Ugrás a kommentre

Alan Dean Foster: The Force Awakens


Darth Revan9

Hogy tetszett a könyv?  

6 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál a könyvnek?



Ajánlott hozzászólás

Megvettem már a magyar kiadást, de még nem olvastam. Ezek szerint kár érte. :(

Angolul olvasva nem tűnt fel ennyire, hogy mint regény, nem lett jó, bár igazából arra koncentráltam, hogy mi minden derül ki azokról, amelyek a filmben eléggé homályban maradtak, és azoknak az információmorzsáknak örültem.

Amennyit angolul olvastam belőle, az alapján én sem gondoltam arra, hogy regényként nem sikerült valami jól. Nehéz megítélni olvasás közben, mert más nyelven másképpen olvasunk.

 

Persze. Mindaz kánon belőle, ami nem mond ellent a filmnek.

Ez így elég gáz. Az a baj, amit Bomarr is írt, előbb elkészítik a filmregényt, hogy gyorsan az üzletekbe kerüljön. Szóval nehéz hivatkozási alapként kezelni, mert konkrétumok nélkül fene tudja, mit tekintsünk belőle kánonnak azon kívül, ami nem mond ellent a filmnek. Azért egy nagyon kicsit ez is megítélés kérdése.

 

Na igen, ezért is kérdeztem rá, mert akkor minden hangzatos kijelentéssel szemben a metódus nem változott. Innen már csak egy lépés, hogy Leland Chee kidolgoz egy újabb kánon-szint rendszert.

Sejtettem korábban, hogy ezzel a minden kánon-dologgal (is) lesznek problémák, csak az nem jutott eszembe, hogy pont a filmregénynél. Na mindegy, lehetséges, hogy a filmregények lesznek az egyetlen gyengeségek a rendszerben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én lassan haladok vele. Esténként futja egy 30 oldalra az időmből.

Amúgy sem vagyok nagy könyvmoly. Én elvagyok vele. Szívesen olvasom.

Figyelek az apró eltérésekre, de valóban érdekes, hogy a finom poénok, szösszenetek nem szerepelnek, vagy ne úgy ahogy kéne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez finoman szólva is túlzás. Csak a filmregények speciális esetek, amivel Pablo elmondása szerint nem tudnak mit kezdeni: mivel kiadói és vásárlói elvárások miatt előbb kész kell legyen a regény mint a végső vágás minden filmregény ellent fog mondani néhány helyen az adaptáció tárgyának, illetve olyan koncepciók maradhatnak bennük amik időközben kikerülnek a filmből. Igazából semmi értelme kánonnak tekinteni őket. Csak ezt üzleti okból nem mondják ki nyiltan. De igazából ez a dilemma ennyivel megoldható.

A tűzpróba szerintem a Rogue One lesz, el tudom képzelni, hogy esetleg valamelyik kánon regénynek vagy képregénynek bizonyos szegmenseiben ellent fog mondani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Alan Deam Foster - Az ébredő erő:

Na most értem csak a végére.

Örülök, hogy elolvastam. Megértem a vele kapcsolatban megjelent nagatív hangokat, de mindenképp érdemes elolvasni.

Az a néhány kicsi plusz bőven megéri.

Az egyik legjelentősebb, hogy

finoman előrevetít egy Poe-Rey románcot

persze egy filmből kimaradt mozzanatban, amiért kár..

De sok más miatt is jó volt, csak most ez a legfrissebb az utolsó oldalakról..

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csoli, a lent említett plusz nekem is pozitív meglepetés volt. :) Kérdés, hogy azért maradt ki a filmből, mert ezt a puskaport a következő részre tartogatják, vagy azért, mert időközben változott a koncepció. Mindenesetre én szeretném, ha ez a szál kibontakozna a történetben. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Asszem megvan az első baki(valószinüleg fordítói):

Azt írja, hogy Csubakkát hátba lövi egy guaviai. Aztán később természetesen áttér a váll-lövésre a leírás..

 

:)

 

Ha hátul fönn lövi meg a vállát, lehet mindkettő...

 

Alan Deam Foster - Az ébredő erő:

Na most értem csak a végére.

