Ugrás a kommentre

Sport


lokatelli

Ajánlott hozzászólás

F1-nél meg ha nem Vettel nyer, akkor azt kell olvasnom, hogy az a bizonyíték arra, hogy mégse ér semmit. Nem tudom mennyire lesz jobb nekem. :D

Ezen a fórumon azért meglehetősen értelmes emberkék írogatnak, akik elismerik Vettel tehetségét. :) Én is elismerem, mikor még peches volt (2009), sokkal inkább neki szurkoltam, mint Buttonnak, aki a szezon első felét végig nyerte, aztán szinte dobogóra sem állt.

 

Viszont azóta a F1 meglehetősen unalmassá vált, már ami a világbajnoki címet illeti (mert azért voltak nagyon jó futamok, mégsem 2002-ről van szó). Jó lenne, ha valaki fel tudná venni a kesztyűt, és legalább kétesélyessé válna a bajnokság. Hadd izzadjon már meg Vettel a következő címért. :) Nagyon örülnék, ha az az illető Rosberg lenne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezen a fórumon azért meglehetősen értelmes emberkék írogatnak, akik elismerik Vettel tehetségét. :) Én is elismerem, mikor még peches volt (2009), sokkal inkább neki szurkoltam, mint Buttonnak, aki a szezon első felét végig nyerte, aztán szinte dobogóra sem állt.

 

Viszont azóta a F1 meglehetősen unalmassá vált, már ami a világbajnoki címet illeti (mert azért voltak nagyon jó futamok, mégsem 2002-ről van szó). Jó lenne, ha valaki fel tudná venni a kesztyűt, és legalább kétesélyessé válna a bajnokság. Hadd izzadjon már meg Vettel a következő címért. :) Nagyon örülnék, ha az az illető Rosberg lenne.

Azért 4/2 aligha lehetett volna izzadósabb és izgalmasabb. :) De az idei se volt annyira sima végig. Egyébként egyetértek abban, hogy inkább nyerjen úgy, mint 2010-ben vagy 12-ben, mint mondjuk 11-ben. ;)

 

Ez az unalmasság elég viszonylagos. Schumi, Alonso vagy Button se mindig hihetetlenül kiélezett csatában nyert. :) Annak megítélése pedig, hogy a végén "mindig ugyanaz nyer", nyilván szurkolói beállítottság kérdése.

 

Rosberg nekem is nagyon szimpatikus. Nagyot nőtt a szememben, hogy egy Hamilton-nal (és egy ilyen kiforrott Hamilton-nal, nem a régi hebrenccsel :)) így felvette a versenyt. Már Schumi mellett is figyeltem, de ott volt egy olyan szomorú érzésem, hogy a "régi kedvenc, öreg róka" kikopott már ebből a mezőnyből. Most egy kicsit ez is helyére került. Bár jövőre Ham már jobban belerázódhat a tanulóév után, kíváncsi leszek mi lesz csapaton belül, de tartok tőle, hogy az angol lesz a kedvezményezett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az nem gond, ha nem mindig kiélezett csatában nyernek, inkább az, ha túlsúlyba kerülnek azok a győzelmek, amikor indul a rajtról, megy-megy, senki sem veszélyezteti az első helyét, aztán nyer (akárki) :) Főleg sorozatban egymás utána, az tényleg nagyon unalmas tud lenni. Mert hiába a jó és izgalmas futam, azért azt a legjobb nézni, ha verseny folyik az első helyért is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tegnap láttam egy interjút a TV-ben, ahol Beckhamet kérdezték Sir Alex új könyvéről, amiben beszólt Beckhamnek. Nagyon éretten nyilatkozott Beckham, de nem volt semmi körbenyalás... rengeteg változott ez az ember, nem csak a játékhoz való hozzáállásában, hanem az off court viselkedésében is! Egyébként kb. 2002 környékén miatta kezdtem el nézni a focit, akkor még teljesen más figura volt...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fantasztikus mérkőzés volt a mai TNF is. :clap: Nézzétek végig mindenképpen, még egy ilyen végjátékot biztos nem láttok, mint ami itt ment! :)

 

Miami - Cincinnati

 

 

Megnéztem és nem bántam meg! Volt néhány szenzációs teljesítmény. Bernardé volt az egyik, kár, hogy idő előtt megsérült. Amit az az ember csinált nem semmi! És a vége....sec -el meccset nyerni. Ilyet is ritkán lát az ember! Nem bírtam otthagyni a meccset annyira jó volt. :D

 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az nem "sec," hanem "sack", a sacking szóból, amit akkor használnak, amikor áttörik egy város védelmét, és kifosztják azt.

