Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Rog: Már bocsánat, de volt egy harmadik rész is, ahol Obi-Wan olyan bókokat lökött a kis Aninak, hogy én pirultam helyette... Obi-Wan hatalmasat fejlődött jó irányba, míg Anakin lényegében megmaradt a mindent uralni akaró személyiségnek.

Csakhogy nem lehet helyrehozni a háború alatti jó bajtársaisággal és igaz barátsággal az előző tíz év nem egészen megfelelő tanítását és személyiségkezelését (egek, ezt jól megaszontam, de jobb nem jut eszembe hirtelen :clap: ). Elvégre maga Obi-Wan vallja be, hogy nem tudta jól tanítani. Lett volna inkább jobb nevelő, mint később remek barát, talán akkor jobban járnak. Mindketten.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na, azért szögezzük le, hogy Obi-Wannak kurva sokszor igaza volt és Anakin a kelleténél többszőr kent rá olyat is Obi-Wanra, amiben ő volt a hibás.

A buckalakók lemészárlásában Kenobinak semmi része nem volt, de ő mégis őt okolta.

A mentőakciót még jó, hogy nem köszönte meg, hiszen oka nem volt rá, elvégre nem, hogy nem mentették meg, de még őket is a kivégzőosztag elé állították. Én is úgy reagáltam volna, mint Obi-Wan.

Obi-Wannak akkor is igaza volt, amikor arra utasította Anakint, hogy ne tegyen semmit, amit nem beszélt meg egy feljebbvalójával. Hogy miért? Egyszerű, minden, amit tesz, hatással van Amidalára, aki pedig egy bolygó a Galaxisban betöltött szerepéért felelős, így egy rossz döntés akár egy egész bolygót is elsodorhat. Egy kis padawan ilyen helyzetben ne hozzon döntéseket inkább, akkor nem is őt veszik elő, ha valami balul sül el (ez a rangsor csodája).

Ugyan úgy igaza volt abban is, hogy nem mentek Amidala után, miután kibukfencezett a gépből. Nem esett nagyott, egy klón katona is volt vele, akkor meg minek áldozzák fel a Galaxist a háború oltárán, ha egyszer meg is akadályozhatják a vérontást? Anakin a személyes érzelmei miatt képes lett volna önként és dalolva háborúba sodorni egy egész Galaxist. És már annyiszor leírtam, hogy ez egy mezei embernél normális dolog, de egy JEDI-nél nem. Obi-Wan pedig ezt szegezte neki, hogy Anakinnak végre ildomos lenne eldöntenie, hétköznapi ember vagy Jedi lovag akar-e lenni, mert a kettő egyszerre nem megy.

Viszont, van különbség a baráti gúnyolódás és a valódi basztatás között. Obi-Wan csípkelődései barátiak, nem cseszegetések. Ilyen volt a "Good job." megnyílvánulás, a liftes eszmecsere, az ep3-ban az Annex dómnál lezajlott beszélgetés, az Invisible Handon hallott bájcsevely. Az egész film alatt Anakin csak kétszer kapott igazi lebaszást, amikor elakart térni a feladattól (megjegyzem: itt Obi-Wannak nem kellett volna annyira megróni, inkább rugalmasan kezelni); meg amikor elhagyta a kardját, abban viszont teljesen igaza volt és nem a buksiját kellett simogatni, hogy "Jól van, majd legközelebb figyelj oda." hanem keményen belevésni az eszébe: "Ez a kurva kard mentheti meg a szaros életed, szóval mégegyszer el ne hagyd, mert a seggedbe dugum és nyitva húzom ki a szádon!" Persze Obi-Wan szövege valamivel diplomatikusabb volt :clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt senki se mondta hogy nem volt igaza Obinak csak én a negatív hullámait vettem elő. :clap:

 

De ha ragaszkodsz hozzá pár szöggel és egy kalapácscsal leszögezhetem hogy soxor volt igaza hiszen Aninak is voltak negatív hullámai. :)

 

Az előbb írtam hogy nem akartam belefolyni a részletekbe. Nem értek én ehhez annyira.

