Ugrás a kommentre

EPIV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

A New Hope

Chapter 44: Luke and Biggs

Time: 1:38:26-1:40:44

 

Tartalom

 

A Lázadók mérnökei sorban készítik fel az X és Y-Szárnyú vadászgépeket a harcra, elhelyezik az asztromechanikai egységeket a foglalataikban, míg a pilóták gépeik felé igyekeznek.

Leia egy X-Szárnyú mellett talál rá a bánatos Luke-ra. Azonnal megkérdi, mi a baja. Az ifjú Skywalker szerint semmi különös, csak remélte, hogy Han velük marad. Leia szerint hagyni kell, hadd menjen a maga útján. Nem dönthetnek helyette. Ekkor Luke mé bánatosabban kijelenti, hogy bárcsak Ben is velük lenne. Leia elmosolyodik, majd csókot nyom a fiú arcára, aztán távozik. Luke is tovább indul, valamivel jobb kedvvel. Elhalad gépe szárnya alatt, miközben egyre nagyobbá válik a nyüzsgés a hangárban.

Váratlan valaki a nevén szólítja. Megfordulva szembe találja magát gyerekkori barátjával, Biggs Darklighterrel. A két barát összeölelkezik, majd lassan elindulnak kijelölt helyeik felé, miközben Biggs kifaggatja Luke-ot, hogy velük tart-e. Luke örömtelien újságolja, hogy természetesen velük tart, és majd odafent beszélnek. Ekkor megáll mögöttük a Vörös Vezér és megszólítja Skywalkert. Megkérdi, boldogul-e a mellettük álló T-65 Incom X-Szárnyúval, melybe éppen R2-D2-t emelik be, akitől C-3PO búcsúzkodik. Luke nem tud válaszolni, mert barátja azonnal felel a Vezér kérdésére. Szerinte Luke a legjobb pilóta a Peremvidéken, akivel valaha találkozott. A Vezér elismerően bólint, majd sok sikert kíván. Azzal Luke köszönete mellett távozik. Biggs is indulni készül, mivel be kell szállnia a gépébe. Odamondja barátjának, hogy majd mikor visszatérnek, elsztorizgatnak. Ekkor Luke még hozzáteszi, hogy igaza lett, végül ő is oda jutott. Darklighter szerint ez csak természetes és megint minden olyan lesz, mint régen. Azzal távozik, Luke pedig felkapaszkodik gépe pilótafülkéjébe. Közben az egyik technikus, aki R2 elhelyezésén ütyködik, megjegyzi, hogy szerinte elég viharcert már, és nem lenne ártalmas kicserélni egy újra. Luke hallani sem akar erről, mivel ők ketten már remekül összerázódtak. Ez bizonyítandó megkérdi R2-tól, hogy jól van-e, erre a droido örömtelien füttyent. Skywalker bepattan a fülkébe, míg a droidot behelyezik foglalatába. A szerelő még hozzá teszi: ?Hát akkor indulás.?

A hangszórókból újra felcsendül az operátor hangja, és utasítja az Arany századot a felszállásra. C-3PO az X-Szárnyú mellett állva megkéri R2-t, hogy vigyázzon magára és jöjjön vissza, mert nem tudja, mihez kezdene nélküle. Az asztromech bíztatóan csipog búcsúként.

A pilóták ezalatt sorban behuppannak gépeik pilótafülkéjébe és fejükbe húzák kézhez kapott sisakjaikat, majd magukra zárják kabinjaikat. A hangár levegője szinte remeg a sorban bekapcsolódó hajtóművektől. A szerelők lekapcsolják az üzemanyagtöltőket, aztán elszaladnak a gépek közeléből, miközben a repülésirányítók sorban adják meg az engedélyt a felszállásra.

Egy irányító vörös lámpájú votjával intve jelez Luke-nak is, aki felemeli a talajról vadászgépét. Váratlan egy hang csendül az elméjében. Körbe néz, de senkit sem lát, aki szólhatna hozzá. Ben Kenibi hangjának tűnik, aki azzal bíztatja, hogy ?Luek, veled lesz az Erő.?

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Azt hiszem, ennek a fejezetnek az igazi hangulata onnan kezdődik, hogy a gépek megkezdik a felszállást. Láttunk eddig már sokféle csatába indulást, de ilyet még nem. Ahogy sorban kapcsolják be a hajtóműveket, helyezkednek el a noname pilóták is. Helyezik be az asztromechanikai egységeket, közben a szerelők elvégzik az utolsó simításokat. Eddig csak nagy távlatokban szemlélhettük az ilyesmit, most azonban lemerészkedtünk a gépek közé és testközelből figyelhettük meg, hogyan indulnak a Lázadók erre az elkeseredett, nem kicsit reménytelen csatára.

