Ugrás a kommentre

Videjó játékok


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

1 órával korábban, Dzséjt írta:

A DVD/BD témát direkt nem hoztam fel, mert az jogos, de a VHS/DVD példa nem - és láthatóan te sem erre cáfoltál rá, egyből átváltottál az értelmes példára. És már elnézést, de az élet sokkal többről szól, mint enni és inni. Ennél azért jóóóóóval több dolog szükséges, és ebben a szórakozás is benne van, amit a filmek és játékok garantálhatnak. Szóval de, ha szórakozni is akarsz és nem csak vegetálni, akkor kényszer, hogy egy kivont formátumot egy használtra válts le. Az olyanokról nem is beszélve, hogy nekem már csak azért is kényszer, mert az ételhez és italhoz szükséges pénzt videojátékokkal szerzem meg, amik már Blu-rayen jönnek ki, így kényszerű okaim is voltak a DVD lejátszóm BD-re cserélésére a PC-ben. Szóval azért ez a kényszer dolog nem annyi, hogy csak az a kényszer, ha enned vagy innod kell.

 

De ez akkor sem igaz a Mass Effect Andromedára, se a Battlefront 2-re, a Battlefield 1-re, se 500 másik játékukra. És ismétlem: nem csak az EA él ezzel. Minden nagy kiadónak vannak stiklijei (épp csak fent írtam meg, mire készül az Activision, de ahogy mindenhol máshol, itt sem váltott ki reakciót, ellenben "fúj EA"), így az, hogy csak és kizárólag az EA-nak mennek neki ezek miatt, az f*szság!

Azért váltottam DVD - Blu-rayre mert ott kisebb a különbség a minőségben mint a VHS és DVD között. Persze, hogy nem csak enni és inni kell, de ne mondjuk már azt, hogy a filmeknél a váltás nem "önkéntes". :D Hát mi? A választás adott, az ember pénzt ad ki, mert élvezni akarja a jobb minőséget. Ez nagyon is önkéntes. Nézhetnéd nyugodtan a régi videólejátszóval a régi kazin is.

 

Az Activision szerintem is gáz. De nyilván arra tudok érdemben reflektálni, amit személyesen megtapasztaltam. Az sokkal inkább mélyen érint, mint hogy most elolvasom, hogy mit csinál/fog csinálni egy számomra ismeretlen cég. :) A kutyából meg nem lesz szalonna. Ha az EA ilyeneket csinál a Fifában, szerintem jogosan kezelem fenntartásokkal más termékeiket is. ;) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Azért váltottam DVD - Blu-rayre mert ott kisebb a különbség a minőségben mint a VHS és DVD között. Persze, hogy nem csak enni és inni kell, de ne mondjuk már azt, hogy a filmeknél a váltás nem "önkéntes". :D Hát mi? A választás adott, az ember pénzt ad ki, mert élvezni akarja a jobb minőséget. Ez nagyon is önkéntes. Nézhetnéd nyugodtan a régi videólejátszóval a régi kazin is.

És ez mit bizonyít? Mert én már elvesztettem a fonalat. :) Az, hogy az ember halad a korral és ez rossz? Ja. Minek repülőgépre ülni, mehetünk lovaskocsival is. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Donát írta:

Ez nagyon is önkéntes. Nézhetnéd nyugodtan a régi videólejátszóval a régi kazin is.

Az ep7-et? A Rogue One-t? A The Clone Warst? Áruld már el, mégis hogyan élvezhetem ezeket a régi VHS lejátszómmal, amikor VHS-en meg sem jelentek? Ha élvezni akarom odahaza ezeket a filmeket, akkor hogy ne lennék már rákényszerítve, hogy vegyek DVD vagy Blu-ray lejátszót? Ennek semmi köze a jobb minőséghez. Persze jöhetsz azzal, hogy nem kényszerít senki arra, hogy az új filmeket akarjam nézni, de ez meg már a nonszensz kategória. Nem, a mai korban, ha a mai filmeket akarod élvezni, rá vagy kényszerítve, hogy vegyél DVD vagy BD lejátszót, mert VHS-en nem jelennek meg.

Hogy visszakanyarodjak a topik témájára, arra is rá vagy kényszerítve, hogy új konzolt vegyél. Előállhatsz te azzal, hogy miért akarok a Star Wars Battlefront 2-vel játszani PS4-en, amikor játszhatok a Star Wars: Battlefront 2-vel PS2-n. Csak hopp, a 2005-ös BF2 esetében technikai akadálya van annak, hogy játsszak: évekkel ezelőtt megszűnt a szolgáltatás, amin át elérhető volt. Akkor, ha én többjátékos Star Wars játékkal akarok játszani, nem vagyok rákényszerítve arra, hogy Xbox One-t, PS4-et vagy egy erősebb PC-t vegyek? Dehogy nem, mert nincs választásom! És ez igaz minden mai játékkal. Ha haladni akarsz a korral és játszanál a mai videojátékokkal, kényszerítve vagy arra, hogy megvedd az új konzolt, mert csak azokon tudsz játszani. És mivel az ember előbb-utóbb rohadtul megunja a régit, elkezd ácsingózni az újra.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

És ez mit bizonyít? Mert én már elvesztettem a fonalat. :) Az, hogy az ember halad a korral és ez rossz? Ja. Minek repülőgépre ülni, mehetünk lovaskocsival is. 

