Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Én nem azt mondtam, hogy Anakintől ez egy okos döntés volt, hanem egy kompromisszum, amivel Palpatine is életben maradt volna, és a Jedik sem vesztették volna szemelől a Sith-et.

 

Mellesleg először Windu is a bírák elé akarta állítani a Sith-et, tehát annyira nem lehetnek korruptak. Másrészről pedig a Jedik könnyűszerrel elérhetnék, hogy ők legyenek a bírái, és már meg is van oldva a probléma (lehet hivatkozni válság helyzetre, csínyre, árulásra, stb.)

 

 

Donát

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az nem lett volna gyilkosság, ha Windu megöli Palpit.Ez volt az egyetlen helyes út.Mindenki a kezében volt, ja és Sith is volt.Az lett volna furcsa ha bíróság elé citálják.Mindenképp meg kellett ölni.Az érdekes az, hogy mikor Anakin levágja Windu kezét akkor rájön, hogy milyen iszonyú bajt csinált.Amikor összeroskad még nem állt át, viszont innen már nem volt visszaút.A Jedikhez nem mehetett vissza, mert ugye megölte a Tanács egy tagját.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mellesleg először Windu is a bírák elé akarta állítani a Sith-et, tehát annyira nem lehetnek korruptak. Másrészről pedig a Jedik könnyűszerrel elérhetnék, hogy ők legyenek a bírái, és már meg is van oldva a probléma (lehet hivatkozni válság helyzetre, csínyre, árulásra, stb.)

 

Ezt miből gondolod? Ha Palpatine kezében a Szenátus, akkor mitől olyan könnyü ez? Windu pedig érthető okokból vizsgálta felül az álláspontját: a letartoztatás bejelentése után három tanácstag azonnal meghalt... hát kb. ennyi értelme van egy sithet biróságra terelni. Semmi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mellesleg először Windu is a bírák elé akarta állítani a Sith-et, tehát annyira nem lehetnek korruptak. Másrészről pedig a Jedik könnyűszerrel elérhetnék, hogy ők legyenek a bírái, és már meg is van oldva a probléma (lehet hivatkozni válság helyzetre, csínyre, árulásra, stb.)

 

Ezt miből gondolod? Ha Palpatine kezében a Szenátus, akkor mitől olyan könnyü ez? Windu pedig érthető okokból vizsgálta felül az álláspontját: a letartoztatás bejelentése után három tanácstag azonnal meghalt... hát kb. ennyi értelme van egy sithet biróságra terelni. Semmi.

Maga Yoda mondja azt, hogy a Jediknek kell a Szenátus élére állni --> ergo a bírák leváltása sem lenne nehéz feladat.

 

Windu pedig még akkor is kitart a letartóztatás mellett, amikor egyes egyedül az ablakban Palpatine-nak szegezi a fénykardját, tehát egészen egyszerűen csak elvakította az, hogy képes volt visszaverni a Sith villámait. Azt hitte, hogy most már nincs olyan dolog Palpatine paklijában, amivel ne bírna el. Anakin egy észszerű megoldást vetett fel, elvégre ahogyan a Jedik is elitélnék Dooku megölését (ha tudták volna, milyen körülmények között esett), lévén fegyvertelen volt, úgy Anakin is joggal veti fel, hogy egy (látszólag) fegyvertelen ember megölése nem éppen egyezik azzal, amit tanítottak neki, mégha az illető Sith is --> ezért akarta Windu is letartóztatni.

 

Anakinnak egyszerűen megoldást kellett találnia, tudta jól, hogy most válasz út elé érkezett, de véleményem szerint az általa felvetett megoldás nem lett volna rossz, ha Windut nem vakítja el a "hatalma", beleértve ebbe azt is, hogy a próféciáról is megfeledkezett, nem bízott benne, stb.

 

 

Donát

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakinnak egyszerűen megoldást kellett találnia, tudta jól, hogy most válasz út elé érkezett, de véleményem szerint az általa felvetett megoldás nem lett volna rossz, ha Windut nem vakítja el a "hatalma", beleértve ebbe azt is, hogy a próféciáról is megfeledkezett, nem bízott benne, stb.