Érdekes, hogy Lucas visszavágta Biggs jelenetét, ezzel plussz töltést adva a későbbi eseményeknek. Illetve hogy a Vörös Vezért is szerepeltette néhány szó erejéig. Nagy poén, ahogy C-3PO búcsúzik R2-D2-tól, hiszen a film eleje óta csak veszekednek. De látszik, mennyire összenőttek az évek alatt (és ha C-3PO tudná a többit? :clap: ). Pedig R2-t nem kéne félteni, hiszen rutinosabban ül abban az aljzatban, mint bármelyik asztrodroid a bázison. Ráadásul már a második Skywalker vezetése alatt indul csatába. Végül érdekes Ben megszólalása. Az emberben azonnal felidéződhet Qui-Gon, illetve Yoda utolsó szavai az ep3-ban.Obi-Wan már egyértelműen megtalálta az örök élet titkát. Igaz, ekkor még csak annyira képes, mint Qui-Gon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ééééés Igeeen! A kedvenc jelenetem a filmből...persze a kövi jelenettel együtt amikor elrepülnek majd a......nade hagyjunk valamit oda is. :)

Szóval. Amikor beindulnak a hajtóművek és készülődnek a pilóták, az egyszerűen fantasztikus. Elszántan -ámde apró félelmekkel telítve- ülnek be a gépeikbe és húzzák fel kesztyűiket, vagy éppen veszik fel a "steril" :) sisakjaikat. A könyv is jól szemlélteti ezt a részt, érezni szinte a kerozin szagát. :D ( míly kár, hogy az Incom gépek nem azzal mennek :D )

No, nem is szaporítom tovább a szót....a jelenet úgyis önmagáért beszél....csakhát én emiatt lettem pilóta egyes helyeken. :clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ééééés Igeeen! A kedvenc jelenetem a filmből...persze a kövi jelenettel együtt amikor elrepülnek majd a......nade hagyjunk valamit oda is. :)

Szóval. Amikor beindulnak a hajtóművek és készülődnek a pilóták, az egyszerűen fantasztikus. Elszántan -ámde apró félelmekkel telítve- ülnek be a gépeikbe és húzzák fel kesztyűiket, vagy éppen veszik fel a "steril" :) sisakjaikat. A könyv is jól szemlélteti ezt a részt, érezni szinte a kerozin szagát. :D ( míly kár, hogy az Incom gépek nem azzal mennek :D )

No, nem is szaporítom tovább a szót....a jelenet úgyis önmagáért beszél....csakhát én emiatt lettem pilóta egyes helyeken. :clap:

:D Dzinte mindenhol.......

 

Nekem a bázis bemutatása tetszik, itt látszik, hogy a lázadók is emberek. Jönnek.mennek, a hangár olyan, mint egy hangyaboly. A pilóták még elbúcsuznak, aztán irány az űr. Nekik is van számtalan gondjuk a felkelésen kívül, mégis teszik a dolgukat egy szebb jövőért.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is jól fel van építve a jelenet, ahogy közeledik a felszállás, egyre inkább nő a feszültség. Luke legalábbis úgy ül be a gépbe, és kérdezgeti R2-t, mintha sétahajókázni menne, és nem egy olyan csatába, ahol kb. 10% az esély a túlélésre. :clap:

 

Egyébként tényleg jó ötlet volt visszarakni a Biggs-es beszélgetés elejét és a végét. :) Ugyanis jól megvágták azt a jelenetet, ám egy frappáns megoldással. A kép előtt elmegy egy szerelő, és akkor történik a vágás. Érdemes megfigyelni.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugyanis jól megvágták azt a jelenetet, ám egy frappáns megoldással. A kép előtt elmegy egy szerelő, és akkor történik a vágás. Érdemes megfigyelni.

Bakker, ezt sem tudtam eddig. :clap: Hihetetlen. K*rva jól megoldották. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tényleg nagyon ráhangolnak minket a következő X-szárnyú támadás hangulatára :clap: Én ugyan nem feltétlenül az ilyen jelenetek miatt szeretem a Star Wars-t, de az biztos, hogy ebben a filmben a Halálcsillag elleni támadás az egyik legjobb rész, és erre itt meg is kapjuk az ígéretet.

 

Luke-ot látni pedig olyan szívmelengető, ahogy lelkesen indul a küzdelembe (hiszen mindig is erre vágyott), és ragaszkodik R2-hoz, nem hagyja, hogy lecseréljék valami no-name másik asztrodroidra. Mi meg nosztalgiázhatunk azon, hogy vajon mit érezne, ha tudná, hogy már az apja is ezzel a kis droiddal repült csatába számtalanszor. És most pedig éppen őt készülnek megtámadni...

És persze mit érezhet R2, aki mindezt tudja?

(ez hihetetlen, én is szinte már úgy gondolok R2-ra, mintha élőlény volna...)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon szeretem ebben a jelenetben, hogy bármelyik sarkát kiszúrhajtjuk a vászonnak, minedenhol történik valami.

Mindenhol mozgás van a háttérben mindenkinek dolga van.

 

Kevés az olyan film, ahol ennyire zsúfolt a vászon. Itt a zsúfoltat pozitív értelemben gondolom. Nem lehet unatkozni egy pillanatra sem, akár 1000-edszer is láthatja az ember mindig felfedezhet(és fel is szoktunk fedezni, mint a fórum is időről időre bizonyítja) egy új szösszenetet.

Ezt stílust megőrizte az egész SW. Persze van még pár film amiben felfedezhető ilyen hasonlóság, de valószínüleg az sw hatására.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

A New Hope

Chapter 45: Assault on the Death Star

Time: 1:40:45-1:45:13

 

Tartalom

 

A Massasi Templomból kiemelkedő helyőrségben strázsáló katona mellett X-Szárnyú és Y-Szárnyú vadászgépek emelkednek fel az erdőből és indulnak az ég felé. Eközben Leia, C-3PO és a hadműveletet irányító tiszt elfoglalja helyét a hadműveleti központ kör alakú kijelzője előtt, melyen át nyomon követhetik a csapataik és a Halálcsillag mozgását. A hangszóróból egy hang értesíti őket, hogy a Halálcsillag mintegy tizenöt perc múlva lőtávolba ér.

