Ugrás a kommentre

EPV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

The Empire Strikes Back

Chapter 4: The Rebel Base

Time: 0:04:06-0:07:57

 

Tartalom

 

Han Solo és tauntaunja visszatér a lázadók Echo bázisára, melyet egy hegy belsejében alakítottak ki. A főhangárban katonák, pilóták, technikusok és különböző droidok nyüzsögnek a T-47 hósiklók, T-65 Incom X-Szárnyúak és a csarnok közepét elfoglaló YT-1300-as Millennium Falcon körül. Han egyenes szeretett hajójához megy, melynek orrán egy hatalmas szőrős wookiee heggeszt valamit. Amint Han megszólítja Chewbaccát, az azonnal ráförmed. Solo hamar felháborodottan mondja neki, hogy ne izguljon, mindjárt megy és segít neki. Azzal otthagyja a magában morgó szőrhegyet.

Egyenesen a bázis vezérlőtermébe megy, ahol először Leiát pillantja meg, ám mivel a nő elfordul tőle, inkább megkeresi Rieeken tábornokot, a Lázadók helyi katonai parancsnokát és jelent neki. Elmondása szerint semmiféle életjelet nem fogtak, de azért az érzékelőket kihelyezték. A tábornok kérdésére elmondja, hogy Luke még nem tért vissza, mert megvizsgál egy meteort. Rieeken nyugtalanul mondja csak úgy magának, hogy ilyen erős meteortevékenységben nehezen fogják érzékelni az esetlegesen arra vetődő hajókat. Han mit sem törődve a megjegyzéssel köntörfalazás nélkül közli, most már indulnia kell. Rieekennek ez nem tetszik, de mivel Han fejére Jabba a hutt vérdíjat tűzött ki, mely úgy szól, hogy inkább halva vigyék elé, mint élve, a tábornok is belátja: Han túl jó harcos ahhoz, hogy ilyen pitiáner dolog miatt vesszen el. Búcsúként kezet fognak, majd a corelliai Leia hercegnőhöz lép. Belekezd búcsúbeszédébe, ám a nő mindösszesen annyival reagál, hogy megállapítja, Solo tényleg elmegy. Hannak sem kell több, grimaszolva odavágja: „Mielőtt elérzékenyülne, ég önnel.” Azzal kiviharzik az ajtón. De alig tesz meg pár lépést a folyosón, mikor Leia a háta mögött terem és szavával megállítja. A férfi egy „Igen fenségesség” fricskával felé fordult. Leia mit sem törődve a szurkálódással vonja kérdőre a hajdani csempészt korábbi elhatározásáról, mely szerint marad. Han erre közli, hogy eme elképzelése megváltozott, mikor az Ord Mantellen belefutottak abba a fejvadászba. Erre Leia kategorikusan kijelenti, hogy kell nekik a corelliai. Solo megdöbbenve ismétli meg a nő szavait, majd megkérdi, hogy Leiának ki kell. A nő nem érti a kérdést, mire Han gúnyos arccal megindul a folyosón, megjegyezvén, „tényleg nem tudja”. A hercegnő utána ered, és megkéri, hogy legalább mondja el, mi az, amit tudnia kell. Han a folyosón loholva egyszerűen közli a tényeket: Leia azért nem akarja a távozását, mert szereti. A nő, mint aki nem vette a lapot, bevallja ezt, bár az indokokat a vezetői készségekhez köti. Solo szem forgatva áll meg és fordul szembe vele, majd javítja ki, hogy nem ez az ok, hanem más. Egész pontosan, ő maga. Mit sem törődve a folyosón mászkáló katonákkal, vagy Leia döbbent arcával, nyomatékosan próbálja buzdítani a nőt, hogy mondja ki: „Gyerünk.” A hercegnő szerint képzelődik, de Han hajthatatlan. Hamarjában megkérdi, hogy ha nincs igaza, akkor miért ment utána. Talán fél, hogy otthagyja búcsúcsók nélkül. Leia azonnal replikáz, inkább csókolna meg egy wookiee-t. Solot sem kell félteni a visszavágással, elszelelése közben még odavet: „Beajánlhatom egynél. Igazán magára férne!”