Örülök, hogy elolvastam. Megértem a vele kapcsolatban megjelent nagatív hangokat, de mindenképp érdemes elolvasni.

Az a néhány kicsi plusz bőven megéri.

 

Én még mindig nem végeztem, ez a leglassabban olvasott SW könyv nálam. Nehéz volt megszokni a sok színvonalas könyv után ezt a gyermeteg, ifjúsági stílust.

 

Néhány dolgon kimondottan meglepődök (most épp azért, hogy Plutt elmegy Maz kastélyába Reyék után), amit írtál, ott viszont még nem tartok. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:)

 

Ha hátul fönn lövi meg a vállát, lehet mindkettő...

Mivel én a filmet pörgettem fejben, esélyem sem volt elvonatkoztatni attól, hogy a Chewie szemből kap felkar-lövést.

 

Én még mindig nem végeztem, ez a leglassabban olvasott SW könyv nálam. Nehéz volt megszokni a sok színvonalas könyv után ezt a gyermeteg, ifjúsági stílust.

 

Néhány dolgon kimondottan meglepődök (most épp azért, hogy Plutt elmegy Maz kastélyába Reyék után), amit írtál, ott viszont még nem tartok. ;)

Kitartás! ez a pár szösszenet az értelme!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A film megnézése után ma kedvet kaptam a regényhez, így az első 100 oldalon már túl vagyok. Rosszabbra számítottam. A szokásos zavaró eltérések jelen vannak a filmbeli változathoz képest, de ennek oka már ki lett tárgyalva. A leírások lehetnének részletesebbek, főleg a karaktereknél. Az azért tényleg gáz, hogy Rey túlélési útmutatójából többet tudtam meg a lány jakkui életéről, mint a filmregényből. Eddig olyan érzésem van, hogy az író csak leírásszerűen végigveszi a film jeleneteit, némi párbeszédbővítéssel és egy-két olyan megjegyzéssel, ami nem sok pluszt ad hozzá a filmhez.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

A film megnézése után ma kedvet kaptam a regényhez, így az első 100 oldalon már túl vagyok. Rosszabbra számítottam. A szokásos zavaró eltérések jelen vannak a filmbeli változathoz képest, de ennek oka már ki lett tárgyalva. A leírások lehetnének részletesebbek, főleg a karaktereknél. Az azért tényleg gáz, hogy Rey túlélési útmutatójából többet tudtam meg a lány jakkui életéről, mint a filmregényből. Eddig olyan érzésem van, hogy az író csak leírásszerűen végigveszi a film jeleneteit, némi párbeszédbővítéssel és egy-két olyan megjegyzéssel, ami nem sok pluszt ad hozzá a filmhez.

 

Csak egyetérteni tudok az előttem szólóval.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

A. D. Foster: Az ébredő Erő

 

Na ezen is túl vagyok. Nem hiszem hogy valaha az életben még el fogom olvasni, mert semmilyen pluszt nem ad a filmhez képest (háttérinformációkra gondolok elsősorban), sőt, inkább elvesz. Az egész könyv lélektelen, mintha egy belső használatos szövegleiratot olvastam volna. Nyilván a könyv a marketing áldozata lett, de azért ezt jobban is meg lehetett volna oldani. A főszereplők érzéseiről, gondolatairól szinte semmit nem tudtunk meg, a filmben oly hatásos jelenetek itt egyáltalán nem működtek. A könyv stílusa is hagy maga után kívánni valót, érzésem szerint a fordítók is megszenvedtek vele. Foster eddig sem volt a kedvenc SW-íróm, ezután sem lesz.

