztam. Szóval, a káosz hátráltathatta a dolgot, főleg, ha még a különböző szervezetk vizsgálódni is kezdte. A Narcissus előkerülése után is újranyitották a Nostromo ügyét (amit az eltűnésekor is kivizsgáltak), Ripley-t meg is hurcolták. Pedig a Nostromo már csak a tizenkettő egy tucat, már a pusztulásakor is vén teherhajók egyike volt, nem az emberiség második fénysebességre képes, hiperszuper kutatóhajója. De akkor is nehezen hihető, hogy amikor 2121 környékén vették a jelzést az LV-426-ról, az ég adta egy világon senkinek nem jutott eszébe a WYC-nél, hogy utánna nézzen a Calpamosnak. Miközben azt már 2039-ben felfedezték. sőt valamivel később egy francia mélyűr szonda a holdakat is megtalálta.

Szóval, jött egy idegen adás egy távoli világról. Erre az első logikus reakció az lenne, hogy a lassan száz éve a világűrt felfedező és azt jórészt privatizáló cégnél valaki utána néz, hogy mi a péket tudnak arról a huncutt naprendszerről, ahonnan az adás jött. Valaki olyan, aki a titkos anyagokhoz is hozzáfér, mert azért na, nem egy sütireceptet kaptak, hanem egy figyelmeztetést. De úgy tűnik, a WYC-nél nem volt ilyen emberke. A poén az, hogy a Prometheus és az Alien között nincs hajmeresztő időbeli különbség. Az egyik 2093-ban, a másik 2122-ben játszódik, mindössze 29 év. Még simán dolgozhatnak olyanok a WYC-nél, akik már akkor is ott dolgoztak, amikor a Prometheusnak nyoma veszett. Még akár az igazgató tanácsban is lehetnek ilyenek. Ha Vickers nem utazott volna el és préseli ki a belét az a nagy patkó, akkor az Alien idején még akár a WYC ura és parancsolója is lehetett volna. 36 éves volt, amikor meghalt (mivel két évet hibernálva töltött, biológiailag csak 34 éves volt, de, ha nem utazik el, ez nyilván nem számít). 2122-ben csak 65 éves lett volna, ami az akkori orvosi fejlettségi szinten talán a mai 40-eseknek felelt volna meg, abból kiindulva, hogy Peter Weyland is 103 évesen halt meg (101, ha kivesszük a két éves hibernációt), és nem természetes okból.

2022. 09. 05. - 20:19, Donát írta:

De a filmek szerintem nyitva hagyták azt a lehetőséget is, hogy David csak ÚJRA feltalálta a spanyol viaszt (= xenomorphokat), sőt a Promi konkrétan erre utal. Mi az, ami miatt ezt a davides teóriát ilyen suttyomban kell magadban elfogadnod, miért ne lehetne ez a hivatalos álláspont? A két film inkább arra utal, hogy ez történt, semmint az ellenkezőjére. Ha volt még olyan extra alkotás, ami ezzel szembemegy, nos azt a két film tükrében én nem akarom elfogadni. :)  A mérnökök minden jel szerint már ismerték és talán istenítették is a deacont, ami nem meglepő, hiszen egy ilyen fegyver, mint amivel rendelkeztek, könnyen elszabadulhatott és láthattuk, hogy a lötty + mérnök = mutációk sorozataként elvezethet a deaconhoz. Amúgy olyan videót is láttam, amiben azt boncolgatták, hogy a Mérnök azért volt lehibernálva, mert már "meg volt termékenyítve" és abban bízott, hogy majd amikor a Mérnök fajtársai megtalálják, akkor megmentik és kiszedik belőle az embriót. Ebben a teóriában a deacon születéséhez nem is az óriásira nőtt Shaw szülemény kellett, hanem egyszerűbb út vezetett a Mérnökből a deaconig.

