Ugrás a kommentre

4x09 - DUME


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

7 perccel korábban, Bomarr írta:

Thrawn remekül sarokba szoritotta a lázadókat az előző évad végére -nem kevés erőforrást felhasználva erre... egy rakás olyan vesztes csata volt amiknek a végén elhangzott hogy ez a nagyobb jó érdekében zajlik. Aztán minden fontos elem kicsúszott a keze közül.

Köszönhetően Bendunak. Thrawn briliánsan végrehajtotta a tervét, de nem számolhatott Bendu haragjával. Persze ha kívülről nézzük akkor az van amit írsz, hogy megint megmenekülnek a lázadók, viszont in-universe egy hatalmas nagy pech. Kinek mi tetszik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Ővék a fél galaxis. Szerintem az lesz ahogy az elején irod: van pénz csak sóher a Palpi.

De azt a fél galaxisnyi uradalmat fenn is kell ám tartani. Ez nem úgy megy, hogy ők mindent zsebretesznek, és ki nem adnak semmit. A csillagrombolók, TIE vadászok, lépegetők üzemanyagát ki kell fizetni. A lézerfegyverekhez a lőszert meg kell venni. A rohamosztagosok és tisztek zsoldját ki kell fizetni, ezeket a kiküldetéseken ruházni és etetni is kell. Szerintem pusztán a birodalmi hadsereg fejlesztés nélküli fenntartása évi szinten többe kerül, mint a két Halálcsillag együttvéve. És ugye anno ezt a hadsereget a semmiből rántották fel, hiszen az előző sereget vitték a roncsterepre. Szóval szép, hogy övék a fél Galaxis, de ez nem egy kimeríthetetlen forrás, és nem csak egy dologra kell költeni. Azt a fél galaxist valamiből meg is kell tartani, az ezt a birodalmat lehetővé tevő hadsereget fenn kell tartani.

 

1 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Viszont nem maradna fent jedik nélkül és ez fontos elem. Ha Luke-ot valahogy sikerült volna elmeszelni idő nap előtt, akkor az Ellenállásnak meszeltek a Craiten és vége a polgárháborúnak, nyertek a gonoszok. Az egész ep.8 végkonkluziója hogy Luke hozza el a reményt a galaxisba. Ennek tükrében a jedik múlt időbe tevése nem másodlagos. De ez in-universe is világos. Snoke-ot például semmi nem érdekelte annyira mint a jedi rend elpusztitása és a Rebels is úgy kezdődik hogy az Erő használóknak pusztulniuk kell a birodalmi vezetés szerint. Oké, hogy vannak más célok is, de ez az egyik legfontosabb. A Halálcsillag is bármennyire sérülékeny volt egy Erőhasználó nélkül nem sikerült volna megsemmisiteni ami megint csak aláhúzza a tényt, hogy az Erőhasználókat komolyan kell venni. Ez nem egy sokadlagos projekt. Még külön szervezetet is létrehoztak a cél érdekében az Inkvizitorok képében, Vadernek meg elvileg sokáig ez volt az elsődleges feladata. Aztán jöttek Kananék és miután megpusztult néhány inkvizitor valamiért a Birodalom elkezdte hanyagolni a témát. A kérdés amit irsz az tényleg adja magát.

Most egyrészt, kicsit furának tartom, hogy Kanan halálát összekötöd olyan eseményekkel, ami 35 évvel azután történt, miután ő meghalt, de értem, mire gondolsz. Viszont ezek a "mi lett volna ha" feldobások eléggé megfoghatatlanok, ezért nem is tudok vele egyetérteni. Mert már a filmek is bizonyítják, hogy azért a Jedik nem elengedhetetlen részei a háborúnak. Az üldöztetésük prioritást élvez, persze, hiszen Sith-ek vezetik a Birodalmat, akik gyűlölik a Jediket, oké, de Luke-ot Jedinek az ep4-ben még nem nevezhetjük, nyilván rá nem is vadásznak. A Halálcsillag terveit nem Jedik szerezték meg, a Halálcsillagot pedig egy potenciális Jedi, de nem egy Jedi robbantotta fel. Luke akkor kapott mondjuk egy óra képzést, ettől még nem lett Jedi lovag. Az ep4-ben, amikor Luke kulcsfontosságú volt, se a Sith-eknek, se az inkvizítoroknak nem volt üldöztetni őt, mint Wedge Antillest, hiszen azt sem tudták, hogy létezik, nemhogy azt, hogy egyszer majd Jedi lovag lesz és 34 évvel később megmenti az Ellenállást, ami feltehetően később betesz az Első Rendnek.

És ami fontos: Luke-tól független volt rengeteg esemény. A Halálcsillag II elpusztításához Luke-nak abszolút semmi köze. Tök mindegy, hogy él vagy hal, tőle függetlenül ment oda az Uralkodó, hiszen nem Luke-ot, hanem a Lázadókat akarta odacsalni. És Luke nélkül robbantja fel Han a pajzsgenerátort, és Luke nélkül lövi szét Wedge és Lando a reaktort.

Persze, Craiten nincs, ki megmentse az Ellenállást, de ha Luke már harminc éve halott, szerinted bármilyen esemény lezajlott volna, amit az ep7-8-ban látunk, mikor az egész ep7 arra épül, hogy Luke-ot keresik? Eleve nincs Kylo Ren, ha Luke nem él már. Ha nincs Kylo Ren, ezernyi dolog máshogy alakul. Ha Snoke nem keresi Luke-ot, Finn sem kap lehetőséget a Jakkun, hogy lelépjen Poe-val, aki szintén Luke-ot keresse, és ha Finn nem lép meg, az Ellenállás sem leli meg a Csillagpusztítót, ahonnan aztán nem követik vissza Wexley-t, és akkor az Ellenállás bázisa nem lepleződik le, vagyis senkinek nem lesz oka elmenni a Craitre. Voala, a craiti csata meg sem történt, de ettől még ugyanúgy felrobbanthatták volna a Halálcsillag II-t a Lázadók császárostul.

