Ugrás a kommentre

Rey, az utolsó/első Jedi


Rey feléleszti a Jedi rendet?  

44 felhasználó szavazott

  1. 1. Rey feléleszti a Jedi rendet?

    • Igen - ott folytatja ahol Luke abbahagyta
    • Igen - visszatér a jedi eszme gyökereihez, és új alapokon nyugvó rendet alakít ki
    • Nem


Ajánlott hozzászólás

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Légy erős, többségében azt tesszük, mert hülyeség.

Nagyon ráparáztál a dologra, de nem kell ennyire aggódnod! Itt még akkor is te vagy a megmondó ember ha nem nyomod ennyire görcsösen a mínuszokat és nem osztod az útmutatást a többieknek hogy minek gondolják azt amiket írok. Legfeljebb kitörlitek majd amiket írtam és akkor nem lesz ellenvélemény :-D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2018. 09. 04. - 20:33, Mestal írta:

Részemről nincs gyűlölet. A gyűlölet szerintem nem tőlem jön, hanem azoktól akik képtelenek elfogadni bármit és bárkit aki nem magasztalja fel a SW-t, az érinthetetlen és transzcendens frencsájz minden szubatomi részletét. Tök mindegy hogy valami szar benne vagy sem, itt mindenki f*ssa magából a (nevetséges) konstans ötösöket minden filmre akár jó akár nem, a nyilvánvaló hibáit olyan okoskodásokkal magyarázzák ki, mintha a SW nem fikció lenne, hanem real life tudomány, aminek a szakértője egyszerre pszichológus, mérnök, filmesztéta és keleti bölcs. Egy filmről beszélünk, de a fanatikusok úgy kapaszkodnak bele mintha ez lenne az életük.

 

Vetésforgóban nyomjátok egymásnak a like-okat és mindenkinek aki nem ért egyet a dislike-ot. Ezért haltak ki az ellenvélemények, mert senki sem szereti az értelmetlen párbeszédet. Totál zártok mindenre, aminek értelme is lenne. Amit leírtam az csak egy vélemény. Nagyjából tükrözi azt a véleményem hogy pár ember itt egy pocsékul megírt karakterbe próbál mindenfélét belelátni.

 

Rey jövője az hogy még 10+ Disney SW és senki sem fog rá emlékezni. Mert egy sz*rul megkreált karakter. Pont. És a véleményem az, hogy nem feltétlenül azért lett ilyen mert a forgatókönyvírók totál hülyék voltak, hanem mert (többek között) meg kellett felelniük a gendervonalnak.

 

Jöhetnek a dislike-ok :-)

Abszolút nem vagy képben. De miért is lennél? Mi szeretjük az SW-t, ha neked ez beteges, vagy nem tetszik akkor nem kell ide járni. Ezerszer leírtam már: néhány ember úgy jön ide mintha kötelező lenne. Úgy pattogsz itt napokon keresztül, mintha kb. egy munkahelyen dolgoznánk, ahol nem értesz egyet a kollégákkal, de mert együtt kell dolgozni velük baszogatod őket. Ez egy szórakozási forma. Nem ismersz minket. Mi a k*kiból gondolod kinek mi ez a fórum és ez a közösség? 

 

Hónapokon át kussban vagy aztán előjössz valahonnan, és kiosztasz mindenkit. What a fuck? Ki vagy te, hogy ítélkezz itt sok emberről csak azért mert sok dologban egyetértenek? De legyen, akkor haladjunk ezen a vonalon. Szerintem neked valami bajod van, nem tudom mi, de ne itt éld ki a frusztráltságodat. Ha nem tetszik a véleményünk, a stílus vagy bármi akkor el lehet menni. Segítek ha gondolod.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2018. 09. 07. - 9:12, Mestal írta:

 Ha ez szerinted hülyeség, akkor szard le magasról amiket írok. 

Pontosan ezt teszem én is. Mert nem csak ez hülyeség hanem minden amit írsz. Mint valami sértődött kisgyerek aki bemegy a felnőttekhez, mond valamit amit nem ért és nem is ért hozzá, aztán csodálkozik hogy kiküldik. Komolyan sajnállak téged, hogy ebben éled ki magad, és nem találsz olyan dolgot amiben örömet lelsz. Viszont ha az okoz neked kielégülést hogy bemész egy fórumra és elkezded osztani az észt arról amiről fogalmad nincs, hát akkor sürgősen keress fel egy orvost.

Mert természetesen Rey az sw egyik legjobb karaktere. Majd ha felnősz meg fogod érteni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Mert természetesen Rey az sw egyik legjobb karaktere.

Azért ilyen messzire nem mennék. A feministás baromság valóban hülyeség, de egy olyan főszereplő, akivel nem tudok azonosulni (mert a filmekben azt látjuk, hogy semmiért nem kell komolyan küzdenie, egész egyszerűen minden összejön neki, amihez nyúl), nekem messze van a jó karakter fogalmától.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Rey MAGA az ébredő (felébredt) Erő! Mivel én így tekintek rá az ég világon semmi bajom nincs azzal, mit írsz Yoda József! Abszolút és simán elfogadom, hogy nem kell küzdenie semmiért, mert ALAPBÓL tudja ezeket, mintha simán, csípőből menne neki az egész. Mintha ő a Kiválasztottnál is táposabb lenne... mintha az Erőnek még Anakin kiválasztottságánál is sokkal nagyobb terve lenne a lánnyal. 

És ami éles különbség Anakin és Rey között, hogy Anakin is rendkívüli volt e téren, és bizony öntelt is lett (ismerte az erejét, a képességeit, tudta, hogy ő a Kiválasztott és elszállt egy "kicsit") Rey ezzel szemben nem csak hihetetlen képességgekkel bír, hanem ő maga a megtestesült tisztaság és jóság. 

Nekem ezzel az ég világon semmi bajom nincs... ellenkezőleg, nagyon izgalmasnak tartom és kíváncsian várom, hogy mit hoz a záró epizód ennek kapcsán, mert BIZTOS, hogy Rey-t nem véletlenül tápolták fel ennyire és alakították ennyire szeplőtelenné a karakterét! 

Számomra ez nagyon izgalmas!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Yoda József írta:

Azért ilyen messzire nem mennék. A feministás baromság valóban hülyeség, de egy olyan főszereplő, akivel nem tudok azonosulni (mert a filmekben azt látjuk, hogy semmiért nem kell komolyan küzdenie, egész egyszerűen minden összejön neki, amihez nyúl), nekem messze van a jó karakter fogalmától.

Azonosulni én sem tudok Rey-jel, de Luke-kal vagy Anakinnal sem tudtam, ettől viszont még nem lesznek rossz karakterek, sem rosszul megírtak. És nem ezért vagy azért, de Rey például az ep4-es Luke-hoz képest a karakterépítés iskolapéldája lehetne. Ráadásul Luke-nak sem kellett semmiért sem küzdenie, ha már ez ilyen fontos tényező. Egy nappal azután, hogy életében először hallott az Erőről már szabad szemmel célozva, egy száguldó vadászgépről lő bele két torpedót olyan méretű és szögben álló lyukba, ami egy kifejezetten ilyen célok eltrafálására megalkotott célzószámítógép csütörtököt mondott. És mennyi képzést is kapott? Öt percet? Talán volt tíz is? Ja, és persze kérdés nélkül beülhet X-szárnyúba, amit aztán persze azonnal úgy tud vezetni, hogy ihaj. Hol tanult meg Luke X-szárnyút vezetni csak így? Egészen addig csak mondogatta, hogy ő jó pilóta, de min repült? Nem láttam űrhajókat a Lars farmon, se vadászgépeket.

Luke semmiben sem különbözik Rey-től, mégis csak Rey-nél merülnek fel ilyen dolgok, hogy semmiért sem kell küzdenie, vagy nem tökéletes karakter. Hát már elnézést, Anakint és talán Kylót leszámítva a Star Warsban senki sem egy iszonyú mélységekig kidolgozott karakter. Ott van "mindenkikedvence" Han Solo, csak majdnem ötven évet kellett várni arra, hogy valami mélységet is kapjon. Han Solónak az ep6-ban szerepe sincs igazán, azon kívül, hogy ő a hercegnő, akit meg kell menteni. A Birodalom elleni fő csatában is csak ott van, és többségében villanyt szerel, de azt is rosszul, mert még jobban bezárja az ajtót. A motoros üldözésből is kimarad, bár ott legalább annyi szerepet kap, hogy ő cseszi el az egészet. És bár ő lenne a nagy tábornok, döntést éppenséggel csak egyet hoz: elküldi a katonái javát. Most komolyan, ez a történetben jól elhelyezett, mélységekben kidolgozott karakter? Nagyon nem. Rey sokkal jobb karakter és neki legalább van is szerepe a filmekben, amikben játszik. Amúgy nem mellesleg, Han a Solo után sok olyan karakterjegyet felvett magára, ami Rey-ben kritizálva van: mesterpilóta, több nyelven beszél, jó szerelő, és minden sikerült neki a filmben. De kérdem én, nála ez miért nincs felhánytorgatva? Mert hát hol tanult ő wookiee-nyelven, vagy űrhajót vezetni? A nyelvtanulás még csak-csak megy a csatornában, de az űrhajóvezetés azért arrafelé macerás, mert pont az űr rész hiányzik. :) 

 

Mondjuk ezt a "minden sikerül neki" dolgot amúgy sem értem. Az ep7-ben le akarta szállítani BB-8-et az Ellenállásnak, de ez neki marhára nem sikerült, mert elfogták. Onnantól kezdve meg a fénykard-párbajig semmi sem múlik rajta, csak cselleng a bázison, amíg Hanék rá nem találnak. Vagyis mondhatjuk, hogy még a szökése sem sikerült fényesen, mert ki nem talált a bázisról.