Valóban elvesztetted. :)

 

Dzséjt: pendrive - tv kombóval megkerülhető, de a lényeg, hogy a fölösleges költés és a hülye pénzkiadás nézőpont kérdése. Te lehülyézed azt, aki mikrotranzakciókra költ, hogy előnyt szerezzen egy játékban, ami sok örömet ad neki és fontos. Más meg lehülyézett már engem amikor a szűkös pénzerőforrásaimból megvettem az EP VII blu-rayt ahelyett, hogy letöltöttem volna. Könnyű "sok hülyének" titulálni másokat aki nem arra költ, amire szerinted logikus csak akkor könnyen a bírálat másik végén találja magát az ember. Tudom, hogy téged nem érdekel, ha lehülyéznek, de szerintem viszont elég nagy fennhéjázás kapásból hülyének titulálni azokat, akik mikrotranzira költenek. Én kerülném ezt a degradálást, mert nekem sem esik jól, ha valaki hülyének néz mert Blu-rayre költöttem DVD vagy semmi (torrent) helyett. Az én nézőpontomból ez egy logikus vásárlás és ugyanígy a mikrotranzi is lehet logikus azoknak, akiknek fontos a játék és hogy sikeresek legyenek benne. 

 

Ody, így már megvan az üzenet? 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem vagyok benne a játékokban, szóval azt a részét nem vágom.

 

Aki szerint hülye vagy mert eredeti terméket veszel és nem lopod azt, nos azt inkább nem minősíteném... Ebben az országban ez az uralkodó értékrend. Szerencsére vagyunk egy páran kivételek. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Donát írta:

pendrive - tv kombóval megkerülhető

Aha, értem, VHS-ről DVD-re/BD-re váltani nem kényszer, ha veszel helyettük egy USB-vel ellátott modern tévét, és elkezdem lopni a filmeket, ahelyett, hogy megvásárolnám őket. Épp csak egy kicsit fura a megközelítésed... 

Ezzel még mindig rákényszerítesz arra, hogy modern TV-t vegyek (mert ugye nem csak az USB-re van ám szükség, de arra is, hogy  a tévé be tudja olvasni a fájlt, vagyis ezen a szinten minimum egy HD tévé kell; és ezzel még nem biztosítottad, hogy mindent le tudsz játszani, mert pl. a Daredevilt hangját az alig négy éves tévém már nem tudja beolvasni), emellett rákényszerülök, hogy gyors és lehetőleg korlátlan netet kössek be, hogy legyen megfelelő tárolóegységem is (elvégre a mai filmek nem 700 megásak), és legyen egy eszközöm, amivel rá is csatlakozhatok a tévére, vagyis egy USB, amire jó esetben már 2-3 film is ráfér, vagy egy drágább külső vinyó, amire azért több filmet is feltehetek. Összességében ott vagyok, hogy a te változatodban még több pénz elköltésére kényszerültem rá.

És még mindig nem értem, hogyan oldja meg egy USB-s tévé például a PS4/Xbox One problematikát. Dugdoshatom én a pendrive-ot akár a hátsómba is, ha nincs PS4-em, Xbox One-om vagy egy jobb PC-m, a mai játékkal játékokkal nem játszom.

 

1 órával korábban, Donát írta:

Te lehülyézed azt, aki mikrotranzakciókra költ, hogy előnyt szerezzen egy játékban, ami sok örömet ad neki és fontos.

Én azért hülyézem le, mert sok pénzt költ valamire, amivel max. előbb jut ahhoz az előnyhöz, amit én pár órával később élvezhetek ingyen, és amikor rádöbben, hogy a pénzéért effektíve nem kap értéket, neki áll feljebb. Ha csak pénzért lehetne hozzájutni ahhoz az előnyhöz, akkor szavam sem lenne, de még akkor sem, ha befogná a bagólesőjét. Szóval nem azzal van bajom, aki ésszel használja a mikrotranzakciót. Hanem aki eszetlenül megvesz minden sz*rt (hidd el, az nem a játék élvezetéért csinálja), aztán amikor rájön, hogy a pénzéért cserébe nem azt kapta, amit a hülye fejével elképzelt (hogy majd ő lesz a legyőzhetetlen f*szagyerek a placcon), akkor meg az EA, vagy éppen a többi játékfejlesztő és/vagy kiadó a hibás.

Aki meg téged lehülyéz azért, mert megveszel egy terméket ahelyett, hogy ellopnád, az magát minősíti, ezért inkább neki kéne rosszul éreznie magát.

Engem meg az hülyéz le, aki akar, még az a legfinomabb dolog, amit a fejemhez vágnak (voltam én már zsidó f*szszopó is :D ), nem érdekel. 

