Ugrás a kommentre

Darth Maul


Ugraum

Ajánlott hozzászólás

Meg az öreg cafatjait, amik azon a hullámon feljönnek. BD-n remekül láthatóak az apró kis darabkái az öregnek. Meg eleve, az a hullám is azért keletkezett, mert Sidipapa felrobbant.

A cafatokhoz sajnos nem volt szerencsém. :) Persze, szerintem is felrobbant az öreg, pusztán arra kívántam felhívni a figyelmet, hogy azért Maul túlélése van olyan valószínűtlen és kalandos, hogy elég sok dolog megkérdőjelezhetővé válik a Saga-ban. Most, hogy Palpi klónozásról és egyéb "okosságokról" ne is ejtsek szót.

 

De az ellenkezőjére sincs több okod gondolni abból, amit látsz. ;) Megint azt a szemléletet erőlteted, hogy minden képességet minden pillanatban használni kell, mert csak ezzel az eggyel bizonyíthatják, hogy az adott illető képes rá. Pedig nem! Könnyen cáfolható: Sidious sosem fojtogatott senkit, akkor ez azt jelenti, hogy nem is képes rá? Vagy például egyik szereplőt sem láttuk írni, ergo analfabéták?

Ezt a szemléletet fogom a továbbiakban is, mert nekem csak ez logikus. :)

Nem láttuk őket írni, ellenben nem is kerültek olyan helyzetbe, amikor ez hasznukra lett volna. Főzni vagy biliárdozni se láttuk őket, de nem is hinném, hogy ez releváns lenne. :D

Sidious se fojtogatott senkit, de megint csak értelmetlen lett volna, mert nem ment volna vele semmire. Az a nem Erőhasználók esetében komoly fegyver. Ezen kívül Obi-Wan-t sikerült mindig meglepni vele, de ez neki vhogy kijárt. :)

Én azt állítom, hogy mindenki kihasználja a teljes fegyverarzenálját, ha szorult helyzetben van és ezzel segíthet magán. Maul többször is harcolt jedi-vel, de Erőhasználat tekintetében megmaradt az telekinézisnél. Ez nem bizonyítja, hogy nem tudott pl. villámokat szórni, csak nagyon valószínűsíti. Ennyi erővel lehet, hogy Sidious puszta kézzel el tudta volna pusztítani az Alderaan-t, csak akkor minek bízta a Halálcsillagra? ;)

 

De azért annyi ész nem árt, ha szorul beléjük, hogy fenntartsák a Sith eszmét és a Birodalmat, amit megörökölnek. Egy eszetlen állat erre aligha lenne képes.

Jó, én nem azt mondtam, hogy sík hülyék vagy debilek. :) Csak azért néhány nap alatt felépíteni a semmiből egy alvilági birodalmat kicsit más kategória. ;)

 

Dooku persze, hogy egy feláldozható bábunak lett megszerezve, hiszen csak köztes ember volt, amíg Anakin megérik Sith tanítvány lenni. Pótlék volt, de ne vetítsd már ki az ő helyzetét az összes tanítványra. Vadert több, mint húsz évig tartotta meg, pedig egy emberi roncs volt. Nem hiszem, hogy gondot okozott volna neki már másnap tanítványt találni, hiszen csak a Jedik kerültek a pusztulás szélére, az Erőhasználók nem.

Neki a Kiválasztott kellett, akivel megtalálhatja a halál elleni megoldást. Úgy gondolta erre alkalmasabbat nem találhat, ezért nyilván ragaszkodott hozzá. Eleve rengeteget kockáztatott Anakin-ért, nem véletlenül. Az Ep.6-re persze már rájött, hogy nem lesz ebből semmi, de az időben odébb történt. Maul komoly szerepet játszhatott a tervében, de a saját hatalmát bizonyosan nem tette kockára érte, még minimálisan se.

 

És Anakin remek utód volt.

Nem volt egy buta figura, de egy Sith Birodalmat én semmiképp se bíztam volna rá. Nem úgy láttam, hogy az öreg afelé terelte volna, hogy jó uralkodó lehessen belőle.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze, szerintem is felrobbant az öreg, pusztán arra kívántam felhívni a figyelmet, hogy azért Maul túlélése van olyan valószínűtlen és kalandos, hogy elég sok dolog megkérdőjelezhetővé válik a Saga-ban.

Én meg felhívtam rá a figyelmet, hogy a példáid pocsékak erre a célra, hiszen mind Dooku (akit csak viccnek szántál), mind Sidious (amit te magad sem hiszel) sokkal cáfolhatatlanabbul halottak (lenyakazást és cafatokra robbanást még nem vészelt át élve senki), mint Maul, aki olyan sérülést élt túl, amit a valóságban k*rva nagy szerencsével szintén túlélhető (sőt, a csávó, miután félbenyisszantotta a vonat, még kihívta a mentőket és felhívta a családját), és beleesett egy olyan üregbe, aminek mélységéről és tartalmáról gőzünk sincs. Akkor mit van megkérdőjelezni, ha még te sem hiszel a példáidban? A válasz: semmi.

Darth Maul túlélése valószínű, még ha icipici is rá az esély. Szerencse viszont a Star Warsban is bőségesen akad. Az egyetlen, ami valóban erőltetett, az az, hogy átkerült egy másik bolygóra. Ezen többet is agyalhattak volna, hogyan lehetne reálisabban megoldani. Mondjuk a képregényt olvasva azért nem olyan marha meredek a dolog, de azért na, lett volna még mit dolgozni ezen a szakaszon.