Ha Luke meghal valamikor az ep4-6 idején, az olyan eseménysort indít el, amit végiggondolva azt is botorság kijelenteni, hogy a jövőbeli hősök eljutnak Craitre, nem megjósolni a végkimenetelt. 

Én azt sem hiszem, hogy nem maradna fenn Jedik nélkül. Egy évre vagyunk a yavini csatától. Kanan halott, több mint valószínű, hogy Ezra is eltűnik. Eztán legalább egy évig nincs potenciális Jedi a Lázadásban, valahogy mégis fennmaradnak. Aztán Luke az ep5-ben hónapokra otthagyja a Lázadást, valahogy mégis kibírják Jedi nélkül. Az ep6-ban pedig a legfontosabb csata előestéjén hagy hátra mindent Luke, és mégis győzelemre viszik a csatát nélküle.

 

Félreértés ne essék, nem akarom Luke szerepét kisebbíteni. A Craiten ő menti meg az Ellenállást, a Halálcsillag nélküle még működne (ez a két pont az, ahol Luke nélkül a jófiúknak meszeltek volna), és kulcsfontosságú szerepet töltött be a Sith-ek legyőzésében. Ugyanakkor ezen eseményeken túl a Lázadás az ep6-ra már Jedik nélkül is boldogult. Már túl nagyra nőtt a Szövetség, önállóakká váltak, és a kisemberek intézik azt, amit korábban Jedik végeztek. A polgárháborút nem Luke Skywalker nyerte meg, hanem a kisemberek a Szövetségben.

 

Szóval Kanan és a Jedik kiiktatása fontos, de nem annyira fontos, hogy aztán mindent megérjen rájuk feláldozni, és mással ne is törődjön senki, ha feltűnik egy Jedi valahol. Nem ezért vagy azért, de Hera és Sabine legalább akkora galibát okozott már, mint Kanan. És most, hogy Kanan már nincs, fog igazán kiderülni, mit ér a csapat. Mert én arra tippelek, hogy Ezra a kövi részben kiválik, neki ott lesz az útja az Erővel, amihez értelemszerűen a többiek nem tudnak hozzászagolni. Hera, Sabine, Zeb és Chop kénytelenek lesznek Jedi támogatás nélkül boldogulni, és nem hiszem, hogy belepistulnának. Sőt fájni fog a Birodalomnak.

 

1 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Oké, ezzel valamilyen szinten egyetértek, csak annyi a problémám, hogy a Birodalom in-universe az elképesztő arzenáljával sem tud mit kezdeni a lázadással és annak kiemelt, kiugróan hatékony tagjaival

Jó, ha reális lenne ez az egész, akkor már a scarifi csatát megnyeri a Birodalom, hiszen akkor a két csillagromboló nem csak nézője lett volna a csatának, hanem aktív résztvevője. :) De ugyanígy bukik a yavini csata is, hiszen akkor nem 8+3 TIE vadász megy ki, hanem 80, és báj-báj Lázadók Szövetsége. A hoth-i csatában sem egy tucat lépegetőt küldenek be, hanem a bázis fölött megfügg egy csillagromboló, aztán próbáljanak szökni, vagy ionágyúval a rombolóra lőni a lázadók. Stb... Ez a "baj" a mesékkel. Ahhoz, hogy a jók győzzenek, a gonoszoknak balf*sznak kell lennie, máskülönben a sárkány rég felzabálta volna a királylányt és a legkisebb parasztfiút is, meg a lovagokat, a királyt és mindenkit. :D Üdítő színfolt a Star Warsban, hogy kilenc filmből kétszer hagyták a gonoszokat győzni.

 

1 órával ezelőtt, Bomarr írta:

itt egyébként nem értek egyet azzal hogy Kananék állandó folyamatos betörései a birodalmi komplexumokba ugyanaz a kategória lenne mint Jyék vagy Finnék esete... előbbinél ehhez kellett egy jó helyen jókor ellopott komp és egy jelszó plusz egy rakás lázadó akik magukra vonták a figyelmet, utóbbinál egy külön szálban kellett szerezni a betöréshez egy kódtörőt és még igy is elkapták őket.... ehhez képest Kananék mindenféle különösebb erőfeszités nélkül jutnak be jószerivel mindenhova

Nana, Jyn és Kassian már rég a birodalmi bázison voltak, amikor kiadta a parancsot az elterelésre, ami csak ahhoz kellett, hogy ne figyeljenek fel túl gyorsan arra, hogy valaki az adatbázisban matat. De az adatbázisig simán eljutottak, sőt még arra is volt idejük, hogy egy droidot meglékeljenek. Arról nem beszélve, hogy a lopott komp előtt strázsáló birodalmi tiszteknek fel sem tűnt, hogy egy hófehér, simára borotvált képű tiszt a feketesisakos csávóval és két rohamosztagossal, majd egy szakállas, olajos bőrű birodalmi tiszt jött le a fekete sisakossal, meg egy semmiből előkerült droiddal. De az is gáz, hogy senkinek nem tűnt fel, hogy az a komp egy szétlőtt birodalmi bázisról való. Ráadásul, lopott kompokat és TIE vadászokat Kananék is buzgón használnak (lásd: Interdictor, vagy amikor megszerezték maguknak az új anyahajót a Ryloth-nál), és bár kódtörőjük nincs, nekik van Rexük, aki épp csak az egyike annak, akik kitalálták a birodalmi kódokat és eljárási procedúrákat. És ők is sokszor lebuknak azért.