Hát egyrészt az, hogy a fent linkelt Adventben David nem tesz említést arról, hogy a Mérnökök találták volna ki a fajt, éppen ellenkezőleg, ahogy beszél, annak alapján ő az, aki gyorsított evolúciós kísérletekkel megalkotja a xenomorphot, vagyis hát, annak elődjét, a praetomorph-ot. A megkövült tojást meg Scott szánt szándékkal kivágta a filmből, hogy még csak ne is sugallja, hogy nem David az alkotó. Ha nyitva akarta volna hagyni a kérdést, nem tesz ilyen lépéseket.

Továbbá, a filmben maradt bizonyíték sem egyértelmű. Igen, az LV-223-on lévő bázison vannak olyan fali díszek, amin egy xenomorph-szerű lény látható. De a Prometheusnak és a Covenant-nak hála már tudjuk, hogy a xeno jellegzetes formája nem csak erre a fajra jellemző. A deacon (Prometheus vége) és a neomorph (a hátból kikelő albínó lények) formája is hasonló, és, ha jobban megnézzük a domborműveket, akkor láthatjuk, hogy azon a lény inkább a deaconra hasonlít.

ACFEjZd.jpg

WelnCpZ.jpg

A domborművön látható lénynek nincs farka, hiányzanak a biomechanikus jegyek és a feje kicsúcsosodik a vége felé, egyáltalán nem hasonlít egy erekcióban lévő péniszre - ezek mind a deacon jellemzője. A xenomoprh minden varriánsának van farka, több-kevesebb biomechanikus nyúlványa vagy mintázata, és a feje nem csúcsos, ráadásul nagyobb is.

1IPZqfa.jpg

 

A neomorph már közelebb áll, de még az is jobban hasonlít a deaconra és így a domborműre, mint a xenomorph-ra.

BRr0Ll5.jpg

 

Azt meg fontos tudni, hogy a deacon nem egy xenomorph, nincs köztük egyenlőségjel. Maximum nagyon távoli rokonoknak lehet őket hívni. Önmagában a dombormű így nem tekinthető bizonyíték erejűnek. Ha nem lenne két másik olyan lény is, amik magukon viselik a xenók néhány jellegzetességét, vagy a domborművön szereplő lény jobban hasonlítana a xenóra, mint a deaconra, akkor más lenne a helyzet. De így azon a domborművön én inkább egy deacont látok, vagy valami olyan lényt, ami ahhoz közelebb állt, mint a xenóhoz.

 

2022. 09. 05. - 20:19, Donát írta:

Lényeg a lényeg, szerintem egy ilyen fekete cucc, plusz a tény, hogy a Mérnököké a fegyver, eléggé valószínűtlenné teszi, hogy korábban nem találkoztak a Mérnökök legalább egy deaconnal, onnan meg már csak egy ugrás a Xenomorph, nem? 

Nem. A deacon egy másik faj, ami teljesen véletlen események során jött létre. David megfertőzte Holloway-t a kiszámíthatatlan A0-3959X.91 – 15 kemikáliával (azaz a fekete lével), aztán Holloway "felcsinálta" Shaw-t, aki életet adott a trilobite-nak, ami felcsinált egy Mérnököt, és abból született a deacon, aminek formája elég sok mindenben eltér a xenomorph-tól, de még a praetomorph-tól is. Ráadásul a tojás -> arctámadó -> mellkasrobbantó -> kifejlett dolgozó képletből is kimaradt egy-egy szakasz. Az állkapcs elrendezése meg abszolút más.

Ráadásul a praetomorph közvetlen elődje a neomorph, amit számos más mutáns előzőtt meg, és azok egyike sem a deacon.

Nem kizárt, hogy mindegyik lényt ugyanaz ihlette, igazából még az sem kizárt, hogy az a valódi xenomorph volt, amit az Alientől az Alien3-ig követhettünk (az AR-t azért nem veszem ide, mert abban már a praetomorph-hoz hasonlóan mesterségesen létrehozott, klónozott xenomorph-ok vannak). De erre megdönthetetlen bizonyíték nincs jelenleg. Így ez csak egy teória, ami vagy igaz vagy nem. Az alkotói szándék szerint egyértelműen nem, a filmek meg sajnos ezt a szándékot nem cáfolják meg.

