Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Igen, ezzel ő is tisztában volt. Pont ezért hiszem azt (meggyőződésem) hogy döntése pillanatában (mikor megmenti a fiát) tudta, hogy mit tesz és az életébe kerül.

Szerkesztve: - Darth Riddick
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...

Anakint én nem tudom sajnálni. Nagyjából pb-vel értek egyet, de azért olyan gonosznak sem látom őt(az eskü elött) ahogy ő ír róla. Nálam semmivel sem magyarázható azon tettek amit elkövetett. Egészen Windu kézlevágásáig megértettem, sajnáltam is hogy nem bíznak benne, nem ismerik el a képességeit. A tusken-mészárlás sem zavar(legalább sok normális ember megmenekült ezektől az állatoktól hogy Anakin kiírtotta a tábort) emberileg(mégiscsak az anyjáról van szó teljesen érthető amit tett, magam is így tettem volna), bár Jediként durva volt. De amit az eskü után tett arra nincs mentség. Még Padmé megmentése sem. A gyerekek legyilkolása, a Jedik ellen fordulása, és lepaktálás az ördöggel. Ezeket Anakin Skywalker követte el. Az hogy Vaderként szólították semmit nem jelent. A könyvben jól le van írva. A végén rádöbbent hogy nem a sárkány követte el a csúnya dolgokat amiket ő lerázott magáról, hisz ő jó ember. Nem. Rájött hogy a sárkány is ő. Előjött a gonosz énje amit addig elnyomott.

És ahogy pb írja bizony élvezte. Mikor a Mustafaron Padménak ecseteli a "szép" közös jövőt hogy ők lesznek Mr. és Mrs. Galaxis, hát a hátamon futkos a hideg. Rendesen orgazmusközeli állapotba kerül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hogy lehet sajnálni egy tömeggyilkost? Anakin gyerekeket mészárolt le, bolygókat igázott le, hogy olyan gyanítható off-screen háborús bűntettekről ne is beszéljünk, amelyek méltán tették Galaxis-szerte hírhedté a nevét. Anakin felnőtt ember volt, maga választotta a sorsát. Ez olyan, mintha Sztálint és Hitlert is sajnálni kéne, csak mert mindkettőjük apja részeges volt és verte őket.

 

Nyilván Anakint érték impulzusok (a Jedik és Palpatine is súlyosan ártottak személyiségének), de végső soron a döntéseit mindenki maga hozza meg, így én nem kívánom felmenteni Vadert még csak kis részben sem. Pb-vel értek egyet.

 

szerk: Frenkie megelőzött, minden szavával egyetértek (még a buckalakók kapcsán is... )

Szerkesztve: - Nute Gunray
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

pb, Frenkie, Nute: értem, mit akartok mondani, és úgy gondolom, nem sok a különbség a felfogásunk között, csupán árnyalatok, Nem vitatom, amit írtok, szó sincs felmentésről vagy a szabad döntés felelősségének megkérdőjelezéséről, csupán én többet látok ebben az átállásban, mint Ti, és ez nekem így kerek egész.

Viszont az tény, hogy esténként már nem megy úgy a fogalmazás, ahogy kellene, magam is úgy látom, utólag olvasva a hsz-eimet, hogy nem teljesen jön ki belőle, mire akarnék kilyukadni. Majd azért igyekszem jobban fogalmazni (vagy ha nem megy, akkor kerülni a hozzászólást).

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A gyerekek legyilkolása, a Jedik ellen fordulása, és lepaktálás az ördöggel. Ezeket Anakin Skywalker követte el. Az hogy Vaderként szólították semmit nem jelent. A könyvben jól le van írva. A végén rádöbbent hogy nem a sárkány követte el a csúnya dolgokat amiket ő lerázott magáról, hisz ő jó ember. Nem. Rájött hogy a sárkány is ő. Előjött a gonosz énje amit addig elnyomott.

És ahogy pb írja bizony élvezte. Mikor a Mustafaron Padménak ecseteli a "szép" közös jövőt hogy ők lesznek Mr. és Mrs. Galaxis, hát a hátamon futkos a hideg. Rendesen orgazmusközeli állapotba kerül.

Akkor az EPIV-VI -ban is Anakin Skywalker van. Az, hogy Vaderként szólították semmit nem jelent.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

És még sosem gondolt arra, hogy okkal hagyta életben? Mert még nem végezte el, amiért megszületett, nem hozta egyensúlyba az Erőt?

 

Nyilván nem gondolt, különben nem így áll hozzá. Pedig épp ott, ahonnan ő beszél már, lehetne létjogosultsága egy olyan gondolatnak, hogy "az Erő akarta így". Innen már csak egy lépés, hogy ha igen, akkor vajon miért? ;)

 

Szerintem Obi-wan fejében sosem fordult meg hasonló, szerintem az átállása evidensé tette a számára, hogy Anakin elbukott, mint Kiválasztott. Mivel Anakin Skywalker volt a Kiválasztott és Obi-Wan mondja is, hogy mint Anakin megszünt létezni és már csak Vader volt

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Alapból mindenképpen Anakin nélkül is révbe ért volna. A terv nélküle lett kidolgozva, stb. Anakin csak egy "nice to have" kategória volt.

