Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Így van. Az "I want more... and I shouldn't!" nem feltétlenül a hatalomra vonatkozik, sokkal inkább Padméra, a kötődésre, az elismerésre, ami a Jediktől idegen. :D

A hatalomra is, hiszen nem véletlen akart Jedi mester lenni a Jedi Tanácsban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát szerintem ott is az elismerés az, ami első sorban motiválja. Mondjuk az Eu itt bekavar azzal, hogy a mestereknek ilyen-olyan hozzáférésük van a könyvtár dolgaihoz. Ha ez a filmben is így van, akkor természetesen ez is közrejátszott, de itt is Padmé megmentése a cél, azaz a szeretet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát szerintem ott is az elismerés az, ami első sorban motiválja. Mondjuk az Eu itt bekavar azzal, hogy a mestereknek ilyen-olyan hozzáférésük van a könyvtár dolgaihoz. Ha ez a filmben is így van, akkor természetesen ez is közrejátszott, de itt is Padmé megmentése a cél, azaz a szeretet.

Ha a filmben így lenne, említették volna. Nem említik, így ez sose volt így, sose lesz így.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Huh sokáig gondolkodtam azon hogy írjak ide...MIért, igaz ugyan, hogy lassan másfél éve viszem Vader karakterét egy szerepjátékban és kismilliószor láttam a filmeket, de a szereplő örök rejtély számomra. A karakter választás magyarázatra szorult, mert eredetileg jedivel voltam, de oldi rám sózta Anakint.

Én nem választom külön a két személyiséget, ahogy sokan. Mivel a starwars karakterek elég statikusak, jól jellemezhetőek egy tulajdonsággal, kivétel Anakin. Ő a legemberibb, pont, ezért a két alak egyazon személyiségnek a két oldala. Persze eltúlozva....................

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amit írtok, abból tényleg az derül ki, hogy Anakin képzése eleve elhibázott lépés volt. Yoda EPI végén mondott szavai jelzés értékűek, és felértékelődnek a történtek ismeretében. Továbbá Anakin kimondva-kimondatlanul, de pályája során olyan dolgokra vágyott, melyeket a Jedik nem tartanak számon. Elismerés, ragaszkodás....egy Jedinek nem ez a fontos... Anakin nyilván tudatában volt a visszás helyzetének, és ez szépen ki is bukik belőle az EPIII-ban, amikor Padmé lakosztályában nyíltan bevallja, hogy valami nem stimmel az érzéseivel, hisz azok teljesen idegenek a Jedi rend szabályaitól.

Eleve elhibázott lépés volt, de ha már hosszas dilemma és Yoda fenntartásai után mégis meglépték, ésszel kellett volna végigvinni. Ő más volt, mint a többi növendék, a képességei és az előélete miatt is - miért nem csináltak számára egyéni képzésprogramot? Egy Kiválasztott már csak megérte volna a fáradságot (főleg a következmények ismeretében). És miért bízták a tanítását egy "frissen végzett" lovagra? Ezek olyan ostobaságok az egyébként több évezrednyi bölcsességet felhalmozott Jediktől, amire én teljesen profán módon csak egy magyarázatot tudok: mert Anakinnak minden kiválósága ellenére el kellett buknia, hiszen a történet folytatása már megvolt: fekete maszkos, szuszogó kiborgot kellett belőle csinálni.

 

A hatalomvágyat tekintve, annak öncélú dominanciájában a miértek között továbbra sem hiszek. A lényeg a különbözőség, a kitűnni akarás, amelyek idegenek a Jediktől - de végül is nem várhatjuk el a Kiválasztottól, hogy átlagos legyen! Hiszen az sem átlagos, hogy aztán egyedüli példaként képes visszatérni a világos oldalra. Ha Anakin nem ilyen lett volna, az egész saga értelme és hitelessége lenne megkérdőjelezhető, hiszen nem hinnénk el neki, hogy az Ep6 végén az előzmények után tényleg képes megváltozni (én pl. 1984-ben nem is nagyon tudtam hova tenni ezt, csak az Ep1-2-3 után fogadtam el igazán).

 

A kérdés csak az, hogy mennyire rójuk fel neki a dolgok alakulását és mennyire tartjuk a körülmények áldozatának. Persze, mindenki felelős a tetteiért, de nagyon nem mindegy, hogy mit miért tesz, vagy nem tesz.