Az ep8-ban meg a főküldetése ugye az lett volna, hogy vigye vissza Luke-ot az Ellenálláshoz, ami valahogy nem sikerült. Mert végül Rey otthagyta a fenébe, Yoda volt az, aki hatott végül Luke-ra. És miért ment el Rey, miért hagyta ott a nagy Luke Skywalkert, akit vissza kellett volna vinnie az Ellenálláshoz? Hogy átállítsa Kylo Rent a jó oldalra, ami megint olyan jól sikerült, hogy a csávó nem csak gonoszabb lett, de hatalomra is került. Yodáék után szabadon Rey adott egy második Palpatine-t a Galaxisnak. Ilyen a jó sikersztori. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Dzséjt Most pont nem arra gondoltam, hogy gyorsan megtanulta hsználni az Erőt, stb... Evvel kapcsolatban tényleg olyan mint Luke, még sokan mások.

 

Kicsit változtatnék a megfogalmazáson. Reynek voltak kudarcai, de mégis úgy tűnik, hogy ezek lepattannak róla, és semmilyen hatással nincsenek rá. Kiderül, hogy a szülei nem azok a hősök, akiket ő szeretett volna. Reakció: könnyezik kicsit, aztán mintha mi se történt volna. Kylo-t nem tudta a maga oldalára állítani, szintén ugyanez. Könnyezik egy sort, utána már minden rendben. Mikor a Falconban van, már olyan boldognak látszik, mint akivel madarat lehetne fogatni. Persze, még van hátra egy rész, ahol komolyabban is látszódhat, hogy hatással voltak rá ezek, de az időugrás miatt nem hiszem, hogy nagyon előtérbe kerülne ez.

 

Luke-ra hatással voltak az őt ért kudarcok, az hogy Vader az apja, a Jedi visszatérben egyértelműen meghatározta az ő cselekdeteit. A kudarca Kylo-val szintén meghatározó volt.

 

A TFA-ban még jól működött az, hogy Rey-nek időbe telik elfogadni a sorsát, hogy ne a Jakkura vágyjon vissza folyton. A TLJ-ben szinte mindenen azon nyomban túllép.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Riddick véleménye tetszik, bennem is gondolatok ébredtek. ;)

Szerintem is jó karakter Rey, sőt pont a karakterek azok amiben igen erős az ST. A színészeken is sok múlott, nagyon jó a casting. Pedig eleinte én is kételkedtem. 

Vissza Reyre. Valószínüleg az Erő akarata az ő képessége és fejlődése. Snoke is róla beszél. There has been awakening...

Szeretem a szinkront, de itt nagyot hibáztak a " felébredt egy ősi erő" -vel.. 

Tehát igenis megrezdült az erő tava, mikor Rey bekapcsolt. És hogy Luke miért nem érezte, arra a ott a válasz a 8-ban, mert ő elvágta magát az erőtől akkortájt.

Persze felmerül a kérdés, hogy talán pont emiatt? Mert Luke kivonta magát a képletből és az erő most Rey ébredésével kompenzálni készül? Nekem ez tetszene. 

Na szóval, ha már a 7 címe Rey-t jelenti, és a 8-é is részben akkor joggal várhatjuk a 9-töl is, hogy "erő"sen foglalkozzon a Rey-jel és az egyensúllyal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

43 perccel korábban, Yoda József írta:

Luke-ra hatással voltak az őt ért kudarcok, az hogy Vader az apja, a Jedi visszatérben egyértelműen meghatározta az ő cselekdeteit. A kudarca Kylo-val szintén meghatározó volt.

 

Pedig nála is ugyanez pepitában: meghal Obi-wan, kicsit búslakodik, aztán kicsit később már Biggs-szel vihog, hogy megint olyan lesz, mint régen. A filmekben nincs idő arra, hogy egy karakter órákig letargiában legyen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 perccel korábban, Donát írta:

Pedig nála is ugyanez pepitában: meghal Obi-wan, kicsit búslakodik, aztán kicsit később már Biggs-szel vihog, hogy megint olyan lesz, mint régen. A filmekben nincs idő arra, hogy egy karakter órákig letargiában legyen.

Az idézett részben nem pont erről beszéltem. De ez mondjuk igaz, Luke is túllépett gyorsan Ben halálán. Bár ő dühből is elkezdett lövöldözni, szóval azért itt is intenzívebb reakciója volt, mint Reynek bármikor. 

De ha úgy is vesszük, hogy Luke könnyen túllépett ezen, ez még mindig csak egy eset, és nem az amit én példának felhoztam. 

 

Míg Luke-ot, Anakint láttuk igazán szenvedni, fizikailag vagy lelkileg is, és adott esetben rokonszenvet váltott ki, addig Reyt egyáltalán nem. Róla minden lepattan, mert "tökéletes". 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Yoda József

Luke is igen hamar túllépett például a Larsok halálán, Mos Eisley-ben már nyoma sem volt gyásznak vagy bánatnak. Pedig 18 éven át azok az emberek nevelték, technikailag ők voltak a szülei. Soha többé még csak nem is említette őket. De Biggs halála sem viselte meg különösképpen, pedig csak a legjobb barátja volt, akivel együtt nőtt fel. Egyik sem olyan emberek, akiket kb. 10+ éve nem is látott, alig emlékszik, és még azokat az emlékeket is elnyomja. És ott van Ben halála: búslakodik, aztán két perccel később meg ugyanúgy örömujjongások közepette (nem pedig dühből, düh egyáltalán nem látszódik rajta, egyértelműen kurjongat) lövöldözik a Falcon alsó állásában, mint Rey a Craiten.

Az, hogy Vader az apja, az valóban hosszú távon éreztette hatását, de ahogy te is írtad, az inkább az ep6-ban nyilvánult meg, nem az ep5-ben. Leia esetében meg sohasem volt igazán hatása a filmekben, sőt igazából pusztán az ep6 alapján Leiára semmiféle hatással nem volt az, hogy ő is egy Skywalker. Plusz tegyük hozzá, hogy azért Luke Vaderrel kapcsolatos fájdalmát Rey bárminemű fájdalmával nem lehet összevetni, hiszen Luke sosem tudta az igazat az apjáról, utána meg egy hazugság hatására idealizálta a fatert, ellenben Rey mindig is tudta, miféle emberek a szülei, még ha tagadta is magában. Nagyon nem ugyanaz a téma. Rey-t még egyáltalán nem érte olyan csapás, mint Luke-ot, ráadásul a két karakter is más, nem csoda, hogy a dolgokat máshogy dolgozzák fel. Luke-ot nevelték, viszonylag biztonságban nőtt fel viszonylag békés körülmények között. Nem volt viszontagságosabb gyermekkora, mint bármilyen farmernek itt a Földön. Rey-t senki sem nevelte, egyedül élt egy lépegető roncsban, állandó fenyegetettségben olyan körülmények között, amikor abban sem lehetett biztos, hogy másnap lesz kajája.

Ezek tükrében nem is fair dolog Rey reakcióit összevetni Luke-éval, vagy akár Anakinéval. Mindkét Skywalker luxuskörülmények között nevelkedett Rey-hez képest. Rey addigi élete még magyarázattal is szolgál arra, miért képes úgy-ahogy gyorsan túllépni bizonyos dolgokon. Mert szükséges. A sivatagban, egyedül, olyan lényekkel körülvéve, akik valószínűleg szívesen felkoncolnák akárcsak azért a lépegetőért, amit az otthonának mondhat (arról nem beszélve, hogy külseje miatt valószínűleg más vágyakat is ébresztett), nincs idő sok bánkódásra, önmarcangolásra, mert megdöglik. Kulcsfontosságú ilyen körülmények között gyorsan túllépni a negatív dolgokon és megélni a pillanatnyi örömöket is, mint például a Falcon ágyúállásából lövöldözni.

És itt jönnek az adott hatások ereje. Az, hogy a szülei senkik, szinte jelentéktelen, mert mindig is tudta. Nem volt nagy meglepetés. Tudta, csak elnyomta magában ezt. Miért sokkolna évekig az, amit évek óta tudsz? Pláne úgy, hogy közben valóban szerető emberek veszik körül. Han elvesztése viszont hosszú távon éreztette a hatását, hiszen az ep8-ban is szörnyetegnek tekinti emiatt Kylót, és a lány még konkrétan beszél is erről a Ren Lovagjával, és könnyek között. Ugyanígy a kudarca Kylóval és az Ellenállás bukása is megmutatkozik rajta az ep8 végén. Amikor magányosan ücsörög, majd odaül mellé Leia Rey kérdezi meg, hogy most mi lesz. Ez reményvesztettségre utal, és újfent Leiának kell táplálnia a reményt. Rey reményét ezúttal. Végül az, hogy "rácsapja" Kylóra a Falcon ajtaját, szintén annak hatása, hogy vele elbukott a lány. Hiszen ez az addigiakkal ellentétes cselekedet.

Szóval azért Rey sem ugrik át villámtempóban mindenen. A szülei kérdése szerintem a legjelentéktelenebb dolog, mert ez csak öntagadás volt a részéről, ugyanakkor Han halálát még az ep8-ban sem dolgozta fel, Kylo bukásától, az Ellenállás lemorzsolódásától és Luke halálától reményvesztetté vált, Kylóról le is mondott, és még ki tudja, miképpen érezteti majd a hatását mindez az ep9-ben.

 

1 órával korábban, csoli1138 írta:

Persze felmerül a kérdés, hogy talán pont emiatt? Mert Luke kivonta magát a képletből és az erő most Rey ébredésével kompenzálni készül? Nekem ez tetszene. 

Ez egy nagyon jó gondolat! És lehetségesnek is tűnik, bár azt még nem tudjuk, mennyivel az ep7 előtt vágta el magát Luke az Erőtől, de lehetséges, hogy nem olyan nagyon régen.