 

Nem láttuk őket írni, ellenben nem is kerültek olyan helyzetbe, amikor ez hasznukra lett volna. Főzni vagy biliárdozni se láttuk őket, de nem is hinném, hogy ez releváns lenne.

Dehogy nem releváns, hiszen éppen azt bizonyítja, hogy ha nincs szükség egy képességre, felesleges használni, de ha nincs használatban, akkor az még nem jelenti azt, hogy nincs is meg a személyben. Alant meg tökéletesen megcáfolod (megint) magadat:

 

Sidious se fojtogatott senkit, de megint csak értelmetlen lett volna, mert nem ment volna vele semmire. Az a nem Erőhasználók esetében komoly fegyver. Ezen kívül Obi-Wan-t sikerült mindig meglepni vele, de ez neki vhogy kijárt.

Szóval a fojtogatás hasztalan az Erőhasználókkal szemben, kivétel, ha az az Erőhasználó Obi-Wan Kenobi. Tényleg így logikus. :rock: És még egy buktató az elméletedben: azt írod, hogy Darth Maul nem használta az Erővillámokat, ergo nem is tud ilyet, mert ha tudna, használta volna. Példáim cáfolatára meg azt hozod fel, hogy minek használnának olyan képességet, aminek adott helyzetben nincs haszna. Na most, az Erővillám fénykarddal kivédhető, ergo Darth Maul semmi hasznát nem látta volna a feszültségkeltésnek, vagyis a te logikád szerint: minek használta volna? :P

 

Én azt állítom, hogy mindenki kihasználja a teljes fegyverarzenálját, ha szorult helyzetben van és ezzel segíthet magán.

Ez azon túl, hogy nem teljesen fedi a valóságot, azt sem árt elfeledni, hogy Darth Maul egyszer sem került szorult helyzetbe. Vagyis de, egyszer, amikor félbe vágták, de akkor már késő bánat, eb gondolat. Szorult helyzetben a két Jedi volt.

 

Ennyi erővel lehet, hogy Sidious puszta kézzel el tudta volna pusztítani az Alderaan-t, csak akkor minek bízta a Halálcsillagra?

Mert ő a jóságos Uralkodó, nem Galactus. Azért bizonyíték nélkül, makacsul tagadni egy az univerzum keretein belül általában könnyen használt képességet, pusztán azért, mert nem használta valaki, és ezen az eleve hibás elképzelésen előjönni egy az univerzumon belül is igen nehezen kivitelezhetőnek tűnő képességgel, elég furcsa elképzelés. De tetszik ez a túlzásokban bővelkedő gondolkodásmód. :)

Amúgy, csak magunk közt szólva, Vader szavai alapján (ami ugye az ep4-ben hangzik el!!!) egy bolygó elpusztítása is lehetséges lehet az Erő által. Szóval, miért ne?

 

Csak azért néhány nap alatt felépíteni a semmiből egy alvilági birodalmat kicsit más kategória.

Az biztos, hogy az más kategória. Csakhogy Darth Maul nem a semmiből építkezett, és nem alvilági birodalmat teremtett. Maul összevont már létező, évtizedek vagy évszázadok óta működő bűnszervezeteket egy már létező, évezredes hagyományokkal rendelkező katonai szervezettel, és őket felhasználva megszerezte egy szintén már évezredek óta létező, legitim birodalom trónját, mellesleg, az akkor uralkodó viszonyok szerint törvényesen, a hagyományoknak megfelelően. És van egy olyan sanda gyanúm, hogy még ezt sem pár nap alatt csinálta.

 

Neki a Kiválasztott kellett, akivel megtalálhatja a halál elleni megoldást. Úgy gondolta erre alkalmasabbat nem találhat, ezért nyilván ragaszkodott hozzá. Eleve rengeteget kockáztatott Anakin-ért, nem véletlenül. Az Ep.6-re persze már rájött, hogy nem lesz ebből semmi, de az időben odébb történt. Maul komoly szerepet játszhatott a tervében, de a saját hatalmát bizonyosan nem tette kockára érte, még minimálisan se.

Nyilván egyik Sith sem mond le szívesen a hatalomról, pláne, hogy az általában az élete elvesztésével jár. Hiszen "mindenki, akinek hatalma van, legjobban attól fél, hogy elveszti azt." De a Sith-nél ez nem választás, hanem idő kérdése. Nyilván Sidious is meggondolta volna magát, ha megszerzi a halhatatlanság kulcsát, akkor bevezeti az egyes szabályt és kinyírja Vadert (bár inkább kitört volna egy Sith polgárháború, mert ha Vader által szerzi meg ezt a tudást, akkor nyilvánvalóan Vader is megismeri, úgyhogy valószínűleg ő is szívesen trónra lépett volna). De néhány éven belül rá kellett döbbennie, hogy ez halott ügy. Valószínűleg az Executoron történt tanácskozás előtt döbbent rá, hogy oké, ez a cél sztornó, mehet Vader a kukába. Ennyire azért nem ostoba Sidibá. :)

 

Nem volt egy buta figura, de egy Sith Birodalmat én semmiképp se bíztam volna rá. Nem úgy láttam, hogy az öreg afelé terelte volna, hogy jó uralkodó lehessen belőle.

