Ugrás a kommentre

Darth Maul


Ugraum

Ajánlott hozzászólás

Még a nagy egészhez hozzáfűzném azt, hogy 2010 környékén tervbe volt véve egy Darth Maul játék. A fejlesztőcsapat az epI előtti korszakot célozta volna meg, hogy hogyan vált volna Maul Sidious tanítványává. A tervek szerint egy Arkham játékokhoz hasonló lopakodós játék lett volna belőle, ahol nagy hangsúly lett volna a megfélemlítésen.

Na ez a terv addig tartott, amíg a játék készítői először össze nem ültek Lucassal, aki mielőtt egy szót is meghallgatott volna a tervezett sztoriból egyik első kérése az volt, hogy valahogy tegyék be a játékba Darth Talont, aki ugye a Legacy éra népszerű karaktere, és aki 150 évvel a filmek után élt. A volt stúdióigazgató el is kezdte vakarni a fejét, hogy ezt mégis hogy a fenébe lehetne kivitelezni.

Na ennyire volt átgondolt Lucas Maul ügyben... Nem számított, hogy mi mennyire logikus, csak legyen cool és eladható

 

Végül a Disney féle felvásárlás keresztbe tett ennek a játéknak is, és nagyon minimális dolog készült el végül belőle

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

7 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Ehhez képest annak idején született egy regény (A vadászó árnyék) meg több novella is az ő főszereplésével - ez neken azt jelenti, hogy voltak, akik már akkor láttak benne fantáziát. Szóval, nem gondolom azt, hogy annyira nulla lett volna a karaktere, ha  Michael Reaves meg James Luceno is látott benne fantáziát. 

Vadászó árnyékban sem több egy biofegyvernél, ráadásul abban ő volt a főszereplő, nem a 88. mellékszereplő (mondjuk szerintem ez a könyv egy rettenetesen túlértéket vacak, és lényegében pont Maul miatt, mivel csak egy biofegyver még azokban is, de egy ponyvában az ilyen elmegy). Ne tévesszük már össze a szezont a fazonnal. Maulnak nem volt tere a filmben, mert nem rá fókuszált, nem is azért hozta létre Lucas. És ez később sem változott volna, vagyis nem tudták volna kibontani, átformálni egy kétórás moziban. És eleve, ami működik egy könyvben, az nem feltétlen működik egy filmben, szóval kár összevetni. Maul gondolatait, motivációit könnyű kifejteni egy 300 oldalas könyvben, amiben ő a főhős, de baromi nehéz egy filmben, amiben csak Padmé udvarhölgyei nem fontosabb szereplők nála.

 

6 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Viszont, mint feljebb is írtam, kitalálhatták volna már akkoriban, hogy ezzel a figurával akarnak még valamit kezdeni.

Hogyan találták volna már ki, amikor egyáltalán nem akartak vele semmit kezdeni? :facepalm:

 

6 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Azt meg nem hiszem, hogy akkoriban csak a filmekkel foglalkoztak volna, mert rá négy évre már megjelent az első Klónok háborúja-sorozat, amit szerintem nem egy-két hónappal a megjelenése előtt kezdtek el tervezni, rajzolni meg gyártani.  

Lucas csak a filmekkel foglalkozott, magasról tett ő minden másra. És Lucas írta a filmeket. ;) És hidd el nekem, Maul feltámadása csak Savage Opress megalkotása után kezdte foglalkoztatni, ami jó pár évvel az ep1 megírása után volt. És azt sem árt észbe vésni, hogy Lucas a filmeken kívül csak és kizárólag a TCW-vel törődött, abba még beleszólt. A Tartakovsky-féle CW-hez sincs semmi köze (amit Grievouson és a túltápolt Jediken le is lehet szűrni). Ahogy minden más is ment a vakvilágba.

 

6 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Ez szerintem nem feltétlenül igaz, ott van például Grievous: tudtommal nem sok EU-mű foglalkozik vele - én egyedül A gonosz útvesztőjéről tudok. Maul például sokkal több szerepet kapott az EU-ban Grievoushöz képest, de szerintem Bobához képest is. 