De az is lehet hogy semennyire sem. :D

Szerkesztve: - Rog Ertay
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt, az tény, hogy Obinak sokszor igaza volt, de ez nem jelenti azt, hogy kitűnő nevelője is lett volna a tanítványának. Mint írtam, ő maga mondta Luke-nak, hogy tévedett, mikor azt hitte, képes Anakint tanítani, úgy mint Yoda. Obi nagyon bölcs volt, és ha ő így látja, akkor annak van is valami alapja. A bölcs nevelő szerepe volt az, amiben nem állta meg 100%-ig a helyét. Az az igazság, hogy nem is igazán láthattuk, hogyan tanítja Anakint, mert az ep2-ben már nem teljesen nevelő (egyébként szándékosan használom a nevelő szót, és nem a tanárt, az előbbi többet jelent a szimpla tanárnál, aki a nap végén elbúcsúzik a tanítványaitól, aztán jóccakát) és tanítvány viszony van közöttük, mert elég hamar külön utakra mennek, Anakin megkapja az első önálló feladatát, stb. Önállóbb, mint Obi-Wan volt az ep1-ben Qui-Gon mellett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A buckalakók lemészárlásában Kenobinak semmi része nem volt, de ő mégis őt okolta.

De abban igen, hogy nem egy hónappal előtte mentek (együtt!) az anyját menteni. Obi tudot a réálmairól, ehhez képest simán pihizett a templomban Ansion után. Amíg a főkancellár új küldetést talált ki, amire Windu ugye azt mondta, hogy lehet róla szó, hiszen ráérnek... tudjuk, milyen egy Skywalker ha azt érzi hogy valakije bajban van. Luke úgy száguldott el a Dagobah-ról hogy a fél mocsár a gépén vot. Anakinnak meg otthon keélett ülnie.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

a liftes eszmecsere, az ep3-ban az Annex dómnál lezajlott beszélgetés, az Invisible Handon hallott bájcsevely

Itt egy kicsit megkavarodtam:

A liftes melyik liftes? Az EP2-ben amikor gundarkoznak hogy azóta Obi nem érezte Anit annyira szorongani vagy amikor az EP3-ban Ani kimászik a liftből vagy amikor Obi Artut cikizi?

 

Grivi hajóján a sugárpajzsos rész lenne az?

 

Az a dóm melyik mert azt a nevet nem hallottam még. Amikor Obi sorolja hogy ettől meg attól mentette meg, és hogy kinyuvizta Duksit és mentette ki a Palpi hapsit és aztán vitáztak hogy Ani tízszer húzta ki a szarból és erre amaz rávágja hogy kilencszer?

 

Mondtam hogy nem tudom kívülről a filmet. Majd máskor elolvasom irkálás előtt a feliratot ami oda tartozik mint az előbb.

Miért baj az hogy kihagyok ezt azt? Attól nem tartom Obit tapintatlan bunkónak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nem volt rossz mester Obi, csak nem tudott megfelelően bánni ilyen speciális esetekkel. De az is lehet, hogy nem volt szigorú, így Anakin nem érezhette át mindig a tetteinek súlyát, pedig sokkal jobban járt volna mindig, ha hallgat Obi szavára, Ő csak meg akarta óvni a sötétségtől, de Anakin ehelyett egyre közelebb került a sötét oldalhot.

Szóval Obi sztem jó mestere lett volna egy "normális" padawannak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

azt kellett volna. Ha már a Tanács beleegyezik hogy tanítsák Anakint, akiről holmi jóslat kapcsán úgyis tudják hogy nem akárki lesz, hát legalább adták volna melléje Yodát! És akkor hiába ígért Obi-wan fűt-fát, az öreg zöldség ellen nem lehet kifogása.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát talán aki ír valamit, az előtte legalább tudja miről is ír. Az nem mentség, hogy ő nem folyt bele annyira. Akkor minek mond ítéletet róla?

