Ugrás a kommentre

Adam Christopher: Shadow of the Sith


Bence1997

Ajánlott hozzászólás

Tegnap este végre nekem is sikerült végeznem a regénnyel. Nagyszerű, jól megírt történetet kaptunk, nekem a hosszával sem volt bajom, éltem ezt a család utáni hajszát. Hogy a legjobb SW könyv lenne, amit valaha írtak azt nem tudom, de az új kánon egyik, ha nem a legjobb darabja az biztos! Rengeteg dolgot helyre tett bennem a folytatás trilógia kapcsán, így a továbbiakat spoiler alatt folytatom:

Spoiler

1. pont - Dathan és a családja:
Kiváló ötlet volt Dathan megszökését Vader és Ochi Exegoli látogatásával összekötni, sőt ennél jobbat szerintem ki sem lehetett volna találni. Külön plusz pont, hogy a regény épülésével szépen kifejtették Dathan életútját egészen a Hyperkarn-ig, és így Miramirig. Tiszta lett végre az is, hogy mi a kapcsolat Unkar Plutthoz, mert a 9. részt látva nem volt teljesen tiszta, hogy a Jakkut elhagyó Bestoon Legacy és a Rey karját szorongató Plutt, majd az Ochi által megölt szülők hogyan is kapcsolhatók össze. Hát úgy, hogy ellopták Ochi hajóját, hogy letudják rázni, üzletet kötöttek Pluttal és ott hagyták Reyt ezzel elrejtve a lányt, hogy miután lerendeztek mindent, majd visszamennek érte. És ott hozták el az Aki-Aki gyöngyöket is, és miután elkapták majd megölték őket, Ochiéknak onnan jött az ötlet, hogy a Pasaanan lett elrejtve a lány. Ez megint csak tökéletesen tisztáz mindent. Továbbá megmagyarázza Plutt jövőbeli viszonyát is Reyhez. Ez a család menekül az egész könyvön keresztül, és szurkolsz nekik, hogy érjék el a céljukat, pedig tudod, hogy nem fogják tudni. De Reyt sikerült nekik elrejteni Palpatine elől, igazi hősökké válva ezzel. Sokszor elgondolkodtam a könyv olvasása közben, hogy mennyire másképp is alakulhatott volna a dolguk, pl: ha a Köztársaság felkarolja őket, ha sikerült volna egyesülniük Luke-al és Landóval... és végül meggyilkolva Ochi által egy ládában sínylődött a testük, kidobva az űrbe... de legalább megkapták a tisztességes temetést Luke-éktól, amit megérdemeltek. Csodálkoztam, hogy nem a Jakuun lettek eltemetve, arra számítottam, hogy így majd több értelmet nyer Kylo azon mondata, hogy jelöletlen sírban fekszenek a Jakuun. No mind1.

2. pont - Luke Skywalker:

Öröm volt látni az ereje teljében lévő Jedi-mestert. Egy határozott, eltökélt személy, ereje lehengerlő. Az akadémiája az Ossuson még reménnyel telve működik, képződnek az ifjú padavanok. Kapcsolata Bennel és Lor San Tekkával ismét csak több réteget ad az ST-hez. A Yoturbán megszerzett kristályoknak hála elindul a könyv másik izgalmas szála, a Sithek árnyéka ismét feltűnik. Érdekes volt Luke-ot elképzelni a Tython-on a látókőn, amin Grogu is üldögélt a Mandalóri 2. évadában. Külön örültem neki, hogy a Doctor Aphrában feltűnő hóval borította, hegyen lévő templom is említésre került. A látomása vagy kivetülése az Exegolra horrorisztikusra sikeredett a Sith szellemekkel, majd Anakin belépője... nagyon érzelemdús sorok következtek. Becsatlakozik hozzá ezek után Lando, és elindul a hajsza a család után is. Eközben egyre több dologra derül fény, feltűnik Kiza az Utóhatás könyvekből, akivel Luke párbajra kényszerül. Régi ismerőse, Komat által, akit ő mentett meg az Akolitusok közül, végre fény derül minden Kizáról szóló infóra is. Ez a megmentős történet valószínűsíthető, hogy el lesz még mesélve esetleg egy másik könyvben vagy képregényben, én kíváncsi lennék rá. Kiza aszteroida bázisán pedig egy igazán drámai küzdelmet láthatunk. Utána pedig Exim Panshard irányítása alatt lévő hulla Kizával történő leszámolása is nagyon epicre sikeredett. Érdekes volt, hogy a Sith az Exegolhoz vezető utat az onnan származó kristály énekét követve akarta megtalálni. A maszk megsemmisítése után pedig Luke győzelmet aratott a volt Sith ellen. Külön fun fact, hogy amikor motorral küzd a fejvadászok ellen, nekem az teljesen megidézte a Jedi Academy játék motoros pályáját, ahol motoron ülve fénykarddal kellett kaszabolni a banditákat.

3. pont - Lando:

A megkeseredett Lando érdekes ellentéte a fiatalkori önmagának. Lánya elvesztése után azonban ismét fellobban benne a remény, és ez a család megsegítésén keresztül vezet. Lánya anyjáról szívesen vettem volna még infókat, de gondolom ez majd egyszer kiderül. Lando amúgy még mindig vagány, jó karakter és így már érthető, hogy miért maradt a Pasaanan. Külön öröm volt az is, hogy Ochi hajóját a bolygón nem egy üldözés után találják meg, hanem csak sok idővel később, mikor már Ochit elnyelte a homok és egyben az is lett a végzete. Mert a film alapján én úgy képzeltem el, hogy idáig követték, majd Ochi eltűnt a szemük elől, de azért Luke elől nem olyan könnyű csak eltűnni. De mivel így már a kihűlt nyomokra mentek oda, sajnos azzal már nem is igen tudtak mit kezdeni. Kíváncsi leszek, hogy a 9. után megtalálja-e a lányát, nekem erős a gyanúm hogy Jannah lesz az, eltudnék képzelni egy olyan sztorit, ahol ahogy a 9. rész regényében is volt, elindulnak megkeresni Jannah-ék családjait, és a végén rájönne, hogy a rég elveszett lánya mindvégig ezen küldetés alatt ott volt mellette. Megérdemelné, hogy ráakadjon a végén.