Attól, hogy te nem tudsz róla, az még nincs úgy. Inkább nézz utána az ilyennek, mielőtt olyasmit hangoztatsz, hogy Maul sokkal több szerepet kapott, mint Boba Fett. ;) Az a Boba Fett, aki már akkor rajongói kedvenc volt, amikor Maul még meg sem fogant Lucas fejében. :lol2:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

 Hogyan találták volna már ki, amikor egyáltalán nem akartak vele semmit kezdeni? :facepalm:

Épp ezt írom! Hogy már akkoriban megfordulhatott volna a fejükben, hogy ez a karakter akár még jó lehet a későbbiek során, ebből kifolyólag nem öletik meg Obi-wannal. (De ugye nyilván utólag mindig könnyebb okosnak lenni, mint ahogy azt már leírtuk itt többször.) Minek kell ehhez facepalmozni? :angry:

 

11 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Inkább nézz utána az ilyennek, mielőtt olyasmit hangoztatsz, hogy Maul sokkal több szerepet kapott, mint Boba Fett. ;) 

Leírtam, hogy tudtommal meg szerintem. Ezek a kulcsszavak, amelyek azt jelentik, hogy nem konkrét tényként közlöm a leírtakat. De egyébként is inkább Grievousön volt a hangsúly a kommentben, mint Bobán, ha megfigyeled. 

 

11 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Lucas csak a filmekkel foglalkozott, magasról tett ő minden másra.

Azért csak odalesett más dolgokra is a Sagában, Nabopolasszar is írta feletted, hogy a végül soha el nem készült Maul-videojátékba is beleszólt. Meg tudtommal neki köszönhető az is, hogy végül nem Obi-wan, hanem Jorus C'Baoth őrült klónjáról olvashatunk a Thrawn-trilógiában, mert Zahn eredetileg Obi-want akarta C'Baoth helyére, csak Lucas morgott miatta. De javítsatok ki, ha nem így van. 

 

11 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

A Vadászó árnyékban sem több egy biofegyvernél, ráadásul abban ő volt a főszereplő, nem a 88. mellékszereplő (mondjuk szerintem ez a könyv egy rettenetesen túlértéket vacak

Na kíváncsi vagyok már nagyon erre a rettenetesen túlértékelt vacakra; ha végzek a jelenlegi könyvvel, amelyet most olvasok, A vadászó árnyék lesz a következő.

Nálam egyébként a Darth Mault szintén felvonultató Darth Plagueis tartozik ebbe a kategóriába, bár igazán csak majdnem, mert vacaknak semmiképp se nevezném, de túlértékeltnek már igen. 

 

11 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

És eleve, ami működik egy könyvben, az nem feltétlen működik egy filmben, szóval kár összevetni. Maul gondolatait, motivációit könnyű kifejteni egy 300 oldalas könyvben, amiben ő a főhős, de baromi nehéz egy filmben, amiben csak Padmé udvarhölgyei nem fontosabb szereplők nála.

Írtam is én ennek az ellenkezőjét? Azt fejtettem ki, hogy ha Maulról születtek irodalmi művek már akkoriban, az számomra nem azt tükrözi, hogy annyira érdektelen figura lett volna úgy összességében, mint ahogyan azt te állítod. Kicsi Poggle is kb. egy 88. mellékszereplő volt a PT-ben, mint Maul, és nem írtak róla novellákat meg regényt, meg nem terveztek vele kapcsolatban videojátékot, mert ő aztán tényleg érdektelen. Maul viszont 88. mellékszereplőként is érdekesnek mutatkozhatott, ha már akkor foglalkoztak vele az EU-ban több ízben is, ráadásul főszereplőként. 