Kicsit több volt annál. Anakinra nem a Birodalom miatt volt szüksége, hanem a Sith eszmék továbbvitele céljából. Kell egy tanítvány a mesternek, de persze a galaxis feletti uralom megszerzése ment nélküle is. Mondhatni Palpatine-nak kettős célja volt: a galaxis feletti uralom, és a Sith tanok továbbadása.

Persze az is igaz, hogy utóbbiért látszólag sokat kockáztatott, de volt elég ideje kitanulni és manipulálni a leendő tanítványt ahhoz, hogy a kockázat nagyját eliminálja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Alapból mindenképpen Anakin nélkül is révbe ért volna. A terv nélküle lett kidolgozva, stb. Anakin csak egy "nice to have" kategória volt.

 

Viszont az öreg annyira rástartolt, hogy bizonyos dolgokat kockára tett, hogy megszerezze. Pl. teljesen biztosan a dolgában fordított hátat neki, amikor is Anakin simán lecsaphatta volna a III. részben. Nyilván, volt ütőkártyája az öregnek, és abban bízott is, de ha Anakin egy kicsit is jobban "Jedi", akkor ott gondok támadhattak volna. Palpatine elég jól ismerte, de azért egy minimális rizikót itt vállalt. Aztán vállalt Windu ellen is, ahol eljátszadozott a Jedi mesterrel, hogy Anakint kiélezett szituációba hozza. Ha ott Anakin ellene fordul, elég nagy gáz lett volna.

 

Szóval alapból Anakinre nem volt szüksége a terveihez, sőt, de mivel ennyire ráhajtott, vállalt némi kockázatot (ahogy egyébként vállalt Luke esetében is) amely szitukban ha Anakin máshogy dönt, akkor fuccs a birodalomnak, fuccs a terveknek és mindennek, szóval ilyen szemszögből nézve, azért valamelyest szüksége lett Anakinre is, de ez azért volt, mert Palpatine döntött úgy, hogy mindenáron megszerzi Anakint magának.

Ez nem szükség. Az a szükség, ami nélkül lehetetlen valamit véghezvinni. Ez csak kokcáztatás egy bónuszért. Ha Anakin nem kell neki vagy nem is létezik, akkor csak a kockázat nincs meg, minden más megy a medrében. Semmilyen szinten és semmilyen nézőpontból nem volt szüksége Anakinra a Birodalom megvalósításához. Még igazán tanítványként sem, hiszen bármilyen más Erőérzékenyből lehetett volna tanítvány. Anakin csak egy jutalom volt, egy trófea.

Persze, kockáztatott érte, de nem csak itt tette ezt, a Birodalom megvalósításáért speciel minden nap kockáztatott, amikor leült beszélgetni a Jedikkel. Vagy amikor holocsicsergett Sidiousként valakivel. Amikor elment meetingelni Tyranusszal, vagy Mault a saját lakásán fogadta. Vagy, amikor beavatta Mas Ameddát. Stb... Palpatine már valószínűleg kockázatok egész során volt túl, mire Anakinnal komolyabban foglalkozni kezdett. Muszáj, ha győzni akar, az embernek akkor szüksége van kockázatra.

De azért nem lutrira ment. Anakinnak nem véletlen akkor fedte fel, hogy ő a Sith és fordított neki hátat, amikor a srác már konkrétan kinyilvánította, hogy a Jedik szerinte készülnek átbatyni a palánkon. És azért ne feledjük, hogy Palpatine abban a jelenetben egyáltalán nem volt védtelen. Két fénykard lapult az ingujjában (és ha megfigyeled, az egyik kezét úgy is tartja, hogy abba beleugorhasson a kard), és elég magas feszültség van amúgy is a csávóban. Már valószínűleg az Erővel könnyen megvédhette volna magát.

Windunál ugyanez. Eljátszadozott vele, de azért válságra nem vitte a bőrét. Oké, egyetlen ponton valószínűleg nem úgy alakult a dolog, ahogy tervezte - amikor arcon rúgta Windu, az szerintem nem volt a terve része, de el is iszkolt kardtávolságból és emelte is a kezét a villámokra (plusz még mindig volt egy második kardja). Ha Anakin akkor nem fut be, Windu jobb létre szenderül. Ha Anakin átáll, valószínűleg mindkettő eggyé válik az Erővel. Mert Sidious még a párkányon gubbasztva sem volt fegyvertelen. Nekem kifejezetten tetszik, hogy amikor Windu meglendíti felé a kardját, Sidious is emeli a kezét villámozásra. Ott tizedmásodperceken múlott minden. Az utolsó pillanatig húzta az időt, és a Anakin csak egy szempillantásnyi időre tétovázik, Sidious kiengedi a villámait és megöli Windut. Aztán valószínűleg Anakint is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az utolsó pillanatig húzta az időt, és a Anakin csak egy szempillantásnyi időre tétovázik, Sidious kiengedi a villámait és megöli Windut. Aztán valószínűleg Anakint is.