 

5 órával ezelőtt, Donát írta:

Ha az EA ilyeneket csinál a Fifában, szerintem jogosan kezelem fenntartásokkal más termékeiket is. ;)

Én meg munkámból adódóan napi szinten foglalkozom ezzel és alsó hangon is 300 játékkal játszottam már az elmúlt kb. 25 évben. Szerintem jogosan vonom kétségbe ezt a véleményedet. ;)

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

37 perccel korábban, Dzséjt írta:

Én azért hülyézem le, mert sok pénzt költ valamire, amivel max. előbb jut ahhoz az előnyhöz, amit én pár órával később élvezhetek ingyen, és amikor rádöbben, hogy a pénzéért effektíve nem kap értéket, neki áll feljebb. Ha csak pénzért lehetne hozzájutni ahhoz az előnyhöz, akkor szavam sem lenne, de még akkor sem, ha befogná a bagólesőjét. Szóval nem azzal van bajom, aki ésszel használja a mikrotranzakciót.

Azért ez sokat finomodott az alábbihoz képest:

10 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Itt nem hülyének nézik az embereket, itt a tényleges hülyéket húzzák le. Engem sem zavar, ha az ostobákat kihasználják. Ők örülnek, mert túl idióták ahhoz, hogy ezt felfogják. Az EA örül, mert sokkal-sokkal-sokkal több pénzhez jut így, mintha egyszerűen csak elkészítené a játékot, azt jónapot. Én is örülök, mert azokból a hülyékből lesz nekem ingyen DLC-m.

 

Nekem ebből az jött le, hogy aki mikrotranzakciózik, az belemegy a lehúzásba és hülye. :) De ha nem mindenki az közülük, csak aki ész nélkül tolja, az oké, ebben egyetértünk.

43 perccel korábban, Dzséjt írta:

Aha, értem, VHS-ről DVD-re/BD-re váltani nem kényszer, ha veszel helyettük egy USB-vel ellátott modern tévét, és elkezdem lopni a filmeket, ahelyett, hogy megvásárolnám őket. Épp csak egy kicsit fura a megközelítésed... 

 

Jó, hagyjuk a VHS-t, mert az új filmek valóban nem jönnek ki erre a platformra. Megjegyzem a filmek megnézése sem "kényszer" olyan értelemben mondom ezt, hogy ez is egy preferencia a pénzed elköltésére. Van, akit teljesen hidegen hagynak a filmek, tv-je sincs, könyveket olvas, és nincs gondja platform váltással. Ez nyilván a kisebbség. Az érvelésem lényege itt az lett volna, hogy mindenki maga dönti el, mire szeretné költeni a pénzét, és én ezért nem minősíteném hülyeségnek a mikrotranzikra költőket, de ezt fentebb már tisztáztuk.

 

Válasz

Én meg munkámból adódóan napi szinten foglalkozom ezzel és alsó hangon is 300 játékkal játszottam már az elmúlt kb. 25 évben. Szerintem jogosan vonom kétségbe ezt a véleményedet. ;)

Mindig jogod van. És nem arról van szó, hogy nem hiszek neked - csak amikor az ember napi szinten találkozik csalással egy cég által előállított termékben, akkor meglehetősen fenntartásokkal kezeli ugyanazon cég egy másik termékét, mert ugyanaz a döntéshozatali mechanizmus, normakontroll, etikai kódex áll mögötte.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

De ez nem így van! Amit leírtak, azt tartják is. A példádnál maradva, ha megveszed vagy játékkal megszerzed azt a 67%-os Star Cardot, akkor aktiválás esetén az tényleg 67%-kal erősebb lövést ad. Csak azért nem ér semmit, mert csak ideiglenes bónuszt ad, pár másodperces előnyt (ez is le van írva!). Jól időzítve sokat ér, de a sok balf*sz csak megveszi, használni már nem tudja.

Várjunk csak, mikor vettük azt alapnak, hogy aki megveszi a lootcrate-et, az nem tudja használni?

 

Lehet, hogy én vagyok mérhetetlenül naiv, de úgy vagyok vele, hogy a többség, aki beruház ilyesmire, az tudja is mire költ, és kegyetlenül ki is használja. Nyilván megvan a random eleme a rendszernek, de ha teszem azt Rey-t akarom felbuffolni, de helyette Bobához kapok valami előnyt, akkor azt is ki lehet használni a "nem fizető" játékosok ellen (azt nem tudom, hogy a megjelent játékban hogy van/lesz, de a báta-ban volt olyan star card, ami 100%-os damage reduction nyújtott, mialatt jetpack-et használsz). Ez azért messze áll a fair fogalmától, ugyanis azok akik nem akarnak ráfizetni a teljes árra csak sok-sok óra grind-olás után tudnak kioldani olyan képességeket, amelyekkel felvehetik a verseny ilyenek ellen.