Ha elvakította. Mert szerintem nem. Tény, ez egy köztes megoldás lett volna, és a villámok előtt még Windu is kihangsúlyozta, hogy Palpatine le van tartóztatva. Ha akkor annyira meg akarta volna ölni, akkor a kard kirúgásának pillanatában ketté is hasítja Sidioust (az nem is véletlen iszkolt annyira a közeléből négykézláb).

De Windu csak a villámok után döntött a megöléséről. S szerintem nem azért, mert felbuzdult azon, hogy azt tudta hárítani. Ez nem nagy cucc. Yoda kard nélkül is képes rá, karddal meg még Obi-Wan is, szóval nincs miért elvakulnia. Inkább rádöbbent, hogy az a féreg ennél sokkal többre képes, és csak játszik, hiszen akit ilyen könnyen legyűr, az nem vezethette meg őket több, mint tíz éven át. Kizárt. Nem gyengülhetett le ennyitől és Windu akár arra is rájöhetett, amire Ani nem, vagyis, ha ez nem színjáték, akkor nem torzítja el a saját arcát, hanem mikor azok visszacsapnak, egyszerűen lekapcsolja a villámokat (elvégre Windu tudta, hogy nem ő csinálja). Szóval inkább a villámok után értette meg Windu igazán, mekkora nagy csokimázban vannak, amíg Sidious él.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azta, micsoda hétvégi elemezgetés lett itt! Nagyszerű! :)

 

Én úgy látom, hogy alapjában véve Anakinnál a hatalomvágy győzedelmeskedett a többi, sok jó tulajdonsága felett. Jó gondolat, hogy nem szerette úgy Anakin Padmet, ahogy kellett volna, ha már ilyen kapcsolatban vannak. Szerintem Anakint inkább elbűvölte Padme, akit birtokolni akar és fél hogy elveszíti és fél az ebből fakadó űrtől. Viszont ez nem az a magas fokú szeretet, amiről ő beszél az ep2-ben, vagyis a feltétel nélküli szeretet. Szereti, de nem teljes szívből. Hiába mondja azt, hogy nem tud nélküle élni, ha közben olyan dolgokat tesz, amivel a feleségének fájdalmat okoz (gyerekeket gyilkol).

 

Nagyon jó az a gondolat, hogy Anakinnak Palpi csak addig volt mentor, amíg ki nem derült róla az igazság, onnantól már csak eszköz. Sajnos a hatalomvágy nem lett kiirtva Anakinból, amit Palpi persze, hogy ápolt az évek alatt a jedik meg nem gyógyították.

Végülis én úgy foglalnám össze Anakin döntését, hogy megértem, együttérzek vele, de nem tudom elfogadni. A helyében lehet, hogy én is így teszek, nem tudom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

Pildi, tök jó, hogy felhoztad ezt a témát, mert Anakin és Vader messze a legjobban, legkarakteresebben megrajzolt szereplője a Sagának (nem csoda, elvégre ő a főszereplő), mégis, azzal együtt, hogy Lucas pontos vonalvezetéssel határozta meg Anakin jellemét, számtalan lehetőséget nyújtott az értelmezésére. Szerintem ez egy olyan sajátossága a Sw atyjának, ami nagyon ritka adottság. Mert gondoljátok csak végig... egy homályos kép témáját 10-ből 7 ember másképp fogalmazza meg... na de egy kristálytiszta képet az orrunk előtt?

 

Szóval jó olvasni Anakin ilyen megközelítéséről... egyébként én egyetértek Pildivel abban a mondatában, hogy Anakin Padmé-elutasításos jelenetében nincs benne a fiú dominanciája. Véleményem szerint ott a következőről van szó.

 

Anakin őrlődik egészen azóta, hogy visszatért a Coruscant-ra. Őrlödik a Jedik és Palpatine viszálya miatt, a nyugtalanság is emészti, hogy mi lesz Padméval, ráadásul mindenki elől igyekszik eltitkolni a Padméval folytatott kapcsolatát. ÉS még erre rájön, hogy Padmé terhes... ami csodálatos dolog, de egyértelműen plussz egy nehézség az adott esetben. Anakin már Obi-wan társaságában sem érezheti tökéletesen jól magát, hisz a Tanács már őt is beszervezi Anakin agitálásába ('The Counsil wants you to report on all the chancellors dealings' - 'A Tanács szeretné, ha jelentenéd a főkancellár minden lépését').