Szerkesztve: - caseyjones
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, Bence1997 írta:

Így van, egyedül Ventress vehette volna át Maul szerepét, de ehelyett inkább egy nagyon szép történetet írtak a számára. Savage meg érdekes karakter volt, de sajnos már a kezdetektől egy báb Ventress és Dooku játszmájában. Maul visszahozása meg lehet sokaknak még mindig szúrja a szemét, de azt nem lehet vitatni, hogy valami hihetetlen történetet alkottak a számára. :)

Na ebben van a nagy igazság, Ventress-szel és Maullal kapcsolatban is. Nekem nagyon sokáig nem vette be a gyomrom, hogy Maul visszatért, de ahogy az ő sorsát alakították, az fenomenális lett. Igaz, még van azért két jelentős hézag az ő történetében. Egyébként mostanra, ha eszembe jut Maul, már nem az ep1-es Ray Park-féle filmbeli szereplő (akinél még a két neimoidi is többet beszélt... ez mindent elmond), hanem a TCW-Rebels animációs karakter jelenik meg a lelki szemeim előtt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, Nute Gunray írta:

Egyébként mostanra, ha eszembe jut Maul, már nem az ep1-es Ray Park-féle filmbeli szereplő (akinél még a két neimoidi is többet beszélt... ez mindent elmond), hanem a TCW-Rebels animációs karakter jelenik meg a lelki szemeim előtt.

Ezzel én is így vagyok. :) Az Ep1-es Maul teljesen közömbös volt számomra, az animált karaktert viszont a maga státuszában megkedveltem. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Maulnak nem volt tere a filmben, mert nem rá fókuszált, nem is azért hozta létre Lucas. És ez később sem változott volna, vagyis nem tudták volna kibontani, átformálni egy kétórás moziban.

egyetértek!

Én szeretem az epI Maul-ját, de szinte már külön kezelem az animációssal. Az epI Maulja, úgy foglalható össze legjobban szerintem, hogy Ő a film címének metaforája. A Sithek visszatértének bizonyítéka. Egy fenyegető üzenet. Nem több és nem kevesebb!

Szerkesztve: - csoli1138
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Épp ezt írom! Hogy már akkoriban megfordulhatott volna a fejükben, hogy ez a karakter akár még jó lehet a későbbiek során, ebből kifolyólag nem öletik meg Obi-wannal. (De ugye nyilván utólag mindig könnyebb okosnak lenni, mint ahogy azt már leírtuk itt többször.) Minek kell ehhez facepalmozni? :angry:

Mert olyasmit akarsz, ami lehetetlen. Azt várod, hogy a készítők előre tudják, hogy mi lesz majd népszerű 10+ év múlva. Ahogy Cupsy írta, ha ilyen szellemben írnának meg minden karaktert, sosem nyírhatnának ki senkiit. Így is cinkes, hogy feltámasztanak karaktereket,, de az úgy még cinkesebb lenne. Ez egy idióta elképzelés, hogy már akkor gondolhattak volna rá. Képzeld, egy mű nem így kerül megírásra, ezt jobb, ha tőlem tudod, aki azért konyít valamit az ilyesmihez. ;) Ezért a facepalm.

 

14 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Leírtam, hogy tudtommal meg szerintem. Ezek a kulcsszavak, amelyek azt jelentik, hogy nem konkrét tényként közlöm a leírtakat. De egyébként is inkább Grievousön volt a hangsúly a kommentben, mint Bobán, ha megfigyeled. 

Attól, hogy ezeket odaírod, még nem lesz jobb. Ha utána járnál, mielőtt véleményt mondanál, nem kéne ezeket sem használnod. ;) 

 

14 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Azért csak odalesett más dolgokra is a Sagában, Nabopolasszar is írta feletted, hogy a végül soha el nem készült Maul-videojátékba is beleszólt. Meg tudtommal neki köszönhető az is, hogy végül nem Obi-wan, hanem Jorus C'Baoth őrült klónjáról olvashatunk a Thrawn-trilógiában, mert Zahn eredetileg Obi-want akarta C'Baoth helyére, csak Lucas morgott miatta. De javítsatok ki, ha nem így van. 

