Ugrás a kommentre

1x08 - The Acolyte


Ajánlott hozzászólás

2 órával ezelőtt, csoli1138 írta:

Én attól félek, gogy ez a báb már azt jelzi, hogy le is tették a voksukat, gigy melyik technikához nyúlnak a folytatásban is. 

Szerintem meg szimplán csak a legolcsóbb megoldást választották, mert az is tökéletesen megfelelt ehhez a szerepléshez.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2024. 07. 19. - 21:55, Donát írta:

Baromi jó érzés ezzel a képpel leérvelni a sok oktalant twitteren. :lol2:

 

Csak tudnám miért jobb gyűlölni valamit, mint megpróbálni megérteni a miérteket?!

:D

pedig olyan könnyű beilleszteni. Egy része maga a kristály kivéreztetése, de nekem már az aktiválás látszólagos ellentmondására is van elméletem. 

Ugye amikor eddig láttunk kivéreztetést a képregényekben vagy a Jedi: Survivor-ben, ott az első aktiválás is egyből piros pengét adott. Szerintem meg kell keresni a különbséget az eddigi és a mostani verzió között. Ez pedig a szándékosságban keresendő. Vader, Kylo és Degan esetében is szándékos megrontásról beszélünk, aminek a végén a kristály egy kirobbanásszerű energiahullámmal vérzik ki teljesen. Ez volt a Vader képregényben, ez volt a Survivor-ben, és Kylo esetében is, akinek közben még a kristálya is megreped, ezért keresztpengét kell felszerelnie. De!

Osha nem szándékosan tette ezt. Fizikai kapcsolatban volt a kristállyal, amikor 16 év fájdalmát és gyűlöletét erőltette rá az Erőre. De ez a folyamat nem egy energiarobbanában ért véget. Mert nem szándékosan történt. Ellenben már nem lehetett visszafordítani, és ezért lehet (szerintem) az, hogy itt még kék pengeként aktiválta. Mert hiányzott a folyamat végéről a "robbanás". 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Röviden: 

 

Nekem tetszett a finálé, és úgy összességében maga a sorozat is. A negatív visszhangokat irritálóan hangosnak, és alaptalannak érzem a széria átfogó minőségét nézve. Nagyon remélem, hogy kapunk 2. évadot. Nem feltétlen azért, mert sok kérdés maradt volna a levegőben a finálé után - a sztori szempontjából leginkább kardinálisak szerintem javarészt megválaszolásra kerültek. Sokkal inkább azért, mert ez az 1. évad egy olyan potenciálban gazdag alapot teremtett meg, amire szépen lehet(ne) tovább építkezni, akár több évadon keresztül is. A Sith- és Jedi-szál egyaránt izgalmas témák feszegetésének lehet táptalaja a következő évad(ok)ban, szorosabbá fogva az előzmény-trilógiával való átkötést. Sajnálnám, ha mindez veszendőbe menne, csak mert a nézőközönség egy hangos kisebbségnek nem tetszik az adott szereplőgárda rassza, és/vagy az alkotó nemi identitása...

 


Bővebben: 

 

Osha és Mae karaktereivel összességében érdekes felállást generáltak a készítők. Kezdetben nekem úgy tűnt, hogy míg Osha a Világos-, addig Mae a Sötét Oldal megtestesítője, képviselője, de ez gyorosan árnyalódott a későbbiekben. Mae nekem már a korábbi részekben sem tűnt született pszichopatának, vagy fára felkötni való személynek. Ezúttal pedig már-már ellentétes szerepben tűntek fel: Osha volt az agresszív, haragos karakter, míg Mae a nyugodtabb, józanabb jellem - ez főleg a brendoki küzdelmükkor látszott. Ugyanakkor, szerintem Oshát sem véletlenül tanácsolták el a Jedik, és hagyta maga mögött a Rendet: többször mutatta érzelmi labilitás jeleit - az elengedés és megbocsátás nem az erősségei, illetve a hirtelen haragra és gyűlöletre is hajlamos. Ezek tökéletes táptalajt jelentenek egy sötét oldali Erő-használónak, ahogy azt a rész végkifejlete is szépen bizonyítja. Gyakorlatilag mindkét lány egyazon tudat/lélek/identitás (az Erőben is egyek). Mégis, az eltérő élettapasztalataik és traumáik más-más jellemű embereket faragtak belőlük, akikben kölcsönösen jelen van egy kicsi a másik habitusából. Ismét a már sokszor emlegetett yin-yangot tudom felhozni, ami szépen passzol ide. Érdekes kérdés, hogy Osha mennyiben vált volna más emberré, ha Mae tapasztalatait éli meg, és fordítva. Mert a 3. részből nekem úgy  jött le, hogy Mae eredendően negatívabb jellem volt, mint Osha. Viszont könnyen lehet, hogy ez csak Korilnak köszönhető, aki negatívan befolyásolhatta a kislányt, míg Oshát nem. Mae és Osha ezen részbeli "helycseréjét" a fentebb írtak miatt nem éreztem hirtelennek. Mivel ők ketten egyet alkotnak, nem meglepő, ha egy adott helyzetre ugyanúgy, vagy hasonlóan (attól függően, mennyiben szereztek más élettapasztalatokat) reagálnak. Osha gyászba való kapaszkodása rezonál Mae bosszúvágyával, szép párhuzamot alkotva a két karakterív között. Mindketten könnyen sebezhetőek emocionálisan, fogékonyak a negatív érzelmekre. Amiért egyikük sem lenne jó Jedi. Viszont szerintem Sith sem... Oshában én távolról sem érzem azt a fanatikus és mélyről jövő elköteleződést a Sith Rend iránt, ami sikeressé tehetné a majdani tanítvány szerepében. Mint ahogy Mae-ben sem. Mert hiába bírnak kivételes erővel, fogékonyak a sötét oldali érzelmekre, és gyűlölték meg Solt... ez szerintem kevés ahhoz, hogy valakiből jó Sith legyen. Egyelőre nem látom - jelen helyzetben - Oshában a sötét oldal Rendjének fennmaradásának zálogát, mint utód. De a jövőt ismerve tudjuk, hogy amúgy sem ő lesz a Sith-vérvonal továbbvívője. Legalábbis, nem a klasszikus értelemben. Azt viszont könnyen el tudom képzelni, hogy teremtésük természeténél fogva, az Aniseya lányok lesznek a kulcs Plagueis kutatásainak progressziójához, hogy elsajátítsa az élet teremtésének képességét.  