 

Mindez odavezet, hogy Anakin egyetlen egy esetben talál teljes megnyugvást... ha Padméval van. Akkor nincsenek gondok, csak a lány meg ő... persze a képletből most vegyük ki a Damoklész kardjaként lebegő halál-víziót.

 

És erre jön Padmé a politikai gondjával, plussz a kéréssel, hogy Anakin forduljon a főkancellárhoz. Beszéljen vele. Anakin méltán érzi úgy, hogy a Jedik után most Padmé is ki akarja használni, ami persze sarkított megfogalmazás, de mégis az adott előzmények után talán valóban így esik ez le Anakinnek. Fél attól, hogy most már Padmé is beáll azoknak a sorába, akik fel akarják őt használni, és végleg támasz nélkül marad. Talán ezért is fordul el... a magányosság szemléltetése ez Lucastól, Anakin ott úgy érzi, hogy totálisan egyedül van egy hatalmas politikai kavalkádban.

 

Számomra érthető a reakciója, de az enyhülése is. Szüksége van Padméra, valakire, akire támaszkodhat. Ezért is fordul visszahozzá, s öleli át. Én itt egyáltalán nem érzem Anakin egóját, dominanciáját, sokkal inkább, amit Pildi említ: A kétkedést, a bizonytalanságot, a félelmet a magánytól, a sárkánytól, ami a szívébe befészkelte magát. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin őrlődik egészen azóta, hogy visszatért a Coruscant-ra.

 

Fél attól, hogy most már Padmé is beáll azoknak a sorába, akik fel akarják őt használni, és végleg támasz nélkül marad. Talán ezért is fordul el... a magányosság szemléltetése ez Lucastól, Anakin ott úgy érzi, hogy totálisan egyedül van egy hatalmas politikai kavalkádban.

 

Én itt egyáltalán nem érzem Anakin egóját, dominanciáját, sokkal inkább, amit Pildi említ: A kétkedést, a bizonytalanságot, a félelmet a magánytól, a sárkánytól, ami a szívébe befészkelte magát. :)

Igen, Donát, én is pontosan így gondolom, ezt nagyon jól leírtad. :)

 

Az Ep3-as Anakinnal kapcsolatban kulcsszó a bizonytalanság. Azért lehet elcsábítani, mert Palpatine olyat igér neki, ami számára mindent megér: az örök szerelmet (végtelen életet Padméval), ami az egyetlen biztos pont lehetne az életében.

Anakin elsősorban pilóta és katona, remekül vezeti a vadászgépét és bánik a fénykarddal - de a politikához és az emberekhez nem ért. A háborúban minden egyértelmű volt a számára, visszatérve Coruscantra viszont minden bizonytalanná válik: már fogalma sincs róla, hogy kicsoda-micsoda ő valójában, jó Jedi akar lenni, de a Rend nem fogadja be és el őt igaz valójában, jó barátja akar lenni Obi-wannak, erre ő a Tanács nevében kémkedésre kéri, hű akar maradni a Köztársasághoz, amelyet Palpi képvisel a szemében, és oda jut, hogy emiatt már totál ellentétbe kerül a Renddel, és végül jó férj is akar lenni, aki megvédi feleségét a rá leselkedő veszélytől... Csupa-csupa elvárás, amelyek eredője egymással ellentétes irányba mutat, ő pedig ott áll középen, és ide-oda rángatják...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És mi lett volna, ha Anakin ahelyett, hogy mindenkinek meg akar felelni, és hagyja magát dróton rángatni, azt mondja, hogy köszönöm, nem. Ha nem tetszik neki, miért nem áll meg? Palpatine nem a felettese, nyugodtan nemet mondhat neki. De ha nem akarja megsérteni a barátját, nosza, miért nem mondott nemet a Jedi Tanácsnak? Őket utálja, akkor miért nem? Azt mondták, hogy ez nem hivatalos feladat, nosza, akkor meg sem róhatják. Beinthetett volna nekik, elvégre mit csináltak volna? Kirúgják? A Jedik önkéntes szervezetek (már amennyire). Ha meg mégis, akkor meg nyugodtan mehetett volna Padméhoz. És éppen ez a bibi, hogy Anakin marhára nem akart semmiről sem lemondani. Tetszett neki, hogy Palpatine a Jedi Tanácsba lökte, hát hülye lenne lemondani a kényelmes foteljéről. Jedinek is príma dolog lenni, nehogy már lemondjon erről a megbecsült névről. Még mit nem?