Mint írtam, a mester rang, és minden, ami ezzel jár, nem opcionális a Sith-eknél. Egyszer csak megesik, hogy a tanítvány a mester ellen fordul. Az egyik birtokolja a hatalmat, a másik vágyik rá. Ez előtt-utóbb összetűzéshez vezet, ez a Sithek mozgatórugója. És ezzel minden Sith-nek számolnia kell. Ha Sidious el akarta volna ezt kerülni, egyszerűen a trónra kerülése után meg kellett volna ölnie Vadert. Nem tette, sőt, új tanítványt akart, a halhatatlanság kulcsa is ugrott, vagyis Sidious a Sith örökség fennmaradásán is dolgozott. Valószínűleg nem eziránt volt a leglelkesebb, de ezzel is számolnia kellett. Ahogy pláne számolnia kellett ezzel Maul meglétekor, hiszen akkor Kiválasztottnak még híre-pora sem volt.

Terelgetni meg nem kellett Vadert, ment az magától is. Alig állt át, már a trónra vágyott. Gondolom az azt követő húsz évben csak ellesett egyet s mást a mesterétől és nem egy iskolapadban ülve. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem mondanám olyan dologra, hogy valószínű, amire icipici az esély. :) Azt nem mondtam, hogy elképzelhetetlen, csupán azt, hogy az egész túléléses sztori (beleértve az utazást is) nekem erőltetett és izzadtságszagú.

Emellett azt, hogy ez több, eddig egyértelműnek vélt dolgot is megkérdőjelez. Majd ha beélesítem a megfelelő technikát, akkor megnézem Sidious darabkáit. Eddig nem láttam, csak egy esést és egy Erőhullámot, amit sok dolog magyarázhat. Ezért hoztam ezt példának. Nyilván ha látom molekulákra esni, akkor az elég meggyőző halál. ;)

 

A képességek terén elbeszélünk egymás mellett. Maul harcolt Qui-Gon-nal, Obi-Wan-nal, Sidious-szal és még néhány nem amatőr figurával. Ehhez képest soha nem használta az Erőt (harci szempontból) a telekinetikus dolgokon kívül másra. Nem igazán tudom azt, hogy mikor érezte volna szükségét bármi másnak, ha ezekben a helyzetekben nem. Nyilván nem volt szorult helyzetben, hiszen csak poénból küzdött hosszú perceken át a jedikkel, amúgy simán leverte volna őket. Egykori mesterét is csak poénból hagyta győzni, amúgy élvezte is a fájdalmat és megaláztatást. :)

Miért van az, hogy Yoda, Sidious vagy Dooku komoly arzenált vonultatott fel minden téren, míg mások nem? A többiek annyival erősebbek voltak náluk, hogy megengedhették azt a luxust, hogy nem használják ki, amit tudnak? Eleve miért sajátítottak el olyan harci képességeket, amiket nem használnak a harcban?

Nyilván ha a filmekben párszor mondjuk alá kellett volna írniuk vmit, erre fénykarddal húztak volna egy X-et a táblába, akkor joggal feltételezném, hogy nem tudnak írni. Csak hogy maradjunk a példádnál. ;)

 

Az Erővillám kivédhető fénykarddal, csakhogy Obi-Wan-nak már nem volt, amikor lógott az akna fölött. Elég lett volna egy kis villám és kész is a sült Kenobi. De Sidious-szal szemben is megpróbálhatott volna ezt-azt, legalább próbálkozás szintjén. Azt azért nem gondolhatta, hogy sima kardpárbajban győz és annyi.

A bolygópusztításos dolgot azért vettem elő, mert szerinted bármit el kell fogadni, aminek az ellenkezőjére nincs bizonyíték. Innentől kezdve bárki bármire képes lehet, hiszen lehet, hogy csak vmi okból kifolyólag nem csinálta meg. Az Erőérzékenység, azon belül is pl. az Erővillámok pedig szerintem egyáltalán nem olyan mindennapos képességek, ahogyan az Erőfojtás sem az. ;)

 

Maul különálló bűnszervezeteket hajtott az igája alá, illetve Mandalore ura lett. Összehozott egy nagyméretű és erős birodalmat, pechére az öreg elkalapálta. Ebben igazad van. Viszont ennyi erővel Sidious se épített ki birodalmat, hiszen csak főkancellár lett, rendeltetett egy klónsereget, majd átnevezte a Köztársaságot Birodalommá és kész. :)

Nyilván a nagy kérdés az lett volna hogyan tudja Maul megszilárdítani a hatalmát és hosszabb távon is fenntartani a birodalmát. Ezt már sose tudjuk meg, már az alapokat se tette le olyan szinten, mint az öreg, de ez is nagy dolog volt tőle. Több volt ez annál, mintsem hogy nem volt full buta. Sith ilyenre már pár ezer éve képtelen volt, hiszen inkább bujdokoltak és várták a lehetőséget.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Alapvetően Pb-vel értek egyet. Két oldalról is. 1) Maul túlélése igenis izzadtságszagú, és nehezen hihető. Ilyen alapon Windu simán életben lehetne, hiszen ki tudja, hogy a félbevágásnál a villámszórás mennyivel halálosabb (az esés mindkét oldalon volt). 2) A karakterfejlődés pedig rossz irányba tereli karaktert, legalábbis az én szempontomból. Maul sokkal hitelesebb egy szótlan gyilkológépként, mint egy zseniális stratégaként. Nem véletlen, hogy Lucas a filmekben anno ilyennek teremtette.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én alapvetően Dzséjttel értek egyet. A túlélés izzadtságszagúságát aláírom (nem véletlen volt sokunk első reakciója a dolog kapcsán az, ami), ezzel együtt nem lehetetlen, ahogy arról lentebb, és már nem egyszer szó volt. Fel lehet ezt fogni erőltetett belemagyarázásként, de a tényleges kérdés az, megérte-e ilyen merész módon visszaemelni a karaktert az univerzumba? Hozzátett a karakter jelleméhez a TCW-s szereplése, vagy degradálta személyiségét és rombolta nimbuszát? Nálam határozott igen a válasz, megérte visszaemelni. Részletesebben nem mennék bele, mert sejtésem szerint Maul kapcsán mindig is létezni fog eme két "tábor", aki saját szemléletmódját látja igaznak. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

