Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Feltűnt már valakinek, hogy amikor Vader a műtőasztalon van, körülötte úgy van megvilágítva a padló, hogy abból a Birodalmi jel jön ki? Csak egy fénykör hiányzik a teljes jelhez. Vader, mint élő jelkép, egy jelkép közepén :D Vagy csak rosszul látom.

 

Anakin számára vajon milyen lehet az, hogy a különböző feleket folyton védenie kell a másik előtt? Pl. az epII-en Obi előtt Palpit, az epIII meg tele van ezzel. Palpi előtt a Jediket védi, a Jedik előtt (inkább csak Obi előtt) meg Palpit. Hát elég kényelmetlen lehet azzal együtt, hogy ezek a felek ide-oda rángatják.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én már észrevettem ezt a szimbólum dolgot, nagyon jó ötlet ez is!

 

Anakin próbál megfelelni mindenkinek, ami nem megy. Nem csoda, hisz két különböző eszmerendszer képviselőinek kereszttüzébe kerül, amit sajnos ő nem érzékel. Benne van végig a történetben, hogy egyszer eljön az a pont, ahol választania kell. Ismerjük a döntését...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Újabb adalék az Anakin Vader témához:

 

Ma gondolkodtam kicsit Anakin jellemén, és rájöttem, hogy miért is lett volna sokkal jobb mestere Qui-Gonn Anakinnek, mint Obi-wan.

 

A tatuinon nevelkedő Anakin egy valamit nagyon megtanult: a szabadságot értékelni kell. Mindig erre vágyott, mindig a szabadság hajtotta: Szabadnak érezte magát, amikor eszkábált, szabadnak érezte magát, amikor a dűnék között száguldozott. Ezért vágyott a csillagok közé is: ha valahol, hát az űrben megadatott volna neki a korlátlan szabadság.

Egy szóval szerintem az ifjú Anakin egyik legnagyobb motivációja a szabadság elérése volt. Persze amellett, hogy másokon akart segíteni.

 

Éppen ezért, talán úgy hitte, a Jedi-rend és a Jedi eszmék biztosítják számára a szabadságot. 9 év után azt gondolta, végre kiváltotta saját szabadságát, még akkor is, ha az anyjáét nem tudta. A korlátok eltűnését, levetkőzését várta a fogatgyőzelemtől, a Jedi-rendbe való belépéstől, s ezért volt olyan elkeseredett, amikor megtudta, hogy a Tanács nem engedélyezi számára a kiképzést.

 

Ez a jellemvonása végigüldözi őt egész életében, gondoljunk csak a Naboo-i csatára, a Coruscant-i üldözésre, Padménak ecsetelt Palpatine ellenes terveire, vagy éppen a Jedi visszatér vége felé, amikor Palpatine akarata ellenére visszatért a hajóra, ezzel is érzékeltetvén, hogy ő nem "egy" mestere szolgái közül.

 

Így aztán én inkább átfogalmaznám a krónikus hatalomvágyat, mint Anakin legfőbb jellemzőjét, és azt mondanám, hogy ő inkább krónikusan szabadságmániás, és ez minden baj forrása. A korlátok levetkezése vezet a halhatatlanság mániákus kutatásához (nekem senki ne szabja meg, kit menthetetek meg és kit nem!), a szabadságmániája engedi meg, hogy Padméval közös jövőt tervezzen (nekem ne mondja meg senki, hogy kivel lehetek együtt!), és végső soron a szabadság krónikus keresése az, amely belesodorja rossz döntéseinek sorába.

 

El tudjuk képzelni, mennyire frusztrálhatta Anakint, a fiút, akit már Padawanként is idegesített, hogy mestere mindenféle tanácsainak kell engedelmeskednie, tehát el tudjuk képzelni, mekkora gondot okozott neki a Tanács a harmadik részben? Hiszen végig azt kell tennie, amit NEM akar! Végig olyan helyzetekbe kényszerítik, és itt a hangsúly a kényszerítik szón van, amelyet ő sohsem tenne meg. Árulja el egy barátját, kémkedjen utánna, jelentsen róla... s miközben mindenki elfelejti amit eddig véghez vitt.

