Ugrás a kommentre

Időutazás


SZKipi Padawan

Ajánlott hozzászólás

  • 1 évvel később...

Már lehet beszéltetek róla korábban, de azért berakom ide is, kíváncsi vagyok ki.mit gondol róla. Lehet benne valami? Vagy csak egy jól megtervezett hoax volt az egész? John Titor története: http://global-mystery.blogspot.hu/2014/11/john-titor-tortenete.html

 

EDIT: Nagyon jó, időutazásról szóló anime: Steins;Gate. Ncore-on, illetve Animeaddicts-en is fenn van.

Szerkesztve: - Yoda József
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remélem a 2015-ben esedékes három milliárd áldozattal járó 3. világháborút mi azért valahogy túléljük.

Egyébként érdekes. Ebből egy jó fantasztikus regényt, vagy filmet lehetne csinálni. Jó alapsztori.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remélem a 2015-ben esedékes három milliárd áldozattal járó 3. világháborút mi azért valahogy túléljük.

Egyébként érdekes. Ebből egy jó fantasztikus regényt, vagy filmet lehetne csinálni. Jó alapsztori.

Azért írtam oda megjegyzésként a Steins;Gate animét mert részben ezen a sztorin alapszik. Érdemes végignézni.

 

"Oroszország 2015-ben megtámadja Európát" Azért ismerve a jelenlegi politikai helyzetet... Erre van némi esély.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Már töltöm is, felkeltetted az érdeklődésemet.

Az első 3 rész lehet nem fog tetszeni, meg vannak benne néha picit gyerekes részek. De Seinen kategóriába sorolták, ami 18 és 30 év közötti férfiaknak szól.

 

Ugye a sorozatot töltöd, nem a filmet? Mert készúlt film is, de az már a sorozat után játszódik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Akkor, ha majd végzel vele, várom a véleményt. ;)

Elkezdtem nézni, eddig nagyon érdekes. Bár az első két résznél eléggé kellett figyelni, azért remélem a végén összeáll a kép. Mindenesetre a fehér köpenyes srác egy kicsit idegbeteg :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 évvel később...
4 órával ezelőtt, Yoda József írta:

Hmm?? :shocked: Ezt kifejtenéd, erre kíváncsi vagyok :) Mert szerintem, ha az időben visszautazol, akkor már mindenképpen módosítod a múltat. Szóval machinálod az időt :D Ezt most nem a WBW-vel kapcsolatban kérdezem, hanem csak úgy, szóval ha más topikban válaszolsz, ahova jobban illik, az is jó lesz :)

Amire kapásból gondoltam, hogy átmész teszem azt, láthatatlanul. A láthatatlanná tevő kézikészülék számos sci-fi eleme (Star Trek, Doctor Who, Predator, még a Star Wars is!), ha egy ilyen eszközzel mész át, már annyi módosítás sem történik, hogy valaki látott. És vannak még cudarabb alternatívák, például fáziseltolás, amikor nem csak nem látnak, de át is mehetnek rajtad. Vagy tudatmódosítás, amikor látnak, de fel sem fogják, hogy ott vagy. Ezek olyan dolgok, amikkel pusztán megfigyelhetsz, miközben annyi változást sem hozol, hogy emlékei vannak rólad olyannak, aki már rég meghalt, amikor anyád megszületett. :) 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 perccel korábban, Dzséjt írta:

Amire kapásból gondoltam, hogy átmész teszem azt, láthatatlanul. A láthatatlanná tevő kézikészülék számos sci-fi eleme (Star Trek, Doctor Who, Predator, még a Star Wars is!), ha egy ilyen eszközzel mész át, már annyi módosítás sem történik, hogy valaki látott. És vannak még cudarabb alternatívák, például fáziseltolás, amikor nem csak nem látnak, de át is mehetnek rajtad. Vagy tudatmódosítás, amikor látnak, de fel sem fogják, hogy ott vagy. Ezek olyan dolgok, amikkel pusztán megfigyelhetsz, miközben annyi változást sem hozol, hogy emlékei vannak rólad olyannak, aki már rég meghalt, amikor anyád megszületett. :) 