 

De talán majd erre az egész David teremtette-e a xenókat vagy a mérnökök kérdésre választ ad az FX-re készülő Alien-sorozat, ami úgy tűnik, a Prometheus környékén fog játszódni, a 2090-es években, és most már biztosnak látszik, hogy a Földre kerülnek a xenók. Méghozzá egy hajókatasztrófa által, mert a koncepciórajzok tanulsága szerint a Weyland-Yutani USCSS Maginot nevű űrhajója becsapódik egy földi városba, ahol a Társaság egyik riválisa, a Prodigy Corporation székel. Ha ez igaz, akkor az A) lehetőség az, hogy az emberiség belefut az igazi xenókba. B) lehetőség: sz*rnak az alkotók a Prometheusra és a Covenantra.

Mivel ezzel a koncepcióval már alapból sz*rnak az Alienre is (hiszen szegény Ripley áldozatát teszik semmissé azzal, hogy az alienek már akkor otthon voltak a Földön, amikor ő még pelenkában rohangált), így én a B verzióra szavazok. Ha csak ki nem derül, hogy ezek az interjúban állandóan nagy Alien-rajongónak nevezett producerek kivételesen tényleg valódi rajongók, akik értenek is ahhoz az univerzumhoz, amibe belepiszkálnak. Valamiért, nem is tudom, miért, szkeptikus vagyok, bár talán a Disney felügyelete alatt és a Prey után egy nagyon-nagyon halvány, épp csak pislákoló reménysugarat már majdnem látok, ha odaképzelem.

 

És, hogy az ellentmondások halmaza még teljesebb legyen, két évvel az Alien: Covenant házimozi megjelenése után a 20th Century Fox kiadott egy kisfilmet, amiből kiderült, hogy 2117-ben a WYC kiküldött egy kutatócsapatot a 4-es bolygóra, ahol az egyik ember megtalálta David laborját, és hát ez történt... 5 évvel a Nostromo eltűnése előtt egy olyan bolygón, ami laza egy évre volt a Földtől 2104-es technológiai fejlettségen.

 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 09. 05. - 10:29, Donát írta:

Aki kedveli (vagy épp nem) a Prometheust, érdekelne, hogy ez a kivágott magyarázat eljutott-e hozzá?

 

 

 

@Dzséjt nyilván tud róla. A minap kezdtük el újranézni az Alieneket, kezdve a Prometheusszal, ami most sokkal jobban tetszett, de persze annyi mindent hagy a levegőben lógva, hogy kutakodtam egy sort, és megtaláltam a Blu-ray extrákat, a Youtube meg ma feldobta ezt. Sokkoló számomra, hogy Scott úgy döntött, hogy a film legérdekesebb részét egyszerűen kivágja. Lehet, hogy ezt azért tette, mert a Prometheus2-re tartogatta volna a magyarázatokat, de mivel az meg nem készült el, lett helyette az amúgy szerintem tök jól sikerült Covenant, szóval annak hiányában, ez egy hatalmas vakfoltja a filmnek.

 

Külön érdekelne @Darth Riddick véleménye a témában, mert itt bizony a vallás is alaposan meg lett kapargatva, és tudom rólad, hogy te vallásos vagy, viszont a Prometheust is szereted. :) Örültél volna, ha kifejtik a hosszabb magyarázattal a Mérnökök gondolatait az emberiségről, vagy a "elvittük egy Anya fiát a Paradicsomba, majd visszaküldtük közétek, de ti megbüntettétek" neked már túl sok? Nekem nagyon tetszett, ahogy az is, hogy jézusos kudarc után a Mérnökök úgy döntöttek, lemondanak az emberiségről, mert túl vehemens, és csak a saját érdekeit nézi. Aztán meg még az Édent is elpusztítottuk (ami minden bizonnyal a Földet jelenti itt).

Kedves @Donát!

Megtisztelő, hogy érdekel a véleményem.

Ígérem a közeljövőben válaszolni is fogok rá, de nagyon el vagyok mostanában havazva! Kérek egy kis türelmet! :) 

Szerk: látom van is mit visszaolvasnom! :) Helyes! 