4. pont - Ochi:

Már a képregényekben is bírtam a fazont. Itt is hozza a formáját, nekem külön tetszik és szerintem Ochis is, hogy egy kocsmában részegen szólja el magát a küldetéséről, amit aztán meghall Lando. Nagyon jó jelenet volt, amikor Palpatine megérintette az elméjét és megbízta a szent küldetéssel. A visszaemlékezés is tetszett a klónháborúkról, amikor Billabát akarta levadászni, de Windu rajta ütött, szívesen vettem volna ennek a flashbacknek a folytatását. A Sith Eternallal is jó volt a kapcsolat, ők is jobban érthetőek lettek a könyv után. A Sith tőr működése is jól ki lett fejtve, és meg is őrjítette Ochit. A végén a Pasaanan pedig nagyon jó volt, hogy egy meghibásodott suhanó miatt süllyedt el, teljesen begőzölve egy nem várt esemény hatása lett a végzete. Kíváncsian olvasnék még a karakterről, mint pl: egyszerű vadászként keltette fel a Sithek érdeklődését, vagy már alapból az ő szolgálatukban volt? Milyen klónháborús kalandjai voltak stb., van még elmesélendő potenciál benne. Kicsit hiányoltam Dathan és Miramir megölésénél még egy kis párbeszédet közöttük.

5. pont - További szereplők:

Kiza egy érdekes és egyben tragikus sorsú szereplő, én sajnáltam, egy báb a Sithek kezében, ellenben Komat, aki elfogadta a segítséget jobb sorsra lett érdemes. Yupe Tashu megölésének története itt úgy hangzik el, hogy Kiza öli meg, pedig Az Utóhatás 3. regényében Rax öli meg a Jakkun. Az író twitteren erre elég sejtelmes választ adott, hogy van rá magyarázat, de még nem mondhatja el... na ez eléggé felcsigázott, hogy mi lehet ennek hátterében! Az Új Köztársaság is jobban bemutatásra került, érdekes volt olvasni hogyan mennek a dolgok náluk, Shriv feltűnése is örvendetes. Pryde is feltűnik, róla viszont olvastam volna többet is. Ahogy Benről is, de ennek a regénynek nem róluk kellett hogy szóljon. Így is örültem a felbukkanásuknak.

 

A magyar fordításhoz viszont lenne egy-két kérdésem: úgy emlékszem, hogy az Utóhatásban Üresség akolitusai szerepelt, itt túlvilág akolitusai. Illetve ez a sok helyen Rendíthetetlen... ez nem Pryde akart lenni? Mert volt ilyen, hogy Rendíthetetlen kulacsából ivott Ochi, ami ugye Pryde-tól került Ochihoz, mondom mivan? Vagy csak éjfél után már túl fáradt voltam? :D

Összefoglalva, mert így is nagyon hosszú lett, marha jó könyvet kaptunk, minden felvetődő kérdést sikerült megválaszolni a 9. rész kapcsán. Ezek után az ST, legalábbis számomra már nem lesz ugyanaz, és számomra ez nagyon pozitívan hat!

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, ByRoT írta:

Hogy a legjobb SW könyv lenne, amit valaha írtak azt nem tudom,

Amit valaha olvastam. Nagy különbség. :) 

 

1 órával ezelőtt, ByRoT írta:

Sokszor elgondolkodtam a könyv olvasása közben, hogy mennyire másképp is alakulhatott volna a dolguk, pl: ha a Köztársaság felkarolja őket, ha sikerült volna egyesülniük Luke-al és Landóval...

Ezek a gondolatok bennem is átfutottak. Sokszor alig pár méter választotta el őket a találkozástól. :( Mit szólt volna Luke vagy Lando ha tudják, hogy Rey az a gyerek akit meg akartak anno menteni? 

 

1 órával ezelőtt, ByRoT írta:

Az Új Köztársaság is jobban bemutatásra került, érdekes volt olvasni hogyan mennek a dolgok náluk, Shriv feltűnése is örvendetes.

Sajnos itt is megmutatkozott több helyen is, hogy elég furán álltak a dolgokhoz. Nem segítenek Luke-nak és Lando-nak, hanem elküldik őket papírokat töltögetni? Na menjenek már..... :angry: Nagyon várom a Mandóban ehhez a képhez mit tesznek hozzá, mert eddig az ÚK hivatali struktúrája katasztrofális.

 

1 órával ezelőtt, ByRoT írta:

Illetve ez a sok helyen Rendíthetetlen... ez nem Pryde akart lenni? Mert volt ilyen, hogy Rendíthetetlen kulacsából ivott Ochi, ami ugye Pryde-tól került Ochihoz, mondom mivan? Vagy csak éjfél után már túl fáradt voltam? :D

Igen az Pryde fedőneve, azért emlegették így. :) Pryde egyébként nagyon feltornázta magát a mocskok sorában. Itt iszik és drogozik egyszerre, valamint kiderült, @Dzséjt most figyelj, hogy egy ewok családot megnyúzatott és a szőrméjükből bundát készíttetett.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Igen az Pryde fedőneve, azért emlegették így. :) Pryde egyébként nagyon feltornázta magát a mocskok sorában. Itt iszik és drogozik egyszerre, valamint kiderült, @Dzséjt most figyelj, hogy egy ewok családot megnyúzatott és a szőrméjükből bundát készíttetett.

Ja igen közbe átfutottam még1x, csak mikor tegnap folytattam, ez nem jutott az eszembe Pryde kapcsán, hogy Steadfast fedőnéven futott szóval köszi h leírtad :D

Nagyon komoly kis történet volt ez, még rengeteg dolgot tudnék írni hozzá. Elgondolkodtam hogy ezt akár szívesen megnéztem volna filmként is, ha Billy Deet egy kissé összekapják hozzá, Hamill szerintem lazán tudta volna ezt a korú Luke-ot hozni. Jó kis hét volt ez SW kapcsán, végig olvastam ezt a sztorit, elindult a Mandi 3. évada, a Bad Batch is nagyot szólt :)

Kell ennél több? :D (jöhet a padawan regény :) )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Komoly sztori volt szerintem is, és én is pont erre gondoltam, hogy ez filmen ütős lenne. :D Végig néztem @Rixon ezzel kapcsolatos videóit amik még inkább összerántották a képet. Mennyire hozta fel nálad az ST-t ez a könyv?

