Ugrás a kommentre

Háttérben lévő érdekességek, történetek


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Rosszul emlékszel Oldie. A Jedi az a TV-s New Hope után volt a mozikban, 1985 -ben. Szerintem azért is adták le a TV -ben az Új Reményt. A Jedi előtt még a Birodalom is lement a moziban.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ody: Te emlékszel rosszul. A Jedi Visszatért 1984 szeptember 12.-én láttam premier előtt a Margitszigeti moziban. Azaz kb szeptember végén ,október elején játszhatták a mozik. azaz előbb mint az 1984 december 25.-ei este 8 órakor kezdődő EP 4 tv-adást. Ami még érdekes hogy ez volt az egyetlen sw amit tv-ben leadtak utána egyetlen egyet sem adtak le csak már a kereskedelmi tv-k jóval később.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pedig én határozottan emlékszem, hogy a CSH -t előbb láttam mint a Jedit! Viszont az is rémlik, hogy amikor a TV -ben volt, én már tudtam miről szól. Ergo akkor a szomszéd srác AKAI videóján láttam először! Mekkora rejtély volt ez eddig nekem. :o Minden a helyére került egy csapásra. Én tévedtem, de közben meg rájöttem az egyik nagy gyerekkori rejtélyem nyitjára. :D

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pedig én határozottan emlékszem, hogy a CSH -t előbb láttam mint a Jedit! Viszont az is rémlik, hogy amikor a TV -ben volt, én már tudtam miről szól. Ergo akkor a szomszéd srác AKAI videóján láttam először! Mekkora rejtély volt ez eddig nekem. :o Minden a helyére került egy csapásra. Én tévedtem, de közben meg rájöttem az egyik nagy gyerekkori rejtélyem nyitjára. :D

 

 

Semmi gond. Azért láthattad előbb mert akkor a mozik évekig adták a filmeket. Azaz '85-bern is simán ment a Jedi Visszatér. Tehát az EP 4-et valószinü előbb láttad moziban vagy a tv-ben. Ami biztos hogy az akkori mtv-ben nem adták le az epv-öt se az epvi-ot. Érdekes hogy mindenki emlékszik a '84 karácsonyi adásra, emlékszem jöttek hozzám a srácok mert nálunk abban az évben lett színes tv és Vader hangja Onedin kapitányé volt. Az hatalmas szó volt hogy tv-ben levetítik.

A Jedire meg azért emlékszem tisztán az egész napra mert nem volt semmi. Először is nem volt jegy a Néphadsereg művelődési házába nem engedtek be mert a szüleink nem voltak katonák. Végül üzérektől vettük a jegyet 40 ft-ért ami brutál drága volta akkor, anyám ki is tért a hitéből mikor kértem 80 ft-ot(A húgom is velünk jött) Az a nap annyira belém égett hogy pontosan vissza tudom idézni, a Jedit premier előtt látni olyan mintha ma Schumacherrel menni egy kört egy pályán. Majd meg fagytunk mert akkor a szeptember tényleg ősz volt ,de megérte hogy végre megtudtuk hogy vajon Vader tényleg Luke apja-e vagy csak kamuzott?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Majd meg fagytunk mert akkor a szeptember tényleg ősz volt ,de megérte hogy végre megtudtuk hogy vajon Vader tényleg Luke apja-e vagy csak kamuzott?

Akkoriban (osztálytársak, szomszédok stb) nem voltak spoilerek? Vagy mindenki halgatási fogadalmat tett hogy "majd meglátod"? Vagy fordítva, te híresztelted a többieknek :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ilyen az, amikor a kor előny, mert bizony én készítési sorrendben láttam mind a hat részt. :D Viszont a New Hope esetében nem volt premier élményem, mert jelentős késéssel néztem meg, és előbb olvastam el a könyvet, mint láttam a filmet. :hehe: Jó volt a könyv, de a film még így is hihetetlen hatást tett rám. :)

 

Semmi gond. Azért láthattad előbb mert akkor a mozik évekig adták a filmeket.

Igen, erről ma már könnyen elfeledkezik az ember, pedig így volt. Így láttam én az Ep4-et felváltva az Ep5-tel vagy tízszer legalább moziban, mielőtt jött a Jedi visszatér.