 

1 órával ezelőtt, Bomarr írta:

A Birodalom in-universe képes bármilyen nyert pozicióból vesziteni. Emiatt sem hiszek annyira ebben a Tie projektben. Lehet bármilyen szuper ez a hajó nem létezik hogy a Birodalom ne tudná elveszteni vele a csatákat. Hisz állandóan ezt csinálja. Thrawn remekül sarokba szoritotta a lázadókat az előző évad végére -nem kevés erőforrást felhasználva erre... egy rakás olyan vesztes csata volt amiknek a végén elhangzott hogy ez a nagyobb jó érdekében zajlik. Aztán minden fontos elem kicsúszott a keze közül. Ha egyszer in-universe ennyire nem működőképes a Birodalom a Lázadók leverésében akkor szerintem in-universe is nagy dolog kéne legyen hogy végre valaki megölt nem akárkit hanem egy jedit. Valakit akit évek óta üldöznek, inkvizitorokat meg Vadert is ráküldték eredménytelenül. Persze ehhez be kéne ismerjék a saját tehetetlenségüket.

Alapjáraton az előző évad végén, ha mindenki csinálja, amit Thrawn mond, akkor ott jelentéktelen veszteségekkel (egy AT-AT, néhány AT-DP és TIE vadász) leverik a Lázadókat, és Kanan, Ezra, Hera, Sabine és Chopper már rég feledésbe merültek volna. Tulajdonképpen elég lett volna, ha Constantine nem hülye. Abban igazad van, hogy a TIE Defenderek önmagukban nem nyerik meg a csatákat, ha a katonák nem hallgatnak a parancsnokra, és még balf*szok is. Szépen teljesít a Defender a lothali űrcsatában, és ki cseszte el? A pilóta, Vult Skerris, neki köszönhetően ment félre minden, mert nem hallgatott a parancsnokára. Pont, mint Atollonon. Ugyanakkor azért írjuk Thrawn javára, hogy ezután a hoppá után a Lázadók mégis csak roncsokként hulltak alá az égből.

Ugyanakkor a Defenderek még a balfütyik kezében is halálosabbak, mint a mezei TIE vadászok. Hadd fogalmazzak így: Mi az eredményesebb? Ha balherék vezetnek harcra alkalmatlan gépeket, vagy, ha ugyanezek a fütyik vezetik a harctér valaha volt legjobb gépeit? Persze az ideális az lenne, ha a harctér legjobb hajóit tehetséges pilóták vezetnék, de ilyenje nem igazán akad a Birodalomnak, tehát a rosszból kell valami jót kihoznia az olyanoknak, mint Thrawn.

 

És mint írtam, szerintem, ha nem Thrawn, hanem Tarkin jelentkezik be, vagy Vader, ők nem is cseszik le Pryce-t. Szóval én úgy érzem, in-universe sem jelentéktelen, hogy egy Jedi meghalt, csak Pryce egyszerűen olyan embernek szólt, akinek a szívügyét tette tönkre, és aki valószínűleg nem is érzi át, mennyire jelentős egy Jedi kinyiffantása. Az biztos, hogy ez így magából az epizódból nem jön le, ha csak abból nem, hogy Pryce mennyire örül - jó lenne látni, hogy viszonyult a hírhez Tarkin, aki ugye eléggé bebukta Kanan eliminálását. A lényeg az, hogy szerintem azok, akiknek nem fűződik érdeke Lothalhoz, elismerik Kanan elpusztításának jelentőségét, csak mi őket nem láttuk most.

Az meg, hogy a Birodalom miért nem foglalkozik a két Jedivel különösebben, nos... Én bízom benne, hogy erre még fény derül.

Spoiler

Bízom benne, hogy az Uralkodónak vannak személyes tervei Ezrával és Kanannel, azért nem zargatták őket tovább.

10 perccel korábban, Donát írta:

Ès arról mit gondoltok, hogy nem Thrawn kapta Kanan kinyírásának a jogát, amit fentebb pedzegettem?

Szerintem ez nem azért jött így ki, hogy később így könnyebb legyen kiírni, hanem azért, mert az ő karakterébe ez nem fért bele. Thrawn nem lövette volna szét azt, ami kulcsfontosságú a saját projektjében. Még szerintem a hajóra sem lő rá, nehogy a robbanás vagy a lezuhanó roncsok durrantsák ki az üzemanyagtartályokat. Ide egy olyan meggondolatlan személy kellett, aki ezt bevállalja. Mivel a Rebelsben a birodalmi oldalról alaposan elfogytak a vezető beosztású emberek (Pryce-t és Kallust leszámítva az összes nevesített birodalmi vezető halott, Kallus meg átállt), így nem volt más választás: Pryce.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 perccel korábban, Donát írta:

Ès arról mit gondoltok, hogy nem Thrawn kapta Kanan kinyírásának a jogát, amit fentebb pedzegettem?

Ez valahol ironikus is. Megmondom őszintén, fogalmam sincs miért ő kapta ezt a jogot Filoniéktól. :) Szerintem Pryce-nak a legnagyobb győzelme egyben a legnagyobb veresége.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem most már világos, hogy Pryce-nak ez semmilyen szinten sem győzelem. Neki vége. Csak ideig-óráig hihette, hogy jót tett. Egyetlen egynek győzelem, az pedig Kanan, aki a halálával együtt teljesítette az akciót.

Pontosan ezért nem lehetett, hogy Thrawn skalpja legyen Kanan, mert Kanan olyan hősi halált halt, ami arról szólt, hogy a halálával győzelmet ért el. Nyilván ez volt a célja az íróknak, ezért találták ki, hogy akkor a TIE defender program lássa kárát, mint kb. a sorozat legfontosabb fegyverténye a birodalmi oldalon.

 

Szóval így Thrawn csak veszített volna a megbecsüléséből, a fenyegető jellegéből, főképp a végjátékra. Kíváncsi leszek, hogy zárják le a sztoriját, mert most nekem úgy tűnik, h vmiképp átadja az uccsó részekre a stafétát Palpatine-nak. De szerintem Thrawn figurájának ez a sorozat még csak a pilot-ja volt, ahogy Ahsoka-t is szerintem még fogjuk látni fontos szerepben. Ahsoka visszatérése most már nem nagyon lehet más szerintem, csak egy clifhanger-szerű visszahozás, ami tease-elheti az esetleges jövőbeli sorozatát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Most egyrészt, kicsit furának tartom, hogy Kanan halálát összekötöd olyan eseményekkel, ami 35 évvel azután történt, miután ő meghalt, de értem, mire gondolsz. Viszont ezek a "mi lett volna ha" feldobások eléggé megfoghatatlanok, ezért nem is tudok vele egyetérteni.

