Ugrás a kommentre

Rey, az utolsó/első Jedi


Rey feléleszti a Jedi rendet?  

44 felhasználó szavazott

  1. 1. Rey feléleszti a Jedi rendet?

    • Igen - ott folytatja ahol Luke abbahagyta
    • Igen - visszatér a jedi eszme gyökereihez, és új alapokon nyugvó rendet alakít ki
    • Nem


Ajánlott hozzászólás

  • 3 héttel később...

Nem tudom Ti hogy vagytok vele, de nekem ahogy telik az idő, egyre jobban tetszik Rey Palpatine mivolta. Valahogy külön ízt és iróniát ad az egész történetnek. Főleg amikor nézem az utolsó képsorokat.

 

Palpatine a hatalmát nagyban építette a Skywalkerekre, és a folytatásban is elég sok időt töltött azzal, hogy Bent megrontsa. Megint nagyon sok dologban sikerült bosszút állnia, csakúgy mint anno az EPIII-ban.  Ezúttal is belülről bomlasztotta a Skywalker famíliát, hisz tisztában volt gyengeségeikkel. Még úgy is meg tudta tenni ezt, hogy csak egy nyamvadt klón testben sínylődött. De Snoke bőrébe bújva megoldotta (istenem micsoda fantasztikus jelenet az, amikor az Exegolon a Snoke klón darabkák lebegnek a petri csőben :D)! Ben nem kis pusztítást vitt végbe a hatására, Luke, Han és Leia is meghaltak. De ennek ellenére mégis elpusztult a vén rohadék de most már véglegesen! A sors hatalmas fintora, hogy ezt a cselekedetet a saját vére vitte véghez, egy olyan ember, akiről valószínűleg sose hitte volna, hogy a veszte lesz (persze valamilyen szinten tartott tőle, ezért is akarta megöletni). Ez a film megmutatta, hogy a sith tegyen bármit is, nem tud győzni, és a világos oldal végül is erősebb, a jó mindig győzedelmeskedik.

 

Ebben természetesen kulcsszerepet játszott Rey, akit épp azok a Skywalkerek vettek szárnyuk alá, akiket már annyiszor megnyomorított Palpatine. És ez a dolog szépsége! A vén lókötő megint azt akarta eljátszani Bennel mint anno Anakinnal, persze kicsit finomítva a módszerein, de közben nem vette észre, hogy a másik oldal pont ugyanúgy csábítgatja az ő leszármazottját, és gyakorlatilag az ő módszerével ássa a végső sírját.

Luke beszélgetése Rey-el az Ahch-To-n felteszi a pontot az i-re. Amikor arról beszél a szellem, hogy nem a vér határozza meg kik is vagyunk, abban pontosan benne van az ő élete, sorsa. Anno lehetett volna belőle is tömeggyilkos ha csak azt nézzük, hogy Darth Vader fia. A vér nem minden, és ezt ha valaki, hát Luke pontosan tudta. 

 

A nagy galaktikus sakkjátszma, ami cirka 60 éve tartott, véget ért. A film vége Rey Palpatine-al a jó oldalon, és a Skywalker szellemekkel elárulja ki diadalmaskodott.

 

Ezért érte meg számomra Rey-ből "valakit" csinálni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Nem tudom Ti hogy vagytok vele, de nekem ahogy telik az idő, egyre jobban tetszik Rey Palpatine mivolta. Valahogy külön ízt és iróniát ad az egész történetnek. Főleg amikor nézem az utolsó képsorokat.

Az igaz, hogy külön ízt ad neki, de számomra nem lett azóta se szimpatikusabb, mint korábban.

 

Én ezzel továbbra is úgy vagyok, hogy inkább érzem önismétlőnek így a ST egyik fő tanulságát. Az tény és való, hogy noha Luke-nál is lényeges elem volt, hogy ő Vader fia, mégsem áll át, végig a jó oldalon marad, a történetben nem ez volt igazán hangsúlyozva. A narratíva sokkal inkább arra volt kihegyezve, hogy a már reménytelennek tűnő Vader, akit elvileg végleg elnyelt a sötétség, mégis megmenthető.

Luke átállása kapcsán is sokkal fontosabb tényező volt, hogy a két sith hogyan akarja egymást kigolyózni a hatalomból és megszerezni magának az erős új tanítványt, mintsem az, hogy Luke-nak Skywalkerként sorsszerű lenne az átállása.