Szerkesztve: - Dzséjt
  • Nagyon tetszik 1
  • Vicces 1
  • Tetszik 2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Rey-ben épp az a jó, hogy nem merül el semmilyen érzelmi dimenzióban. Korábban láthattuk, hogy ez nem vezetett semmi jóra a főhősöknél. Még Luke-ot is hibára késztették a félelmei. Rey mindenen túllép, nem sokat agyal dolgokon, úgy mond nem a negatív események határozzák meg a tetteit. Ez egy nagyon jó tulajdonság.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Hétvégén beszélgettünk arról, hogy merre lehetne továbbvinni a Jedi Rendet a IX. rész végén, mit lehetne kezdeni a Renddel, hogy ne ugyanabba a hurokba kerüljön Rey, mint amibe Luke került anno. Illetve azon is filózgattunk, hogy mi mehetett félre anno, hiszen több száz évig a Jedik úgy tűnt, hogy megfelelően őrizték a békét a Köztársaságban és a galaxis prosperált.

 

Ami felmerült, hogy a Jediknél az Erő egyensúlya eléggé központi kérdés. Tudjuk, hogy van egy ősi prófécia ami már ezzel foglalkozott, bár az kérdéses, hogy pontosan miről szólt, az viszont nem, hogy az Erő Egyensúlyának fontos szerepe volt benne. Az EpVIII-ból azt is megtudjuk (Luke szemszögéből persze), hogy a világosság és sötétség között húzódó egyensúly jóval több annál, mint a Jedik és a Sith-ek harca vagy létszáma - valójában a sötétség és a világosság, a fény és árnyék összjátéka, ami közösen alakítja az Élő Erő egyensúlyát. 

 

A következő hármas együttállás előrevetíthet némi iránymutatást, hogy merről jött és merre mehetne a jedi rend:

1. A prime Jedi ábrázolási módja

2. A feltételezés, hogy a Jedik tényleg az Egyensúlyra törekedtek már ős idők óta (ahogyan arra a prófécia utal)

3. Luke egyensúly értelmezése helyes

 

Az első ponthoz egy apró emlékeztető:

 rpime-jedi.jpg

 

Szóval a teória amit közösen pedzegettünk igazából az, hogy mi van, ha anno a Jedik nem a Béke és az Igazság őrzői voltak, hanem az Erő akaratának a végrehajtói. Az Erő egyensúlyra tör, amit a Jedik, ha lecsendesítették az elméjüket, a midik által hallhattak. Az Erő Egyensúlya pedig megkövetelt a Jediktől sötét és világos tetteket is. Ahogy Luke is elemzi, az élet utat tör, de ugyanott ott van a halál, ami mind az egyensúly része. Van, amikor a Jedinek alkotnia, építenie kell, de van, amikor rombolni, ahhoz hogy, az Erő Egyensúlya érvényre jusson. 

 

 Amikor léteztek még Sith-ek, könnyen lehet, hogy a sötét oldali tettek legtöbb esetben a Sith-ek irtására összpontosultak a Jedik oldalán. Hiszen a Sith-ek a saját önző felfogásuktól vezérelve mindig is elég komolyan veszélyeztették az Erő egyensúlyát. Persze nem ők az egyetlen veszély tényező, de amikor még ereje teljében volt a Sith Rend, a Jedik első számú feladata a Sith-ek kiirtása volt. A Jedik Sith-ekkel szembeni fő szembenállása és az, hogy a Sith-ek megölése evidens egy Jedi számára, akár fakadhat ebből a korai egyensúly értelmezésből is.

 

Aztán viszont a Sith-ek fokozatosan visszaszorultak, és az Egyensúlyhoz szükséges sötét oldali tettek sokkal kevésbé érintették a Sith-eket. Lehet, hogy ahol túlszaporodás volt a galaxisban, ott közbe kellett lépni, kalózokkal, bűnözőkkel kellett leszámolni, stb. Könnyen lehet, hogy évszázadok alatt a Jediknek egyre kevésbé volt kedvük pusztító tetteket végrehajtani, amiknek a célja immáron nem is a Sith-ek, hanem egyéb teremtmények voltak. Talán egyre inkább elszakadtak a korai vallás alapértelmezésüktől, és tudtukon kívül elkezdtek eltávolodni az Erő egyensúlyától. Ők azt hitték, jót tesznek, mert a világos oldalra koncentráltak, de eközben nem végezték el azt a sötét oldali tevékenységet, amire szükség lett volna. Ahogy távolodtak az eredeti hitvallásuktól, úgy gyengültek meg az Erőben - az Erő kvázi ezzel üzent számukra, hogy rossz úton járnak - ami végül az EpI-II-III-ban csúcsosodott ki.

 

Közben ne feledkezzünk meg a próféciáról: a Jedik egy személytől várták az Egyensúly beálltát. Talán a korai időszakban, amikor még tényleg az Erő akaratát szolgálták minden értelemben, azt várták ettől a próféciától, hogy majd jön egy személy, aki bebetonozza az Egyensúlyt és onnantól kezdve a Jedik szerepe átalakul, passzívabbra fordul. Később, amikor eltávolodtak az Erő akaratától, egyre inkább érezték, hogy az Egyensúly nem teljesül, és ettől a személytől remélték, hogy megteremti azt. Könnyen lehet, hogy a prófécia arról szólt mindvégig, hogy (mivel a Jedik el fognak távolodni eredeti eszméiktől) eljön majd az a személy, aki visszavezeti őket az eredeti útra, és ezáltal ismét biztosítja az Egyensúlyt - hosszú távon - a galaxisban. Talán nem is Anakin volt ez a személy, hanem Rey lesz az.

 

Ami nekem ebben a koncepcióban tetszik:

- Valamelyest magyarázatot ad a próféciára annak ellenére, hogy eddig úgy hittük, hogy egyensúly volt az EpI előtt

- Beleillik a képbe, hogy a Jedik meggyengültek az EpI-II-III-ra

- Túlmutat a klasszikus Jedi - Sith harcokon, hiszen kiderülne, hogy sohasem arról szólt a prófécia, hogy a Sith-eket le kell győzni és minden rendben

- Összhangban van a Prime Jedis fény-árnyék ábrázolással

- Utat mutathat a Jediknek a Rey féle időszakban, hogy mik azok a gyökerek, ahova vissza kell térni, hogy ne legyen egy újabb olyan fiaskó, mint amit Luke átélt

 

Ami a kontra oldalon van:

- A Jedik kezdeti evidens "jó" szerepét ez igencsak átalakítja, hiszen innentől a Jediknek nem csak a fény megteremtése, de a sötétség elhozatala is a feladatuk lenne ott, ahol az Erő akarata ezt diktálja nekik.  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Donát írta:

Ami a kontra oldalon van:

- A Jedik kezdeti evidens "jó" szerepét ez igencsak átalakítja, hiszen innentől a Jediknek nem csak a fény megteremtése, de a sötétség elhozatala is a feladatuk lenne ott, ahol az Erő akarata ezt diktálja nekik.  

És ez lenne az amit sokan nem fogadnának el. Mert a Jedik a jó megtestesítői, amibe nem fér bele, hogy sötét tetteket hajtanak végre. Persze, ezek a "sötét tettek" is lehetnek szerteágazók, szerintem a klón háborúban bőven vetemedtek ilyen tettekre. Egyébként az még kimaradt a kontra oldalon, hogy Luke szerint egyensúly volt az EPVI után, ami csak Kylo felbukkanásával és tanításának kezdetével borult fel. Erre kellene valami feloldást találni a IX-ben. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az elméletet szépen leírta Donát, jól összeszedett írás. Én viszont nem értek egyet ezzel, szerintem több ponton is sántít. Nemcsak ott, amit Ody is ír, mert ez a korábbi időszakokra is vonatkozik. A Köztársaság szépen és jól működött sok-sok évezreden át. Erre mondhatjuk, hogy ettől függetlenül nem volt egyensúly az Erőben, de akkor meg kit érdekel, ha így sokkal jobb volt minden. A virágzást pont az állította meg, hogy jöttek a sithek és mindent felforgattak. És igazából nagyon hasonló történt később Luke és Kylo esetében is, ahol ráadásul Luke szerint meg is volt az egyensúly.

Szóval a jedik anno lehet, hogy elkezdtek eltávolodni a gyökereiktől és eredeti filozófiájuktól, de az a Jedi Rend, amit a PT-ban is látunk, előtte évezredeken át szintén remekül működött. Nem igazán látom, hogy miért lett volna azzal baj és miért kéne elvetni azt az irányt. Ne felejtsük el, hogy a Köztársaság és a Jedi Rend problémáinak kialakulását és kiélesedését is a sithek intézték el. Tökéletes rendszer nincsen, nyilván nekik is megvoltak a maguk hibái, de amíg nem jöttek a sithek ármánykodásai addig tök jól elvolt a galaxis ezen része.

 

A másik, hogy ugyan az egyensúlyba kellenek a "rossz" oldalra is súlyok, de ez nem feltétlenül a sötét oldalt jelenti, legalábbis nem azt, amivel azonosítani szoktuk. Ott a halál, a pusztulás, betegségek, a negatív érzelmek, ezek mind-mind természetből fakadó sötét dolgok, amik eleve léteznek. Rey se véletlenül olyan példákat hoz fel, amilyeneket. Nem kell itt feltétlenül gonosz dolgokra gondolni. Főleg, hogy az Erőben, ahogyan a természetben is, aligha létezik moralitás. Nincs jó és rossz, vannak különféle dolgok és jelenségek, amiket a mindenkori világ skatulyáz be két oldalra. De az egyensúlyhoz nem feltétlenül olyan sötét dolgok kellenek, amik a jelenlegi emberi szemmel gonosznak és rossznak tekinthetőek.

De ha még ilyenekre is gondolnánk, miért kéne a jediknek sötét dolgokat csinálni, amikor amúgy is annyi rossz van a világban? Ehhez nem kellenek sithek, kismillió probléma és baj van a galaxisban, rengeteg bűnöző és rossz figura, kegyetlenkedés és erőszak. Nem látom értelmét annak, hogy a jediknek kelljen azért is tenniük, hogy a sötét oldal is elég teret kapjon. Miért kellett volna bármilyen sötét oldali tevékenységet végezniük pont nekik? Van elég tróger a világban nélkülük is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

És ez lenne az amit sokan nem fogadnának el. Mert a Jedik a jó megtestesítői, amibe nem fér bele, hogy sötét tetteket hajtanak végre. Persze, ezek a "sötét tettek" is lehetnek szerteágazók, szerintem a klón háborúban bőven vetemedtek ilyen tettekre. Egyébként az még kimaradt a kontra oldalon, hogy Luke szerint egyensúly volt az EPVI után, ami csak Kylo felbukkanásával és tanításának kezdetével borult fel. Erre kellene valami feloldást találni a IX-ben. 