Na ez az, amiben nem értünk egyet. Windu és Anakin közös kinyírták volna Sidioust.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sidious-nak a tervéhez nem volt szüksége Anakin-ra, de hülye lett volna nem kihasználni egy ilyen lehetőséget, pont ő. Ehhez persze kockázatokat kellett vállalnia, de nem voltak azok olyan durva kockázatok. Én nem is arra hegyezném ki, hogy mert amúgy is meg tudta volna védeni magát, hanem legfőképp arra, hogy Sidious mindig nagyon jól tudta mi van Anakin-nal.

 

Tudjuk, hogy az Erővel palástolni lehet az érzéseinket és ködösíteni a másik elméjét, hogy ne lássanak a fejünkbe, lelkünkbe. Anakin soha nem bízott igazán a jedikben, így szerintem volt benne egy ilyen alapvető gát, egy ellenállás. Ha nem is feltétlenül tudatos, de akkor is, ez megnehezíthette a jedik dolgát abban, hogy olvassanak benne, igazán kiismerjék és pláne átérezzék a pillanatnyi motivációit.

Palpatine-ról viszont nem tudta, hogy Erőérzékeny, ráadásul benne egyre jobban bízott is. Számára a fiú szerintem majdhogynem nyitott könyv volt. Pontosan tudta, hogy Anakin mikor milyen stádiumban van, az elültetett bogarak mikor csíráznak ki (ez mondjuk képzavar :D) benne igazán és mikor mennyire és hova lehet lépni az ügyben. Kizártnak tartom, hogy akár csak ilyen mértékű kockázatokat vállaljon Palpi (mint az Ep.3 vége felé), ha nem tudja szinte biztosan, hogy sikerrel jár. Elvégre az egész életét mások kiismeréséből és manipulálásából építette fel, miért pont Anakin-nál lenne ez másképp.

 

Abban viszont egyetértek Donáttal, hogy ha valamilyen csoda folytán mégis beüt a krach az irodájában, akkor Windu és Anakin legyőzték volna. Még abban se vagyok biztos, hogy ha Anakin nincs ott vagy semmit nem csinál, akkor az öreg abból a helyzetből lazán visszatáncolt volna. Azért szórta a villámokat rendesen, Windu-t szerintem nem lepte volna meg annyira, hogy még van annyi erő az öregben, hogy támadjon vagy reagáljon a kardcsapásra.

Persze ez az egész azért csak elméleti dolog, mert láttuk, hogy Sidious "kommunikált" Anakin-nal, amikor az a Templomban vívódott. Nyilván érzékelte, hogy a fiú felkerekedett és közelít az irodába, ennek pedig semmi más oka nem lehetett, mint hogy őt megy megmenteni. Épp csak át nem esett a 3 Tanácstag hulláján, végignézte, ahogy Sidious komoly mennyiségű villámot hint Windu-ra, de még így is elhitte, hogy szegény öreg milyen elesett és védtelen. Meg bíróság elé citálta volna, annak ismeretében, hogy ő Palpatine, a dicső politikus és manipulátor. Esély nem volt ott arra, hogy Anakin hagyja meghalni, nemhogy arra, hogy Windu mellé áll és megtámadja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Miért is győzte volna le Anakin és Windu? Anakin jól forgatja a kardot, de érzelmi fennforgásban ez a tulajdonsága igencsak megapad. Ezért vágta le Dooku az egyik végtagját, ezért vágta le Obi-Wan a maradékot. Windut meg akkor ölte volna meg Sidious, amikor csak akarta.

Meg hát ugye, Sidious egy bitang gyenge jószág. Darth Maul és Savage együtt legyőzték, majd legyűrte Talzin is és a végén még Yoda is simán leverte... Ja nem, hoppá, a saját tanítványával és Savage-dzsal játszadozott, Talzin sem volt neki akadály (pedig itt sokan megvannak győződve arról, hogy a nagyanyó a legpengébb Erőhasználó), Yodával is csak bohóckodott többségében. Márpedig Yodához Anakin és Windu együtt sem nagyon ér fel. Az olyan apró kis Erőcsínekről már ne is beszéljünk, amikor több száz fényévről betámadta Yodát és Dookut.

Szóval, Sidioust ti miért is hiszitek annyira gyengének, hogy az érzelmileg zilált Anakin és Windu biztos legyőzte volna? Mert szerintem Windu tíz másodperccel a döntés után így is, úgy is halott lett volna, se Erőben, se párbajban nem volt ellenfele Sidiousnak, Anakin meg úgy megkavarodik az érzelmektől - nem mellesleg, alap skillje, hogy nem öldösi le a szeretteit -, hogy azt se tudná zavarában, hogyan kell a kardot bekapcsolni. :)

 

Anakin biztos nyitott könyv volt Palpatine számára, hiszen lazán tudta, hogy a kölyök elvette Padmét. Bár ehhez nem feltétlen kellett az Erő, hiszen Obi-Wan is tudta ezt. Tulajdonképpen szerintem Anakin és Padmé volt az egyetlen, aki abban hitben éldegélt, hogy házasságuk szupertitkos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na ez az, amiben nem értünk egyet. Windu és Anakin közös kinyírták volna Sidioust.