A vadászgépek ezalatt a Yavin mellett haladnak el, rednezett alakzatban. Mikor az űrállomás kikerül a vörös óriás takarásából, a Vörös 1-es bejelentkezést kér. Vörös 10-es kezdi a sort, majd a Vörös 7-es. Őt követi Biggs Vörös 3-asként, akitől Porkins veszi át a szót, mint Vörös 6-os. Vörös 9-est a Vörös 2-es Wedge váltja, akit Vörös 11, majd a Vörös 5-ös jelzést viselő Luke követ. R2 füttyjelekkel szintén jelzi, hogy késznelétben van.

Ekkor a Vörös Vezér elrendeli a szárnyak támadóállásba állítását. Ekkor az X-Szárnyúak egymásra fektetett négy szárnya szétválik, X alakot formálva, megnövelve ezzel a manőverezhetőséget és a tűzerőt. Eztán Vörös 1 figyelmezteti az embereit, hogy kapaszkodjanak, mert áthatolnak az állomás mágneses mezején. A gépek alakzatban közelítik meg a Halálcsillagot, miközben Wedge elereszt egy ?Odanézzetek, mekkora!? ámuldozást. A Vezér azonnal rászól, hogy ne bambuljon, majd támadósebességre gyorsítást parancsol. Amint megközelítik a harcállomást, elereszt néhány dícsérő szót.

Arany 1-es jelentkezik nála és közli, hogy megközelítik a célpontjukat. Vörös Vezér nyugtázza, majd hozzáteszi, hogy ők is pozícióban vannak és igyekeznek lekötni a tüzérek figyelmét. Azzal a T-65 Incomok elvállnak a BLT-AA4-esektől, és bukófordulóval rárepülnek a Halálcsillag felszínére. Azonnal heves légvédelmi tűz fogadja őket a turbólézerekből és egyéb lövegekből, ám a fürge X-Szárnyúakat és merész pilótáikat nehéz célba venni.

A Yavin IV ? immár Dodonna tábornok is csatlakozott Liea-ékhoz ? az összegyűltek idegesen hallgatják az étert elárasztó beszélgetéseket. Wedge jelenti elsőnek az erős tüzet, majd megállapítja, hogy a lövegek 23 fokos szögben lőnek. A Vezér erre alacsony pályára küldi osztagát.

Wedge szó szerint veszi a parancsot és végigszáguld egy acélvölgyön, erős kereszttűzben, majd a végén kilő az űr felé, míg Luke elhúz mellette lefelé menet. Bejelenti, hogy berepül, majd négy lézerágyújával felváltva tüzelve lézeresővel árasztja el a gépe alatt húzódó felszínt. A robbanások bár látványosak, hatást nem értek el, ám mivel Luke csak pár méterre a talajtól húzza fel gépét, így a hasa megpörkölődik. Biggs aggódva szól a rádióba, de Luke megnyugtatja, mikor biztonságosan elhagyja a tűzzónát.

Ezalatt a Halálcsillag gyomrában hatalmas a felbolydulás. Rohamosztagosok, tüzérek és technikusok igyekeznek eljutni posztjaikra, míg egy feldúlt tiszt a mérhetetlen nyugalommal a folyosókat járó Vaderhez siet. Jelenti, hogy körülbelül harminc lázadó vadászgép támadt rájuk, de olyan kicsik, hogy a turbólézerek nem képesek befogni őket. A Sith tudomásul veszi, majd parancsba adja a vadászgépek felszállását, mivel szerinte egyenként kell elbánni velük. A tiszt bólint, majd elszelel.

Az űrben eközben Vörös 1-es kimanőverez a kereszttűzből, majd figyelmezteti a társait, hogy jobb oldalt egy elhárítólöveg erős tűz alá vette őket. Luke rárepülne, de Biggs megelőzi és Porkins fedezete alatt kilövi a tornyot, robbanássorozatot előidézve az állomáson belül is. Azonban a kisebb ütegek kezelői kihasználják, hogy két vadászgép ennyire alármerült az acélerdőbe. Kerszttűz alá veszik a lemaradt Porkinst. A Vörös 6-os halálos nyugalommal jelenti, hogy problémába ütközött. Biggs ezzel ellentétben kétségbeesetten kiált rá, hogy katapultáljon. Porkins továbbra is megőrizve hidegvérét optimistán jelzi, hogy kézben tartja a helyzetet. Ekkor Biggs kikelve magából üvölti, hogy húzza fel. A vén pilóta továbbra sem veszti el a fejét, közli, hogy minden rendben, annak ellenére, hogy a pilótafülkéje lángba borul és X-Szárnyúja egy tűzgömb keretében darabokra szakad.

A Halálcsillag vezérlőjében Tarkin türelmetlenül figyeli a kijelzőt, melyen a visszaszámláló egyre közelít a nullához. A hangszóróból felcsendülő hang szerint a lázadók támaszpontja már csak hét percnyire van.

