Ugrás a kommentre

Filmek


Bomarr

Ajánlott hozzászólás

Olvasgatom, hogy próbáljátok összerakni az éves listátokat. Nos, hadd ajánljak valamit, ami nálam megnyerte az idei "versenyt", s talán a ti listátokat is befolyásolná... :)

 

Nem spoileres, csak hosszú.

 

 

A lehetetlen

 

 

 

„Del Toro aktív producerkedése mellett a rendező első filmje borzongatóan jól sikerült - várom a következőt, tisztelt Bayona úr!”

– nos, tudom, nem szép dolog magamtól idézni, de ezt nem hagyhattam ki. 4 évvel ezelőtt írtam e sorokat, az Árvaház kapcsán, s azóta én már el is felejtettem Juan Antonio Bayona nevét…

 

Ám ezután már biztos nem fogom. A fiatalember második nagyfilmje ugyanis éppoly zseniális lett, mint az első, csak teljesen más témában és stílusban. Az Árvaház horror jellege után most egy katasztrófafilm ízesítésű családi drámát láthatunk, ami ugyanúgy az anya karakterére fókuszál, ám - az egész mozi egyik legnagyobb erényére – nem a megszokott hollywoodi módon… Bayona még nem qrvult el: A lehetelen pont attól lett ugyanis kivételesen jó mozi, hogy spanyol. Igaz, hollywoodi sztárokat vonultat fel, de a lényege, a forgatókönyv pont azoktól az amerikai sallangoktól mentes, amik oly gyakran képesek padlóra tenni egy tengerentúli produkciót…

 

2004 karácsony másnapja. Még élénken él emlékeimben a döbbenet, amit az indonéziai földrengés által kiváltott cunami pusztításának látványa okozott. Még élnek az emlékeimben a legutóbbi, japán kataklizma képei, s ugyanúgy él emlékeimben az Azután című film első húsz perce, ami már kicsi bepillantást engedett abba az iszonyatba, amit akkor az emberek átélhettek. A 300.000 áldozatot követelő szökőár valódi erejét a kényelmes szobából ugyanakkor baromi nehéz elképzelni, ráadásul túl közeli és túl valós az esemény ahhoz, hogy fájó sebek felszakítása nélkül hiteles filmet lehessen forgatni róla. A hitelességen van a hangsúly, hisz a készítők hajlamosak mindenféle eszközzel kiszínezni a valóságot, élvezhetőbbé tenni egy katasztrófafilmet – hogy a végére csak nyomaiban emlékeztessen a tragikus eseményekre (számomra a világ legsikeresebb filmje is ilyen). No, erre írtam azt, hogy a Lehetetlen más…

 

Egyrészt nem is katasztrófafilm. Bár a tízedik perctől, mikor jön a víz, brutálisan erős képsorokban mutatja be a tragédiát, de mégis megmarad egy családi drámának, ahol a cunami csak maga a háttér. Egy olyan családi drámának, ahol nem kell a fejünket fogni: nem, itt nem egy széthulló, válófélben lévő családot szakít el egymástól a természet – made in USA -, hanem egy igazi, egymást szerető, háromgyerekes család válik ketté: a sztori tehát az apuka lehetetlen harca, hogy megtalálja eltűnt feleségét és gyerekét. Valós alapokon nyugvó történet, ahol az út vérrel és szenvedéssel, kétségbeeséssel és reménnyel van kikövezve, közben pedig a kicsorduló érzelemtől néha biza’ könnybe lábad az oly keménynek hitt férfiszív is.

 

Túl sok akciót és csúcsra járatott érzelmi szitut mégse várjunk – az az egy épp elég bele -, inkább a mindennapos/perces szenvedéseké a főszerep. A valóság borzalma és fájdalma rendesen átjön a képernyőn, ahogy pl. Maria (Naomi Watts) és fia kijön először a vízből, ahogy a fára mászik, de leginkább a kórházi részben. Míg az érdekes történetvezetés szerint Henry (Ewan Mc Gregor) szála bekapcsolódik a történetbe, addig az együttérzés, a fájdalom és a reményvesztettség mély bugyrait éljük meg, olyannyira, hogy már ettől is emlékezetes lehetne a film. A keresés, annak minden izgalma, az elszakadáson belüli elszakadás külön tragédiája már csak hab a tortán, a kórházas nagyjelenetet, mikor Lucas (Tom Holland) futkos az épületben, meg egyszerűen zsebkendő után kiált. Zseniális, tipikus filmes eszközöket felvonultató jelenetsor, amire talán a legjobban rá lehet húzni az amerikai jelzőt. De még ez is jócskán visszafogottabb terjedelemben, mint máshol lenne, ráadásul a végkifejlet még hátra volt. S bármennyire is úgy lett vége, ahogy vége lett – szerintem ütősebb lett volna egy még drámaibb finálé -, igazán jól nem érezhetjük magunkat. Mert a repülőből mutatott záró képsorok a letarolt pálmafarengeteggel emlékeztetnek arra, hogy nem csak ez a család volt ott, s nem csak ez a család szenvedett rengeteget… Sőt…