Szerintem is. Vagy ha akkor nem, esetleg pár év múlva Anakin legyakta volna az öreg lókötőt. A kiválasztottról beszélünk, szóval mindenképpen beteljesítette volna a jóslatot. Sidious Birodalma jó ha 1-2 évet élt volna és nem huszonakárhányat. :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt, szerintem Sidious a földön fekve igencsak vert helyzetben volt. Persze, villámozott volna, azt meg fénykarddal szépen védték volna Windu illetve Anakin, aztán egyszerűen kilökték volna az ablakon és viszlát. Vagy közelítenek felé, és rá verik vissza a villámokat, amitől tovább sül a feje. Tudom, hogy eredetileg nem teljes erőbevetéssel villámozott, de a teljes erőbevetést is vissza tudta volna verni Windu fénykarddal (Yoda kézzel képes rá a Szenátusi emelvényen, fénykarddal szerintem könnyebb), szóval Windu és Anakin közösen ott megölték volna, én ebben biztos vagyok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Meg a lelki tényezőket nehéz így értékelni, mert nem tudjuk milyen állapotban lett volna Anakin, ha mégis úgy dönt, hogy meg akarja ölni Sidious-t. Nyilván ehhez teljesen más lelkiállapot kellett volna, mint ahhoz, ami végül történt. Akkor is zavart és feldúlt lett volna, de attól még nem garantált, hogy ez pont úgy befolyásolta volna, amit Palpi az előnyére tud fordítani.

 

Kérdés, hogy Sidious hogyan reagált volna erre és ő hogyan éli meg az egészet, mert azért ő se volt robot. Teljesen biztos volt abban, hogy Anakin melléáll, valószínűleg őt is megcsavarta volna az a fordulat, hogy aztán mégse, sőt kifejezetten ellene fordul a fiú.

Azért mire elérkezik a Yoda-val vívott párbajhoz, már egy nagyon felerősödött és még az addigiaknál is sokkal magabiztosabb Sidious-t láthatunk. A terve sikerült, még Vader is megvan, a jedik döntő többsége kiirtva, a háborúnak vége, a politikai és a nép általi támogatottság biztosítva. Csak arra kellett figyelni, hogy nehogy Yoda kinyírja, maradjon életben és akkor rövidtávon nem veszíthet. Ráadásul Yoda-ról is sok minden elmondható, csak az nem, hogy bármilyen szempontból nézve is jó állapotban lett volna akkor.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt, szerintem Sidious a földön fekve igencsak vert helyzetben volt. Persze, villámozott volna, azt meg fénykarddal szépen védték volna Windu illetve Anakin, aztán egyszerűen kilökték volna az ablakon és viszlát. Vagy közelítenek felé, és rá verik vissza a villámokat, amitől tovább sül a feje. Tudom, hogy eredetileg nem teljes erőbevetéssel villámozott, de a teljes erőbevetést is vissza tudta volna verni Windu fénykarddal (Yoda kézzel képes rá a Szenátusi emelvényen, fénykarddal szerintem könnyebb), szóval Windu és Anakin közösen ott megölték volna, én ebben biztos vagyok.

 

Én is erre hajlok!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ööööö :?

A villámokkal megsütötte a létfentartó rendszerét, ez okozta aztán a halálát.

 

Szerintem ti túlbecsülitek Windut és Anakin, és baromira lebecsülitek Sidioust. Akivel Yoda sem tudott elbánni, azzal két nála jóval gyengébb figura pláne nem tud.

Vert helyzetben a földön Sidious addig a pár másodpercig volt, amíg eliszkolt négykézláb Windu kardja elől. Addig lett volna ott bárkinek bármire esélye. Amint megfordult, minden esély elszállt.

És ismétlem, Sidiousnak van még ott az ingujjában egy második kard is. Neki két kardja van ám. ;) Röhögve vágta volna le mindkét Jedit. Ugyanolyan sebességgel, mint ahogy levágta azt a másik három majmot, ugyanolyan lazán, ahogy elbánt egykori tanítványával és a kisöccsével, ugyanolyan fensőbbségesen, ahogy felpofozta Talzint. Eleve, az, aki a falhoz vág két Sith Nagyurat minden komolyabb gond nélkül, annak egy Jedi mester és egy Jedi lovag sem komoly kihívás. Meglegyinti a kezét, és Windu már szárnyal. :) Anakint meg még Asajj is tudta fojtogatni, mit tehetne Sidiousszal szemben, aki Dooku nyakát szorongatta fényévekről?