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Komoly sztori volt szerintem is, és én is pont erre gondoltam, hogy ez filmen is ütős lenne. :D Végig néztem @Rixon ezzel kapcsolatos videóit amik még inkább összerántották a képet. Mennyire hozta fel nálad az ST-t ez a könyv?

Nagyon sokat hozzáadott ez a könyv az ST-hez. Az én kritikám az ST felé sohasem az volt, hogy Luke remete lett, Rey erős, meg Palpi valahogy visszatért, amiket sokan felhoznak, hanem hogy az Ep. 6 után én szerettem volna látni azt, hogy miért is küzdöttek a Lázadók (főleg a PT után) ergo milyen kormányzat jön létre, Luke hogyan támasztja fel a Jedi Rendet, és ez nem azért van, mert a Legendsben ezt olvastam. Magamtól is ezeket a kérdéseket tettem fel magamnak gyerekként, miután láttam a Jedi Visszatért, ez csak erősödött, miután az Előzménytrilógiát láttam. És elgondolkodtató, hogy a régi Legends szerzők is miért ezekkel a kérdésekkel foglalkoztak. Mert folytatás kapcsán valszeg elég sokunknak ezek a kérdések vetődtek fel. Ellenben elindul az ST, ahol nincs Jedi-rend, a Köztársaságot felrobbantják, és ismét Lázadók harcolnak a Birodalom ellen. Az utolsó Jedik sem bővíti a világot, sőt még inkább bezárkózik a menekülés miatt (utólag amúgy ezt a filmet tartom a legjobbnak a filozófiai vonulata miatt, ami nagyon erős) majd jött a Skywalker kora, Palpi vissza (amire már a legendsben is húztam a számat, de igazából Plagueis után a leglogikusabb visszatérés még mindig Sidious, logikusabb mint mondjuk Maul) de mégis, ez a film valahogy összerántotta a trilógiát, legalábbis nekem. Ilyen például Finn erőérzékenysége, sokszor tartottam ezt a karaktert feleslegesnek, nem tudtam vele mit kezdeni, de így már érdekel a karakter sorsa, az Erő vezette idáig, Rey első tanítványa is lehet egy új Jedi-rendben stb. nem csak egy újabb tábornok, hanem annál sokkal több lehet. Aztán Palpatine az első jelenetben tisztába teszi Snoke-ot, és azt is, hogy Kylo miért beszél Vader sisakjához a 7. részben hogy mutassa meg újra a sötétség erejét. Rey szülei senkik, de mégse. Hogy miért tudott egyből elmetrükközi Rey? Hát mert diád van közöttük. Egy új spéci Erő képesség, ami a legritkább és legerősebb kapcsolat, még a tér és az idő sem szabhat neki gátat, és képesek egymás képességeit is akár átvenni. Vagyis amellett, hogy a 9. rész összerántotta a trilógiát, egy csomó érdekességet, és a jövőben kifejthető elemet hozott a képbe. Mint például ez a regény, ami egy nagyon jó Jedis történet, a fény és sötétség küzdelme, különböző emberek és egy család drámája. A Bad Batchben lévő Tantiss hegy, és a Mandalorian Gideon szála, kiegészülve a jövő sorozataival szerintem olyan koherens egésszé fog összeállni, hogy csodálni fogom ezt a Jedi Visszatér utáni sztorit. De ehhez kellett a Skywalker kora, úgy ahogyan elkészült, én ezért nem tudok haragudni arra a filmre egy percre sem. Míg a 7. rész lényegében valóban egy New Hope remake, a 8. inkább karakter dráma, addig a 9. rész (legalábbis nekem) újra kinyitotta ezt a világot. A jövőben meg nem tudjuk, hogy mit tervez a Lucasfilm az ST szereplőivel. Mert ha fognak még szerepet kapni, akkor megérte a "reboot" (főleg így, ahogyan most az ST körüli világot építik) ugyanis azért az OT szereplőire a jövőben akárhogy is fáj leírni, alapozni már annyira nem lehet, lásd szegény Carrie Fishert is :(

Szóval én most a SW rajongásom újabb fénykorát élem, nem véletlenül kezdtem el fordítgatni is meg más fordítok munkáit is figyelemmel kísérni, mert jelenleg legszívesebben mindent magamba szívnék, ami SW sztori. Persze ebben vannak kiemelkedő, meg kevésbé jó sztorik is de ennek így kell lennie, régi EU-ba sem volt ez jobb se rosszabb.

Aki nem csak károgni tud, és nyitott a SW felé, annak most nagyon jó rajongónak lenni :)

Sry Ody, ennek a fele OFF, de valahogy így tudom kifejteni a kérdésedre a választ :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

No, ennek a könyvnek kicsit lassan értem a végére, és ezt is lassan írtam meg. Két hete fejeztem be, miközben a megjelenésekor kezdtem el olvasni. De nem azért tartott ennyi ideig, mert rossz könyv lenne, éppen ellenkezőleg. Csak közben ledöntött az influenza a lábamról, a munka is bekavart, meg pont jött az az időszakom, amikor olvasni sem volt kedvem igazán. Ám, amikor újra kézbe vettem, gyorsan bedaráltam. És, hogy miért csak most írok róla? Nos, valójban már akkor elkezdtem írni, amikor befejeztem, csak véletlen bezártam az ablakot, és a félig kész esszém elszállt, mint a győzelmi zászló. Ezután dühös is lettem magamra, meg a kedvem is elment attól, hogy írjak. Aztán meg megint jöttek a szokásos dolgok, amik miatt időm nem volt. De most szakítok rá.