Luke magasan repül a bázis felszíne fölött, mikor egy hang a fejében arra ösztönzi, hogy bízzon a megérzéseiben. Ennek következtében lenyomja gépe orrát és tűz alá veszi az állomást. Bár látszólag semmi létfontosat nem talált el, a folyosókon robbanássorozat pusztít el több rohamosztagost is.

Ekkor a hadműveleti tiszt szál be az éterbe és közli az osztagparancsnokokkal, hogy új jelzéseket fogtak. Vadászgépek közelednek feléjük. Luke erre visszaszól, hogy a monitora tiszta, és nem lát semmit. A Vörös Vezér azt javasolja, hogy akkor nézzen ki az ablakon, mire Biggs jelenti, hogy már meg is érkezett az ellenség. Egy osztagnyi TIE/In vadászgép csap le a lázadókra, melyből egy azonnal rászáll Vörös 9-re. A Vezér hiába figyelmezteti társát, a TIE kegyetlenül lemészárolja a pilótát és gépét. Egy másik birodalmi Biggs-et pécézte ki, akit Luke figyelmeztet, hiába, barátja nem találja ellenfelét. Miután végre megtalálja, pár manővert hajt végre, de nem tudja lerázni. Luke szól, hogy odamegy, s míg a TIE Biggs gépét próbálja elemeire szedni, addig a Vörös 5-ös jelzésű X-Szárnyú bevág mögé, célba veszi és apró darabokra robbantja.

Vader ezalatt előkeríti két elitpilótáját, majd közli velük, hogy néhány vadászgép leszakadt a fő támadóbolytól. Egy kövessék paranccsal elindul a folyosón, nyomában a két klónnal.

A lázadók bázisán egyre többen gyűlnek aggódva a megfigyelőmonitor elé, miközben az éterből Wedge rászól Luke-ra, hogy nézzen a háta mögé, mert egy vadász ráragadt. A TIE megsorozza célpontját és eltrafálja a bal felső hajtóművét. Luke jelenti a kárt, majd utasítja R2-t, hogy hozza helyre a hibát. Eközben Vörös Vezér megkérdi a Vörös 6-ost, látja-e valahol az 5-öst. Vörös 10-es közben jelenti, hogy tüzérségi zónában vannak, és vakon beleszól a rádiójába, hátha választ kap a kérdésére: ?Vörös 5-ös, hol vagy??

Luke pozíciójának megadása helyett kétségbeesetten közli, hogy nem tudja lerázni a támadóját, hiába próbálkozik. Ekkor szól közbe Wedge, hogy tartson ki, megy érte. Azzal kiválik a tűzharcból és elsüvít. Luke elmormol egy szitkot Biggs felé, amiért az nincs sehol. A klón eközben igyekszik ráállni Luke gépére, mikor az kifordul jobbra. A birodalmi pilóta legnagyobb meglepetésére egy másik gép is a szeme elé kerül, mely szélvészsebesen felé repeszt. A TIE-t kapkodva ráfordítja, de lőni már nincs ideje. Wedge alig pár méterre gépe orrától szétrobbantja a TIE-t, majd átsüvít a tűzgolyón.

Luke hálásan megköszöni a segítséget, míg Biggs megdícséri a manővert.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Nos, szerintem lehet akármilyen látványos a corsucanti ütközet, vagy reménytelen az endori csata, a yavini összecsapásnál nincs jobb. Azzal, hogy Lucas a pilóták szemszögéből mutatja be a harcot sokkal kézzelfoghatóbbá és átélhetőbbé tette a csatát, mint az összes többi ütközetet. Ennek közelébe maximum az ep6 ér, bár már az is inkább látványos, mint személyes. Kicsit sajnálom is ezt, viszont egyben örülök is, mert így egyrészt ez a csata egyedi, másrészt aki kronológiai sorban nézi, az ugyan azt érezheti, mint aki készítési sorrendben látja először.

Maga a csata szerintem a felújításokkal érte el a csúcsot, bár egyes jeleneteken ? főleg a következő chapterben ? még lehetne turbózni, mégis vígan odaállhat az ep3 mellé. A látványos, gyors manőverek, a remek gépek, a beszélgetések mind olyan feelinget biztosítanak, hogy az hihetetlen (hasonlót amúgy csak a BSG-ben tapasztaltam, de még az sem volt az igazi). Wedge manővere, ahogy megmenti Luke-ot hatalmas és bemutatja, milyen jó pilóta ez a kölyök (a legjobb, hogy pontos legyek, szerintem hozzá képest még Anakin is csak sétahajókázó :peace: ). Bár a felújítás előtt én azt hittem, Wedge összeütközött a TIE-jal, és nem értettem, mit csinál ott mégis később. Aztán a felújítás helyretette, hiszen az X-Szárnyú végre tényleg átrepült a tűzgömbön. Teszem hozzá, az egész jelenet dinamikája és felépítése fantasztikus, hiszen a birodalmi pilóta szemszögéből nézhetjük végig az egészet, átérezve, milyen vaciláláson mehetett keresztül. Térjek ki? Lőjem le ezt az őrültet? Próbáljak végezni az eredeti célponttal? Egyáltalán, hogyan került ide ez az őrült? Aztán bumm, a pilóta már az X-Wing orrán van. Érdekes arcot vághatott, kár, hogy nem láttuk :(

Vagy ott van Porkins, aki tragikus véget ért, mégis poénosan, és ennek köszönhetően felejthetetlenül. A pilóta, akkor még akkor is optimista, mikor a gép szétrobban alatta.