 

Ez hatalmas csalódás neki. Eddig a pontig biztos vagyok benne, hogy azt hitte, hogy a hatalmas mentőakciók, a tettek, melyeket véghez vitt, szabadságot juttatnak neki, valamelyest függetlenséget a Rendtől. És most értünk el ahhoz a ponthoz, ahol kicsit fény derülhet Qui-Gonn szerepéhez. Az első IGAZI lázadó Jedihez a köztársaság hajnalán. Qui-Gonn amennyire csak tudta, függetlenítette magát a Tanácstól. A Rend elveit szabadan értelmezte, s Anakin is pont ilyenné válik, csak más indíttatásból. Ő a szabadságkeresési kényszere miatt, Qui-Gonn az újulást kereső kényszere miatt.

Akárhogyan is, Qui-Gonn remek mestere lehetett volna Anakinnek, hiszen végigjárta már azt az utat, amelyen a fiú elindult, méghozzá sokkal kevésbé vészterhes időkben, sokkal kevesebb impulzusok között. S hiába Obi-wan minden tapasztalata, még az EpIII-as Kenobi sem tudná Anakint megmenteni a sötét oldaltól. Obi-wan egyszerűen más természet, ahogyan Yoda vagy Windu is.

 

És képzeljétek el, képzeljük el, ha ennek a fiúnak a helyében lennénk! Fel tudjuk fogni, hogy egy ilyen természetnek, ennek a lázadó, szabadságmániás természetnek, micsoda SZENVEDÉS lehet egy páncélba, egy börtönbe kerülni?! A sötét oldal börtönébe?! Lelkének mindenegyes porcikája tiltakozik ez ellen a bezártság ellen, hát csoda-e, ha teljesen a sötétségbe vész 20 év alatt? S a sötétségből csak a fia, és az általa felkínált VÉGSŐ szabadság képes kizökkenteni.

 

Anakinnek meg kellett járnia a pokol legmélyebb bugyrait, sőt, még rosszabb helyre, az üres SEMMIBE kellett süllyednie ahhoz, hogy végre lerázhassa magáról láncait, és a szabadság korlátlan erejét élvezze... immáron az Erő honában.

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon jól rávilágítottál Anakin egyik legnagyobb jellemhibájára. Olyan szabadság amit ő akart, nem létezett (csupán a halál után). Amíg egy közösségbe tartozik, szabályok szerint kell élnie az életét, nem vonhatja ki magát alóluk, mert neki az nem 'kóser'. Ha egy picivel visszafogottabb lett volna, másképp alakul a sorsa.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakinnek meg kellett járnia a pokol legmélyebb bugyrait, sőt, még rosszabb helyre, az üres SEMMIBE kellett süllyednie ahhoz, hogy végre lerázhassa magáról láncait, és a szabadság korlátlan erejét élvezze... immáron az Erő honában.

Jól érzem, hogy túlléptél az "Anakin és Vader két különböző én; és Anakin nem tehet semmiről" elméleten? Good, goood! :)

 

Bár Anakinban kétségkivül nagy szabadságvágy tombol, de legalább akkora, ha nem nagyobb hatalomvágy szerintem. Amikor felzizzen belőle az "I want more" az szerintem mindent elmond róla. A szabadságvágya kiteljesedhetett volna egy lakatlan bolygón is.... Padmé erre apellál neki a Mustafaron, hogy menjenek el és legyenek csak ők ketten, de Anakin nem erre vágyik. Ő irányitani akarja az egész galaxist és már Palpi félretevését is kitalálta...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Drágák.... Anakin egy komplex jellem, OK hogy sok minden dolgozik benne (hatalomvágy, szabadságvágy, az általa választott személy(ek) társasága iránti vágy (Padmé, Jedik, Shmi, Luke) satöbbi....) és ezek egyikét sem kéne túlhangsúlyozni... bár az nagyon jó meglátás hogy a szabadságra törekvés mennyire fontos "sszetevője"! Gratula Donát! :?:?:?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon jó, Donát :lol:

Talán ezért is lett a kedvenc karakterem, mert olyan baromira megértem az ipsét, bennem is sokszor dolgoznak ugyanezek, főleg a szabadságvágy, ha a hatalomvágy nem is :P Hugi szokta is mondani, hogy képes vagyok úgy elveszteni a fejem, hogy az már kóros. Ha SW rajongó lenne, biztos mást emlegetne :D Na szóval egy kissé rokon lelkek vagyunk (még ha ez nem is látszik) :D

 

És valóban, ahogy Krande írta, zsák a foltját effektus lett volna Qui-Gon esetében :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

A soha ne nézz vissza téma máshol jött elő, de itt folytatom.