Ez az egyik fő baja szerintem, hogy minden kell neki, de semmiért nem képes áldozatot hozni. Neki egyszerre kell Padmé szerelme, a Jedi cím, Palpatine barátsága. Pedig ezek java kizárják egymást. Jediként nem lehet Padméval, Palpatine barátjaként nem lehet igazán Jedi. Valamit fel kellett volna áldoznia a háromszögből, de ez eszébe sem jutott. Pedig, ha azt mondja a Tanácsnak, hogy csók, de én nem leszek kém, nesztek itt a fénykardom, a köpenyem, és mostantól nem vagyok Jedi, akkor máris kikerült volna ebből a bűvös körből. Lehetett volna Padméval, és Palpatine barátja is megmaradhatott volna (persze, ez nem túl jó, de Anakin szemszögéből a taszigálásnak vége szakadt volna). Szóval Anakin anélkül akart mindent, hogy áldozatot hozott volna. Egészen az ep6-ig, ahol inkább feláldozta az életét, a barátját (Palpatine) a fiáért.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt: ne feledd, Anakin rabszolgaként nőtt fel. Semmibe nézték, mégcsak embernek sem számított. Emlékezz vissza, milyen rosszul esik neki, amikor 13 évvel a harmadik rész előtt Padmé száján kicsúszik, hogy "Rabszolga vagy?". "Ember vagyok" - mondja ő.

 

Egyértelmű, hogy ezzel a háttérrel Anakin elismerésre vágyik. Elismerésre vágyik a Rendben - ezért szeretne először lovag, később mester lenni. Qui-Gonn képes volt elismerni őt, ám a második részben jól látható, hogy Anakin mennyire szenved Obi-wan kritikus stílusától. Neki nem beszólogatások kellenek, hanem bíztatások, elismerés. Pontosan a múltja miatt. Palpatine és Padmé megadja neki ezt az elismerést, de a Rend nem. És hogy miért nem int be nekik? Mert az egyenlő lenne a feladással, a kudarccal, ami Anakin számára - ld.: EpI-II-III-IV-V-VI!!!! - elfogadhatatlan. Csak egy rövid áttekintés, címszavakban:

EpI: Mindent a győzelemért... (nyerni kell!)

EpII: Le akarom győzni a halált, nem foghat ki rajtam... (egy csapat buckalakó bánja az elszántságot)

EpIII: Meg kell mentenem Padmét... (út a sötét oldalra.)

EpIV: Le kell vernem a lázadást... (Pár X és Y-szárnyú panaszkodhatna...)

EpV: Meg kell találnom a fiamat... (Fojtogatás - Needa Kapitány Emlékiratai)

EpVI: Át kell állítanom magam mellé! (220 Volt testközelből - avagy sok(k) volt...)

 

Anakin nem tudja elviselni a kudarcot, és mivel elismerésre pályázik, az általad felvetett lehetőségek egyenlők lettek volna a kudarccal. Ezért próbált mindenkinek maximálisan megfelelni. Ez lett belőle.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor Anakin ostobább, mint gondolnánk, mivel az elismeréshez nem kell Jedinek lennie. Sőt, iszonyú nagy hülyeség a részéről, ha egy olyan renden belül keresi az elismerést, amely mindig mindent az önzetlenség jegyében tesz (és ezt ő is nagyon jól tudja), tehát soha semmiért nem fogják megveregetni a vállát. Max pár jó szót kap (még Qui-Gon sem ment ennél messzebb).