 

Obi-Wan és Anakin EPIII-as kapcsolata nyilvánvalóan nem az EPII-es dolog egyenes folytatása. Nem is lehet. Azóta három év telt el, amikor is jó barátokká váltak. A többi meg főként Anakin hibája, és nem Obi tanításáé.

 

Egyébiránt pedig, az EPII után, Obi nem is mondhatna nagyobb bókot Aninak, minthogy nagyobb Jedi lesz mint ő valaha is lenni fog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát talán aki ír valamit, az előtte legalább tudja miről is ír. Az nem mentség, hogy ő nem folyt bele annyira. Akkor minek mond ítéletet róla?

Ez nekem szól?

Jól van akkor nem írok be semmit se ha az nektek jó. Meg a fene se akart mentegetőzni én csak a tényeket közöltem.

Meg a fene se mondott ítéletet róla. Nem vagyok én bíró.

Szerkesztve: - Rog Ertay
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De abban igen, hogy nem egy hónappal előtte mentek (együtt!) az anyját menteni. Obi tudot a réálmairól, ehhez képest simán pihizett a templomban Ansion után. Amíg a főkancellár új küldetést talált ki, amire Windu ugye azt mondta, hogy lehet róla szó, hiszen ráérnek...

Ez hülyeség, Anakin még csak nem is mondta Obi-Wannak, hogy menjenek oda, sőt, azt sem mondta, hogy "Bocsi mester, de ezek nem rémálmok." Mikor Obi-Wan rákérdezett, hogy "Megint a RÉMÁLMOK?", Anakin buzgón bólogatot, ergo ő sem vette annak, sőt, még ki is fejtette, hogy "NEM TUDOM miért ÁLMODOK mindig anyámról." Nos, ha Anakin nem kezeli ezeket puszta álomnál többnek (és gondolom maga az álmodó meg tudja különböztetni az álmot a jövendöléstől), akkor Obi-Wannak miért kellett volna??? Bízott annyira Anakinban, hogy ráhagyta a fiúra eldönteni, álmodik-e vagy épenséggel a jövőt látja-e.

 

Itt egy kicsit megkavarodtam:

A liftes melyik liftes? Az EP2-ben amikor gundarkoznak hogy azóta Obi nem érezte Anit annyira szorongani vagy amikor az EP3-ban Ani kimászik a liftből vagy amikor Obi Artut cikizi?

 

Grivi hajóján a sugárpajzsos rész lenne az?

 

Az a dóm melyik mert azt a nevet nem hallottam még. Amikor Obi sorolja hogy ettől meg attól mentette meg, és hogy kinyuvizta Duksit és mentette ki a Palpi hapsit és aztán vitáztak hogy Ani tízszer húzta ki a szarból és erre amaz rávágja hogy kilencszer?

 

Mondtam hogy nem tudom kívülről a filmet. Majd máskor elolvasom irkálás előtt a feliratot ami oda tartozik mint az előbb.

Miért baj az hogy kihagyok ezt azt? Attól nem tartom Obit tapintatlan bunkónak.

1. Ep2-es liftes, az ep3-as liftest külön említettem direkt, méghozzá Invisible Handos jelöléssel, és az az egészre vonatkozott, ami a Handon történt, a hangártól a Coruscantig.

2. Annex-dóm a szenátusi épület, ahová a landolás után leszálltak. Ott van Palpi irodája, stb. Szóval az, amit írtál.

3. Számon sem kértem rajtad, hogy tud fejből az egész filmet. Nem is neked írtam ezt, hanem általánosságban mindenkinek, aki Obi-Want a megtestesült gonosznak állítja be, mert rá mert koppintani Ani nózijára (szándékosan túlzok, nem ám itt tömeges megsértődés lesz :rock:). És a saját véleményem alátámasztására hozott példák ezek.

 

Dzséjt, az tény, hogy Obinak sokszor igaza volt, de ez nem jelenti azt, hogy kitűnő nevelője is lett volna a tanítványának.