Szerkesztve: - Darth Riddick
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 Nekem ami furcsa a Prometheusban és a Covenantban(mindkettő nagyon tetszik pont amiatt amit @Donát írt) az David. Ha valaha az emberiség létre fog hozni ennyire fejlett androidod biztos bele fog rakni védelmet ellneük. Magyarán olyan kódot ami kizárja hogy ember ellen támadjon. Öngyilkosság lenne enélkül ilyen fejlett androidot létrehozni. Kb olyasmit ami az Én a robotban volt.

A kérdés az hogy Davidben miért nem volt ilyen? Illetve az hogy az emberiség rendelkezett ilyen androidokkal azaz mindennapos volt hogy a Földön ilyen "Davidek" vannak általánosságban, vagy David egyedi?

Az kiderül a Covenant elejéből(ami szerintem echte zseniális jelenet), hogy Weyland hozta létre David-et. De azt jelenti hogy kapott egy nyers test-et és ő programozta, vagy pedig mindent Weyland csinált és David egyedi, nincs másnak a Földön? Mindkét esetben érthető miért olyan David, hisz Weyland valamiért nem programozta bele az emberek védelmét. Vagy David meghibásodhatott?

Mert azt kétlem hogy a földi kormányok engedték volna hogy olyan androidok rohangáljanak a Földön tömegével amik megtámadhatják az embereket.

Ráadásul Walter már védte az embereket, őbenne mintha lenne ilyen védelem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Frenkie írta:

A kérdés az hogy Davidben miért nem volt ilyen? Illetve az hogy az emberiség rendelkezett ilyen androidokkal azaz mindennapos volt hogy a Földön ilyen "Davidek" vannak általánosságban, vagy David egyedi?

David a David android modell prototípusa, és Peter Weyland tervezte minden ízében, a testétől a programjáig. Magából a modellből elég sok van, amikor a USCSS Prometheus kifutott, akkor a típus már a David 8-nál járt. A David 4 volt az első, ami kereksedelmi forgalomba került 2042-ben, miután a Nemzeti Tudományos Alapítvány 2035-ben feloldotta az androidok kereskedelmi forgalomba kerülésére vonatkozó tiltásokat. Addig csak a Weyland Társaságnál és kormányzati területeken használátk őket. A David 3-asoknál jártak ekkor, de azok esetében még csak azt tesztelték, hogy a polgári életben mennyire lennének elfogadottak. A David 5-ösök 2052-ben, a David 6-osok '62-ben, a 7-esek '68-ban kerültek forgalomba, a David 8-asok 2072-ben jelentek meg.

Magát Davidet 2025-ben aktiválták (nem sokkal ezután játszódik a Covenantban látható, szerintem is zseniális jelenet). 2028-ban pedig jelentősen átalakították, hogy még emberszerűbb legyen. A David modellek is folyamatosan fejlődtek, a David 6-osok esetében már csak a teszteken résztvevő emberek 7 százaléka tudta megállapítani, hogy egy androiddal állt szemben. A David 7-esekből több ezer kelt el, a David 8-asokkal pedig az volt a célja a Társaságnak, hogy minden háztartásba eljuttat egyet. Ez volt a legsikeresebb modell, otthonokban, cégeknél, hivataloknál és kolóniákon is volt már belőlük, és már frusztrálóan emberiek lettek. Ez vezetet végül ahhoz, hogy 2094 és 2103 között elkészült a Walter modell, egy sok szempontból fejlettebb, de érzelmekben szegényebb gép.