Szóval, egy nagyszerű összecsapás számtalan jobbnál jobb jelenettel.

Talán csak az az egy dolog bántja a csőröm, hogy mind a lázadók bázisán, mind a Halálcsillagon lévő monitor olyan gagyi, pláne az ep2-3 tükrében. Igazán lecserélhették volna valami hologramos, de legalábbis modernebb kivitelű kijelzőre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A saga No. 1 jelenete :D A feelingje hatalmas ahogy elhaladnak a Yavin vörös glóbusza előtt.....ennél a jelenetnél ugyanúgy végigfut kellemesen a hideg a hátamon mint a főcímzenénél. :peace: A csata is nagyon jó, végig élvezetesek a párbeszédek mégha olykor falsot is mond egy-egy pilóta. :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Maximálisan egyetértek Dzséjttel.

Rengeted remek jelzőt lehet a többi űrcsatára is aggatni.

De szerintem még mindig a Yavini csata a legizgalmasabb. Köszönhetően a pilóták szemszögéből bemutatott nézőpontnak.

 

Mindezt megfűszerezve világháborús repülős felvételek SW-be átültetésével, a tökéletesnél is jobb vágással, ami hihetetlenül fokozza az izgalmakat. Zene ezekre még olyan szinten ráerőssít, hogy ezek a jelenetek mindenkinek örökké emlékezetesek maradnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én bevallom, hogy általában nem kifejezetten a csatajelenetek miatt szeretem a Star Wars-t, de ezt a csatát én is mindig nagyon szerettem. Olyan reménytelen az egész vállalkozás (ugyan mit érhet néhány apró X-szárnyú a gigantikus Halálcsillag ellen), és tényleg mégis minden pilóta próbál magabiztos és laza lenni - egyszerűen nem lehet nem szimpatizálni akármelyikükkel. És hát a látvány tényleg szuper. Ugyan már nem emlékszem, hogy az eredeti verzióban mennyivel volt gagyibb a kép, de nekem már akkor is nagyon tetszett.

 

Teljesen egyetértek, hogy ez a No.1 ütközet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Talán ezeknél az űrcsata jelenteknél mutatkozik meg igazán a felújítás zsenialitása. Úgy tudtak iszonyatosan sokat rakni a csatához, hogy közben megmaradt az eredeti feeling. Elég ha csak a gépek felszállására, vagy a Yavin előtt való elhaladásukra gondolunk. Eszméletlen jók ezek a képek!

 

Amúgy az űrcsata egyértelmű csúcspont, és szerintem a film a népszerűségét és sikerét nagyban ennek köszönheti. Én ezt az űrharcot nem hasonlítanám össze a többivel, hisz szinte mindegyiknek más volt a szerepe. Pl. az EPIII-as csak egy háttér elem, míg itt ezen van a hangsúly, hisz a lényeget maga az űrcsata hordozza.

 

Kedvenc jelent? Az összes. :peace: Bejelntkezések, rárepülés a halálcsillagra, Wedge akciója....apropó az érdekes, hogy Biggs-et emlegeti Luke, és mégis egy 'ismeretlen' menti meg az életét. Ettől függetlnen nincs gyenge pont. Minden nagyon feelinges, és átélhető. Kevés zseniálisabb dolgot vittek filmre eddig, ami ennyire egyben lett volna.

 

Persze itt is vannak hibák, amik főleg az időnek tudhatók be. Néhol látszik a bluscreen, és iciri-piciri részleteken még mindig lehetne mit finomítani. A színváltós sisakok is érdekesek, de ezeket én mindig mint érdekességeket fogtam fel, sosem akadtam fenn rajtuk. :( A vörös vezér sisak változásait pl. magamtól észre se vettem, csak miután említették.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Talán ezeknél az űrcsata jelenteknél mutatkozik meg igazán a felújítás zsenialitása. Úgy tudtak iszonyatosan sokat rakni a csatához, hogy közben megmaradt az eredeti feeling. Elég ha csak a gépek felszállására, vagy a Yavin előtt való elhaladásukra gondolunk. Eszméletlen jók ezek a képek!

Tényleg, erre én is emlékszem, mennyire az újdonság erejével hatott a Yavin előtt elhaladó X-szárnyúak látványa. Volt még pár részlet, amin javítottak a filmben, de számomra ez az egyik kép, ami tényleg igazán újat adott az adott jelenet hangulatához.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

A New Hope

Chapter 46: Trench Runs

Time: 1:45:14-1:50:35

 

Tartalom

 

Az Y-Szárnyúak behatolnak a Halálcsillag szellőzőaknájához vezető árokba. Azonnal lézereső fogadja őket. A vezér utasítja két másik emberét, hogy minden energiát irányítsanak az elülső elhárítópajzsokra. Aztán rákérdez az Arany 5-nél, hogy szerinte hány löveggel kell számolniuk. A szárnyembere szerint legalább hússzal, az örtornyokét is beleértve. Eközben a Yavin IV-en lévő bázis vezérlőjében az operátor közli, hogy a Halálcsillag már csak öt percre van az optimális lőtávolságtól.