Olyannyira nem foglalkozott ezzel a film, hogy a másik Skywalkerről egészen a sztori végéig meg sem tudjuk, hogy maga is Vader lánya. Az OT teljes sztorija nem vetette ezt fel, nem érdekelte, Laia-nál fel se merült, hogy megérintené a sötét oldal.

 

De valójában a ST se nagyon foglalkozik ezzel. Rey-nél sem az a kérdés, hogy most akkor a származása olyan szempontból meghatározza-e a sorsát, hogy gonosz vagy jó lesz-e. A sötét oldal is csak a 9-ben merül fel ilyen kontextusban, addig leginkább Kylo miatt lengi körül, illetve mert sóvárog az igazság kiderítésére.

Lényeg, ami lényeg, nekem a ST-ban jobban tetszett volna egy olyan mondanivaló, hogy lehetsz senki a származásod alapján, attól még lehetsz vki (fontos, sorsfordító) a világban. Mert a "nem számít a származás" motívumból azt már láttuk, hogy ha gonosz a felmenőd, te még lehetsz jó. De azt nem láttuk ilyen élesen, hogy ha senkik a felmenőid, akkor is lehetsz vki. Persze, benne volt a filmekben, hiszen a nagy jedik vagy sith-ek esetében se tudjuk ki honnan származik, de a jediknél még egyértelmű is, hogy "senkik" a felmenőik, legalábbis az Erő tekintetében biztosan.

Mégis, a PT arról szólt, hogy az Erő által teremtett Kiválasztott hogyan bukik el és válik kulcsfigurává, az OT pedig arról, hogy az ő fia hogyan válik hőssé és menti meg az apját. Jó lett volna, ha ezután a ST pedig nem arról szólna, hogy a Kiválasztott unokája és az egyik leghatalmasabb sith unokája hogyan viaskodnak, és hogyan győzik le ezt a sith-et.

 

Túlélem a dolgot, összességében nem vagyok annyira elégedetlen vagy csalódott így se, de nekem ennek így nincs akkora hozzáadott értéke, mint a másik opció esetén lenne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát nem tudom... Ahogy Te is mondod, a Jedik nagy része senki volt. Nem tudom miért lett volna olyan hatalmas nagy mondanivalója ha Rey egy senki, bár így is biztos meg lehetett volna írni. De nem így történt, így azzal foglalkozok és reflektálok ami benne van és nem arra, ami nincs. :) Plusz az egész Star Wars-ra vetítettem a dolgot és nem trilógiákra. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Ahogy Te is mondod, a Jedik nagy része senki volt. Nem tudom miért lett volna olyan hatalmas nagy mondanivalója ha Rey egy senki

Mert Rey a főszereplő, a Jedik meg csak mellékszereplők, statiszták és biodíszéletek, így senkit sem érintenek meg (rengeteg van belőlük, de még Obi-Wan Kenobiról is csak a TCW szolgáltat minimális plusz infót), nem is az a funkciójuk, hogy ők szállítsák a történet mondanivalóit, fordulatait, de igazából még a cselekmény továbbgörgetése sem a feladatuk. Ellenben a történetek egyik célja, hogy a főhőssel, akit útja elejétől a végéig követsz, azzal azonosulj és az tudja átadni a mondanivalót. Nem egy mellékszereplő vagy egy statiszta. Szóval ne emlegessük a mellékszereplőként és statisztaként megjelenő Jediket egy lapon Rey-jel, Luke-kal vagy Anakinnal, mert a történetbeli funkciójuknak közük sincs egymáshoz. Ennélfogva felesleges is ezzel érvelni.

 

Nekem szerencsére ez a verzió is tetszik, bár tény, nekem is jobban tetszett az ep8-as "alkeszok kölyke" koncepció. Viszont a "senki" koncepció még így is benne maradt. Igen, Rey ereiben ott csörgedezik a Palpatine vér egy része (igazából Rey is csak annyira tisztán Palpatine, mint amennyire Ben Skywalker), de az a vérvonal nem Palpatine-nal kezdődik. A családfa egy lombikban rügyezett ki, hiszen Rey apja egy klón, vagyis Rey valódi nagyapja egy injekciós tű, a nagyanyja pedig egy lombik. Szó szerint a semmiből termett, és bár klónnak minősítik, nem nyers klón, ráadásul még selejtes is, hiszen nem tudta használni az Erőt. Semmivel sem különb ez a névtelen figura, mint 99. És Rey ennek a névtelen, selejtes lombikivadéknak a sarja, aki olyannyira jelentéktelen, hogy nem csak Palpatine-t nem érdekelte, de még mi sem tudjuk a nevét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Talán nem volt a legjobb a Jedis hasonlatom azt aláírom. 