 

A technikai megvalósítás első osztályú. A cunami képei, az egész katasztrófa hibátlan: a gyors vágások illenek a filmhez, jótékonyan takarnak is, ámde mégsem érezni őket zavarónak. Azt a káoszt, ami ott volt, remekül érzékeltetik. A színészek iszonyat erősek, Naomi Watts Oscar jelölése megalapozott – cicistől, lyukas tüdőstől, vért hányva, mindenhogy. McGregor szokás szerint nagyszerű, de nekem mégiscsak Tom Holland, a legidősebb srác játéka tetszett a legjobban. A kölök sokra viheti még. A 30 millió USD gyártási költség ugyanakkor nem kevés, bízom benne, hogy a mozi idővel lemezen fog akkora kultuszstátuszba emelkedni, hogy nyereséget termeljen a készítőknek. Mert megérdemlik.

 

Érzelmileg tán csak a Hotel Ruanda volt rám ekkora hatással, pedig az sem volt akkor agyonreklámozva, s ez sem. Nem is értem, miért nem kapott ez nagyobb publicitást,ha nincs egy erős baráti ajánlás, lehet, kihagytam volna ezt a filmet. Remélem, Bayona úr következő mozijára nem kell újabb négy évet várni.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is láttam, szerintem nagyon jó film. :) Ám a listám sorrendjét így sem befolyásolta.

 

 

Néhol nem éreztem elég valósághűnek. Főleg arra gondolok, amikor a nő és a gyereke sodródnak az árral, de közben egy holttestet és túlélőt stb. sem látni, mintha azon a környéken csak ők lettek volna emberek. Viszont a film remekül jelenítette meg később a katasztrófa utáni zűrzavart (kórházak zsúfoltsága, adminisztráció, rohangálás össze-vissza stb.)

 

Másrészt valós történetet mesél el, csak azt nem értem, hogy a szóban forgó családot miért kellett spanyolról angol nemzetiségűre cserélni...

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is láttam, szerintem nagyon jó film. :) Ám a listám sorrendjét így sem befolyásolta.

 

 

Néhol nem éreztem elég valósághűnek. Főleg arra gondolok, amikor a nő és a gyereke sodródnak az árral, de közben egy holttestet és túlélőt stb. sem látni, mintha azon a környéken csak ők lettek volna emberek. Viszont a film remekül jelenítette meg később a katasztrófa utáni zűrzavart (kórházak zsúfoltsága, adminisztráció, rohangálás össze-vissza stb.)

 

Másrészt valós történetet mesél el, csak azt nem értem, hogy a szóban forgó családot miért kellett spanyolról angol nemzetiségűre cserélni...

 

 

 

 

 

 

Na, ja képzeld el: ha nem cserélik amerikaiakra őket, még kisebb hírverést kap a mozi. Így is alig tudnak róla az emberek...

 

A cunami képsoraira már nem emlékszem pontosan, de úgy rémlik, hogy voltak halottak a vízben, no meg ott volt a kissrác is, akit megtaláltak. Ez engem nem zavart, úgy voltam vele, hogy a nőre és a gyerekére kell fókuszálni, a háttér nem olyan fontos.

 

Szerkesztve: - R2-D2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Die Hard 5 : Moszkvai küldetés filmet még nem láttam idén... :(

 

Nagy veszteség, hogy kihagytam? :hmm:

Nem! Úgy látom, ebben igen egyöntetű a fórum véleménye :)

 

Egy magyarnak talán csak azért lehet érdemes megnézni, hogy felfedezze a budapesti helyszíneket (valamint engem, mert fél másodpercre látszik a fejem az egyik tömegjelenetben :yeah: )

Maximum azért. Erről pedig kérünk egy képet :P Nehéz felfedezni ugyanis :hehe:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A 4. is jó volt szvsz.

Szerintem is. Viszont az ötödikre nem vitt még rá a lélek. Annyi rosszat hallottam már róla, hogy szerintem megmarad az olyan kultikus "sohaabüdöséletbenmegnemnézem" filmek sorában, mint a Sárkányszív 2.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A hobbit: Smaug pusztasága

 

Nagyon tetszett, engem semmi sem zökkentett ki a lendületből (utalva a pár nappal ezelőtti spoiler vitára), még az sem, hogy a gyerekek azért közben kérdezgettek ezt-azt, annyira élveztem az egészet. :) Nem volt üresjárat, izgalmas és kalandos volt az egész film, tele jó poénokkal. A legjobb jelenlettel kapcsolatban osztom Nute véleményét, miszerint

Gandalf és Szauron találkozása a film egyik csúcspontja, és nálam megkapta ezt titulust is. Egyébként is az, ahogy felépítik, hogyan nyeri vissza fokozatosan az erejét Szauron, minden dícséretet megérdemel.