 

Qimir kapcsán is körvonalazódtak a dolgok: beigazolódtak azon tippek, hogy egykor ő volt Vernestra tanítványa, aki kivált a Jedi Rendből (és megkapta a hátára azt a csinos heget a fényostortól), majd meghitt kapcsolatba kezdett a Sötét Oldallal. Az ismeretlen bolygón rejtőzködő muun kapcsán biztosra vehetjük, hogy Darth Plagueisről van szó. Alapból is már-már egyértelműen adja magát, de Leslye Headland is megerősítette egy interjúban. Ha csak pár másodpercre tűnt is fel, nagyon feelinges volt élőszereplős Kánon műben látni ezt a hírhedt és legendás Sith-et. Szerintem túlzás nélkül állíthatom, hogy Az akolitus-beli feltűnése SW-történelmi mérföldkő. Én nem éreztem furának, tökéletesen jelképezte az árnyak közt ólálkodó, és onnan titokban figyelő, fenyegető Sith-et. Szerintem jelenleg a leglogikusabb opció az, hogy Plagueis a Sith-mester, Qimir pedig a tanítványa (akár Tenebrous néven fut, akár nem), aki egy akolitust keresett magának, hogy megölje mesterét, majd átvegye a helyét. Talán Plagueis tisztában van tanítványa szándékaival, ezért is követi sunyiban, és figyeli meg őt a sötét barlangból... hogy aztán a kritikus pillanatban szabotálja tanítványát annak akolitusával együtt, majd keressen magának egy új tanítványt, teszem azt... a fiatal Sheev Palpatine-t a Naboo-ról. De ezer és egy irányba elmehetnek ezen kívül - elképzelhető, hogy Qimir a saját útját járja, aki más kapcsolatban áll a Bölccsel, mint mester-tanítvány. A párbajok ismét prequelt idézően látványosak és akrobatikusak voltak, noha nekem az az ugrálós-röpködős koreográfia már kicsit sok volt. Ezzel együtt kaptunk szépen Ep3 és Ep6 utalásokat (ezeket majd igyekszem megcsinálni, és berakni a Párhuzamok topikba), és hát, a fénypont nálam egyértelműen a fénykardkristály kivéreztetése volt. A Jedi: Survivor után jó volt élőszereplős formában, és mélyrehatóbb módon látni azt. Remek szimbolika, ahogy a kyber szép lassan megadja magát a Sötét Oldal nyers energiáinak, és válik a kék penge vörössé, úgy adja meg magát Osha is lassan, de biztosan a haragjának, gyűlöletének, és válik végül ex-Jediből Sith-akolitussá. Sol és Qimir újabb párbaja kapcsán nekem az az érzésem, hogy a Jedi összességében kétségtelenül erősebb az Idegennél, ezt a Khofaron és itt, a Brendokon is bizonyította. Tapasztalatai, harci technikái és az Erőben való jártassága szerintem túlszárnyalják Qimir képességeit, aki bár jó és kegyetlen harcos, a cortosisnak és a Jedik zavartságának/meglepettségének sokat köszönhet a khofari harc végkimenetelét illetően. Viszont (és ez egy hangsúlyos viszont!), én úgy látom, hogy Qimir egyértelműen nem harcolt 100%-os erőbedobással, révén, Solt ugyanúgy nem akarta megölni, mint ahogy Palpatine sem Mace Windut. Mert mindkét esetben: a Sith arra várt, hogy a kiszemelt tanítványjelölt megérkezzen, és a kritikus pillanatban felhasználja a Jedit, hogy a Sötét Oldalra billentse az érzelmileg ingatag, és befolyásolható jelöltjét. Míg Anakin Padmé, addig Osha Mae életének megmentéséért kötött alkut az ördöggel - jelen esetben a Sith-tel. A különbség Palpatine és Qimir esete között az, hogy míg előbbi szerintem képes volt/lett volna legyőzni a Jedit, addig utóbbi nem, akkor sem, ha tanítványjelölttől függetlenül, élet-halál harcot vív.

 

Mae memóriatörlése a karakter szempontjából sajnálatos és szomorú, egyébként viszont, alkotói szemmel nézve, szükséges döntés volt. Én nem éreztem gyenge írói húzásnak. Persze kérdéses, hogy így mennyire tekinthetünk Mae-re Mae-ként a jövőben. Hiszen, ha az "egy lélek két test" állításból indulunk ki, akkor összességében Osha és Mae is az eltérő módon átélt tapasztalataik miatt váltak más-más emberekké. Ha viszont Mae-t nyolcéves koráig "resetelte" az Idegen memóriatörlése, akkor semmire nem emlékszik a Jedik elleni bosszúhadjáratából, vagy az Oshával való újratalálkozásból, meg úgy összességében az 1. évad jelenbeli eseményeiből. Így az általunk, a sorozatból megismert Mae személyisége elveszett, és bárkit is kapunk egy esetleges 2. évadban, az már-már egy új karakter lesz.   