Hiába volt Anakin a kiválasztott, Erőben sosem ért fel Sidioushoz vagy Yodához. Erről legkésőbb akkor meggyőződhetünk, amikor még akkora Erőlökést sem tud kivitelezni, amit Obi-Wan ne tudna visszatartani. Márpedig Yoda szavai alapján Obi-Wan fasorban sincs Sidiousszal szemben. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ti túlbecsülitek Windut és Anakin, és baromira lebecsülitek Sidioust. Akivel Yoda sem tudott elbánni, azzal két nála jóval gyengébb figura pláne nem tud.

Nem biztos, hogy ilyen egyszerű ez. Sokszor láttuk már, hogy nem papírforma szerint mentek a dolgok. ;)

 

És ismétlem, Sidiousnak van még ott az ingujjában egy második kard is. Neki két kardja van ám. ;)

Ez mennyire biztos amúgy? Az oké, hogy két kardja is van, de úgy nyomta végig azt az egész párbajt, hogy közben az ingujjában valahogy ott volt egy másik fénykard? Nekem ez elég furcsának tűnik. Yoda-nál előkerül a másik kard, de nem vagyok róla meggyőződve, hogy az irodában mindkettő nála volt, csak az egyiket így dugdosta végig. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez mennyire biztos amúgy? Az oké, hogy két kardja is van, de úgy nyomta végig azt az egész párbajt, hogy közben az ingujjában valahogy ott volt egy másik fénykard? Nekem ez elég furcsának tűnik. Yoda-nál előkerül a másik kard, de nem vagyok róla meggyőződve, hogy az irodában mindkettő nála volt, csak az egyiket így dugdosta végig. :)

Úgy nagyjából száz és kétszáz százalék között van a biztossági szinten. Nem csak azért, mert a TCW egyértelművé tette, hogy két kardot forgat, hanem azért is, mert totálisan hülyeség lenne, ha a második a legkritikusabb párbajban nem lenne nála. Mert hát mire jó két kard, ha az egyiket magadnál, a másikat meg máshol tartod? Egy ilyen mütyür kard nem zavarja a mozgásban - évtizedek óta ott tárolja, miért kezdené most zavarni? -, és nem árt, ha abban a párbajban, amire egész életedben készültél, amiben egymagad szállsz szembe a Jedi Tanács tagjaival, kéznél van mindkettő.

Palpatine-nál eleve az az egész harc egy bazinagy színjáték. Játszik Anakin és játszik Windu előtt - sőt, utóbbival még játszadozik is. De a megtévesztésnek részei a tartalékok. Minek fedje fel mindkét kardot, ha eggyel is boldogul, így a második meglepetésként még mindig előrántható. Ezért is nagy májer az öreg és ezért is szomorú, hogy Anakin beveszi a "gyenge vagyok, fegyvertelen" dumát. Sidious annyira nem volt abban a jelenetben fegyvertelen, mint a Lázadók támadásakor a II. Halálcsillag.

 

Sidious hány kardot hord az ingujjában? :lol:

Mint tudjuk, kettőt. ;) Nagy bűvész az öreg. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De Luke valószínűleg nem tartotta titokban, hogy az apja, Darth Vader hogyan halt meg, és hogy egykor Anakin Skywalker volt. Anakin pedig igencsak híres Jedi lovag hírében állt, így nem lehetett nehéz utána nézni a klón háborúk hősének. Még Kylo is jól tudja, hogy Vader egykor Anakin volt.

Vader múltjáról a mustafari párbajtól az endori csatáig nem tudhattak sokan. Azután lazán kiderülhetett már, hogy ki volt ő, hiszen nincs értelme a titkot fenntartani. És pláne nem a jó oldal követői fognak kételkedni Luke szavában. Ben is úgy nőhetett fel, hogy tudta, kivé lett Anakin. Nyilván nem fogják megbocsátani neki a tetteit, de ekkor az ep7 idejében valószínűleg már távolról sem olyan rejtélyes alak, mint az ep4-ben volt. Anakin megítélése valószínűleg ugyanolyan, mint Dookué.

Igen, csak kérdés, hogy a közvélemény mennyire díjazhatta az igazságot. Azt, hogy Vader volt egykor Anakin Skywalker, Luke a fia, majd az öreg megtért és hősként halt meg. Egyáltalán elhitték-e. A coruscant-i Jedi Templomban meg lehet még a felvétel (ahogyan ezt a napokban fel is vetettétek), amin Anakin látszik a mészárlásnál, ez bizonyíték erejű, csak hát tipikusak nem egy olyan emlék, amit az ember szívesen mutogat. Ha Luke elég bátor volt, akkor belevághatott az igazság terjesztésébe, de én nem vennék rá mérget, hogy nem ütközött ellenállásba vagy kételkedésbe.