 

Szóval, a könyv szerintem is az egyik legjobb kánon regény, amit eddig alkottak. Ebben nyilván nagy szerepe van annak, hogy sok kérdésre kapunk benne választ az ST-vel kapcsolatban. Tetszik, ahogy a lyukakat betömi a Lucasfilm a mandoverse-zel és az ilyen művekkel, és ez eddig a legfontosabb dugó. Hiszen Rey szüleiről, így magáról Rey-ről is szól, arról, hogy hogyan kötött ki Unkrar Pluttnál, hogyan juthattak a szülei arra a döntésre, hogy egy ilyen alaknál hagyják a gyermeküket. Ennek hála a könyv legérdekesebb részei egyértelműen azok, amik Dathanről, Miramirről és Reyről szólnak, a kis családról, akik a Sith-ek elől menekülnek.

Tetszett Dathan és Miramir ábrázolása, hogy szépen meg lehet állapítani, kitől mit örökölt meg a kislányuk. Leleményessége az apjától származik, fogékonysága a technológiára az anyjától, eszét és bátorságát pedig mindkettejüktől örökölte. Persze Rey ebben a történetben még nagyon kicsi, mindössze hat éves, de a tény, hogy ennyi időt eltölthetett szerető és jóravaló szüleivel, nagyban hozzájárult ahhoz, hogy olyan emberré vált, amilyennek az ep7-9-ben megismerhettük. Sajnáltam a házaspár küszködését, és ezzel csak még jobban lehet gyűlölni Palpatine-t, aki egy újabb családot tett tönkre - mondjuk az is igaz, hogy ez a család kizárólag neki köszönhetően létezik.

Tetszett a trió bemutatása, főleg azok a pillanatok, amik a múltat tárták fel. Dathan szökését az Exegolról nagyon jól oldotta meg az író azzal, hogy összekapcsolta egy képregénnyel, ezzel bevonva Vadert, mint az események akaratlan elindítóját. Lám, a Kiválasztott még ebbe is beleszólt, hiszen nélküle nem születhetett volna meg az a Jedi lovag, aki fent tartja az egyensúlyt az Erőben, miután ő újra beállította azt. Ily módon még erősebbé vállt az a koncepció, hogy az ST a Kiválasztott hagyatékát mutatja be.

Illetve jó volt látni, hogy még ennek a családnak is kijutott néhány békés év, részben a Hyperkarnon, részben a Jakkún, amit ez alapján Rey joggal mondhat az otthonának, hiszen a megszületése után nem sokkal odaköltöztek, és a könyvben szereplő pár napos kitérőt leszámítva egész életében ott élt. Így az sem csoda, hogy annyira nem akar elmenni.

Amúgy brutális döntés lehetett Dathannek és Miramirnak hátrahagyni a lányukat egy olyan alaknál, mint Unkar, de abban a helyzetben tényleg ez tűnt a kisebbik rossznak. Ha azt vesszük, hogy csak ebben a könyvben hányszor került életveszélybe Rey, hát tényleg nem cibálhatták volna tovább magukkal. Unkar kapzsiságára pedig valóban apellálhattak. És mekkora mázli, hogy otthagyták, hiszen alig pár perccel később elfogta őket Ochi és meghaltak. Ha akkor nem hagyják hátra Rey-t, nos, a történet más irányt vett volna. Mondjuk ehhez a szerencséhez azért az is hozzájárult, hogy az amúgy sem józan eszű Ocshi maradék eszét is elvette az a tőr, így a pasaanai nyakék láttán eszébe sem jutott már lekukkantani a Jakkura.

 

És akkor kanyarodjunk is rá erre a Bestooni Ochi-ra. Mivel képregényeket nem olvasok, így nem sokat tudtam a karakterről, főleg a jelleméről. Az ep9-ből ugye semmi, de talán még annyi sem derül ki róla. Jó ronda, bár dizájnja annyira nem tetszik, mert nagyon hajaz a mimbaniakra, miközben tudomásunk szerint nem mimbani. Plusz tudtam, hogy a szemét egy kyber kristály "szúrta ki", és valamikor Vaderrel járt az Exegolon. Na, ennyi, szóval igazán most, e könyv során ismerkedtem meg vele. És, hogy ez meggkora egy kretén. :o És ez az Örök Sith legjobb vadásza? Milyen lehet a legrosszabb? Vagy, az talán már nem is él, mert lábon lőtte magát egy kaminoi gyilkos nyíllal? Hát már attól leültem, hogy egy kocsmában részegen beszél a Sith-ektől. Sidious atombiztos tervet eszel ki, hogy az utolsó pillanatig rejtve maradjanak a Sith-ek visszatérése, erre ez a balfék egy kocsmában részegen elkotyogja ezt.

Itt jegyezném meg, hogy ez itt azért némi retcon, mert korábban az ep9 filmkönyv és az enciklopédiák szerint Ochi arról beszélt, hogy tudja, hol van az útkereső, míg itt a könyvben már arról locsifecsizik, hogy a Sith-ek beszervezték. Ám szerintem tragédia ezúttal (sem) történt, hiszen a filmek könyvváltozatai amúgy is úgy van kezelve, hogy az kánon belőle, ami nem mond ellent más kánon műveknek (mondjuk szerintem ki is lehetne őket húzni a kánonból), míg az enciklopédiák általában az aktuális tudásunk összegzői, amik az újabb és újabb infók alapján módosulnak. Plusz így logiksuabb, mivel, ha Ochi tudta volna, hol az útkereső, miért nem vitte el soha? Szóval ez így logikusabb, hogy Ochi itt csak a Sith-ekről beszél, aztán az útkeresőről később szereznek tudomást, bár szintén Ochi-nak hála - szóval még retconnak sem túl nagy ez. Az infóforrás azonos, csak az infó beszerzésének módja más.

De visszatérve erre a zápagyú mitugrászra, hát nem semmi. Amilyen nagy arca van, annyira tehetségtelen. Ami szerencse, mert így nagyban segítette a család boldogulását és azt, hogy Sidious végül végleg elbukjon. Köszi, Ochi. Külön poén, hogy végül csak azért tudta elfogni Miramirt és Dathant, mert Pryde nyomkövetőt tett a Bestoon Legacy-ra. Szóval ez a kiborg fenegyerek szó szerint semmit sem ért el ebben a történetben. Az egyetlen sikerét is másnak köszönheti.

