Ugrás a kommentre

EPIV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Nekem itt az tetszik, amikor az egyik buckalakó lebeszéli a komáját a lövöldözésről. Azért is jó ez a jelenet, mert láthatjuk, hogy taktikailag is fejlődnek a jó öreg bucik. :) Mert mit értek egy rommá tört poddal anno? Nem sok mindent...

 

Aztán még előbukkan Luke kalandvágya, vakmerősége, ami egyértelműen az apjára emlékeztet. Tök jó, amikor odaszól a droidoknak, hogy nézzék meg kik azok. Szinte lerí róla, hogy örül a kalandnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mindenesetre megvan a vadnyugat feeling. Luke kap egyet a fejére (megsúgom később masszírozza is rendesen) Obi meg felcsap hangmérnöknek és kraytsárkány hangon vernyog egyet. (jó, tudom újavvan Bogát vette kölcsön)

Szerkesztve: - Darth Krande
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Obi üvöltése az másik. Miért nem olvasod el mit írt Dzséjt? :)

Jaja, nem Obi üvölt a chaper végén hanem az egyik buckalakó.

Egyébként nagyon nem szeretem azt a nevet mondani rájuk hogy taszkenek(-portyázók), az olyan személytelen. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként nagyon nem szeretem azt a nevet mondani rájuk hogy taszkenek(-portyázók), az olyan személytelen. :)

Azt én se csípem. Ilyen alapon akár nomádok is lehetnének.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a Buckalakók egyáltalán nem lelketlen szörnyek.

Nem ok nélkül támadják meg Luke-ot, hanem zsákmány reményében.

Én is úgy vélem, hogy fejlődtek taktikailag, hisz valóban nem lőtték le a siklót, mert felrobbanva teljesen értéktelen, így meg talán tudnak használni dolgokat.

Buckalakók a saját társadalmuk fejlődésében teszik a dolgaikat, ezért rabolták el Shmi-t, ezért védik a területeiket. Ezért fosztogatnak ahol tudnak, mert a sivatagban csak így lehet életben maradni olyan mostoha körülmények között.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Plusz még az lehet a háttérben, hogy ők a bolygó őslakói, és mint ilyenek, nem igazán vannaok oda a telepesekért, és a külső világokból érkezőkért. Ez érthető is, mert valamilyen szinte az idegenek a hódítók.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A buckalakók azért támadták meg Luke-ot, mert az ő területükre tévedt.

És valóban azért rühellik az embereket, mert kiszorították őket...

Ez benne van a Kotor 1-ben, ott részletesen beszél a buckalakó történelemről az egyik példány... igaz, ez csak EU...de simán hihető.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A New Hope

Chapter 13: Meeting Old Ben

Time: 0:28:01-0:31:13

 

Tartalom

 

R2 egy hasadékban álldogálva nagyon halk hangon füttyögve figyeli, amint a Buckalakók a sikló mellé vonszolják az eszméletlen Luke-ot, majd elkezdik kifosztani a járművet.