 

Tetszik az a megfogalmazás, orki, hogy ő egyazon személyiségnek a két oldala. Igen, nagyon izgalmas egymással szembenállítva a szenvedélyes Anakin és a szenvtelen Vader. Egyáltalán nem statikus, és én nem ismerek egyetlen más olyan karaktert az irodalomban/filmtörténetben, aki ilyen utat járt volna be erkölcsileg: alulról felfelé ível, aztán a mélybe zuhan, majd hossza pokoljárás után a csúcsra emelkedik...

 

Egyébként lassan Obi-wan is megérdemelne egy külön topikot, bár őróla kevesebbet lehetne vitatkozni, de azért lenne min... :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként lassan Obi-wan is megérdemelne egy külön topikot, bár őróla kevesebbet lehetne vitatkozni, de azért lenne min... :D

Obi is kapott már egyet.

Szerkesztve: - Rog
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Eleve elhibázott lépés volt, de ha már hosszas dilemma és Yoda fenntartásai után mégis meglépték, ésszel kellett volna végigvinni. Ő más volt, mint a többi növendék, a képességei és az előélete miatt is - miért nem csináltak számára egyéni képzésprogramot? Egy Kiválasztott már csak megérte volna a fáradságot (főleg a következmények ismeretében).

Éppen ez az, hogy a Jedi rend merev és dogmatikus szabályai, az ilyen különleges bánásmódot nem teszik lehetővé. A kódex mindenekfelett (emlékezzünk, amikor Windu is erre hivatkozik az első részben, amikor Qui-Gon tanítani akarja Anakint). Anakin bukásában benne van ez a rugalmatlan hozzáállás is. A rend nem változott a korral, így törvényszerűen el kellett buknia.

Ellenpéldának tökéletes Sidious mesterkedése. Elődeivel ellentétben nem izomból akarta elpusztítani a Jediket, hanem a kor gyengeségeit kihasználva, furfanggal. Éppen ezért lenne jó látni, hogy szervezi újjá Luke a rendet, immár megújult alapora helyezve azt.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek Odyval.A Rend rendesen felelős azért ami történt.Vagy nem kellett volna kitanítani ilyen előélettel, vagy egy tapasztaltabb mestert kellett volna mellé adni, aki olyan "laza" mint Anakin.Ha hagyták volna kibontakozni akkor nincs átállás.Jó példa erre Windu viselkedése az EP 3-ban.Olyan szinten csesztette, hogy 50 %-ban felelős az átállásért.Ha Qui-Gon marad a mestere semmi esélye Sidiousnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Obi is kapott már egyet.

Hát persze, régebben olvastam is :D

 

A Rend felelősségéről meg csak annyit, hogy nem is tudom, hogy képzelték, hogy Anakin kiáll majd értük, amikor ők nem igen álltak ki érte. Azt persze nem sejtették, hogy az oly nagyon keresett Sidious éppen Palpatine lesz, a Kiválasztott mentora. De ezek után nem csoda, hogy Anakin habozott, amikor Sidiousra le kellett volna sújtania. Hisz erre nem volt felkészülve. Nem tudta, hogy miként is kell legyőznie a Sith-et, csak homályos, sablonos fogalmai voltak arról, hogy a Sith önző, gonosz. (Gondoljunk csak bele: az egyetlen Darth Maul-on kívül ezer éve nem látott senki egy élő Sith-et!) Nem csoda, hogy teljesen összezavarodott, amikor kiderült, hogy a Sith Lord valójában a vele mindig nagylelkű Palpatine, és éppen őt kellene legyőznie az őt, Anakint soha el nem fogadó Jedik oldalán. Hát ember legyen a talpán, aki másként döntött volna helyette. Hiszen lehettek nagy eszmék, hogy a Jedik önzetlenek és mindenkin segítenek ? de a gyakorlatban Anakin csak azt tapasztalta, hogy a Jedik az általuk hirdetett nagy galaktikus szeretet ellenére őt nem tudták elfogadni, míg Palpatine odafigyelt rá és támogatta.

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Gondoljunk csak bele: az egyetlen Darth Maul-on kívül ezer éve nem látott senki egy élő Sith-et!