Ja, bocs, tényleg, néha bedobott idióta ötleteket 1000-ből 1 műbe, 999 másikkal meg ennyire sem foglalkozott (ellenben a TCW elkészítésében aktívan részt vett, nem csak ötleteket dobott be évadonként egyszer). Ennek köszönhetően abban a bizonyos játékban nem is az igazi Maul, hanem Maul klónja/leszármazottja szerepelt volna, ugyanis 130 évvel az ep1 után játszódott volna. Mindezt 11 évvel azután, hogy bemutatták az ep1-et, amiben Mault megölték, és közel 15 évvel azután, hogy kitalálta Maul karakterét (és a készítők eleve bajban voltak ekkor, mert csak azt tudták, hogy Maul él a TCW-ben, de még senki sem mondta el nekik, hogy hogyan élhet, ugyanis ez még AKKOR SEM volt kitalálva).

Joruus C'baoth teljesen más tészta, ott sem Lucas szólt rá Zahnra, hanem a Lucasfilm, és csak azért, mert kifejezetten tiltva volt az íróknak, hogy bármi olyan sztorit írjanak, ami kapcsolódik az ep4 előtti eseményekhez, mert Lucasnak volt egy ilyen elvetemült ötlete, hogy egyszer majd csinál egy előzménytrilógiát. Nem írhatott senki a régi Köztársaságról, nem születhetett se Obi-Wan, se Vader eredetsztori, és nem is utalhatott senki ezen karakterek előtörténetére.

 

14 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Írtam is én ennek az ellenkezőjét? Azt fejtettem ki, hogy ha Maulról születtek irodalmi művek már akkoriban, az számomra nem azt tükrözi, hogy annyira érdektelen figura lett volna úgy összességében, mint ahogyan azt te állítod. Kicsi Poggle is kb. egy 88. mellékszereplő volt a PT-ben, mint Maul, és nem írtak róla novellákat meg regényt, meg nem terveztek vele kapcsolatban videojátékot, mert ő aztán tényleg érdektelen. Maul viszont 88. mellékszereplőként is érdekesnek mutatkozhatott, ha már akkor foglalkoztak vele az EU-ban több ízben is, ráadásul főszereplőként. 

De attól, hogy belenyomnak valakit 1000 könyvbe (amiből 5-ben talán főszereplő, és még úgy is ugyanaz a biofegyver), attól még nem lesz nagy szám? Mault azért használják, mert cool karakter, el lehet adni. Ilyen Boba Fett is, semmi potenciál nincs benne, csak egy flancos biodíszlet, mégis írtak róla száz könyvet és kétszáz másikban is feltűnik (viszont film valószínűleg nem véletlenül nem készült az ő főszereplésével, helyette inkább megcsinálták a The Mandaloriant egy teljesen más karakterrel). Grievous is sokszor kapott epizódszerepet, néhány alkalommal talán főszerepet is, még sincs több funkciója az ep3-ban annál, hogy húzza az időt Sidious showműsoráig, meg legyen még kivel kardoznia Obi-Wannak. És ugyanígy lesz még sztori a Renekről, meg még ki tudja, mikről.

Értsd meg ezt: attól, hogy egy karaktert beleszuszakolnak más művekbe, még nem lesz benne több potenciál. Maul az egyik legjobban megírt karakter az ep1-ben, mert pont annyi van benne, amennyi abban a filmben belőle kellett (Jar Jar pont az ellentéte). Nincs túlírva, és nincs más szerepbe sem kényszerítve. Az, hogy évekkel később más írók mit találtak ki hozzá, lényegtelen, ez nem másítja meg az ep1-et, se azt, hogy akkor mit lehetett volna csinálni. 2020-ból te lehetsz marha okos, de Mault az 1990-es években találta ki Lucas, és még csak évekkel azután került bele egy filmbe, és még csak a film elkészülte után láthatta ezt a karaktert teljes valójában a közönség. A '90-es évek közepén, amikor Lucas kitalálta és aztán megírta, honnan a fütyiből tudta volna, hogy mi lesz majd évekkel később Maulból? Amikor az írógép fölött görnyedt, még koncepciós rajzok sem voltak róla. Te mégis azt írod, hogy "már akkor gondolhatott volna erre". Hogy a fenébe? Még 1999-ben, a premier után is kétesélyes volt a karakter megítélése (hány helyen olvastam, hogy Maul fasorban sincs Vaderrel). Te meg azon fantáziálsz, hogy Lucasnak már '95-ben gondolnia kellett volna arra, hogy mi lesz vele. És még csodálkozol. hogy facepalmot kapsz?