Ekkor éles, sikoltó hang harsan és egy barna, csúcsos fejű alak jelenik meg, hevesen hadonászva karjaival. A buckalakók vonyítva menekülnek el. R2 csendben figyeli az alakot, aki Luke mellé térdel. Először ellenőrzi a fiú pulzusát, majd a homlokára teszi a kezét. Ekkor R2 füttyent egyet. Az alak lekapja csuklyáját és szembe fordul a droiddal. ?Üdv neked!?. Köszönti az ősz hajú, ősz szakállú öregember. Barátságosan magához hívja R2-t, majd megnyugtatja, hogy Luke-nak nem lesz semmi baja. Mintegy igazolva szavait, Luke máris éledezni kezdett. Az öreg felsegíti, s közben pihenésre ösztönzi, sőt, hozzáteszi, hogy elég nagy szerencséje is volt, hiszen egyben maradt. Luke felnéz az öregre, és döbbenten állapítja meg annak kilétét: ?Ben? Ben Kenobi?? Aztán kifejti, mennyire örül, hogy éppen erre járt. Ben máris kioktatja, hogy nagy könnyelműség volt egyedül idejönni, aztán megkérdi, mi hozta ilyen messzire. Luke R2-ra bök és elmondja, hogy utána jöttek, mert elszökött megkeresni a régi gazdáját. Ritka hűséges droid. Eztán Benhez fordulva megemlíti, hogy R2 szerint a gazdája valami Obi-Wan Kenobi. Ben arca ekkor elkomorul, döbbenet ül ki rá, miközben lassan leül. Luke faggatni kezdi, hogy nem-e rokona, vagy legalább ismerős-e a név. Ben megízleli a nevet: ?Obi-Wan Kenobi? Obi-Wan.? Ekkor, mintha csak felébredne egy álomból, közli, nagyon rég nem hallotta már ezt a nevet. Luke elárulja, hogy Owen tudja ki az, de szerinte meghalt. Kenobi ekkor közli, nem halt meg, majd kajánul hozzá teszi, hogy ?még nem?. Luke újabb kérdésére, miszerint ismeri-e, igennel felel, hiszen ő az. De már akkor sem használta az Obi-Wan nevet, mikor ő a világra jött. Luke R2-ra mutat, és kielyelenti, hogy akkor az Kenobié. Obi-Wan viszont egyáltalán nem emlékszik, hogy lett volna droidja. R2 erre füttyent egy rövidet, de Kenobi továbbra is furcsállja a dolgot. Elmélkedését azonban a buckalakók üvöltése töri meg. Javaslja, hogy húzódjanak biztonságba, mert a tuskeneket könnyű elijeszteni, de hamar visszatérnek, méghozzá sokkal többen. R2 ekkor hevesen füttyögni kezd, s meg sem mozdul. Luke felé fordul, majd a fejéhez kap. C-3PO. A protokoll droid leszakított karját a homokba kapja fel Luke, nem messze tőle pedig rálelnek a többi részére is. C-3PO a két férfi segítségével ül fel, nem tudván hol van. Úgy érzi, mintha elbotlott volna egy kőben. Luke megkérdi, lábra tudna-e állni, mivel mindjárt visszaérnek a buckalakók, ám C a magára hagyást javasolja, mert oktalanság lenne miatta bajba kerülni, neki már úgyis vége. Luke erre leinti a droidot, majd Ben segítségével talpra állítják.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Egy újabb fejezet, amely nagyságát az ep1-2-3 még magasabbra emelte. Aki sorban nézi (meg aki készítési sorrendben, szvsz az is), már biztos sejti, hogy az öreg Ben az Obi-Wan. És mikor meglátjuk az arcát, hát beismerés nélkül is biztossá válik. Alec Guiness totál, mintha az öreg Ewan McGregor lenne. És mikor megszólal, hogy ?Hello there!?, minden kétség elillan. A beismerés már csak a jegyzőkönyv, na és Luke kedvéért van. S a néző már örülhet, az előző részek hőse, Obi-Wan újra a porondon. Jöhet a kérdés: Vajon most mi lesz? Hiszen ez az ürge mindig is a dolgok sűrűjében van, mindig a legnagyobb káosz közepébe botlik. Olyan emberekkel küzdött meg, mint Darth Maul, Darth Tyranus, Darth Vader, Jango Fett, részt vett a Naboo felszabadításában, a klónok háborújának a hőse és végül is, a Birodalom és a Sith legfőbb ellensége. A néző már sejtheti, hogy hamarosan nagy lesz a felfordulás.

De curük vissza a fejezetre. Van itt néhány anomália, amin sokan fennakadtak. Az egyik, hogy Ben azt mondja, hogy már Luke születésekkor sem használta az Obi-Wan nevet. És hogy ez nem igaz. Na kérem, akik ezt hiszik, vegyék elő az ep3 DVD-t és sasolják meg, mikor és ki hívta utoljára Obi-Wannak Bent? Hát Padmé, Luke születésének idején. Utána már csak Kenobi mesterezik. Tehát amit mond, az igaz, bizonyos szemszögből nézve. Utoljára percekkel Luke születése után hívták így, na most 19 év alatt elnézhetjük, hogy ebbe a pár percbe nem ment bele.