No és Darth Tyranus, aki éppen Jediből avanzsált Sithé? Őt vagy 200 Jedi látta a a geonosisi arénában :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No és Darth Tyranus, aki éppen Jediből avanzsált Sithé? Őt vagy 200 Jedi látta a a geonosisi arénában :D

Hát ezt nehéz lesz kimagyaráznom :D , de azárt megpróbálom.

 

Ha poénra veszem, akkor mondhatnám, hogy az arénában még senki nem tudta, hogy Dooku Sith, az Ep3 közepén pedig meg már nem volt élő :D ...

De igazából arra gondoltam (csak nem fogalmaztam valami jól), hogy azt senki nem tudta, ki is az a Sidious, és hogyan lehet legyőzni (pl. nem biztos, hogy a fénykard a legjobb módszer, mivel ő sem fénykarddal támadott) - vagyis egy láthatatlan és megfoghatatlan ellenséggel álltak szembe, és azt is csak sejtették, hogy a háború az ő műve. Mikor kiderült az Ep2 végén, hogy Dooku Sith és mellesleg a szeparatisták vezére, akkor már lehetett sejteni, hogy a Sith-ek keze van a dologban, de amikor Dooku meghallt és a háború mégis folytatódott, a nyomok pedig Palpatine-hoz vezettek, az csak tovább növelte a Jedi Rendben uralkodó bizonytalanságot: mit és hogyan lépjenek. Nem tudtak mit kezdeni a Sith-válsággal.

Anakinnal kapcsolatban sem tudta senki, hogy is teremt majd egyensúlyt az Erőben - még ő maga sem. Dookut legyőzte, személyes küzdelemben, de Sidiousra nem volt felkészülve, főleg, hogy onnan bújt elő, ahonnan nem számított rá: a barátai közül. Őt nem lehetett egyszerűen csak levágni, mert mindaddig Palpatine volt az, aki feltétel nélkül bízott benne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze mindig átlehet háritani a felelősséget másra... és persze ilyen alapon senki sem vonható felelősségre a saját tetteiért. A jediknek általában nagyon szomorú hisz mindet csecsemő korában elválasztották az anyjuktól és gyakorlatilag gyökértelenül, kialakult identitás nélkül nőttek fel egy nagy egész részeként. És konkrétan Obi-Want is sajnálhatjuk, hisz mestere meghalt, aki ráadásul ilyen óriási terhet rakott rá, hogy mindenképp kikell tanitsa a Kiválasztottat... ő is hárithatna: okolhatná Qui-Gont az elszurt tanitás miatt amiért, olyan helyzetbe hozta (halálán megkérte) hogy nem lehetett ellene menni. De Obi-Wan bölcsen önmagát hibáztatja az ep.6-ban... mert mindenki maga felelős a tetteiért. Anakint is lehet mentegetni és mutogatni rengeteg irányba, de a legfőbb felelős akkor is ő maga marad. Mert ő hozza meg azokat a döntéseket... például hogy inkább kiirtja a Jedi rendet csakhogy a kedvese életben maradjon... ezt a tömegmészárlást lehet persze azzal tompitani, hogy nem értették meg, meghogy nem rakták rögtön alá a teljes körü Tanácstagságot (oh, szegény) stb., de a teher a legjobban akkor is az ő vállát nyomja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze mindig átlehet háritani a felelősséget másra... és persze ilyen alapon senki sem vonható felelősségre a saját tetteiért. A jediknek általában nagyon szomorú hisz mindet csecsemő korában elválasztották az anyjuktól és gyakorlatilag gyökértelenül, kialakult identitás nélkül nőttek fel egy nagy egész részeként. És konkrétan Obi-Want is sajnálhatjuk, hisz mestere meghalt, aki ráadásul ilyen óriási terhet rakott rá, hogy mindenképp kikell tanitsa a Kiválasztottat... ő is hárithatna: okolhatná Qui-Gont az elszurt tanitás miatt amiért, olyan helyzetbe hozta (halálán megkérte) hogy nem lehetett ellene menni. De Obi-Wan bölcsen önmagát hibáztatja az ep.6-ban... mert mindenki maga felelős a tetteiért. Anakint is lehet mentegetni és mutogatni rengeteg irányba, de a legfőbb felelős akkor is ő maga marad. Mert ő hozza meg azokat a döntéseket... például hogy inkább kiirtja a Jedi rendet csakhogy a kedvese életben maradjon... ezt a tömegmészárlást lehet persze azzal tompitani, hogy nem értették meg, meghogy nem rakták rögtön alá a teljes körü Tanácstagságot (oh, szegény) stb., de a teher a legjobban akkor is az ő vállát nyomja.