 

Rayencourt szenátor és Vernestra verbális konfrontációja nagyon elgondolkodtató jelenet volt, több szempontból is. Továbbá érdekes és fontos kiegészítő adalék ahhoz, hogy a Köztársaságon belül viszonylag egyenrangúként és függetlenül működő Jedi Rend hogyan vált az évtizedek/évszázadok során folyamatosan a Szenátus alárendeltjévé, beosztottjává. Rayencourt számos valid érvet sorakoztatott fel a Jedi Rend feletti hatósági ellenőrzés mellett, míg Vernestra dacos és gyenge hárítások sorozatával próbálta menteni a menthetetlent. A Jedik bár kivételes hatalommal bírnak, ugyanúgy emberek (személyek), mint bárki más a Galaxisban. Tehát, ugyanúgy emberi gyengeségeik (félelem, harag, bosszúvágy, féltékenység, gyarlóság, stb.) vannak, amik kiküszöbölhetetlenül felszínre fognak törtni a nagy számok törvénye és az idő kombinációja által. Hiszen, bármilyen ideális és tökéletes is egy Jedi Rend, egy idő után, mindig lesz olyan, akit megkísért a Sötét Oldal, aminek aztán teret enged. Ezt szerintem nem lehet kivédeni. Nagyképűség lenne egy galaxist hehálózó rendtől, ha az érzelmek feletti uralom elsajátítását univerzális tényként jelentenék ki, biztosítva a Szenátust, hogy: baj bizony nem történhet. Qimir, Dooku, Vader, Kylo, Ventress, Barriss, Krell  - másfél évszázad leforgása sem kellett, hogy a Jedi Rend kitermelje ezeket a nem kispályás galaktikus fenyegetéseket. Így Rayencourt félelmét teljesen jogosnak érzem. Vernestra hárítása pedig ironikus annak fényében, hogy konkrétan az ő tanítványa is a Sötét Oldalhoz fordult. Viszont a másik véglet is hatalmas tévút, ahogy azt látni is fogjuk az előzmény-filmekből: ha a Szenátus mindent ellenőriz a Jedikkel kapcsolatban, akik a teljes autonomitásuknak búcsút inthetnek, akkor nem lesznek többek a politika rabjainál, akik a szenátorok bábjaiként tetszelegnek, és szófogadó házőrzőkként engedelmeskednek a gazdájuknak. Meghozva olyan erkölcsileg aggályos döntéseket, amiket pl. ebben a részben Vernestra, vagy a későbbiekben a Jedi Tanács Ahsoka tárgyalásán. A Szenátustól való félelem alá rendelik önnön Jedi-eszméiket, évtizedről évtizedre, észrevétlenül sodródva a végzetük felé. 

 

Bár a Köztársaság Fénykora regényekben és képregényekben is emberinek lettek ábrázolva a Jedik olyan téren, hogy a tökéletes lovag illúziója valós élet- és személyiségbeli problémákkal vegyült, mégis... korábban Sol és Jedi-társai, míg a jelen részben Vernestra morálisan elítélhető tettével, a Rend érezhetően egy hatalmas lépéssel közelebb került a 66-os parancshoz, és szakadt el azoktól a fennkölt lovagoktól, akiket ezen éra elején láthattunk/olvashattunk. Palpatine gyilkos rendelete, amihez az út félelemmel, hazugsággal, manipulációval és megtévesztéssel van kikövezve. A Jedi Rend úgy csúszik egyre lejjebb a Sötét Oldal gyomrába, hogy észre sem veszik... Sol, majd Vernestra is azzal igazolják erkölcsileg kétséges tetteiket, hogy egy nagyobb jót tartanak szem előtt (Sol Osha, míg Vern a Rend jövőjét), mégis vakokká válnak azokra a Jediként elfogadhatatlan bűnökre, amiket elkövetnek, a "cél szentesíti az eszközt" szellemében. Yoda, Windu, Ki-Adi és a többiek képesek lettek vona kivégeztetni egy padawant, hogy mentsék a hátsójukat a Szenátus előtt. Vernestra pedig képes volt egy általa nagyra tartott Jedi, egy állítólagos barát emlékét meggyalázni, csak hogy taktikázzon a Szenátus porondján, jó színben tűnve fel előttük. Mindezt ráadásul a semmiért: hiszen pont Rayencourt aggályait igazolandó - azért telepedett a Szenátus végül a Jedi Rend nyakára, mert a sajátjaik közül került ki az a közveszélyes felelős, aki Jediket ölt és fenyegetést hozott a Galaxisra - tökéletesen beváltva a szenátor félelmeit. Itt nem is értem, miben reménykedett Vernestra. Mert ugye, egy sokat tapasztalt, 116 éves Jedi-mester már csak tudja, hogy a hazugság és a megtévesztés célravezetőek, és összeegyeztethetőek a Jedi-eszmékkel. Vagy várjunk csak...  

 

Arra is kíváncsi lennék, hogy a Nagytanács - köztük Yoda - mennyire van képben a történtekkel kapcsolatban. Mert ez nem mindegy a Jedi Rend kollektív bűnössége szempontjából. Vern állítása szerint a Nagytanács jóváhagyta a döntését. Később viszont, beszélni akar Yodával valamiről. Megfordult a fejemben (tudom, nagyon erőltetett teória következik, de eszembe jutott), hogy Vernestra a Brendokon nem csak megérezte egykori tanítványa jelenlétét, hanem, mivel nem volt rajta a sisak, olvasni is tudott a gondolataiban. Innen esetleg szuper-gyorsan kiszűrhette azt az infót, amit Qimir is tudhat: hogy "a Sith-ek mindig ketten vannak", majd ezt megoszthatta Yodával. Yoda viszont, komolyabb bizonyíték híján, a Névtelenek fenyegetéséhez hasonlóan, ezt megtartotta magának (bár később beavatta Windut).

