Ugrás a kommentre

Rey, az utolsó/első Jedi


Rey feléleszti a Jedi rendet?  

44 felhasználó szavazott

  1. 1. Rey feléleszti a Jedi rendet?

    • Igen - ott folytatja ahol Luke abbahagyta
    • Igen - visszatér a jedi eszme gyökereihez, és új alapokon nyugvó rendet alakít ki
    • Nem


Ajánlott hozzászólás

6 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Obi-Wan az ep4-ben kerek-perec kimondja: Luke apját elárulta és megölte Darth Vader. Ez olyannyira ellentmond az ep5-nek, hogy még Lucas sem tudta feloldani egy normális magyarázattal az ep6-ban

De ez működik abszolút a fordulat után is. Ha Ben meg akarja kímélni Luke-ot az igazságtól, akkor teljesen logikus, hogy egy efféle hazugsággal áll elő, sőt, pszichológiai oldalról is teljesen reális, hogy Obi így élte meg belül azt, hogy a barátja átállt, új nevet kapott és mészáros lett. A bizonyos szemszögből nézve is tök jól működik. Ő így dolgozta fel, ezt mondta el Luke-nak. 

 

Ez csak első pillantásra tűnik ellentmondásosnak, valójában pszichológiai szempontból nagyon is logikus. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Obi-Wan az ep4-ben kerek-perec kimondja: Luke apját elárulta és megölte Darth Vader. Ez olyannyira ellentmond az ep5-nek, hogy még Lucas sem tudta feloldani egy normális magyarázattal az ep6-ban.

Látjuk, hogy Unkar és Rey szeme láttára száll fel Ochi hajója, szóval ez szerintem a filmből kivehető: Ochi szó szerint a sarkukban volt a Niima állomáson (az állomás díszletét is láthattuk az ep9-ben), talán egy perccel azelőtt passzolták le a lányt Unkarnak, hogy Ochi elkapta őket.

Nyilván a magyarázatot jobban is ki lehetett volna bontani, de még mindig jobb annál, minthogy "amit mondtam, igaz volt, bizonyos szemszögből nézve".

Nekem Obi-Wan magyarázata tökéletes, számomra nincs ellentmondás az ep4 és az ep5 között, hiszen Anakin valóban elárulta saját magát, a saját gyerekkori álmait is (és ezt az ep1 szépen ki is bontja), amikor átállt, és Vaderként megszűnt jó ember lenni. Én anno is simán el tudtam képzelni, hogy ilyen van. 

 

Az Unkar Plutt dolgot pedig szerintem is megmagyarázza a film: bár nehéz dolog lehet egy ilyen helyen hagyni a gyerekedet, de az biztos hogy jobb, mint egy Sith nagyúrnak adni, akinél nem tudhatod, hogy megöli-e, mert veszélyesnek tartja, vagy felhasználja a saját sötét céljaira. Egyik rosszabb sors, mint a másik. Unkarnál dolgoznia kellett, de kapott enni és relative biztonságban volt.

Nekem már csak az eladás része nem stimmel. Biztos, hogy eladták? Mit kezdtek volna a pénzzel a szülők?

Hajlok arra, hogy otthagyták, sőt, még talán ők fizettek, hogy amíg Unkar nem veszi hasznát, addig is vállalja és etesse. Amúgy igaza volt Rey-nek, ehhez óriási lelkierő kellett.

 

Végül is kiderült, hogy a szülők a lehető legjobb döntést hozták, hiszen Rey eltűnt a térképről, az Erőből, igazi küzdő harcossá edződött és sokszor vette hasznát annak később, hogy megtanult magára vigyázni és bárhová felmászni. Rey is megbékélt ezzel, mert megértette, miért tették, és ez is erőt adott neki a végén Sidious ellen. Megtalálta önmagát, elmúlt a bizonytalansága és a félelme saját magától, lehet, hogy a Jedi szellemekhez is ezért tudott végre utat találni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem Rey kapcsán amúgy az nem világos, hogy Oochi hogy a fenébe nem találta meg? Az anyja utolsó megszólalása az volt, hogy már nincs a Jakkun. Hát ha én Oochinak lennék, akkor naná, hogy a Jakkun keresném. Az meg nem egy olyan nagy hely, hogy ne lehetne megtalálni egy gyereket. Unkar oké, hogy kaphatott vmi pénzt de nem hinném, hogy az élete árán oltalmazta volna Reyt... meg gondolom Oochi az Erőben is jártas lehetett, azzal meg rá tud segíteni egy-egy ilyen vallatásra. Megjegyzem, így eddig az egész film legsutább jelenetének tűnt, mikor gyors vágásban mondja Rey anyja, hogy már nincs a Jakkun. Ez olyan átlátszó. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Biztos kereste, de jól elbújtatták. :) 

 

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Ez csak első pillantásra tűnik ellentmondásosnak, valójában pszichológiai szempontból nagyon is logikus. 