 

Ez a lombik vonal viszont tetszik, így is lehet nézni Rey származását. Érdekesebb, hogy egy ilyen gyenge nyamvadt klónnak ilyen Erőérzékeny lánya lett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

52 perccel korábban, Dzséjt írta:

Mert Rey a főszereplő, a Jedik meg csak mellékszereplők, statiszták és biodíszéletek, így senkit sem érintenek meg (rengeteg van belőlük, de még Obi-Wan Kenobiról is csak a TCW szolgáltat minimális plusz infót), nem is az a funkciójuk, hogy ők szállítsák a történet mondanivalóit, fordulatait, de igazából még a cselekmény továbbgörgetése sem a feladatuk. Ellenben a történetek egyik célja, hogy a főhőssel, akit útja elejétől a végéig követsz, azzal azonosulj és az tudja átadni a mondanivalót. Nem egy mellékszereplő vagy egy statiszta. Szóval ne emlegessük a mellékszereplőként és statisztaként megjelenő Jediket egy lapon Rey-jel, Luke-kal vagy Anakinnal, mert a történetbeli funkciójuknak közük sincs egymáshoz. Ennélfogva felesleges is ezzel érvelni.

Ez egy tökéletes összefoglalás. ;) 

Az alkotásokban a mellékszereplők a származásukat tekintve szinte mindig senkik. Egyszerűen nincs elég tér arra, hogy kibontsák ki kinek a kije, még akkor se, ha amúgy fontos is lehetne a származásuk. Egyszerűen nem rajtuk van a fókusz, nem fogják ezt kibontani. Amúgy a jedikről is csak azért tudjuk, hogy "senkik", mert elsütötték azt az infót, hogy tiltva vannak a szerelemtől és a párkapcsolatoktól. De lényegében ezt is csak azért tudjuk meg, mert a főszereplő Anakin szempontjából és sorsára nézve ez egy fontos jedi szabály.

55 perccel korábban, Dzséjt írta:

Viszont a "senki" koncepció még így is benne maradt.

Ez igaz, viszont a narratíva miatt ez nem jön le a filmből. Szerintem egy alkotás fő mondanivalójánál és tanulságánál fontos, hogy ez kiemelt helyen legyen kezelve a filmben is, a tálalás, a narratíva, a dramaturgia erre mind hívja fel a figyelmet. Mivel a 9 végig azt sulykolja és ismételgeti, hogy Rey Palpatine, így ez a senkis elmélet nagyon-nagyon rejtve marad. Az eredeti üzenet az lesz, hogy hiába vagy a velejéig romlott gonosz sarja, lehetsz jó ember és erkölcsös hős. 

 

Ez pont ahhoz hasonló, mint amit Luke kapcsán is írtam az OT-ra. Ott is csak egy háttérben lévő "érdekesség" marad az a motívum, hogy Luke Vader fia, mégis jóságos. Ráadásul az is árnyalja ezt, hogy végül Vader megtér. Ezért sem hat nyomasztóan önismétlően a ST és a 9 fő üzenete Rey kapcsán, mert ugyanez a motívum ugyan megvolt az OT-ban, de nem volt fókuszban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@pb69 nekem az a baj a véleményeddel, hogy kilépsz a keretből és úgy vizsgálod. Én sose úgy nézem, hogy Tóth Béla rendező úr most miként gondolta, ráadásul visszavetítve a régmúltra ez hatványozottan igaz, Régen rossz ha már nem tudjuk az univerzumon belül vizsgálni a történéseket, csak kívülről nézni őket. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

34 perccel korábban, pb69 írta:

Ez igaz, viszont a narratíva miatt ez nem jön le a filmből. Szerintem egy alkotás fő mondanivalójánál és tanulságánál fontos, hogy ez kiemelt helyen legyen kezelve a filmben is, a tálalás, a narratíva, a dramaturgia erre mind hívja fel a figyelmet. Mivel a 9 végig azt sulykolja és ismételgeti, hogy Rey Palpatine, így ez a senkis elmélet nagyon-nagyon rejtve marad. Az eredeti üzenet az lesz, hogy hiába vagy a velejéig romlott gonosz sarja, lehetsz jó ember és erkölcsös hős. 