Azért itt is bővíteném. Nem is kel láthatatlanná válni. Ha egy kietlen vidéken állok 2 órát 1807-ben(ami ellégé valószinü a Vadnyugaton, vagy sivatagban) és visszahoznak anélkül hogy valaki meglátiott volna, bármivel közelebbi kapcsolatba léptem volna(pl egy bogár eltaposása), az időutazás szempontjából ez egy nagy rakás nulla.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ez kicsit felszínes megközelítés. Ha visszamész az időben, akkor már a puszta jelenléteddel változtatsz az akkori világon. Akkor is, ha egy helyben állsz egy kietlen vidéken, akkor is, ha nem lát/hall/érez senki, nem is tudnak a jelenlétedről stb.. Nyilván minél kevésbé vagy "feltűnő", annál kisebb nyomot fogsz hagyni a múltban, de valamilyet mindenképp fogsz. Aztán az már nem feltétlenül rajtad múlik, hogy ezek az akár marginálisan aprócska változtatások végül milyen folyamatokat indítanak el és mihez vezetnek, de ez már a pillangóhatás kérdésköre, amit Cupsy is bedobott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem ez a paradoxonos dolog már elég magas. Pár hete tudtam le a 12 majom széria első két szezonját. Az a sori dugig van mindenféle változtatós és paradoxonos dologgal.  Egy idő után már követni se tudtam. Talán a kreálói se tudták.

Szerkesztve: - Rog
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

57 perccel korábban, Donát írta:

Már az beavatkozás, hogy ott állsz a mezőn. Atomi és szubatomi értelemben is változásokat indukálsz, ami a pillangóhatás miatt beláthatatlan következményeket indukálhat. 

Azért szögezzük le, hogy ezek mind fantáziálások hisz még senki nem tapasztalta mi történne ilyen esetekben. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Azért szögezzük le, hogy ezek mind fantáziálások hisz még senki nem tapasztalta mi történne ilyen esetekben. 

Valójában ennek önmagában nincs köze az időutazáshoz, vagyis nem kapcsolódik szorosan hozzá. Teljesen függetlenül is értelmezhető az a kérdés, hogy amennyiben csak állsz egy helyben vagy pl. nem látnak, akkor változtatsz-e bármit a világon. Abban azt hiszem egyértelműen megegyezhetünk, hogy amennyiben jelen vagy egy rendszeren belül, akkor azon mindenképp változtatni fogsz, teljesen mindegy észrevesznek-e. Elkerülhetetlen, hogy semmilyen interakciód ne legyen azzal a közeggel, amiben épp vagy.

 

Ami már tényleg komoly elméleti fizikai (és filozófiai) kérdés, hogy kívülről szemlélve egy rendszert, változtatsz-e azon bármit. Schrödinger ugye rámutatott arra, hogy önmagában csak a kívülről történő megfigyeléssel is változtatható egy világ, de ebbe már itt tényleg nem érdemes belemenni, mert elég messzire vezet. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

48 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Ez rendben van de én időutazásos esetre gondoltam. :)

Ez jogos. Viszont ha az időtől függetlenül elfogadjuk kész tényként, hogy befolyásolod a világot, amiben vagy, akkor már nem számít, hogy a jövőből érkeztél-e vagy sem. Ha a saját idődben láthatatlanul állsz egy mezőn és hatással vagy a világ történéseire, akkor ha a jövőből érkezve állsz láthatatlanul a mezőn, akkor is ugyanez igaz. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Azt tudod amúgy, hogy mi a bizonyíték az időutazás lehetetlen mivoltára? Az hogy még nem találkoztunk jövőből jött emberrel. :lol:

"Stephen Hawking professzor egy különös partit rendezett kizárólag időutazóknak
Volt pezsgő, sütemény, lufik.

Jó kis buli ígérkezett...

Csak sajnos senki nem jött el, hiába várt a professzor hosszú órákig a vendégekre.

Ugyanis, mivel időutazókról van szó, Hawking a meghívót csak másnap tette közzé a sajtóban, miután a parti lezajlott, hiszen a jövő időutazóinak teljesen mindegy lenne, hogy mikor kapják meg a meghívót.

Miért nem jött el senki?