Bomarr, azt én sem vitatom, hogy szörnyű dolgokat művelt, de azért ne vedd egy kalap alá Sidious-szal, aki aztán tényleg senki mást nem vett figyelembe, csak saját magát. Ő gonosz volt, Anakin pedig csak egy csőbehúzott szerencsétlen nyomorult, aki ráadásul piszkosul megbűnhődött minden téves döntéséért: a remélt dicsőség és örök szerelem helyett a magány, a testi és lelki fájdalom lett a "jutalma". Igen, az ő hibája is volt, ami történt, de egészen az utolsó pillanatig nem volt tudatában, mit is választ igazából. Igen, óriási hatalmat is kapott, de láthatjuk, mennyire tette ez elégedetté: semennyire. A hatalom csak egy silány pótlék lett a számára, mert azon kívül tényleg semmilye nem maradt.

 

Felhozhatjuk Luke-ot példaként, hogy lám ő mennyivel kiválóbb Jedi lett, mint az apja volt, és ez így is van: kiválóbb Jedi lett, mint Yoda, mert ő soha nem gondolkozott dogmatikusan.

De azt azért el kell ismerni anélkül, hogy nagyon kisebbíteném Luke érdemeit, hogy számára könnyebb volt ellenállni a Sötét Oldalnak, mert már tudta apja példájából, milyen sors várna rá, ha enged: csak a saját életét menthetné meg, viszont minden mást elveszítene, és akaratlan báb válna belőle az uralkodó szolgálatában. Cserébe óriási hatalmat kapna ugyan ? de az neki sose kellett. Vagyis Luke számára ? apjával ellentétben - nem volt túl nagy a csábítás, mentálisan nem volt igazán nagy nyomásnak kitéve a döntésnél, csak a haragját kellett legyőznie ? és hát bíznia abban, amit érzett: az apja nem hagyja meghalni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én egy pillanatra se vettem egy kalap alá Sidious-al. Csak azt mondom: ő döntött. És borzalmas döntéseket hozott: ártatlan 5-6 éves younglingeket mészárolt le a saját kezével például.

És azért az is nagyon érdekes, hogy a Mustafaron azt ecseteli hogyan fogják együtt uralni Padméval a galaxist miután Palpatinet félreállitotta. És ez a terve nem huny ki, hisz amint Luke felbukkan azonnal újra előveszi ezt a tervet. Úgy tűnik a szemében Palpatine nem volt annyira megfellebezhetetlen figura ekkorra már...

 

Hogy Anakinnak nem volt könnyü azt persze egy pillanatra se vitatom. És pont ezért olyan remek tragikus figura. Ahogy arra is csak bologatni tudok, ahogy Luke helyzetét taglalod. Neki sokkalta könnyebb volt nemet mondani a Sötét oldalra, ez nem vitás!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is a younglingek azok, akikért már megérdemelte, hogy Obi1 bedarálja a Mustafaron. Lucas is ezt hangsúlyozhatta azzal, amikor Obi1 ezzel érvel Padmenak. Nem csak azt mondja, hogy Anakin átállt a sötét oldalra, hanem hogy gyerekeket gyilkolt.

Ez már több a sokknál! Miféle torz és gonosz lelkivilág kell ilyen tettekhez? Sidious nyilván tudna erről beszélni.

Mégis, akár hányszor eszembe jutnak Anakin gonosz döntései a szánalom és a sajnálat érzését tudnám leginkább kapcsolni. Önmagában a tettei borzalmasak, de ide jutni sem egyszerű út.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Anakinban volt gyilkolási vágy mégpedig azok iránt akik valamilyen szerettét bántották.Az EP 2 simán bemutaja ezt a jellemét.Gondolkodás nélkül lemészárolja a taskeneket.Ez már egy előjele a templomi gyilkolásnak.Egész Windu kezének levágásáig az átvert szerencsétlen ,kökemény döntésre kényszerített Jedi szerep jut neki.Addig tényleg sajnálni lehet.A fénypont a döntés.Megvédi-e Sidioust vagy nem?Egyik oldalán a felesége(akiről azt hiszi meg fog halni) élete, a másikon a Jedi Rend.Embere legyen a talpán aki helyes döntést hozott volna ekkor.Remélem soha nem kerülök ilyen helyzetbe.A kézlevágás után rá is jön mit tett.Itt még visszafordulhatott volna pl azzal, hogy megvédi Windut a villámoktól, legfeljebb Windu műkart kap de éeltben marad.Nem ő simán végignézte a haláltusát és elfogadta a Sith kezét.Namost innetől már ő döntött aról, hogy megy mészárolni.Igaz, hogy Palpi mondta neki, de eszébe sem jutott, hogy ezt mégsem.Innentől az EP 6-ig a gonosz ,aljas Darth Vaderé a szerep.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