Ezt nem is állítottam. Én sem tartom Obi-Wan ep2-es jellemét megfelelő nevelőnek, hogy a te szavajárásoddal éljek (amúgy ez tényleg találóbb, mint a tanár szó). Túl szigorú (írtam is, hogy az apartmanban nem kellett volna szívóznia), és túlságosan mereven ragaszkodik a szabályokhoz (kicsit hasonlít azokra a tanárokra, akik még akkor is vezetik a jelenléti ívet, mikor már nyílvánvaló, hogy mindenki - beleértve a többi tanárt is - tojuk a hiányzásokra). De Anakin sem volt a mintatanítvány.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha már a Tanács beleegyezik hogy tanítsák Anakint, akiről holmi jóslat kapcsán úgyis tudják hogy nem akárki lesz, hát legalább adták volna melléje Yodát! És akkor hiába ígért Obi-wan fűt-fát, az öreg zöldség ellen nem lehet kifogása.

 

Emlékezzetek vissza hogy kezdetben senki nem akarta hogy anankinból Jedi legyen kivéve Qui-gont. Obiwan is kezd már beletörődni amikor a naboon vannak és amikor Quigon haldoklik akkor igéri meg mesterének hogy kitanitja Anit. aztán még meg kell győzni Yodát is aki már Quigonnál sem támogatta hogy Jedi legyen csak Mace Windu mondta ki. úgyhogy Yoda semmikép sem lett volna Anakin mester még ha ledugják a botját a torkán akkor sem.

 

És ha megfigyelitek Anakin viselkedését az Ep. 1 és 2 ben:

Az 1-ben még nagyon lelkes és mindent megtesz hogy segitsen a jedinek aki később magával viszi őt. Lelkesen akar Jedi lenni, aztán amikor a tanács meghozza döntését kicsit lelombozódik. Qui-gon (aki belerángatta ebbe) halála után tudja csak meg hogy jedi lehet. Szerintem annyira lelkes lett hogy az Ep. 2-ben már nagyon magabiztos ("De pár dologban. sok dologban, túlszárnyalom őt"; "Ha olyan jól forgatnád a kardodat mint a nyelvedet, olyan jó vivó lennél mint yoda. - Így is vagyok olyan jó.") és erre még Palpatine is rápakol 1 lapáttal amikor jól megdicséri hogy milyen ügyes jedi lesz majd belőle, erősebb mint yoda.

 

Ezek után érthető hogy miért viselkedik Obi-wannal szemben, pedig azért szeretne tanulni is tőle mert végülis Jedi akart lenni

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Számon sem kértem rajtad, hogy tud fejből az egész filmet. Nem is neked írtam ezt, hanem általánosságban mindenkinek, aki Obi-Want a megtestesült gonosznak állítja be, mert rá mert koppintani Ani nózijára

Én egyáltalán nem vettem magamra amit írtál, inkább afféle kiegészítésnek vettem. :rock:

 

Én nem Obi ellen és Ani mellett írtam hanem megpróbáltam Ani szemszögéből nézni a dolgokat, ami úgy jött ki hogy nem tükrözi pontosan a valóságot.

Azért csak voltak dolgok amiket nem csipázott.

 

Azzal a nem tudom kívülről a filmet dologgal csak arra akartam utalni hogy nem Obi ellen szóltam csak amikor írtam akkor nem volt teljes kép a fejemben.

Nem bántott ő engem hogy bántsam.

 

....................................................

 

Ha valaki úgy gondolja hogy ítéletet mondok egy kitalált személy felett úgy hogy nem tudok semmit az egészről az engem ítél el aki a valóságban élő hús-vér ember vagyok.

Van azért különbség a kettő között és nem is kicsi.

Arra pedig nincs szükségem hogy megmondják hogy mit minek vegyek.

 

Nem várható el senkitől sem hogy fiktív dolgokkal egyformán foglalkozzon és mindent annak megfelelően írjon. Nem lehet mindenkinek megegyező az érdeklődése a témában.

Nincs különösebb okom rá hogy nagyon komolyan vegyem. Talán mert túl későn kezdtem el SW-zni.