A lehetséges okok a következők:

1.  az időutazás lehetetlenség
2. csak előre lehet haladni az időben, visszafelé nem
3. csak onnan és visszafelé addig létezik időutazás, amikor az első időgép megépült/működésbe lépett: lásd Az időutazás napja alapfelvetését is.
4. az időutazás lehetséges, de senki nem tud működő időgépet építeni a jövőben, vagy egy kevésbé valószínű eset szerint kellően felelősségteljes a jövőbeli emberiség ahhoz, hogy használja
5. elágazó multiverzumok esetén mi vagyunk a kezdeti univerzumban, amelyből szétágazik a többi, időutazásokkal teli univerzum. Ez pedig pech lenne.
(6. Persze, az is elképzelhető, hogy a jövő időutazói hülyét akartak csinálni Hawkingból, ezért nem jött el senki.:)) "
 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Látom elkéstem :D

 

@Donát, @pb69, @Darth Cupsy már mindent leírtatok, amiket én is akartam :) sőt, még többet is

 

@Dzséjt Az esetek egy része, amiről Te beszélsz, az tulajdonképpen nem fizikai időutazás (én meg alapvetően arra gondoltam). Legalábbis, ha "át is mehetnek" rajtad, akkor fizikailag nem vagy ott, csak megfigyeled a múltat. Ez leginkább a Harry Potter-beli Merengőre hasonlít, amivel ugye vájkálhatsz mások emlékeiben. Az sem időutazás :)

A többi leírt esetben meg annak ellenére, hogy nem látnak, mégis ott vagy fizikailag. Már az, hogy a jelenléted, a molekuláid ott vannak, valamilyen hatással van a világra, ami elvezet a már fentebb taglalt káoszelmélethez illetve a pillangó hatáshoz. Nem kell ahhoz interakcióba lépni személyekkel, hogy változást idézz elő :) 

Szerkesztve: - Yoda József
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én azért kétlem, hogy pusztán a jelenlétem olyan események láncolatát idézi elő, ami Armageddont fog hozni másnap. Jó eséllyel évmilliárdokon belül jelentkezik egy elhanyagolható változás, amit meg sem jósolhat az ember. Szóval igen, atomi szinten valóban történik változás, de ki nem sz*rja azt le? Mi egy atom elmozdulása ahhoz képest, ha agyonlövöm Hitlert a gyerekágyban vagy bemutatkozom a gyerekeként az apámnak, mielőtt megismerte az anyámat? Azt hittem radikális változásról van szó, nem semmit sem számítóról.

És minden, amit felvázoltam, fizikai időutazás. Álcázóval átmenni a múltba miért nem fizikai? Fáziseltolásban átmenni a múltba miért nem fizikai? Ott vagyok jelen, csak egy technológia védelme alatt, amit, ha lekapcsolok, ugyanúgy radikális változásokat eredményezhetek. Egyáltalán köze sincs az olyan cuccokhoz, mint a Merengő.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Egyáltalán köze sincs az olyan cuccokhoz, mint a Merengő.

De, mert:

17 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ezek olyan dolgok, amikkel pusztán megfigyelhetsz,

A Merengővel is csak megfigyelhetsz. Pusztán ezért jutott róla eszembe.

 

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Én azért kétlem, hogy pusztán a jelenlétem olyan események láncolatát idézi elő, ami Armageddont fog hozni másnap. Jó eséllyel évmilliárdokon belül jelentkezik egy elhanyagolható változás, amit meg sem jósolhat az ember. Szóval igen, atomi szinten valóban történik változás, de ki nem sz*rja azt le? Mi egy atom elmozdulása ahhoz képest, ha agyonlövöm Hitlert a gyerekágyban vagy bemutatkozom a gyerekeként az apámnak, mielőtt megismerte az anyámat? Azt hittem radikális változásról van szó, nem semmit sem számítóról.

A káoszelmélet meg mást gondol ;) Egyébként pusztán változásról volt szó, nem radikálisról. Márpedig, ha úgy állunk hozzá, hogy csak atomi szinten történik változás, az akkor is változás. "Size matters not." Ha csak egy részecskét juttatsz a múltba, akkor is módosítottad a múltat egy hangyaf*sznyival :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Én azért kétlem, hogy pusztán a jelenlétem olyan események láncolatát idézi elő, ami Armageddont fog hozni másnap. Jó eséllyel évmilliárdokon belül jelentkezik egy elhanyagolható változás, amit meg sem jósolhat az ember. Szóval igen, atomi szinten valóban történik változás, de ki nem sz*rja azt le? Mi egy atom elmozdulása ahhoz képest, ha agyonlövöm Hitlert a gyerekágyban vagy bemutatkozom a gyerekeként az apámnak, mielőtt megismerte az anyámat? Azt hittem radikális változásról van szó, nem semmit sem számítóról.