 

 

Akkoriban (osztálytársak, szomszédok stb) nem voltak spoilerek? Vagy mindenki halgatási fogadalmat tett hogy "majd meglátod"? Vagy fordítva, te híresztelted a többieknek :D

Nekem nincs spoiler lelövős élményem, de a Birodalmat és a Jedit az első napon láttam, így nem csoda. :)
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én ezt a részt mint a trilógia többi részét azóta ismerem amióta az eszemet tudom, így sajnos nincs "első nézős" élményem. Szüleim nagyon szerették a Star Wars filmeket így alámondásos verzióban elég hamar beszerezték őket fű alatt. Jópárszor meg is járták az otthoni készüléket.

 

Nekem az ep.4-ről az első emlékem egy rémálom: a Halálcsillag börtönblokkjában bujkálok és jön Darth Vader, akinek hallom a légzését.... (felébredtem mielőtt bármi történhetett volna)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem érdekes mód az ep4-5-ről nincs első nézős emlékem, ugyanabból az okból, mint Bomarrnak, de az ep6-ról már van. Azt öt éves koromban láttam először már Veszprémben (talán ezért is maradt meg, mert akkoriban költöztünk ide), az említett alámondásos változatban. És utána nyáron láttam először feliratosan. Egy szót sem értettem belőle, ráadásul a kép is gyatra volt. De szerencsére apám hamar megszerezte rendes szinkronnal (a Rékasi Károly félével).

 

Az ep4-ről még első emlékem sincs, az annyira része az életemnek (mondjuk az ep5-ben sem vagyok biztos, az Yoda bottal verekedős része és az, hogy hogyan fénykardozik, de kétlem, hogy ilyenre gondoltam volna annyi évesen). Így a régi emlékeim között az ep6 az élénk. Hiába no, szó szerint ezzel a filmmel nőttem fel. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkoriban (osztálytársak, szomszédok stb) nem voltak spoilerek? Vagy mindenki halgatási fogadalmat tett hogy "majd meglátod"? Vagy fordítva, te híresztelted a többieknek :D

 

Nem igazán mert premier előtt néztük meg így senki sem láthatta. Akkoriban Magyarországra nem sok minden szívárgott be internet hiányában na meg a politikai rendszer miatt. Viszont egy osztálytársam mondta előtte hogy Luke a végén elégeti Vadert és tényleg az apja. Ezt az infot pedig az Amerikában élő nagybácsitól kapta. Persze mi nem hittük el mert a srác elég sokat kamuzott. Ma már tudom hogy igaz volt és a több mint egy évvel a magyarországi bemutató előtt lezajlott amerikai vetitéseken láthatta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...
  • 3 héttel később...
  • 2 hónappal később...

Ahogy a minap néztem az ep4-et, elgondolkodtam azon, hogy vajon az ep3 és 4 alatt mekkora volt a befolyása a Szenátusnak, mennyire tartotta magát Palpatine a "jóságos" császár képéhez, vagyis mennyire félt tőlük? Ugye az ep3 végén azt látjuk, hogy a tenyeréből esznek, szinte minden elhangzott mondata után tapsolnak, vagyis a Szenátus színe java a "bűbája" alá került. Az ep4-ben ugyan már nem láthatjuk a kongresszust, de Tarkintól tudjuk, hogy azokban az órákban oszlatták fel, vagyis Palpatine-nak már nemcsak megvolt a Szenátus pótlására a rendszer (a tartományi kormányzók közvetlen felügyelete), hanem elég hatalma is, hogy ezt kézlegyintéssel megtegye. De van két példa a film alatt, ami azt jelzi, hogy a Szenátus még a végóráiban is komoly veszélyt jelenthetett Palpatine politikai ambícióira.