100% -ig Dzséjttel értek egyet. Maul vissza hozatala csak annyira izzadságszagú mint az SW filmek tartalmának 80% -a. Ízlésbeli dolgokba pedig nem szeretnék belemenni, mert akkor elbeszélés lesz egymás mellett. Érvelhet akármilyen jól is pl. Dzséjt, a viszontválasz sose fogja elismerni, hogy igaza lehet. :)

 

1) Maul túlélése igenis izzadtságszagú, és nehezen hihető. Ilyen alapon Windu simán életben lehetne, hiszen ki tudja, hogy a félbevágásnál a villámszórás mennyivel halálosabb (az esés mindkét oldalon volt).

Amíg nem kerül elő nincs gond. :D Ami nincs attól nem kell félni. Windu eltűnt a süllyesztőben. Pont. Mivel a Disney lezárta ezt a korszakot már kötve-hiszem, hogy előkerülne.

 

2) A karakterfejlődés pedig rossz irányba tereli karaktert, legalábbis az én szempontomból. Maul sokkal hitelesebb egy szótlan gyilkológépként, mint egy zseniális stratégaként. Nem véletlen, hogy Lucas a filmekben anno ilyennek teremtette.

Ennek se füle se farka. Mennyivel hitelesebb gyilkológépként? Az én szempontomból semmivel. Maul egy agyatlan b*rom benyomását kelti az EPI -ben. Most sokkal érdekesebb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jól van, akkor azért elég szépen megoszlanak a vélemények a témával és annak egyes részleteivel kapcsolatban. :) Én egyébként pont azért szeretek Dzséjt-tel "vitázni", mert rengeteg olyan dologra és nézőpontra hívja fel a figyelmem, amit én magam vagy nem vettem észre vagy nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget. Ráadásul ki is fejti a gondolatokat, ami sok tanulsággal jár. Noha sok dologban nem értünk egyet, de így legalább még egyértelműbbé válik mennyire sokszínű és többrétegű a SW. :)

 

Továbbra is fenntartom, hogy nekem erőltetett és izzadtságszagú a túlélésének története. Ez egy érzés, amivel nem igazán tudok mit kezdeni. Természetesen elfogadom, ha másoknak ül a sztori, tényleg inkább ízlés kérdése.

 

Ehhez hasonlóan érzem azt a TCW adott részei kapcsán, hogy jobban zavar az, hogy az a bizonyos karakter Maul, mint amennyit hozzátesz. Maga a szál fantasztikus és nagy kár lett volna kihagyni. Nekem elfogadhatóbb lett volna egy random gonosz karakterrel, mint egy ilyen körülmények közt elővett Maul-lal, de ez újfent szubjektív.

 

Azt mindig is elismertem, hogy Maul karakteréhez rengeteget tett hozzá a TCW és sokkal mélyebb lett. Azzal is maximálisan egyetértek, hogy megérdemelte ezt, ugyanis méltatlanul kevés szerephez jutott, noha nekem is az egyik kedvencem volt a SW figurái közül. Az már az én egyéni problémám, hogy nem úgy nyúltak hozzá és nem abba az irányba mélyítették, ahogyan az igazán feküdt volna nekem, ez van.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Maul túlélése igenis izzadtságszagú, és nehezen hihető. Ilyen alapon Windu simán életben lehetne, hiszen ki tudja, hogy a félbevágásnál a villámszórás mennyivel halálosabb (az esés mindkét oldalon volt).

Valójában simán visszatérhetne Windu ezen a vonalon elindulva, sőt, még a Maul-szál sem kell, már az ep3 premierje után felhangzottak a kétkedő szavak. Az ő halála baromi nyitott pontja az ep3-nak. Annyi max a rezgős része, hogy akinek már izzik a csontja, annak a belsőségei valószínűleg olvadt húsmasszává váltak. De, villámcsapást is élt már túl ember, és túlságosan nem lepődnék meg, ha egyszer csak valamelyik EU mű visszahozná.

 

Nem véletlen, hogy Lucas a filmekben anno ilyennek teremtette.

És szerinted az véletlen, hogy Lucas később maga támasztatta fel? Ha már a Lucasi-indítékokat bedobjuk, ne feledjük el, hogy az ő ötlete volt a Sith visszahozása, nem Filonié vagy más TCW készítőé. Filoniéknak ott volt Savage, mint Mual v2.0, semmi szükségük nem volt a valódira.