 

Arról nem is beszélve, hogy a fegyverek kioldásához és ezek fejlesztéséhez engedhetetlen a lootcratek nyitogatása. Azok akik valódi pénzt fektetnek bele a vásárlás után is, sokkal nagyobb választási lehetőséggel rendelkeznek, egy-egy meccs előtt, ami akár szignifikáns előnyt is jelenthet akár egyenlő szintű játékosok esetében is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most vegyünk egy mórickapélát:

 

Egy grindolós játékos esetében tegyük fel hogy minden szintlépéskor kapsz egy star cardot a lootboxból, és hogy mire eljutsz addig a szintig (az ábrámon ez a 6-os szint), hogy kioldd a következő szintű star cardok használatát, már megszerzed az összeset adott szinten felhasználható star cardot.

 

Ezzel szemben egy P2W játékos már rögtön a kezdetekkor rendelkezik az összes star carddal, csak szintlépésig nem tudja őket használni.

 

Ekkor ezt az diagramot kapjuk:

image.png

(Wow, a fórum excelből közvetlenül tud másolni :o )

 

Azzal, hogy az adott szinten több star carddal rendelkezik a P2W játékos, már előnyre tehet szert. Eszerint az ábra szerint egy egyenlő játékos képességekkel rendelkező P2W és grind játékos csak az 5-ös, 10-es, 15-ös és a 20-as szinteken indulhat neki a játéknak egyenlő esélyekkel.

 

És ne felejtsük el, ebben a példában feltételeztük azt, hogy a grindolós játékos a 6-os (és 11-es, stb. ) szintre kioldja az összes addig felhasználható star cardot, ami a valóságban közel sem igaz.

A való életben ez a diagram szerintem inkább így nézne ki:
image.png

 

Nem azt mondom, hogy a több star card feltétlenül előnyt biztosít, de megvan benne a potenciál, hogy szignifikánsan befolyásolja egy 1v1 párharc kimenetelét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én még azelőtt eléggé eltávolodtam a játékipartól, hogy ez a nagy P2W-balhé kirobbant volna. Valamikor nagyjából azon a tájékon, amikor a DLC-koncepció kezdett igencsak félrecsúszni, akkor az volt a felháborodások középpontjában. Ez a P2W-szituáció elég összetett kérdés, azonban nem hiszek a csodákban. Két tábor között kell lavíroznia a kiadóknak, ami aligha engedi meg azt, hogy annyira jófejek legyenek.

 

Lehet azt mondani, hogy most nincs is akkora előnyük a fizetős játékosoknak, mert az EA rendbe tette a dolgokat, de őszintén szólva ezt nem hiszem el. Egyszerűen nem logikus. Ugyanis, ha a fizetős tartalmak valóban nem nyújtanak akkora előnyt, akkor viszont azok fogják magukat becsapva érezni, akik kiadták az extra pénzt. Mondhatjuk, hogy úgyis megveszik a drága cuccokat, ha nem is adnak akkora előnyt, de szerintem ez nem ilyen egyszerű és hosszútávon nem működik.

A videojátékok multiját sokan egyfajta értékmérőnek tekintik, ha úgy tetszik ez egy virtuális farokméregetés. Ha valakinek ez fontos, akkor minél jobb akar lenni, minél nagyobb sikerélményt szerezni. Ha van pénze, amit erre tud/akar fordítani, akkor igenis el fogja várni, hogy ezáltal minél nagyobb sikerekhez tudjon jutni. Nem fog beletörődni abba, hogy tízezrek elköltése és egy csomó extra kioldása után is elverjék azok, akik többet játszanak és ügyesebbek.

 

Márpedig alapvetően a piac úgy működik, hogy a többet fizető fogyasztó többet ér. Vannak üdítő kivételek, de ez alapszabály. Lehet finomítani a rendszeren, hogy orvosolják az egyszerű vásárló rossz érzését, de azt nem fogják feladni, hogy nagymértékben azoknak kedvezzenek, akik hajlandóak többet kiadni egy játékért, játékban. Nem kétlem, hogy jelen esetben az EA árnyalta egy kicsit azt a kontrasztot, ami megjelent a táborok között, de afelől sincs kétségem, hogy továbbra is sokat ér, ha valaki megvásárolgatja a tartalmakat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

Az nem lenne megoldás, hogy aki fizet az külön szerverre kerüljön attól aki nem fizetett semmit az alapjáték árán kívül?

Nem, mert a fizetésnek pont az a lényege, hogy előnyt szerezzen azokkal szemben, akik viszont nem fizetnek. :) Ha külön szerverre teszed őket, nincs meg a visszacsatolás a pénzfizetőknek, hogy megérte, mert nem kerülnek össze olyanokkal, akik nem fizettek extra pénzt, ergo a pénzfizetőknek nem lesz relatív előnyük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Így van. Az a baj, hogy ami miatt a legtöbbeknél kiveri a biztosítékot a P2W szisztéma, pont azért fizetnek mások. A felháborodás annak szól, hogy jogosulatlan előnyhöz jutnak azok, akik többet fizetnek. Ők viszont azért hajlandóak többet fizetni, hogy meglegyen ez az előny, egyébként nem sok értelme lenne.