Valamivel távolabb, a főhangárra vezető folyosón két, egymástól teljesen különböző droid masírozik, jól hallhatóan veszekedve. Az emberszerű aranyszínű protokoll droid megállás nélkül mondja a magáét. C-3PO szerinte a kis guruló kukára emlékeztető R2-D2 hiába méltatlankodik. Azért, mert ő megjegyezte, hogy a hercegnő szobájában hideg van, még nem kellett volna bekapcsolni a termálfűtést, mert akkor sosem fognak megszáradni a ruhái. A vitát rövidre zárva kikapcsolásra buzdítja a folyamatosan csipogó R2-t. Eztán Hanhoz sietnek, aki éppen Chewie-vel veszekszik, amiért az leszerelt valamit a Falcon egyik leszállótalpáról, ami nélkül nem tudnának elindulni. C-3PO, mint aki nem is venné észre a corelliai ingerlékenységét, megszólítja. Mikor Han hozzá lép, közli, hogy Leia hercegnő már többször hívta a kommunikátorán. Solo dühösen közli, hogy azt kikapcsolta, mert nem érdekli, mit akar mondani. A droid nem zavartatja magát a hangnem miatt, mondja tovább a magáét. Állítása szerint Leia hercegnő aggódik, mert Luke még nem tért vissza. Han megrándítja a vállát, mert nem tudja, hol lehet. Ám mikor C-3PO közli, hogy senki sem tudja, azonnal odarendeli magához a fedélzeti tisztet. Mivel az arancs-robot még ekkor is beszél, Han egyszerűen befogja a „száját”. Amint sikerült elnémítania doridot, megkérdezi a megjelenő férfit, hogy látta-e Skywalker parancsnokot. A tiszt nemmel felel, de feltételezi, hogy Luke a déli bejárón tért vissza és elfelejtett bejelentkezni. Solonak nem tetszik a válasz, ezért elküldi a katonát, hogy nézzen utána Luke-nak, mielőtt besötétedik. Amint a tiszt távozik, gondterhelten fordul vissza a Falcon felé. Kezét leveszi C-3PO szájáról, mire a droid azonnal megérdeklődi, hogy megtudhatja-e, mi a helyzet. Solo kurta "miért ne" kifejezéssel felel. A protokoll masina méltatlankodva tér vissza R2 mellé, a távozó Han modorára téve megjegyzést. Majd kifejti véleményét, mely szerint Luke nincs biztonságban.

Han a tauntaun istállóba megy, ahol kész felfordulás fogadja. Mindenütt felborult berendezések, a földön pedig egy döglött tauntaun hever, amit éppen a bázis 2-1B orvosdroidja vizsgál. Néhány lázadó csupán beszélget a dögöt nézve, mások az ideges tauntaunokat próbálják nyugtatni. Mielőtt Solo megérdeklődhetné, mi is történt, megérkezik a fedélzeti tiszt. Közli, hogy Skywalker parancsnok nem jelentkezett be a déli átjáróban sem, talán elfelejtette. Mivel Han ebben nem igazán hisz, a hósiklók működési állapota felől kezd érdeklődni. A tiszt szerint még nincsenek átállítva a hidegre. Solo hajthatatlan, határozottan felugrik az egyik táltosra, míg a szárnysegéd elrohan, hogy megnézze a 12-es szektorban. Eközben a fedélzeti tiszt aggódva közli Hannal, hogy a zuhanó hőmérséklet miatt a tauntaunokkal meg fogynak fagyni. A corelliai nemtörődöm módon közli: „Akkor a pokolban találkozunk.”