 

De ha el is hitték neki, akkor se garancia Vader sokkal jobb megítélésére. Nem tudjuk hogyan értékelik a klónháborút és a Régi Köztársaságot, elvégre az alapozta meg a Birodalmat és Sidious hatalmát. Minden teljesen legálisan történt, Anakin meg aztán pláne szimpatizált Palpatine minden lépésével és a háborúval. Felfoghatjuk az egészet úgy is, hogy Palpi komoly támogatottsággal a háta mögött alakította át a demokráciát diktatúrává és ebben a klónok és a Szenátus is a segítségére volt. A jedik meg addig amíg ellene nem fordultak, de Anakin épp akkor választott oldalt és állt az uralkodó mellé.

Szóval azért a még jó oldalon harcoló Anakin se tűnhet annyira pozitív hősnek, főleg a történelem homályos szemüvegén visszapillantva. Pláne, hogy az se lett nagy dobra verve, hogy igazából Palpi sith és jól megvezetett mindenkit, ő robbantotta ki a háborút stb.. Ezt megint csak nagyon kevesen tudták és ezt is Luke-nak kellett hirdetnie meg összeraknia és elhitetni a többiekkel. Na meg Anakin már jediként se volt szent, erkölcsileg meg aztán pláne nem. A hősiessége a háborúban mutatkozott meg igazán, de az az előbb fejtegetett okokból kifolyólag nem biztos, hogy sokat lendített a helyzetén.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Eleve ott megbicsaklik nálam, hogy miért kételkednének benne a barátai, akikkel együtt harcolta végig a polgárháborút. Most te komolyan elhiszed, hogy ha Luke azt mondja Leiának vagy Hannak, hogy Vader megmentette az életét, Han és Leia így reagál: hazudsz, paraszt, elmész a pi... ba. Luke Jedi lovag, a yavini csata hőse, az Uralkodó és Darth Vader legyőzője. Hogy a búsborongós mackó fütyijébe kételkedhetnének a szavában? Akkor a jók nem jók, hanem egy rakat idióta. Szerintem mindaz után amit Luke elért és amit képviselt, semmi alapja arra senkinek, hogy kételkedjenek a szavában. Legalábbis a jók oldalán. Se Leiának, se Hannak, se Mon Mothmának, se Ackbarnak, se Wedge-nek, se Wicketnek, se kicsi Yub-Yubnak, se az endori odvas fáknak. :) A mesékben a hősök szavát nem szokás kétségbe vonni.

Hogy Anakin megítélése ezután nem lett pozitív az más lapra tartozik, de hogy nem hiszik el, az nonszensz. Mert biztos Luke Skywalker hazudik. Miért is? Mi alapja lenne egyáltalán Luke-nak hazudni erről.

Elmondja az igazat az apjáról. A színtiszta igazat. Azt, hogy egykor hős volt, hogy aztán egy mocskos áruló lett, hogy egy tetves gyerekgyilkos, hogy egy szemét népirtó, és hogy a végén volt még benne annyi gerinc, hogy lehajítsa a még nála is rosszabb Uralkodót a mélybe. Ennyi. Még hősnek sem kell beállítani, mert rohadtul nem volt az. Amíg át nem állt, addig igen, de onnantól kezdve csak egy szörnyeteg, aki élete végén még tett valami jót. De ennél többnek nem kell Luke történetében szerepelnie. Nem kell magasztalnia, győzködnie az embereket, csak elmondani, ami történt.

Senkinek nem kell Vadert jobb embernek gondolnia. De, hogy nem hisznek Luke-nak, pláne nem a barátai és harcostársai, az nonszensz.

 

Palpatine átverését, cselszövését és Sith mivoltát meg nem csak Luke-nak kellett hirdetnie, ezt hirdetnie kellett az egész új Köztársaságnak, de nagyjából már a Lázadás kezdete óta propagálniuk kellett ezt. De eleve, ez megint olyan dolog, hogy miért kéne Luke-nak bizonygatnia mindezt a Lázadók előtt, amikor ott volt ő, mint élő példa, hogy az Uralkodó hazudott a Jedikről - nem utolsó sorban, nehogy már a Lázadók ne tudják, miféle genyláda az Uralkodó -, meg ott van most már Ahsoka, Ezra és Kanan is.

Ha pedig a Lázadók is elfogadják - márpedig elfogadták, különben nem lázadnának -, akkor miért kéne Luke-nak egyedül hirdetnie az igét? Az egész Szövetség, az új Köztársaság későbbi vezetése áll mögötte. Na nehogy már ezzel ne tudná eladni az igazságot az apjáról. Pláne úgy, hogy R2 meg az egész Star Wars Sagát jegyzi a memóriájában, a Jedi Templomban is vannak bizonyítékok, valószínűleg a Birodalomban is maradtak fenn árulkodó dolgok, és azért még élhetnek olyanok, akik találkoztak is anno Anakin Skywalkerrel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Elbeszélünk egymás mellett, úgyhogy szerintem nem érdemes ezt tovább feszegetni. ;)

 

Ami a lényeg, hogy Anakin-nak nagyon ellentmondásos megítélése lehet az univerzumban, sőt, lehet nem is ellentmondásos, mert szinte mindenki egyetért abban, hogy egy gonosz és sötét figura. Luke biztos kivétel, de Leia és Han már egyáltalán nem biztos. Kylo meg egyértelmű, hogy nem. A Skywalker családtól távolabb állók döntő többsége pedig valószínűleg szintén nem pozitív történelmi személyiségként tekint rá.