 

Aztán itt van a sztori másik két főszereplője, Luke Skywalker és Landonis Balthazar Calrissian. Luke-ot erőlátomások gyötrik az Exegolról, Landót pedig megtörte lánya elrablása, bár igyekszik tartani magát és néha olyan dolgokból erőt meríteni, mint a család megmentése. Lando sztorija azért is fontos, mert remekül megágyaz annak, miért maradt távol az ep7-8 eseményeitől, és az egykori nagydumás, egy egész várost kormányzó figurát az ep9-ben miért egy pasaanai remeteként látjuk viszont - noha az ep9-ből nem jött le, hogy remete lenne, de azért így mégis csak kerekebb, hogy ott bukkan fel, ráadásul haverja és egykerekű lánctalpasa is van a környéken. Sőt, Kadara Calrissian elvesztésének súlya és a család már-már rögeszmés segítése még azt is megfoghatóbbá teszi, miért dönt úgy, hogy segít Jannah-nak megtudni, honnan származik.

 

Luke-ot talán itt "láthatjuk" először hagyományos Jedi szerepben tündökölni. A Battlefront 2-ben inkább mint kutató tűnt fel, a The Mandalorianben harco és tanító szerepet tölt be. Itt az, aki zavart érezve az Erőben elkezd kutatni a Galaxisban, és próbál jót tenni, noha nem kifejezetten individumokért cselekszik, hanem kozmikus indíttatásból. De jól tudjuk, hogy ha sikerrel jár, az individumok is jól járnak. Imádtam az útját a Tythonra, ami egy az egyben a The Mandalorianből lett átemelve, de annak is örültem, hogy a könyv nevesítette Luke akadémiályának a bolygóját, és az nem más lett, mint az Ossus (bár a The Book of Boba Fett epizódjának a forgatókönyvében is ezt a nevet használta Filoni és Favreau). Anakin megjelenésekor elmorzsoltam egy könnycseppet, bár azon még vakarom a fejem, hogy miért ilyen fura mód jelent meg. Mintha szenvedett volna, vibrált és hol ifjú, hol öreg képében volt látható. Persze az Exegolnak ehhez lehetett köze, meg a Sith lidérceknek is, inkább az teszi ezt "furává", hogy ezek szerint még a Jedi szellemekre is hathat valami cefetül negatívan. És persze ott a kérdés, hogy mi lett Anakinnal? Mert az a legdurvább, hogy ő abban a pillanatban nyíl egyenesen elvezethette volna Luke-ot az Exegolra, hiszen Anakin egyike annak a két embernek, akinek birtokában volt egy Sith útkereső, és pontosan tudja, hol van Vaderé. Persze tudjuk, hogy a Jedi szellemek semmi olyat nem közölnek le, amire az élők még nem jöttek rá maguktól, de ez akkor is ad egy érdekes ízt ennek a találkozónak.

 

A könyv emellett tágította tudásunkat a Sith-ek elborult világáról is. Különösen brutális ez az Exim Panshard, aki az örök élet reményében szó szerint ledarálta a népet, aki fölött uralkodott. Tömegével terelte be őket hatalmas húsdarálókba. Hát milyen elborult már ez? Néha az az érzésem, az ősi Sith-ekhez képest Darth Sidious egy jóravaló és kegyelmes lélek volt. Oké, hogy bolygókat robbantgatott fel, de az legalább gyors halál. Szegény Kizát sajnáltam, hogy egy ilyen szörnyeteg árnyékának az áldozatává vált. Az viszont meglepett, hogy az Utóhatás: Adósság egy sokadik mellékszereplőjét tették meg afféle főgonosznak ebben a sztoriban. Bár elég gyenge trilógia, azért jó alapja volt az új Köztársaság korszakának, hiszen rengeteg dolog származik onnan és fonták tovább az ott látottak következményeit. Elég csak Cobb Vanth-ra gondolni, vagy a jakkui csatára, aminek egyik résztvevője, a Star Wars: Battlefront 2-ben megjelent Shriv ebben a könyvben is szerepet kapott (és aki ugye később, még az ep8-9 között is szerepet kap mint a játékban, mint az Ellenállás újjászületésében). És itt van még Komat is, akinek történetét a múltban jó lenne részletesebben megismerni. Ő már Luke jócselekedeteinek egyik gyümölcse, és jó lenne több ilyet is megismerni, hogy ne csak Kylo Renre emléjezzünk. És még Enric Pryde "kitaláltammagamnakegyrangotéselőléptettemmagamrábebebeee" is megjelent, aki igazán belopta magát a szívembe ewok család kabátkájával, alkoholizmusával és masszív drogfüggőségével. Azért na, az Első Rendhez képest a Birodalom is kezd szépnek tűnni. Oké, ott is akadtak vadbarmok, de azért inkább egy Tarkin, mint egy Pryde, vagy inkább Krennic, mint bármelyik Hux. Azért a birodalmi tisztekben legalább volt tartás, némelyikben tisztesség is. Itt eddig a megismert főtisztek nagy hányada szimplán sz*r alak.

 

Ha negatívumot kéne mondanom, én mindössze annyit hoznék föl, hogy lehetett volna kicsit több, a múltban játszódó sztori is. Szívesen vettem volna még szemelvényeket Dathan exegoli idejéből. Kicsit megismerkedhettünk volna azzal a Dathannel, akinek a nevét átvette. Egy "apa-fia" beszélgetést is megnéztem volna a szottyat Palpatine és mondjuk a kamasz Dathan között.

 

Mindent összevetve ez egy remek könyv, amit érdemes elolvasni, ha jobban meg akarjuk ismerni az ep6 és ep7 közötti időszakot. Ott a helye olyan művek mellett, mint a Vérvonal és az Ellenállás újjászületése, és persze az Utóhatás-trilógia, bár az előzőekkel ellentétben ezt azért nem ajánlom jó szívvel, bár most már elvitathatatlan tény, hogy e három könyv az alapja ennek az érának.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

És még Enric Pryde "kitaláltammagamnakegyrangotéselőléptettemmagamrábebebeee" is megjelent, aki igazán belopta magát a szívembe ewok család kabátkájával, alkoholizmusával és masszív drogfüggőségével.