 

Néhány plusz jelenetnek, amely a filmbe végül nem került bele, örültem, illetve a végén a Poe-Rey összeölelkezésnek, amely sokat sejtet. Mindezekkel együtt is a könyv azonban csak egy gyenge közepes.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A. D. Foster: Az ébredő Erő

 

Na ezen is túl vagyok. Nem hiszem hogy valaha az életben még el fogom olvasni, mert semmilyen pluszt nem ad a filmhez képest (háttérinformációkra gondolok elsősorban), sőt, inkább elvesz. Az egész könyv lélektelen, mintha egy belső használatos szövegleiratot olvastam volna. Nyilván a könyv a marketing áldozata lett, de azért ezt jobban is meg lehetett volna oldani. A főszereplők érzéseiről, gondolatairól szinte semmit nem tudtunk meg, a filmben oly hatásos jelenetek itt egyáltalán nem működtek. A könyv stílusa is hagy maga után kívánni valót, érzésem szerint a fordítók is megszenvedtek vele. Foster eddig sem volt a kedvenc SW-íróm, ezután sem lesz.

Ugyan még csak a felénél tartok (elég kínnal-keservvel megy az olvasása, és már ez is sokat elárul), de a véleményedet, Nute, teljes mértékben osztom az eddigiek alapján. Az az érzésem, ha csak egy könyv volna, talán nem is olvasnám végig, mert nem érdekelne a kimenetele.

Fentiekhez még hozzáteszem, ami számomra igazán szembetűnő, hogy eddig Rey karaktere is csupán egy vagány lány, akiben nyoma sincs a Daisy Ridley által megformált filmbéli karakter bájának, csak az erő és a függetlenség maradt, és így elvész Rey személyiségének sava-borsa.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként, hogy milyen pocsék ez a regényváltozat, nem példázza jobban mint az utolsó oldal, ahhol leírja Luke és Rey találkozását Foster. A filmben látható, sokat sejtető Luke féle tekintet mögöt zajló érzelmekről a könyvből SEMMIT, de SEMMIT nem tudunk meg. Pedigha erről nem akkor mi a francról kellene egy regényben írni? Ha a többi "Út az ébredő Erőhöz", meg az "Ébredő Erő hajnala" regény is ilyen akkor inkább kihagyom őket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azok nem ilyenek, legalábbis az Elveszett csillagokat nagyon is színvonalas könyvnek tartom. Az eddig olvasott "Ébredő Erő hajnala" ifjúsági regényekkel sem volt különösebb problémám. Szóval ezeket nyugodtan elolvashatod.

 

Pildi: a Foster-könyvet szerencsére azért gyorsan ki lehet olvasni, nem valami terjedelmes. De valóban, a felénél már én is inkább csak számoltam vissza a lapokat, hogy mennyi van még hátra...

 

Ami még nagyon pocsék lett szerintem, az Han halála. A filmben örvénylenek az érzelmek ebben a jelenetben, itt szinte semmit nem kapunk ebből (talán csak Han szemszögéből valamennyit).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként, hogy milyen pocsék ez a regényváltozat, nem példázza jobban mint az utolsó oldal, ahhol leírja Luke és Rey találkozását Foster. A filmben látható, sokat sejtető Luke féle tekintet mögöt zajló érzelmekről a könyvből SEMMIT, de SEMMIT nem tudunk meg. Pedigha erről nem akkor mi a francról kellene egy regényben írni? Ha a többi "Út az ébredő Erőhöz", meg az "Ébredő Erő hajnala" regény is ilyen akkor inkább kihagyom őket.

Az Elveszett csillagokat bátran merem ajánlani. Claudia Gray nagyon jól ír.

Szerkesztve: - Darth Revan9
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azok nem ilyenek, legalábbis az Elveszett csillagokat nagyon is színvonalas könyvnek tartom. Az eddig olvasott "Ébredő Erő hajnala" ifjúsági regényekkel sem volt különösebb problémám. Szóval ezeket nyugodtan elolvashatod.

 

Pildi: a Foster-könyvet szerencsére azért gyorsan ki lehet olvasni, nem valami terjedelmes. De valóban, a felénél már én is inkább csak számoltam vissza a lapokat, hogy mennyi van még hátra...

 

Ami még nagyon pocsék lett szerintem, az Han halála. A filmben örvénylenek az érzelmek ebben a jelenetben, itt szinte semmit nem kapunk ebből (talán csak Han szemszögéből valamennyit).

Az Elveszett csillagokat el fogom olvasni, annyi jót hallottam róla már többetektől, és mert a Bloodline is annyira tetszett. Ez már csak idő kérdése.

