Ugrás a kommentre

Értékeld a filmet


Ody Mandrell

Milyen osztályzatot adnál az első epizódnak?  

43 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál az első epizódnak?



Ajánlott hozzászólás

  • 3 hónappal később...

Az SW CD-en kutakodva, találtam néhány 1999-es TPM kritikát. Ezekből próbálok meg szemezgetni, mert szerintem sokan nem olvastátok őket anno.

 

Itt az első, ami a Mancs-ban volt olvasható anno, szerzője winkler:

 

"Mancs, 1999. szeptember 23.

 

Régiség extrákkal

 

Tudományosan úgy szokás megközelíteni, hogy Lucas modern mítoszokat teremt, filmje bizonyos részei atavisztikusan ismerősek minden mozilátogatónak: a kötőfék-turbinás űrhajóverseny a Ben Hurból, a döntő ütközet a Jégmezők lovagjából stb. A helyzet ezzel szemben az, hogy mítosz lenne ebből toposzok nélkül is.

Arthur C. Clarke azt tudja, melyik évben mi fog történni, percre pontosan felmondaná a következő évszázadot. Lucast a valóság nem érdekli, viszont csalhatatlan érzéke van hozzá, mi hogyan néz ki a legjobban, és milyen hangeffektus illik mellé. Hogy az űrben nincs hang, következésképp a Tie-vadászok sem adhatnak vízvezetékszerűen huhogó hangokat, fel sem merül, nem vagyok én Öveges professzor, kezicsókolom. ltt van például, hogy a fénykard zümmög - Clarke biztos meg tudná mondani, ilyen hangja lesz-e, ha esetleg tényleg feltalálják egyszer, de azzal ő sem szállna vitába, hogy így a leghatásosabb, filmileg. Ha már itt tartunk, a lightsaber, a Csillagok háborúja-konglomerátum legnagyobb találmánya (kardozás sci-fiben!) tovább fejlődött, dacára, hogy időben visszafelé haladtunk: most már nemcsak vívni és lézerlövedéket kivédeni lehet vele, hanem finom csuklómozdulattal a lövedék útja megfordítható, jóval dinamikusabbá téve a jedik vs. birodalmiak-jeleneteket. Egyszer bemutathatnának a dramaturgnak, aki ezt kitalálta.

Nem kell minden droidot külön lefénykardozni, elég fejbe parittyázni a saját lézerlövedékével, aki másnak vermet ás, pörgősebb az akció.

A trükkök retteneteset fejlődtek.,ha belegondolunk, mennyire bénák voltak a Jurassic Park hüllőí, képtelenség volt elhinni őket. Most Liam Neeson beszélget valakivel, közben felpattan hű dinoszauruszára, és elvágtat - vágás nélkül. Elképesztő. Vagy ott a gyermek Darth Vadert dolgoztató lény, aki kolibriszerűen mozog, beszélgetés közben szárnyalva lebeg, úgy, hogy a lábát is látjuk, tesz-vesz, zümmög.

A kellékesek egyetlen szégyene, hogy Darth Maul kémműholdja vagy mije mind formájában, mind mozgásában gyakorlatilag azonos a FIubber - A szórakozott professzor háztartási robotjával. Lucas valószínűleg nem látta a Flubbert. Hanem a többi számitógépes trükk! Hogy Qui-Gon Jinn (ejthetjük nyugodtan Kim Dzsong llnek) vágatlanul felpattan a dínóra, még a legkevesebb, a fő csatajelenetben mindkét részről szinte kizárólag virtuális lények küzdenek úgy, hogy gyakorlatilag mindegyik ott van.

Darth Maul a legnagyobb, a kütyü-, játék- és pólóeladásokban alighanem ő vezet, a dudoros, piros-fekete fejű bérgyilkos. Sallangmentes, balladai figura, szövege gyakorlatilag nincs, de a maga könyörtelenségében ugyanolyan befutó, mint Schwarzenegger a Terminator 1-gyel: negatív hős, akivel mindenki boldogan azonosul, az adekvát állat nézés se hibádzik. Nagy húzás, hogy a "színész", Ray Park létező Shaolin-harcművész, és egy az egyben úgy mozog az ő dupla fénykardjával, mint a legjobb hongkongi akciófilmek statisztái.