Valóban sack, de Inkább a zsákból ered (mert hogy azt jelenti), ugyanis ahogy összecsomagolják, az arra hajaz, mintha kvázi zsákba raknák az irányítót.

 

 

A meccs maga fantasztikus volt! A safety egyébként is a kedvenc pontszerző akcióm - mert kuriózum - de hogy ráadásul ez döntsön el egy meccset... ahogy Ody is írta, felettébb ritka! Kiváló mérkőzés, alig várom a hétvégi Pats - Steelers meccset, sajnos Meskó Zoli nélkül. :(

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valóban sack, de Inkább a zsákból ered (mert hogy azt jelenti), ugyanis ahogy összecsomagolják, az arra hajaz, mintha kvázi zsákba raknák az irányítót.

Wikipádiáról:

The term "sack" was first coined by Hall of Fame defensive end Deacon Jones in the 1960s, who felt that a sack devastated the offense in the same way that a city was devastated when it was sacked.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Imádom Ody, hogy így tudsz máris izgulni a meccseken. EZ tök jó, de hát ezt hozza ki ez a sport. :D

A héten nincs Broncos sajna, viszont van Ravens. Kíváncsi leszek.

De jövő héten meg az eddig legjobban várt meccs: Chiefs v Broncos áááá. B szerintem elveri az eddig veretlen C-t. Eddig csak olyan csapatokkal csaptak össze akik a ranglétra alján vannak szóval esélyes a Denver győzelem. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jaja kudar, most pár meccs után azt mondom, hogy nagyon élvezem és nagyon szórakoztat! Főleg a szabályok ismeretében igazán szuper játék ez. Mindig azon kapom magam, hogy nem tudom otthagyni. Nem hittem volna, hogy ilyen gyorsan rákapok az ízére. :) Bár lennének kérdéseim, csak mindig akkor jutnak eszembe amikor egy speciális szituáció van, a meccs végére meg elfelejtem. :D Bár van egy ilyen most a fejemben, pl. a les. Mi számít lesnek? A bírók számozása és a betűjelek mit takarnak? Ha az irányítót legyűrik akkor mindig ugyanannyit úsztat el a hazai csapat, vagy mindig különböző távolságokat? Ezeken kívül jó lenne tisztában lenni a posztokkal és elnevezésükkel.

 

Nabo. Patriots - Steelesrs

 

 

Remek meccs volt, kiváló egyéni teljesítményekkel. Kár, hogy csak a félidőig tudtam nézni. :( Most láttam a végeredményt, sajnálom is, hogy nem tudtam tovább maradni. Röttlisberger és Brady nagy arcok. :D

 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bár van egy ilyen most a fejemben, pl. a les. Mi számít lesnek? A bírók számozása és a betűjelek mit takarnak? Ha az irányítót legyűrik akkor mindig ugyanannyit úsztat el a hazai csapat, vagy mindig különböző távolságokat? Ezeken kívül jó lenne tisztában lenni a posztokkal és elnevezésükkel.

 

Offside szabálytalanságot csak a védelem véthet (ellentétben a labdarúgással, ahol pedig pont, hogy csak a támadók futhatnak lesre). Ez akkor történik meg, amikor a snap (a center hátradobja az irányítónak a labdát) előtt átlép valamelyik játékos az adott play kezdővonalán (hivatalos nevén a line of scrimmage-en). A támadók is hibázhatnak a snap előtt, ha ekkor mozdul meg az O-Line (támadófal) egyik játékosa - ők nem mozoghatnak, de az elkapók, a futók, tight end-ek igen - azt false start-nak nevezik és szintén sárga zászlót ér, mint az offside. Vannak ennek a helyzetnek azonban kevert változatai is. Amennyiben az egyik védő előre ugrik offside-ra ezáltal a támadófal egyik játékosát false start-ra "kényszeríti" (ő is véletlenül előreugrik), akkor megkapjuk a neutral zone infaction nevű szabálytalanságot. (A neutrális zóna a két fal között területet jelenti.) Hiába mindkét fél vétett, itt a védekező csapatot sújtja a büntetés, hiába volt egy false start is, azt csak kiváltotta, az azt megelőző offside! Végül pedig van még egy a neutral zone encroachment, ami azt takarja, ha az egyik védő előreugrik és kontaktusba is lép az egyik támadó játékossal (főleg falemberrel), az érdekessége, hogy ekkor megállítják a játékot, míg egy normál offside-nál nem, hanem majd csak a play végén szabják ki a büntetést (false start-nál szintén megáll azonnal a támadás). Az ilyen jellegű büntetéseknél mindig úgy van, hogyha sikerül a 1st down, akkor a büntetést törlik és ahol megcsináltak az előző első kísérletet, onnan folytathatják tovább. Fontos még, hogy mindegyik fentebb felsorolt kihágás 5 yardos büntetést von maga után (akár offense, akár defense oldalon).