Igazából az egy ideiglenes egyensúly volt. Ha a prófécia arról szól, hogy eljő az, aki visszatéríti a Jediket az eredeti útjukhoz, akkor az egy tartósabb hatású dolog lesz.

 

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

Az elméletet szépen leírta Donát, jól összeszedett írás. Én viszont nem értek egyet ezzel, szerintem több ponton is sántít. Nemcsak ott, amit Ody is ír, mert ez a korábbi időszakokra is vonatkozik. A Köztársaság szépen és jól működött sok-sok évezreden át. Erre mondhatjuk, hogy ettől függetlenül nem volt egyensúly az Erőben, de akkor meg kit érdekel, ha így sokkal jobb volt minden. A virágzást pont az állította meg, hogy jöttek a sithek és mindent felforgattak. És igazából nagyon hasonló történt később Luke és Kylo esetében is, ahol ráadásul Luke szerint meg is volt az egyensúly.

Én nem állítanám, hogy az Egyensúly és a prosperitás a Köztársaságban nem voltak átfedésben. Egy darabig. Aztán ahogy a Jedik elfordultak a régi tanaiktól, úgy züllött le a köztársasági is, ami végül a PT-ben csúcsosodott ki.

 

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

Szóval a jedik anno lehet, hogy elkezdtek eltávolodni a gyökereiktől és eredeti filozófiájuktól, de az a Jedi Rend, amit a PT-ban is látunk, előtte évezredeken át szintén remekül működött.

Pedig az EpVIII alapján könnyen lehet, hogy az a Jedi rend, ami az I-II-III-ban funkcionál - már köszönő viszonyban sincs azzal, ahogy évezredekkel korábban indultak. Tehát az, ami remekül működött anno, az simán benne van a pakliban, hogy egyáltalán nem az a rendszer volt, amit a PT-ben láttunk. Így a PT-ben látott Jedi Rendre én nem mondanám, hogy évezredeken át remekül működött. Amit a TCW és a PT bemutat, az alapján, ha a Jedik így viselkedtek volna évezredekkel korábban, akkor aligha élték volna meg a PT  idejét. Szerintem messze elszakadtak az eredeti eszméiktől, és ez vezetett végül oda, hogy meggyengültek az Erőben és hagyták felemelkedni Sidioust. 

 

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

A másik, hogy ugyan az egyensúlyba kellenek a "rossz" oldalra is súlyok, de ez nem feltétlenül a sötét oldalt jelenti, legalábbis nem azt, amivel azonosítani szoktuk. Ott a halál, a pusztulás, betegségek, a negatív érzelmek, ezek mind-mind természetből fakadó sötét dolgok, amik eleve léteznek. Rey se véletlenül olyan példákat hoz fel, amilyeneket. Nem kell itt feltétlenül gonosz dolgokra gondolni. Főleg, hogy az Erőben, ahogyan a természetben is, aligha létezik moralitás. Nincs jó és rossz, vannak különféle dolgok és jelenségek, amiket a mindenkori világ skatulyáz be két oldalra. De az egyensúlyhoz nem feltétlenül olyan sötét dolgok kellenek, amik a jelenlegi emberi szemmel gonosznak és rossznak tekinthetőek.

De ha még ilyenekre is gondolnánk, miért kéne a jediknek sötét dolgokat csinálni, amikor amúgy is annyi rossz van a világban? Ehhez nem kellenek sithek, kismillió probléma és baj van a galaxisban, rengeteg bűnöző és rossz figura, kegyetlenkedés és erőszak. Nem látom értelmét annak, hogy a jediknek kelljen azért is tenniük, hogy a sötét oldal is elég teret kapjon. Miért kellett volna bármilyen sötét oldali tevékenységet végezniük pont nekik? Van elég tróger a világban nélkülük is.

Érdemes különbséget tenni pusztítás és pusztítás között. Azt a rombolást, ami az Erő akarata ellen hat, a Jediknek meg kell akadályozni ezen elmélet alapján, azt a rombolást, amit az élet maga alapból nem eszközölt ki, pedig a Jediknek kell. Azt látjuk, hogy az Erőnek vannak sugallatai, akaratai, de mégis szüksége van cselekvő személyekre, akik képviselik ezt az akaratot. Az Erő nem fog lenyúlni az égből, és közvetlenül beavatkozni, hanem az Erőérzékenyeken keresztül van ráhatása az eseményekre. Sugall, és ha azt követi az alany, akkor beteljesíti az Erő akaratát. Ezért fontos a Jediknél, hogy ne érzelmektől túlfűtötten éljenek, hanem csendesítsék le az elméjüket és kövessék az Erő akaratát.

 

A világban előforduló eseményekben valóban van jó és rossz tett, de egyáltalán nem biztos, hogy ez alapból egyensúlyban van és az építés / pusztítás ott lép fel, ahol annak fel kéne lépnie. És itt jönnek képbe a Jedik, akik a vallásukat követve beavatkoznak, hogy érvényre juttassák az Erő akaratát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Érdemes különbséget tenni pusztítás és pusztítás között. Azt a rombolást, ami az Erő akarata ellen hat, a Jediknek meg kell akadályozni ezen elmélet alapján, azt a rombolást, amit az élet maga alapból nem eszközölt ki, pedig a Jediknek kell. Azt látjuk, hogy az Erőnek vannak sugallatai, akaratai, de mégis szüksége van cselekvő személyekre, akik képviselik ezt az akaratot. Az Erő nem fog lenyúlni az égből, és közvetlenül beavatkozni, hanem az Erőérzékenyeken keresztül van ráhatása az eseményekre. Sugall, és ha azt követi az alany, akkor beteljesíti az Erő akaratát. Ezért fontos a Jediknél, hogy ne érzelmektől túlfűtötten éljenek, hanem csendesítsék le az elméjüket és kövessék az Erő akaratát.

Én úgy képzelem el az új egyensúly elméletet, a jó és rossz együttes jelenlétét a Jedik szempontjából, mint az ősi Jedi Rend alapját, hogy a Jedik elfogadják a saját sötét oldalukat, nem akarnak a természet törvényei ellen fellépni (szeretet, kötödés), és nem kizárólag az Erő világos oldalát szolgálják, hanem az Erőt annak mindkét oldalával együtt. Ez nem azt jelenti viszont, hogy effektíve ártanak, pusztítanak, hanem csak hogy nem avatkoznak bele mindig a jóság nevében a dolgok menetébe, hanem hagyják, hogy azok alakuljanak a maguk útján. Pl. nem kell azt megmenteni, aki nem akarja, mert egy erőszakos mentőakció már olyan beavatkozás, ami az Erő akarata ellen hathat. A direkt pusztítást én nem tudom elképzelni, mint annak eszközét, hogy érvényre juttassák az Erő akaratát, inkább csak a "laissez passez, laissez faire" elv alapján inkább azt, hogy pozitív irányban sem lépnek fel mindenáron. Nem nekik kell megvédeni a világot a bajtól (vagyis eredendően nem a béke és igazság őrzői), viszont nekik kell ügyelniük az egyensúlyra, arra, hogy a rossz se harapózhasson el.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

18 órával ezelőtt, Donát írta:

- A Jedik kezdeti evidens "jó" szerepét ez igencsak átalakítja, hiszen innentől a Jediknek nem csak a fény megteremtése, de a sötétség elhozatala is a feladatuk lenne ott, ahol az Erő akarata ezt diktálja nekik.  

Inkább a teremtő pusztítás a megfelelő kifejezés/koncepció a sötétség elhozatala helyett :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 órával ezelőtt, Donát írta:

Aztán ahogy a Jedik elfordultak a régi tanaiktól, úgy züllött le a köztársasági is, ami végül a PT-ben csúcsosodott ki.

13 órával ezelőtt, Donát írta:

Pedig az EpVIII alapján könnyen lehet, hogy az a Jedi rend, ami az I-II-III-ban funkcionál - már köszönő viszonyban sincs azzal, ahogy évezredekkel korábban indultak. Tehát az, ami remekül működött anno, az simán benne van a pakliban, hogy egyáltalán nem az a rendszer volt, amit a PT-ben láttunk. Így a PT-ben látott Jedi Rendre én nem mondanám, hogy évezredeken át remekül működött. Amit a TCW és a PT bemutat, az alapján, ha a Jedik így viselkedtek volna évezredekkel korábban, akkor aligha élték volna meg a PT  idejét. Szerintem messze elszakadtak az eredeti eszméiktől, és ez vezetett végül oda, hogy meggyengültek az Erőben és hagyták felemelkedni Sidioust.

Nem tudjuk mikortól és milyen mértékben kezdtek elszakadni az eredeti tanaiktól. Csak azt tudjuk (legalábbis erősen sejthető az itt-ott elcsepegtetett infókból), hogy a Köztársaság és a Jedi Rend is remekül megvoltak, jól működött a rendszer. Az, hogy aztán ez hogyan züllött le, nem tudjuk, ennek kiváltó okait sem. Viszont én nem hinném, hogy ez azon múlott, hogy a jedik mennyire szakadtak el a régi tanaiktól.

Az a fura, hogy eleve abból indulsz ki, hogy a jedik eredeti tanaik és eszméik helyesek voltak, helyesebbek, mint amiket később követtek. De ez egy nagyon bátor feltételezés, főleg annak fényében, hogy milyen kevés infónk van az egészről. Azt viszont tudjuk, hogy még régen, amikor a jedik az eredeti eszméikhez sokkal közelebb lehettek, váltak ki belőlük azok, akikből aztán a sithek lettek, kitört egy hatalmas háború, ami szörnyű pusztításhoz vezetett. Én pl. ez alapján nagyon nem úgy képzelem el a régi jediket, mint akik annyira jól csinálták volna a dolgokat, bármivel is jobban, mint aztán a PT érájához közeledve.