 

Ez pont ahhoz hasonló, mint amit Luke kapcsán is írtam az OT-ra. Ott is csak egy háttérben lévő "érdekesség" marad az a motívum, hogy Luke Vader fia, mégis jóságos. Ráadásul az is árnyalja ezt, hogy végül Vader megtér. Ezért sem hat nyomasztóan önismétlően a ST és a 9 fő üzenete Rey kapcsán, mert ugyanez a motívum ugyan megvolt az OT-ban, de nem volt fókuszban.

Tény és való, ez a filmből nem jön le, csak a kiegészítő művekkel tudjuk meg, ugyanakkor, ha Rey egész karakterét akarjuk elemezni, nagyon is fontos ez az információ is, hiszen ugyanúgy hozzá tartozik, mint a filmben leadott infók sokasága. Ugyanakkor a filmben megadott új infók miatt sem változik meg nagyon a mondanivaló:  nem számít, hogy kik voltak az őseid és mit csináltak, hanem az számít, te ki vagy és mit csinálsz. Az, hogy az apa egy klón, Sith, gyári munkás vagy hajléktalan alkesz, az inkább csak ennek a mondanivalónak a körítése.

Az igaz, hogy ezt a körítést kétszer kaptuk meg, legfeljebb annyit mondhatunk, hogy az OT tálon hasábburgonya van, az ST tálon meg törtkrumpli, de így is, úgy is krumplit eszünk. Ugyanakkor pont az elkészítés módja azért mégis számít, és a filmben ez az, hogy míg Rey-t olyannyira megrémíti a benne lapuló sötétség és a tény, hogy Palpatine unokája, hogy száműzetésbe vonul emiatt, addig Luke-ban fel sem merül, hogy azért, mert Vader az apja, őt hangyányit is veszélyeztetné a Sötét Oldal. Rey mindig is bizonytalan volt önmagával kapcsolatban, és eme tulajdonságában nagyon fontos szerepe van a származásának. Az ep7-8-ban annak, hogy nem tudja, honnan származik, az ep9-ben meg az, hogy a szörnyű igazság szörnyebb, mint amitől a legjobban félt: nem senkik az ősei, akik csak úgy eladták piáért, hanem maga a gonosz. Rey az ep7 óta a származásában határozta meg önmagát.

Luke ezzel szemben ilyen téren sziklaszilárd jellem volt. Owen és Beru stabil önképet biztosítottak neki egyrészt mint remek szülők, másrészt azzal, hogy a valódi szüleiről hamis képet festettek le Luke-nak, így a származása nem befolyásolhatta. Sokáig biztos lehetett abban, hogy kik voltak a szülei, és az nem volt túl érdekes. Tehát nem rossz emberektől rettegve vagy hősöket imádva nőtt fel, csak egy teherhajó pilótájának a képét ismerte, aki még csak nem is harcolt a háborúban (az anyjáról meg a fene tudja, hogy mit tudott, de az biztos, hogy a királynő és a szenátor szavak nem szerepeltek a Larsok meséjében ). Ennek köszönhetően Luke önmagát nem a származásában határozta meg, hanem saját magában.

Szóval igen, az OT-ban nincs fókuszban az, hogy a származás nem számít, de szerintem azért, mert nem ez az OT mondanivalója. A főhős nem abban határozza meg magát, hogy kik a szülei, éppen ellenkezőleg, végül a főhős határozza meg az apját, Luke karaktere és tettei befolyásolják Vader karakterének fejlődését. Az OT-nak szerintem inkább az a mondanivalója, hogy mindenki számára van megváltás, ha valaki szereti és kiáll érte, és a gonosz nem fegyverrel, hanem szeretettel pusztítható el, és egy gyermek/gyermekek léte még a legnagyobb gazembereket is megmentheti.

És a PT mondanivalója az összefogás és a remény életben tartása mellett az, hogy nem számít, honnan származol. Amúgy szerintem az, hogy mennyire nem mondanivalója az OT-nek ez a származás dolog, azt jól jellemzi, hogy igazán csak az ep9 óta feszegetjük a témát, ez előttről nem emlékszem különösebb diskurzusokra ezzel kapcsolatban. Fel sem merült bennünk, hogy Luke-ot befolyásolta a származása, az viszont rengetegszer, hogy Luke hogyan befolyásolta az apját.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

nekem az a baj a véleményeddel, hogy kilépsz a keretből és úgy vizsgálod

14 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Régen rossz ha már nem tudjuk az univerzumon belül vizsgálni a történéseket, csak kívülről nézni őket. 