Ellenben ha otthagyja a Jediket éppen hogy szabaddá válik. Mehetett volna, ahová akar, élhetett volna, akivel akar, csinálhatott volna, amit akar. Ráadásul megszabadul attól, hogy egy politikai teniszjátékban betöltse a labda szerepét. Szabad lehetett volna. Az Erővel való kapcsolata sem veszett volna el, de még szerintem a fénykardját sem kellett volna leadnia. Ugyan úgy háborúzhatott volna tovább. Semmi akadálya nem lett volna, ha kilép a rendből, aztán beáll a hadseregbe. Szóval, Anakin csak nyert volna azzal, ha kilép. Csakhogy ha ilyet tesz, akkor éppen arról a hatalomról mond le, amit a Jedi lovagok címe képez. Mert ezt ő szerintem nem tisztségnek, hanem rangnak tekintette. Ráadásul közöttük is király akart lenni - amit te is írtál, Jedi lovag, majd Jedi mester. Ha ezekről lemond, elvész a hatalma.

Ezért gondolom, hogy Anakin olyan beképzelt, olyan egomániás, hogy neki minden kell, de cserébe semmit sem hajlandó adni. Ezt pedig szépen kihasználta Palpatine azzal, hogy bezárta a háromszögbe, had örlődjön.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt. Olvasd el mégegyszer amit írtam. Anakin nem tűri a kudarcot. A kilépés a rendből, a helyzet feladása egyenlő lett volna a kudarccal. Ostobaság volt, naná, de pont ezt mondjuk Pildivel. Anakin ezért olyan közeli karakter, mert esetlen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért, mert a menekülés, a megfutamodás számára egyenlő a kudarccal. Anakin elismerésre vágyik, elismerésre hajt mindig és mindenhol. Neki nem elég csak Palpatine elismerése, vagy csak Padméé. Ő meg akar felelni a Jedik elvárásának is. Így a Renddel szemben is. Ha kilép, megfutamodik, nem kap elismerést, tehát ez számára kudarc. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ő meg akar felelni a Jedik elvárásának is.

De éppen, hogy nekik sosem felelt meg. Úton útfélen megszegte a parancsaikat, a feladatait pedig igencsak érdekesen végezte: vigyázz Padméra -> irány a Tatooine, majd a Geonosis; maradj a helyeden -> irány a Geonosis; jelentsd Palpatine minden lépését -> egyetlen lépését sem jelentette.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Meg akart felelni az elvárásoknak, csak kamasz volt. Azért a saját kalandvágyó természete gyakran bekevert. Illetve az, hogy nem kicsi kora óta nevelték Jedinek, így kötődött emberekhez, akiket meg akart menteni, ha kellett - minden áron. Mivel nála az agymosás nem születésekor kezdődött, képes volt szerelemre lobbanni, képes volt szeretni az anyját, és így képes is volt értük mindent megtenni. Ettől függetlenül igyekezett úgy tenni, hogy az a Jediknek is tetszen, példának okáért egyből ment Winduhoz az információval: Palpatine Sith lord. Továbbá a Tatuinon is Padmé az, aki belerángatja a geonosisi őrültségbe. Figyelmedbe ajánlanám az idevágó EpII-es Obi-wan Anakin beszélgetés egy részletét:

 

(Obi-wan): Why do I get the feeling you're going to be the death of me?!

(Anakin): Don't say that, master... you're the closest thing than I have to a father.

(Obi-wan): Than why don't you listen to me?!

(Anakin): I'm trying...

 

Nekem ebből a beszélgetésből is kitűnik, hogy Anakin igenis tiszteli a Jediket, Obi-want meg pláne, és meg akar nekik felelni a maga sajátos módján, a kalandvágyát és a megmentési kényszerét ideértve, csak ez nem könnyű, mert nem egy átlag Jedi útját járja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

a kalandvágyát és a megmentési kényszerét ideértve, csak ez nem könnyű, mert nem egy átlag Jedi útját járja.

És ezzel vissza is kanyarodtunk oda, hogy mindent akar, de semmiről sem mond le cserébe, vagyis hataloméhes. Jó hogy ugyan azt a témát rágjuk mindketten, csak más szavakkal :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De várj... a hataloméhség csak egy következménye annak, hogy képes szeretni. A Jediknek pont azért tilos a tulajdonlás, ragaszkodás, szeretés, mert akkor lehetőségekkel a kezükben, mint amit a Jedi-Rend nyújtani tud, könnyen hataloméhséghez vezethet. Pl. Padmé. Vagy Pl.: "megtanulom legyőzni a halált." Stb.