És azért az sem véletlen, hogy Maul egészen a TCW-ig nem kapott semmilyen komoly főszerepet. Akár központban, akár mellékvágányon volt a sztoriban, csak egy dologra lehetett használni: Sidious parancsára ment A-ból B-be, ahol megpróbálta megölni a célpontot, ami elszökik előle C-be, de ott aztán megöli a célpontot (teszem hozzá, a Vadászó árnyékban még erre sem képes Maul). És a videojátékba is ez lett volna: ölj meg mindenkit a pályán, míg átmész A-ból B-be. Potenciál és mély karakterdráma a javából. Maul még a TCW-ben sem lett volna jó, ha ennyi marad belőle. De szerencsére, Filoniék megváltoztatták az ep1-es karaktert, újraalkották (szó szerint és képletesen is), és egy önálló entitássá tették, aki már többet csinál annál, minthogy parancsra vadászik és öldököl. De ugyanez megfigyelhető Ventress-en is. A képregényekben, de még a TCW elején is csak annyi volt, mint Maul: egy karakter, akivel a hősök kardozhatnak. Aztán Filoniék szerencsére rájöttek a 3. évadban, hogy ez így baromi gyorsan iszonyú unalmassá vált (valószínűleg számukra is, mert ilyen karaktereket írni ugyanolyan unalmas, mint nézni), és hopp, azt a karaktert is újragondolták. Grievous az egyetlen, akit nem változtattak meg, mert nem változtathatták meg az ep3 miatt. Viszont nagyon okosan lényegében kiírták a TCW-ből, csak akkor hozták vissza nagy ritkán, amikor olyan szerepbe tehették, amiben működik: megy és kaszabol vagy parancsokat osztogat.

Amúgy meg, Poggle rossz példa volt, mert ő nem a 88., hanem a 8888. mellékszereplő. Úgy érzem, nem érzed a karakterek súlyát egy történetben, pedig a súlyuk határozza meg a potenciáljukat. Minél súlyosabb, azaz minél fontosabb egy szereplő egy történetben, annál jobban ki kell dolgozni, és így biztosít neked minél több lehetőséget a későbbiekben - vagyis így lesz benne potenciál. Ez a meghatározó, nem az, hogy hány műben tölti be ugyanazt az egy funkciót. Maul az ep1-ben a Renekkel, a Magnákkal, a Preatorianusokkal, az inkvizítorokkal, az ep4-es Vaderrel van egy súlycsoportban. Személyes ellenfele egy vagy több karakternek, ami leköti őket a cselekmény egy adott pontján és tettük meghatározza a későbbi eseményeket. Poggle az ep1/4-es Jabbával, Jerjerroddal, Dodonnával, meg a többi, néha megszólaló sokadik mellékszereplővel van egy súlycsoportban, akinek az információközlésen túl nincs szerepe, nem formálják a cselekményt, ha kiveszed őket, akkor csak egy kicsit kell módosítani a párbeszéden, aztán annyi (vagy még arra sincs szükség, lásd a számtalan törölt jelenetet, amikbe ilyen karakterek vannak). Ezzel szemben, ha Mault kiveszed, az ep1 egész végét át kéne írni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 hour ago, Dzséjt said:

Azt várod, hogy a készítők előre tudják, hogy mi lesz majd népszerű 10+ év múlva. Ahogy Cupsy írta, ha ilyen szellemben írnának meg minden karaktert, sosem nyírhatnának ki senkiit. 

Ez szerintem nem egészen így van. Qui-Gon megölésével például nincs semmi bajom, ha én lettem volna a készítők helyében, én se hagytam volna őt életben. Korrekt figura volt, de annyi elég volt belőle. 