.A kézlevágás után rá is jön mit tett.Itt még visszafordulhatott volna pl azzal, hogy megvédi Windut a villámoktól, legfeljebb Windu műkart kap de éeltben marad.Nem ő simán végignézte a haláltusát és elfogadta a Sith kezét.Namost innetől már ő döntött aról, hogy megy mészárolni.

Ahogy én emlékszem, sok ideje nem lett volna arra, hogy bármit is csináljon Windu megmentéséért, hiszen néhány másodperc alatt történt ezután minden. Ráadásul épp elég sokkhatás lehetett neki, hogy Sidious egy pillanat alatt kibújt az addig játszott megtört védtelen öregember szerepéből, és torz vigyorral az arcán kivillámozza Windut az ablakon. Anakin abban a pillanatban totálisan kész volt, hiszen egy pillanatig sem akarta ő Windu halálát, csupán Sidious életét akarta megmenteni. Ne felejtsd el, hogy amikor beavatkozott kettejük harcába, Sidious (látszólag) megtörve könyörgött az életéért, nyilvánvalóan arra várva, hogy Anakin belássa végre, hogy a Jedik át akarják venni a hatalmat, és neki , ha hű akar maradni a Köztársasághoz, Sidious mellé kell állnia. Amint a közvetlen életveszély elhárítása megtörtént (Windu keze levágva), kimutatta a foga fehérjét. És erre omlott össze Anakin totálisan: "Mit tettem?!", hisz rájött, hogy mi az ábra: nem az szorult segítségre, akit a látszat támogatott.

 

Na ja, elméletileg még ekkor is nemet mondhatott volna Sidious ajánlatára, de ekkor már a régi érv mellett (Padmé életét csak Sith-tudomány segítségével lehet megmenteni) ott volt az is, hogy hogyan is mehetne vissza a Jedik közé, miután közreműködött a Tanács egyik tagjának megölésében? Ekkor visszafordulni már nem igazán életszerű, bár mondjuk egy igazi hős típus biztos megrázta volna magát és nemes arcvonásain megvető félmosollyal utasította volna vissza a Sith-ek útját. De szerintem épp azért nagyszerű karakter Anakin, mert életszerűen viselkedett ebben a szituban is.

 

És ha megfigyelitek az arcát a Sith-hűségesküje előtt és után, hát gyökeres a változás: előtte egy kétségbeeett, sarokba szorított embert látunk, akit csak a felesége érdekel, aztán az eskü után már megjelenik az arcán egy torz mosoly, mintegy jelezve, hogy a lelke épp most került a Sötét Oldal totális befolyása alá. Én innentől számítom más embernek, aki bármilyen parancsot teljesít, akár gyerekek gyilkolászását is. De ez már nem Anakin Skywalker, hanem Darth Vader, a korábbi bizonytalan Jedi helyét elfoglalta a magabiztos Sith. És innentől már nem is kell döntenie, hiszen a Sötét Oldal alapelve: mindenben engedelmeskednie kell mesterének.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És innentől már nem is kell döntenie, hiszen a Sötét Oldal alapelve: mindenben engedelmeskednie kell mesterének.

Létezik ilyen alapelv? Mert ha igen akkor Anakin nem valami jó "sith", hisz már a Mustafaron azt tervezgeti hogyan nyirja ki Palpatine-t és uralkodjon Padméval. Nem az a fajta akit csak ugy dróton rángatnak... Épp ezért én nem is látok ilyen szintü különbséget az eskü elötti és utáni Anakin között, mint amit felvázoltál. Ha magabiztos sith lenne akkor nem sirdogálna a Mustafaron és nem törne ki dühében Padmé halálhirére.