Azért az univerzumon belülről nehéz lenne vizsgálni a dolgokat. :D De értem mire gondolsz. Csak ugye mi nézői vagyunk egy emberek által kreált alkotásnak, ami egy fiktív világot visz a képernyőre, mi pedig az alkotók által kigondolt formában és tálalásban jutunk hozzá ehhez. Szerintem azért nem ördögtől való, ha kívülről is szemléljük a dolgot. ;)

Abban egyetértek, hogy nem jó, ha csak ez a külső perspektíva van, de nem hinném, hogy ez általánosan jellemző lenne rám. Pl., amikor a jedikről van szó, akkor rendszeresen belefutok abba, hogy az érvelés fő része olyan motívumokból áll, amiket csak mi nézők tudunk, vagy ha univerzumon belüli dolgok is, akkor időben később derülnek ki, válnak ismertté, történnek meg. Amikor ezt felvetettem, akkor kevésbé volt gond azzal, hogy nem tudjuk univerzumon belül vizsgálni a történéseket. :P 

7 perccel korábban, Dzséjt írta:

ha Rey egész karakterét akarjuk elemezni, nagyon is fontos ez az információ is, hiszen ugyanúgy hozzá tartozik, mint a filmben leadott infók sokasága.

Persze, ezzel egyetértek, a karakterhez mindenképp hozzá tartozik. Én most a filmről és annak fő üzenetéről ejtettem szót, de ha a teljes karaktert elemezzük, akkor persze.

8 perccel korábban, Dzséjt írta:

Sokáig biztos lehetett abban, hogy kik voltak a szülei, és az nem volt túl érdekes.

Ez szerintem egy óriási különbség, jó is, hogy szóba került. Luke tudni vélte az igazságot az apjáról, amiben semmi nyomasztó nem volt, de ami még fontosabb, hogy semmi kérdés vagy bizonytalanság. Rey fiatalkorát, és ezzel lényegében a teljes életét a filmekig, ezzel szemben az határozta meg, hogy nem tudhatja kik a szülei. Teljes kétely és tanácstalanság, gyökértelenség, bizonytalanság. Ez felőrli az embert. Mind a mai napig képesek emberek milliókat kifizetni vagy éveket ellőni azért, hogy a családfájukat kutassák vagy az eredeti biológiai szüleiket megtalálják. Ez egy lelki és pszichés dolog, az éntudat, önazonosság és saját identitás egyik alapköve.

Luke-ot természetesen arcul csapja az igazság, a mély döbbenet és csalódás, hogy hazugságban élte le életét. Ennek kapcsán azért azt megjegyezném, hogy noha nem merült fel benne, hogy remeteségbe vonuljon, de a Bespinen a mélybe vetette magát. Másfajta szitu nyilván, pláne ott hirtelen a hír hallatára. Ami viszont lényeges, hogy Luke úgy tudta meg a szörnyű igazságot, hogy ezzel nagyjából egy időben megismerte az apját, kialakult egy kapocs az Erőn át. Tehát Luke érezhette apjában a jót, illetve összekötve Obi-Wan sztorijával, tudhatta, hogy apja eleve állt a másik oldalon. Ez megadta a lehetőséget arra, hogy mindent elkövessen a megmentéséért és megtérítéséért.

Érdekes amúgy, hogy Obi-Wan mekkorát hazudott Luke-nak, mégis mennyire fontos volt ez. Persze nem tudjuk mi lett volna, ha nem kamuzik, de Luke stabilitásának és szilárd hitének, motiváltságának nagyon fontos pillére volt az, hogy az apját hősnek hitte, akit Vader ölt meg. Illetve, hogy a jediket is erősen idealizálta. Amikor pedig megtudja az igazságot, akkor is kell ez a régi hamis kép, ami annyira erősen él a lelkében az apjáról, mert ez segíthet abban, hogy ennyire akarja látni a jó oldalát Vadernek, hogy erre ráérezhessen, hogy fókuszálhasson erre a pozitív magra, amivel fel is erősíti és tovább gerjeszti apja vívódását.

20 perccel korábban, Dzséjt írta:

Szóval igen, az OT-ban nincs fókuszban az, hogy a származás nem számít, de szerintem azért, mert nem ez az OT mondanivalója. A főhős nem abban határozza meg magát, hogy kik a szülei, éppen ellenkezőleg, végül a főhős határozza meg az apját, Luke karaktere és tettei befolyásolják Vader karakterének fejlődését. Az OT-nak szerintem inkább az a mondanivalója, hogy mindenki számára van megváltás, ha valaki szereti és kiáll érte, és a gonosz nem fegyverrel, hanem szeretettel pusztítható el, és egy gyermek/gyermekek léte még a legnagyobb gazembereket is megmentheti.