Szerkesztve: - Rog Ertay
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A második rész beli Obi-want egy olyan focibíróhoz tudnám hasonlítani, akinek nincs tekintélye a játékosok előtt, nehezen tartja a kezébe a mérkőzést, 20 sárga és 3 piros lapot kioszt, mindegyiket jogosan, de ha egy kicsit rugalmasabb lenne, akkor minimális lapszámmal is levezethetné a mérkőzést.

 

 

Donát

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...
  • 2 héttel később...

Az utóbbi időben kicsit átértékelődött bennem Anakin karaktere. Emlékszem korábban, főleg évekkel ezelőtt, teljesen elutasítottam minden Anakint felmentő, vagy felmenteni próbáló érvelést. Szegény Leia Skywalkert a sírba kergettük az Anakint szinte porig alázó mondatainkkal. Az EPIII után azonban valami megváltozott, és ezek az érzések most érték el azt a pontot bennem, hogy írjak is róluk.

 

Persze nem lettem Anakin feltétlen híve, olyan nagy pálfordulás pedig pláne nem történt, amely esetleg Leia gondolati társává avatna.  Arról van szó, hogy Anakin három film alatt megtett útján kicsit elgondolkoztam. Miért is bukott el a kiválasztott, mi vezetett odáig? A válasz meglepően bonyolult és sokrétű. Az EPIII klucsszerepet játszik a karakter megértésében.

Ám először vissza kell nyúlnunk az első epizódig, hisz itt hangzik el Yoda szájából a kulcsmondat, ami Anakin bukásának okát megadja nekünk. Fear is the path to the dark side... fear leads to anger... anger leads to hate.. hate leads to suffering.

 

Gyakorlatilag ezt az utat járja végig a karakter, a három rész alatt. Szokás Luke-ot felhozni jó példának, és szinte pajzsra emelni, amiért igazi Jediként viselkedik az Uralkodó tróntermében. Csakhogy Luke más életút után kerül egy olyan helyzetbe, ahol végül helyesen dönt. Persze nem csak ez az egyetlen ok, de ebbe most nem mennék bele részletesebben.

 

anakinepica3.jpg

 

Anakin azonban teljesen más eset. Gyermekként kerül egy olyan közegbe, amely éppen válságban van, és ember legyen a talpán, aki el tud benne igazodni. Persze Palpatin szempontjából a lehető legjobbkor tűnik fel a fiú, hisz gyermekként nyitott és befolyásolható, ezért meg lehet kezdeni az ?elméje mérgezését?. Itt megint csak vissza kell utaljak az első részre, mert éppen ebben zseniális, hogy megmutatja az ártatlan, sokra hivatott Anakint, akiről szinte elképzelni se lehet, hogy a rossz útra térhet.

 

anakinepiigk8.jpg

 

A második rész tíz évvel az első után játszódik, és ez remek lehetőség arra, hogy kezdjen igazi mélységet kapni a karakter. Lucas remekül árnyalja Anakin jellemét, mert a tehetsége mellett jól láthatóak a hibái is, emellett az is tisztán látszik, hogy a képességei vissza vannak fogva, és már fiatalon sokkal többre lenne képes. A jedikhez való viszonya ebből fakadóan talán nem a legjobb, ám ez itt még csak az Obi-val való nézeteltéréseikben merül ki. Ráadásul olyan elítélendő dolgokat is tesz, ami már egyértelműen a sötét oldalra mutat, és mindezt a fent említett Yoda intelem szellemében, azaz: bosszúból tesz. Itt még azonban megbánja tettét, mondhatjuk úgy is, hogy észnél van. A jó oldalt szolgálja, és szinte észrevétlenül sodródik végzete felé. Rengeteg remek pillanat van a filmben, ami az Anakint befolyásoló tényezőket mutatja, ráadásul a sorsát is megpecsételi. A szerintem legfontosabb momentumok:

 

- Anakin beszélgetése Palpatinnal (mert képet kapunk a kancellár Anakinnal szemben használt stílusáról, taktikájáról)

- rémálma az anyjáról (később ezek az álmok vezetik a gonosz markába)