 

Azért haladok lassan a Foster-könyvvel, mert egyébként most leginkább a Felhőatlaszt olvasom (könyvben legalább olyan jó, mint filmen), és az előbbivel lefekvés előtt szoktam haladni pár oldalanként, de tényleg kínlódás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De jó hogy nem adtam ki erre a f*sra 5 rongyot. A döbbenetes az hogy a 6 film regényei mind szenzációsak, rengeteg többletinformációt adnak(főleg a karakterek érzelmi mélységeinek tálalásában), ez a 7. rész pedig borzalom és rettenet. Ezek szerint ez a Foster rossz író, pedig ő írta az EP 4 regényváltozatát is. Tényleg sajnálom mert nálam alap hogy megvannak a filmek regényváltozatai. Mekkora már mikor az EP 3 regényváltozatában Anakin rájön hogy nincs sárkány, hanem az is ő maga.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A puha borítású 4000 forint (online rendeléssel valószínűleg olcsóbb). Én könyvtárból kölcsönöztem.

 

Egyébként Stover EP3-könyvváltozatát szerintem már nem fogja semmi überelni ebben a kategóriában. Az valami irdatlanul jó regény.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az, hogy bizonyos embereknek nem tetszik, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy rossz a könyv.

Itt is adtak rá öt, vagy 4 csillagot. És az átlag 4 csillag lett.

https://www.szukits.hu/kanon-regenyek/2245-alan-dean-foster-star-wars-az-ebredo-ero-konyv-002240.html

 

https://www.szukits.hu/kanon-regenyek/2244-alan-dean-foster-star-wars-az-ebredo-ero-kemenytablas-konyv-002241.html

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mekkora már mikor az EP 3 regényváltozatában Anakin rájön hogy nincs sárkány, hanem az is ő maga.

Egyébként Stover EP3-könyvváltozatát szerintem már nem fogja semmi überelni ebben a kategóriában. Az valami irdatlanul jó regény.

Az Ep3 regényváltozata a legjobb a könyvváltozatok között számomra is. :) Nekem is nagyon bejött, ahogy Anakin belső vívódásait leírta az író, sőt, sok plusz adott az is, ahogy Yoda pl. otthagyta Sidioust a párbajnál, de mondhatnám azt is, ahogy a Jedi Tanácsban mentek a dolgok akkoriban, az is szépen ki volt fejtve, vagy még az elejéről Dooku felismerését, kicsoda is ő tulajdonképpen ebben a játszmában. Szóval sok-sok lélektani apróság, ami ugyan a filmből is kiderül, de élvezet olvasni, ahogy Stover a gondolatokat tolmácsolja.

Ez a regény még angolul hangoskönyv formában is megvan, és úgy még jobb, mint magyarul, szinte filmszerű élmény végighallgatni. :)

 

 

Az, hogy bizonyos embereknek nem tetszik, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy rossz a könyv.

Itt is adtak rá öt, vagy 4 csillagot. És az átlag 4 csillag lett.

https://www.szukits.hu/kanon-regenyek/2245-alan-dean-foster-star-wars-az-ebredo-ero-konyv-002240.html

 

https://www.szukits.hu/kanon-regenyek/2244-alan-dean-foster-star-wars-az-ebredo-ero-kemenytablas-konyv-002241.html

Hogy kinek mi a jó könyv, az valóban lehet szubjektív. Bár ha valaki sokat olvas, annak meg kell tudnia különböztetni azt, hogy csupán a történet maga jó-e, vagy az is, ahogyan az író elmeséli. Az igazán jó könyvnél mindkettő kell. Ha csak az első van meg (ennél a könyvnél szerintem ez a helyzet), az kevés. Olyan is van, hogy egy kevésbé érdekes sztorit tud egy jó író teljesen befogadhatóvá tenni (ilyenek pl. a rövid novellák, ahol kulcskérdés, hogyan van tálalva, mert maga a történet nyúlfarknyi).