Az első rögvest a film elején van, amikor Vader a Leiaval történt spontán meeting után az 501-es légió parancsnokával, Jirrel beszél. A rohamosztagos itt megjegyzi, hogy ha a Szenátusban híre megy Leia elfogásának, akkor több szenátor is a Lázadók oldalára állhat. Egy normális rezsimben, de legalábbis amit eddig láttunk Palpatine-tól és úgy alapvetően amilyen a Sith mentalitás, ha egy szenátor a Lázadókat kezdi pártolni, azzal valószínűleg nagyon hamar történik valami. Véletlen hátba lövi magát, esetleg összeveri az árnyéka, meg ilyen teljesen természetes dolgok (pl.: TCW 3x11 Pursuit of Peace). Erre fel mi történik? Vader inkább hazudik egy nagyot, mondván, a Tantive IV fedélzetén senki sem maradt életben. Mi szükség erre, amikor a Szenátus gyakorlatilag évekkel azelőtt hatalmát vesztette, mi több, a feloszlatása napok múlva bekövetkezik. Vader valószínűleg tud Sidious ilyen irányú terveiről, legalábbis remélem, hogy a feloszlatás nem egy hirtelen jött ötlet - ami ugye kizárt, hiszen a hatalomátvételi terv szálai itt értek végleg össze, a kormányzókkal kiváltotta a szenátorokat (bár nyilván néhány szenátorból kormányzó lett), a Halálcsillag, ami pedig a terror legelemibb eszköze, harcképes, demonstrációra készen áll. Vagyis itt ér véget egy harminckét éve elindított terv, nem beszélhetünk hirtelen fogant ötletről. Szóval, mi szükség van ilyesmire, pláne, hogy akár fel is használhatták volna Leiat, mint elrettentő példa: a Lázadókkal bratyizól? Nesze, ez lesz veled! Téged megkínzunk, kivégzünk, a bolygódat szeckává aprítjuk. De nem, Leia elfogását a Szenátus végnapjain is titokban kell tartani.

A másik, még érdekesebb dolog a jawák lemészárlása. Tatooine, semmiféle legitim államapparátusa sincs, ha csak Jabbát nem tekintjük afféle kormányzónak, a bűnbandáját pedig kormánynak. A világon a bűnözés csak egy önmegvalósítási forma, amit a populáció nagy hányada művel. Már a Köztársaság fénykorában is komplett rabszolganegyedek voltak Mos Espaban, halálos siklóversenyeket rendeztek, amin kilenc évesek is indulhattak (ez egyértelművé teszi, hogy a fogatversenyben az egyetlen szabály, hogy nincs szabály), egy gengszter uralja, aki szörnyeket tart, és ez csak a testőrsége, szó sem esett még a háziállatkáiról. :) A sivatag életveszélyes a buckalakók és az élővilág miatt, a városok a lakosság miatt. Ha valakit levágnak vagy lőnek a kocsmában, legfeljebb azért köpi be a hatóságnak, mert pénzt remél, de lehet ez is csak akkor van, amikor fénykard villan. A Birodalom eme fegyver forgatóiért valószínűleg busásan tejel. Összességében: a Tatooine-on olyan mindegy ki, mikor, miért és hogyan hal meg. Pláne, ha az néhány jawa, amiből van még éppen elég, és ezek is a sivatag közepén lehelik ki a lelküket. Senkit sem érdekelt volna, hisz ezen a bolygón akár egy elégedetlen ügyfelük is simán a homokba gyúrta volna őket, errefelé valószínűleg így reklamálnak az elégedetlen vásárlók. Mégis, a birodalmi rohamosztag inkább úgy rendezte el a csatateret, mintha a buckalakók művelték volna. Mi több, bár csak feltételezés, de meg merem kockáztatni, hogy a Lars házaspár élete is azért ért véget oly brutálisan, mert azt is a buckalakókra kenték. Elvégre a hat film alatt sosem láttunk a klónoktól/rohamosztagosoktól olyat, hogy rágyújtják valakire a házát, miközben még él. Lelőnek azt szevasz, esetleg utána gyújtogatnak nyomeltakarítás véget, szóval valamennyire becsületes harcosok (csendes megjegyzés: mivel én még mindig úgy vélem, hogy a birodalmi hadsereg nagyon nagy százaléka továbbra is klónokból áll, azokat valószínűleg még mindig ugyanúgy képzik, így lényegében a becsületük megmaradt - ez persze magánszemlélet). Ellenben a buckalakók, nos, róluk mindenki tudja, hogy brutális állatok.

Szóval, itt a kérdés: minek állítják be - rosszul - magukat a rohamosztagosok néhány noname jawa és egy farm letarolásához buckalakóknak egy a térkép legszélére felrajzolt, a bűnözési rátában élenjáró bolygó térképen sem szereplő táján? Mindezt pár órával azelőtt, hogy Alderaant letörölték ama bizonyos térképről.

Szóval érdekes ez a kettősség. Miközben feloszlatják a Szenátust és felrobbantanak egy civilizált, neves, fegyvertelen bolygót (ami a terror legékesebb példája), addig gondosan ügyelnek, hogy egy nyíltan Lázadó párti szenátorleányzó foglyul ejtése véletlen se kerüljön a kongresszus elé, illetve jawák és farmerek lemészárlásával se lehessen gyanúsítani őket.