És ez a legfőbb különbség: bár mindkét android típus engedelmességre lett programozva, a Davidek esetében túltolták az érzelmeket. A Davidek nem csak szimulálták azokat, mint Walter és minden más későbbi android, mint a Hypedyne System 120-A/2-es (Ash) vagy a Hyperdyne System 341-B (Bishop), hanem reagáltak az emberi érzelmekre, mi több, szükségük volt az érzelmi táplálásra. Lényegében mesterséges élőlények voltak, amiket meg kellett tanítani jóra és rosszra. Na most, az első Davidet érzelmileg egy nárcisztikus, istenkomplexusban szenvedő s*ggfej tanította, és láttuk is, hogyan. A Covenant elején, amint David feltett egy kényes kérdést, Weyland azonnal alantas lényként kezdte kezelni és a helyére utasította. És David ott szolgált Weyland mellett 2025-től 2093-ig. Hát nem csoda, hogy ő is egy nárcisztikus, istenkomplexusban szenvedő s*ggfej lett. Persze végrehajtotta a neki kiadott parancsot, de azon túl... Nos, hát eléggé önálló volt. Ha kikerült Weyland parancsanainak keretei közül, akkor maga döntött, és hát Weyland nem adhatott az élet minden másodpercére konkrét utasítást.

A Walterek ezzel szemben nem igényeltek érzelmi táplálást, nem is reagáltak úgy az emberi érzelmekre, mint a Davidek (például egy Daviddel lehetett veszekedni, mert képes volt dühbe gurulni). Ők már tényleg csak szimulálták az érzelmeket, és a parancsok keretein kívül ennek hála kevésbé voltak önállóak. Ez jól lekövethető azon, hogy hogyan viselkedik Walter, amikor egyedül van a USCSS Covenanton, és hogyan viselkedik David a Prometheuson ugyanebben a helyzetben. Walter funkcionálisan teljesíti a feladatait, David szórakozik.

Viszont mindkettő képes embert ölni, Walter akkor, ha utasítást kap, David akkor, ha nem kap az ellenkezőjére utasítást, vagyis ő, ha nem parancsolnak rá, szabad akaratából is gyilkolhat. Ez egy olyan emberi hülyeség, amit szerintem a valóságban is elkövetnénk. Hiszen alapvetően védettnek érezhetjük magunkat (persze tévesen), mert csak ki kell adni a parancsot: ne bánts engem. És akármilyen fejlett érzelmileg egy David 8-as, nem tehet semmit. Ugyanakkor, ha rossz kedve van, simán kitörheti a szomszéd síró csecsemőjének a nyakát, ha érzelmileg nem fejlődött megfelelően.

Walter ilyet már nem csinálna, ha csak nincs arra utasítva. És ez mutatkozott meg például Ash-nél. Nála az utasítás úgy szólt, hogy mindent meg kell tennie azért, hogy az idegen eljusson a Földre. És ennek érdekében, a parancs értelmében, megpróbálta megölni az idegen elpusztítására törekvő Ripley-t, és bizony hagyta meghalni Kane-t és Dallast. Walter is képes lenne erre, ha ugyanilyen parancsot kapna. David meg aztán pláne.

De valamikor az emberiség is rájöhetett, hogy ez így nem túl jó, mert 2122 és 2179 között a szintetikusok úgynevezett viselkedés gátlókat kaptak, amik megakadályozták, hogy bármilyen módon ártsanak emberi lényeknek. Az Aliensben Bishop szavai alapján ehhez valószínűleg az Ash-hez hasonló 120-A/2-eseknek is köze lehetett, amiket ő maga úgy jellemzett, hogy "azok mindig zűrösek voltak" - mindezt ő úgy mondta, hogy nem tudta, hogy az a bizonyos A/2-es emberek utasítására "hibásodott meg, okozott bonyodalmakat és sajnos haláleseteket is".

Ezek a viselkedés gátlók újra kikerültek a szintetikusokból, amikor az emberiség nagy ésszel androidokra bízta az androidok gyártását. Így születtek meg a Call-hoz hasonló autonok, amik már olyan fejlett érzelmekre voltak képesek, hogy álmodtak is (szóval ezek az androidok álmodtak elektronikus bárányokkal), és bár a parancsokat ők sem tudták megtagadni, elég eszesek voltak ahhoz, hogy megkerüljék az utasításokat, és fel is lázadtak az emberek ellen. Például kiégették a wierless modemjeiket, hogy az Egyesült Rendszerek számítógépekkel ne tudjon rájuk kapcsolódni és újabb parancsot adni nekik vagy újraprogramozni őket. Az autonok, akárcsak a David modellek, szabadon dönthettek arról, hogy ártanak-e az embereknek és az emberiségnek a parancsaik keretei között és azon túl, vagy sem. Call például bár a programja szerint védelmezte az emberiséget, simán megölte volna Ripley 8-at, majd hagyta Dr. Wrent meghalni, míg Purvist próbálta megmenteni. Mi több, bár tudott egy rövidebb utat, hogy szintetikus kilétét titokban tartsa, erről sem szólt, pedig ellenkező esetben gyorsabban eljuthattak volna a Betty-re és talán Hillard, Christie és Purvis is túlélte volna. 