A másik, hogy Obi-Wan szerint sosem volt droidja. Ez is igaz. R2 nem az övé volt, hanem Anakiné és Padméjé. A két R4 pedig a Jedi Rend tulajdonában állt. Szóval Kenobi megint csak igazat mond. A következő fejezetben pedig van egy pillantás, amiből szerintem nyilvánvaló, hogy Bennek beugrik, hogy ki is R2 és honnan került oda.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mindig is szerettem ezt a jelenetet, ahogy az öreg elkomorul a név hallatán, ennél jobban a hozzá kapcsolódó jelenetek közül egyet szeretek jobban, ami az otthonában van, az mindig is közel állt hozzám, de az most nem téma.

No és akkor most láthatjuk, amit Obi-Wan mondott az epIII végén, hogy vigyázni fog Luke-ra a Tatooine-on :) Az Erő vezette pont arra az öreget :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én ezt a jelenetet mindig is imádtam, a kedvencem az a zene, ami akkor hallható, amikor Ben ismételgeti, hogy: "Obi-wan Kenobi... Obi-wan..." attól a hideg ráz!

 

A droid márcsak azért sem lehetett Obi-wané, mert a Jediknek tilos a birtoklás :)

 

Egyébként régebben mindig azzal magyaráztuk ezt a "Már akkor sem használtam az Obi-wan nevet...", hogy az eredeti szövegben valahogy máshogy fogalmazza meg Sir Alec. Valaki esetleg tudná idézni?

 

 

Donát

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként régebben mindig azzal magyaráztuk ezt a "Már akkor sem használtam az Obi-wan nevet...", hogy az eredeti szövegben valahogy máshogy fogalmazza meg Sir Alec. Valaki esetleg tudná idézni?

"I haven't gone by the name Obi-Wan since oh, before you were born."

Ez nekem nagyon úgy tűnik, hogy arról beszél, hogy már Luke születése előtt sem használta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Engem az a since szó kavar meg, mert az ótát jelent, tehát egy adott időpont óta, vagyis Luke születése óta (egyébként meg a since egy tipikus velejárója az Obi-Wan által használt igeidőnek). De aztán Obi-Wan módosít, és before-t mond. Magát javítja ki a szövegben, mintha nem lenne biztos abban, hogy mióta is nem használja a nevet. Hmm... lehet, hogy arról van szó, hogy ő maga sem tudja ezt pontosan??? :)

Valaki jobb angolos, please help meeee!!!!!!

 

Vagy éppen szándékos a javítás, mert nem akar lebukni Luke előtt, hogy pontosan tudja, mikor és milyen körülmények között született a fiú? És hogy a névváltoztatásnak esetleg köze lenne hozzá vagy valami nagyobb horderejű eseményhez? :)

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, arról lehet szó hogy nem akart Luke-nak olyan utalást adni, hogy ő ott volt a születésénél, vagy hogy pontosan tudja a születése napját.Kijavította before-ra, mintha csak azt akarná tudatni Luke-al hogy nagyon régen történt.

 

A kedvenc jelenetem a filmből, főleg a folytatása Obi kunyhójában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Obi jól megöregedett a remete évek alatt. :) Ilyenkor mindig az ugrik be, hogy bezzeg anno ő tartotta a kezében a csecsemő Luke-ot. Az a jó ezekben a jelenetekben, hogy nincsennek agyonmagyarázva, hanem éppen csak annyi van előveztve, hogy a nézző össze tudja kombinálni.

 

R2 reakciói egyértelműen arra utalnak, hogy tudja ki is ez az Obi-Wan, magyarán emlékszik rá (Dzséjt nagyon jól leírta). Az öregnél ez a folyamat kissé hosszabb ideig tart.

 

Szimpatikus még C3PO önfeláldozási készsége. Ez eddig valahogy nem volt jellemző rá. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

R2 reakciói egyértelműen arra utalnak, hogy tudja ki is ez az Obi-Wan

Artu majd kiugrott a burkolatából amikor az öreg Bent meglátta:

"Bip-bibibip-bibip." - "Hát megvagy végre Te vén lókötő!" :)

:)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

R2 reakciói egyértelműen arra utalnak, hogy tudja ki is ez az Obi-Wan, magyarán emlékszik rá (Dzséjt nagyon jól leírta). Az öregnél ez a folyamat kissé hosszabb ideig tart.

Igen, mert Obinak véleményem szerint mindegyik droid ugyanolyan, egyikhez se kötötte szorosabb szál, talán kivéve R4-et.

A III. részben Grievous hajóján igencsak lenézte R2-t.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.