És a PT mondanivalója az összefogás és a remény életben tartása mellett az, hogy nem számít, honnan származol. Amúgy szerintem az, hogy mennyire nem mondanivalója az OT-nek ez a származás dolog, azt jól jellemzi, hogy igazán csak az ep9 óta feszegetjük a témát, ez előttről nem emlékszem különösebb diskurzusokra ezzel kapcsolatban. Fel sem merült bennünk, hogy Luke-ot befolyásolta a származása, az viszont rengetegszer, hogy Luke hogyan befolyásolta az apját.

Igen, pontosan ezekre utaltam én is korábban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Nekem szerencsére ez a verzió is tetszik, bár tény, nekem is jobban tetszett az ep8-as "alkeszok kölyke" koncepció. Viszont a "senki" koncepció még így is benne maradt. Igen, Rey ereiben ott csörgedezik a Palpatine vér egy része (igazából Rey is csak annyira tisztán Palpatine, mint amennyire Ben Skywalker), de az a vérvonal nem Palpatine-nal kezdődik. A családfa egy lombikban rügyezett ki, hiszen Rey apja egy klón, vagyis Rey valódi nagyapja egy injekciós tű, a nagyanyja pedig egy lombik. Szó szerint a semmiből termett, és bár klónnak minősítik, nem nyers klón, ráadásul még selejtes is, hiszen nem tudta használni az Erőt. Semmivel sem különb ez a névtelen figura, mint 99. És Rey ennek a névtelen, selejtes lombikivadéknak a sarja, aki olyannyira jelentéktelen, hogy nem csak Palpatine-t nem érdekelte, de még mi sem tudjuk a nevét.

 Ami a regényváltozatban van az nem kánon. Ez a klónos dolog nem hivatalos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 perccel korábban, Frenkie írta:

 Ami a regényváltozatban van az nem kánon. Ez a klónos dolog nem hivatalos.

Ez már elég sokszor le lett zongorázva. Amíg azt nem írja felül semmi, addig az a kánon, akár tetszik akár nem. De ha megnyugtat, láttunk már példát arra, hogy felülírtak regényváltozatot, konkrétan a TLJ-ben amit Snoke-ról írtak, ma már semmi nem igaz belőle. Szóval ha nem tetszik a klónos dolog, még reménykedhetsz, hogy valaki felülírja, de szerintem felesleges, mivel maga a film is sugallja a klónos dolgokat. De amíg nem írja felül senki, addig az a kánon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

@pb69 nekem az a baj a véleményeddel, hogy kilépsz a keretből és úgy vizsgálod. Én sose úgy nézem, hogy Tóth Béla rendező úr most miként gondolta, ráadásul visszavetítve a régmúltra ez hatványozottan igaz, Régen rossz ha már nem tudjuk az univerzumon belül vizsgálni a történéseket, csak kívülről nézni őket. 

Ha meg akarod érteni a legnagyobb rejtélyt, nem elég az inuniverse dogmatikus szemszögéből nézni a filmeket. :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Ami a regényváltozatban van az nem kánon. Ez a klónos dolog nem hivatalos.

Yoda leírta a lényeget, tessék ennyi idő után már elfogadni ezt és ne jöjjünk újra és újra ezzel. Kánon minden olyan eleme, ami nem mond ellent más műveknek. A klónos dolog kánon, mert semminek nem mond ellent. Tetszik vagy sem, Rey egy  Strand-Cast gyermeke. Majd ha jön egy másik mű, ami azt írja, hogy Palpatine megdugott egy nőt, és annak a kölyke Rey apja, akkor nem lesz kánon. :) 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2020. 05. 17. - 15:23, Dzséjt írta:

Yoda leírta a lényeget, tessék ennyi idő után már elfogadni ezt és ne jöjjünk újra és újra ezzel. Kánon minden olyan eleme, ami nem mond ellent más műveknek. A klónos dolog kánon, mert semminek nem mond ellent. Tetszik vagy sem, Rey egy  Strand-Cast gyermeke. Majd ha jön egy másik mű, ami azt írja, hogy Palpatine megdugott egy nőt, és annak a kölyke Rey apja, akkor nem lesz kánon. :) 

A filmnek ellentmond. Ott az van hogy az unokája. Unoka csak úgy lehet ha természetse úton fogant Palpi fia. Mert ilyen alapon akkor csináltatok magamból egy klónt ami csinál egy gyereket és van unokám. 