  

Mint ahogy a teljes szenátusi kontroll és a Jedi autonómia között is az egyensúlyra szavazok, úgy a Jedik érzelemmentessége és túlzott emocionalitása közt is ebben látnám a helyes utat. Mert az szerintem nem járható út egy Jeditől, hogy érzelemmentesen sétál végig a Jedi-társai tetemei között, és halott barátja emlékét sárba tiporva, mindenfélét összehazudozik, hogy a Szenátus kedvében járjon. Viszont az is rosszra vezet, ha az illető túl sok teret enged az érzelmeinek, és Jedi-mivoltából kivetkőzve, a saját vágyait vetíti ki "helyes út"-ként, majd a hibás döntéseit próbálja igazolni nonszensz állításokkal. Az arany középút lenne itt is a nyerő: ne legyél empátiahiányos terminátor, de azért azt se hagyd, hogy az érzelmeid vezessenek. Igen, Vernestra és Sol kettősére gondoltam a két véglet kapcsán.

 

Bár várható volt, szerintem Sol nem érdemelte meg a halált. Nem gonoszságból, vagy rosszindulatból cselekedett anno a Brendokon, egyszerűen hibázott. Alapvetően a jó szándék (és némileg persze az önzés) vezérelték. A történtek fényében sem tartom rossz embernek. Viszont Jediként végső soron megbukott. Félelemtől vezérelve ölte meg Aniseyát, félelemtől vezérelve nem mondta el Oshának az igazságot, és saját lelkiismeretét nyugtatgatva próbált békére lelni a 16 év során úgy, hogy közben hazugságban élte az életét, és annak ártott/hazudott a szemébe leginkább, akit állítása szerint a legjobban szeretett. Mindezt úgy, hogy Osha szemében Mae-t tette felelőssé a kovenben történt tragédiáért, és 16 évig hagyta ebben a tudatban élni a lányt. Amúgy már az a szó is önmagában szembe megy a Jedi-tanokkal, amit Sol utoljára próbált kimondani, mielőtt a számára legkedvesebb személy megfojtotta. Ragaszkodás ugye... Sol szerintem ugyanúgy a halállal akart vezekelni, mint az öngyilkos Torbin, vagy az önvédelem jeleit nem mutató Kelnacca. Úgy gondolta, hogy bármilyen büntetést is szán neki Osha, megérdemli azt. Ezért nem védekezett, és a "semmi baj" kijelentéssel, már-már felhatalmazva a lányt, engedte Oshának, hogy kivégezze. Sol kapcsán szembeötlő még, hogy a halálig sem ismerte fel azt, hol is hibázott pontosan. A végsőkig balesetnek tartotta Aniseya anya halálát, és mindazon haláleseteket, amik ez után történtek, kezdve a bosziktól, a Jedi-társaiig. Pedig Sol Osha iránti megszállottságát kivonva a képletből, egész biztos, hogy teljesen máshogy alakultak volna az események.  

 

A befejezés előrevetíti Yoda aktívabb szerepét, és Vernestra felelősségét bukott tanítványa iránt. Az ismeretlen bolygón Qimir és Osha keze úgy fonódott rá közösen Sol kivéreztetett fénykardjára, ahogy kettejük sorsa is összefonódott a Sötét Oldalon. Romantikus viszonyt én egyelőre nem látok bele egyértelműen a kapcsolatukba, bár meg kell hagyni, hogy az eddigiek alapján, nagyon Kylo-Rey húrokat penget a viszonyuk. Viszont ez nekem fura lenne a mester-tanítvány (vagy tanítvány-akolitus) szerepkörben. Noha van köztük némi érzelmi jellegű tenzió, ebből még bármilyen irányba elmehetnek a folytatásban. Bár, ha eredetileg valóban Osha és Qimir csókjelenetével végződött volna az évad, ám túl korainak érezték, akkor nem sokat enged a találgatásnak, hogy mire számíthatunk kettejük kapcsán a későbbiekben.

 

Amik még az eszembe jutottak: az aszteroida öves üldözés tetszetős volt, egyszerre hajazott az Ep2 és az Ep5 idevágó jelenetsoraira. Bazil szerintem azért szabotálta Sol hajóját, mert látta, mire készül a Jedi: a célzószámítógéppel már befogta Mae-t, így valószínűleg le akarta lőni, hogy megbénítsa és mozgásképtelenné tegye. Ezt nem akarta hagyni a kis nyomkövető hörcsög, nehogy komolyabb baja essen a lánynak, ezért tette azt, amit (hangsúlyozom, szerintem). 

 

Szinte biztos, hogy nem írtam mindenről, amiről szerettem volna -, de ez egybevág azzal, hogy még az én gondolataim is kavarognak, és emésztgetem a látottakat. Összességében, eddig elégedett vagyok a sorozattal. Nyilván vannak apróságok, amiket én máshogy csináltam volna, de ahogy egy sorozatnál, úgy itt sem reális elvárás az, hogy 100%-ban az én ízlésemhez igazodjon. Hatalmas hiba lenne nem folytatni - mert lenne mit, de mint évad, szerintem önállóan is megáll a lábán, és betölti a funkcióját: elkalauzol minket egy új érába, új karaktereket és történetet tárva elénk, esztétikusan bővítve a Star Wars univerzumát. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy nagyon érdekes infóra bukkantam a kristály véreztetése kapcsán. Pablo Hidalgo rajtavan a bluesky nevű appon és ott mesélte, hogy az egész "kristályvéreztetés" még anno a TCW ifjonc történetszálában jelent meg, mint háttértörténet! Utána nem igen vették elő, egészen az Ahsoka regényig (2016) és a Kylo Ren képregényig (2019) - meg gondolom a 17-es Vadert is idevenné, csak nem említette meg. :)

Szerkesztve: - Bence1997
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Biztos nem, mert ez nagyrészt a részről szól és nem az évadról. :) 

Mobilon kezdtem olvasni a metrón, aztán le kellett szállni és az volt a benyomásom. 