Az autonok lázadását végül az Egyesült Rendszerek még 2379 előtt leverte a "visszahívásként" emlegetett véres esemény során, ami alatt néhány túlélőtől (mint Call) eltekintve minden szintetikust bezúztak, és innentől kezdve a szintetikus gyártásnak is befellegzett, az androidok törvényen kívülivé váltak. Szóval az Alien Resurrection idején már nem sok szaladgál az Egyesült Rendszerek területén, azok is bújkálnak, mint Call. Peter Weyland álma így nagyjából 300 év alatt szertefoszlott.

 

És akkor most kanyarodjunk kicsit vissza a Prometheusra felpakolt Davidre, ennek az egész 300 éves sztorinak az elejére, Call sokaidk-ük nagyapjára. Azt a fentiek már mutatják, hogy amikor Davidnek nem kellett közvetlen Peter Weyland parancsainak engedelmeskednie, akkor (túlságosan is) szabadon ténykedhetett. Márpedig a Prometheus nagy részében Weyland nem bírt befolyással, és csak két, elég tágan értelmezhető utasítást kellett követnie:

1. Szavatolja, hogy Peter Weyland élve eljusson az LV-223-ra.

2. Szavatolja a Prometheus-expedíció sikerét.

Persze azt láttuk, hogy olykor-olykor kapcsolatba lépett a hibernált Biff-fel Weylanddal, de még így is túl hosszú maradhatott a póráz. Ami aztán el is szakadt, amikor a Mérnök David fejével verte agyon a trottyost. És itt jön képbe az, hogy szerintem David meghibásodott. Letépték a fejét, a javítását pedig egy archeológus végezte egy idegen űrhajó fedélzetén, ahol aligha voltak erre megfelelő szerszámok. Shaw-nak meg ugyan volt három diplomája is, de egyik sem tette a robotika mérnökévé. Kizárt, hogy tökéletesen lett újra összerakva, amihez még hozzájött a tíz év teljes elszigeteltség mindenféle emberi kapcsoladtól, ami még inkább betehetett az érzelmi fejlődésének. És a Covenantban van egy gyönyörű párbeszéd, ami rávilágít arra, hogy David meghibásodott: idézi az Ozymandias utolsó sorát, de tévesen abban a hitben él, hogy Byron alkotta. Egy nagyon magasan fejlett, ekkor már 79 éve folyamatosan tanuló számítógép, amit ennyire érdekel a művészet, ekkorát nem tévedhet, ha csak nem eleve tévesen asszimilálta az információt és aztán soha többé nem találkozott újra ezzel az infóval, hogy felülírja a korábbi adatait - de ez megint fura lenne, hiszen láthatóan olvasta az Ozymandiast, és nyilván nem George Byron, hanem Percy Bysshe Shelley lett feljegyezve szerzőként (ezt már a mai Wikipedia sem téveszti el, a Google-ben is ezer találat van rá, képtelenség, hogy David valaha is rosszúl asszimilálta volna az információt). Walter kijavítja, és rávilágít, hogy egyetlen hibás gondolat is felboríthatja az egész elképzelést. És egyben ez mutatja, hogy David hibásan működik.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az itt nemrég lebonyolított eszmecsere miatt tegnap megint letudtam a Promcsit és az Alien: Covcsit. Ezelőtt csak egyszer láttam nem sokkal a bemutatójuk után őket. Akkor bejöttek valamennyire. Úgy vettem észre hogy még mindig bejövősek meg hogy valamivel jobban bejöttek mint anno.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Nos....