Az, hogy a régi eszméiktől való elszakadás miatt gyengültek úgy meg, hogy Sidious felemelkedhessen egy olyan elképzelés, amire én eddig semmi bizonyítékot vagy komolyabb ráutaló jelet nem láttam. Nyilván maguk a jedik megpedzik ezt, hiszen keresniük kell a saját szerepüket és felelősségüket a sztoriban, de túl egyszerű lenne ezt így felfogni. A régi jedi felfogás is oda vezetett, hogy felemelkedtek a sithek, azt sem tudták megakadályozni. Sőt, nagyobb világégés lett belőle, mint Sidious uralmából. Hogy aztán a Luke-féle egyensúlyról ne is beszéljünk.

 

Miben segített volna a jediknek egy más felfogás Palpival szemben? Az első perctől kezdve gyanús volt nekik, fúrták ahol tudták, de a demokrácia ilyen. Ha a "népnek" Palpi kell, akkor Palpi lesz, ez van. Pont az volt a tervének lényege, hogy sok lábon állt, sok és erős lábakon. Nem a Jedi Renden keresztül érte el, mait akart, hanem politikai játszmákkal. A Köztársaság gyengeségeit (aminek egy részét ő maga generált vagy erősített) használta ki, mert tudta, hogy a jedik vajmi keveset tehetnek ellene, ha a rendszer az ő pártján áll.

A Köztársaság hibáit viszont szerintem nem érdemes a jediknek felróni. Eleve, talán senkinek nem célszerű felróni, mert nincs tökéletes rendszer. Ha egy zseniális stratéga arra szenteli minden erőforrását, hogy a létező hibákat tökéletesen kihasználja és a maga javára fordíthassa, az ellen nemigen van ellenszer. Érdemes szétnézni a saját történelmünkben is, mert találunk érdekes párhuzamokat.

A jedik elég kiszolgáltatott helyzetben voltak, nem tehettek meg akármit, csak mert ők úgy gondoltál. És szerintem nem is lett volna jobb. Most ha erőteljesebben gyanakodnak Palpira, akkor se lettek volna sokkal beljebb. Ahogy szorították volna a hurkot, változtatta volna úgy a szálakat az öreg, hogy neki jó legyen. Neki hatalmas mozgástere volt, a többi szereplőnek szinte semmi. Így is sokszor nagyon közel kerültek ahhoz, hogy leleplezzék a dolgokat vagy kiugrasszák a nyulat a bokorból, de Sidious mindig meg tudta fogni még épp időben a dolgot.

Ellene az az egy lehetőség lett volna, ha már eleve hatalomba se engedik, csak hát ahhoz már ott be kellett volna avatkozni, hogy szenátor se lehessen. De őszintén szólva, legyenek is akármilyen erősen az Erőben a jedik, azt nem tudom elképzelni, hogy már ennyire korán felfedezzenek egy ilyen bajforrást. És ezt követően ráadásul valahogy kezelni is kellett volna a szituációt. Erre az egészre azt mondani, hogy a jedik gyengék voltak, barokkos egyszerűsítése a problémakörnek. Az meg pláne vadregényes megközelítés, hogy ennek a gyengeségnek az az oka, hogy elszakadtak az ősi tanaiktól.

13 órával ezelőtt, Donát írta:

Érdemes különbséget tenni pusztítás és pusztítás között. Azt a rombolást, ami az Erő akarata ellen hat, a Jediknek meg kell akadályozni ezen elmélet alapján, azt a rombolást, amit az élet maga alapból nem eszközölt ki, pedig a Jediknek kell. Azt látjuk, hogy az Erőnek vannak sugallatai, akaratai, de mégis szüksége van cselekvő személyekre, akik képviselik ezt az akaratot. Az Erő nem fog lenyúlni az égből, és közvetlenül beavatkozni, hanem az Erőérzékenyeken keresztül van ráhatása az eseményekre. Sugall, és ha azt követi az alany, akkor beteljesíti az Erő akaratát. Ezért fontos a Jediknél, hogy ne érzelmektől túlfűtötten éljenek, hanem csendesítsék le az elméjüket és kövessék az Erő akaratát.

A kiemelt részt nem értem. Miért kéne a jediknek bármilyen pusztítást kikényszeríteni? Amit az élet nem eszközöl ki, az egy természetellenes dolog, legyen az "jó" vagy "rossz". Az Erő része a természetnek és az életnek, nem egy attól függetlenül és azon kívül létező vezérelv, ami próbál rendezkedni. A természet, az élet maga az Erő, így együtt alkotják a világot. Az Erő nemcsak az Erőérzékenyebbeken keresztül hat, hanem mindent tud befolyásolni. Totál értelmetlen lenne, ha jedikre vagy bármilyen hasonló szektákra lenne szükség ahhoz, hogy az Erő akarata a természetben érvényesülhessen.

Jó példa erre a halál. A halál noha tekinthető negatívnak, de a természet része, egyfajta pusztulás. Ezzel nem szabad szembemenni, mert felborul az egyensúly, ezért nem szabad azon munkálkodni, hogy ezt a természeti törvényt meghághassa bárki. De ezt az élet meg az Erő elintézte, nem kellenek hóhérok, akik járják a galaxist és megölik az öregeket és gyengéket, mert a természetes halál folyományaként ez megtörténik.

Ha az Erőnek ilyen jellegű szolgákra lenne szüksége ahhoz, hogy az "akaratát" érvényesítse, az a szememben egyfajta gyengeség. Egy entitás/energia vagy legyen is bármi, ami mindenhol ott van, ami mindent áthat, önmagában alkalmas kell legyen arra, hogy rendezze a világ alakulását. Ha szükség van rombolásra, akkor lesz rombolás, jöhet természeti katasztrófa, nyersanyag miatti háborúskodás és még rengeteg minden. De arra biztos nincs szükség, hogy valami vallási szekta előálljon és aktívan előidézze azt a rombolást, amit a természet maga nem tudott megoldani.

13 órával ezelőtt, Donát írta:

A világban előforduló eseményekben valóban van jó és rossz tett, de egyáltalán nem biztos, hogy ez alapból egyensúlyban van és az építés / pusztítás ott lép fel, ahol annak fel kéne lépnie. És itt jönnek képbe a Jedik, akik a vallásukat követve beavatkoznak, hogy érvényre juttassák az Erő akaratát.

Ha a maga természetességében az építés és rombolás nem ott lép fel, ahol kellene, akkor az Erő valamit "rosszul csinál". Ennek kijavítására kismillió eszköze van, ezek közül a legprimitívebb lenne az, hogy vallási fanatikusokat ugrasszon közvetlenül a probléma megoldására. Ez egy kicsinyes húzás lenne, ami nem az Erő hatalmasságára utal.

Arról nem is beszélve, hogy az Erő degradálása mellett a jediket is csak rabszolgának állítja be ez az elmélet. Mert ezek szerint, akkor az ősi (és helyes) megközelítés az lenne, hogy a jedik csak figyelik mit akar az Erő, és bármiféle értelmezés vagy gondolkodás nélkül végrehajtják azt. Ez mindenfajta önállóságtól, döntéshozástól, erkölcstől, gondolkodástól megfosztja őket, csak az Erő kifutói, akik eleve arra rendeltettek, hogy végrehajtsák az Erő akaratát.

Ez így most keménynek és sarkítottnak hangzik, de lényegében és üzenetében ezt látom az elmélet alapjának. Amit az Erő képtelen normális úton megoldani, arra küldi a jediket, ők meg majd elvégzik a piszkos munkát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 órával ezelőtt, Pildi írta:

 

Én úgy képzelem el az új egyensúly elméletet, a jó és rossz együttes jelenlétét a Jedik szempontjából, mint az ősi Jedi Rend alapját, hogy a Jedik elfogadják a saját sötét oldalukat, nem akarnak a természet törvényei ellen fellépni (szeretet, kötödés), és nem kizárólag az Erő világos oldalát szolgálják, hanem az Erőt annak mindkét oldalával együtt. Ez nem azt jelenti viszont, hogy effektíve ártanak, pusztítanak, hanem csak hogy nem avatkoznak bele mindig a jóság nevében a dolgok menetébe, hanem hagyják, hogy azok alakuljanak a maguk útján. Pl. nem kell azt megmenteni, aki nem akarja, mert egy erőszakos mentőakció már olyan beavatkozás, ami az Erő akarata ellen hathat. A direkt pusztítást én nem tudom elképzelni, mint annak eszközét, hogy érvényre juttassák az Erő akaratát, inkább csak a "laissez passez, laissez faire" elv alapján inkább azt, hogy pozitív irányban sem lépnek fel mindenáron. Nem nekik kell megvédeni a világot a bajtól (vagyis eredendően nem a béke és igazság őrzői), viszont nekik kell ügyelniük az egyensúlyra, arra, hogy a rossz se harapózhasson el.

 

Ebben a formában el tudnám fogadni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, pb69 írta:

Az a fura, hogy eleve abból indulsz ki, hogy a jedik eredeti tanaik és eszméik helyesek voltak, helyesebbek, mint amiket később követtek. De ez egy nagyon bátor feltételezés, főleg annak fényében, hogy milyen kevés infónk van az egészről.

Ez csak teória, hipotézis. :) Egy lehetséges jövőképet vázol. Az biztos, hogy nem fog ugyanúgy folytatódni mint korábban, ezért kell valami új. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, pb69 írta:

Nem tudjuk mikortól és milyen mértékben kezdtek elszakadni az eredeti tanaiktól. Csak azt tudjuk (legalábbis erősen sejthető az itt-ott elcsepegtetett infókból), hogy a Köztársaság és a Jedi Rend is remekül megvoltak, jól működött a rendszer. Az, hogy aztán ez hogyan züllött le, nem tudjuk, ennek kiváltó okait sem. Viszont én nem hinném, hogy ez azon múlott, hogy a jedik mennyire szakadtak el a régi tanaiktól.