 

De Anakin alapjában véve nem volt hataloméhes, csak pont annyira mint egy átlagember, aki ha tehetné, megmentené szeretteit a szorult helyzetekből. Mi nem tehetjük, ő igen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De várj... a hataloméhség csak egy következménye annak, hogy képes szeretni. A Jediknek pont azért tilos a tulajdonlás, ragaszkodás, szeretés, mert akkor lehetőségekkel a kezükben, mint amit a Jedi-Rend nyújtani tud, könnyen hataloméhséghez vezethet. Pl. Padmé. Vagy Pl.: "megtanulom legyőzni a halált." Stb.

 

De Anakin alapjában véve nem volt hataloméhes, csak pont annyira mint egy átlagember, aki ha tehetné, megmentené szeretteit a szorult helyzetekből. Mi nem tehetjük, ő igen.

Éppen ez az, hogy ő sem tehette. Se az anyját, se Padmét nem tudta megmenteni. A halál, ez esetben az elmúlás inkább, az élet természetes része, ahogy Yoda is mondta. De ő ezt nem fogadta el, nem volt hajlandó lemondani erről, nem volt hajlandó meghozni ezt a fajta áldozatot, amire rajta kívül minden ember kénytelen-kelletlen. Alapjaiban benne van, hogy ő a természet felett akar uralkodni, legyőzni a halált. Vágyta ezt a fajta hatalmat, mellékes a motivációja, amik ráadásul piszokmód elhomályosulni látszanak a vége felé. Pl.: mikor letérdepel Palpatine előtt, azt harsogva, hogy mentse meg Padmé életét, mert nem tud nélküle élni. Esetleg nem kellett volna a nőt is megkérdezni erről, hogy hajlandó-e egy Sith-tel élni? Nem, mert csak és kizárólag Anakin dönthet mindkettejük sorsáról. Ez a hatalomvágyának egy másik ága. Vagy mikor kijavítja Padmét, hogy a nő nem ígérhet ilyet, mikor ő ígérte ezt. Csak ő, csak neki szabad megmentenie. Padménak beleszólási joga sincs. Ezért is homályos szvsz kicsit a célja, mert végül már nehéz eldönteni, hogy mi a fontosabb neki: az, hogy Padmé megmeneküljön, vagy hogy Ő mentse meg.

 

A lényeg, amit mondani akartam: Anakinban durván sok hataloméhség volt, ész viszont annál kevesebb. Mindent akart, de semmit sem volt hajlandó feláldozni, holott ha kicsit gondolkodik, rájön, hogy kénytelen-kelletlen szüksége lenne erre. Végül a sors kikapta a kezéből a választási lehetőséget, és mindent elvett tőle, leszámítva azt a hőn áhított hatalmat. Persze, indokolható, hogy nem akart kudarcott vallani, na ez is egy olyan áldozat, amit szükséges lett volna meghoznia. Meg kérdés, hogyan éli meg az ember a kudarcot, mert bizony ezt is beixelte neki a sors, mert belebukott mindenbe. Az is oké, hogy a szerelméért tette, csak ezt nem úgy kellett volna, hogy majdnem minden egyes erre vonatkozó mondatában szerepel az "én".

- Nem halok bele a szülésbe. Ígérem neked.

- Nem! Én ígérem neked.

 

- Mentsd meg kérlek Padmé életét. (Én) Nem tudok nélküle élni.

 

- Annyira? szép vagy!

- Csak, mert nagyon szerelmes vagyok?

- Nem. Azért, mert én szerelmes vagyok.

 

- (Én) Nem engedem, hogy ez az álom is valóra váljon, Padmé.

 

- Szerinted, Obi-Wan nem tudna segíteni nekünk?

- Nem kell a segítsége?

 

Nem érdekli senki véleménye, csak és kizárólag ő mentheti meg Padmét, minden róla szól. Egyszer sem kérdezi meg erről Padmé véleményét, ráadásul akkor, amikor a nő mégis elmondaná, ő csak legyint ("Csak egy buta álom.").

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Épp ez az, hogy Anakin megmenthette Padmét, ez okozta az egész dilemmáját a srácnak! Az oké, hogy a Jedik nem becsülték meg, de hiába, Anakin mégis rohant Winduhoz elújságolni a hírt. Ha nincs Palpatine "tudása", Anakin hagyja megöletni! Mivel a fiú orra előtt el lett húzva a csali, ezért Anakin hitt abban, hogy Ő megmentheti.