Ha külön szerverre kerülnek, akkor hozzájuk hasonlóakkal játszhatnak, nem lesz nagyobb esélyük a könnyebb sikerre, akkor ennyi erővel egyszerűbb, ha nem adnak ki pénzt és maradnak a sima szerveren. Kicsit olyan lenne, mintha azt mondanánk, hogy a gazdag pasik csak gazdag nőknek udvarolhatnak, nem mehetnek be csak úgy tetszőleges helyre lóbálni a Merci sluszkulcsát. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk azt még jegyezzük meg, hogy ha valóban úgy csinálja az EA a matchmakinget, ahogy Bomarr írta, azaz a hasonló sikerességű játékosokat sorolja egymás ellen, akkor azért azokkal, akik fizetnek az előnyért és jól ki is használják azt kicsi eséllyel találkozik valaki olyan, aki nem fizet semmilyen előnyért, és átlagos játékos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Írtam egy Vélemény cikket a témában, ha esetleg érdekel valakit.

Elolvastam. Alapvetően egyetértek, és jó, hogy két oldalról mutattad be. Amivel vitatkoznék / hozzátenném:

 

- Mindenképpen kellene egy etikai kontroll a mikrotranzakciók miatt az EA és bármely más cég felé. Vegyük a Fifát. Fifa coinért packeket vehetsz, amikből ilyen-olyan játékosok (értékesek és kevésbé értékesek) jönnek elő. Sehol egyetlen helyen sem lehet felfedezni a valószínűségeket, hogy mennyi eséllyel nyithatsz egy méregdrága Ronaldot vagy akárkit. Pedig ez alapvetően befolyásolja a vásárolt pack értékét. Olyan promóciókkal állnak elő, hogy "Double chance - csak ma" de nem tudod, hogy mit dupláz, milyen esélyt? A 0%-ot? A 0.001%-ot? Vagy 1%-ot? Ez is egyfajta szerencsejáték, és pont ugyanúgy szabályozni kéne. Nem mellesleg ma Magyarországon 18 év alatt senki sem vehet(ne) részt szerencsejátékban - ez hol van szabályozva a videójátékok esetében? Mégegyszer: ez nem az EA "hibája", de visszaél a helyzettel és kizsákmányolja a játékosokat. Persze, senki sem tart fegyvert a játékosok fejéhez, de nem egyszer lehetett olvasni, hogy 18 év alatti gyerek apuka hitelkártyáját elcsaklizva vásárolt egy rakat Packet, hátha nyit Ronaldot. Nem véletlen, hogy alapból kiskorúak nem vehetnek részt szerencsejátékban, sok szempontból aggályos ez, és ennek csak egyik része a függőség, ami kialakulhat.

 

- A "mártírkodás". Szerintem az, hogy valaki protestálásból nem veszi meg a játékot, mert elege lesz a dologból, az szerintem nagyon rendben van. A kapitalizmusban a pénz "szavazatod" dönt arról, hogy mi érdemel további kiadást és mi nem. Ha valakinek nem tetszik a játék, akkor a legjobb dolog, amit tehet, hogy nem szavaz rá a pénzével. És itt századlagos, hogy lesz-e magyar felirat / kommentár a játékon, az egyéni szempontod szerint kell eljárnod, és nem a közösségi elvárások alapján. Ha bosszant a játék, akkor ne vedd meg és kész és ezzel üzenj az EA-nek. Kis piac vagyunk, de ez nem geográfiai dolog. Egy tudatos vásárló a világ bármely pontján ezt teszi, és ezzel üzenhet(ne) az EA-nek, hogy nem jó irányba halad.

 

Viszont nyilván nem azt akarom ezzel mondani, hogy ne vedd meg - töltsd le! Nem! Én a Fifát 2007 óta minden évben megveszem. Amikor besokallok majd végre, akkor nem fogom megvenni és nem fogom letölteni sem, mert így akarok majd üzenni nekik. Vagy egyszerűen kinövök belőle és azért nem veszem meg. Már évek óta tervezgetem, hogy idén végre nem veszem meg, mert nem tetszik, amerre haladnak a dolgok. De egyrészről nagyon addiktív, és bár extra pénzt egyáltalán nem költök rá, évről-évre képtelen vagyok megállni, hogy megvegyem, mert a sok bosszantó tulajdonsága mellett okoz persze örömteli pillanatok is. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 órával ezelőtt, Donát írta:

A "mártírkodás". Szerintem az, hogy valaki protestálásból nem veszi meg a játékot, mert elege lesz a dologból, az szerintem nagyon rendben van. A kapitalizmusban a pénz "szavazatod" dönt arról, hogy mi érdemel további kiadást és mi nem. Ha valakinek nem tetszik a játék, akkor a legjobb dolog, amit tehet, hogy nem szavaz rá a pénzével. És itt századlagos, hogy lesz-e magyar felirat / kommentár a játékon, az egyéni szempontod szerint kell eljárnod, és nem a közösségi elvárások alapján. Ha bosszant a játék, akkor ne vedd meg és kész és ezzel üzenj az EA-nek. Kis piac vagyunk, de ez nem geográfiai dolog. Egy tudatos vásárló a világ bármely pontján ezt teszi, és ezzel üzenhet(ne) az EA-nek, hogy nem jó irányba halad.