 

És Filoni is remekül hozza a filmes példákat, hogy miért élhetett túl:

Fans will note that there is precedent for this kind of resurrection. “The Dark Side of the Force is the pathway to many abilities some consider to be…unnatural,” Darth Sidious says in Revenge of the Sith. Sidious and his master found a way to use the Force to cheat death—that’s how he was able to keep Vader alive after that little swan dive into a lava field. Couldn’t Maul have picked up on some of that too? Says Filoni, “He’s suffered through a lot to keep himself alive and implemented the training of his master to do so.” - rélszlet egy 2011-es interjúból.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként mindig csak magáról a kettészelés túléléséről beszélünk, noha Maul visszatérésének nem csak ez elég furcsa megvalósítási részlete. Nálam a szeméttelepre jutás, a hosszútávú ott élés, a megőrülés, a póklábak, aztán a műlábak, azok felszerelésének módja, a Talzin-os vonal mind-mind közrejátszik abban, hogy így vélekedek az egészről.

 

Például a póklábaknak semmi értelmét nem látom. Érdemi magyarázatot nem kapunk arra hogyan lettek összerakva és felszerelve. Maul megkergülve rohangál vele egy sort, mint vmi idióta, aztán meg le lettek cserélve normálisakra. Akkor már eleve jobb lett volna, ha rendes műlábakkal nyit és ezt az "öregasszony varázsol neki" vonalat el lehetett volna hagyni, mert szerintem ez az egész így elég röhejes.

 

Eleve nem tetszik, hogy Talzin ekkora szerepet kapott a sorsában. Persze Maul nem volt annyira feltűnően manipulálva, hogy a zöld cuccként ábrázolt izé tartsa össze és adja minden erejét, de így is a vén boszorkány faragta össze-vissza. Erre rá is erősítettek azzal, hogy többször kihangsúlyozták az eredetét. Már Savage esetén is említik (talán Dooku), hogy Maul honnan jött, ill. egymást is mindig testvérnek szólítják meg mindenki úgy kezeli őket.

Innentől elég nehéz belőni mennyire volt azonos a sorsuk és nekem megint a karakter nimbuszát és egyediségét húzza le ez a mágiával történő megcsinálás. Meg ha már ennyire összekötötték az éjnővérek, Talzin, Savage és Maul sorsát, akkor illett volna normálisan megmutatni Maul eredetét.

 

Arról nem is beszélve, hogy ez a folyam azt eredményezi, hogy Sidious-nak is tudnia kellett erről az egész dathomir-i mókáról. Ez pedig furcsa, hiszen tudja milyen lehetőségek rejlenek ott, mégse lép fel komolyabban. Noha Ventress, Savage és Maul is abból az "alomból" tört ki és bizonyos szinten mindegyiket veszélyesnek tartotta. Csak megérdeklődhette volna mi a helyzet. Vagy ha céljai voltak velük, akkor azt is kifejthették volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A póklábakról már kifejtették álláspontjukat a készítők. Maul TCW-beli fázisai a karakter fejlődésének lépcsőit hivatottak bemutatni... a pókaltestű, őrült elmeállapotban lévő Maul; az összeszedettebb, "droid" végtaggal rendelkező Maul; valamint az eltökélt céllal menetelő, korábbi önmagára leginkább emlékeztető "emberi" Maul. Így sokkal szebb ívet alkot a fejlődése, mint ha már eleve emberi lábakkal tuningolja fel magát Lotho Minoron.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ennek se füle se farka. Mennyivel hitelesebb gyilkológépként? Az én szempontomból semmivel. Maul egy agyatlan b*rom benyomását kelti az EPI -ben. Most sokkal érdekesebb.

Dehogy nincs. Azt jelenti: sokat mélyült a karaktere, de számomra a rossz irányba. Sokkal jobban tetszett és hitelesebb volt számomra Maul egy szótlan gyilkológépként. Valahogy ebből a karakterből ennyit nézek ki, és nálam a TPM-be nagyon működött a köré húzott aura, ami egyáltalán nem mondható el a TCW-ről. Ezt az érzést osztani nem muszáj, de azért meg lehet szerintem érteni, főleg, hogy tök más lett Maul karaktere a sorozatban, mint eredetileg volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A póklábakról már kifejtették álláspontjukat a készítők.

Ez így kívülről jópofán hangzik, csak belsőleg, a sztori szempontjából továbbra se magyaráz semmit. Például a korábban írt kérdéseimre se ad semmiféle érdemi választ. ;)

Ráadásul amúgy is elég zavarosnak és értelmetlennek tűnik.

 

Ha Talzin nemcsak a lábát cserélte le, hanem egyéb tekintetben is feltápolta, akkor az nem Maul érdeme. Ha meg a boszorkány csak lábat cserélt, de a szellemi feljavulás saját érdem, akkor megint semmi értelme ennek a kitérőnek. Sokkal jobb lett volna, ha Maul maga intézi a saját sorsát. Nem látok ebben semmiféle többfázisú fejlődést. Pláne, hogy sokak szerint Maul már Sidious tanítványaként is egy nagy stratéga zseni volt. Innentől kezdve pedig nem is beszélhetünk karakterfejlődésről, csak a figura kibontásáról. Ezek pedig teljesen különböző fogalmak. Vagy most akkor a készítők szerint is csak egy gyilkológép volt Maul, de az őrület okán vagy Talzin hatására nagy machinátor lett? :)

 