A Lucasban az a jó, hogy már este kigondolja, hogyan lesz legenda a reggeli székletéből. Nyilván ő maga terjeszti a különböző találgatásokat, miért játsszák a főszerepeket európai színészek (Sam L. Jacksonnak csak pár perce van), meg hogy a gyermek Vadert játszó kissrác azért néz ki úgy, ahogy, hogy a következő részben a pubertáló Darth Vader Leonardo DiCaprio alakíthassa. És hogy a Los Angeles-i Star Wars Fan Club vezetője, a helyi érdekü hipós petíciót juttatott el Lucashoz. "Nehogy má' a Leó játssza Darth Vadert" címmel. Pedig a kis Vader nem is Leóra hasonlít, hanem a Kramer kontra Kramer gombafrizurás gyerekére, úgyhogy aligha volt itt szó Leóról, egyszerüen így kell kinéznie egy kasszasikerfilm-gyereknek, ha Macaulay Culkin nem ér rá, és különben is felnőtt már.

Liam Neeson tökéletes karizmatikus jedi, panaszt legfeljebb Ewan McGregor ellen emelhetnénk: hibátlanul fénykardozik, jedi-lovaghoz azonban méltatlan a jellegzetesen alkoholos eredetű puffadtság.

Maga a történet egyébként elég eredeti, de a lényeg a lepattant űrhajókon, a lakonikus dialógokon, a kardozáson és lövöldözésen meg a Szent Grál-os misztikumon van. A Baljós árnyak annyi extrát nyújt az említettekből, annyira látszik a filmen a megszállott tököléssel eltöltött több milliárdnyi munkaóra, hogy hiányérzetről szó sem lehet, a kurta-furcsa befejezés is bevett elem A birodalom visszavág óta. És az apró kedvességek az ősrajongóknak! Például felbukkan Jabba, még fiatalon, amikor mozogni is tudott, Yoda visszafiatalítva 800 évesre, R2D2, mint mindig és C 3P0, burkolat nélkül, de a szeme világít.

Aki el tudja érni, hogy több generáció egy filmen csámcsogjon hónapokkal a bemutató előtt, aztán ugyanazzal a boldog, együgyű mosollyal élvezzék a filmet papa-mama-gyerekek, nagyobb bevételeket is simán megérdemelne. Perselyeket a moziba!

winkler "

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként furcsa, hogy trükkök szempontjából sosem vizsgáltam a TPM-et. Én ugye 10 éves voltam, amikor ez a film elkészült, szóval gyakorlatilag beleszülettem ebbe a "forradalmi helyzet utáni látványba", azaz nekem fel sem tűnt, hogy mekkora mérföldkő is ez a látványt tekintve. Valahogy mindig is természetesnek tűnt, hogy a trükkök nem gagyik, és bármit meg lehet jeleníteni CGI-vel. Olyan furcsa... :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Itt egy újabb kritika Red5 -tól, aki manapság Calzone néven fut.

 

"Hát igen...Biztos kiváncsiak vagytok az én véleményemre is hiszen már oly sokan nyilatkoztak erről a filmről. Gondoltam is, hogy egyiket-másikat lereagálom itt de inkább hagyjuk...:))) Legalább is részben :)) Nos (és itt jön az én velős értékelésem) : az EGÉSZ film az első percétől fogva az utolsóig, úgy ahogy van tetszett !!! Minden ! A film készítői még a stáblista végén is elsütöttek egy kis poént, amit gondolom nem sokan ismernek mivel mindenki kitrappolt, ahogy az ismerős kék feliratok megjelentek a vásznon. Egy jó kis Darth Vader szuszogásról van itt szó a stáblista utolsó sorainál. Sajnos érthetetlen okokból a film, egy kivételtől eltekintve, mindenhol szinkronizálva került vetítésre. És ez nagy hiba úgyanis a szinkron valami rettenet szar. Különösen Shmi, Darth Maul (!!) és Jar Jar hangja. Anakiné pedig egy katasztrófa !! Hogy tudtak ilyen hangot összeguberálni ??! És ráadásul mindenhol csak dícsérték magukat a szinkronosok, hogy milyen jó munkát végeztek. Szerintem rontottak a filmen... A zenéről csak annyit, hogy ez a géniusz Williams ismét Oscar gyanús zenét alkotott. Ez az ember egy zseni ! A film hangulata úgy szintén telitalálat. A történet némileg egyszerűbb, de ezt igazán elnézhetjük Lucasnak hiszen direkt nem bontotta ki a cselekményt, hogy mindenki egy fajta hiányérzettel vegyes kiváncsisággal távozzon a moziból. És ez sikerült is neki ! Részemről máris ezer kérdés vetődött fel. Sokan kifogásolták Jar Jar-t. Szerintem az egyik legjópofább szereplő a Star Wars filmekben az összes többi gungával együtt. Egyetlen jelenetnél sem éreztem semmilyen negatív hatásukat. Ettől a filmtől úgyanis nem is vártam mást, mint a jól ismert mese (mert ez az) és űrfantasy folytatását, ami mindannyiunk kora gyermekkorát idézi fel. A Star Warsra mindig is jellemző volt a komoly jelenetek mellett a játékosság és Jar Jar ezt testesíti meg ebben a filmben. A szereplők egytől egyig vérbeli Star Wars szereplők. Nekem különösen Pernilla August játéka volt élmény, mint Shmi Skywalker. Igazi anya. De sorolhatnám a többieket is akik mind mind beleadtak apait-anyait. Watto beszarás milyen jó ! Mind az animált figura, mind a hangja, mind a stílusa ! Jake Lloyd-nál jobb kisgyermekszínésszel pedig még nem találkoztam. A film technikailag is a toppon van. A robotok megvalósítása ismét az ILM profizmusát dícséri. Itt megjegyzem, hogy sokan fel sem tudják fogni, hogy miért kerültek robotok a filmbe, holott a válasz napnál világosabb. Mivel kis gyermekek is nézik a filmet a Jedi-lovagok enyhén lesüllyednének egy mészáros szintjére ha embereket kaszabolnának fénykardjaikkal, és közben repkednének a testrészek. És így legalább megválaszolja majd Lucas a későbbiekben, hogy egy ennyire robotosodott társadalomban miért nem a robotok alkotják a Birodalom seregét... Az űrcsaták megvalósítása szintén az ILM-et igazolják. És ami még nagyon jó: a makettek reneszánszát. Lehet, hogy rövidre sikeredett végülis, de egyrészt ennyi fért a filmbe, másrészt pedig reális kellett, hogy legyen a sztori, hiszen bármennyire is ügyes Anakin, nem tudott hatásosan harcolni a droidagy vezérelte vadászokkal a többi Naboo pilótával együtt. És legalább nem próbálja az új film mindenben túlszárnyalni elődjeit. Egyáltalán: kísérletet sem tesz rá és ez így van rendjén hiszen ennek a hat filmnek majd egységes egészet kell alkotnia.