Ezt megértem de pont ezért nem siratom az új Tie projektet. Mert az egész egy nagy "mi lett volna ha". Ha megépül akkor a Birodalom egymás után nyeri a csatákat (vagy nem). A Birodalom tele van feltételes módba tett győzelmekkel. Bezzeg ha Thrawnnak jobban összejöttek volna a dolgok az évadzáróban, bezzeg ha tudtak volna élni a fölényükkel abban a rengeteg helyzetben amikor lehetőség volt rá. A Birodalom bármilyen nyert helyzetből tud vesziteni. Biztos vagyok benne hogy erre a mutatványra az új Tie vadászokkal is képesek lettek volna. De hogy mi lett volna azt nem tudjuk. Kanan megölése viszont nem feltételes. Ez legalább tényleg megtörtént.

És igen abban egyetértek, hogy Hera és Sabine is rendkivül fontos. A Ghost csapat összes tagja nagyon fontos. És egyiküket se sikerült eddig kiiktatni. Eddig.

12 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Nana, Jyn és Kassian már rég a birodalmi bázison voltak, amikor kiadta a parancsot az elterelésre, ami csak ahhoz kellett, hogy ne figyeljenek fel túl gyorsan arra, hogy valaki az adatbázisban matat. De az adatbázisig simán eljutottak, sőt még arra is volt idejük, hogy egy droidot meglékeljenek. Arról nem beszélve, hogy a lopott komp előtt strázsáló birodalmi tiszteknek fel sem tűnt, hogy egy hófehér, simára borotvált képű tiszt a feketesisakos csávóval és két rohamosztagossal, majd egy szakállas, olajos bőrű birodalmi tiszt jött le a fekete sisakossal, meg egy semmiből előkerült droiddal. De az is gáz, hogy senkinek nem tűnt fel, hogy az a komp egy szétlőtt birodalmi bázisról való. Ráadásul, lopott kompokat és TIE vadászokat Kananék is buzgón használnak (lásd: Interdictor, vagy amikor megszerezték maguknak az új anyahajót a Ryloth-nál), és bár kódtörőjük nincs, nekik van Rexük, aki épp csak az egyike annak, akik kitalálták a birodalmi kódokat és eljárási procedúrákat. És ők is sokszor lebuknak azért.

Jynéknél az hogy a komp a szétlőtt bázisról van szerintem nem probléma: elvégre nem halt meg mindenki a bázison. Később a helyi biztonsági ember még a képregényekben is feltünik (lefokozva). A Ghost csapatnál viszont rengeteg rögtönzött betörés sül el jól. Rengeteg.

12 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

A lényeg az, hogy szerintem azok, akiknek nem fűződik érdeke Lothalhoz, elismerik Kanan elpusztításának jelentőségét, csak mi őket nem láttuk most.

Ez a lehetőség viszont tetszik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Szerintem ez nem azért jött így ki, hogy később így könnyebb legyen kiírni, hanem azért, mert az ő karakterébe ez nem fért bele. Thrawn nem lövette volna szét azt, ami kulcsfontosságú a saját projektjében. Még szerintem a hajóra sem lő rá, nehogy a robbanás vagy a lezuhanó roncsok durrantsák ki az üzemanyagtartályokat. Ide egy olyan meggondolatlan személy kellett, aki ezt bevállalja. Mivel a Rebelsben a birodalmi oldalról alaposan elfogytak a vezető beosztású emberek (Pryce-t és Kallust leszámítva az összes nevesített birodalmi vezető halott, Kallus meg átállt), így nem volt más választás: Pryce.

Ez világos, de Kanan halálának a körülményeit is az írók szülték. Thrawn gyilkolása esetében lehetett volna ez más is.

 

Szerintem az lehetett, amit Indy írt, hogy Kanannak hősi halált akartak, és nem akarták, hogy ezt beárnyékolja Thrawn diadala. Sajnálom egyébként, mert jó lett volna, ha Thrawn érdemei mellé fel tudjuk sorolni azt is, hogy kinyírt egy Jedit. Bár személy szerint a főadmirálisnak ennél komplexebb tervei vannak, így saját magának ő nagy érdemként ezt nem könyvelné valószínűleg el, de out of universe ez mindenképpen további támaszték lenne az "Ő nem egy szimpla Birodalmi" jelenség mellé.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Ha megépül akkor a Birodalom egymás után nyeri a csatákat (vagy nem). A Birodalom tele van feltételes módba tett győzelmekkel. Bezzeg ha Thrawnnak jobban összejöttek volna a dolgok az évadzáróban, bezzeg ha tudtak volna élni a fölényükkel abban a rengeteg helyzetben amikor lehetőség volt rá. A Birodalom bármilyen nyert helyzetből tud vesziteni.

Ez rávilágít arra miért buktak el. Egy tökéletesen működő szervezetet sokkal nehezebb lett volna legyűrni. A Rebels arra tökéletes, hogy megmutassa a Birodalmiak ostobasággal vegyült arroganciáját. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

56 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Sz lett volna morbid, ha Sabine a robbanó porral festi le. Aztán csak egy gombnyomás kell. :D

Én azt hittem sima gránátot rakott rá amikor harcolnak.

 

És ha már az a harc, tetszett ahogy Zeb beindult és úgy kellett leállítani, az valóban egy valós reakció volt és nem volt szépítve a fiatal korosztály kedvéért.

Remélem Kanan nem tér vissza semmilyen formában, a nagy farkas megjelenésénél féltem, hogy valami megtestesülése lesz Kanannak, de hál'isten nem. Ha visszatérne az kicsit levonna a halálának jelentőségéből szerintem.