Nem tudjuk, de ez a teória arra épül, hogy már elég régen elszakadtak tőle. És az EpVIII-ban felhozott vonal (kódexek, ősi fa, Achto) simán futhat ki oda, hogy a Jediknek vissza kell térniük a gyökereikhez.

7 órával ezelőtt, pb69 írta:

Az a fura, hogy eleve abból indulsz ki, hogy a jedik eredeti tanaik és eszméik helyesek voltak, helyesebbek, mint amiket később követtek. De ez egy nagyon bátor feltételezés, főleg annak fényében, hogy milyen kevés infónk van az egészről. Azt viszont tudjuk, hogy még régen, amikor a jedik az eredeti eszméikhez sokkal közelebb lehettek, váltak ki belőlük azok, akikből aztán a sithek lettek, kitört egy hatalmas háború, ami szörnyű pusztításhoz vezetett. Én pl. ez alapján nagyon nem úgy képzelem el a régi jediket, mint akik annyira jól csinálták volna a dolgokat, bármivel is jobban, mint aztán a PT érájához közeledve.

Ezzel azért nehéz vitatkoznom, mert nem tudom pontosan, hogy hogy állunk kánon infók terén a Jedi-Sith háborúkról. Ehhez az infóhoz szükségem lenne, mert emlékeim szerint minimális kánon infó áll rendelkezésre azon túl, hogy volt egy ilyen háború, aminek a végén a Jedik azt hitték, hogy kiirtották a Sith-eket. A Sith-ek meg bevezették a Kettő Szabályát, hogy ne árulják el egymást.

7 órával ezelőtt, pb69 írta:

Az, hogy a régi eszméiktől való elszakadás miatt gyengültek úgy meg, hogy Sidious felemelkedhessen egy olyan elképzelés, amire én eddig semmi bizonyítékot vagy komolyabb ráutaló jelet nem láttam. Nyilván maguk a jedik megpedzik ezt, hiszen keresniük kell a saját szerepüket és felelősségüket a sztoriban, de túl egyszerű lenne ezt így felfogni. A régi jedi felfogás is oda vezetett, hogy felemelkedtek a sithek, azt sem tudták megakadályozni. Sőt, nagyobb világégés lett belőle, mint Sidious uralmából. Hogy aztán a Luke-féle egyensúlyról ne is beszéljünk.

Ez továbbra is egy teória ezért azt a hiányt próbálja kihasználni, hogy jelenleg nincs bizonyíték semmire ami azzal kapcsolatos, hogy miért gyengültek meg a Jedik. A Sith-ek eredetét pedig továbbra sem tudom, hogy a kánon szerint tudjuk-e. Talán csak 1 vagy 2 Jedi vált ki anno az ősi időkben, és megalapította a Sith rendet, aztán pedig Erőhasználókat happoltak el a Jedik elől, és így lett a Choca... Sith rend. Ha van kánon infó, akkor szívesen veszem.

7 órával ezelőtt, pb69 írta:

Miben segített volna a jediknek egy más felfogás Palpival szemben? Az első perctől kezdve gyanús volt nekik, fúrták ahol tudták, de a demokrácia ilyen.

Ez csúsztatás. A Jedik az EpI-II idején barátként viszonyultak Palpatine-hoz. Bejárásuk volt az irodájában, semmilyen ellenérzést nem fogalmaztak meg Palpi különleges jogosítványa kapcsán sem. Még a TCW elején is puszipajtások, a háború során romlott csak meg a viszony.

 

Ha valóban gyanúsították volna, akkor hamarabb rájönnek, amire csak az EpIII közepére és a Jedi rend utolsó napjaiban sikerült: hogy a sötét oldal körülveszi a főkancellárt. Talán hamarabb átlátnak a politikai machinációin és eljutnak Corsucant gyártelepére is, ahol amúgy Palpatine Dookuval találkozgatott. Ha pedig a Jedik valóban jól ellátták volna a feladatukat, akkor nem emelnek fel egy hadsereget a szemük előtt anélkül, hogy tudtak volna róla, ráadásul úgy, hogy a saját mesterük rendelte azt meg... Akkor nem állnak a katonák élére tábornokként a háborúban, stb. A Jedik nagyon sok ponton hibáztak és igencsak hozzájárultak Sidious felemelkedéséhez. Meglátásom szerint egy ereje teljében lévő Jedi Renddel nem tudta volna Sidious a bolondját járatni.

7 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ha a "népnek" Palpi kell, akkor Palpi lesz, ez van. Pont az volt a tervének lényege, hogy sok lábon állt, sok és erős lábakon. Nem a Jedi Renden keresztül érte el, mait akart, hanem politikai játszmákkal. A Köztársaság gyengeségeit (aminek egy részét ő maga generált vagy erősített) használta ki, mert tudta, hogy a jedik vajmi keveset tehetnek ellene, ha a rendszer az ő pártján áll.

Az EpIII idején is Palpi kellett a népnek, mégsem akadályozta ez a Jediket, hogy közbelépjenek. Akármit akar a Nép, ha a vezetőről bebizonyosodik, hogy áruló/Sith/szembe megy a törvénnyel és nem mozdul a pozíciójából akkor a Jediknek egyértelműen feladata a Főkancellár eltávolítása. Ha hamarabb gyanakodnak, hamarabb nyomoznak akkor még azelőtt eltávolíthatták volna a főkancellárt, mielőtt az egy gigantikus hadsereg főparancsnoka lett volna.

7 órával ezelőtt, pb69 írta:

A Köztársaság hibáit viszont szerintem nem érdemes a jediknek felróni. Eleve, talán senkinek nem célszerű felróni, mert nincs tökéletes rendszer. Ha egy zseniális stratéga arra szenteli minden erőforrását, hogy a létező hibákat tökéletesen kihasználja és a maga javára fordíthassa, az ellen nemigen van ellenszer.

De nem is a Köztársaság hibáit róvom fel nekik. Hanem a saját hibáikat. A Jedik elég sok ponton kritikán alul teljesítettek az EpII-III-ban, és ez visszaütött a galaxisra (is). Ezen felül egyértelműen kontroll szerepkörük volt a köztársaságban, a Szenátus mellett ők is ellenőrizték a főkancellárt és békefenntartói szerepkör is hárult rájuk. Előbbiben csúnyán felsültek, utóbbiban pedig nem tudtak a megnövekedett háborús szerepkörök miatt jól teljesíteni (Tarkin c. könyvből ez látszik, mert a Rendőrbírók hiába kérnek Jediket bizonyos ügyek kivizsgálásához és a kalózokkal szembeni fellépéshez, azt a Jedik elutasítják).

7 órával ezelőtt, pb69 írta:

A jedik elég kiszolgáltatott helyzetben voltak, nem tehettek meg akármit, csak mert ők úgy gondoltál. És szerintem nem is lett volna jobb. Most ha erőteljesebben gyanakodnak Palpira, akkor se lettek volna sokkal beljebb. Ahogy szorították volna a hurkot, változtatta volna úgy a szálakat az öreg, hogy neki jó legyen. Neki hatalmas mozgástere volt, a többi szereplőnek szinte semmi. Így is sokszor nagyon közel kerültek ahhoz, hogy leleplezzék a dolgokat vagy kiugrasszák a nyulat a bokorból, de Sidious mindig meg tudta fogni még épp időben a dolgot.

Ez nem jó érv. Attól, hogy Federer ellen teniszezem, még lehetek magamra bosszús, amiért a nyerőket nem ütöm be, vagy ki nem kényszerített hibákat ütök így megkönnyítem a dolgát. Sidious tudta volna még csűrni-csavarni a dolgokat, persze, de a Jedik sokszor rá sem kényszerítették az Öreget a tervei változtatására, így nem mondhatjuk, hogy maradéktalanul ellátták a feladatukat. Ott van pl. az EpI, ahol Sidiousnak többször is változtatnia kellett a terven, egyszer pl. Padmé váratlan húzásai miatt. A TCW-ben látunk ilyet a Jedik révén is, de keveset. Alapvetően Sidious nem volt rákényszerítve a gyakori improvizációkra mert a Jedik vagy úgy táncoltak, ahogy Sidious fütyült vagy eleve nem is gyanakodtak rá semmilyen szinten.

7 órával ezelőtt, pb69 írta:

A kiemelt részt nem értem. Miért kéne a jediknek bármilyen pusztítást kikényszeríteni? Amit az élet nem eszközöl ki, az egy természetellenes dolog, legyen az "jó" vagy "rossz". Az Erő része a természetnek és az életnek, nem egy attól függetlenül és azon kívül létező vezérelv, ami próbál rendezkedni. A természet, az élet maga az Erő, így együtt alkotják a világot. Az Erő nemcsak az Erőérzékenyebbeken keresztül hat, hanem mindent tud befolyásolni. Totál értelmetlen lenne, ha jedikre vagy bármilyen hasonló szektákra lenne szükség ahhoz, hogy az Erő akarata a természetben érvényesülhessen.

Jó példa erre a halál. A halál noha tekinthető negatívnak, de a természet része, egyfajta pusztulás. Ezzel nem szabad szembemenni, mert felborul az egyensúly, ezért nem szabad azon munkálkodni, hogy ezt a természeti törvényt meghághassa bárki. De ezt az élet meg az Erő elintézte, nem kellenek hóhérok, akik járják a galaxist és megölik az öregeket és gyengéket, mert a természetes halál folyományaként ez megtörténik.

Szerintem viszont az Erő akarata nem mindig jut érvényre. Pont az a lényege a Jediségnek, hogy hallgassák az Erő akaratát és aszerint cselekedjenek. Ebben összhangban van Qui-Gon indoklása is, mikor arról kérdezik, hogy hogy találta Anakint (az Erő akarata volt, hogy rátaláljak), de az is, amikor arra buzdítja Anakint, hogy csendesítse le az elméjét és figyelje az Erő akaratát, amit a midik közvetítenek felé. A Jedik szenvedélyektől mentes önzetlen élete is beleillik ebbe a képbe, hiszen ha nem tudják lecsendesíteni a tudatuk az érzelmeik miatt vagy ha az önző céljaik átírják azt, akkor nem tudják végrehajtani az Erő akaratát.