Ezen lehidaltam amúgy! Pryde a TROS-ban amolyan Tarkin2 -nek tűnt, hideg és arisztokratikus alak. Aztán jött a múltja ami egy merő káosz és önpusztítás. Az ewokok emlegetésénél egyből rád gondoltam @Dzséjt. Vajon mit szólsz ehhez? :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

A leírásból nekem egyértelmű volt.

Nekem sajnos egyáltalán nem ilyen egyértelmű, sőt kifejezetten az jött le, hogy Luke és Anakin már korábban is találkoztak és beszéltek. Elvégre, ha 17 éve, ami szignifikáns idő, egyszer sem is beszéltek, akkor legalább gondolatban miért nem utalt erre Luke? Megemlékezett arról, hogy látta öregkorában a Halálcsillag II-n, akkor ugyanekkor arra is konkrétan visszaemlékezhetett volna, hogy Endor óta egyáltalán nem találkoztak. Ilyenről szó sincs, ergo több mint valószínű, hogy ez már nem a második találkozása Anakin szellemével az elmúlt közel két évtizedben.

Plusz kicsit furán is jönne ki, hogy másoknak megjelenik a Mustafaron néhány hónappal a halála után, de a fiával, akinek lenne néhány fontos kérdése hozzá, 17 évig egyszer sem? (A lányáról nem is beszélve...)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nos a könyv végére értem, és azt hiszem bizton állíthatom, hogy az egyik, ha nem a legjobb SW amit olvastam, pedig olvastam párat.

Végig izgalmas, pörgős, tele információval és misztikus dolgokkal, amikre nekem nagy szükségem van ebben az univerzumban.

Nem fogok hazudni, ez a könyv nagyon kellett az új trilógiának, hogy kicsit összerántsa és megmagyarázzon dolgokat amiket sajnos a filmekbe csak úgy bedobáltak, és erre nagyon jól használják a többi médiumot is, hiszen ebben a könyvben is voltak olyan dolgok amiket már láttunk képregényben, vagy itt ott, és magyarázatként szolgál, kiegészítőként a filmes dolgokra. 

Sok mindent amit most a SWnál írnak, akár a mandóban, képregényekben, könyvekben, kicsit vagy nekem éppen nagyon...tűzoltásnak tűnik, hogy megmagyarázzák azt a sok sok hibát amiket elkövettek a filmekben, a háttérben folyó oda nem figyelés miatt.

DE! Ahogy eddig se zavart, ez most se zavar, csak jó tisztázni. Ettől függetlenül imádtam a könyvet, és minden magyarázatát a dolgokra. Talán egy kérdés marad meg bennem, ami a filmben se tetszett...hogy ha ez egy Sith ősi ereklye, mármint a tőr, akkor kik rejtették el rajta az útkeresi koordinátáit. A Sith kultisták miután felrobbant a halálcsillag? Ez még mindig homály előttem, de lehet csak lemaradtam valamiről. Ezt ha valaki tudja válaszolja meg lécci.

 

SPOILER INNENTŐL:

 

Nagyon sokat adott nekem ez a könyv igazából.

 

Luke-ot nagyon jó volt ebben az érában látni. Gyerekként mindig erre vágytam miután láttam a 6ot, hogy lássam amint a Jedi mester neveli az új generációt, és bár ha keveset is, de kaptam ebből, és abból a jókedvű karakterből, akit megismertem az eredeti trilógiában. Nem mondom elviseltem volna többet is ebből, meg Ben-ből, de ami volt az is nagyon tetszett és érződött, hogy mi felé tartunk.

Itt még külön megjegyezném, hogy Luke-nak volt az egyik legepikebb jelenete a könyvben, amit filmben azonnal is megnéznék, amikor az Exegolon harcolt a szellem kultistákkal és akkor megjelenik Anakin, aki a segítségére kel. Hát nem akarok hazudni, azt a jelenetet megkönnyeztem kicsit, mert valahogy ez is ilyen gyerekkori dolog, hogy mindig kíváncsi voltam h mit beszél majd Luke és Anakin amikor szellemként visszatér hozzá. Nem volt a legbensőségesebb de nem zavart. Imádtam.

Eszméletlenül jó volt olvasni, hogy Lukeból mekkora, és milyen erős Jedi mester lett. A könyvben végig arról írnak hogy visszafogja az erejét mikor harcol ugye a Sith lánnyal, pedig kíváncsi lettem volna mire képes valójában, amiből persze látunk dolgokat a 8ban. Szépen le volt írva milyen kapcsolatban van erővel és milyen ügyesen használja. Imádtam.

És végig tök jó volt a kémia közte és Lando közt, és valahogy nem is igényeltem se Hant, se Leiat. Jó igazából egy kis cameo elfért volna de nem hiányzott. :)

Meg jó volt ahogy bemutatta Lor San Tekkával a kapcsolatát és kiderült hogy ki is ő valójában - amit már pár helyen igen tudom ellőttek, de mégis jó volt ilyen részletesen látni.

Szóval Luke szála nekem nagyon adta.

 

Lando

AZt hiszem itt volt szükség a legnagyobb foltozásra a történetben, mert  filmben én totál kiakadtam annó, ahogy ez az egész Lando szál lógott, de elég volt hozzá egy 500 oldalas könyv, hogy helyretegyék. :D Sajnáltam Landot, hogy ez a sors jutott neki az elveszett lányával - az anyjáról írhattak volna még egy kicsit - és hogy a keresésével kell tölteni meg Rey keresésével az életét. Olyan jó lett volna ezt szépen felvezetni a filmben, akkorát tudott volna ütni...így meg semmi. Buta buta Disney vezetés. Elég szomorú szál lett az övé, ahogy Lando, később Luke-nak se jut ki a jóból, de ettől függetlenül jó volt olvasni, és mondom remek volt a kémia a két karakter közt, szóval nagyon jó volt olvasni.