Viszont Maul más. Pont, ahogy írod, öldöklésen meg fénykardozáson kívül nem sok szerepe volt, de én éppen

ebből adódóan gondoltam volna úgy, hogy ezt a karaktert tovább lehetne fejleszteni, ki lehetne bontani jobban a későbbiek során, tehát nem kéne kinyiffantani - amire Lucas is rájött, pár év fáziskéséssel... Ráadásul nagyon menőn nézett ki, és a nem túl szószátyár mivolta miatt olyan rejtélyes, titokzatos figura is volt egyben, akiről mindig is azt gondoltam, hogy jó lenne még a későbbiek során látni. Én sajnáltam mindig is, hogy az első rész végén megölik őt. 

Tehát én a döntést furcsállom, hogy ilyen hamar meg akartak szabadulni Maultól. Azt furcsállom, hogy Lucas nem látott benne semmit akkor. 

2 hours ago, Dzséjt said:

De szerencsére, Filoniék megváltoztatták az ep1-es karaktert, újraalkották (szó szerint és képletesen is), és egy önálló entitássá tették, aki már többet csinál annál, minthogy parancsra vadászik és öldököl

Akkor itt újfent felmerül a kérdés: minek kellett ehhez "hullarablást" véghezvinni? A TCW-s Maul teljesen más, mint az ep. I-os Maul. Akkor miért nem alkottak egy új karaktert? Vagy ahogy Bence1997 is írta, miért nem vette át az ő szerepét Ventress? 

 

2 hours ago, Dzséjt said:

Értsd meg ezt: attól, hogy egy karaktert beleszuszakolnak más művekbe, még nem lesz benne több potenciál.

Nem azt írtam, hogy ettől több potenciál lesz benne, hanem hogy ha foglalkoznak vele némileg sokat más művekben, akkor az elvileg arról tanúskodik, hogy rejlik benne némi. Máskülönben minek tennék bele? 

2 hours ago, Dzséjt said:

Képzeld, egy mű nem így kerül megírásra, ezt jobb, ha tőlem tudod, aki azért konyít valamit az ilyesmihez.

satan GIF

1 hour ago, Dzséjt said:

És még csodálkozol. hogy facepalmot kapsz?

Igen.

 

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

26 perccel korábban, caseyjones írta:

Akkor itt újfent felmerül a kérdés: minek kellett ehhez "hullarablást" véghezvinni? A TCW-s Maul teljesen más, mint az ep. I-os Maul. Akkor miért nem alkottak egy új karaktert? Vagy ahogy Bence1997 is írta, miért nem vette át az ő szerepét Ventress?

Ez bennem is felmerült, de szerintem alapvetően 2 oka van annak, hogy konkrétan Mault hozták vissza. Az egyik, hogy szenzációt akartak, valami olyat, amire mindenki felkapja a fejét. Másrészt, hogy Maulnál építeni akartak arra az extra kapocsra, ami Obi-Wannal és Sidious-szal összeköti.

Ventress-szel pedig más terveik voltak ráadásul.

29 perccel korábban, caseyjones írta:

Tehát én a döntést furcsállom, hogy ilyen hamar meg akartak szabadulni Maultól. Azt furcsállom, hogy Lucas nem látott benne semmit akkor. 

Nem arról van szó, hogy nem látott benne semmit, hanem eleve erre a szerepre szánta. Obi-Wan vagy Qui-Gon se azért "halnak meg", mert nem látnak bennük többet. Vagy egy Hant is megöltek az Ep-7-ben, de őt se ezért. Vagy ott van a már felhozott Grievous, behozták, rögtön meg is ölik. De Dooku vagy Boba Fett se élt meg sokkal többet, csak több filmre esik a szereplésük. Vagy Bail Organa úgy hal meg, hogy még csak nem is látjuk az OT-ban, Leia nevelőszüleit egyáltalán nem. De Luke esetében is felperzselik a Lars-farmot, annak lakóival együtt. 