 

Az Erő szemmel láthatólag nem tud mindent a kedve szerint tenni, hiszen akkor fel sem merülne az Egyensúly kérdése. Eleve, ha az Erőnek ekkora hatalma lenne, akkor mindig Egyensúlyban lenne a galaxis, nem? Ez szerintem egyáltalán nem fér bele az SW-ről alkotott képbe. Az enyémbe tuti nem. Az Erőnek van egy akarata, és ezt ilyen-olyan úton próbálja érvényre juttatni. Ennek része a természet és az egyszerű átlag emberek is, akik az Erőő akaratának hallgatásától függetlenül cselekszenek, de hatással vannak az Egyensúlyra és így az Erőre is. De ugyanúgy részesei a Jedik is, akik viszont aktív alakítói a történetnek, hiszen hallják az Erő konkrét akaratát és igyekeznek teljesíteni azt. 

 

A teória szerinti eltérés a mostani Jedik és a régi Jedik között, hogy a mostani Jedik már csak a fényben éltek, csak is a világos oldali tettekre korlátozták a hatalmuk, mert elzárták magukat a sötét oldaltól így az Erő pusztításra vonatkozó akaratát meg sem hallották, ergo végre sem hajtották. A Jedik így elszakadtak az Erő akaratának teljes körű lekövetésétől és egyre jobban elszakadt az egyensúlytól is a galaxis (továbbra is: ez csak egy teória és értelmezés :) ) és ezért meggyengültek az Erőben.  

7 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ha az Erőnek ilyen jellegű szolgákra lenne szüksége ahhoz, hogy az "akaratát" érvényesítse, az a szememben egyfajta gyengeség. 

Arról nem is beszélve, hogy az Erő degradálása mellett a jediket is csak rabszolgának állítja be ez az elmélet.

Épp ellenkezőleg! Az Erő valóban nem mindenható, de épp az lenne a gáz, ha az Erő direkte bármit el tudna intézni és ezáltal a galaxis lakói rabszolgák és bábuk lennének - az Erő játékszerei, akik tudattalanul az Erő akaratát követik és nem a saját szabadságuk szerinti cselekedeteket hajtják végre. 

A Jedik csak annyira "rabszolgák", mint mondjuk a papok vagy az apácák vagy a szerzetesek. Ahogyan a Földön ezek az emberek Isten szolgái, és Isten akarata szerint igyekeznek cselekedni (önként vállalva), addig a Jedi vallás követői az Erő akarata szerint cselekszenek és azt próbálják érvényre juttatni. A Jediknek ettől még lehetnek egyedi gondolataik, megvalósításaik, stb. de amikor az Erő akaratát hallják, akkor aszerint kell cselekedniük vallásuk szerint.

 

A filmek alapján én nem gondolnám, hogy bármelyikük bármikor is szembe ment volna Jediként - tudatosan - az Erő akaratával. Pont ezért választják ki a legtöbb midivel rendelkező egyéneket is, hiszen a midik közvetítik az Erő akaratát, hogy mit üzen az Erő - minél több a midije valakinek, vélhetően annál jobban hallja, annál többször és annál könnyebben tudja befolyásolni is a körülötte lévő világot az Erő által.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Ez csak teória, hipotézis. :) Egy lehetséges jövőképet vázol. Az biztos, hogy nem fog ugyanúgy folytatódni mint korábban, ezért kell valami új.

1 órával korábban, Donát írta:

Nem tudjuk, de ez a teória arra épül, hogy már elég régen elszakadtak tőle. És az EpVIII-ban felhozott vonal (kódexek, ősi fa, Achto) simán futhat ki oda, hogy a Jediknek vissza kell térniük a gyökereikhez.

Persze, ez igaz. Én személy szerint nagyon remélem, hogy nem oda fog kifutni, hogy az ősi jedi elvek azok voltak, hogy a sötét oldalt is szolgálniuk kell, ha az Erő azt sugallja. Az tetszik, hogy térjenek vissza valami eredeti koncepcióhoz, amitől anno időközben elszakadtak, de az ne ilyesmi legyen. Sokkal inkább pl. az, hogy nincs sötét és világos oldal. Csak az a baj, hogy amit eddig kaptunk, az nagyon nem erre tereli a dolgokat.

Pedig szerintem pont az lehetne a nagy tanulság, hogy nincs objektíven jó és rossz, nincsen világos és sötét oldal. A természetben, a világban és az Erőben történnek mindenféle dolgok, erkölcs és morál nélkül. Olyan értelemben legalábbis, hogy a természet vagy az Erő nem ismer erkölcsöt, ezek már mesterkélt emberi fogalmak. Az egyik állat nem azért eszi meg a másikat, mert gonosz, a természet erői sem azért pusztítanak és a halál sem a sötétség üdvéért létezik, hanem ezek mind természetes dolgok, a világ ugyanolyan részei, mint azok, amikhez pozitív érzéseket társítunk.

Pont ez a didaktikus gondolkodás vezetett a jedik bukásához. Ők az akkori normák szerinti jó és rossz kategóriákba osztották a világot. Amik szerintük a rossz irányba terelte a lényeket, ami a rossz előszobája volt, azt szintén besorolták a sötét oldalra. Ebből tabut és mumust csináltak és mereven elutasították azt. A sithek hasonlóan tettek, csak fordítva. Bele is bukott mindkét szervezet, mert a világ nem ilyen egyszerű, nem fekete és fehér.

De nem hinném, hogy az lenne a jó megközelítés, hogy a jediknek tudatosan (az Erő akaratára) jó és rossz dolgokat egyaránt cselekedniük kell, sokkal inkább az, hogy megértsék, az Erő nem ismer ilyen fogalmakat. Az elmetrükk, a villámszórás vagy a telekinézis nem jó vagy rossz célra teremtetett képességek, hanem általános képességek, amiket lehet mindenfélére használni. Mindenfélére, amit aztán az emberek már besorolhatnak ide vagy oda a saját értékrendjük alapján, de ez semmiképp nem az Erőn múlik.

Valószínűleg azért nem sikerült megtalálni eddig hosszabb távon az egyensúlyt, mert a saját értékrendjükből próbáltak kiindulni, ember által alkotott fogalmakkal rendszerezték a világot és így definiált állapotot akartak elérni. Viszont jelentsen is az egyensúly az Erő szempontjából bármit, az jó eséllyel nem pont az lesz, amit pár ezer lény kitalál. És ugyanilyen rossz irány az is, hogy a sötétség és világosság legyen egyensúlyban, hiszen vélhetően az Erő oldaláról nézve ezek nem létező kategóriák. 

1 órával korábban, Donát írta:

Ezzel azért nehéz vitatkoznom, mert nem tudom pontosan, hogy hogy állunk kánon infók terén a Jedi-Sith háborúkról. Ehhez az infóhoz szükségem lenne, mert emlékeim szerint minimális kánon infó áll rendelkezésre azon túl, hogy volt egy ilyen háború, aminek a végén a Jedik azt hitték, hogy kiirtották a Sith-eket.

Ennyi infó jelenleg nekünk elég is. Akkor még mások voltak a jedik, sokkal közelebb jártak az ősi tanaikhoz, mégis világégés lett belőle. Ennél ékesebb bizonyíték nem kell arra, hogy az a vonal se működött.

1 órával korábban, Donát írta:

Ez továbbra is egy teória ezért azt a hiányt próbálja kihasználni, hogy jelenleg nincs bizonyíték semmire ami azzal kapcsolatos, hogy miért gyengültek meg a Jedik. A Sith-ek eredetét pedig továbbra sem tudom, hogy a kánon szerint tudjuk-e. Talán csak 1 vagy 2 Jedi vált ki anno az ősi időkben, és megalapította a Sith rendet, aztán pedig Erőhasználókat happoltak el a Jedik elől, és így lett a Choca... Sith rend.

Pontosan, nem tudjuk miért gyengültek meg a jedik, ha meggyengültek egyáltalán. De nem láttam arra utaló jelet, hogy az ősi helyes tanoktól való elszakadás lehetne az ok. Az szerintem megint csak mindegy, hogy pontosan hogyan alakult a Sith Rend. Ha a jediknek közük volt hozzá, akkor ez bizonyítja, hogy már akkor sem működtek "jól".

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Ez csúsztatás. A Jedik az EpI-II idején barátként viszonyultak Palpatine-hoz. Bejárásuk volt az irodájában, semmilyen ellenérzést nem fogalmaztak meg Palpi különleges jogosítványa kapcsán sem. Még a TCW elején is puszipajtások, a háború során romlott csak meg a viszony.

Hát én ezt nagyon nem így láttam. Azért pl. Yoda nézése az Ep.2 elején Palpi irányába minden volt, csak bizalmat nem sugárzott. Obi-Wan is kőkemény ellenérzéseket fogalmazott meg az öreggel szemben, aligha volt egyedül a véleményével. A 3-ban már arról beszélnek, hogy az Erő sötét oldala veszi körül, Anakint konkrétan ráállítják kémkedni. Ezek azért nem olyan gondolatok, amik egyik napról a másikra fogalmazódnak meg, sokkal inkább egy folyamat végeként állnak elő. Windu is azt mondja, amikor lebukik Sidious, hogy ez a legrosszabb sejtéseiket igazolja, ezek szerint ez is benne volt a pakliban, mint egy lehetséges ismert kimenetel. Ez újra egy olyan dolog, ami nem csak úgy jön a semmiből, hanem régóta érlelődni kellett a jedikben, hogy akár nagy baj is lehet a főkancellárral.