A bírókon a számok és jelzések, amennyire én tudom, a megkülönböztetést hivatottak jelezni. Olyan, mint a rendőröknél az azonosítószám. Például, ha a kommentátor arcról nem ismeri fel a játékvezetőt, de látja a hátán a jelzéseket, akkor ránéz a papírjára és rögtön tudja, hogy a zászlót éppen ki dobta be.

Az irányítót "legyűrik" - itt a sack-re gondoltál? Az a szituáció amikor az ellenfél védői a passz, vagy a handoff (ez amikor az irányító a futónak nyújtja át, tehát nem dobja) előtt földre viszik az irányítót. Hogy mennyivel szorulnak hátrébb, az mindig attól függ, hogy az ellenfél védői a line of scrimmage-től visszafelé milyen távolságra szerelték a QB-t.

 

Posztokról nagy vonalakban (spoiler-be tettem, mert így is nagyon hosszú lett)

 

 

Offense:

QB (quarterback) - irányító, ő a támadó csapatrész (jobb esetben az egész franchise) első embere, passzaival, olykor futásaival tudja segíteni csapatát, külön védik - pl. ha eldobta a labdát, már nem "bánthatják" az ellenfél védői, futójátéknál, ha átnyújtotta a labdát ez nem vonatkozik rá, sőt ilyenkor akár ő is blokkolhat.

Back-ek: RB (running back, vagy HB - azaz halfback-nek is szokták hívni) a futójátékos, neki nagyon egyszerű a feladat, ha futást hívnak, akkor megkapja a handoff-ot és a falon nyitott lyukakon, vagy a fal mellett addig fut előre a labdával, amíg az ellenfél védői engedik. Amennyiben passzjátékot hívnak, akkor a blokkolásban segít, hogy minél több ideje maradjon a QB-nak a passzra. A back-ek közé tartozik a FB (fullback) is, bár manapság nem mindegyik csapat alkalmazza már, nem mindenütt része az alapfelállásnak. A FB elsődleges feladata, hogy blokkoljon! Akár futójáték, akkor a RB-nek próbál utat nyitni, akár passzjátékról van szó, itt pedig értelem szerűen próbálja feltartóztatni ő is a QB felé érkező védőket. Természetesen ő is egyfajta RB-nek mondható, így ő is futhat, de ezt a legtöbbször csak speciális szituációkban (3. kísérleteknél, akár goal line pozíciónál, vagy ha úgy érzik, meg tudják lepni az ellenfél védelmét) alkalmazzák futóként.

WR (wide receiver) - elkapó, vagy pontosabban szélső elkapó, nem túl bonyolult, az a feladat, hogy elkapja a felé dobott labdákat. Ő is blokkolhat, akár futásnál, akár passzjátéknál (pl. hogy elkapótársa többet tudjon előrehaladni, mert ugye alapesetben minimum két elkapó van fent a pályán). Persze itt is vannak specifikációk, vannak az úgynevezett mélységi elkapók, akik mélyen az ellenfél térfelére, hosszabb rout-okat futnak és az ilyen játékoknál jók. Míg a slot receiver-ek a rövidebb passzoknál, akár a screen játékoknál (ez a gyors oldalpasszból indulás) tudnak produktívabbak lenni.

TE (tight end) - speciális pozíció, kicsit hasonlít a FB-re, csak míg a FB-nek a blokkolás és a futás, addig a TE-nek a blokkolás és az elkapása a munkája. A TE-ek nagyobbak, mint az elkapók (a WR-ek általában nem túl nagytestű, inkább gyorsabb, agilisebb játékosok), de kisebbek, mint a falemberek. Elsősorban blokkolniuk kell, de vannak olyan TE-ek, akik annyira jók az elkapásban, hogy többet használják őket ebben a feladatkörben. A TE mindig a fal egyik oldalán, valamelyik OT mellett áll fel.