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Na, ez egy egész beszédes fejezet. Megismerkedhetünk a Lázadók új bázisával. Hangulatos kis hely, főleg, hogy a Yavini hangárral ellentétben itt már volt pénz ahhoz, hogy a teljes díszletet megépíthessék. Nincsenek farostlemez hajók, minden hósikló, minden X-Szárnyú, de még a Falcon is meg lett építve. És az egész csarnok élettel teli.

A jelenetsor fő irányelve a szereplők bevezetése és aktuális kapcsolatuk felvázolása. Először Han lép be – bár ő már szerepet kapott az előző fejezetben -, majd egyből találkozhatunk a subaszőnyeggel és a Falconnal. Az ócskavas most tényleg ócska, mert már szerelik, és Chewie hangjából ítélve, nagyon rossz állapotban van (és még csak sejthetjük, hogy mennyire). Aztán jön a bázis parancsnoka, majd Leia. A hercegnő és Han kapcsolata még mindig szurkálódó, de most már más miatt marják egymást. Solo nem kecmecel, nem önti díszes szavakba érzelmeit, egyszerűen közli Leiával a tényállást. Ellenben a nő olyan zárkózott, mint egy széf. Csak dinamittal lehetne kinyitni (éppenséggel Hannak minden puskaporára szüksége is lesz :clap: ). Nagyon jópofák, még mindig az ő párbeszédeik a legpoénosabbak. Főleg a vita lezárása üt. Amúgy a folyosón érdemes figyelni a folyosón mászkálókat is, némelyik kíváncsian tekintget a veszekedő pár felé, mások inkább rájuk sem néznek, úgy mennek el mellettük. Vajon mit gondolhatnak :( Apropó, a szinkronban kiveszett az Ord Mantell neve, de már itt felkaphatjuk a fejünket, hogy Han találkozott egy fejvadásszal. Vajon az Boba Fett lehetett?

Végül becsámborog a képbe a két droid, szokás szerint, C-3PO osztja az észt, R2 meg csak csipog. És milyen hatalmas problémáik vannak. Persze eztán az is kiderül, hogy Han és Luke milyen jó barátokká váltak az évek során. Miután kiderül, hogy az ifjú Skywalker nem tért vissza, nem törődve a fagyhalállal elindul megkeresni.

És van még egy érdekesség a fejezetben. A szétzilált tauntaun istálló ugye egy wampa-támadás nyomai. Ha jól tudom, ezt le is forgatták, csak aztán kimaradt, mert a szörnyjelmez nem igazán működött. De tetszetős, hogy benn hagyták a nyomait (talán még a wampa maradványa is ott van az egyik jégoszlopnak támaszkodva, de lehet, hogy az csak az oszlop egy része, nem tudom eldönteni), így legalább élő a bázis, hiszen látható, hogy a képernyőn kívül, a hősökön kívül is történik valami. És milyen gusztusos a tauntaun-pudus fal :P

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt jól írja, ez a jelenet valóüban a szereplők bevezetésére szolgál. Han és Leia szerintem jobban osztják egymást mint azelőtt. Han micsoda egy nagyképű fráter, látszik, hogy igazi kemény arc, aki nem törődik az udvarlás kényes szertartásával. :clap: Egyszerűen közli, hogy Leia szereti őt és kész. :(

 

Az egész lázadó bázis nagyon bejövős, főleg az irányítóközpont. Reeken tábornok és Han párbeszéde is remek, ahol Solot látjuk kicsit komolykodni is. Persze az egész jelenetet átlengi Luke eltünése, mely tényre Han nagyon szimpatikusan reagál. Már ebből is látszik milyen jóbarátokká váltak a fiúval. Bár Han -nak nincs rangja (legalábbis nem ugrik be, hogy már itt tábornoknak szólítanák) mégis nagy tiszteletnek örvend a katonák között, mindenki kapásból telejsíti a parancsot. Látszik, hogy hatalmas tisztelet övezi, amiért segített elpusztítani a Halálcsillagot.