Az Y-Szárnyúak mit sem törődve a halálos sugarakkal rendíthetetlenül törnek előre. Az Arany 1-es elrendeli a célzókomputerek bekapcsolását, mire a pilóták szeme elé áll a szerkezet nézőkéje. Először az Arany 2-es komputere jelez valamit, majd megállapítja, hogy az ágyúk felhagytak a tüzeléssel. Arany 5-ös jön rá a leghamarabb ennek okára. Rászól társaira, hogy stabilizálják a hátsó pajzsot, mert vadászgépek közelednek. Ebben a pillanatban Arany Vezér izgatottan beleszól a rádióba: ?Megvannak! Három a 2-10-en.?

Három TIE vadász vág be mögéjük az árokba. Vader utasítja embereit, hogy csak vedezzenek, a gépekkel pedig ő bánik el. Hamar felzárkóznak az Y-Szárnyúak mögé. A Sith becélozza Arany 2-est és pozdórjává lövi. Ezt látva Arany 1-est elragadja a pánik. Kétségbeesetten szól a rádiójába, hogy nem tud manőverezni. Arany 5-ös a veteránok nyugalmával közli, hogy maradjon a célon. A Vezér viszont továbbra is a szűk járat miatt kesereg. Szárnyembere továbbra is a célon akarja tartani. Ám ekkor parancsnoka utasítja, hogy emelkedjen, majd elemészti a tűzgömb. A roncsok még szét sem repültek, amikor Vader már az 5-ös gép nyomában van. A veteránnak már csak annyi ideje maradt, hogy jelentse a Vörös Vezérnek a két gép elvesztését, illetve azt, hogy a birodalmiak hátulról támadtak, aztán Vader zöld sugarai letépik a bal oldali hajtóművet, ami eztán belecsapódik a tehetetlenül zuhanó törzsbe. Luke szomorúan tekint az Y-Szárnyú maradványaira.

A Halálcsillag vezérlőjében egy tiszt lép a türelmetlenül várakozó Tarkin mellé. Vonakodva, de elmondja a kormányzónak, hogy elemezték a Lázadók támadását, és szerintük könnyen veszélyes lehet ez a harcállomásra nézve. Felveti, hogy Tarkin esetleg elhagyhatná a létesítményt a kompján. Tarkin felháborodva förmed rá a tisztre. Méghogy evakuáljon a diadaluk percében. Mondván, hogy túlbecsüli a lázadók képességeit, tudomást sem vesz többé a tisztről. Tekintetét a monitorra, és a folyamatosan pörgő számlálóra szegezi. Egy hang a hangszórókból jelzi, hogy a Lázadók támaszpontja hárompercnyire van.

Eközben odakinn Vörös Vezér összehívja a 6.1-es pontnál az egysége megmaradt tagjait. Vörös 2-es és 3-as visszajelez, mikor Dodonna közbeszól a Bázis 1-ről. Utasítja, hogy az egysége felét tartalékolja a következő támadásra. Ennek megfelelően Vörös 1-es visszahívja Luke-ot, Biggset és Wedget, akiknek várniuk kell a jelére.

Három X-Szárnyú vág be az árokba. Vörös 1-es előre húz, míg két társa hátramarad. Az ágyúk kezdenek elhallgatni, emiatt a Vezér megjegyzi, hogy szerinte ez lesz a pillanat, mikor megérkeznek a TIE-ok. Amint az utolsó turbólézer is elnémul, Vörös 10-es aggódva jegyzi meg, hogy már látniuk kéne őket. Egyre nagyobb sebességgel, túlságosan is nyugodt körülmények között repülhetnek, ezért az 1-es rászól társaira, hogy tartsák nyitva a szemüket, és keressék a vadászokat. Vörös 10-es szerint túl nagy az interferencia, ezért rákérdezz a Halálcsillag pajzsain kívül köröző Vörös 5-ösnél, hogy ő látja-e őket. Luke először nem észleli őket, ám ekkor kiszúrja az árok felé tartó három TIE-t. Jelzi, hogy 0.35 felől közelítenek. Vörös 10-es a jelezett irányba néz, és megállapítja, hogy igaza van.

Vörös 1 eközben egyre közelebb ér a célhoz. Bekapcsolja a célzókomputert, majd kéri társait, hogy tartsák még kicsit fel a vadászokat. Vader ezzel szemben felzárkózásra utasítja embereit. A TIE-ok bevágnak az X-Szárnyúak mögé. S bár a Vörös 1-es igyekszik nyugodt hangon állítani, hogy mindjárt célba ér, ez már nem segít a Vörös 12-esen. A szétrobbanó gép láttán Vörös 10-es bepánikol. Könyörögve kéri a Vezért, hogy hagyja a fenébe a célpontot, mert már mögötte vannak. Az 1-es ezzel szemben továbbra is csak azt szajkózza elmélyülten, hogy mindjárt ott van. Vörös 10-es kijelentése, miszerint ?Nem bírja tovább.? igaznak bizonyul, mikor a zöld sugarak cafatokra tépik gépét. Vörös 1-es célzókomputere ebben a pillanatban rögzíti a célt, és a pilóta elereszti két protontorpedóját, majd meredek szögben emelkedni kezd. Tűzcsóvák nyaldossák az X-Szárnyú hasát, miközben a Halálcsillag belsőjét robbanássorozatok rázzák meg. Vörös Vezér ujjongva közli, hogy megvan. Aztán lemondóan felel Vörös 9-es kérdésére: ?Negatív! Negatív! Nem talált. Csak a felszínt súrolta.?