Ezen kívül pedig nagyon kellemetlen, ha egy esetleges karakterfejlődést ilyen bugyuta dolgokkal kell közvetíteni, mint a póklábak vs droidlábak. A folyamatot a szereplő gondolataival, cselekedeteivel, hozzáállásával, párbeszédeivel, személyiségével kell átadni, nem holmi külsőségekkel. Ez egyébként Maul esetében meg is volt, csak azt nem fogjuk soha megtudni, hogy ez most a karakter fejlődése volt vagy csak a kifejtése...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dehogy nincs. Azt jelenti: sokat mélyült a karaktere, de számomra a rossz irányba. Sokkal jobban tetszett és hitelesebb volt számomra Maul egy szótlan gyilkológépként. Valahogy ebből a karakterből ennyit nézek ki, és nálam a TPM-be nagyon működött a köré húzott aura, ami egyáltalán nem mondható el a TCW-ről. Ezt az érzést osztani nem muszáj, de azért meg lehet szerintem érteni, főleg, hogy tök más lett Maul karaktere a sorozatban, mint eredetileg volt.

Nekem nem volt elég az EPI -ben. Ok ott is, de egy hatalmas elbaltázott lehetőség. Ezt orvosolták később. A TCW -ben nem más a karaktere hanem több. Nem volt nehéz bármilyen többletet adni egy olyasvalakinek, akinek ahogy írtad is, csak aurája van és ennyi. Itt csatlakoznék be Dzséjt mondanivalójába, ugyanis az az egyszerű "jellem" amivel Maul az EPI -ben rendelkezett nekem kevés. Attól még, hogy valaki ijesztően néz ki és jól harcol még nem lesz sith tanonc. Kellett még legyen valami Maulban. Most már tudjuk, hogy volt.

 

Ha Talzin nemcsak a lábát cserélte le, hanem egyéb tekintetben is feltápolta, akkor az nem Maul érdeme. Ha meg a boszorkány csak lábat cserélt, de a szellemi feljavulás saját érdem, akkor megint semmi értelme ennek a kitérőnek. Sokkal jobb lett volna, ha Maul maga intézi a saját sorsát. Nem látok ebben semmiféle többfázisú fejlődést. Pláne, hogy sokak szerint Maul már Sidious tanítványaként is egy nagy stratéga zseni volt. Innentől kezdve pedig nem is beszélhetünk karakterfejlődésről, csak a figura kibontásáról. Ezek pedig teljesen különböző fogalmak. Vagy most akkor a készítők szerint is csak egy gyilkológép volt Maul, de az őrület okán vagy Talzin hatására nagy machinátor lett? :)

Maul mindig is olyan lehetett (vagy nagyon hasonló kvalitású), mint amit a TCW -ben láttunk. Az EPI -ben épp ezért nem igazán jó, mert ott úgy mutatták be mint egy agyatlan gyilkológépet, aki jól pörög a levegőben. Mint alább vagy tízszer lett már említve, az, hogy valamit nem láttunk az EPI -ben Maul -tól az még nem jelenti azt, hogy nincs benne a karakterében. Talzin pedig csak az őrületet vette ki a fejéből és a testét turbózta fel. A többi mind Maul maga. Ha tetszik, ez a karakter kibontása. Tulajdonképpen még mindig nem értem mi baj ezzel azon kívül, hogy Nektek nem jön be? :D

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem nem volt elég az EPI -ben. Ok ott is, de egy hatalmas elbaltázott lehetőség. Ezt orvosolták később. A TCW -ben nem más a karaktere hanem több. Nem volt nehéz bármilyen többletet adni egy olyasvalakinek, akinek ahogy írtad is, csak aurája van és ennyi. Itt csatlakoznék be Dzséjt mondanivalójába, ugyanis az az egyszerű "jellem" amivel Maul az EPI -ben rendelkezett nekem kevés. Attól még, hogy valaki ijesztően néz ki és jól harcol még nem lesz sith tanonc. Kellett még legyen valami Maulban. Most már tudjuk, hogy volt.

Ezt abszolút megértem. :) Viszont ez már ízlések dolga, úgyhogy nem tudunk majd közös nevezőre jutni. Viszont én Maullal együtt is nagyon szeretem a TCW-t. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pb:

 

Csak megpróbáltam közvetíteni a készítők álláspontját, akik valamelyest kifejtették azt az általad felvetett kérdések kapcsán.

A póklábas-droidlábas-emberlábas történetnek nyilván szimbolikus jellege volt, amely a jellem fejlődésének metaforája. Természetesen Maul nem később vált lángelmévé, de a már meglévő képességi mellé ettől még párosulhatnak jellembeli fejlődések. Eleinte kalózokat akart felbérelni céljai eléréséhez, majd belátva módszerének hibásságát, módosított tervén, így került képbe a DW. Ilyen téren máris használható a "fejlődött" kifejezés a karakterre, anélkül, kétségbe vonnánk vele korábbi képességeit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Várható volt, hogy inkább képregényes befejezéssel fognak élni a karakter sztoriját illetően a TCW-s visszahozását követően most, hogy a sorozatnak néhány történetszáltól eltekintve vége. Annyiból pozitívum, hogy a már meglévő TCW-s sztorivázlatok alapján fognak dolgozni, amiket így mi is megismerhetünk. Kíváncsi vagyok, hány olyan TCW fan fogja kézbe venni a képregényt, akik egyébként nem kedvelik a műfajt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem sok konkrétumot vázoltak fel a Maul-szál lezárásával kapcsolatban, de nekem az a kevés is sok volt. :D Szóval aligha itt fogom elkezdeni a képregények olvasgatását.