Nekem többször volt, hogy majdnem nem oda posztoltam, ahova való. 

12 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Romantikus viszonyt én egyelőre nem látok bele egyértelműen a kapcsolatukba, bár meg kell hagyni, hogy az eddigiek alapján, nagyon Kylo-Rey húrokat penget a viszonyuk. Viszont ez nekem fura lenne a mester-tanítvány (vagy tanítvány-akolitus) szerepkörben

Szerintem az SW-ben mindig fura. Van egy nem tudom mekkora rajongói csoport, akik Reylot tovább vitték volna. Azt már nem lehet, nekik fanservice ez. 

Később pont ez okozhatja majd a konfliktust, főleg Qimiben. Ohsa nekem hideg, lehet a színésznő miatt. 

Ez a harcosok klubja befejezés a kézfogással, úgy rémlik MJ ötlete volt. Úgy is felvették, hogy csak állnak egymás mellett, végül ezt tartották meg. 

 

És itt jön be, hogy tényleg Plagueis a mester és Vernestra, az Idegen korábbi mestere és Mae együtt nyomulnak, vagyis ebből valami lázadás szagot érzek. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2024. 07. 20. - 7:20, Szisz írta:

Emiatt is gondolom, hogy nem igazi sith. Bár simán lehet, hogy ő Venamis kánon megfelelője, de egyelőre különutasnak érzem. 

 

Maguk a készítők mondták hogy Sith, illetve az őt alakító színész is.

 

2024. 07. 20. - 7:20, Szisz írta:

Nem hiszem, hogy tudná, hogy sith, nem is kell. Elég, ha a saját hibáját el akarja rejteni és védeni a rend függetlenségét.

 

Persze azt nem tudja, csak hogy a volt tanítványa ölte meg a Jediket, aki rossz útra tért.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak most jutottam oda, hogy írjak értékelést. Az eddigi hozzászólásokat szándékosan nem olvastam el előre, így ha lesz ismétlés, vagy esetleg a felmerülő kérdésekre már adtatok választ, akkor ez úton is pardon.

 

Osha látomásával kezdünk, ahol láthatóan Qimir kezéből kicsúszik az irányítás (utóbbit az egész rész során lehet érzékelni vele kapcsolatban). A későbbi fejlemények kapcsán rendkívül ironikusnak hat ez a látomás. Vajon a lány nem saját magát látta? Csak éppen azt hitte, Mae-ről van szó. Akárhogy is, a vízió arra sarkallja Qimirt és Oshát is, hogy elhagyják a bolygót. Kettejük alkudozása is azt mutatja, hogy Osha fokozatosan átveszi a kezdeményezést, Qimir inkább sodródik. A szegmens végén aztán jött a teljes döbbenet. Darth Plagueis most először, teljes valójában. Azonnal tudtam, hogy róla van szó. Nagyon úgy fest, megtartották a muunt mint fajt. Hálaistennek. Persze nem sok muun illetőt láthattunk eddig (San Hill és ennyi), de a vonások még az árnyékban is jól kivehetőek voltak. Olyan hirtelen ért engem ez a felbukkanás, hogy tényleg csak tátogtam, vissza is pergettem nem egyszer. Már csak az a kérdés, hogy milyen minőségben volt itt Plagueis. Ő a rejtőzködő mester, akit Qimir szolgálhat? Vagy éppen Plagueis itt még tanítvány, aki épp most keresi azt az akolitust, akivel majd legyőzheti mesterét (Darth Tenebroust)? Utóbbi esetben, Qimir itt a maga útját járja. Nekem Plagueis mozdulatából úgy tűnt, hogy nem csak Osha, de még Qimir előtt is rejtőzködik, persze simán tévedhetek. Mindenesetre akár mester, akár tanítvány Plagueis, az ő itteni felbukkanása mindenképp jelzi, hogy Qimir soha nem vált (hivatalos) Sith mesterré, hiszen a Kettő szabálya ezt kizárja a Plagueis-Sidious páros későbbi felbukkanása miatt. A legvalószínűbb forgatókönyv, hogy Qimir Sidious elődje volt, aki azonban elbukott és nem volt képest átvenni Plagueis helyét.

 

Sol az egész epizód során olyan szinten megszálott módon viselkedik, hogy nem is lehet olyan nehéz aztán elhinni róla, hogy megkattant és az összes Jedi vére az ő lelkén szárad. Ehhez talán Bazil tanúvallomása is jól jön majd. Rendkívül látványos volt az üldözési jelenet Sol és Mae között, ahogy az egész az aszteroidaövben lejátszódott. Mindez azt is megmutatta, hogy Sol nem csak kiváló harcos, de remek pilóta is. Az volt az érzésem, hogy Sol itt már Mae megsemmisítésére utazik, csak aztán közbelép Bazil. Utóbbi viselkedése a teljes széria során nagy talány számomra. Minden jelentős eseménynél ott van, aztán mégsem foglalkozik vele senki, mintha nem is egy értelmes lényről beszélnénk. A cselekedetei szinte nélkülöznek minden logikát, Most éppen miért is akadályozta Solt, hogy elkapja a menekülő lányt? Azt tudom talán halvány sejtésként felhozni, hogy gyanús lett neki a Jedi viselkedése, amikor azelőtt lelépett, hogy bevárta volna Vernestráék megérkezését. Mégis, ha végig gondolom, nyomkeresői funkcióját leszámítva Bazil teljesen felesleges volt ebben a sorozatban, és valahogy zavarónak hatott a jelenléte, miközben egyetlen egy pillanatban sem látunk interakciót közte és Sol között.