Az unoka szó a vér szerinti utódot jelöli nem egy klón gyermekét.  Sőt a klónnál már meredek az Erő-érzékenység is. Mert azt nem hinném hogy lehetne klónozni. Rey pedig eléggé Erő-érzékeny.

Ha lehetne ezt klónozni akkor Sidious miért nem csinál 100 000 klónt magából és lesz egy Sith hadserege?  Vagy a Jediknek sem kellet volna csecsemőket "elrabolni" hanem klónozzák magukat és lesz megfelelő utánpótlás. Mivel nem ezt csinálták ,pont ez igazolja hogy az Erő-érzékenységet nem lehet átvinni a klónba.

Nekem nagyon sántit ez a magyarázat, nem logikus és ellentmond több dolognak.

Boba sem Jango fia hanem csak a klónja. Attól hogy lemásolod magad , a klón nem lesz az utódod. Egy utód a férfi és a nő genetikai "kódjának" közös terermtménye. Van tulajdonság az apából és az anyából is. 

Egy klón ellenben csak a te genetikai másolatod. Ha jó harcos vagy(mint Jango) akkor a klónjaid génszinten jó harcosok. De a neveléstől függ majd hogy ki milyen lesz. Hisz a klónok sem voltak egyformák, pedig egy dns-ből származtak.

 

Azt tudom hogy ami nem mond ellent a filmeknek az kánon, lel lett már írva ez máshol is.

 De ez szerintem akkora baromság a fentiek miatt hogy nem veszi be a gyomrom. A fogalmi zavarral van bajom.

Azt elfogadom hogy Palpinak volt egy klónja és annak született gyereke. Az viszont nem Palpatine unokája. Akkor ne nevezzék unokának és minden ok. Palpatine klónjának a gyereke Rey.

Unokája csak akkor lehetne ha nőtől lett volna a gyerek. A fogalmakkal van bajom. Mert a klón és a szülő két teljesen más dolog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 perccel korábban, Frenkie írta:

Boba sem Jango fia hanem csak a klónja

 

8 perccel korábban, Frenkie írta:

Azt elfogadom hogy Palpinak volt egy klónja és annak született gyereke. Az viszont nem Palpatine unokája. Akkor ne nevezzék unokának és minden ok

 

Tehát az rendben van, hogy az AotC-ben Jangora Boba apjaként hivatkozik Taun We ("Boba! Itthon van ÉDESAPÁD?"), miközben csak a klónja, de az már nincs rendben, hogy Palpatine klónjának a gyerekét Palpatine az unokájának nevezi? :) Nem ugyanaz a kategória mindkettő?

 

Főleg, hogy Rey apja nem is a szó szoros értelmében vett klón, tehát nem Palpatine-nak a teljes genetikai másolata. Azt hiszem erről is volt szó a fórumon, éppen Dzséjt írta. Szerintem a Palpatine topikban lehet valahol.

 

14 perccel korábban, Frenkie írta:

Ha lehetne ezt klónozni akkor Sidious miért nem csinál 100 000 klónt magából és lesz egy Sith hadserege? 

Mert ezt az egyet, amibe beleköltözött is nehéz volt létrehozni, és szemmel láthatóan nem is lett fényes a végeredmény :D Rey apja biológiailag tökéletes volt, de ő pedig nem volt Erőérzékeny, így ő is alkalmatlan volt Palpatine lelkének tárolására. Minden amit láttunk a filmben azt mutatja, hogy Erő-érzékeny embert klónozni úgy, hogy az maradéktalanul tökéletes és "hasznos" legyen, gyakorlatilag lehetetlenség. Nem kizárt persze, hogy ha lett volna még ideje a Sith kultistáknak bíbelődni, akkor találtak volna megoldást, de szerencsére nem volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Kylo azt mondja, hogy Palpatine fia. Ok, ha Jango a fiának nevezi a saját klónját, de Kylo Palpatine klónját miért nevezi a fiának? Én is érzek itt ellentmondást. 

Kylo tudja, hogy Palpatine "fia" az a klónja? Ha Palpatine nem mesélte el a részleteket, akkor aligha.

 

Jango-t pedig egy kaminói is hívta Boba apjának, pedig egy kaminóinak nem hiszem, hogy magyarázni kéne a klón és a gyermek közötti különbségeket :)

Szerkesztve: - Yoda József
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na igen, ezt nem tudjuk. Valószínűleg átverte Kylo-t. Legalábbis a könyv szerint? Ejj kijöhetne már, hogy egyben olvassam. Spoilerezni, részleteket megtudni nem akarok előre, ne csorbuljon az élmény.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Az unoka szó a vér szerinti utódot jelöli nem egy klón gyermekét.