 

Az pedig, hogy ő ígéri Padménak... naná, kettejük közül melyiküknek van esélye megmenteni a másikat?

 

Anakinnek, veled, velem s Padméval ellentétben volt lehetősége, és ez az ami a vesztét okozta. Ez bontakoztatta ki a hataloméhségét. Amit a szerelem és a ragaszkodás szült.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Huh, annyira kár, hogy én nap közben nem tudok internetezni, mert így közben is reagálhattam volna erre az igen érdekes vitára.

 

Donát , a szívemből beszélsz, amikor azt mondod, hogy Anakin elsődlegesen szeretetre és elismerésre vágyik, és a hatalomra csak ezek következményeként.

És azzal is egyetértek, Dzséjt, hogy azért képtelen kihátrálni abból a patthelyzetből, amibe került, mert akkor le kellene mondania valamiről - csak más szemszögből látom, hogy miről is kellene lemondania: arról az álmáról, hogy még nagy dolgokat fog véghez vinni, hogy megmentheti a galaxist a sötétségtől ("egyensúlyba hozza az Erőt"). De ez nem az egója miatt van, hanem mert szerintem maga is érzi, hogy nem véletlenül vannak különleges képességei, és ez nemcsak egy lehetőség, hanem kötelezettség is a számára. Nem hagyhatja ott a Rendet, mert akkor mi lesz a próféciával, amiben ő maga is hisz (amíg még tud józanul gondolkozni persze)? Ő is azt hiszi, hogy erre született. Vagy hát ezt éppen hívhatod egonak, de nem rossz értelemben.

 

Másrészt az is abszolút meghatározó számára, hogy rabszolga volt gyerekkorában, akit semmibe vettek, és ezért is lehet nehéz lemondani a dicsőségről, amit Jediként és a képességei folytán élvezhet - szerintem ez érthető. Ti még nem ragaszkodtatok semmihez, amit saját erőből értetek el úgy, hogy nulla eséllyel indultatok?

 

Ody, szerintem is alkalmatlan volt Anakin Jedinek a szó klasszikus értelmében. Hiába járta át az Erő mindenkinél jobban, mert szenvedélyességét és érzelmeit nem tudta kordában tartani, s nagymértékben azok irányították a tetteit (szöges ellentétben a Jedik ?csak semmi érzelmi kötöttség? alapelvével). Dooku gróf a halála előtt azt vélte felfedezni, hogy Anakin született Sith, éppen a szenvedélye és az ebből táplálkozó növekvő ereje miatt. Viszont nem lehetett belőle tökéletes Sith sem, hiába adott neki a szenvedély mindenkiénél nagyobb erőt, mert igazából sosem volt gonosz, és nem a hatalom maga volt az, amire mindennél jobban vágyott, hanem az elismerés és a szeretet.

A Jedi Tanáccsal épp az elismerés miatt volt problémája. Nehezen kezelhető személyisége miatt állandó nézetkülönbsége volt a velük, és néha még Obi-wannal is, és nem kapta meg tőlük azt az elismerést, amit olyan nagyon áhított. Mester is azért akart lenni, mert ez kifejezte volna a Tanács megbecsülését képességeiért és tetteiért - én nem hiszem, hogy a hatalom érdekelte, mert mennyiben volt több hatalma egy Mesternek? Csak amennyiben a Tanács tagjaként részt vehetett a közös döntésekben. A Jedi Rend teljesen demokratikusan működött, a mesteri cím a rangon kívül különösebb extra hatalommal nem járt. Tudta, hogy ő a legjobb, és arra vágyott, hogy ezt elismerjék.

A hatalom akkor kezdte érdekelni, amikor a halál legyőzése került szóba, amihez egy Sith hatalma kellett - és akkor a jövőjét, a küldetését áldozta fel azért, hogy megmentse a felesége életét. És hogy ez milyen szörnyűségekkel jár (árulással, halállal) azt már akkor sejtette, amikor Winduék után ment (nem véletlenül sírt előtte a tanácsteremben). és amikor a rémálom valósággá vált a templombeli és a mustafari mészárlás után, akkor is megsiratta mindazt a szörnyűséget, amit tett. Viszont ott még azt hitte, hogy az egésznek volt értelme: Padmé. Az, hogy az egész egy ostobaság volt, egy kusza hazugság, hogy ő csak Palpi bábja volt, azt már túl későn értette meg (mert szerintem amikor a fekete páncélban feláll, és megtudja, hogy Padmé meghalt, akkor rájön az igazságra, de akkor már nincs visszaút.)