 

Ami kicsit zavar, az Han poklos szövege. Szerintem azt nem kellett volna belerakni. Egy másik galaxisban ne legyen pokol. :P Vagy legalábbis hívják másként.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A pokol jó kis ellentéte a fagyhalálnak. :clap: Érdekes, hogy a szinkronban nem rakták bele.

 

A "mielőtt még elérzékenyülne", pedig a legjobb beszólás a filmekben!

 

(Egyébként pedig Threepio elég keveset tudhat a ruhaszárítás rejtelmeiről, mert mindannyian tudjuk, hogy a ruhák MELEGBEN száradnak jól igazán! :P:(:P )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bár Han -nak nincs rangja (legalábbis nem ugrik be, hogy már itt tábornoknak szólítanák)

[...]

Ami kicsit zavar, az Han poklos szövege. Szerintem azt nem kellett volna belerakni. Egy másik galaxisban ne legyen pokol. :clap: Vagy legalábbis hívják másként.

Han itt még csak egyszerűen "captain Solo".

 

Ez a hell sem semmi, de később van egy egész jelenet-sereg, amelyben a földi "dolgok" nyüzsögnek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amikor olvastam Dzséjt leírását néha csodálkoztam mit írt.Hisz ez a szöveg benne sem volt.Így jár aki csak szinkronosan látta(illetve egyszer angolul). :clap:

Ugyanakkor megdöbbentőnek tartom az enyire félrefordítást, meg a szava kihagyását a magyar szinkronból.

A jelenet tényleg jö, amiket leírtatok azokon kívűl szerintem figyelemre méltó még az, hogy a felkelők mennyire rettegnek a Birodalomtól.Nagyon átérezni, hogy tényleg maroknyian vannak, és a Birodalom hadigépezete ellen szinte semmi esélyük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

(Egyébként pedig Threepio elég keveset tudhat a ruhaszárítás rejtelmeiről, mert mindannyian tudjuk, hogy a ruhák MELEGBEN száradnak jól igazán! :D;):D )

Off

Hát ami azt illeti, télen jó kirakni a ruhákat (amikor nincs köd), mert kifagy belőlük a víz :P

Utána meg a szobában gyorsan száraz lesz. Valóban gyorsabb és jobb szárítás (nem beszélve arról, hogy állítólag így isteni illatuk lesz a ruháknak), mint a hagyományos, legalább is kolléganőm így csinálja és esküszik rá :)

Szóval aranyszínű droidunk nem mond hülyeséget :D

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez az Ord Mantell nekem is új volt, pedig én időtlen idők óta eredetiben nézem a filmeket. :D

Pedig ha jól emlékszem (ma néztem meg a részt, de nem vagyok biztos benne... :) ) még a DVD magyar feliratában is benne van a bolygó neve, csak ott úgy szerepel, hogy "Egy fejvadász az Ord Mantell óta követ." Vagy valami ilyesmi... ha jól emlékszem. De az angolban benne van az Ord Mantell, lestem is, mikor először hallottam angolul.

 

Karrde: anyám is így csinálja telente ;)

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó kis jelenet, mert ahogy ti is írtátok, egyből tudjuk utána, mi a helyzet a főbb szereplők többségével. Itt valóban Han a főszereplő, az ő kapcsolatait vázolják fel nekünk röptiben emberrel és droiddal egyaránt.

Ebben a filmben többek között azt szeretem nagyon, ahogy összehozza a kemény csempészt a még keményebb hercegnővel :D. Minden közös jelenetük egy élmény, és ez a legelső a sorban. Én anno komolyan azt hittem így a film elején, hogy Leiát tényleg nem érdekli Han, csak a vezetősdi, és csak később változik meg a véleménye, de ma már azt gondolom, hogy ez tévedés: nagyon is érdekli, csak még maga sem tudja ezt. :)

Thripio kis mondókáit pedig nagyon bírom végig a filmben, ebben az epizódban nagyon jó szövegeket kapott, és különösen Solo kapitánnyal kapcsolatban van nagyon elemében ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon ütős jelenet... és néha én is nagyokat néztem, hogy mit ír Dzséjt. Igaz, hogy mióta megvan a DVD, csak angolul nézem, de én az angol szöveghez angol feliratot választok, így a fordításban automatikusan a magyar szinkron ugrik be. Az Ord Mantell nekem is elkerülte eddig a figyelmem.