Ráadásul a döntést szerintem nem Palpatine elött hozza meg, hanem a Tanácsteremben... és ez az ep.3 egyik legszebb jelenete: ahogy Anakin mérlegel magában, majd könnyezve elrohan... itt már meghozta a döntést: inkább választja Palpatine hatalmát csakhogy Padmé élhessen. A kancellári terembe érve persze fura kép fogadja: a nagy mester, aki elvileg oly roppant erőkkel rendelkezik, hogy még a halálból is visszatudja hozni az embereket, épp Windu kardja alatt piheg... viszont amit Windu mond már meg se hallja: hogy Palpatine kezében minden döntéshozó hatalom ezért sose fogják elitélni és megkell halljon. Ő már csak arra tud gondolni, hogy "he must live"... hisz majd ő tudja Padmét életben tartani. Szerintem Anakin egyáltalán nem azért marad a Sötét oldalon, mert "igy alakult". Ő igy döntött és bármennyire is megrázó Windu halála, nem annyira, hogy ne fogadja el Palpatine-t tanitóul (amig neki ez praktikus!).

Szerkesztve: - Bomarr
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És ha már Anakin arcai: szerintem az egyik legdurvább kifejezés akkor ül ki az arcára, amikor Windu és Palpi villámcsatáznak... ebben a tekintetben azért sok minden benne van:

 

AnakinEPIIIPic.jpg

 

szerk: Ezt majd csak a Mustafaron tudja überelni, ahol a láva fölött Obi-Want osztja :D

Szerkesztve: - Bomarr
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Létezik ilyen alapelv? Mert ha igen akkor Anakin nem valami jó "sith", hisz már a Mustafaron azt tervezgeti hogyan nyirja ki Palpatine-t és uralkodjon Padméval. Nem az a fajta akit csak ugy dróton rángatnak... Épp ezért én nem is látok ilyen szintü különbséget az eskü elötti és utáni Anakin között, mint amit felvázoltál. Ha magabiztos sith lenne akkor nem sirdogálna a Mustafaron és nem törne ki dühében Padmé halálhirére.

Ráadásul a döntést szerintem nem Palpatine elött hozza meg, hanem a Tanácsteremben... és ez az ep.3 egyik legszebb jelenete: ahogy Anakin mérlegel magában, majd könnyezve elrohan... itt már meghozta a döntést: inkább választja Palpatine hatalmát csakhogy Padmé élhessen. A kancellári terembe érve persze fura kép fogadja: a nagy mester, aki elvileg oly roppant erőkkel rendelkezik, hogy még a halálból is visszatudja hozni az embereket, épp Windu kardja alatt piheg... viszont amit Windu mond már meg se hallja: hogy Palpatine kezében minden döntéshozó hatalom ezért sose fogják elitélni és megkell halljon. Ő már csak arra tud gondolni, hogy "he must live"... hisz majd ő tudja Padmét életben tartani. Szerintem Anakin egyáltalán nem azért marad a Sötét oldalon, mert "igy alakult". Ő igy döntött és bármennyire is megrázó Windu halála, nem annyira, hogy ne fogadja el Palpatine-t tanitóul (amig neki ez praktikus!).

Szerintem a Tanácsteremben csak azt dönti el, hogy nem hagyja hogy megöljék Palpit.Rá akarja beszélni a Jediket(ahogy késöbb Windunál próbálkozott is), hogy ne öljék meg az öreget, hanem vigyék bíróság elé ő meg kiszedi a börtönben belőle a titkot.Véleményem szerint ekkor még esze ágában sem volt a sötét oldalra állni, csak a trükk érdekelte.A könnyezés arra utalhat, hogy ha nem megy békével, akkor erőszakkal is megakadályozza Sidious megölését és azt tudta, hogy neki akkor vége a Jedi Rendben.Padmé életéért azonban minden áldozatra hajlandó volt(ekkor még), hogy utána birtokolhassa(Ő persze azt hitte szerelmes).Amikor megpillantja Windut nem állítja bele egyből a kardot, hanem próbálja békésen megoldani a problémát.Ebből gondolom, hogy nem a Tanácsteremben döntött.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr, a te verziódba nem illik bele a "Mit tettem?!" felkiáltás: ha eleve eldöntötte volna, hogy bármi áron (akár Sith-nek állva) de megmenti Palpit, akkor nem lett volna annyira megrendült Windu halálán. Frenkie-hez hasonlóan a Tanácstermi könnyei számomra is azt jelzik, hogy tudta, most sorsdöntő lépést fog tenni, ami nem a Jedik útja, amin addig járt , már ott elszánta magát, hogy ha kell, akkor szembeszáll a Jedi mesterekkel (ami jelentős változás ahhoz képest, hogy eddig csak legfeljebb nem teljesítette az utasításokat) és azért sírt, mert valahol megérzete, hogy hova fog vezetni a dolog - de hogy ténylegesen a Sith-ek útjára lép, azt csak Windu halála után döntötte el.