Ha nem tetszik egy játék, persze, ne vedd meg, nem is ezt állítom mártírkodás alatt. Nem is azt, ha egy egész céget ignorálsz. A mártírkodás az, amikor egyrészt, minden egyes EA hír alá beírják, hogy márpedig ők nem vesznek EA, Ubisoft vagy akármilyen terméket, nagy mellénnyel, nagyon büszkén. Még jobb, amikor beírja, hogy törölte az összes EA játékot a gépéről, még azt is, amit szeret. Khm... ez utóbbival ugyan mit ér el? Már megvette.

Azzal egyetértek, ahogy a cikkben ki is fejtettem, hogy üzenni csak a pénzünkkel tudunk, de ez az üzenet jelenleg nem az, hogy amit csinál, abból nekünk aztán elegünk van. Rengeteget fizetünk a mikrotranzakcióért, szóval az nem mostanában fog megszűnni. Ha ez a kifizetés csökkenne, akkor változna. És ezt persze úgy lehetne elérni, hogy nem vesszük meg az adott játékot, de nem a kis piacon, ami talán csak lábjegyzet, hanem a nagy piacokon (persze mi is csinálhatjuk, csak a mi üzenetünk a büdös életbe nem jut el az EA-hoz, vagy ha mégis, leszűrhet belőle egy baromi rossz következtetést -> az üzenet rossz értelmezése nem azt az eredményt hozza, amit várunk vagy rossz helyen csapódik le -> eltűnnek a magyar feliratos játékok, bezárnak a magyar kiadók). De aki így tesz, az ne reklámozza ezt, ne írja be minden hír alá, hogy márpedig én faszagyerek vagyok, mert én nem veszem ám meg (külön poén, amikor az adatlapjára felmész, és ott jegyezve van a játékai között szinte az összes új EA játék - olyan is, amit fel sem törtek -, ez meg már nem csak mártírkodás, de álszentség is).

10 órával ezelőtt, Donát írta:

ez hol van szabályozva a videójátékok esetében?

Az USA területén az ESRB, az EU területén (így nálunk is) pedig a PEGI szabályozza ezt. Ők rábólintanak, és ez a két szervezet már nem egyszer adott ki hivatalos közleményt, hogy ez nem szerencsejáték, mert akármi történik, a szerencsejátékkal ellentétben itt a pénzedért mindig kapsz valamit. Lehet, hogy nem azt, amit akarsz, de mindig kapsz valami használható cuccot. A szerencsejátékban viszont van, amikor csak és kizárólag vesztes, cserébe semmit nem kapsz. És ez fordul elő többször. Legalábbis ez a hivatalos álláspont két, egymástól független, ezzel foglalkozó szervezet szerint is. Én egyetértek ezzel.

 

10 órával ezelőtt, Donát írta:

Olyan promóciókkal állnak elő, hogy "Double chance - csak ma" de nem tudod, hogy mit dupláz, milyen esélyt? A 0%-ot? A 0.001%-ot? Vagy 1%-ot?

Ilyenkor mindig adnak ki hivatalos tájékoztatást, amiben leírják. Vagy a kiadó honlapján, vagy a játék honlapján, vagy egy hírlevélben, vagy a hivatalos közösségi oldalak (fórum, facebook, twitter, stb) egyikén, de valahol le van írva, hogy mit takar.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

34 perccel korábban, Dzséjt írta:

Az USA területén az ESRB, az EU területén (így nálunk is) pedig a PEGI szabályozza ezt. Ők rábólintanak, és ez a két szervezet már nem egyszer adott ki hivatalos közleményt, hogy ez nem szerencsejáték, mert akármi történik, a szerencsejátékkal ellentétben itt a pénzedért mindig kapsz valamit. Lehet, hogy nem azt, amit akarsz, de mindig kapsz valami használható cuccot. A szerencsejátékban viszont van, amikor csak és kizárólag vesztes, cserébe semmit nem kapsz. És ez fordul elő többször. Legalábbis ez a hivatalos álláspont két, egymástól független, ezzel foglalkozó szervezet szerint is. Én egyetértek ezzel.

Én nem igazán. Most ha a 200 forintos kaparós sorsjeggyel mindig nyernél legalább 5 forintot (szóval a nem nyersz semmit opciót helyettesítjük 5 forinttal), akkor az már nem szerencsejáték? Mert itt lényegében ez történik. Az esetek jelentős részében minimális értékhez jutsz, miközben esélyed van (de nem tudni mennyi!) nagyot nyerni. Épp csak sehol sem kommunikálják, hogy pontosan mennyi is az az esély. És amikor "Double Chance" promóciót adnak ki, akkor is annyi van, hogy 2x-es esély a szokásoshoz képest. Ennyi a kommunikáció. Sehol nem találsz meg egy olyan százalékos táblázatot, ami pl. a kaparós sorsjegyek hátoldalán kötelező. A Fifa játékosok feltúrták már a teljes netet, de hétpecsétes titok.

