Ugrás a kommentre

Claudia Gray: Into The Dark


Ody Mandrell

A könyv értékelése  

8 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál a könyvnek?

    • 5 - kiváló
      6
    • 4 - jó
      2
    • 3 - közepes
      0
    • 2 - gyenge
      0
    • 1 - rossz
      0


Ajánlott hozzászólás

Elméletileg héten megjöhet hozzám. Viszont most az Árnyak királynőjét kell kiolvasnom. Nem hosszabbítható, és már nagyon benne vagyok.

Illetve kevesebb, mint egy hónapom van teljesíteni két molyos kihívást, melyek keretében a Szilmarilokat és A hobbitot kell elolvasni, úgyhogy lehet, hogy most ezek utánra halasztom egy kicsit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 minutes ago, NorbiLordi said:

Nem tudom akkor be volt e már jelentve a High Republic korszak mikor megjelent a képregény, de fene gondolta, hogy afféle előzetes lesz hozzá :D 

Akkor még csak teaselték a Dooku hangoskönyben és ebben. A bejelentés azt hiszem tavaly volt. Ja és Norbi, einstandolom a #1 Geode fan címet tőled.:P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 perccel korábban, NorbiLordi írta:

Nem tudom akkor be volt e már jelentve a High Republic korszak mikor megjelent a képregény, de fene gondolta, hogy afféle előzetes lesz hozzá :D 

Nem tudom, de elmennek Elphronára is, ahol Loden Greatstorm és Bell Zettifar is állomásoztak. Ez a Jedik fényében van benne.

 

8VDCw86v5DYmWfbkZ4p8uDt9AD4uIEYHV51Qq0Np

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 perccel korábban, Bomarr írta:

Valószínűleg? :D Ez gyakorlatilag 100 százalék.

Nagyon jó világépítés. A denghir utánzatokról nem beszélve.

 

7 perccel korábban, Iqvi írta:

Olvasom a könyvet és amikor Leox és Affie hallgatják a segélykérő üzeneteket valaki mondja, hogy a Bespin-rendszerben ragadt. Érdekes hogy régen így hívták az Anoat rendszert

Tényleg érdekes, de simán lehet. Vagy csak elírás. :D Amúgy nekem nem tűnt fel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 órával ezelőtt, Iqvi írta:

Ja és Norbi, einstandolom a #1 Geode fan címet tőled.:P

 

Attól tartok ez nem így működik :D 

 

power lightsaber GIF

 

10 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Nagyon jó világépítés. A denghir utánzatokról nem beszélve.

 

Szerintem azok nem utánzatok lesznek, kiindulva a legutóbbi High Republic képregényből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem sikerült olyan gyorsan elolvasni, mint terveztem, de ez kizárólag az én saram, mert a könyv kiváló. :) 

Szeretem az írónő nagyon gördülékeny írói stílusát, minden regénye olvastatja magát. Most nem ismert karakterek újabb kalandjait vagy háttértörténetét hozta el az olvasóknak, hanem egy új éra egy meghatározó eseményének, a nagy katasztrófának egy mellékszálát, de annyi ötlet volt ebben a történetben, hogy nem volt mellékszál íze egyáltalán. A drengirek ha jól értem, nem az ő találmányai, de az amaxine állomás nagyon ötletes működése, no és Geoda annál inkább! Hihetetlen, hogy egy ilyen karaktert is meg lehetett tölteni élettel, és humorral. :D Az új Jedik, akiket most megismertünk, szimpatikusak voltak, és jó volt olvasni, hogy mindenkinek van valami rendezetlen dolga, felemás érzései a Renddel kapcsolatban, noha az alapértékeit követik és képviselik. Tetszett a múltbéli küldetés behozatala is, ami segített megérteni a két Jedi mester mai viszonyulását az adott megoldandó helyzethez. Claudia Gray nagyon jól ír a szereplői belső vívódásairól, a könyv ezen oldala most is remek volt. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • Dzséjt megváltoztatta a címet erre: Claudia Gray: Into The Dark

A Fenyegető sötétséget olvasva eddig Geoda tényleg fura. Nem is tudom mit gondoljak. Claudia viszont kitalált engem Star Wars verzióban. Reath Silasban nagyrészt magamra ismertem. Még a fénykardja színe is a kedvencem: zöld.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Claudia Gray: Into the Dark

 

Tetszett a könyv, de azért A Jedik fénye nekem hatásosabbra sikeredett, és kedvenc canon írómtól, Claudia Gray-től is olvastam már jobb SW-regényt (pl. Vérvonal). Ezzel együtt is végig lekötött a regény, az első pár fejezetnél még nem igazán hangolódtam rá (valahogy azt éreztem a stílus is elüt Gray többi könyvétől), de aztán ez helyrerázódott. Pörgős cselekmény helyett itt mély karakterábrázolásokat kapunk, amelyet egyáltalán nem bántam. Amennyire tűnt Soule könyvében a Jedi-rend egy galaktikus hősökből álló tökéletes és kikezdhetetlen szervezetnek, annyire sikerült itt az írónőnek árnyalnia a képet, szerencsére. Ebben a könyvben szinte csak kétkedő Jediket kapunk, akiknek folyamatosan meg kell küzdeni a Rend dogmáival. Ott van Cohmac Vitus, aki teljesen eretnek nézeteket vall a Világos és Sötét Oldal viszonyáról. Bizonyos, hogy 200 évvel később ezek már nem fértek volna bele az akkori rend működésének keretein belül. Cohmac teljesen új megvilágításba helyezi az Erő mibenlétét. Szerinte azzal, ha ilyen éles határvonalat húzunk világos és sötét között, csak utóbbit erősítjük meg, hiszen utóbbi nem tud így táplálkozni ellentétpárjából, csak önmaga sötétségét duzzasztja fel. Igazából Cohmac szerint csak egyetlen Erő létezik, és meg kell tanulni minden aspektusát használni. Teljesen logikus gondolatmenet, amelyet azonban lehet, sőt, kell is kritizálni. Egyébként is az Erőhasználók rendje a viták és filozófiai eszmefuttatások, és nem a dogmák terepe kell, hogy legyen.