 

És egyébként tényleg nem volt "jó" Sith, de ez nem az elején múlott. Az elején még volt egy átmenet, amíg még pillanatokra visszatért a józan esze (a Mustafari könnyei jelzik ezt - Lucas pedig azzal érzékeltette, hogy ott nem volt sárga a szeme), aztán ahogy Padménak dicsekedett, az meg szimpla hősködés volt: akkor még azt hitte, legyőzheti Sidioust is - de ez aztán már nem nagyon ment neki. Lehet, ha megmarad a régi fizikuma, akkor talán megpróbálta volna, de kiborgként már jelentősen romlottak az esélyei pl. épp a villámok miatt. Azért nem volt tőkéletes Sith, mert őt nemcsak a Jedik, de Sidious sem tudta teljesen irányítani. De ettől még a feltétlen engedelmesség alapelve, mint mentális kényszer, létezett, csak rá nehezebben hatott. Idővel persze őt is bedarálta a Sith-rendszer: emlékezz rá, hogy az Ep6-ban ő maga mondja Luke-nak: "Te nem ismered a Sötét Oldal hatalmát. Nekem negedelmeskednem kell mesteremnek." És Luke nélkül nem is tudott volna kitörni belőle.

 

De azért elismerem, sok igazság van abban, amit mondasz. :D Pont azért nagyszerű karakter Anakin, mert ennyiféleképpen lehet értelmezni szinte minden megmozdulását.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr, a te verziódba nem illik bele a "Mit tettem?!" felkiáltás: ha eleve eldöntötte volna, hogy bármi áron (akár Sith-nek állva) de megmenti Palpit, akkor nem lett volna annyira megrendült Windu halálán.

Szerintem meg pont, hogy beleillik. A döntése utáni első tapasztalat ez. Eldöntötte, hogy megismeri a sötét oldalt, csakhogy most már kinyíltak a kapuk, amelyeket eddig nem ismert. Persze, hogy megdöbben! Ezt aztán Palpi gyorsan elboronálja nála: menj tovább a jedi-templomba, ne hezitálj, ne könyörülj.

Nyílván nem úgy indult a tanácsteremből Palpihoz, hogy Windut ki akarja iktatni, inkább úgy, hogy Palpit meg kell védeni bármi áron. Sokkoló volt az első tett a sötét oldalon, de gyorsan hozzászokott. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem a Tanácstermes részből az jött le hogy azért könnyezett mert azon járt az esze hogy elveszti Padmét és mert tudja hogy ha nem tesz valamit az ellen hogy Palpit kinyírják akkor el is fogja. Ezt arra alapozom hogy mielőtt odamegy az ablakhoz a fejében Palpi mondókája visszhangzik hogy ha az öreg tróger meghal akkor Padmét nem lehet megmenteni.

Ekkor szerintem csak azt döntöte el hogy valamit muszáj tennie hogy a Palpi által emlegetett remény ne haljon meg és le kell állítani Winduékat mert biztos benne hogy kinyírják.

Úgy gondolom hogy mikor Palpi villámozás közben előjön azzal hogy ha ő meghal akkor Padmé is meghal Ani ugyanúgy elkezd vívódni mint a RotJ-ban mikor az öreg éppen Luke-ot sütögeti. Érdekelne hogy milyen képet vág az öreg Vader a maszk alatt a Luke-os eset közben. Lehet hogy pont olyat mint Palpinál.

Ezután a srác még megpróbálja békésen elintézni Winduval a dolgot és amikor Windu lesúlyt akkor jut arra hogy az öreget már csak úgy tudja megmenteni ha a tettek mezejére lép és nyissz-nyassz.