 

Szerintem nagyon gyerekcipőben jár még ez a szabályzás, és jóval szabadabban kezelik, mint a valódi szerencsejátékot, pedig hasonlóan addiktív és szerintem veszélyes is főleg fiatalkorúak esetében. 

 

A többivel egyetértek. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 perccel korábban, Donát írta:

Én nem igazán. Most ha a 200 forintos kaparós sorsjeggyel mindig nyernél legalább 5 forintot (szóval a nem nyersz semmit opciót helyettesítjük 5 forinttal), akkor az már nem szerencsejáték?

De itt eleve nincs olyan igéret hogy visszanyerheted a pénzed. Csak a valós világban teljesen értéktelen digitális dolgokat kaphatsz. Azt viszont mindig kapsz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Bomarr írta:

De itt eleve nincs olyan igéret hogy visszanyerheted a pénzed. Csak a valós világban teljesen értéktelen digitális dolgokat kaphatsz. Azt viszont mindig kapsz.

Nem értéktelen. Pl. Fifában húzol egy Ronaldot (0.0001% eséllyel kb., nem tudni) eladod a belső marketon 1.7 millió coinért, majd kiárusítod a coinodat pl itt https://www.mmoga.com/FIFA-Coins/FUT-Coins-Xbox-One,FIFA-18,Player-auction/ Itt pl. 1.000.000 coint vehetsz 112.5 €-ért, és egy csomóan vesznek is, hiszen az EA-től coint magát nem tudsz venni, csak random packeket, amiben vagy van igazi érték, vagy nincs. Téves azt gondolni, hogy ezeknek nincs valódi értékük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyáltalán nem ilyen a lootbox rendszer se a BF-ben, se a Need for Speedben, se az Overwatch-ban, se sehol. Ne a FIFA alapján ítéld már meg az egész videojáték ipart, Donát. Ha képet akarsz alkotni, akkor játsszál már legalább néhány más játékkal, és ha véleményt is mondasz, legalább a témába vágó játékokkal, mert ez így elég egyoldalú. Te mondod a magadét egy olyan játékra alapozva és az ott tapasztaltakat kivetítve az egész mikrotranzakcióra és videojáték iparra, ami a maga módján egyedi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

25 perccel korábban, Dzséjt írta:

Egyáltalán nem ilyen a lootbox rendszer se a BF-ben, se a Need for Speedben, se az Overwatch-ban, se sehol. Ne a FIFA alapján ítéld már meg az egész videojáték ipart, Donát. Ha képet akarsz alkotni, akkor játsszál már legalább néhány más játékkal, és ha véleményt is mondasz, legalább a témába vágó játékokkal, mert ez így elég egyoldalú. Te mondod a magadét egy olyan játékra alapozva és az ott tapasztaltakat kivetítve az egész mikrotranzakcióra és videojáték iparra, ami a maga módján egyedi.

A világ nem pont így működik, ahogy ti most hozzáálltok egy példához. Ha van olyan felhasználása a mikrotranzakcióknak, ami szerencsejátékot szül akkor azt szabályozni kell. Mindegy, hogy ez egy játék, vagy több, rávilágít a szabályozatlanság következményeire. Ha hozzád bekopogtat az adóhivatal és azt mondod: hát nézzék, van itt ez az egy számla, ez tényleg szabálytalan, de az összes többi, na azzal semmi gond nincsen... szerintetek mit fognak hozzászólni? Az EA kihasználja ezt, mert kihasználhatja a terület szabályozatlansága miatt. Nem túl elegáns érv azzal jönni, hogy én csak a FIFÁ-t ismerem így hagyjam az érveim, mikor történetesen pont az az egy játék, amit ismerek ordít a szabályozásért. És amit történetesen az EA gyárt... szóval itt pontosan lehet látni, hová fajulhat ez a dolog, ezért nem nekem kéne más példát hoznom, hanem nektek újraértékelni, hogy mit lehet kihozni a mikrotranzakciókból. Szerintetek miért jelzem, hogy hahó emberek, nem jó irányba tartunk, szabályzás kéne?!

 

És akkor még egyszer, hogy a pénzé tehető tranzakciós itemeken túl mi baj van még a mikrotranzakciók szabályozatlanságával, és hogyan lehetnek addiktívak:

http://index.hu/tech/godmode/2017/11/08/videojatek_lootbox_mikrotranzakcio_addikcio_szerencsejatek/

 

Válasz

A fejlesztők rájöttek, hogy az emberben egy ilyen láda kinyitása majdnem olyan érzést kelt, mint a drog, vagy mint akár egy piros notifikációs gomb a Facebookon. Nem tudjuk, mit rejt, de izgalommal tölt el minket a gondolat, hogy valami újat, pozitívat kapunk, és az újdonság érzete olyan folyamatokat indít el az agyunkban, mint a drog.