 

A jelenet maga pedig nagyon állat, és ilyenre tipusú részre elég kevés példa akadt a negyedik részben. Most jobban képbe kerültek a karakterek. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Han annyira belemerült a vitatkozásba hogy Csubi már hiába várt tőle segédkezet a szerelésben. Szegény szőrmók segítség helyett csak egy türelmetlen beszólást kapott. Lehet hogy a Sólyom azért nem működik már jó ideje normálisan mert a kapitány úgy állt hozzá a módosítások elvégzéséhez mint most a javításhoz. Talán akkor is sietős volt neki és azért nem végezte el rendesen a dolgát. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Off

Hát ami azt illeti, télen jó kirakni a ruhákat (amikor nincs köd), mert kifagy belőlük a víz :D

Utána meg a szobában gyorsan száraz lesz. Valóban gyorsabb és jobb szárítás (nem beszélve arról, hogy állítólag így isteni illatuk lesz a ruháknak), mint a hagyományos, legalább is kolléganőm így csinálja és esküszik rá :D

Szóval aranyszínű droidunk nem mond hülyeséget ;)

 

Jó, jó, jó... Nem vagyok nő! :)

Szerkesztve: - kolmilan
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát, nekem az Ord Mantell a könyvből ismerős. Ott pontosan úgy szerepel a mondat, hogy: "Az a fejvadász, akivel összefutottunk az Ord Mantellen, megváltoztatta az elhatározásomat". Persze, nekem az 1980-as kiadású van meg, abban még így volt.

Szerintem ez a jelenet sokkal árnyaltabb a könyvben. Ott Han krokodilkönnyeket emleget, meg az egész párbeszéd arra éleződik ki, hogy mindketten hidegnek tartják egymást. Ja, és ott Leia zárja le a vitát nagyon epésen. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát, nekem az Ord Mantell a könyvből ismerős. Ott pontosan úgy szerepel a mondat, hogy: "Az a fejvadász, akivel összefutottunk az Ord Mantellen, megváltoztatta az elhatározásomat". Persze, nekem az 1980-as kiadású van meg, abban még így volt.

Ha jól tudom, a könyvnek csak 1980-as kiadása van. Viszont a filmben is ezt mondja:

"Well, the bounty hunter we ran into on Ord Mantell changed my mind."

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hannak Rieekan tábornokkal folytatott beszélgetése folyamán bennem mindig az a kérdés merült fel, hogy miért nem fizette ki a filmek közti időben Jabbát?

Eltelik itt jó pár földi év, asszem 3. Bőven lett volna rá ideje, és a Halálcsillagos buli után meg a lázadók biztos még jobban honorálták a segítségét, de már az előtt is kifizették.

 

Kérdezem az eu tudorokat volt-e erre valahol utalás, vagy bárkit aki akár a filmekből logikusan megmagyarázza ezt.