1. Senki nem beszélt Armageddonról.

2. Senki nem beszélt arról, hogy másnap lesz hatása.

3. Senki nem beszélt arról, hogy évmilliárdok múlva lesz változás.

4. Senki nem beszélt arról, hogy elhanyagolható lesz az a változás. 

 

Csak emlékeztetőül, innen indultunk:

18 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Ha én visszautazom 1932-be egy mezőre ami semmivel nincs kontaktusban, állok ott fél órát és visszajövök 2018-ba, akkor semmi nem történt. Nem változtattam meg a múltat. Nem és nem tapostam rá egy bogárra sem :D

 

Ezzel szemben mi annyit állítottunk, hogy:

1. Önmagában már a jelenléted BIZONYOS változásokat idéz elő atomi és szubatomi szinten is, amik kumulálódhatnak jelentős változásokká (ahhoz képest, ha nem lettél volna ott).

2. Így nem feltétlenül másnap, és nem feltétlenül Armageddont, de belátható időtávon belül akár jelentősebb változásokat idézhet elő.

 

A te fenti fejtegetésedre reagálva, ha megjelensz egy mezőn 1900-ban, simán megeshet, hogy az általad indukált változások egyik mellékhatása, hogy 1945-ben Hitler nem öli meg magát. Nem feltétlenül történik meg, de nem lehet kizárni, mert az idővonal legapróbb ceteris paribus megváltoztatása is előre nem látott következményekhez vezethet. 

 

A hangsúly egyébként a feltételes módon van. Illetve azon, hogy attól, hogy te senkihez nem szólsz, és egy helyben állsz, sajnos még nem tudod kizárni, hogy fontos változásokat indítasz el ahhoz a lehetőséghez képest, amikor senki sem állt ott azon a mezőn. Tévedés azt hinni, hogy ebből nem sülHET ki merőben eltérő jövő. Mert kisülhet. Az, hogy senki ember fiával nem lépsz interakcióba, még nem garancia semmire. Mert konkrétan az akkori világgal már akkor kapcsolatba lépsz, hogy megjelensz: máshogy fúj körületted a szél, máshogy mozognak az oxigén, nitrogén, stb részecskék, máshogy verődnek vissza a fotonok és így tovább. Ha te be tudod bizonyítani, hogy ez semmiképp sem okozhat jelentős változást felfogható időn belül, akkor javaslom írd le angolul mert a Nobel díjakat az ilyen horderejű levezetésekért szokták osztogatni. :) 

 

De vegyünk egy másik példát: még ha nem is beszéltél senkivel, de valaki mondjuk meglátott, mondjuk egy autós, a fejében motoszkált, hogy mit keresett ott egy ember a mező közepén, és addig gondolkodott ezen, míg elütött egy szarvast, aztán kiszállt, hogy levonszolja az útról, és így pont 5 perccel később ért haza, nem kapta rajta a feleségét egy ismeretlen csávóval, így csak 1 évvel később váltak el stb. ami miatt nem találkozott a második feleségével és nem született meg élete egyetlen gyereke... máris rengeteg változást indukáltál, pedig egy büdös szót nem beszéltél senkivel.

 

Egyébként visszatérve a kevésbé drasztikus forgatókönyvre: az apró eltérésekből fakadóan, amit okozol, önmagában is kumulálódhat jelentős hatás. Pont, mintha az egyik reggel csak 5 másodperccel később fordulnál be a sarkon. Lehet, hogy semmi jelentős hatást nem okoztál ezzel, de az is lehet, hogy épp elkerültél egy egyébként a fejedre eső téglát, vagy nem ütköztél neki egy embernek, stb. Minimális eltérések is jelentős változásokat indukálhatnak akár a saját, akár a mások életében.

 

Ami pedig a rebelses példát illeti: Ahsoka megmentésének idejében két Ezra ténykedett aktívan az idővonalon. Az egyiknek a karja megmentette Ahsokát, a másik pedig épp távozott a bolygóról. Mivel duplán cselekvő karakter ebben az időpillanatban Ezra, igenis időutazó vált belőle.