 

Igazából ha az Ep.6 nem egy olyan meseszerű, fekete-fehér és egyszerű világban játszódna, mint az OT, akkor én erősen kíváncsi lennék arra, hogy Anakin mennyire is "tért meg" valójában, mennyivel is lett jobb ember. Ugyanis az oké, hogy a fiát megmentve megölte az uralkodót és elismerte, hogy Luke-nak igaza volt, de ez egy személyes dolog. Nyilván sok korábbi döntését megbánta, de vajon eleget-e, vajon ténylegesen mennyire változott meg a világlátása és a személyisége.

Erőszellemként látjuk Anakin-t, de azért ő korábban se volt egy pozitív figura. Lehet csűrni-csavarni a dolgokat, de már jediként is megvoltak a jellemhibái és már akkor is problémás ember volt. Nyilván nem volt annyira gonosz, mint később Vader-ként, de már akkor is ott volt benne ez a vonulat. Pl. mindennél és mindenkinél erősebb akart lenni, uralni a galaxist, diktatúrát akart, Palpatine politikai nézeteivel egyetértett stb.. Korántsem magától értetődő, hogy a fia megmentése ezeknek a tulajdonságainak a jobbá fordulását is jelenti.

Leegyszerűsítve a dolgot, ha Luke-nak sikerült "visszahozni" Anakin Skywalker-t, akkor az sokkal jobb, mint Vader, de sokkal rosszabb, mint ahogy azt a 6 vége sugallja vagy maga Luke elképzeli. Én legalábbis úgy érzem, hogy a 6 vége úgy van felépítve, hogy Anakin belátja a hibáit, elfordul a korábbi sötét jellemzőitől és egy pozitív hőssé avanzsál, ami korábban igazából soha nem volt. Luke a régi hős útjára állítaná vissza az apját, de ha anno találkozhatott volna a jedi Anakin-nal, akkor szerintem nem lettek volna túl jóban és egyáltalán nem jó embernek látta volna.

 

De ha Erőszellemként visszatér, akkor csak pozitív szerepben tudjuk elképzelni. Így jön ki az OT szellemisége és dramaturgiája, noha in-universe ez nincs annyira megalapozva. Félreértés ne essék, én is szívesebben fogadnék egy pozitív Anakin-t a ST-ban, amúgy az OT szembeköpése lenne az egész. Ugyanakkor nagyon érdekes lenne, ha kiderülne, hogy Anakin pl. továbbra is elutasítja a demokráciát, sok sötét dolgot még mindig célravezetőbbnek és megengedhetőnek tart és hasonlók. Elvitatkozhatna Yoda-val és Obi-Wan-nal azon, hogy most akkor kinek miben is lehet igaza. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igazából ha az Ep.6 nem egy olyan meseszerű, fekete-fehér és egyszerű világban játszódna, mint az OT, akkor én erősen kíváncsi lennék arra, hogy Anakin mennyire is "tért meg" valójában, mennyivel is lett jobb ember. Ugyanis az oké, hogy a fiát megmentve megölte az uralkodót és elismerte, hogy Luke-nak igaza volt, de ez egy személyes dolog. Nyilván sok korábbi döntését megbánta, de vajon eleget-e, vajon ténylegesen mennyire változott meg a világlátása és a személyisége.

Erőszellemként látjuk Anakin-t, de azért ő korábban se volt egy pozitív figura. Lehet csűrni-csavarni a dolgokat, de már jediként is megvoltak a jellemhibái és már akkor is problémás ember volt. Nyilván nem volt annyira gonosz, mint később Vader-ként, de már akkor is ott volt benne ez a vonulat. Pl. mindennél és mindenkinél erősebb akart lenni, uralni a galaxist, diktatúrát akart, Palpatine politikai nézeteivel egyetértett stb.. Korántsem magától értetődő, hogy a fia megmentése ezeknek a tulajdonságainak a jobbá fordulását is jelenti.

Leegyszerűsítve a dolgot, ha Luke-nak sikerült "visszahozni" Anakin Skywalker-t, akkor az sokkal jobb, mint Vader, de sokkal rosszabb, mint ahogy azt a 6 vége sugallja vagy maga Luke elképzeli. Én legalábbis úgy érzem, hogy a 6 vége úgy van felépítve, hogy Anakin belátja a hibáit, elfordul a korábbi sötét jellemzőitől és egy pozitív hőssé avanzsál, ami korábban igazából soha nem volt. Luke a régi hős útjára állítaná vissza az apját, de ha anno találkozhatott volna a jedi Anakin-nal, akkor szerintem nem lettek volna túl jóban és egyáltalán nem jó embernek látta volna.