Logikus, de kívülről nézve lehet olyan "belemagyarázás" mint most Rey. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ok, nem volt az. De akkor is. Miért kockáztatná Unkar az életét Rey miatt? Mert ha kereste Oochi és elbújtatta Plutt, akkor kockáztatta az életét ne legyenek kétségeink.Jakku meg egy porfészek. Ott megtalálni valakit nem egy nagy kunszt. Szerintem itt kivágtak valamit, ami elvarrta volna Oochi szálát. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Pildi írta:

Az Unkar Plutt dolgot pedig szerintem is megmagyarázza a film: bár nehéz dolog lehet egy ilyen helyen hagyni a gyerekedet, de az biztos hogy jobb, mint egy Sith nagyúrnak adni, akinél nem tudhatod, hogy megöli-e, mert veszélyesnek tartja, vagy felhasználja a saját sötét céljaira.

Ha csak ez a két választási lehetőség van akkor logikus, de ennél sokkal több lehetőségük volt, hisz a galaxis nagyon nagy. Luke-ot és Leiát akkor kellett elbújtatni amikor az egész ismert galaxist a sith vezette Birodalom uralta mégis sikerült jó embereket találni, a Larrs és az Organa család képében. Most meg amikor a galaxis nagy részében béke van és a jók uralkodnak a legjobb választás amivel elő tudtak rukkolni az Unkar Plutt. Miért? Ha már fontos volt hogy a Jakkura vigyék -bár ezt se értem minek oda vitték- akkor ott miért nem valami normálisabb embereknek adták?

És azt látjuk hogy Unkar régen se volt egy kedves lélek, hisz a szülei után síró Rey-el közli hogy hallgasson.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudjuk hogy kerültek oda. Lehet, hogy Ochi már nagyon régóta üldözte őket, bolygóról bolygóra. Kétlem, hogy az volt az első ötletük, hogy menjenek arra a nyomortelepre és adják oda Pluttnak. Szerintem a Jakkura már végső elkeseredettségükben mehettek, mint ami tényleg a semmi közepe. Valószínűleg meglepte őket Ochi és gyorsan le kellett passzolni Rey-t. És azért abban egyetérthetünk, Sidiousnál bárki jobb volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

55 perccel korábban, Bomarr írta:

Ha csak ez a két választási lehetőség van akkor logikus, de ennél sokkal több lehetőségük volt, hisz a galaxis nagyon nagy. Luke-ot és Leiát akkor kellett elbújtatni amikor az egész ismert galaxist a sith vezette Birodalom uralta mégis sikerült jó embereket találni, a Larrs és az Organa család képében. Most meg amikor a galaxis nagy részében béke van és a jók uralkodnak a legjobb választás amivel elő tudtak rukkolni az Unkar Plutt. Miért? Ha már fontos volt hogy a Jakkura vigyék -bár ezt se értem minek oda vitték- akkor ott miért nem valami normálisabb embereknek adták?

És azt látjuk hogy Unkar régen se volt egy kedves lélek, hisz a szülei után síró Rey-el közli hogy hallgasson.

Lehet egyszerűen csak hibáztak, ők ezt látták a legbiztosabb módjának, hogy Rey biztonságban legyen, holott mi tudjuk, hogy lett volna jobb lehetőség is, vagy mivel nem tudjuk Palpi fiának neveltetésének körülményeit, meglehet, hogy olyan neveltetésben részesült amitől egyszerűen nem volt képes bízni az Új Köztársaságban.

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Van az a pénz amiért bújtathatta, és az is lehet, hogy meg volt ígérve neki, hogy csak egy pár napról, hétről van szó. 

Vagy lehet volt valami automata rendszer ami időközönként utalta pénzt Pluttnak, Rey szülei meg azt hazudták, hogy ők küldik személyesen, de nyilván csak akkor, ha a lány "épségben" van.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

26 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

meglehet, hogy olyan neveltetésben részesült amitől egyszerűen nem volt képes bízni az Új Köztársaságban.

Na ez meg a másik. Palpatine fiaként az UK-ban nem igazán fickándozhatott. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Donát írta:

De ez működik abszolút a fordulat után is. Ha Ben meg akarja kímélni Luke-ot az igazságtól, akkor teljesen logikus, hogy egy efféle hazugsággal áll elő, sőt, pszichológiai oldalról is teljesen reális, hogy Obi így élte meg belül azt, hogy a barátja átállt, új nevet kapott és mészáros lett. A bizonyos szemszögből nézve is tök jól működik. Ő így dolgozta fel, ezt mondta el Luke-nak.