Tudom a sorozat jellegéből és a történet vezetésből adódik, de kicsit furcsa volt nekem milyen hamar túlteszi magát Hera Kanan halálán.

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

Remélem Kanan nem tér vissza semmilyen formában, a nagy farkas megjelenésénél féltem, hogy valami megtestesülése lesz Kanannak, de hál'isten nem.

Pedig az a nagy farkas elviekben erre hajazna de szerencsére nincs a szánkba rágva. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

OFF

7 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Jynéknél az hogy a komp a szétlőtt bázisról van szerintem nem probléma: elvégre nem halt meg mindenki a bázison. Később a helyi biztonsági ember még a képregényekben is feltünik (lefokozva).

Hát éppen ez a gond, hogy maradtak túlélők, és senki nem jelentette, hogy a lázadók elvittek egy birodalmi kompot. Már rég le kellett volna jelenteni, hogy az XYZ számú kompot a lázadók ellopták, a hajó kódjait meg érvényteleníteni kellett volna a felfedezés pillanatától számított első percben. Ennek ellenére Jynék még visszamentek a Yavin IV-re, lezavartak egy tárgyalást a Szövetségben, megszervezték a Zsivány Egyest és csak ezután mentek el a Scarifra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A drámai előzményeket remekül fűzték tovább. Különösen tetszett, hogy mindenki másképp, a maga módján élte meg/ki a gyászát. Ritka látvány, hogy a csapatból mindenki (értsd mindenki) teljesen magába roskadt és kiábrándult. Hera és Ezra is csak félrevonul, Sabine és Zeb külön utakon cselekszik, ráadásul rendkívül önveszélyes módon. A többi lázadó most igencsak magára maradt, nekik kell kitalálni valamit, most a Ghost csapatából senki nem fog vezetőként funkcionálni. Chopper jelenetei gyönyörűek lettek, ahogy vigasztalja Hera-t, az a jelenet önmagáért beszél.

 

Ezra és az újabb farkaskaland érdekes. Megvan a misztikum, de azért árnyalták. Egyrészt az egész értelmezhető egyfajta álomként, másrészt pedig nem jelentették ki egyértelműen, hogy a legnagyobb farkas konkrétan Kanan reinkarnációja. Bár nyilván tagadhatatlanul köze van hozzá, már csak amiatt is, hogy a halála után jelent meg, illetve a szemei nagyon árulkodóak. Ugyanakkor örülök, hogy ezen a határvonalon meg is álltak.

Szerintem sem lenne jó, ha túlerőltetnék ezt az igazából senki nem hal meg vonalat. Bőven elég az, hogy ott az Erőszellemes lehetőség, semmi szükség arra, hogy még állatok képében is tovább élhessen valaki. Meg azért lássuk be, bármilyen szép ívet is futott be Kanan, messze van ő még attól a szinttől, hogy bármilyen formában megőrizze a tudatát a halál, pontosabban az Erővel való eggyé válás után. Ha ehhez elég lenne egy nemes halál, akkor tele lenne a galaxis egykori jedik szellemeivel/lelkeivel.

 

Azért a Birodalom szemszögéből is eléggé érdekesek a történtek. Tarkin és Thrawn beszélgetése megint rávilágított arra, hogy előbbi mekkora számító és arcátlan szemétláda. Az pedig elég kemény, hogy Thrawn személyesen megy Palpihoz. Krennic és a Csillagpor-projekt megemlítése rengeteget tett hozzá ehhez a vonalhoz, az is beugrott, hogy az "igazgató" mennyire ridegen volt tartva. Már az csoda volt, hogy Vaderrel válthat pár keresetlen szót. Ehhez képest Thrawn személyesen járulhat Sidious elé.

Az egyértelmű, hogy a Defender-projektnek ezzel befellegzett. Palpinak alapból a HCs lehetett fontosabb, ill. eleve azért kellett Thrawnnak felkerekedni, hogy valahogy meggyőzze az uralkodót, szóval nagyon necces volt ez. Pryce akciója után meg reménytelen. Amúgy nem egy agytröszt az a nő. Nem is feltétlen a cselekedete miatt, de ahogy ezt megpróbálta leplezni, az elég amatőr volt. Meg ha lett volna minimális érzéke is a "politikához", akkor elébe megy Thrawn számonkérésének és inkább kapcsolatba lép mondjuk Tarkinnal és beszámol, hogy megölte a jedit, még ha nagy árat is fizettek érte.

Az egy rendkívül jó kérdés, hogy a Birodalomnak megérte-e Kanan ezt a robbantást. Azt hiszem erre már soha nem kapunk választ, mert túl sok a kérdőjel. Elsősorban tudni kéne milyen potenciál volt még Kananban, ami egy jedi esetében nagyon nehéz kérdés, mert masszívan tud eszkalálódni a szerepük és jelentőségük. A másik oldalon pedig azt se tudjuk, hogy a Defenderekből mi sült volna ki, mennyire tudta volna jól használni a Birodalom, mekkora fegyvertény lett volna pár ilyen hajó a kezükben.

 

Amit viszont biztosan tudunk, hogy az egyes birodalmiak hogyan élik meg ezt a szitut.

Pryce egyértelműen azért döntött így, mert egy soha vissza nem térő lehetőséget látott arra, hogy végre valami igazán nagy eredményt érjen el. Azért ő is láthatja, hogy szépen fogynak a tisztek, valamit muszáj villantani, hát most megvolt rá az esély. Hozzátenném, ő nemcsak Kanant akarta kinyírni, hanem Hera-t és Sabine-t is. Nyilván a jedi jelentette volna messze a legnagyobb fegyvertényt, de azért a többiek sem elhanyagolhatóak. Ezt is kalkuláljuk bele abba, hogy kiadta a parancsot. 3 ilyen fontos lázadók kiiktatni nem kis dolog, olyannyira nem, hogy igazából a 66-os kiadása után egy ilyen "aratás" soha nem adatott meg a Birodalomnak.