 

A jelenetek nagyon magával ragadóak. Ahogy Han leteremti a fedélzeti tisztet, hogy nézzen utánna, nagyon kemény. Ezek miatt a kalandok miatt üt később nagyot Han és Luke párbeszéde a Jediből, ami a kedvencem: Mi a helyzet? A szokásos. Olyan rossz? :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nem volt rá ideje, hogy elugorjon a Tatooine-ra, vagy a legközelebbi bankkal rendelkező bolygóra, és átutalja Jabba számlájára a tartozását :) Viccet félretéve, valószínűleg tényleg nem volt ideje. A Halálcsillag pusztulásával az EU-ban a Yavint-rendszert blokád alá vette a Birodalom. A Lázadók éppen csak el tudtak iszkolni. Eztán pedig hajtották őket végig a Galaxison, és mivel Han elkötelezte magát mellettük, hát nem mehetett el pénzügyeket rendezni. Pláne, hogy a Birodalmi Csillagflotta a nyomában loholt, és a Falcont kb. mindenhol körözték (ugye azt már az ep4-ben sikerült azonosítaniuk). Szóval amíg nem volt egy biztos kiépített bázis, addig nem akarta elhagyni a Szövetséget. A Hothon már úgy tűnt, hogy van, csak kicsit későn akart elindulni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valószínűleg Han nem kockáztatta meg, hogy bajba jusson a Szövetség miatta. Ha befizette volna a pénzt, a lázadó szövetség rejtekhelyének felfedését kockáztatta volna (elfogják, kivallatják, stb.). Csak ahogy írták is itt páran, a fejvadász miatt rájött, hogy Jabba nagyon is emlékszik a dologra, és így muszáj rendeznie, ha nem akar meghalni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

The Empire Strikes Back

Chapter 5: Escape From The Wampa

Time: 0:07:58-0:09:51

 

Tartalom

 

Hóvihar tombol a Hoth fagyott felszínén. A végtelen pusztaságok mélyén egy barlang rejtőzik. Tetejéről veszedelmes jégcsapok csüngnek, talaját rég elhullott, csontig lecsupaszított tauntaun maradványok csúfítják. S itt van Luke Skywalker, akit lábánál fogva a mennyezethez tapasztottak. Fénykardja tőle alig több, mint egy karnyújtásnyira hever a hóba fúródva. Oly közel, mégis elérhetetlenül távol.

Az eszméletlenségből zsigertépő üvöltés hozza vissza. Ahogy körbenéz, megpillantja a hatalmas, hófehér szőrrel borított ragadozót, mely elkapta őt és a tauntaunját. A méretes wampa éppen jóízűen falatozza a férfi táltosának egyik testrészét.

Luke igyekszik csendben kiszabadulni, ám az anyag, ami a plafonhoz rögzítette nem enged. Igyekeznie kell, mert az állat közeledik lakomája végéhez, és félő, hogy némi desszertre is feni a fogát. Körbenéz, hátha lel valami segédeszközt. Megpillantja fénykardját. Kinyúl érte, de hiába, a fegyver túl messze van. Rájőve, hogy ez így reménytelen, behunyja szemét, majd újra kinyúl, ezúttal az Erővel. A kéttenyérnyi fémhenger megrezdül, majd lassan kifelé kezd csúszni a jégből. A wampa, meghallván kard által keltett a zörejeket, felpattan és földre ejtve véres martalékát, lassan Luke felé indul.

A fénykard hirtelen beleugrik Skywalker kezébe. A kék energiapenge életre kell. Luke gyorsan kivágja magát csapdájából, majd alig, hogy földet ér, máris talpra ugrik és lecsapja a támadó wampa jobb karját. A lény fájdalmasan üvöltve mit sem törődik a barlang száján át távozó zsákmányával.

Luke kimászik a veremből, lebucskázik a dűne tetejéről, majd dacolva a viharral, nekivág a fagyos pusztaságnak.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Jó kis jelenet ez. Először is, láthatunk egy új Star Wars állatkát, mely lazán elférne a geonosisi aréna aranyoskái között. Aztán, azzal is szembesülhetünk, hogy Luke már tárgyakat is képes mozgatni az Erővel, igaz, nehézkesen. Mégis, ahhoz képest, hogy az elmúlt években nem volt tanára, ez egész jó önszorgalomból nyújtott teljesítmény. S a jelenet még arra is jó volt, hogy megtudjuk, szegény Luke arca miért olyan ratyi az ep4-hez képest :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.