Annak idején amikor A Gyűrűk Ura regény elolvasása után elolvastam A hobbitot is, nekem óriási volt a szakadék a két könyv stílusa, világa között, attól eltekintve, hogy abban találja meg Bilbo a Gyűrűt, nem éreztem igazán előzménynek. Egy jó kis gyerekkönyv volt, semmi más, újraolvasni sem volt különösebben kedvem soha.

Eza film viszont igazi GYU előzmény, ráadásul sokkal kisebb pátosszal (ami jót tesz neki, bár én a pátosszal együtt szeretem a GYU filmeket), ami miatt lazább, könnyedebb, kalandosabb, ami nagyon jól áll neki. :) Jó húzás, hogy ezt a trilógiát más hangulatúra kreálták, és úgy sikerült kiszedni a gyerekmese kategóriából, hogy a gyerekek még nagyon élvezik (ezt most tapasztaltam), miközben a GYU-világban jártas felnőtteknek is teljes értékű élményt jelent. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ma még egyzser (és utoljára) végigszenvedtem az idei Wolverine-t, és van egy rész amit már első nézésre se értettem - bár akkor ráfogtam a másnaposság okozta figyelemhiányra - és most sem értem:

Minek kellett ez az egész "a kiscsaj lesz az örökös, és nem az apja, erre az apa meg akarja öletni a kiscsajt a Yakuzával" szál? Az öreg simán ráuszíthatta volna Loganre a ninja sereget, amint az visszautasította a kérést, hisz tudjuk, hogy csak egy mérgezett nyílvessző kell a leterítéshez. Így a film cselekményének 80%-a teljesen felesleges.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt most nagyon nem értem, mert abban a formában, ahogy vázoltad, nem szerepel a dolog a filmben.

 

A csajt, Marikót a nagyapja, Ichirō elrabolni akarja, nem megölni. Az apja, Shingen akarja megölni, mert hiába falazott Ichirōnak, amikor az a cég pénzét hiába költötte (és fogta a Shingenre a hiányt), végül nem ő kapta a céget meg. Ezért akarta megölni a lányát, hogy megkapja a céget, amire vágyott. Neki semmi köze Ichirō terveihez, és pláne neki nincsenek nindzsái, neki Yakuzája van, egész pontosan, ő a Yakuza főnöke. Ichirō meg azért akarja Marikót a cég élére, mert tőle könnyen visszavehette volna (legalábbis elképzelései szerint), míg Shingen az egész Yakuzával védelmezte volna. A film 80%-ban Shingen az apja hajtotta Loganéket, nem Ichirō. Ő szépen elvolt a szamuráj cuccban, amíg megerősödött, illetve amíg Logan legyengül annyira, hogy eltudják fogni. Csak pechükre, Farkas kománk kiszedte magából a kütyüt.

A mérgezett nyíl meg csak lelassítja Farkast, de mint kiderült, az sem sokat ért, mert kellett mellé még vagy harminc másik nyíl.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Wolverine

 

De szerintem ez az egész álhalál felesleges, hisz az öreg ráuszíthatta volna a seregét Loganre, miután az visszautasította az erejének átadását (mondjuk másnap, amikor viszik Logant a repülőgéphez, simán rajtaüthettek volna, hisz addigra már a szonda is eléggé legyengítette volna). A temetéssel csak megkockáztatta, hogy Logan esetleg meghal - ok, nem biztos, hogy a fiától ilyen gyors lépésre számított. De amúgy mi volt a terve? Eljátssza a halálát, majd külön-külön begyűjti Logant és a csajt?

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó, igen, egyik sem a sziklaszilárd logikáról híres, de a többi legalább el tudott annyira szórakoztatni, hogy film közben ne ilyesmiken kattogjon az agyam (mondjuk a kronológiával nagyjából tisztában vagyok), ez viszont pfff... Inkább ezerszer az Origins, mint még egyszer ez

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Még engem is meglepett, de nagyon tetszett a Hobbit 2. Alig vettem észre, hogy majd 3 órás, és az ilyen filmek az igazán jók. Az első nagyon nem tetszett, langyi volt, sokszor értelmetlen és átvette jelenetekkel, persze a látvány elsőrangú volt ott is, itt történetek már a dolgok rendesen. Akció minden mennyiség, Szmaug iszonyú jó lett, pedig a trailer alapján nem tetszett. Szóval számomra kellemes csalódás volt. Nem azt mondom, hogy egy gyűrűk ura 1 szint, de ez már kezdi megközelíteni. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pedig engem többen is beparáztattak, hogy milyen rossz lett. :) Senkire sem szabad hallgatni, nem győzöm megtanulni. Egyébként én is megnézem másodjára moziban majd később, ezúttal szerintem feliratosan.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.