Szerintem úgy pontosabb, hogy az unoka, vagy fia, lánya, apja és anyja (stb), az egy családi kapcsolatot jelöl, aminek lehet köze vér szerinti kapcsolathoz, de nem elengedhetetlenül. Mert ugye ott az örökbefogadás. Leia az anyjának Brehát, az apjának Bailt tekinti, még harminc évvel azután is így gondol rájuk, hogy megtudta, kik voltak az igazi szülei (és azt mindig is tudta, hogy őt adoptálták). Őket nevezi apának és anyának, pedig elég jól tudjuk, hogy semmilyen vérségi kapcsolat nincs köztük. És bár erre még nem utaltak, de mivel Ben Solónak nem volt fogalma arról, ki volt a valódi nagyapja, így mielőtt ez kiderült, és Palpatine elkezdett Vader hangján a fejében susogni, addig szerintem ő is inkább az Organákra tekintett nagyszülőként. De felhozhatjuk Berut és Owent is, akiknek vér szerint köze nincs Luke-hoz, ő mégis nagybátyja és nagynénjeként tekint rájuk.

Itt a képlet annyiban fura, hogy Rey apja (nevezzük az egyszerűség kedvéért Palpatine Jr.-nak) vagy éppen Boba Fett félúton van a vér szerinti és az adoptált családi kapcsolat között. Nem hagyományos módon született egyik sem, de mivel Jangóból és Palpatine-ból származnak, így vér szerintiek. Egy klónnál, akármilyen is, vér szerintibb semmi sem lehet, hiszen szó szerint az alany véréből hozzák létre.

Mondhatjuk úgy is, hogy Boba vér szerinti adoptált fia Jangónak, és Palpatine Jr. is vér szerinti adoptált fia Palpatine-nak.

Ráadásul Palpatine esetében még célszerű is lehet valódi fiaként és unokájaként hivatkozni az utódokra, mert valószínűleg az a meghatározás, hogy "Palpatine császár unokája, Palpatine császárnő" több követőt és nagyobb félelmet kelthet már pusztán a nevével és rokoni kapcsolatával, mintha úgy reklámoznák, hogy a csaj Palpatine elcseszett klónjának a kölyke. :) 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

54 perccel korábban, Bomarr írta:

ST fika ide vagy oda a rajongók nagyon rávannak kattanva a plusz infókra, amik az új trilógiát épitik.

Nagyon érdekes felvetés. Kíváncsi leszek hová fog kifutni a Disney ezen igencsak bátor lépése. A mai korszellemet ismerve lényegében 18-ra húztak lapot azzal a felfogással, hogy eleve ennyire nyíltan felvállalva ugranak át egy ennyire intenzív 30 évet, majd pedig az új trilógiát is kritikus infókat kihagyva, lyukacsosan építették fel. Ezzel rengeteg ember antipátiáját nyerték el, erős alapokat adtak a támadásoknak és éles kritikáknak, viszont akik érdeklődését sikerült felkelteni, azoknál egy az eddiginél jóval erősebb motivációt is adtak arra, hogy a kiegészítőműveket fogyasszák. Kettős fegyver, de akár még jól is elsülhet, az idő majd eldönti.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Érdekes, hogy az Erő-steril klónnak olyan nagy hatalmú utóda lett mint Rey. Mégis csak hordozta magában a fickó a képességet, csak valamiért nem jött ki. Nem úgy az ivadékában.

Az is lehet, hogy Rey anyja volt Erőérzékeny, és Rey tőle (is) örökölte meg. Azt tudjuk, hogy aki Erőérzékeny, az nem feltétlen fogja is használni az Erőt, amíg nem világosítják fel és kezdik el tanítani. Rey, Luke, Leia vagy éppen Ezra, mind olyan midi-chlorian szinttel rendelkeztek egész életükben, hogy tudták volna akármikor használni az Erőt, mégis, ez vagy csak kis dolgokban, vagy egyáltalán nem nyilvánult meg, amíg be nem avatták őket és meg nem kezdődött a kiképzésük. Szóval lehet, hogy Rey anyja volt ilyen alvó Erőérzékeny állapotban, de mivel sosem mondták meg neki azt, hogy tudná használni az Erőt és sosem képezték ki, nem lett Erőhasználó, amire talán a Palpatine gének még rá is tettek egy lapáttal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.