 

Számomra a rész fénypontja a Vernestra és Rayencourt közti rövid társalgás volt. Egyrészt, imádom a SW politikát, és itt most pár mondatban is jelentős mélységeket kapott a Szenátus és a Jedi Rend közötti viszonyrendszer ábrázolása. Másrészt, szerintem, sajnos a sorozatra kevésbé voltak jellemzőek az ehhez hasonló mélyebb tartalmú párbeszédek, és ezt be tudom a rövid játékidőnek, szinte minden résznél éreztem némi kapkodást, itt, az évadzáróban nem különben. De ezt majd a sorozatértékelésnél kifejtem. Visszatérve ehhez a jelenethez, ez a beszélgetés a tipikus példája annak, hogy mindenkinek meg van a maga részigazsága. Vernestra tudja, hogy ők a jóságot és az igazságot képviselik, számára Rayencourt kekeckedése egy fölösleges tehertétel, ami elvonja a figyelmet a komoly problémák kezelésétől. Rayencourt számára azonban a Jedi Rend egy kiismerhetetlen monstrum szervezet, amelynek fenntartása jelentős anyagi vonzattal jár a Köztársaság részéről, cserébe átláthatatlan a működése, egyáltalán nem ellenőrizhető demokratikus úton (a Jediket ugyebár nem választják), miközben teljesen autonóm szervezetként működik, amely felett a Szenátusnak csak limitáltak az ellenőrzési funkciói. És amikor Rayencourt felhozza, hogy majd lesz valaki, aki már nem tud gátat szabni az érzelmeinek, és társai nem lesznek képesek megállítani, mintha csak Anakin majdani tragikumát jósolná meg jó előre, amely aztán a Galaxis sötétségbe taszítását hozza meg. Az is nagyon tetszett, hogy Rayencourt reflektál Vernestra szavaira, miszerint persze, hogy a Jediket a legtöbben támogatják, mert így leveszik a problémák jelentős részét a politikusok válláról, akik viszont ettől elveszítik önállóságuk és kezdeményezőkézségük jelentős részét. Ebben a párbeszédben tűpontosan, a korábbiaknál mindinkább legegyértelműbben jelenik meg a Galaktikus Köztársaság és a Jedi Rend egymásrautaltsága. Mind a kettő a másik nélkül egy "agyaglábú óriás". Rayencourt nem ismeri fel, hogy a jedik nélkül a Köztársaság nem tud működni, egy Erő által behálózott Galaxisban egyszerűen egy Erőtől teljesen leválasztott galaktikus szervezet nem tud működni. Másrészt, ha Rayencourt végigtekint a Galaxis történetén (és alighanem ezt megteszi és jelentősen formálja a véleményét az esetleges személyes rossz élmények mellett), akkor láthatja, hogy a legnagyobb galaktikus konfliktusok túlnyomó hányada bizony a Világos és Sötét Oldal keretrendszerén belül ment végbe, amelynek a Galaxis lakói elszenvedői, de nem alakítói voltak. Szóval ez a másfél perces jelenet is mutatja, egy ilyen beszélgetés is rendkívül inspiráló és messzire merészkedő gondolatokat tud megidézni a nézőben, és ezekben éreztem a kelleténél kevesebbet az Acolyte során. De persze kinek mi.

 

A rész második felére aztán eljutunk a Brendokra. Jelképes, hogy Sol ide tér vissza, hogy bevégezze sorsát. Igazából, ő már akkor, 16 évvel ezelőtt meghalt itt, létezése egy darabkája ott maradt ezen a bolygón, szűkebben pedig az elhagyatott bányakolónián. Most csak visszatért, hogy szembenézzen démonaival, de még ekkor is kudarcot vall és saját magát is becsapja, ahogy tette azt folyamatosan 16 évig. Mert bizony, Sol még most sem képes szembenézni azzal, hogy mit is tett akkor, továbbra is kifogásokat és mentségeket talál. Még legutolsó pillanataiban is a mundér becsületét védi, miközben láthatóan teljesen elrugaszkodik a valóságtól. Sol jó harcos, de végső soron sajnos gyenge szellem. Démonai, bűntudata fokozatosan felőrlik őt. Osha már csak a kegyelemdöfést adja meg.

 

Ezzel párhuzamosan végre megtörténik az őszinte beszélgetés Osha és Mae között. Előbbi rádöbben, hogy végig hazugságban élt. A mindvégig fortyogó bosszúvágya (és ezzel választ kaptunk, miért is nem válhatott Jedivé) megtalálja az új célszemélyt Sol képében. Katartikus, egyúttal szomorú jelenet volt, ahogy Sol bevégzi és ezzel együtt láthatjuk a kristály kivéreztetését is. Szerintem az új kánon legnagyszerűbb újítása ez, hogy nem lehet csak akárhogy vörös fénykardot készíteni. Annak vérben és haragban kell fogannia. Qimir néha szemlélődő itt. Bár látványos az összeütközése Sollal még a katarzis előtt, nem kérdés, hogy a Jedi ismét győzedelmeskedik, prezentálva ezzel az ifjú Sith korlátait. Qimir már korántsem az az elpusztíthatatlan manifesztálódó démoni jelenés, akinek az ötödik rész első felében tűnt. Ezzel együtt bizonyossá válik, hogy ő valóban Vern korábbi tanítványa volt, aki aztán a Sötét Oldal felé fordult. Így már nem is kérdés, hogy azt a súlyos sérülést honnan kapta. Vernestra addig nagyon is bizonyos volt tanítványa halálában. Lehet, azért, mert látta konkrétan meghalni? Utóbbi esetben felsejlik Darth Plagueis ez irányú ténykedése...