- az anyja halála, és a buckalakók lemészárlása (a ?fear leads to anger... anger leads to hate.. hate leads to suffering.? gondolat első szörnyű kibontakozása)

- házassága Padméval (ezzel érzelmileg végzetesen sebezhetővé válik)

 

A harmadik filmre már a klónháború vége felé közeledünk, mely háborúban Anakin igazán érett, és hatalmas Jedivé, hőssé vált. Obi-Wannal való kapcsolata teljesen megváltozott, most már mint jó barátok harcolnak egymás mellett. Ekkor ismét rémálom zavarja meg Anakin életét, ám most Padméval kapcsolatban! Ez a kulcs jelenet Anakin legvégső sorsát illetően, ebből kiindulva végzi a lávaparton. Sokféleképpen értelmezték már a ROTS ezután következő szakaszát, megvizsgálták különféle nézőpontból, talán csak a legfontosabb karakter, maga Anakin szemszögéből nem írtunk még róla. Én most így fogok tenni, mégpedig nem spekulálva közben, hogy ki mit gondolt stb, hanem tisztán úgy, ahogy szerintem a fiú megélhette az utolsó szakaszt. Mivel ez valamennyire szubjektív, ezért nyilván benne lesz a véleményem is.

 

anakinepiii1hd0.jpg

 

Anakin a rémálmát követően elmegy Yoda mesterhez tanácsot kérni, de persze konkrétumok emlegetése nélkül. A legbölcsebb jedi viszont nem tud sok jóval szolgálni a fiú számára, gyakorlatilag azt javasolja, hogy ne tegyen semmit, hanem próbáljon belenyugodni az elkerülhetetlenbe. Anakin, miután elvesztette az anyját, erről hallani sem akar. Bár ezt így nem mondja ki, de a film végén utal erre. Szóval valamilyen szinten csalódik Yodában, amire remek utalás a következő jelent, ahol azt mondja Obi-nak, hogy feltartották, és azért nem tudott részt venni az eligazításon. Anakin ezen félelmére rárakódik a Jedi rend és Palpatine időközben kiéleződött viszonya is. A fiú valahol középen áll ebben a káoszban, hisz mind a két félhez ezer szállal kötődik. Persze ha csak az egójára gondolunk, akkor nyilván Palpatine az, akihez jobban. A sith először egy zseniális húzással eléri azt, hogy Anakin a Jedikhez bizalmatlanul viszonyuljon. Betolja a Jedi tanácsba, mert tudja, hogy a lovagok fel fogják használni ellene, megkérik majd, hogy jelentse a lépéseit. És ekkor jön a zseniális színházas jelenet, a végső lökés.

 

Anakin kis nógatás útán elárulja, hogy megrendült a bizalma a Jedi tanácsban! Csodáljuk? Egy fenét! Igaza van. Csak azért veszik be a tanácsba, hogy kémkedjen a mentoraként tisztelt kancellár után? Elképesztő! Ráadásul Palpatine szerint még hatalomra is törnek, sőt, a Jedik akarnak lenni a Köztársaság vezetői! Anakin azonban ezt nem gondolja, ráadásul még meg is védi a Jedi rend ősi értékeit. Gyönyörű egyébként, hogy Palpi azon szándéka, hogy majd erről az oldalról fogja meg a fiút, nem elég. Kell még valami, amit mindennél jobban akar. Mi is lehetne más, mint a halál legyőzésének titka? Amit már a második részben is megígért Padménak?.és most itt van. Ez az ember tud ilyen erőről. Az utolsó mondatoknál pedig lefordulunk a székről:

 

ANAKIN: Is it possible to learn this power?

PALPATINE: Not from a Jedi.

 

Ó igen! Egy sith lovag ismerte a halál elkerülésének módját, ráadásul a Jedik kezdenek gyanúsan viselkedni, őt is felhasználják saját céljaikra. Talán Palpatine igazat mondott velük kapcsolatban? Ebbéli kétségeit remekül kifejezi az a jelenet, amikor Padménak meséli, hogy valami baj van vele. Többet akar, mint amit egy Jedinek szabadna. Miután Obi-Wan megölte Grievoust, Anakint elküldik a kancellárhoz, mintegy kirekesztve a tanácsból ismét (ezt azért gondolom, mert csak a távozása után beszélik meg az aktuális helyzetet. A tanács nem bízik meg Anakinban).