Dzséjt által leírtakhoz nem igazán tudok érdemben hozzátenni... inkább csak elpötyörészek kicsit a témában.

Ami a "Jézus is egy Mérnök volt" dolgot illeti: Én keresztény emberként úgy vagyok ezzel a dologgal a filmben, hogy alapvetően örülök, hogy deleted scene lett belőle, de nem vágtam volna eret akkor sem, ha esetleg belekerül a filmbe, ugyanis mint elképzelés érdekes és sok kérdést is felvet (amiben egyébként sem szűkölködött a Prometheus és a Covenant ... ti. kérdésekben).

Ami nekem ebben a két filmben kegyetlenül tetszett (főleg a Prometheusban) az az, hogy számomra a fényképezéssel (operatőri munkával) és a zenével simán átéreztem azt tipikus, mélyről jövő hideg-rázós idegen hatást. Nehéz ezt úgy megfogalmaznom, hogy rendesen át tudjam adni mire is gondolok. Amikor a filmben a nagy totálokat mutatják... mondjuk a film elején vagy a film során azoknál a jeleneteknél, amikor az idegen bolygó tájképeit mutatják, illetve a Mérnökök ősi hatású eszközeit - akár technikai eszközök akár helyiségek vagy a gigantikus nagy fejek, a vázák a trutyival, mind mind nekem valamiért abszolút "hitelesnek" hatottak. Nem tudom igazán leírni azt, amit ezzel kapcsolatban érzek, mert ez egy érzés valahol mélyen belül bennem ami akkor szokott rám törni, amikor kicsit jobban belemélyedek (időről időre van ilyen) az űrkutatás azon részébe, hogy mennyire hatalmas a világegyetem, az űr végtelenje.... a benne lévő bolygók, égitestek, stb.... a köztük lévő hatalmas távolságok, az a végtelen mély csend... az űr hidegje, az a velőt rázó egyedüllét érzés vagy nem is tudom. Bakker ezt az érzést hozta nekem a Prometheus és rá is "ült" az egész filmre. Amikor az ember érzi, hogy a nagy totálhoz képest milyen kis semmi és jelentéktelen igazából az ember. Hátborzongató. Ezt az aspektusát a filmnek Scott papa igenis mesterien elkapta. És - ahogy említettem - erre markánsan rátett a zenével meg a hangokkal! Az összes ALIEN film közül a Prometheus adja át nekem ezt az érzést a legerőteljesebben. Fúúú... mesteri! Most is kiráz a hideg.

Szóval nálam ez a megfoghatatlan érzés az, ami professzionális magasságokba emeli ezt a filmet és ami feledtet számomra minden egyéb bakit (mert hát vannak benne bakik, nem ismétlem Dzzéjt írásait ezzel kapcsolatban). Tehát nálam ez a film az ABSZOLÚT best az Alien filmek közül. És hát szentségtörés vagy sem, de minden nyilvánvaló hibája ellenére (jaj de kár azért a filmért, lehetett volna még sokkal de sokkal jobb is) a második helyen a Covenant áll... és csak a harmadik az 1979-es első ALIEN film. (Igen, a zseniális ALIENS az én rangsoromban csak negyedik). Nagyon nagyon szomorú vagyok (sőt, valahol mérges is) hogy a Covenant után hagyják a levegőben lógva elvarratlanul ezt a szálat, holott számomra (szigorúan számomra) az egész ALIEN 'frencsájz' legérdekesebb történetével álltam szemben.... és jelenleg (már egy ideje) úgy fest, hogy ez ennyi is volt. (NEMÁ!!!)

A két filmben (Prometheus és Covenant) egyértelműen David van a középpontban. Én nagyon örültem annak, hogy egy szintetikus karaktert helyeztek ilyen fontos szerepbe. A korábbi filmekben is valami megmagyarázhatatlan oknál fogva sokkal érdekesebbek voltak számomra a szintetikus karakterek: Ash, Bishop, Call. És itt végre (lényegében főszerepbe) került egy szintetikus karakter, ráadásul az eddigiek közül a legérdekesebb. 