Érdemes pl. megnézni mit vált ki egy-egy sikeres játékos nyitás a fifázókból:

 

 

És tucatszám lehet ilyen videókat találni Youtube-on. Szerintetek 10-es skálán menyire addiktív ennek a sikerélménynek a "vadászata"? És azt se felejtsétek, hogy az egy dolog, hogy ti 20-on 30 éves fejjel hogy reagáltok, és hogyan állnak ehhez pl. a gyerekek, akik jóval befolyásolhatóbbak ilyen helyzetekben... (aki nem hiszi, gondolja végig, miért van a kinder csoki bontogató videóknak milliós nézettsége, amit a gyerekek tátott szájjal bámulnak).

 

És végül, de nem utolsó sorban. Vicc az az érvelés, hogy csak azért, mert digitális extra tartalom valami, akkor már értéktelen is. Aki ezt vallja abba gondoljon bele, hogy ha értéktelen lenne, miért áldoznának az emberek komolyabb összegeket arra, hogy hozzájuk jussanak. Azért mert a játékon belüli felhasználásuk játékon belüli élményt, sikert nyújt, aminek épp úgy van érzelmi megközelítésből értéke, mintha valaki drágább ruhákat vásárol a való életben, hogy a másik nem előtt azzal villogjon. Az immateriális érték épp úgy megjelenik ezekben, mint egy Nike címkével ellátott ruhában, ahol ott sem az anyagköltséget fizetet ki, hanem a státusz szimbólum értékességét. A játékban ugyanez történik: fizetsz, hogy ott sikeresebb legyél, ami pozitív élményt ad a számodra. Aki szerint ezek értéktelenek, az azt is mondja, hogy egy Adibas meg egy Adidas cipő értéke ugyanannyi, pedig mindannyian tudjuk, hogy bár cipő-cipő ez egyáltalán nincs így.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, Donát írta:

Nem értéktelen. Pl. Fifában húzol egy Ronaldot (0.0001% eséllyel kb., nem tudni) eladod a belső marketon 1.7 millió coinért, majd kiárusítod a coinodat pl itt https://www.mmoga.com/FIFA-Coins/FUT-Coins-Xbox-One,FIFA-18,Player-auction/ Itt pl. 1.000.000 coint vehetsz 112.5 €-ért, és egy csomóan vesznek is, hiszen az EA-től coint magát nem tudsz venni, csak random packeket, amiben vagy van igazi érték, vagy nincs. Téves azt gondolni, hogy ezeknek nincs valódi értékük.

Nem annyira ide tartozik, de a Fifa coin eladással kapcsolatos problémákról és visszaélésekről készült tavaly egy érdekes videó:

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Wilde írta:

Nem annyira ide tartozik, de a Fifa coin eladással kapcsolatos problémákról és visszaélésekről készült tavaly egy érdekes videó:

 

Jó kis összefoglaló. Az EA valóban próbál védekezni a csalások ellen, mondjuk ezt egyrészről önös érdekből is teszi, hiszen ha van coin trade, akkor kevesebben vesznek fifa pontot, ami meg ugye hozzájuk folyna be. A price range-ek bevezetése óta amúgy nem omlott össze a rendszer, csak átalakult, de ezt lehetett is sejteni. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ma én is boldog tulajdonosa lettem egy PS4-nek. Illetve megrendeltem, remélem jövő héten megérkezik. Itt és ezt vásároltam meg: 

 

https://www.konzolokszervize.hu/ps4/konzolok/sony-playstation-4-slim-1tb-ps4-slim-star-wars-battlefront-ii

 

Gondolkodtam Proban is de pár tesztet elolvasva(meg Dzséjttel beszélve hétvégén) mindenhol az jött ki hogy igazából amit pluszban tud az 4K tv-n jön ki igazán. Nekem meg full hd tv-m van. Ráadásul ugyanez a csomag Pro készülékkel 60 000 ft-al drágább lett volna.

Szóval örülök neki nagyon mint majom a farkának ,főleg hogy a Battlefront 2 van hozzá. Itt is volt több lehetőség, az egyik hogy a Fifa 18 de az nálam bukott illetve az új Cod, de azt pc-n végigviszem.

 

Kérdésem is lenne. Hol lehet jó áron venni a ps plus kártyát?  Gondolom ez a legjobb online előfizetés.

 

Ezt találtam:

 

https://store.playstation.com/en-hu/product/IP9102-NPIA90006_01-PSPLUSSUBS12MDIS?smcid=pdc%3Ahu-hu%3Apdc-explore-playstation-plus-this-month-on-ps-plus%3Atwocolumn-ajánlat-megszerzése%3Anull%3ASTORE-MSF75508-PLUSINSTANTGAME

 

Ez elég jónak tűnik. Meg lehet ezt csinálni a készülék nélkül pc-n? Mert nem biztos hogy keddig megjön a gép ameddig ez az akció tart.

Szerkesztve: - Frenkie
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Gratulálok Frenkie, jó vétel volt!

Majd ne felejtsd el idővel megvenni hozzá az Uncharted részeket, és a Last of Us jatekot. Mindegyik igazi katarzis és nagybetűs játékélmény. Oda vissza leszel tőle, garantálom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.