Abban a pillanatban, hogy saját lineáris életútját felrúgva beavatkozik egy tetszőleges időpillanatba, időutazó lesz és így időutazást követ el. Akkor is, ha csak kézzel kinyúl, vagy a nyelve hegyével megérinti Sheev homlokát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Apróság és a vitához nem tesz sokat hozzá, de ha áll egy mezőn akkor nem csak atomi/szubatomi szinten okoz változásokat hisz a fűszálakra rálép, lábnyomot hagy stb. Eleve ha olyan cipő van rajta, ami kifejezetten modern és teljesen elüt a korban használttól és valaki esetleg felfedezi a fura, beazonosithatatlan lábnyomot az már rögtön lehet komoly változás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor kicsit máshogy. Először is Donáthoz hasonlóan én is imádom az időutazós filmeket, sokat agyalok is rajtuk, rengeteget láttam már. A pillangóhatást természetesen tudom mi, nem véletlenül írtam a példámat. Ami biztos a rtengeteg "tapasztalat" alapján hogy idóutazás az ha fizikailag átmész és ott fizikailag kapcsolatba kerülsz valamivel. A pillangóhatást is fizikai interakció váltja ki. A bonyodalmak is ugye ebből adódnak.

Bomarr jót írt a fűvel kapcsolatban. Ez tényleg okozhat galibát. Akkor módosítva.

 

Állok egy aszfaltúton(nincs fű, nincs nyom) 2 órát  a múltban. Bizonyithatóan a kutya nem jár arra akkor, nincs repülő, nem repül nekem egy madár, nem támad meg egy medve. Szélcsend van. Az aszfalt nagyon tiszta ,nincs benne mikrobogár, az én cipőm és ruhám is vegytiszta. Aztán visszajövök a jelenbe. Teljesen kizárt hogy bármilyen hatással lettem volna az ottani környezetre. Ez egyszerüen józan paraszti ész. Ok a szél kikerült de az ugye semmit nem befolyásol. Az meg nonszensz hogy mert csak ott álok hatással vagyok a környezetre. Atomi szinten meg semmiképp. Hogy miért?

Mert most a jelenben sem vagyok hatással a környezetemre itthon. Most itt vagyok egyedül a szobában és írom ezt a hozzászólást. De ha nem itt lennék ez a szoba üres lenne akkor sem változna semmi. Holnap ugyanúgy szombat lenne, hétfőn október stb.

Azt akarom ezzel mondani hogy egy személy csak és tényleg csak akkor van hatással a környezetére ha fizikailag kontaktusba kerül vele. Azaz az állás helyett mondjuk otthagynám a ruhámat, valamihez(aminek a deformálodása okozhat gondot, azaz valaki észreveheti) hozzányúlnék, megölnék egy darazsat, valaki meglátna stb. Ezek okozhatnak galibát a jövőben de persze bizonyíték erre sincs, de el lehet képzelni. Ha viszont történelmi eseményekbe nyúlnék bele akkor 100 %-os a jövő felborulása(Pl nem tör ki a 2. világháború). 

Viszont még annyival fokoznám is ezt a dolgot hogy ha a 2 órás álldogálás alatt meglátnék valakit de ő engem nem akkor sem lenne az időutazásomból változás.

A fentiek az én véleményemet tükrözik, a józan paraszti ész mondatja ezt velem.

 

Viszont kérnék konkrét példákat arra hogy a fenti esetben miért is véltozna meg bármi. A káosz elmélet nem érdekel az csak elmélet, logikus általatok mondott példák érdekelnének.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Frenkie

A probléma ezen megjegyzés miatt vetődött fel:

2018. 09. 27. - 17:37, Dzséjt írta:

Mert az időutazás még nem jelenti automatikusan azt, hogy az idővel is machinálsz

Ha vesszük a Te esetedet, és 100%-ig ideálisnak vesszük (ami amúgy biztosan lehetetlen, de ezt most ne vegyük figyelembe), azaz elfogadjuk, hogy a megjelenésed 1932-ben az égvilágon nem változtatja meg a az 1932 és 2018 között eltelt időszakot, akkor is machináltad az időt, illetve megváltoztattad a múltad. Miért? Mert az időutazásoddal azt a 2 órás időszakot, amíg az aszfaltúton álltál, igenis megváltoztattad. Eredetileg Te nem voltál ott 1932-ben. Az "új verzióban" pedig mégis. Még hogyha az UTÁNA történtek nem is változtak meg, ez a 2 órás időszak megváltozott, nem is kicsit. Eggyel több ember van mostmár benne mint eredetileg :) Ez az én olvasatomban a múlt megváltoztatása/machinálás az idővel, nevezze mindenki úgy, ahogy neki tetszik :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.