Egy újabb fantasztikus jelenet, ahol Palpatine felfedi valódi énjét. Nagy próbatétel ez számára, hiszen a 13 éve épített stratégiáját állította szakítópróba elé (továbbra is csak Anakinról van szó!). És nem működik! Anakin döbbenten kapcsolja be a fénykardját, és fenyegetően a sith felé tartja. Sőt, még azt is mondja, hogy legszívesebben megölné. Láthatóan Palpi nagyon ideges itt, hisz érzi, hogy nem minden úgy alakul, ahogy gondolta. Ezért hát gyorsan előveszi jól bevált fegyvereit, és először a Jedik ellen szít, majd Padmé megmentését ajánlja fel. Anakin azonban még ezek ellenére is úgy dönt, átadja a sithet a Jedi tanácsnak. Abban a pillanatban ki fog derülni, valóban igaza volt-e az öregnek. És itt jön az a jelenet, amit ilyen előzmények után joggal nevezhetünk baklövésnek a Jedik részéről. Jelesül a kancellárhoz induló Windu mester, nem viszi magával Anakint, hanem elküldi a tanácsterembe, hogy ott várakozzon. A fiú joggal hiheti, hogy meg akarják ölni Palpit, de mivel ő közel áll hozzá, és nem bíznak benne, ezért itt hagyják. Ekkor jön az ?összenézős? jelenet, ami megerősíti bennünk, hogy Anakin csupán Padmé miatt indul a kancellár megmentésére.

 

anakinepiii2jw1.jpg

 

És mit talál a helyszínen? Windu mester éppen a legyőzött mentora felett tornyosul. Ezután még Palpatine villámai is csődöt mondanak, sőt, az ő arcát torzítják el. A csetepaté után, Windu mester úgy dönt, megöli a sith-et, ám Anakin próbálja rávenni, hogy a törvény útját járják. Itt jön el a választás pillanata. Kit mentsen meg? Windut és a Jediket, vagy Padmét? Mert ez az egész szerintem erről szól. Csak azért vágta le Windu karját (értsd mentette meg Palpit), hogy megszerezhesse a tudást a szerelme megmentéséhez. Ebben a pillanatban valóban ez volt a legfőbb érv, de miután ezt megtette, felgyorsul az átalakulása. A szemében is egy csapásra árulókká válnak a Jedik, minden igaz volt, amit Palpi mondott. A hatalomra való törekvés, és az se volt véletlen, hogy kizárták a döntésekből, amikor fontos dolgokról esett szó, ő sosem volt jelen. A háta mögött készítették elő a puccsot. Ez okot ad a rend teljes kipusztítására, mert ha nem teszik meg, akkor őket ölik meg. Ezért hát a klón osztagok élén masírozva megteszi, amit megkövetel tőle Sidious. Második megbízatásának már nagyobb örömmel tesz eleget, hisz az ellenséges vezérkar tagjait, nagyobb öröm lekaszabolni. Eme tettei közben egyre mélyebbre süllyed a sötét oldal bugyraiban, ám ezt ő nem veszi észre. Pillanatról pillanatra nő benne a bizonyosság, hogy helyesen cselekszik, ám tudja, hogy Padmé még nem áll készen, hogy felfedje előtte titkát, ezért hazudik neki. Az érdekes, hogy fel se merül Anakinban, hogy esetleg majd mi lesz akkor, ha a lánynak nem tetszik, amit tesz. Persze ez badarság, hisz az ő megmentése érdekében is cselekszik, hogy mondhatna neki ellent? És mégis megtörténik?