Amikor Palpi a fegyvertelen és félkarú Windut sokkolózza Ani szerintem annyira ledöbben amennyire csak lehet mivel a "gyenge" Palpinak egy Jedi halálában nyújtott segédkezet. Erre kiborul hogy mit tett, az öreg meg már megint a sötét oldalt emlegeti amivel Padmét meg lehet menteni és erre a srác beajánlja magát tanítványnak mert Padmét életben kell tartania. Meg hát a Jedik közé nem mehet vissza így csak Palpi marad neki.

Nálam valahogy így áll a szitu.

Szerkesztve: - Rog
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem meg pont, hogy beleillik. A döntése utáni első tapasztalat ez. Eldöntötte, hogy megismeri a sötét oldalt, csakhogy most már kinyíltak a kapuk, amelyeket eddig nem ismert. Persze, hogy megdöbben! Ezt aztán Palpi gyorsan elboronálja nála: menj tovább a jedi-templomba, ne hezitálj, ne könyörülj.

Nyílván nem úgy indult a tanácsteremből Palpihoz, hogy Windut ki akarja iktatni, inkább úgy, hogy Palpit meg kell védeni bármi áron. Sokkoló volt az első tett a sötét oldalon, de gyorsan hozzászokott. :D

Akartam irni, de már minden gondolatomat mondatba foglaltad... köszi :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem a Tanácstermes részből az jött le hogy azért könnyezett mert azon járt az esze hogy elveszti Padmét és mert tudja hogy ha nem tesz valamit az ellen hogy Palpit kinyírják akkor el is fogja. Ezt arra alapozom hogy mielőtt odamegy az ablakhoz a fejében Palpi mondókája visszhangzik hogy ha az öreg tróger meghal akkor Padmét nem lehet megmenteni.

Én is pont ezt gondolom... ahogy Lada is irta, és én is igy gondolom: Anakin nem ugy indult el, hogy most tuti kinyirja Windut... egyszerüen csak döntött azügyben hogy Palpi oldalára áll... hogy mindezért milyen árat kell fizetni az majd csak később kristályosodik ki elötte.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na jó, mondjuk, hogy meggyőztetek arról, hogy Anakin maga döntött az átállásról, ha ezt abba a tágabb szituba helyezzük, hogy azért volt a döntés pillanatáig egy oda vezető út, ahol viszont rendesen manipulálták, és ő meg sodródott az eseményekkel.

 

Viszont azt még vesézzük ki, hogy mi történt az átállás pillanatában, ill. utána. Mennyire maradt Anakin önmaga, és mennyire lett más ember szerintetek?

 

Én ezt egy kicsit spirituálisan képzelem el (ez talán már kitűnt az eddig leírtakból), vagyis a Sith-eskü kinyitott benne egy ajtót, amin keresztül kiáramolva szabadon eluralkodott rajta az a fajta sötét énje, amelyet az évek során hízlalt fel a fiú visszás helyzete: a jedik Kiválasztottnak hiszik, de túl rövid pórázon tartják - közben Palpi minden elismerést megad neki és ezzel elveti az örök elégedetlenség csíráját benne. Ezt a sötét ént az eskü pillanatáig többé-kevésbé féken tudja tartani Anakin, de utána már önálló életre kel, és teljesen a hatalmába keríti, elveszi a józan eszét (kvázi megőrül), a szerelme és a barátsága féltékenységgé és gyűlöletté változik. Egyébként pont ez mondatja velem, hogy ténylegesen megváltozott, amikor Darth Vader lett, hogy bántani tudja Padmét - erre más magyarázat nincs akkor, ha elfogadjuk, hogy tényleg szerette (és nem csak birtokolni akarta), amiben én erősen hiszek, és aminek a végső bizonyítéka épp Luke megmentése és Palpi megölése.

 

Nagyon kíváncsi vagyok a véleményetekre :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát Obi-want tudom idézni, az Episode III végéről:

 

"You have allowed this dark lord, to twist your mind... until now, you've become the very thing you've swore to destroy."

 

("Hagytad ennek a Sötét Nagyúrnak, hogy befolyásolja az elméd... egészen mostanáig, amikor is azzá váltál, kinek elpusztítására felesküdtél!"

 

Ebből a szavakból is látszik, hogy az átállás nem csupán egy határozott, vagy határatlan döntés. Azért nincs visszaút a sötét oldalról, mert, ahogy szintén Obi-wan fogalmaz 19 évvel később, ha átállsz, engedsz a sötét erő delejes csábításának, más ember leszel onnantól kezdve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.