 

Ochi

Nála is jó volt kapott egy szép leírást, egy háttérsztorit, mert őt is a filmben csak úgy bedobták aztán gondolj amit akarsz így viszont nagyon szép kerek története lett. Jó karakter volt én nagyon bírtam. Totál elmeroggyant ő is, akik teljesen megrészegített a végére a hatalom és az a vágy hogy újra egész lehessen. ÉS nem is járt messze tőle, talán nem vakítja el teljesen a célja, akkor átlátott volna Miramir cselén, ami egyszerre volt zseni de kicsit béna is. Ahogy épp hagyják el a Jakkut, nem azt ellenőrzik először hanem a bonyolultabb dolgot választja...Érdekes, de mondom egyben okos is. A halála viszont nem igazán tetszett. A könyv vége kicsit összecsapott lett nekem, és ez leginkább az ő szálán érződik. Először benéz egy ilyen cselt, elmegy a bolygóra majd azonnal elnyeli  a futóhomok - úgy látszik ő nem élte túl a barlangrendszerben alatta mint Rey-ék. :S . Mikor olvastam a könyvet úgy képzeltem el, hogy még itt is üldözi Luke és Lando, esetleg meglövik de elmenekül és akkor elnyeli a homok és ott hal meg egyedül, és Luke-ék már nem találják meg, de mivel a hajója ott van, még tovább keresik. Na mind1.

 

Dathan és Miramir

Mivel semmit nem tudtunk róluk a filmekből, ezért a könyvnek ez volt számomra az egyik leglérdekesebb része. Kezdve attól, hogy Dathan kicsoda, nyers klón amit Palpi visszahozására hoztak létre, nem erőérzékeny és mégis az egyik legerősebb Jedi lesz a lánya. Nagyon jó volt olvasni, hogy milyen szoros kis család lett belőlük és mennyire sajnáltam őket mikor végig tudjuk hogy mi lesz velük. De szép temetésük lett. Nagyon ügyesek és okosak voltak, de aztán a szerencse nem melléjük állt a végén. Szuper adalék volt ez a filmekhez, meg az egész magyarázat, hogy hogy került Rey a Jakku, meg milyen a vizsonya Unkar Pluttal.

 

Most fejeztem be épp a könyvet szóval még sok minden kavarog a fejembe. Az Exegolos részeket imádtam, baromi jó volt olvasni róla - meg ugye itt is helyretettek pár dolgot, hogy Palpi már annó készítette ott a csillagrombolósereget Vaderrel együtt, akik jártak azért sokat az Exegolra. Szóval ez a részek tetszettek a legjobban az elején, meg a Sith Kulisták.

 

Jajj, majdnem elfelejtettem Kizát

Nagyon szeretem a misztikus dolgokat, amiknek a Sith és Jedi rend remek táptalaj, de valahogy úgy érzem keveset kapok belőle. Itt viszont baromi jó volt hogy minden misztikus volt, rejtélyes, valami árny rejtőzik a háttérben, meg erő lakozik benne. Pl a Tőr a filmben semmi...itt meg milyen leírásokat kapott. Vagy pl a Maszk ami szinte már egy horkrux szinten volt, és benne rejtőzött egy Sith tudata, lelke...bármi. Imádtam. Ahogy az a maszk képes volt hatni, de nem csak a maszk hanem egy kristály szilánkja is akár az emberekre. ZSeni volt, de maga a karakter is , aki igazából  csak egy bábú volt de mégis. Luke-kal milyen harcokat nyomtak már te jó ég. Nagyon megnézném filmen. :D

 

Ami talán negatív maradt bennem az a könyv vége, nekem kicsit összecsapott lett, főleg Ochi szála, ahogy meghalt, meg Pryde se kellett volna bele szerintem, bár örültem neki, de valahogy nagyon karakteridegen volt számomra végig. Nem olyan hideg mint a filmben. plusz ugye a tőr és a Halálcsillag közt kapcsolat érdekelne még.

Ezektől eltekintve hatalmas élmény volt ez a könyv és remélem lesz még ilyen mert szerintem ez az időszak sok foltozásra szorul még amiről jó lenne olvasni.

10/10

 

SW.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, kudar írta:

Talán egy kérdés marad meg bennem, ami a filmben se tetszett...hogy ha ez egy Sith ősi ereklye, mármint a tőr, akkor kik rejtették el rajta az útkeresi koordinátáit. A Sith kultisták miután felrobbant a halálcsillag? Ez még mindig homály előttem, de lehet csak lemaradtam valamiről. Ezt ha valaki tudja válaszolja meg lécci.

A kooridnáták a könyv cselekménye közben kerültek fel, ez biztos. 64-65. oldal:

"Ochi döbbenten látta, hogy a vére eltűnik - mintha a fém szívta volna magába - mialatt a ragyogó csík lassan mozgott a markolattól a hegy felé. És ahol elhaladt, bonyolult, apró szimbólumok maradtak utána - mintha maga a fény gravírozta volna őket a felületbe."

A forma az már nagyobb talány, főleg, hogy a Crimson Reign 1 képregénynek hála akadhat itt egy kontinuitási hiba: Ochi már az ep5-6 között birtokolta ezt a pengét, míg e könyv alapján csak most kapta meg. Nos, nem lehetetlen, hogy valamikor átadta a kést a kultistáknak, vagy létezett több hasonló vagy teljesen egyforma Sith tőr is, amelyek egyike a Sith rajongó Ochi birtokában volt egy darabig, majd később kapott még egyet. Ez viszont a kisebbik probléma, a nagyobb még mindig az, hogy mindkét forrás az feltételezi, hogy ez a tőr már azelőtt létezett ezzel a formával, hogy a Halálcsillag II felrobbant. Egészen eme művek megjelenéséig a logika azt diktálta, hogy a tőr azután készült el, hogy a roncs lezuhant a Kef Birre.