 

anakinepiii3wm1.jpg

 

Padmé a Mustafaron nem akar Anakinnal tartani. Nagyon fontos ez a beszélgetés Anakin szempontjából, hisz itt fedi fel a kártyáit. Kiderül, hogy Palpival nem számol hosszútávon, inkább Padmét szeretné az oldalán tudni. Itt elhangzik az ?uralkodni? szó is, ami Anakin hatalomvágyát mutatja. Már nem tűri, ha ellentmondanak neki, még Padmét is megfenyegeti. Obi-Wan felbukkanásakor pedig beteljesül Anakin sötét oldalának ereje. Fojtogatja Padmét, persze csak annyira, hogy tanuljon a leckéből, Obi ellen fordul, és heves gyűlölettel az életére tör. Párbajuk során Anakin szavai azt bizonyítják, hogy teljes bizonyossággal hisz abban, hogy a Jedik az árulók, és az egyik legrosszabb ragály a galaxis testén. A párbajt azonban elveszíti, ráadásul borzalmasan megcsonkítva kerül Palpatine kezei közé, aki megmenti az életét. Palpatine szavai Padmé halálról, az utolsó döfések Anakin Skywalker személyiségének, amely szinte teljesen eltűnik ezután. Ismét kudarcot vallott, nem tudta megmenteni a számára legfontosabb embert.

 

anakinepiii4xb1.jpg

 

Összefoglalva tehát, szerintem Anakin inkább egy áldozat, akit naivsága és jellemhibái a gonosz kezei közé vezettek. Egy teljesen megtévesztett ember, aki látszólagosan, és a saját szempontjából nézve, mindvégig jól és helyesen cselekedett. Csoda hát, ha a megváltása is arra az okra vezethető vissza, amiért elbukott? Ugyanis a szeretteihez való ragaszkodását nem lehetett kiírtani belőle. Palpatine azt hihette, hogy Padmé halálval ez is eltűnt Anakinból, ám óriásit tévedett. A Jedi visszatér végén nem megvilágosodásból ölte meg Palpatinet, vagy éppen azért, mert rájött volna, hogy a lázadók járnak a jó úton. Azért dobta le, mert az első három részben látott érzelmi kötődés a szerettei iránt, ismét működésbe lépett. Megmentette a fiát. Ezért lehet neki megbocsátani a Jedi végén.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez nagyon jó írás Ody :D

 

Érdekes, hogy a történet végére végül Anakin minden igéretet be tudott tartani. Nem vallott kudarcot, mint kiválasztott, mint apa, s végül mind Jedi sem, ráadásul megtanulta legyőzni a halált egyrészt a saját szemszögéből, másrészt a halált, amely a családját lengte körül már az ep2 óta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak csatlakozni tudok Dzséjthez! Ez remek elemzés Anakinról! Gratula Ody! :P

 

Sok olyan meglátás van, amire csak bologatni tudok, illetve van egy pár amivel én személy szerint nem értek egyet (például magával a végkövetkeztetéssel; vagyishogy tulajdonképpen ő egy áldozat). De ahogy Szerb Antal is megmondta: nincsen egyetlen igazság csak igazságok vannak... és kétségtelen, hogy Anakin személyének ez is egy lehetséges értékelése! Méghozzá milyen remek és preciz... tudom ez már szinte nyalásnak tünik, de tényleg nagyon jól össze lett rakva! :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is csatlakozom az előttem szólókhoz.

Remek írás! :D

 

Nagyon jól végig vezetett elemzés, de csakúgy mint Bomarr a végkövetkeztetéssel 100%ig nem értek egyet.

Az áldozat csak egy nagyon elnéző szemszögből igaz teljesen.

Mert ahogy írtad Ody, hogy mindvégig jól, helyesen cselekedett a saját szemszögéből. Ez szerintem nincs így, mert pl az ep2-ben az anyja halálánál, teljesen megérthető a tette, de korántsem biztos, hogy helyesen cselekedett, sőt. Az sem biztos, hogy sokunk úgy cselekedett volna. Én teljesen át tudom érezni, helyébe képzelni magam, és szerintem a helyes döntés az, ha csendben az anyjával távozik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.