 

De a lényeg ,hogy a jó könyv arról ismerszik meg, hogy alig lehet letenni. A TFA ezzel szemben olyan számomra, amit alig lehet felvenni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az, hogy bizonyos embereknek nem tetszik, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy rossz a könyv.

Ez esetben nem bizonyos emberekről van szó, hanem elsöprő többségről, már ami a fórumot illeti. És elég eltérő ízlésű, stb. emberek vagyunk, szóval még azt sem lehet mondani, hogy nem színes a felhozatal. Nem emlékszem, hogy bármely más SW-könyv valaha kapott-e ekkora arányban "nemtetszési indexet" itt a fórumon. Márpedig ez is azt jelenti, hogy rossz a könyv. Nagyon pocsékul megírt könyv.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az Ep3 regényváltozata a legjobb a könyvváltozatok között számomra is. :) Nekem is nagyon bejött, ahogy Anakin belső vívódásait leírta az író, sőt, sok plusz adott az is, ahogy Yoda pl. otthagyta Sidioust a párbajnál, de mondhatnám azt is, ahogy a Jedi Tanácsban mentek a dolgok akkoriban, az is szépen ki volt fejtve, vagy még az elejéről Dooku felismerését, kicsoda is ő tulajdonképpen ebben a játszmában. Szóval sok-sok lélektani apróság, ami ugyan a filmből is kiderül, de élvezet olvasni, ahogy Stover a gondolatokat tolmácsolja.

Ez a regény még angolul hangoskönyv formában is megvan, és úgy még jobb, mint magyarul, szinte filmszerű élmény végighallgatni. :)

 

 

Hogy kinek mi a jó könyv, az valóban lehet szubjektív. Bár ha valaki sokat olvas, annak meg kell tudnia különböztetni azt, hogy csupán a történet maga jó-e, vagy az is, ahogyan az író elmeséli. Az igazán jó könyvnél mindkettő kell. Ha csak az első van meg (ennél a könyvnél szerintem ez a helyzet), az kevés. Olyan is van, hogy egy kevésbé érdekes sztorit tud egy jó író teljesen befogadhatóvá tenni (ilyenek pl. a rövid novellák, ahol kulcskérdés, hogyan van tálalva, mert maga a történet nyúlfarknyi).

 

De a lényeg ,hogy a jó könyv arról ismerszik meg, hogy alig lehet letenni. A TFA ezzel szemben olyan számomra, amit alig lehet felvenni.

Nálam már film története sem volt túl kimagasló, de azért elolvasom a könyvet, hátha mégis jobb lesz.

 

Ez esetben nem bizonyos emberekről van szó, hanem elsöprő többségről, már ami a fórumot illeti. És elég eltérő ízlésű, stb. emberek vagyunk, szóval még azt sem lehet mondani, hogy nem színes a felhozatal. Nem emlékszem, hogy bármely más SW-könyv valaha kapott-e ekkora arányban "nemtetszési indexet" itt a fórumon. Márpedig ez is azt jelenti, hogy rossz a könyv. Nagyon pocsékul megírt könyv.

 

Sosem hittem abban, hogy a "többségnek" van igaza. Legalábbis szubjektív kérdésekben biztos nem. Szerintem inkább ezt azt jelenti, hogy pont az itteni fórumozóknak nem tetszik a könyv. Ez nem feltétlenül objektív igazság. Most általánosságban saját magam is jártam úgy, hogy a mások által agyonszapult könyv tetszett, és a mások által istenített könyv pedig egyáltalán nem. Az én tapasztalatom azt mutatja, hogy a szubjektív érzéseket nem lehet matematikai alapokra helyezni.

 

http://www.goodreads.com/book/show/25387202-the-force-awakens

Itt a goodreads-en pl. több, mint 8000-en értékelték, eddig 1935-en adtak rá ötöst, 2987-en pedig négyest. Ez persze nem objektív igazság, csupán arra akartam rámutatni, hogy mennyire vegyes lehet egy könyv fogadtatása, illetve bárki értékelheti bármilyenre a könyvet. Ez egy árnyalt dolog. Ha az ember könyvet olvas, és elvonatkoztat mások véleményétől, akkor akármilyen értékelés kijöhet még a véleményéből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.