Végére értem mondókámnak kedves rajongó társaim, remélem sok mindenben egyet értünk. Hagyjuk a rosszmájú dumákat és várjuk a következő részt ami úgy tűnik, látván az első részt, hogy nem fogunk abban sem csalódni ! A felhők pedig már elvonultak: nem L. DiCaprio lesz a következő Anakin, úgyhogy minden együtt lehet ahhoz, hogy vérbeli Star Wars II. Epizódot láthassunk. Hajrá Lucas !

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Végre egy normális kritika, ami nem a fikázásról szól.

Talán annyi a szépséghibája a csávónak, hogy ma már mindent tagad a régi énjéből. Arra is rá jött, hogy az EPI iszonyat sz*r film...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt én sem nagyon értem, hogy lehet, hogy valami elsőre ennyire tetszik, aztán meg pontosan az ellenkezőjét érzi valaki. Ez inkább a nyájszellem hatása: ha a többiek leszólják, akkor ciki mást mondani.

Azt még el tudnám képzelni, hogy a gyerekkori nagy lelkesedést egy szolídabb értékelés váltja fel, de ilyen gyökeres változás a korral sem magyarázható.

 

Nálam fordítva volt: nekem a Baljós árnyak elsőre nem igazán jött be (nem erre számítottam), de aztán ahogy jött a többi rész, úgy ezzel is megbarátkoztam, és most már szinte csak pozitívumok jutnak róla az eszembe.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nálam fordítva volt: nekem a Baljós árnyak elsőre nem igazán jött be

Nálam is volt ilyen csak nem SW-filmnél. Én a "Die Hard" és a "Halálos fegyver" első két részével voltam így.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a delejes csábítás olyan jó kifejezés... Az angol változatban semmilyen delejről nincs szó, de jó, hogy ennyi szabadságot megengednek maguknak a fordítók :D

Szerencsére a magyar sokkal szebb és kifejezőbb nyelv :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerencsére a magyar sokkal szebb és kifejezőbb nyelv :)

Kimaradhatott volna a delejes, ha cserébe beteszik a háború elé a "Clone" szót...

 

Egyébként valóban szép kifejezés, csak bosszantó, hogy amit itt hozzátettek, azt pár perccel ezelőtt kétszer olyan súlyos hibával elrontják.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...
Remek írás egyébként, de nyilván aki bele akar kötni, azt semmilyen gigabyte méretű cikk nem fogja meggyőzni.

Köszi.

Nem megyzőség céljából írtam, és szerintem sem fog senkit hirtelen ep1-2-3 imádóvá tenni abból a saffból.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.