Lineman (falember) - ebbe beletartozik a két OT (offensive tackle - lehet LT, vagy RT, attól függően, hogy melyik oldalt áll fel), a két OG (offensive guard, itt is van LG, RG) és a C (center - belőle egy van), ők öten alkotják a támadófalat. Itt sokszor van átjárás a posztok között, bár inkább kényszerűségből, ha valaki megsérül és a nincs igazán minőségi csere a roster-ben. Ugyanis, aki játszott guard-ot, az tud játszani akár centert is, de jobb az, ha megvan mindenkinek a saját posztja, mert mégsem teljesen ugyanazt kell csinálniuk. Az OT-k a fal két szélén helyezkednek el, nekik a kívülről érkező védőket kell feltartaniuk, itt külön érdemes kiemelni az úgynevezett blind side tackle-t, aki az irányító "vakoldalán" (az az oldal, amit nem lát be, miután megkapja a labdát, ez úgy néz ki, hogy - balkezes irányítóknak a jobb oldal a vak oldala, jobbkezeseknél pedig fordítva - mikor megkapja a labdát balra/jobbra forog ki vele és így a bal/jobb oldalt nem látja be teljesen, így nem is tud olyan gyorsan reagálni (menekülni), ha onnan jön az egyik védő. Ezért van különös szerepe a vak oldali tackle-nek, akinek elhelyezkedését az irányító bal/jobbkezessége határozza meg. (Ha többet akarsz erről tudni, akkor nézd meg a Blind Side című filmet, szerintem filmként nem annyira jó, de ide abszolút témába vág.) A két guard a két tackle mellett befelé helyezkedik el. Nekik a belülről érkező védőket kell megállítaniuk. A center van a fal közepén, ő hozza játékba a labdát, és az irányító megvédésében van nagyon fontos szerepe. A falembereknek két primer feladatkörük van, passzjátéknál visszatartják az ellenfél védőit, futójátéknál pedig sávokat nyitnak a falban és így blokkolnak a futónak, hogy előre tudjon törni az ellenfél védői között. Fontos még megjegyezni, hogy alapesetben a falemberek nem kaphatnak el labdát passzjátéknál (maximum véletlenül, ha az egyik védő beleüt és úgy kerül hozzájuk, tehát közvetlenül nem lehet megjátszani őket passzal, míg az összes többi offense játékost igen), viszont ha előre bejelentik (ez úgy néz ki, hogy a hangosbeszélő bemondja a stadionba, hogy az xy számú lineman most be van jelentve elkapásra) akkor neki is lehet akár passzolni - ilyen elég ritkán fordul elő, de én már láttam, hogy alkalmazták.

 

Defense:

Lineman (falember) - a védelemnek is van egy fala, ez a védőfal. Ebbe tartozik a két DE (defensive end) - ők a fal két szélén helyezkednek el, mint a támadófalnál az OT-k és felállástól függően egy vagy két tackle is van a védőfalban, a két end között találjuk őket. Ez attól függ, hogy a front seven (ebbe beletartozik a védőfal és a linebacker sor) milyen összetételbe áll fel. Lehet 3 falember és 4 linebacker (ezt hívják 3-4-es védelemnek) itt egy tackle van a falban a NT (nose tackle), a centert támadja és a fal közepén próbál áthatolni. A két end, az OT és az OG között próbál áttörni. Elsődleges feladata a védőfal játékosainak a pass rush (a passz siettetés), hogy minél közelebb kerüljenek az irányítóhoz, minél nagyobb nyomást ráhelyezve, ezáltal hibába hajszolni. A másik front seven scenario (4-3-as védelem, 4 falemberrel és 3 linebackerrel) úgy néz ki, hogy két DT (defensive tackle) van a fal közepén és ők a OG és C között próbálnak rést ütni, ez inkább a futás elleni védelemben lehet hasznosabb, de a felállásokat elsősorban a defensive coordinator/a vezetőedző (van ahol a head coach egyben defensive coordinator is) játékstílusától és a keretben lévő játékosok minőségétől/stílusától függ.

LB - (linebacker) - általában ők a védelem vezérei, sztárjai, a védőfal és a secondary között vannak, tehát mind a futás megállításában, mind a passzjátékoknál is megnehezíthetik az ellenfél dolgát (bár utóbbinál inkább csak a slot receiverekét). Nagy vonalakban: 3-4-es védelemnél van szélen 2 OLB (outside linebacker), a sor közepén pedig 2 ILB (inside linebacker), 4-3-asnál pedig van SLB (strong side linebacker, az az erős oldal, ahol a tight end helyezkedik a támadófalnál) - ő a legerősebb, gyakran megy blitz-elni (amikor a védőfallal egyetemben ő is az irányítót támadja) és a futások megállításában is segít, mivel sokszor a TE blokkol a futónak a fal mellett, WLB (weak side linebacker, értelem szerűen ez a másik oldal) - ő a leggyorsabb a sorból, sokszor a passz ellen védekezik, kicsit hátrébb vonva és közöttük egy MLB (middle linebacker). A belső és középső linebackerek, mind a futás, mind a passz ellen bevethetők, emberfogásra (isolation), vagy zóna védekezésre (amikor egy adott területet tartanak és a területeket felosztva mindenki csak a saját részén marad, nem mennek el az emberrel).