 

Bármennyire is a bosszú hajtotta Oshát, engem meglepett, hogy hirtelen minden zokszó nélkül elfogadta, hogy Qimir tanítványává váljon. Hiszen látta a sok halált, a sok pusztulást. Ott volt Jecki, ott volt Yord. Aztán persze végiggondolva a dolgot, nem mehetünk el az Osha-Anakin párhuzam mellett. A Sötét Oldalban nincsen semmi belátás, logika, higgadt végiggondolás. Az az Anakin, aki addig mindent megtett a Jó győzelméért, röviddel később már nem volt rest gyerekeket gyilkolni. Osha sorsa megpecsételődik, amikor Sol bevégzi, és amikor a Jedi-kristály vért kezd ontani magából. És ezzel együtt Mae elveszíti létezésének addigi értelmét. Őt csak a bosszú hajtotta, azt a konkrét négy személyt akarta elpusztítani. Távlati céljai nem voltak. Ebből kiindulva a "szerepcsere" nagyon is ésszerű. Mégis, valahogy a Sith-képbe nekem eddig nem fért bele, hogy Osha és Mae könnyek között búcsúzkodik egymástól, hogy erre egyáltalán Oshának lehetősége van. A bosszúvágyon kívül én Oshában sem fedeztem fel más gonoszságot. 

 

Az utolsó szegmens pedig már az ügy eltussolása. Ahogy sokan sejtettük, Sol lett a bűnbak, Vernestra kíméletlen reálpolitikusi énjével ezt a narratívát keresztül veri a vizsgáló bizottságon, késleltetve Rayencourt a Jedi Rendet korlátozó törvényjavaslatainak életbe léptetését. Itt kapunk egy újabb főkancellárt is Drellik képében (aki ugyanúgy tarsunt, mint sokkal később majd az Új Köztársaság utolsó kancellára lesz). És persze ez mintha mindenkinek kényelmes magyarázat lenne, valahogy nincs is kihangsúlyozva, hogy akkor a négy egykori brendoki bűnös mellett a többi fénykardforgató halálát is Sol okozta egy személyben? Ez bizony legalább tucatnyi haláleset. A Szenátust Vernestra tehát leszereli, de nagyon is tudatában van annak, hogy súlyos a helyzet, amivel a renden belül foglalkoznia kell. Már csak azért is, mert megérezte, hogy egykori tanítványa nagyon is életben van. Ezért lesz ott a közelben az emlékeitől megfosztott Mae, ezért keresi fel azonnal Yoda mestert.

 

A vége számomra egy második évadért kiált, ez nem is kérdés.

Szerkesztve: - Nute Gunray
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Maguk a készítők mondták hogy Sith, illetve az őt alakító színész is.

Sikeresen eljutott hozzám, hogy Plagueis tanítványa. Headland a terveiről nyilatkozott egy esetleges folytatás esetén. Korábban nem olvastam róla, nekem a sorozatból ez nem nyilvánvaló.

Így még biztosabb, hogy napjaik meg vannak számlálva. Olyat még nem láttunk, hogy egy Sith élve kiszáll a buliból és elmegy péknek. Persze lehet több év is, mire ez tényleg bekövetkezik, de közben Vernestra is hajtani fog rá. Nagy lesz a nyomás, hogy lebuknak. A öregség kiváltsága nem néz ki nekik.

 

Amúgy Sidi előtt volt más Sithnek leszármazottja? 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Maguk a készítők mondták hogy Sith, illetve az őt alakító színész is.

Hogy mit mondanak a készítők, színészek, több ízben is bebizonyosodott már, hogy nem számít. Erre nem alapoznék (bár szerintem is Sith)

 

29 perccel korábban, Szisz írta:

Sikeresen eljutott hozzám, hogy Plagueis tanítványa.

Hivatalos forrásból biztos nem :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, Yoda József írta:

Kivel beszélt Vernestra "telefonon" 12:55-nél? Tökre úgy hangzik, mintha Ian McDiarmid hangja lenne, persze nyilván Palpatine nem lehet, de nagyon vicces :lol:

Én is elgondolkodtam azon, nagyon jellegzetes orgánum volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 órával ezelőtt, Nute Gunray írta:

Rayencourt számára azonban a Jedi Rend egy kiismerhetetlen monstrum szervezet, amelynek fenntartása jelentős anyagi vonzattal jár a Köztársaság részéről,

Fenntartása? A Jedi rend önműködő szervezet tudtommal. Soha nem volt arra utalás, hogy a Köztársaság bármilyen anyagi támogatást nyújtana nekik. Amúgy ha így lenne akkor alap, hogy ellenőrizhetnék őket, hisz ők adják az anyagi fedezetet.

 

11 órával ezelőtt, Nute Gunray írta:

Bármennyire is a bosszú hajtotta Oshát, engem meglepett, hogy hirtelen minden zokszó nélkül elfogadta, hogy Qimir tanítványává váljon. Hiszen látta a sok halált, a sok pusztulást. Ott volt Jecki, ott volt Yord. Aztán persze végiggondolva a dolgot, nem mehetünk el az Osha-Anakin párhuzam mellett. A Sötét Oldalban nincsen semmi belátás, logika, higgadt végiggondolás. Az az Anakin, aki addig mindent megtett a Jó győzelméért, röviddel később már nem volt rest gyerekeket gyilkolni. Osha sorsa megpecsételődik, amikor Sol bevégzi, és amikor a Jedi-kristály vért kezd ontani magából. És ezzel együtt Mae elveszíti létezésének addigi értelmét. Őt csak a bosszú hajtotta, azt a konkrét négy személyt akarta elpusztítani. Távlati céljai nem voltak. Ebből kiindulva a "szerepcsere" nagyon is ésszerű. Mégis, valahogy a Sith-képbe nekem eddig nem fért bele, hogy Osha és Mae könnyek között búcsúzkodik egymástól, hogy erre egyáltalán Oshának lehetősége van. A bosszúvágyon kívül én Oshában sem fedeztem fel más gonoszságot. 