Shmi azzal búcsúzik el Anakintól, hogy soha ne nézzen vissza, szerintem ez azt jelenti, hogy mindig csak előre menjen, a jövőbe tekintsen, és a múltat hagyja a "háta mögött". Ez egy anyai jótanács, de Shmi nem beszélt a levegőbe. Arról is beszél, hogy az ő helye a Tatooine-on van, a jövője oda köti, ugyanakkor ebben az is benne van, hogy bizony Anakinnak ehhez a helyhez és akár hozzá már semmi köze nincs. Ez a múlt. Mikor az epII-ben a látomások hatására visszatér a Tatooine-ra, ezt töri meg (igaz, hogy megígérte a fiú, hogy visszatér az anyjáért, de ez az ő ígérete, Shmi nem kérte, ráadásul az ígéret után hangzik el az, hogy ne nézzen vissza, számomra úgy tűnik, hogy erre az ígéretre is felel ezzel a kéréssel). Visszatér a múltjához, az anyjához. Mint bebizonyosodott, ez nem volt jó ötlet, mert addig jól elvolt, mint padawan (valószínűleg, mert a filmből más nem derül ki), de ekkor egy fontos lépést tesz a sötét oldal felé vezető úton.

Dzséjt érdekes meglátása az epV-ből: Vader megtorpan és visszanéz. Valahol itt születhetik meg benne a világos oldal felé való visszatérés a fia hatására. Vagyis egy újabb visszanézés, egy újabb letérés az addigi útról.

Na, most lehet tiltakozni :peace: Egyébként ez csak egy röpke eszmefuttatás, ami a téma miatt jött elő, még képlékeny.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No, nekem is tetszik most, hogy kifejtetted. Ráadásul újabb párhuzamokat is lehet így vonni:

ep1: csak jó ösvényt járó Anakin

ep4: csak a rossz ösvényt járó Anakin

ep2: visszanézés a múltba cselekményesen és letérés a járt ösvényről

ep5: visszanézés a múltba gondolatban és letérés a járt ösvényről

ep3: ösvényváltás

ep6: ösvényváltás

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ki van ez találva kérem szépen! :peace: Vajon hány ilyen rejtett aspektus van még?

 

Anakin/Vader karaktere jól felépített. És még mondják azt, hogy nincs jellemábrázolás az SW-ben.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Arról is beszél, hogy az ő helye a Tatooine-on van, a jövője oda köti, ugyanakkor ebben az is benne van, hogy bizony Anakinnak ehhez a helyhez és akár hozzá már semmi köze nincs. Ez a múlt. Mikor az epII-ben a látomások hatására visszatér a Tatooine-ra, ezt töri meg

Pedig én valahogy nem érzem ezt Shmi szavaiban... abban én is egyetértek, hogy azt akarja, hogy Anakin nézzen szembe a jövőjével, de nem hinném, hogy kizárná, hogy ebben a jövőben esetleg neki is szerepe lehet valamikor. Egyébként is elég embertelen elvárás lenne, amit idegennek érzek Shmitől:

 

ANAKIN : Will I ever see you again?

SHMI : What does your heart tell you?

ANAKIN : I hope so...yes...I guess.

SHMI : Then we will see each other again.

 

Hát igy beszél egy anya, aki szeretné, hogy örökre maga mögött hagyja a fia?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...
Egy kérdés foglalkoztat mostanában: Vader látása mennyire károsodott balesetekor?

Nyílván nem vakult meg, de nem úgy látott mint azelött(mivel a sisakjában volt a "műszeme").Luke-ot is a saját szemével akarta látni, LÁTNI.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

azt tudom, hogy nem vakult meg, csak azért kérdeztem, mert Vader sisakjába látásjavítók voltak beépítve

Szerintem azok a látás javítók akkor is benne lettek volna a sisakban, ha nem romlik a látása, sőt semmi nem utal arra, hogy romlott volna valamit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.