Back-ek: összefoglaló néven DB (defensive back-ek), ők alkotják a secondary-t, a másodvédő vonalat. A passz ellen nekik kell védekezniük, de ritka esetben fellépnek blitz-re, vagy a futást is megállíthatják, ha feljebb vonják őket, vagy a futó már átjutott mind a védőfalon, mind a linebacker soron. Itt is nagy vonalakban, két csoportjuk van a CB (cornerback - ők mennek a két elkapóra) és a két S (safety - van FS (free safety) ő áll leghátul és szabadon mozoghat mindkét CB oldalára, és van a SS (strong safety) is, ő azon az oldalon áll fel, ahol a TE áll a támadóknál), a safety-knek jól kell tudni ütközniük, ezért ők nagyobb testűek is, mint a CB-ek (ők kb. az elkapók testalkatával rendelkeznek), sokszor a futás ellen is fellépnek a safety-k.

 

Special Team:

K (kicker, vagy placekicker) - a speciális egység talán legfontosabb játékosa, sok meccset döntetnek el a rúgók. Kezdőrúgásnál (a félidők elején, illetve pontszerzések után), mezőnygóloknál kapnak szerepet, illetve a TD utáni extra pontot is nekik kell berúgni.

P (punter) - ő akkor lép fel, amikor 4. kísérletnél az átellenes térfélre kell rúgni kézből (tehát nem rögzített helyzetből) a labdát.

H (holder) - ő teszi le a mezőnygólok előtt a labdát (fűzővel kifelé :P ha láttad az Ace Venturát), erre nincs külön poszt igazából, a legtöbbször a punter, vagy néhol a csereirányító végzi el, régen olyan is előfordult, hogy a kezdőirányító látta el ezt a feladatkört (2006-ban a Dallas pórul is járt ezzel), de sérülésveszély miatt inkább ezt vagy a P-re, vagy a backup QB-ra bízzák.

LS (long snapper) - aki mezőnygól, vagy punt előtt hátradobja a labdát, nem azonos a centerrel, neki hosszabbat kell dobni (ahogy az elnevezéséből is látszik), ez külön pozíció, centerek nem játsszák.

Returner (visszahordó) - ő lehet akár offense, akár defense játékos is, az a player, aki punt, vagy kezdőrúgás után megpróbál minél előrébb futni a labdával, hogy csapata minél jobb pozícióból kezdje meg a támadást. Amennyiben egyből touchdown-t ér el, akkor az ő csapat jön kezdőrúgással a pontszerzés után és az offenseük így ebben az esetben nem is lép fel. Van KR (kick returner - a kezdőrúgásnál) és PR (punt returner - punt utáni visszahordásokra), sokszor ugyanaz a játékos végzi el mindkettőt. Ők nagyon gyorsak, agilisek. Leggyakrabban RB-ek, WR-ek és CB-ek végzik ezt a munkát, de olyan is előfordult, hogy valahol egy gyors lábú safety jött fel returnernek.

Gunner - ebbe tartoznak bele a Special Team azon játékosai, akik megpróbálják szerelni a visszahordót. Bárki lehet gunner, tényleg bárki, de általában azokat teszik be ide, akik nem kezdő játékosok, hanem csak 2., vagy 3. számú cserének számítanak eredeti posztjukon.

 

 

 

Hát nagyjából ennyi lenne, remélem nem volt túl szájbarágós (nem tudom, milyen ismeretekkel rendelkezel a témában) és nem is volt túl homályos sem. Igazából, amit mondtam azt a Faragó féle magyar NFL könyvet nagyon ajánlanám, még tuti lehet kapni, de én kölcsön is adhatom, ha érdekel. Amit még tudnék ajánlani, ha jobban el akarsz mélyedni ebbe, akkor az a Madden, az EA Sports NFL-s játékai lennének, ugyanis így játék közben, interaktívan ismerkedhetnél meg az alapvető taktikai felállásokkal, a játékosok pozíciónak jelentőségével, feladatkörével...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nabo. Patriots - Steelesrs

 

Remek meccs volt, kiváló egyéni teljesítményekkel. Kár, hogy csak a félidőig tudtam nézni. :( Most láttam a végeredményt, sajnálom is, hogy nem tudtam tovább maradni. Röttlisberger és Brady nagy arcok. :D

 

Én is csak addig láttam, az utolsó negyedet bánom is, hogy ki kellett hagynom

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.