 

4 órával ezelőtt, Pildi írta:

Nekem Obi-Wan magyarázata tökéletes, számomra nincs ellentmondás az ep4 és az ep5 között, hiszen Anakin valóban elárulta saját magát, a saját gyerekkori álmait is (és ezt az ep1 szépen ki is bontja), amikor átállt, és Vaderként megszűnt jó ember lenni. Én anno is simán el tudtam képzelni, hogy ilyen van. 

Ezzel így nem is lenne semmi baj (nincs is, én is így vélem), de Ben az ep6-os suta magyarázata szerintem akkor is azt jelzi, hogy Lucas szembement saját ep4-es elképzeléseivel (és ez így van, az ep4 idején ez még a fejében sem létezett). Sokkal jobban nézne ki ez: "sajnálom Luke, hogy hazudtam, de a te érdekedben történt. És részben azért is, mert engem nagyon fájdalmasan érintett Anakin árulása." Ennyi. Emberi. De az, ami Ben mond, az igazságtartalmával együtt is ökörség, ráadásul tovább rombolja a renoméját az a tény, hogy egyszer sem kért bocsánatot. Pedig azért illet volna. Ha ezt elfogadjuk, akkor Palpatine-t sincs okunk rühelni, hiszen bizonyos szemszögből nézve neki is baromira igaza van.

Ráadásul, amíg az ep6 nem létezett, nem is magyarázta semmi. Sőt, amennyire ismerem magam, ugyanolyan magabiztosan állítottam volna, hogy Vader hazudott az ep5-ben, mint ahogy biztos voltam abban, hogy Rey senki. Méghozzá azért, amit Ben mond az ep4-ben, és mert képtelenségnek tartanám, hogy Luke-nak még akkor sem képes a két Jedi elárulni ezt az apróságot, amikor az indul szembenézni azzal, akiről akkorát hazudtak, hogy Luke helyében én menten Sith-nek álltam volna.

Ez az egész semennyire sem volt kidolgozottabb, mint most Rey háttere az ep9-ben. És ez tény, mert tudjuk, hogy Lucas az ep5 írása közben találta ki, ahogy az ep6 írása közben lett kitalálva az, hogy Luke és Leia testvérek. És azért na, az a csók és Luke szerelmes tekintetei Leia felé szintén olyan dolgok, amik persze, utólag magyarázhatóak (mint Rey esete is), de azért, ha mélyen belenézünk, látjuk, hogy megbicsaklik a dolog.

Utólag meg lehetett magyarázni azt is, miért nem emlékszik Ben R2-ra és C-3PO-ra, beleláthatjuk Ben pillantásába a megvilágosulást, stb... Csak ne legyen az, hogy az ep1-6-ban az utólagos magyarázatok érvek, az ep7-9-ben meg az utólagos magyarázatok a film gyengeségei és rossz dolgok. (Ezt már nem személy szerint nektek szántam, Pildi és Donát, hanem általánosságban írom. :) )

9 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Na ez meg a másik. Palpatine fiaként az UK-ban nem igazán fickándozhatott. 

Ha csak azt nézzük, hogy mi lett Leiával, a hős lázadó tábornokkal, a megbecsült Alderaan utolsó hercegnőjével és a tisztesség élharcosával, miután kiderült, hogy Darth Vader az apja, akkor képzeljük el, mit művelt volna a Szenátus és a köznép Palpatine fiával.

 

3 órával ezelőtt, Donát írta:

Nekem Rey kapcsán amúgy az nem világos, hogy Oochi hogy a fenébe nem találta meg? Az anyja utolsó megszólalása az volt, hogy már nincs a Jakkun. Hát ha én Oochinak lennék, akkor naná, hogy a Jakkun keresném. Az meg nem egy olyan nagy hely, hogy ne lehetne megtalálni egy gyereket. Unkar oké, hogy kaphatott vmi pénzt de nem hinném, hogy az élete árán oltalmazta volna Reyt... meg gondolom Oochi az Erőben is jártas lehetett, azzal meg rá tud segíteni egy-egy ilyen vallatásra. Megjegyzem, így eddig az egész film legsutább jelenetének tűnt, mikor gyors vágásban mondja Rey anyja, hogy már nincs a Jakkun. Ez olyan átlátszó. 

Nem Oochi, hanem Ochi. ;) 

Te lehet, hogy kerested volna, de minden jel arra mutat, hogy Ochi nem volt egy észkombájn. Egy kocsmában részegen karattyolta el, hogy megtalált egy Sith útkeresőt Palpatine széfjében (erről értesült Lando az alvilági kapcsolatainak hála, és eztán szólt az Exegolt kutató Luke-nak). Akinek ennyi esze van, ráadásul még térképet is tart magánál, ami ahhoz a bizonyos széfhez vezet, attól én nem várnék el túl sokat. :) 

Plusz azért tegyük hozzá, hogy Unkarnak tisztességes verőember csapat állt a szolgálatára, plusz Niimának ugye volt saját "csendőrsége" is, ellenben Ochi egyedül volt. Nagy felfordulást nem okozhatott, és Unkarnak sem mehetett volna neki, különben esélyes, hogy már korábban a homok alá kerül. Beleköt a roncskeresőbe, aztán 5-6 fogdmeg belekalapálja a földbe. (Ilyen téren Unkar azért jó választás volt.)