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Ha pedig a Jedik valóban jól ellátták volna a feladatukat, akkor nem emelnek fel egy hadsereget a szemük előtt anélkül, hogy tudtak volna róla, ráadásul úgy, hogy a saját mesterük rendelte azt meg... Akkor nem állnak a katonák élére tábornokként a háborúban, stb. A Jedik nagyon sok ponton hibáztak és igencsak hozzájárultak Sidious felemelkedéséhez. Meglátásom szerint egy ereje teljében lévő Jedi Renddel nem tudta volna Sidious a bolondját járatni.

Ja, mert hogyan lehet azt elkerülni, hogy egy szervezet tagja mindenki más háta mögött rendeljen egy hadsereget? Persze, könnyű azt mondani, hogy egy jól működő Jedi Rendben ilyen elképzelhetetlen lett volna, de egy jól működő Jedi Rendből soha nem is váltak volna ki tagok, pláne soha nem állt volna senki a sötét oldalra, nem igaz? Mégis egyelőre úgy tudjuk, hogy az egész Sith Rend ebből fakadt, pedig akkor még az ősi idők voltak.

Ennyi erővel, ha a jedik jól ellátták volna a feladatukat, akkor tökéletes világot teremtenek, ahol nincs semmi bűnözés és gonoszság. Egyszerűen nem lehet minden rosszat elkerülni. Nagyon sok ponton hibáztak, ez tény és való, de az élőlények már csak ilyenek. A sok-sok ezer év alatt nyilván rengeteget hibáztak, ami teret engedett sok gonoszságnak, de tökéletesen működő szervezet sose lesz. Egyébként olyan nagyon rosszul csak nem csinálhatták, elvégre évezredeken át egész jól megvolt a világ, aztán Sidious-nak 30 évig se sikerült uralkodni, de az új Jedi Rend és Köztársaság se húzta sokkal tovább.

Azt pedig továbbra sem értem mit kellett volna csinálni a jediknek a klónháborúkban... Olyan könnyű azt mondani, hogy nem kellett volna harcolniuk, csak tudnám, hogy mit kellett volna tenniük. Nyilván sokat meditálni, ráérezni, hogy Sidious a sith nagyúr, erről a háttérben csendben bizonyítékokat gyűjteni, meggyőzni erről a galaxist, majd leváltani az öreget. Amit talán mi nézők meg is tudtunk volna tenni, elvégre mindent tudtunk arról, hogy mi hogyan van valójában és hogyan működnek a dolgok, csak hát ez a luxus in-universe csak Palpinak adatott meg.

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Az EpIII idején is Palpi kellett a népnek, mégsem akadályozta ez a Jediket, hogy közbelépjenek.

Mondjuk érdekes sztori lett volna, mi történik, ha megölik. Ugyanis, ha nem lettek volna képesek komoly és perdöntő bizonyítékokkal előállni, akkor azt hiszem nagyot koppantak volna. Ugyanis Anakin szavai vajmi keveset értek volna. Ha az öregnek megvolt a terve arra az esetre is, ha vele esetleg történik valami, akkor nem tobzódtak volna a bizonyítékokban. Azt pedig erősen meg kell indokolni, hogy a törvényesen megválasztott és pozíciójában lévő főkancellárt miért is távolították el erőszakkal a helyéről.

1 órával ezelőtt, Donát írta:

a Rendőrbírók hiába kérnek Jediket bizonyos ügyek kivizsgálásához és a kalózokkal szembeni fellépéshez, azt a Jedik elutasítják

Szóval egy galaktikus Klónháborúban a jediknek nem szabadna a sithek ellen harcolniuk, mert az helytelen, de a kalózok ellen fel kéne lépniük?

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Ez nem jó érv. Attól, hogy Federer ellen teniszezem, még lehetek magamra bosszús, amiért a nyerőket nem ütöm be, vagy ki nem kényszerített hibákat ütök így megkönnyítem a dolgát.

Így van. A jediik bosszúsak is voltak saját magukra, jól is tették. Azt viszont nem tudom, hogy jogosnak éreznéd-e, ha a Federer elleni meccsed után mások ostoroznának, ócsárolnának a hibáid miatt, sőt olyan kijelentések is érkeznének, hogy nem is veszítetted volna el a meccset, ha nem vagy olyan szerencsétlen és nem követsz el gyermeteg hibákat. ;)

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Pont az a lényege a Jediségnek, hogy hallgassák az Erő akaratát és aszerint cselekedjenek.

Magyarul rabszolgák legyenek.

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Ebben összhangban van Qui-Gon indoklása is, mikor arról kérdezik, hogy hogy találta Anakint (az Erő akarata volt, hogy rátaláljak), de az is, amikor arra buzdítja Anakint, hogy csendesítse le az elméjét és figyelje az Erő akaratát, amit a midik közvetítenek felé.

Ebből önmagában nem következik az, amit az előbb írtál. Összhangban lehet vele, de nem feltétlenül. Attól még, hogy a jediknek figyelniük érdemes az Erő sugallatait, még nem jelenti azt, hogy parancsokként értelmezik azokat és végre is hajtják őket. Az meg, ahogyan Anakinra rátalált... hát hogy is mondjam... az Erő akarta így, az lehet, de hogy ehhez Qui-Gonnak sok köze nem volt, az is biztos. Nem a csendes elméje miatt sérült meg a pajzsgenerátor és kellett leszállni a Tatooine-ra. Nem a meditációja vezette el Watto boltjába, nem az okozta a homokvihart és Anakin se azért akart segíteni, mert Qui-Gon ügyesen hallgatta az Erő sugallatát. Az, hogy aztán felismerte Anakinban a nagy potenciált, hogy bízott benne és kihozta a bolygóról, az már rajta (és az Erőhöz való kapcsolatán) múlott, de pont a megtalálásában nem játszott semmi szerepet, hogy Qui-Gon mennyire figyeli az Erő akaratát.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Eleve, ha az Erőnek ekkora hatalma lenne, akkor mindig Egyensúlyban lenne a galaxis, nem?

Nem feltétlenül. Több milliárd élőlénynek nem tetszhet az az állapot, ami az Erő egyensúlyát jelenti, ők mind-mind küzdenek ellene. Ki jó, ki rossz célból, de ellene hat ennek az egyensúlynak, ami miatt ez akár hosszabb időre is simán felborulhat.

Csak gondoljunk bele abba, hogy pl. az ember milyen hatással van a Földre és a földi természet "egyensúlyára". Mondvacsinált, kitalált fogalmakért öljük egymást, a beteg embereket megmentjük, pörög a genetika aktív kutatása, folyton dacolunk a halállal, sokan az örökélet vagy épp az ingyen energia kulcsát keresik, az időben utazni akarunk, el akarjuk foglalni a víz alatti területeket, a levegőt, űrutazni akarunk, befolyásolni szeretnénk az időjárást stb.. 

2 órával ezelőtt, Donát írta:

A teória szerinti eltérés a mostani Jedik és a régi Jedik között, hogy a mostani Jedik már csak a fényben éltek, csak is a világos oldali tettekre korlátozták a hatalmuk, mert elzárták magukat a sötét oldaltól így az Erő pusztításra vonatkozó akaratát meg sem hallották, ergo végre sem hajtották.

De miért kellett volna a jediknek meghallani a pusztításra vonatkozó akaratot? Még Erőérzékeny lényekből is vannak sokan a jediken kívül is, miért a jedik feladata lenne az is, hogy romboljanak, ha az Erő úgy akarja? Nem látok rációt abban, hogy azon a maréknyi jedin múlik, hogy figyelje az Erő akaratát és annak minden aspektusáért (jót és rosszat) ők feleljenek, mert ha a sötét dolgokkal nem foglalkoznak, akkor már borul is az egyensúly. Egyetlen szervezetnek nem lehet ekkora hatalma a világra.

Eleve, ebből a teóriából az is következik, hogy mivel a jedik nem foglalkoztak a sötét dolgokkal, így felborult az egyensúly, ami miatt az Erőnek közbe kellett avatkoznia és így jöttek a sithek meg egyéb sötét oldali Erőhasználók. Viszont adódik a kérdés, hogy ha a jedikkel szemben ilyen szinten fel tudott lépni az Erő, amikor azok nem teljesítették jól az akaratát, akkor miért nem tudott már eleve korábban ugyanígy fellépni és másokon keresztül érvényesíteni az akaratát?

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Az Erő valóban nem mindenható, de épp az lenne a gáz, ha az Erő direkte bármit el tudna intézni és ezáltal a galaxis lakói rabszolgák és bábuk lennének - az Erő játékszerei, akik tudattalanul az Erő akaratát követik és nem a saját szabadságuk szerinti cselekedeteket hajtják végre.

Rabszolgák és bábuk a jedik lennének, ezen teória alapján. A galaxis lakóinak nem kéne rabszolgáknak lenniük, ugyanis nemcsak ők alkotják a világot. Az Erő rengetegféle módon el tudja érni az akaratát, nem kell rákényszerítenie azt minden élőlényre. Pont ez a lényeg, hogy a jedikre sem. Mindenki cselekedhet, ahogyan akar, aztán majd ha nagyon rossz az irány, akkor jön pl. egy pusztító természeti csapás és kicsit rendezi a világ dolgait.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

A Jedik csak annyira "rabszolgák", mint mondjuk a papok vagy az apácák vagy a szerzetesek. Ahogyan a Földön ezek az emberek Isten szolgái, és Isten akarata szerint igyekeznek cselekedni (önként vállalva), addig a Jedi vallás követői az Erő akarata szerint cselekszenek és azt próbálják érvényre juttatni.

Ez nagyon messzire vezet, inkább nem is mennék bele. Csak annyit fűznék hozzá, hogy nem véletlenül szorulnak egyre jobban háttérbe az egyházak. A vallások is teret veszítenek a világ fejlődésével, de az egyházak hatványozottan szenvedik el ezt a hatást. Ugyanis egyre többen jönnek rá, hogy ha létezik/léteznek isten/istenek, akkor sincs semmi értelmes indok arra, hogy ekkora intézmények létesüljenek és működjenek azért, hogy közvetítsék a gondolatokat és akaratokat. A papság, mint szükséges közvetítő közeg egyre elavultabb gondolattá kezd válni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.