Legnagyobb gondja mégsem ez, hanem a nyomában loholó Darth Vader, akinek elengedett sugarai megtépik az egyik hajtóművét. Luke meglepő magabiztossággal szól a rádióba, és javasolja parancsnokának, hogy váltson irányt 0.05 felé, míg ők fedezik. A Vezér azonban elutasítja, szerinte az, hogy kilőtték az egyik hajtóművét, nem komoly sérülés. Utasítja a második csapatot, hogy készüljenek a támadásra. Ekkor Vader elereszt egy újabb sorozatot, mely szétrobbantja a jobb felső hajtóművet, és az X-Szárnyú pilótája kétségbeesett üvöltése közepette belefúródik a Halálcsillag felszínébe. Luke elszörnyedve döbben rá, hogy vezérgép nélkül maradtak.

Az állomás vezérlőjében újra felharsan a hang: ?A Lázadók támaszpontja egy percnyire van.?

A Yavin IV-en lévő bázis harcállásában a reményvesztettség az úr. Az idő és a gépek fogytán, ráadásul minden pilóta újonc. Leia csüggedten lép Dodonna mellé, aki bátorítólag átkarolja a lány vállát. Ekkor Luke magabiztos hangja csendül a hangszórókból. Utasítja Biggset és Wedge-t, hogy zárkózzanak fel, majd gyorsítsanak teljes sebességre, hogy lerázzák a TIE vadászokat. Antilles bíztatóan beleszól a rádiójába: ?Veled vagyunk, főnök.? Biggs pedig megkérdi, hogy teljes sebbesség mellett Luke képes lesz-e felkapni a gépét. Az ifjú Skywalker erre csak annyit felel, hogy otthon is kijutott a Koldus-kanyonból. Azzal a három vadászgép bukófordulóval bevág az árokba. Luke elszáguld messzire, míg két társa lemaradva igyekszik feltartani az esetlegesen felbukkanó vadászokat. Biggs ezt szóvá is teszi, majd Wedge kifejezi aggodalmát az iránt, hogy a tornyot látja, de a szellőzőnyílást nem, és nem biztos abban, hogy a célzókomputer eltalálja. Luke elengedve a füle mellett társa szavait, utasíja őket, hogy gyorsítsanak teljes sebességre. Wedge továbbra is aggodalmaskodik, ezúttal az őrtornyok miatt. Luke idegesen szól rá, hogy ő csak a vadászokkal törődjön, az őrtorony meg a saját dolga. Pár percig csöndben száguld a lézernylábokkal tarkított árokban, mikor a gépe rázkódni kezd. Szól R2-nak, hogy a staboilizátor megint nem tart rendesen, úgyhogy csinálhatna vele valamit.

Míg R2 szerel, az ágyúk elhallgatnak. Wedge hátrapillant, és megláttja a nagy sebességgel közeledő TIE triót. Hamarjában beleszól a mikrofonjába, hogy társaságot kaptak 0.3 felől. Az egyik TIE pilóta úgy dönt, Vader parancsa ellenére megereszt egy lövést, mely megtépi Wedge gépének hajtóművét. Az ifjú Antilles csüggedten jelenti be, hogy eltalálták, emiatt lassítania kell. Luke utasítja, hogy álljon ki, mert ha lemarad, úgysem tud segíteni. Wedge egy sajnálom sóhajjal kivezeti gépét a tűzvonalból. Vader rászól társaira, hogy engedjék elmenni, mivel az elülső a fontos.

Ezúttal már Biggs a célpont, aki igyekszik úgy manőverezni, hogy gépe szélesebb legyen, mint az árok maga. Ennek ellenére sietteti Luke-ot, mondván, örökké nem tudja feltartani a Birodalmat. Luke, ha tehetné, kiszállna és tolná a sebesen száguldó, jelen esetben mégis lomhának tűnő gépet, ám csak annyit tehet, hogy több energiát kér R2-tól, aki csipogva igyekszik teljesíteni kérését. Azonban hiába. Biggs minden igyekezete, R2 tudása, Vader így is képes célba venni a Vörös 3-ast. Biggs egy ?Menj!? felkiálltással búcúszik barátjától, majd X-Szárnyúját felemészti a keletkező tűzgolyó. A Lázadó bázison újabb aggodalomhullám söpör végig, hiszen a TIE-ok immár közvetlen Luke mögött vannak, aki elvesztette minden fedezetét, míg Skywalker lelkét mérhetetlen bánat öleli át. Ellenben Vader elégedetten konstatálja, hogy rajta van a vezérgépen.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Azt hiszem ebben a jelenetben testesül meg igazán a vesszőfutás fogalma. Harc az idővel, a vadászokkal, a turbólézer-ütegekkel és még a célzókomputerrel is, hiszen, ahogy azt Wedge mondta, és ahogy azt láthatjuk, annak lehetetlenség befogni egy két méteres célpontot. Látványban nagyon üt, ahogy a vadászok hajtják egymást, különösen a felújított nagytotálokban. Tetszetős a különböző pilóták különböző reakciója is. Az pedig különösen jó, hogy Vader elengedte Wedge-t, bár ha tudta volna, hogy később ez a pilóta lesz az egyik, aki szétrobbantja a II. Halálcsillagot, hát lehet, meggodnolja eme parancsát :) Így lesz a Star Wars univerzumában egy egyszerű mellékszereplőből később fontos figura. Ja, és Biggs halála. Hála annak a nyúlfakrnyi jelenetnek, ami a hangárjelenetbe bekerült, sokkal átérezhetőbb, hogy Luke miért ilyen bánatos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A filmtörténet talán legjobb mozzanata amikor a gépek megkezdik a Vizes Árok Manővert. (VÁM) :D Az ember szinte a pilótafülkében érzi magát amikor a kamera imbolyogva közelít az árokhoz, majd egy döccenés után vízszintbe vág és két oldalról körbeveszik a fémfalak. :)