Ugyanakkor közvetett utalások arra engednek következtetni, hogy a Sith tőr egy ősi jövendőlés része lehet. A pengén lévő szöveget ugyanis részint kánoni, részint legendákbeli anyagok alapján eképpen lehet lefordítani: "Újjáéledt a halott Sith Overlord az Exegolon. Ő az Örökkévaló." Vagyis Sith/angol kombóval: "Isaiwinokka Hoyakuts Itharii Exegol, Eternal One."

Bár a tőrön az Itharii szó szerepel, az nem sokban tér el a legendákbeli Sith'ari szótól, ami az említett Sith Overlordot jelöli, akinek szerepe a Sith mitológiában hasonló, mint a Kiválasztott szerepe a Jedi mitológiában. Ezt a kettőséget jelölheti az Eternal One, ami ugye eléggé hajaz a Chosen One-ra. Ugyanígy érdekes az Isaiwinokka Hoyakuts rész, ami szintén nem sokban tér el a legendákbeli Tsaiwinokka Hoyakuttól, ami újjáélesztett halottat jelent. Mint tudjuk, Palpatine feltámadt és magát az "összes Sith-nek" jelölte meg, ami megfelel az Overlordnak, szóval a szöveg simán vonatkozhat rá. Az pedig távolról sem idegen a Star Wars-tól, hogy a jövendölések beteljesülnek, még az ősiek is, hiszen Anakin Skywalker megszületett és beteljesítette sorsát.

Szóval nem lehetetlen, még ha misztikusan is hangzik, hogy ahogy egy Jedi több ezer évvel előre látta a Kiválasztott eljövetelét, úgy egy Sith is látta a Sith Overlord megszületését, és eme jóslatra hagyatkozva teremtette meg ezt a tőrt, ami így felvette a Halálcsillag II roncsának formáját jóval azelőtt, hogy az a roncs létrejött volna. Ez a könyv is rávilágított arra, hogy mily módon, az Erő mily sötét titkaival születnek a Sith tárgyak, gondoljunk csak itt Exim Panshard maszkjára. Simán lehetséges, hogy egy hajdani Sith az Erő által vezetve teremtette meg ennek a tőrnek a formáját.

Persze mindez még nincs igazolva sehol sem, és a fordítás is részben nem csak, hogy legendákbeli anyagokon alapszik, de "művészi szabadság" is van benne, tekintve a némileg eltérő szavakat. De mivel az ST-vel és az azt követő, kiegészítő művekkel a Sith kúltúra és mitológia nagyobb hangsúlyt kapott, így nem lenne meglepő, ha ez a feltételezés közel állna a valósághoz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Dzséjt írta:

A forma az már nagyobb talány

Igen főleg emiatt kérdeztem, mert mint írtam imádtam hogy ilyen különleges Sith ereklyék voltak benne amiknek ekkora hatalma volt, de valahogy ez a kés nem akart a formája miatt összeállni, főleg pontosan amit írtál hogy ez a kés jóval régebbi, mint hogy a HCS felrobbant, viszont nagyon tetszik a magyarázatod, és lehet maradok is ennél. :D Ha nekem leírnak egy ilyet a könyvben, már azt mondom okés, én megvagyok. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akár lehetett is valami olyan. Azért ő egymaga baromi nagy dolgot vitt véghez. Olyasmit, amit senki előtte. A Galaxis egyeduralkodójává tette a Sith-et, elpusztította a több ezer éves Köztársaságot és Jedi Rendet, kis híján teljesen kiirtotta a Jediket, és képes volt becsapni a halált. Mindezek mellett a valaha élt egyik, ha nem A legnagyobb hatalmú Sith Nagyúr volt. Ha nem is nevezzük kiválasztottnak, akinek eljövetelét várták a Sith-ek - bár nyilván vártak valakire az elmúlt ezer évben, aki végül véghez viszi mindazt, amit Palpatine elért, csak lehet, hogy minden egyes elődje úgy gondolta, hogy ő az a valaki -, a Sith történelmében legalább olyan fontos figura, mint Anakin a Jedik történelmében, és szerinte az Erő egyensúlyának helyreállításában is megvolt a maga, szintén nem elhanyagolható szerepe. Lényegében ő volt a cunami, amit a Kiválasztottnak ki kellett oltania, hogy a vízfelszín újra lenyugodhasson.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Lényegében ő volt a cunami, amit a Kiválasztottnak ki kellett oltania, hogy a vízfelszín újra lenyugodhasson.

 

Az még kánon, hogy Plagueis midikloriánokkal való kísérletezgetése hozta létre Anakint? Mert akkor kicsit irónikus, hogy a Sith-ek maguk hozták létre azt az egyént, aki végül kioltotta a cunamit. Bár ez közvetve Rey-re is igaz aki végül feltette az i-re a pontot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, NorbiLordi írta:

Az még kánon, hogy Plagueis midikloriánokkal való kísérletezgetése hozta létre Anakint?

Az még a legendákban sem volt kánon, hogy Plagueis teremtette Anakint. Annyi volt, hogy Plagueis és Sidious b*szogatták az Erőt, s erre az Erő megtorlásul megteremtette Anakint, hogy elpusztítsa a Sith-eket. Van kapcsolat, de nem úgy, hogy a Sith kísérletezés teremtette Anakint, hanem a Sith kísérletezésre adott válaszul teremtette az Erő Anakint. Ez viszont már a kánonban nincs benne, hála az égnek, mert még ennyire sincs szükség. A Sith-ek, pláne Palpatine és messze érő befolyása éppen elég fenyegetés és ok arra, hogy az Erő egyensúlya felboruljon, felesleges ezt cifrázni.

 

2 órával ezelőtt, NorbiLordi írta:

Bár ez közvetve Rey-re is igaz aki végül feltette az i-re a pontot.

Rey-nek a cunamihoz már nincs köze, ő csak tette, amit egy Jedinek mindig is tennie kéne: óvta a vízet, hogy ne keletkezzen újabb cunami. Winduék erről feledkeztek meg, sőt a végén már ők is betársultak a böszöm nagy sziklák hajigálásába (klón háborúk), hogy szép nagy legyen az a cunami.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...
  • 4 hónappal később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.