Szóval én ezért nem marasztalnám el a kisasszonyt. Az más kérdés, hogy aztán bután kommunikálta a dolgot. Az pedig megint csak más, hogy akármennyire is fognak ennek örülni a sithek és Tarkin, neki ettől függetlenül befellegzett. Egyrészt mert Thrawn viszont nagyon zabos lesz. Másrészt azért, mert Tarkinék szeretnek igen mostohán bánni azokkal, akik bármilyen eredményt elérnek (lásd Krennic). Szóval az tuti, hogy megvédeni nem fogják Pryce-t, akkor se, ha amúgy egyetértenek a tettével.

Tarkin szerintem egyértelműen inkább örül ennek a fejleménynek. Többször bizonyította már, hogy a jelentős veszteségek abszolút nem érdeklik, ha arról van szó, hogy kellőképp nagyot tudnak ütni a lázadókon. A sitheknek szintén nagyobb öröm lesz egy jedi megölése, mint egy új hajótípust gyártó üzem. Igazából Thrawn bukik ezzel rengeteget. És nemcsak amiatt, mert az ő kulcsprojektje el lesz kaszálva. De eddig hiába a nagy szavak, a nagy stratégiák, áttörő sikert mégse tudott elérni, Pryce meg a szerényebb képességei ellenére is megölt egy jedit és a Ghost vezető tagját.

Most azon lehet vitázni, hogy ez jó döntés volt-e, de pontosan tudjuk hogyan gondolkodnak a Birodalom vezetői. Hát nem úgy, ahogyan Tkrawn, szóval aligha fogja tudni bárhogy is megvédeni az álláspontját. Az igazán jó irány az lenne ezen a vonalon, ha ezzel ütnék be a kritikus szöget az admirális és a Birodalom kapcsolatának koporsójába. Ennek mentén jól ki lehetne vonni a képből kék barátunkat. Ha ebből konfrontáció lesz az uralkodóval, plusz még le is cseszik Thrawnt a hozzáállása miatt, akkor kész a pite.

 

Sabine és Zeb akciója ötletes volt, az viszont nekem sem tetszett, hogy simán hagyták Rukh-ot és visszaküldték a "feladónak". Az addig tökéletesen működött, hogy Sabine-nak kell visszafogni a fékevesztett Zebet. Sabine művészi vénájának újabb gyümölcse is tök jó. Viszont, hogy aztán ebből az jöjjön ki, hogy simán elengedik, az azért nem túl bölcs, mondhatni gyerekes, no meg klisés. A rész végére viszont mindenki megtalálja a maga feladatát és útját. Kanan áldozatának pedig így volt igazán értelme. Ha minél hamarabb túlteszik magukat az elvesztésén, élnek a gyár leállásából adódó lehetőséggel és gondoskodnak arról, hogy Kanan önfeláldozása ne legyen hiábavaló.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ha ebből konfrontáció lesz az uralkodóval, plusz még le is cseszik Thrawnt a hozzáállása miatt, akkor kész a pite.

 

Azért Palpatine nem tolhatja le Thrawnt szerintem, hogy a projekt léket kapott pont akkor, amikor ő magához kérette a Főadmirálist. Palpatine ennél opportunistább szerintem. Bár nem néztem meg a következő részek előzeteseit, de szerintem Palpatine inkább lehetőséget fog látni ebben és megbízza Thrawnt valami jóval fontosabb feladattal, ami magyarázni fogja a későbbi távollétét. Bár most tényleg úgy fest, hogy Thrawn bukott a legtöbbet Pryce döntésével, de az a megérzésem, hogy felfelé fog bukni a chiss. Csak előtte még kinyírja Pryce-t. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a felfelé bukás érdekes elgondolás. A birodalmi katonai hiearchiában igazán már nincs hová fölfelé buknia egy főadmirálisnak, legfeljebb császár lehet belőle, mint ahogy elméletileg végül Sloane is azzá lett. Ez a legmagasabb katonai rang a Birodalom haditengerészetében. Ugyanakkor még kaphat politikai rangot, azaz lehet belőle moff, azaz kormányzó. Na most, egy Thrawn kaliberű embert, vagyis ez esetben chisst már nem hiszem, hogy szimpla szektorkormányzóvá neveznének ki, ugyanakkor tudjuk, hogy egy évvel eme epizód eseményei után megüresedik a Peremvidék kormányzói széke. Így nem lenne elképzelhetetlen, hogy Thrawnt nevezi ki Palpatine oda. Megtarthatná a katonai rangját, mint főadmirális, és megkapja a nagymoff politikai rangot, így ő kormányozná a Peremvidéket. Ez meg elég magyarázat lenne, miért nem ő hajkurássza tovább a Lázadókat, már azon a nyilvánvaló magyarázaton kívül, amit a filmek szolgáltatnak: mindig nála magasabb rangú kutatott a Szövetség után, így ő abszolút fölösleges volt a filmekben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 perccel korábban, Donát írta:

Azért Palpatine nem tolhatja le Thrawnt szerintem, hogy a projekt léket kapott pont akkor, amikor ő magához kérette a Főadmirálist.

Nem is erre gondoltam. Hanem arra, hogy ha Thrawn szóvá teszi, hogy Pryce ostobasága miatt hasalt el a projektje, akkor Sidious a fejére koppinthat, hogy márpedig egy jedi kiiktatása igenis fontosabb, mint a Defender-program. Ebből pedig lehet konfliktus, nem is csak azért, mert Thrawn szívének nyilván kedvesebb a saját projektje, hanem mert teljesen más a hozzáállása a kérdéskörhöz. Ez Tarkinnal szemben még jobban kiéleződhet.