 

Nem tagadom, egy kis szerénység elfért volna benne, de ő rendkívüli ember volt (a Kiválasztott, akit a midikloriánok nemzettek), nem az átlagos mércével kellett volna mérni és az átlagos módon bánni vele a renden belül, mert ha ott megkapja az oly nagyon áhított elismerést, akkor Palpinak nem lett volna esélye 13 évig bomlasztania a 9 évesen még többé-kevésbé egészséges személyiségét. Akkor nem lett volna olyan megszállottan szerelmes (mert bármily nagyra tartom ezt a szerelmet, azért elismerem, hogy túl magas hőfokon izzott, mert sok mindent pótolnia kellett Anakin életében...), és sokkal józanabbul tudott volna viselkedni az ismert kritikus pillanatokban.

 

Csak hagy hozzam fel példának Luke-ot: neki nem voltak ilyen lelki sérülései, mint az apjának, ugyan szintén szerény körülmények között, de szerető családban nőtt fel, nem volt teledumálva a feje mindenfélével, meg annak az ellenkezőjével egyszerre - és az uralkodó nem is talált rajta fogást.

 

Ja, és hogy Anakin megmenthette volna-e Padmét? Igen és nem. Ha nem sodródik egy inkább a Sötét Oldal felé, akkor nem lett volna az a rémálma Padméról, és akkor nincs probléma. Padmé nem volt veszélyben, csak paradox módon éppen általa. Minél jobban küzdött, hogy megmentse, annál nagyobb bajba sodorta mindkettőjüket. Mert ez az álom nem úgy volt jövendölés, mint az anyja halála, hanem figyelmeztetés volt számára: ha így folytatja, hogy nem hallgat Obi-wanra és hagyja, hogy a sértett büszkeség és a bizalmatlanság vezérelje a lépéseit, akkor el fogja veszíteni Padmét. Igazad van, Dzséjt, akkor menthette volna meg Padmét, ha megváltozik - de erre az adott helyzetben nem sok esélye volt. Túl sok volt már a hazugság, a bizalmatlanság, az ál-bizalom. Elindult egy úton, amiről azt hitte, az a helyes út. Naív volt. És aztán már nem tudott visszafordulni.

 

Na ez megint jó hosszú lett,..

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pildi: Buzgón bólogatok, csupán egyetlen mondatocska ellen emelnék kifogást.

 

Anakin nem azt hitte, hogy ő a legjobb, inkább azt, hogy Ő a Kiválasztott, ezért különleges.

 

Ody: Így van, Anakin alkalmatlan volt 10 éves korában már a Jedi-képzésre, ha születése után rögtön megtalálják, ő lehetett volna a "tökéletes lovag", de akkor a Sith-ek sosem buknak el örökké...

 

Dzséjt: Rosszul fogalmaztam, igaz. Tehát Anakin hitt abban, hogy van olyan erő, amivel megmentheti Padmét, és abban is hitt, hogy ő a Kiválasztott, ebből a kettőből pedig összekapcsoltan következik, hogy ha ő nem képes megmenteni Padmét, akkor senki sem. Ebben hitt Anakin, ez lett a veszte, ez szülte a hataloméhségét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amit írtok, abból tényleg az derül ki, hogy Anakin képzése eleve elhibázott lépés volt. Yoda EPI végén mondott szavai jelzés értékűek, és felértékelődnek a történtek ismeretében. Továbbá Anakin kimondva-kimondatlanul, de pályája során olyan dolgokra vágyott, melyeket a Jedik nem tartanak számon. Elismerés, ragaszkodás....egy Jedinek nem ez a fontos... Anakin nyilván tudatában volt a visszás helyzetének, és ez szépen ki is bukik belőle az EPIII-ban, amikor Padmé lakosztályában nyíltan bevallja, hogy valami nem stimmel az érzéseivel, hisz azok teljesen idegenek a Jedi rend szabályaitól.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.