Persze a csata is remek mozzanatokkal van tele a továbbiakban is. :) Kicsit meg is hatódok mindig ennél a jelenetnél, mert per pillanat a szerepjátékban John "Dutch" Vander, Davish "Pops" Krail és Garven "Dave" Dreis előéletét igyekszem "papírra" vetni. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ezek az űrcsata legjobb, és legfeszültebb jelenetei!

 

Maga a vájat amiben haladnak nagyon feelinges és olyan, mintha végtelen hosszúságú lenne. Remekül össze van rakva az egész üldözés, és a lényeg, ahogy Vader egyre közelebb kerül a fiához, nagyon jól felépített. Egyébként van itt izgalom, dráma, remek hang és effekt munkák, egyszerűen tökéletesen eltalált minden. Akárhányszor megnézem ezt a csatát, másdopercek alatt magával ragad.

 

Ráadásul koránt sem egysíkúak a történések, amik megint csak nagyot dobnak az egész jeleneten. Wedge sérülése és kiállása, aztán a vörös vezér félresikerült lövése, és a halálcsillag remegése, Tarkin nagyképű szövege...mind-mind váratlan húzások. Aztán a végén elérjük azt a szintet, amikor már Luke-ot nevezik főnöknek, és Vader ott lohol a nyomában. No de erről a következő chapternél írok majd. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem azért, Dzséjt, de ahogy leírtad ezt a jelenetet, az maga a tökély. Ilyen jól szavakba önteni azt, ami alapvetően vizuális élmény, méghozzá nem is akármilyen, szép munka :) Látszik, hogy szereted ezt a részt.

 

Ez a jelenet egyébként nekem is az egyik legkedvesebb részem, a film az abszolút csúcspontja felé közelít, nagyon izgalmas, és egyébként mindennel egyetértek, amit az előttem szólók írtak :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon szeretem ezt a jelenetet, csupán egy dolog zökkentett néha-néha ki az élményből, az pedig a visszaszámlálók, és a bemondott hang következetlensége (mennyi van még hátra).

 

Azt meg magyarázzátok már el, hogy amikor Dodonna ketté osztja a vadászokat, akkor a másik felét miért nem küldi be Vaderék mögé? Luke-ék akkor csak poroszkálnak az űrben, annál hasznosabb lenne, ha leereszkednének Vader mögé.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt meg magyarázzátok már el, hogy amikor Dodonna ketté osztja a vadászokat, akkor a másik felét miért nem küldi be Vaderék mögé? Luke-ék akkor csak poroszkálnak az űrben, annál hasznosabb lenne, ha leereszkednének Vader mögé.

Luke-éknak fel kellett volna zárkózniuk, mert ők a kiindulási pontnál várakoztak, a vadászok akkorra meg már messze elhúztak. Mire ez megtörtént volna, Vaderék már amúgy is végeztek volna mindenkivel, akit megvédhettek volna.

 

Pildi: köszi :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Túl kevés X-szárnyú maradt a támadás végére. Dzséjt jól írja, de ehhez hozzátenném, hogy Luke-ék elsődleges célja az Arany század megsemmisülése után a kipufogóakna volt és nem a TIE vadászokkal való fogócskázás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De a taktika már alapból is lehetett volna ez, még mielőtt szétváltak.

Ez nem lehetett taktika, mert Luke csapatának mindenképpen meg kellett volna várnia, míg a TIE-ok bevágnak a többiek mögé. Viszont mire bevágtak mögéjük, már messze jártak (és egy olyan szűk járatban még az időt sem lehet húzni, mert a lassítás még korábbi halálhoz vezet, hiszen nincsen hely manőverezni).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az előzmények ismeretében még feszültebb ez a jelenet.Az apa majdnem lelövi fiát.Egyikük sem tudja, hogy közeli rokon van a másik gépben.Azt is megtudjuk ebből a jelenetből, hogy Anakin/Vader nem felejtett el repülni.Ugyanolyan jól bánik a vadászgéppel, mint a coruscanti csatában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az előzmények ismeretében még feszültebb ez a jelenet.Az apa majdnem lelövi fiát.Egyikük sem tudja, hogy közeli rokon van a másik gépben.Azt is megtudjuk ebből a jelenetből, hogy Anakin/Vader nem felejtett el repülni.Ugyanolyan jól bánik a vadászgéppel, mint a coruscanti csatában.

Csakhogy ez nem ebben a chapterben van. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.