 

De ha Erőszellemként visszatér, akkor csak pozitív szerepben tudjuk elképzelni. Így jön ki az OT szellemisége és dramaturgiája, noha in-universe ez nincs annyira megalapozva. Félreértés ne essék, én is szívesebben fogadnék egy pozitív Anakin-t a ST-ban, amúgy az OT szembeköpése lenne az egész. Ugyanakkor nagyon érdekes lenne, ha kiderülne, hogy Anakin pl. továbbra is elutasítja a demokráciát, sok sötét dolgot még mindig célravezetőbbnek és megengedhetőnek tart és hasonlók. Elvitatkozhatna Yoda-val és Obi-Wan-nal azon, hogy most akkor kinek miben is lehet igaza. :D

Szerintem Anakin alapvetően jó ember volt, de jellemhibákkal, amiből a sötét oldal sarjadni tudott az esetében. Jó ember volt, ezt láthatjuk az Episode I-ben, amikor teljesen önzetlenül segít másoknak, és helyén van a szíve. Hasonlót láthatunk akkor is, amikor a 3. részben segíteni akar a klón (!) társainak, amikor azok az űrcsatában veszélyben vannak. Alapvetően szerintem egy jó szívű ember, akinek viszont megvan az a hibája, hogy mindenkit meg akar menteni, így ragaszkodó típus, nehezen tudja elengedni azokat, akik vele vannak, és amikor muszáj, nem tudja kontrollálni az érzéseit.

 

Hogy a hatalommánia ebből fakad-e (tehát hogy meg akar menteni mindenkit, amihez hatalom kell, tudás), azt nem tudom, talán nem, hiszen Padménak már az EpII appartmantjában azt fejtegeti, hogy erősebb Obi-wannál, túlszárnyalja, és az nem engedi továbblépni. Ebből én arra következtetek, hogy az ambíció, a törtetés mánia már korábban megvolt benne, ez egy hibája.

 

De visszatérve az EpVI-ra, én ezt mindig úgy éltem meg, hogy Anakin nem csupán a fiával kapcsolatban látja be, hogy igaza volt, hanem sok olyan gondolat, amit korábban elnyomott magában Vaderként (pl. Az Uralkodó átverte, kihasználta, legyilkoltatta a galaxis felét, hogy hatalomra jusson, és ez nem összeegyeztethető azzal a képpel, amit felfestett a Jedikről az EpIII-ban, stb.) a végső döntéskor/követően felszínre tört, és végre eljuttatták olyan gondolatokig, minthogy nem az a lényeg, hogy Ő milyen erős lesz, és milyen hatalomra tesz szert, hanem hogy kiálljon a szeretteiért, megvédje a családját úgy, ahogy korábban nem tudta, és ölje meg azt, aki kihasználta és sötétségbe taszította a galaxist. Így Anakin félre tudta tenni a korábbi önzőségét, félelmét és a sötét oldali kötődését azért, hogy feláldozza magát a szerettéért.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Mert hát Darth Vader mégiscsak Darth Vader. Ez a film megadná a lehetőséget, hogy Vader félelmetesebb és kegyetlenebb lehessen mint valaha. Ez olyan ziccer amit nem lehet kihagyni...

A Rogue One topikból áthozva (nem igazán tudtam máshova írni):

 

Azért vele nagyon vigyázni kell. Sokaknak ő az ultimate gonosz és a SW legnagyobb karaktere, anno brutálisan nagyot üthetett, de én (aki jóval később láttam csak az OT-t és a PT után) például már nem voltam annyira lenyűgözve tőle. A hangulata és a miliő, ami körülvette, valóban dermesztően jó, de a megmozdulásai alapján nekem mindig is amolyan "nagyobb a füstje, mint a lángja" figura volt. De mindegy is, az OT-ban úgy tevékenykedik és harcol, ahogy, ezt a ST már nem bolygatja.

Arra viszont már nagyon kíváncsi leszek, hogy a Rebels-ben hogyan oldják meg a dolgot, pláne ha Ahsoka-val szembekerül. Nyilván dominálnia kell, különben erősen sérülne a nimbusza, viszont nem bocsátkozhat különösebben látványos fénykardpárbajba, mert az meg az OT-ban látottakhoz képest lenne túl erős kontraszt. Nyilván az Erőhasználattal fog sikerre jutni, de itt se vihetik túlzásba a dolgokat. Mindez a Rogue One-ra is igaz, sőt hatványozottan, hisz mégiscsak egy élőszereplős filmről van szó.

 

Nagyon örülnék neki, ha feltűnne a R1-ban, de inkább ne kapjon túl nagy szerepet. Már önmagában a megjelenése is nagyot üthet, talán jobb lenne ha ebben (és néhány húzásában) ki is merülne a szerepe. Így elkerülnék a fenti problémát is, ill. azt, hogy túlságosan elvigye a show-t.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.