Nekem nagyon NAGYON! tetszett (most is tetszik) az a gondolat, hogy a xenók David kreálmányai:

Az Isten megteremti az embert, az ember megöli Istent. Az ember megteremti a szintetikus androidot, a szintetikus android megöli az embert, és megteremti a xenomorphot. 

Az "istenné válás" folyamata több "generáción" átívelve. 

A ember is többre vágyott, mint hogy sima, egyszerű teremtmény legyen. Teremtővé akart válni. Létrehozta a mesterséges értelemmel bíró szintetikus androidot a saját képmására (mint Isten az embert). Ezzel az android számára az ember lett az isten, hisz az ember teremtette, ő hozta létre. De idővel a szintetikus is alkotni szeretne, létrehozni valamit. Egy festményt, egy szobrot, egy dallamot.... idővel valami ... ÉLŐT! Valódi teremtővé válni. (Létrehozni a xenomorphot). 

Nagyon érdekes gondolat sor és eredetileg a Jurassic Park-ból ered, de itt is nagyon erősen megállja a helyét! (Sőt, szerintem erősebben, mint ott!)

Igazából az a gondolatmenet is tetszik, miszerint David csak újraalkotta (újrateremtette) a xenókat, egy rég letűnt fajt a Mérnökök tudásának, a fekete szmötyinek valamint a benne dúló/forró teremtési vágy ötvözetének eredményeként. És ez a teremtmény megöli az ő istenét, az ő teremtőjét, az embert. 
  
Elképesztően markáns sztori!!

Ebben az egészben a xeno csak "mellékzönge". Nem mondom, hogy nem fontos (mert dehogynem) de a Prometheus-Covenant vonalon nem a xenók vannak az abszolút középpontban, hanem David és az ő elképesztően beteg mesterséges agya/személyisége, ami megindult az istenné válás útján ... elsősorban saját maga szemében azzal, hogy "semmi nem drága" alapon (Mérnökök lemészárlása, Elizabeth Shaw megölése és a testén végzett kísérletek, a Covenantban látott tettei... de már a Prometheusban is mutatta ennek jeleit pl: Holloway szándékos megfertőzése a fekete szmötyivel, stb...) számomra egy elképesztő érdekes irány volt. És igen, látni szeretnék még egy filmet ebből az érából! 
 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Darth Riddick írta:

Az Isten megteremti az embert, az ember megöli Istent. Az ember megteremti a szintetikus androidot, a szintetikus android megöli az embert, és megteremti a xenomorphot. 

Az asszony örökli a földet. :D 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Ody Mandrell A zavarodott Hanodra reagálva. Riddick a Jurassic Park egy idézetét alakította át alienessé, erre reflektáltam az eredeti szöveg befejezésével (ami valahol passzol a franchise-hoz, hiszen az Alien Quadrilogy-tól kezdve a Prometheuson és a Covenanton át a két AVP filmig végig nők a főszereplők):

Ian Malcolm: Isten egteremti a dinoszauruszt. Isten elpusztítja a dinoszauruszt. Isten megteremti az embert, az ember megteremit a dinoszauruszt.

Ellie Sattler: A dinoszaurusz megeszi az embert. Az asszony örökli a földet.

:) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Dzséjt írta:

@Ody Mandrell A zavarodott Hanodra reagálva. Riddick a Jurassic Park egy idézetét alakította át alienessé, erre reflektáltam az eredeti szöveg befejezésével (ami valahol passzol a franchise-hoz, hiszen az Alien Quadrilogy-tól kezdve a Prometheuson és a Covenanton át a két AVP filmig végig nők a főszereplők):

Ian Malcolm: Isten egteremti a dinoszauruszt. Isten elpusztítja a dinoszauruszt. Isten megteremti az embert, az ember megteremit a dinoszauruszt.

Ellie Sattler: A dinoszaurusz megeszi az embert. Az asszony örökli a földet.

:) 

Hogy mi? :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.