 

Hasonló lázongó az umbarai Jedi, Orla Jareni is, aki számos esetben határozottan szembehelyezkedett már a Jedi Tanács határozataival, bár Cohmac-kel ellentétben erről bővebb információnk nincsenek. A könyv idejére azonban Jareni el jut oda, hogy az lesz a legjobb, ha magányos renegátként szolgálja tovább az Erő ügyét, keresztül-kasul utazgatva a Galaxisban. És ekkoriban ezt a Jedi-rend még lehetővé is teszi, elég nagy fokú szabadság áll a lovagok és mesterek előtt. Aki óhajtja, lehet magányos harcos, meditálhat élete végéig vagy éppen bújhatja a Könyvtárat. Anélkül, hogy az Elveszett Húsz tagjává kell, hogy váljon. 200 évvel később, amikor már csak a Coruscant létezik aktív Jedi-templomként, ez a luxus már nincsen meg. Orla és Cohmac régóta ismeri egymást, viszonyuk hasonló Avar Kriss és Elzar Mann kapcsolatához. Itt azonban egy közösen átélt, fájó emlék, ami összekapcsolja őket: egy balul sikeredett küldetés adja a könyv kerettörténetét, amely önmagában nem egy nagy szám (egy félig sikertelen túszmentő akcióról van szó), ám mégis örökre meghatározza a két Jedi lelki világát és láthatjuk, hogy ők ketten honnan indultak.

 

A könyv központi szereplője egyértelműen Reath Silas, aki nem az a tipikus padavan, amit eddig megszokhattunk egy SW műben: utálja a kalandokat és a peremvidéket megcélzó küldetéseket, jobban szeret ő a Könyvtárban elidőzni és régi históriákról olvasgatni, illetve kutatni és szintetizálni. Jó hogy végre ilyet is látunk. Persze aztán Reath nem sokáig marad a komfort zónájában, és szemünk láttára, a könyv mintegy 350 oldala alatt válik érett Jedivé. Míg kezdetben abszolút idegesítő módon mindenen hisztizik, miközben gyerekes módon próbál kibújni a küldetés alól, a kötet végére felismeri, hogy Jediként eddig csak önmagát szolgálta és nem a közjót és más magasabb célokat. Ehhez persze az is kell, hogy elveszítse bölcs mentorát, Jora Malli mestert, aki már soha nem foglalhatta el a Csillagfény Jelzőállomás Jedi-enklávéjának vezetői posztját. Reath számára aztán ott van az a felismerés, hogy nem minden az ami elsőre látszik, és vakon megbízik idegenekben, akik ezt aztán kegyetlenül kihasználják (Nan). További tényezőt jelent jótevője és barátja, Dez tragikus sorsa is, aki már soha nem lesz a régi.

 

A civileket képviselte a történetben Affie, egy talpraesett űrutazó, aki azonban bivall nevelőanyjával szemben végtelenül naívnak mutatkozik nagyon sokáig. Végül a helyes döntést hozza meg. Számára a pilóta, Leox egy igazi mentor- mi több apafigura, aki szívén viseli a lány sorsát és ezért még a munkáját és életét is hajlandó kockára tenni. A Vessel személyzetének harmadik tagja a könyv legfőbb humorforrása, Geoda. Haláli figura, hatalmas ötlet volt ez Gray részéről. :D Kicsit emlékeztetett a Star Trek Morn-jára, akiről mindenki azt mondja, hogy nagydumás csávó, miközben ezt a néző soha nem láthatja, hiszen csak csöndben iszogat a söntésnél.

 

A könyv kétharmada kb. egy rég elfeledett amaxine állomáson játszódik (ez a név ismerős volt, így visszakerestem, a Vérvonal idejére egy szervezet viseli ezt a nevet, nyilván a rég letűnt harcos kultúra iránti tiszteletből). Sokáig nem tudtam, hogy hova vezet a történet, aztán kaptunk egy új ellenséget a drengirek képében, akik ha kiszabadulnak, végigtarolják a Galaxist, az nem kérdés. Ennek ellenére annyira azért nem dobtam hátast tőlük, bár nyilván az eredettörténetük, egyéb képességeik stb. még kibontásra vár. Nagyon nem kispályások, ha még a Sithek is úgy érezték, hogy az odahurcolt szobrokkal el kell őket zárni az örökkévalóságig. A nihileknek itt csak másodhegedűs szerep jutott. Azért kijutott a jóból a Köztársaság ás a Jedi-rend számára, hogy egyszerre, egyazon időben jelent meg két ekkora fenyegetés. Vajon véletlen lenne ez? Igazi próbatétel az ereje teljében lévő Köztársaság számára.

Szerkesztve: - Nute Gunray
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, a Vérvonal nekem se jött be annyira. Én azt éreztem rajta, hogy Claudia kezét alaposan megkötötték, ne utalj erre se, azt is hagyd homályban.... Lehet, hogy több értelme lett volna annak a regénynek, ha a Skywalalker kora után jön ki.

A Fenyegető sötétségben nagyon tetszik a lassú karakterépítkezés és a hangulatos helyszín.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.