 

Megint Dathomir és Sidious ellen szervezkedő Maul. Még jó, hogy az öreg életben hagyta, így legalább megint forralhatja a bosszút ellene... :) Nekem Palpi részéről nem fér bele még egy akkora hiba, hogy hagyja volt tanítványát elszabadulni és okoskodni.

Az új karakterek behozatala is baljósan hangzik. Nagyon közel járunk az Ep.3-hoz, mégis hány korszakos karaktert akarnak még beemelni erre a pár "percre", hogy aztán a teljes feledés homályába merüljenek egy szemvillantás alatt?

 

(Lehet jobb is, hogy erre már nem a TCW keretein belül kerül sor, mert nagyon kimutatna abból. Még néhány Mortis-, Maul- és Talzin-szál, aztán kiderült volna, hogy a klónháború csak egy kellemes piknik, ami teljesen eltörpül a háttérben zajló események mellett. :))

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem sok konkrétumot vázoltak fel a Maul-szál lezárásával kapcsolatban, de nekem az a kevés is sok volt. :D Szóval aligha itt fogom elkezdeni a képregények olvasgatását.

 

Megint Dathomir és Sidious ellen szervezkedő Maul. Még jó, hogy az öreg életben hagyta, így legalább megint forralhatja a bosszút ellene... :) Nekem Palpi részéről nem fér bele még egy akkora hiba, hogy hagyja volt tanítványát elszabadulni és okoskodni.

Az új karakterek behozatala is baljósan hangzik. Nagyon közel járunk az Ep.3-hoz, mégis hány korszakos karaktert akarnak még beemelni erre a pár "percre", hogy aztán a teljes feledés homályába merüljenek egy szemvillantás alatt?

 

(Lehet jobb is, hogy erre már nem a TCW keretein belül kerül sor, mert nagyon kimutatna abból. Még néhány Mortis-, Maul- és Talzin-szál, aztán kiderült volna, hogy a klónháború csak egy kellemes piknik, ami teljesen eltörpül a háttérben zajló események mellett. :))

 

Nem kell egyből Sidioust bántani ;) Mi van, ha csak azért engedi el, mert tudja, hogy Maul Talzinhoz menne és Sidious Talzinnal is le akar számolni? Én minden esetre nagyon várom a képregényt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mér', nem az volt? :D

Nagyon merem remélni, hogy nem. Még a végén kiderül, hogy Palpi is csak vmi nagyobb hatalom bábja volt. Vagy igazából minden amit a Saga-ban láttunk csak vmi álom volt Anakin fejében a Mortis-on és közben már ott csücsül az Erő mennyei egyensúlyában. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Részemről üdvözlöm ezt a megoldást, mert a kasza óta fennálló nagy csönd nyomasztását - ami Maul további sorsát illeti - most eloszlatták. Örülök, hogy ő is tehet egy utolsó tiszteletkört a sorozat nagyjaival együtt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annak én is örülök, hogy valamilyen formában megismerhetjük sztorijának folytatását, ami igen erős cliffhangerrel végződött. Viszont bízom benne, hogy nem szándékoznak "megerőszakolni" a karaktert azzal, hogy orrvérzésig szerepeltetik ahol csak tudják, mondván "ha már egyszer visszahoztuk, használjuk ki". Mint a cikkből is kiderül, valószínűleg hagyni fognak egy kiskaput a képregényben (tanulva az Ep1-es "halálesetből"), hogy később még használhassák Mault. Így felteszem, nem fogják ki(ny)írni (ismét). Az viszont már baromi erőltetett lenne, ha szimplán népszerűsége miatt kreálnának belőle egy több korszakos karaktert, átemelve a Rebels-be, vagy akár az Ep7-8-9-be, esetleg a spin-off-okba (csak hogy a közeljövő mozgóképes SW műveinél maradjunk). A legjobb az lenne, ha még a TCW-érában pontot tennének Maul végére.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

Azzal egyetértek annyiban, hogy már az, hogy életben van - nyakatekert. Viszont én itt arra gondoltam, hogy ahogy ezt kezelték (nem próbálták megmagyarázni, szájba rágni valami elképzelhetetlen módon), okosan inkább a levegőben hagyták, s azzal foglalkoztak, hogy felépítsék a karaktert olyanra, hogy végül a rajongók nem a feltámadásával foglalkoztak, hanem azzal, hogy milyen mélységet kapott Maul.

Ez igaz. Én inkább arra gondoltam, hogy az életben maradás után a szeméttelepes póklábas kaland, majd a Talzin-féle mágia és az újabb lábcserék összességében azért bőven kielégítik a nyakatekertség definícióját. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annak én is örülök, hogy valamilyen formában megismerhetjük sztorijának folytatását, ami igen erős cliffhangerrel végződött. Viszont bízom benne, hogy nem szándékoznak "megerőszakolni" a karaktert azzal, hogy orrvérzésig szerepeltetik ahol csak tudják, mondván "ha már egyszer visszahoztuk, használjuk ki". Mint a cikkből is kiderül, valószínűleg hagyni fognak egy kiskaput a képregényben (tanulva az Ep1-es "halálesetből"), hogy később még használhassák Mault. Így felteszem, nem fogják ki(ny)írni (ismét). Az viszont már baromi erőltetett lenne, ha szimplán népszerűsége miatt kreálnának belőle egy több korszakos karaktert, átemelve a Rebels-be, vagy akár az Ep7-8-9-be, esetleg a spin-off-okba (csak hogy a közeljövő mozgóképes SW műveinél maradjunk). A legjobb az lenne, ha még a TCW-érában pontot tennének Maul végére.