Mindez nem lenne furcsa az ep3 utáni években, amikor még fenn kell tartani a látszatot, hogy az Első Galaktikus Birodalom szép és jó, és nem csak azoknak, akiknek a nyelve Palpatine ülepe körül lóg. De abban az időben, amikor már a Lázadók valós katonai erővel, nyíltan tudnak fellépni a Galaxist uraló Birodalom ellen, és ami fontosabb, már zavarják szét a Szenátust, stabil az utódja, és üzemel a Halálcsillag, kicsit furcsa. Felveti a kérdést, hogy Palpatine még ekkor is tartott a Szenátustól, valós fenyegetésnek vélte? Volt még benne annyi erő ekkor, az utolsó napjain, mi több, óráin, hogy felébredve bűbájjal rábocsátott álmából, lepofozza az Uralkodót a trónjáról?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó kis eszmefuttatás, de ezt én egy folyamatként értékelem. Olyan mint egy sinus görbe. :) Palpatine megválasztásakor nyilván kulminált az állapot. Pár évig még biztos abban a hitben éltek, hogy itt a kánaán. Viszont a Organaék a szenátusban voltak, tehát az akna munka tovább folyhatott az Uralkodó ellen, ennek a kivetülése a Lázadás létrejötte, ami igen csak az utolsó szakaszra tehető. Szerintem az egész ellenállás eleve úgy jöhetett csak létre, ha sok bolygó csalódik a kancellárban. Belátják, hogy a régi nagy szavai kamuk voltak mind. Ez magával hozza a szenátus ismételt gyanakvását, ami persze nem nyíltan, de azért egyre erősebb lett Palpi iránt. És ezt nyilván ő is tudta. Az öreg lókötő csak a Halálcsillag befejezésére várt, mert akkor már ettől a kellemetlen szervezettől is megszabadulhatott, így nem kellett neki megint eljátszani azt a műsort, mint anno. Viszont ismerjük Palpit, így az utolsó másodpercig is ügyelt arra, nehogy valami miatt olyan helyzetbe kerüljön ami számára végzetes lehet. Az nyílt és kendőzetlen teljhatalma az EPIV -ben kezdődött akkor, amikor feloszlatta a szenátust.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ennyire a végén minek? Felesleges fáradalom. Mire a Tatooine-onról eljutott volna a hír a Coruscantra (soha a büdös élete nem jutott volna le, hisz valószínűleg mindenki letojta volna, mi történt a jawákkal), nem, hogy Szenátus, Birodalom sem valószínű, hogy lett volna. :) Ugyanígy a Tantive IV esete is. Mire a végére jártak volna, hová lett a hajó, már nincs Alderaan. Csak akkor van értelme ezeknek a fölösleges köröknek, ha Sidious olyan erővel néz szembe, ami az utolsó pillanatban is keresztül húzhatja a számításait. Ami viszont azt jelenti, hogy a Szenátus még ekkor sem erőtlen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ismerjük Sidioust nem? :) Mindent aprólékosan megtervez. Ha volt egy ilyen parancs vagy doktrína, akkor az mindenhol érvényes volt, nem csak egyes bolygókon. Ráadásul amint írtam alább, a lázadás erősödött, és valószínűleg ő is látta, hogy a szenátusban kezdenek elleni fordulni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Milyen doktrinára gondolsz?

 