Thrawn egy megfontolt stratéga, aki hosszútávra tervez és mindig globálisan gondolkodik. Neki az az elv nem működik, hogy áldozzanak fel valami olyat, amitől később nagy sikereket várhatnak, azért, hogy pillanatnyilag jobban fájjon a lázadóknak. Ő nem akar az adott pillanatban övön aluli ütéseket bevinni, inkább folyamatosan a későbbi KO-t készíti elő. Tarkin egyáltalán nem ilyen, de ekkortájt már Sidious se feltétlenül. Illetve az uralkodónál inkább az a döntő tényező, hogy sithként teljesen más az értékrendje.

Thrawn viszont annyiból kellemetlen helyzetben van, hogy az ő hozzáállása eleve csak hosszútávon hozhat igazán komoly eredményeket. Ráadásul ehhez több összetevő is szükséges, mások közreműködése. Amit pl. Pryce csinál, vagy amikor Tarkin felrobbantja a kommunikációs tornyot, az egy adott helyzet kihasználása, aminek rögtön és biztosan megvan a látványos eredménye. Thrawn kivárása meg csak napok, hetek, akár hónapok múlva hozhatja meg az áttörést, de akkor se biztos a siker, mert a többi birodalmi töketlensége, vagy egy olyan váratlan dolog, mint Bendu, keresztül is húzhatja a számításait. Ez többször meg is történt, így igazából nagy eredményt nem tud felmutatni, mindig elbukott annak kapujában. Ebből fakadóan pedig nincs lehetősége érdemben kiállni magáért abban az esetben, ha egy Tarkin vagy Sidious nem tartják elég jónak, sikeresnek, hatékonynak.

 

Van egy másik téma, ami eszembe jutott a két rész kapcsán. Vajon mikor felejtik már el a "rosszak" ezeket az értelmetlen vallatásokat? Most komolyan, egészen az Ep.7-ig egyetlen olyan eset sincs, amikor akár csak egy kicsit is hasznos félinformációt kiszedtek volna bárkiből is. Semmi értelme az egésznek. A Rebels-ben is már akkor kellett volna megölni anno Kanant vagy most Herat, amikor az első lehetőségük meg lett volna rá. Vagy tegyenek próbát, hátha valami csoda folytán épp bejön, de ha nem, akkor zárják rövidre a témát.

Vagy ha már ennyire infókat akarnak, akkor miért nem vetik be mondjuk Vadert? A 7-ben látjuk az egyetlen sikeres vallatást, amikor is Kylo (persze a felesleges kínzások után) az Erővel megtöri Poe-t és megszerzi, amit kell. Ez ellen nemigen van mit tenni, hiába akar bármennyire erősen is ellenállni a másik fél, nincs mit tenni.

Persze nem mindig teljesen hatásos (lásd Cad Bane), de azért baromi jó hatásfokkal működhetne. Nyilván nem fogják minden jöttmenthez riasztani konkrétan Vadert, de azért egy Kanan vagy Hera esetében már indokolt lehetne. Az meg pláne vicces, amikor a 4-ben elfogják Leiát, Vader ott sertepertél, ennek ellenére szerencsétlenkednek a kínzással, meg a droiddal, aztán hülyére veszi Tarkint is, ahelyett, hogy Vader nekiesne az Erővel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most nem rangban gondolkodtam a fölfelé bukás kapcsán (ehhez annyira nem értek :) ) mint inkább megbízatások terén. Én nem hinném, hogy az Uralkodó bizodalma megingott Thrawnban, sőt. Szerintem nem kimondottan egy szektor vagy galaxis rész irányítását bízza rá a Császár, hanem egy speciális, különleges megbízást fog kapni. Szerintem a Defender project anyagi nehézségei csak ürügy volt Sidiousnak, mert a valódi okról szerintem Tarkin se tud.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 perccel korábban, Donát írta:

Szerintem nem kimondottan egy szektor vagy galaxis rész irányítását bízza rá a Császár, hanem egy speciális, különleges megbízást fog kapni.

Ebben is van ráció, és sokan számítanak arra, hogy Sloane vele találkozott az Eclipse-en az Ismeretlen Régiókban. Aminek annyiból van értelme, hogy Sidious Thrawn tudását is felhasználta ahhoz, hogy utat találjon az Ismeretlen Régiókba, így van annak értelme, hogy az onnan származó főtisztjét tegye fel a zászlóshajójára, amit odaküld.

 

9 perccel korábban, pb69 írta:

Van egy másik téma, ami eszembe jutott a két rész kapcsán. Vajon mikor felejtik már el a "rosszak" ezeket az értelmetlen vallatásokat? Most komolyan, egészen az Ep.7-ig egyetlen olyan eset sincs, amikor akár csak egy kicsit is hasznos félinformációt kiszedtek volna bárkiből is. Semmi értelme az egésznek. A Rebels-ben is már akkor kellett volna megölni anno Kanant vagy most Herat, amikor az első lehetőségük meg lett volna rá. Vagy tegyenek próbát, hátha valami csoda folytán épp bejön, de ha nem, akkor zárják rövidre a témát.

A filmekben nem láttuk, de a könyvekben volt már arra precedens, hogy a vallatás sikerrel járt. Wexley apja például ilyen, árult el hasznos infókat a Birodalomnak a kínzások hatására. Kanant meg ugye eleve Vader elé akarták vinni, hiszen ne felejtsük, Mustafarra mentek vele, és tudjuk, kinek van ott apartmanja. ;) Ami meg Leiát illeti, a könyvekből már tudjuk, hogy nem csak szurit kapott. Vadert pont ez nyűgözte le, hogy Leia minden fizikai és mentális kínzásnak ellenállt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2018. 02. 22. - 11:36, Ody Mandrell írta:

Ráadásul mintha a farkasok haragudtak volna rá valamiért. Az elején legalábbis nem tűntek barátságosnak. Talán Kanannal voltak terveik? Nagyon várom a következő részt. 

 

Ezen először én is fennakadtam. Ugyan miért haragudtak rá? A Rebelt Assault végén úgy tűnt, hogy pontosan ők győzték meg Kanant arról, hogy fel kell áldoznia magát, de legalábbis arról szóltak neki, hogy meg fog halni. Vagyis nem Ezra valamiféle baklövésének köszönhető a halála. Egyrészt Kanan maga adta át Ezrának a parancsnoki pozíciót, másrészt Ezra terve jó volt, az hogy Kanan meghalt, Pryce-nak köszönhető egyedül, aki bármi áron likvidálni akarta őket.