Szóval Niima átkutatása is bajos lehetett volna, és Ochi nem tudhatta, hogy Niimán van, vagy Jakku valamelyik másik településén. És lehet, hogy Jakku nem egy népes világ, de azért így is élnek rajta a becslések szerint 25 ezren. Azért nem lenne egyszerű még ott sem megtalálni egy gyereket, ha azt sem tudja, hogyan néz ki - márpedig nem tudhatta, hiszen Rey már azután született, hogy Palpatine Jr. elhagyta az apját.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

18 perccel korábban, Dzséjt írta:

ráadásul tovább rombolja a renoméját az a tény, hogy egyszer sem kért bocsánatot. Pedig azért illet volna. 

Ő már akkor egy felsőbbrendű lény volt, nem foglalkozik ilyen "világi hívságokkal" :D 

18 perccel korábban, Dzséjt írta:

Ha ezt elfogadjuk, akkor Palpatine-t sincs okunk rühelni, hiszen bizonyos szemszögből nézve neki is baromira igaza van.

Vigyázz az ilyen gondolatokkal, a Sötét oldalra vezetnek!  :D

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Apró részlet de fontos lehet. Luke és Rey beszélgetéséből kitűnik, hogy Luke tudja Rey nevét, pedig az nem mondta neki. Ez már a TLJ korai szakaszában feltűnt. Lehetséges, hogy eleve tudta Luke ki ez a lány? 

 

Ezek mellett azt is tudjuk már, miért hívta és szippantotta be a sötétség Rey-t. 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Apró részlet de fontos lehet. Luke és Rey beszélgetéséből kitűnik, hogy Luke tudja Rey nevét, pedig az nem mondta neki. Ez már a TLJ korai szakaszában feltűnt. Lehetséges, hogy eleve tudta Luke ki ez a lány? 

 

Ezek mellett azt is tudjuk már, miért hívta és szippantotta be a sötétség Rey-t. 

Szerintem egyáltalán nem tudja, legalábbis addig biztos nem, amíg nem kapcsolja vissza a magát az Erőbe és nem veszi fel a kapcsolatot Leiával. Egyáltalán nem úgy viselkedik, meg értelmetlen is. Egyszer csak beállít egy ismeretlen lány, és Luke, akivel éppen az Erő sincs ott, bár nem tudja, ki az vagy honnan jött vagy miért jött, de azt egyből levágja, hogy Palpatine unokája. Ez így igen valószínűtlen.

A Sötétség is szinte minden Jedit megkísért egyszer legalább. Azt meg az ep8 is elárulta, miért szippantotta be: Rey meg sem próbált ellenállni neki.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az a jelenet amikor Rey megérzi Leia halálát, és hirtelen minden világos lesz előtte, az simán Oscar díjas. Rey akkor érzi meg Leia halálát amikor ledöfi Kylo-t. Simán gondolhatta azt, hogy ebbe halt bele Leia, és lényegében ezért menekül el minden elől. Az, hogy meggyógyítja Ben-t, egyfajta "bocsánatkérés". Rájön, hogy nem egymást kell elpusztítaniuk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Szerintem Rey pont azáltal vált igazán izgalmas karakterré, hogy kiderült róla a származása. 

Rossz napom volt, mivel megtudtam, hogy a héten harmadjára is túlóráznom kell. Lényegébe csak a frusztráció beszélt belőlem. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Döbbenetes dolgot vettem észre a záró jelenetnél. A kard aktiválásakor egy pillanatra a bekapcsoló feletti résznél kékes színű a kristály fénye, majd hirtelen sárgára vált. Kissé olyan, mintha a fénykard aktiválása közben váltana az eredetileg kékről a sárgára... Szerintetek, mi áll a háttérben? :)

rey_1.jpg

rey_2.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, kareszlp írta:

Döbbenetes dolgot vettem észre a záró jelenetnél. A kard aktiválásakor egy pillanatra a bekapcsoló feletti résznél kékes színű a kristály fénye, majd hirtelen sárgára vált. Kissé olyan, mintha a fénykard aktiválása közben váltana az eredetileg kékről a sárgára... Szerintetek, mi áll a háttérben? :)

Ez szép! Biztos nem véletlen, de hogy mi lehet a mögöttes tartalma (már ha van neki egyáltalán), az jó kérdés. Momentán elképzelésem sincs. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.