Igen, a lázadás erősödött, de előttük már nyilván nem kell színészkednie, hiszen pont azért lázonganak, mert nem veszik be. Akik meg maradnak, azok vagy a talpnyalói, vagy olyanok, akik félnek tőle. Ezek még a Lázadók pártjára állhatnak, az igaz, szóval miattuk érthető, ha Leiát inkább halottnak nyilvánítják (bár akkor is furcsa, hogy két nappal a Szenátus feloszlatása előtt tesz így, hisz ha valaki hőzöng, flipperezik egyet, ide-oda ugrál majd a Halálcsillag, ami ugye már működött). De a jawák? A tatooine-i sivatag közepén? Mennyi az esélye, hogy ennek híre valaha is eljutott volna a Szenátusba? Hisz annyira hihetetlen a dolog, hogy még Luke is vakarta a fejét rajta, egy oktalan arra járónak eszébe sem jutna, hogy rohamosztagosok mészárolták le szegény kis uthidiiiket. Az meg pláne nem, hogy emiatt a peremvidékről egyenesen a Birodalmi Szenátusba sürgönyözzön. Abszurd! Ők mégis gondosan eltitkolták.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Általánosan elfogadott, vagy akár kőbe vésett elv lehetett ez a "kenjünk mindent valaki másra" hozzáállás. Mérlegelés nélkül. A klónok nyilván nem mondhatták azt még a Tatooini sivatag közepén se, hogy á sz*runk bele, holnaptól már nem kell ez a terelés. Ők klónok, és nyilván addig tartják magukat egy parancshoz, amíg mást nem kapnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Birodalom mindig is kereste a bűnbandák (így Xizor vagy Jabba, de elég gondolni a fejvadászok alkalmazására is) szövetségét, így elképzelhető, hogy Jabba miatt tettek így a rohamosztagosok, ahogy. A Tatooine-on volt állandó helyőrség, és nyilván a szektort is kormányozta egy moff, de a de facto hatalmat meghagyták a huttnak, aki viszont nem nézte volna jó szemmel, hogy a Birodalom, a status quo-t felrúgva, hadi cselekményeket követ el a bolygó felszínén.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na most azon túl, hogy ez EU, így a film szempontjából irreleváns, nehogy már egy túltáplált giliszta miatt fossa össze magát ennyire Darth Sidious a Sith Sötét Nagyura, egyik hóna alatt egy Halálcsillaggal, a másik alatt a komplett birodalmi hadsereggel, ráadásul a válla fölött ott szuszog Darth Vader. Ha Jabba sokat puffog, a Tatooine-nal együtt megy a levesbe, és Darth Vader személyesen fogja megnyomni a "gyújtószerkezetet bekapcsol" feliratú gombot. Aztán, ha a huttok ezután nemtetszésüket fejeznék ki, mi lenne? Kérem, valószínűleg pecázni fognak. Mármint Sidious, a szép kövér huttok lesznek a csalik, amikor hazaugrik a Naboora és leül horgászni az ottani tengeren. Szerintem a hutt klán ismert tagjai ínycsiklandozó falatok lennének az Opiknak és Sandoknak. :D

Ugye pont az említett Xizor úr a jó példa, hogy mennyire ildomos packázni a Birodalom két gazvezírével. Menten kinyomták a belit, amikor túlontúl mitugrász lett a nyüves gyíkja. A kukacok sem zavarnának sok vizet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem azt mondom, hogy Sidious berezelt a huttoktól, de minek felesleges konfliktust gerjeszteni, ha lehet gyümölcsöző egy kapcsolat is? Nyilván Jabba azért folytathatja kétes üzelmeit, mert a Birodalom megengedte neki és valószínűleg részesedést is kapnak. A huttok, cserébe a viszonylagos önállóságért, garantálhatják a semlegességet és azt, hogy a területükön nem üt fel a lázadás csírája, azaz mintegy vazallusként kézben tartják a dolgot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És valószínűleg majd jawák miatt fogja verni a tam-tam dobot Jabba a Birodalomnál, és rúgja össze a port velük... :facepalm: Ilyen helyzetben akkor sem Sidiousnak kell óvatoskodnia, már ha ez így ebben a formában igaz, ahogy az EU lefesti. De nyilván nem igaz, mert ha Jabba annyira szabadon üzérkedhet, akkor Hannak nem kellett volna kiszórnia az ő áruját, amikor a Birodalom át akarta kutatni - vagyis Jabba még odáig sem jutott el, hogy lefizessen pár birodalmi vámost, nem, hogy helló-szia-szevasz viszonyban legyen Palpatine-nal. Tuti nem Jabba miatt palástoltak el pár nyikhaj jawa halálát. Erre amúgy is tojt volna a jó hutt gengszter.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt csak én gondolom, az EU-t nem hoztam fel példának (csak Jabbán kívül egyedül Xizort ismerem, mint nagyszabású gengsztert :D). Jabba nyilván letojta volna, hogy mi lesz pár jawa sorsa, ám azt talán nem, hogy a feje felett döntenek a saját bolygóján. Szerintem nem véletlen, hogy a Birodalom nem tiporta el a huttok szindikátusát, még akkor is, ha nem minden üzleti ügyeiket nézik jó szemmel. A huttok szövetsége szerintem meg ér annyit, hogy Sidious feje ne fájjon még miattuk is, főleg, hogy a lázadók egyre mozgolódnak.

 

Ha meg Sidious és Vader ilyen könnyedén legyűrte volna a huttokat (itt nem csak Jabbát értem, hiszen ő csak egy közülük), akkor a lázadókba sem tört volna bele a bicskájuk, akik még a kezdetekben jóval szervezetlenebb erőt képviseltek...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.