 

Aztán az jutott eszembe, hogy talán a haragjuk nem Ezra ellen szól, hanem a helyzet ellen, amibe a Jediség került. Ezért kell mennie Ezrának, hogy megmentse a lothali templomot. A farkasok dühe csak arra szolgált, hogy felrázzák az apátiából, amibe Kanan halála miatt került, arra, hogy érzékeltessék vele, nem késlekedhet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2018. 02. 24. - 10:23, pb69 írta:

Ezra és az újabb farkaskaland érdekes. Megvan a misztikum, de azért árnyalták. Egyrészt az egész értelmezhető egyfajta álomként, másrészt pedig nem jelentették ki egyértelműen, hogy a legnagyobb farkas konkrétan Kanan reinkarnációja. Bár nyilván tagadhatatlanul köze van hozzá, már csak amiatt is, hogy a halála után jelent meg, illetve a szemei nagyon árulkodóak. Ugyanakkor örülök, hogy ezen a határvonalon meg is álltak.

Szerintem sem lenne jó, ha túlerőltetnék ezt az igazából senki nem hal meg vonalat. Bőven elég az, hogy ott az Erőszellemes lehetőség, semmi szükség arra, hogy még állatok képében is tovább élhessen valaki. Meg azért lássuk be, bármilyen szép ívet is futott be Kanan, messze van ő még attól a szinttől, hogy bármilyen formában megőrizze a tudatát a halál, pontosabban az Erővel való eggyé válás után. Ha ehhez elég lenne egy nemes halál, akkor tele lenne a galaxis egykori jedik szellemeivel/lelkeivel.

Csak később jöttem rá, hogy valóban jó volt így. Azaz álom is lehetett a nagy farkas. Egyébként nem csak a szeme hanem Kanan jele is a farkas fején volt. :D

 

2018. 02. 24. - 10:23, pb69 írta:

Szóval én ezért nem marasztalnám el a kisasszonyt. Az más kérdés, hogy aztán bután kommunikálta a dolgot. Az pedig megint csak más, hogy akármennyire is fognak ennek örülni a sithek és Tarkin, neki ettől függetlenül befellegzett. Egyrészt mert Thrawn viszont nagyon zabos lesz. Másrészt azért, mert Tarkinék szeretnek igen mostohán bánni azokkal, akik bármilyen eredményt elérnek (lásd Krennic). Szóval az tuti, hogy megvédeni nem fogják Pryce-t, akkor se, ha amúgy egyetértenek a tettével.

Plusz még tegyük hozzá, hogy Palpinek lehet kapóra jött ez az eset. Lehet, hogy eddig nem volt fogás a programon amiért leállíthatná. Most már van indoka.

 

2018. 02. 24. - 10:23, pb69 írta:

Az igazán jó irány az lenne ezen a vonalon, ha ezzel ütnék be a kritikus szöget az admirális és a Birodalom kapcsolatának koporsójába. Ennek mentén jól ki lehetne vonni a képből kék barátunkat. Ha ebből konfrontáció lesz az uralkodóval, plusz még le is cseszik Thrawnt a hozzáállása miatt, akkor kész a pite.

Vagy Thrawn új projektje az ismeretlen régiókba szólítja majd. ;) El tudom képzelni, hogy az Uralkodó megbízza egy ilyen feladattal (látom ez Donátnak is eszébe jutott).

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Farkasok és Dume: bár nincs rá kézzelfogható bizonyíték, én most efféleképpen látom. A Lothalon komoly az Erő jelenléte, és ez a helyi élővilágba is beivódott. A legfőbb - mondjuk így - képviselője az Erőnek ezen a bolygón a lothfarkasok, amik magas intelligenciával bíró állatok, és magasabb szinten állnak kapcsolatban az Erővel. Még nem olyan intelligensek, mint egy ember, de azért annyira már intelligensek, mint a főemlősök vagy a delfinek. Elég intelligensek ahhoz, hogy tudatosan használják az Erőt a tudat manipulálására. Ezért válhatnak kámforrá a szem számára, vagy éppen ezért tűnhet úgy, hogy beszélnek, de ez szerintem csak az, amit láttatni akarnak, és ezt a tudat manipulációjával érik el. Persze lehet, hogy nem is tudatos, hanem ösztönös ez a manipulálás.

Maga Dume fizikai formában nem létezik, csak Ezra "álmában" jelent meg. A többi farkas ott volt, ők vitték oda a követ, Ezra érzékelte is őket, ezért megjelentek "álmában". Azért az idézőjel, mert szerintem nem aludt, inkább afféle meditatív állapotba került. Dume pedig részben Kanan manifesztációja volt. Qui-Gontól tudjuk, hogy a holtak szellemei beolvadnak a Kozmikus Erőbe (valószínűleg innét ered az "eggyé vált az Erővel" kifejezés), ahonnan idővel visszatérnek az Élő Erőbe és a midi-chlorianok által új élet részévé válnak. Szóval a Galaxisban dívik a reinkarnáció. Kanan szelleme tehát beolvadt a Kozmikus Erőbe, így az Erő felhasználta azt ilyen kezelhető farkasformában, hogy képes legyen Ezrával közvetlenebb módon kommunikálni. Erre azért lehet szükség, mert nagyon fontos dologról van szó, Ezra pedig fogékonyabb a közvetlen utasításra, pláne, ha úgy véli, hogy az a mesterétől jött.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Biztos, hogy Dume nem létezik fizikai valójában, ezért nekem tetszik ez a magyarázat. Egy Erő jelenés kinek másnak is szólhatna mint Ezrának? Jó, hogy így oldották meg, mert ha Dume fizikailag is létezne az nem tetszene.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.