Ezek nem arról szólnak, hogy az adott karakterekben mit látnak, hanem hogy a sztoriban milyen szerepük van. Ettől még lehetnek szörnyen érdekesek és izgalmasak, mint karakterek, de ha az adott sztori szempontjából nincs jelentőségük, akkor el fogják tüntetni őket. Ha pedig erre egy halál jobb mód, ha az elmesélendő történet és annak főbb szereplői szemszögéből nézzük, akkor bizony meg is fogják ölni.

35 perccel korábban, caseyjones írta:

ha foglalkoznak vele némileg sokat más művekben, akkor az elvileg arról tanúskodik, hogy rejlik benne némi. Máskülönben minek tennék bele?

Mindenkiben rejlik lehetőség. Panakáról vagy Padmé udvarhölgyeiről is lehet alkotni mindenféle művet, ahogyan a klónokról is, meg mindenki másról. Maul sokak figyelmét megragadta, mert kinézetre is különleges volt, ill. a viselkedése is. És ez az érdekes, megkockáztatom, hogy ha a TCW-ben látott Mault kapjuk az Ep.1-ben, akkor kevesebb embert fogott volna meg így a szereplő. Az ő kisugárzása, a dermesztő hangulata  így volt tökéletes, abba a filmbe egy ilyen arc kellett. A Saga tekintetében is sokkal emlékezetesebb és kirívóbb így.

Lényeg a lényeg, attól még nem fogja egy alkotó felrúgni az eredeti koncepcióját, mert egy sokadlagos figurában amúgy több potenciál is van. Ha tudta Lucas, ha nem, hogy Maul nagyot fog szólni, egyik esetben sem logikus, hogy életben tartsa vagy kevésbé egyértelműen ölje meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

53 perccel korábban, caseyjones írta:

Nem azt írtam, hogy ettől több potenciál lesz benne, hanem hogy ha foglalkoznak vele némileg sokat más művekben, akkor az elvileg arról tanúskodik, hogy rejlik benne némi. Máskülönben minek tennék bele?

Azért mert cool volt a megjelenése és emiatt népszerűvé vált. Mint karakter tényleg egy nagy nulla volt. A megjelenésén meg azon kivül hogy jól tud kardozni más nem is nagyon derül ki róla az ep.1-ben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk Maul szerintem Qui-Gon megölésével indította el azon események sorozatát ami végigível a Sagán. Nekem vesszőparipám ha Jinn tanítja ki Anakint nem biztos hogy a sötét oldalt választja, sőt nem biztos az sem hogy Palpatine-nal puszipajtások lennének. Legalábbis nem ennyire. Apafigurának ott lett volna neki Jinn nem kellett volna Palpi.

Sőt az is meggyőződésem hogy Lucas ezt is sugallja Qui-Gon megölésével. Mikor azt a jelenetet nézem az jut eszembe hogy na így kerül Kenobihoz Anakinhoz. Egyfajta kényszerként mert aki tanította és lazább volt valamivel ,halott.

Ha ez nem történik meg(nem hal meg Jinn) minden máshogy alakul.

Emiatt gondolom hogy itt, de csakis itt Maul fontos dolgot, sőt sorsfordító tettet hajt végre mind Anakin ,mind a Köztársaság szempontjából. A film többi részében az amit írtatok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, caseyjones írta:

Akkor itt újfent felmerül a kérdés: minek kellett ehhez "hullarablást" véghezvinni? A TCW-s Maul teljesen más, mint az ep. I-os Maul. Akkor miért nem alkottak egy új karaktert? Vagy ahogy Bence1997 is írta, miért nem vette át az ő szerepét Ventress? 