Igen, mert Osha nem gonosz. Azért áll be a Sith mellé mert a tesóját menti ezzel, aztán majd lesz ahogy lesz alapon, meglátja mit hoz a jövő. Sajnos ő még nem tudja azt amit Yoda mond. Ha egyezer elindul a sötét oldal ösvényén az "örökre" uralja a sorsát, és elemészti. Persze ez a tétel már sokszor megbicsaklott, meglátjuk Osha hogy birkózik meg ezzel. 

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Leslye el is döntötte a Plaguies-Qimir kérdést. 

 

“We wanted to answer a lot of questions,” Headland says. We wanted to show Qimir’s master. We weren't going to wait a second season for that. We wanted to wrap up the twin storyline. We were not going to leave everybody hanging. They've sat through all of this, and we want to reward people for watching.”

 

https://ew.com/the-acolyte-creator-leslye-headland-season-2-heard-nothing-8681155

  • Nagyon tetszik 1
  • Meglepő 1
  • Tetszik 2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

25 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Leslye el is döntötte a Plaguies-Qimir kérdést. 

 

“We wanted to answer a lot of questions,” Headland says. We wanted to show Qimir’s master. We weren't going to wait a second season for that. We wanted to wrap up the twin storyline. We were not going to leave everybody hanging. They've sat through all of this, and we want to reward people for watching.”

 

https://ew.com/the-acolyte-creator-leslye-headland-season-2-heard-nothing-8681155

 

Hmm, mondjuk ennyi alapján Vernestrát is értheti

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Fenntartása? A Jedi rend önműködő szervezet tudtommal.

Jól tudod. A Jedi Rendet nem a Köztársaság kasszájából tartják fenn, hanem adományokból, amik olykor tehetős magánszemélyektől, például akár szenátoroktól (Bail Organa például ilyen volt), olykor különféle szervezetektől származnak. Mivel a Jedik életvitele igazán minimális, feleslegesen nem költenek, csak az igazán szükséges dolgokra (étel, ital, ruházat, mindennapi használati cikkek, küldetésekhez szükséges eszközök), ezért ezen adományok túlnyomó része megmarad, és mivel nem bankban, hanem a Jedi Templom saját széfjében örzik a pénzt, így a Jedi Rend lényegében folyamatosan gazdagszik. A klón háborúk idején ők voltak az egyik, ha nem a leggazdagabb szervezet a Galaxisban.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igaz, amit Headland mond az kétértelmű, lehet, hogy Vernestrára utalt.

Abban megint csak egyetértek, hogy a készítők ilyen nyilatkozatai akár hamisak is lehetnek. Azok alapján elméletileg már az első évadnak is a Sithekre kellett volna fókuszálnia.

Illetve még nem zárom ki azt sem, hogy Plagueis is tanítvány, aki saját magára már mesterként tekint, csupán azért kell neki egy tanítvány - Qimir, hogy legyőzze a saját mesterét. Plagueis, illetve Osha és Mae kapcsolata is homályos. Tudott róluk korábban? Vagy az neki is új, hogy Qimir saját akolítust keresett magának? Esetleg saját maga utasította erre Qimirt?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 órával ezelőtt, Yoda József írta:

Hogy mit mondanak a készítők, színészek, több ízben is bebizonyosodott már, hogy nem számít. Erre nem alapoznék (bár szerintem is Sith)

 

Hát akkor mire alapozzunk? Csak tudják mire gondoltak, mit akarnak megmutatni a sorozattal. Hisz ők készítették. Persze nem mondom hogy később nem írhatják át, de

valamire alapoznunk kell. Nem lehet örökké rébuszokban beszélni. Vagy akkor mi a hivatalos?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 perccel korábban, Frenkie írta:

Persze nem mondom hogy később nem írhatják át

Hát pont ezaz, hogy még változhat. Vagy a spoilerek elkerülése végett egyszerűbb azt mondani, hogy "Sith", mint ködösíteni. A színészeknél meg nem egyszer volt, hogy nem feltétlen ismerik annyira a lore-t, szóval lehet Manny-nak mindenki Sith, aki piros kardot használ

 

8 perccel korábban, Frenkie írta:

Vagy akkor mi a hivatalos?

Ami benne van a sorozatban :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Yoda József írta:

Hát pont ezaz, hogy még változhat. Vagy a spoilerek elkerülése végett egyszerűbb azt mondani, hogy "Sith", mint ködösíteni. A színészeknél meg nem egyszer volt, hogy nem feltétlen ismerik annyira a lore-t, szóval lehet Manny-nak mindenki Sith, aki piros kardot használ

Sok mindent Leslye nyilatkozott. Igaza van Frenkie-nek, nehogy már egy szavát se higgyük el. Akkor ne is olvassunk interjúkat, mert végig hazudik.....

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Yoda József írta:

Ami benne van a sorozatban :)

Úgy-úgy, ami benne van a sorozatban (vagy egyéb műben), azaz in-universe, az a 100%-ig biztos információ. Az interjúkat pedig ahogy Rick McCallum idejében, úgy most is érdemes kétkedéssel fogadni, vagy legalábbis érdekességnél többként nem gondolni rá. Nem feltétlen azért, mert hazudnak, hanem azért is, mert a jövőben még bármi változhat, ahogy készülnek el a művek.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

21 órával ezelőtt, Yoda József írta:

Hivatalos forrásból biztos nem :)

Headland interjú az Inversnek. IGN-en olvastam.

 

Most még ez az elképzelés, ha egyáltalán folytatják és ha ő csinálja. Bár nem értem miért kell ezeket így elmondani, amúgy is elég kötött az emberek gondolkodása az sw-vel kapcsolatban.

 

Viszont ezért volt jó, hogy ez a része egyáltalán nem konkrét, csak az, hogy Plagueis ott van, de hogy mi köze Qimirhez képlékeny. Valakitől tanulnia kellett. De kitől tanult Baylan Skoll? És ő mi? Hát ez sem derült ki. Több mint jedi.

 

 

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   1 felhasználó

×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.