Én azért megnéznék még egy Maul vs Vader párbajt. Ha már egyszer visszahozták. Persze a végtelenségig nem kell, hogy maradjon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...
  • 2 hónappal később...
Maul a 2 sith egyike és közülük is csak ő harcol tevőlegesen, már hogyne lenne fontos szereplő. Nem róla szól a film, de azért bőven húzónév.

Semmivel sincs több jelentősége az ep1-ben, mint OOM-9-nek. Sőt, a droidnak még szövege is több van. :) Egy egyszerű mellékszereplő, akinek annyi dolga van az egész filmben, hogy forgassa a fénykardját. Erre a szerepre bárkit beállíthatnak, még az sem kell, hogy Jedi legyen, révén ugyanezt a szerepet tölti be az ep3-ban Grievous. Még a nagy egészben is csak azután van végre szerepe, jelentősége, hogy visszatért a színpadra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Semmivel sincs több jelentősége az ep1-ben, mint OOM-9-nek.

Persze, elvégre OOM-9 is a SW esszenciális gonosztevőit összefogó Sith Rendnek egyetlen képviselője az akkortájt még csak háttérben áskálódó Sidious-t leszámítva. Ő is megölte a film egyik főszereplőjét és olyan kultikus figura lett, mint Maul. Ódákat zengenek róla és minden Ep.1-es poszter elhagyhatatlan szereplője. Nélküle nem állna meg a film, egyszerűen pótolhatatlan. ;)

 

Grievous, minek egyáltalán szóba hozni ilyen semmirekellő karaktert? Lehet, hogy a Köztársaság évek óta kereste gőzerővel és a megölését a háború eldőlésének egyik kulcsának tekintették, de amúgy csak mellékszereplő. Nem sok szövege van, tehát jelentéktelen mellékszereplő. Egy Jar-Jar sokkal fontosabb.

 

Nem azt mondom, hogy a Saga tekintetében egy Qui-Gon, Dooku, Padmé, Maul vagy Grievous főszereplő lenne, de az adott filmekben igenis azok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy történet szereplőinek fontosságát nem az határoz meg, hogy milyen poszterről vigyorog rád, mennyire lett kultikus szereplő, vagy kit ölt meg, vagy minek a tagja, hanem az, hogy a cselekményből, a történet alakításából mennyire veszi ki a részét, feladata, amit betölt, mennyire van hatással az eseményekre. Darth Maul szerepe az ep1-ben pusztán annyi, hogy kellett egy fogd-meg Sidious mellé, ezt akár egy Magna Guard vagy egy kommandós droid is eljátszhatta volna, anélkül, hogy jelentős módosításokat kellene eszközölni a történeten. Önállósága és jelleme ennek megfelelően van megírva, azaz nincs megírva, mert se nem önállóan működni bíró karakter, se nem jellemes figura. Sith mivolta semmi jelentőséggel nem bír, hiszen pont te vagy, aki a legtöbbször rávilágít arra, hogy a Sötét Oldalból semmit sem villant, az pedig, hogy megölte a főszereplőt, szintén nem nagy érdem, mert bárki más is képes lehetett volna. A fogd-meg szerepét viszont nagyon jól, hatásosan betölti.

Az, hogy kultikus szereplő lett, mit számít. Boba Fett is az lett, pedig az ep5-ben semmit sem csinál azon kívül, hogy mindig áll valahol. Akár IG-88-ra is kicserélhetnénk, semmit nem változna. A poszterre meg nem ezért vagy azért, de C-3PO is felkerült, márpedig az ep1-ben neki sincs különösebb szerepe a panaszkodáson kívül - neki technikailag az egész ep1-2-3-ban nincs szerepe, akár ki is hagyhatták volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet, hogy Maul könnyen helyettesíthetőnek tűnik, de egyáltalán nem az.

 

Tegyük fel, hogy egy droid vagy fejvadász van a helyén. Tegyük fel, hogy annyira pro, hogy pár jedi nem tudja elintézni és képes olyan szinten harcolni velük, mint egy sith. Bár nagyon nem jellemző, hogy átlagos arcot küldjön egy sith mester jedik ellen. Mondjuk, hogy valahogy megtalálja az elszökött szereplőket és ugyanúgy elmenekülnek előle a Tatooine-on. Azonban a Rend nem figyelt volna fel a sithek létezésére, ami alapjaiban változtatná meg a sztorit. Ha csak egy "bárki" öli meg Qui-Gon-t, akkor a Rend teljesen másképp viszonyult volna a történtekhez. Sidious nagy terve is totálisan másképp festhetett volna, ha nem fedi fel a sith lapot már az Ep.1 idején.

 

Az, hogy amúgy a sötét oldal erejéből mennyit sajátított el Maul és mennyit használt belőle, más kérdés. Pusztán az, hogy sith volt, nagyon fontos építőelem a sztoriban. Hozzáteszem, hogy az a valaki, aki megöl egy főszereplőt, ettől általában kulcsfigurává válik. Elég ritka az, hogy egy főhőst kinyírassanak valami nímanddal, aki amúgy csak valami háttérben meghúzódó szürke kisegér. Ha egy bérgyilkos vagy fejvadász öli meg Qui-Gon-t, akkor alighanem ő is fontosabb szereplőnek lenne titulálva, mint feltételezzük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.