Mert hatásosabb, cool karakter és halott, így a visszahozatala felpezsdíti az érdeklődést. Csak olvasd vissza a Witches of the Mist topikot, hogy csak azzal, hogy Maul arca megjelent egy "kristálygömbben", milyen beszélgetés alakult ki. Vagy nézz utána annak, hogy a Solóban való megjelenése mit okozott, mert sokan nem követték a TCW-t és a Rebels-t. Vagy mennyit dumáltunk Palpatine feltámasztásáról. Egy hulla nagyobb hullámokat kelt, mint egy teljesen új karakter, akit nem ismersz. Ha egy random zabrak feje jelent volna meg a kristálygömbben, megkérdezzük, hogy ki ez, azt jónapot. Majd megválaszolja a TCW hónapok, rosszabb esetben évek alatt. Nincs hitetlenkedés, találgatás, elméletgyártás, és pláne nem veri le nálam az ékszíjat a dolog, amikor megjelent őrült pók formájában. Miért voltam dühös akkor? Mert Darth Maulról volt szó. Nem egy új karakterről, akinél nem lett volna ilyen érzelmi hatás.

Szóval minek? Mert jobb reklámot hozott a TCW-nek, azért. Hatásosabb.

 

Ventress átvette Maul szerepét, egészen a harmadik évadban Maul és Ventress között egyenlőségjelet lehetett volna húzni a történetben elfoglalt szerepük tekintetében. Aztán, mit ad isten, pont ugyanabban a sztoriszálban kezdték el újraépíteni mindkettőt. Ekkor jöttek rá, hogy egyik sem ér egy kutyagumit sem ebben a formában, szóval összevonták őket és egymást támogatva új, még jobb karaktert csináltak belőlük. A helyüket meg átvette Opress, ő lett a "megy és öl" karakter, de mivel ez a karaktertípus kifújt a TCW-ben, őt is szépen megölték. Szerencsére a TCW alkotói rájöttek, hogy ezek a karakterek csak epizódszerepekre jók. Ahogy Lucas ezt már a PT idején tudta, nem véletlen hullott el Maul, Dooku és Grievous is egy rész után (jó, Dooku technikailag két rész után, de az ep3-ban igazán nincs nagy szerepe).

 

1 órával korábban, caseyjones írta:

Pont, ahogy írod, öldöklésen meg fénykardozáson kívül nem sok szerepe volt, de én éppen

ebből adódóan gondoltam volna úgy, hogy ezt a karaktert tovább lehetne fejleszteni, ki lehetne bontani jobban a későbbiek során, tehát nem kéne kinyiffantani - amire Lucas is rájött, pár év fáziskéséssel... Ráadásul nagyon menőn nézett ki, és a nem túl szószátyár mivolta miatt olyan rejtélyes, titokzatos figura is volt egyben, akiről mindig is azt gondoltam, hogy jó lenne még a későbbiek során látni.

Ja, hát ha valakinek ennyi elég ahhoz, hogy egy karakter érdekes legyen... Én azért jobban szeretem a komplexebb karaktereket, mint Duke Nukemet és Doom Guy-t. Persze tudom, hogy vannak, akiknek tényleg elég ennyi, máskülönben Boba Fett sem lett volna olyan népszerű, de azért ne keverjük már őket össze egy valódi, használható karakterrel, aki köré tényleg érdekes sztorit lehet írni, nem csak annyit, hogy megy és gyilkol.

 

1 órával korábban, caseyjones írta:

Nem azt írtam, hogy ettől több potenciál lesz benne, hanem hogy ha foglalkoznak vele némileg sokat más művekben, akkor az elvileg arról tanúskodik, hogy rejlik benne némi. Máskülönben minek tennék bele? 

Ahogy Bomarr írta: cool karakter volt. El lehet adni azoknak, akiknek elég ennyi, akiknek ez a Star Wars. De nem is értem miért, valahogy nem született olyan baromi sok mű Maul főszereplésével, még azután sem, hogy kikupálták a TCW-ben és a Star Wars egyik legmeghatározóbb elemévé tették (amúgy nem is baj, eleve gáz, ha valaki sok-sok műben szerepel, plusz azért így is túltolták Mault a Rebels-szel). Szerinted Darth Talont miért akarta Lucas a Maul-videojátékba? Mert egy mély, potenciállal teli karakter, vagy mert egy félpucér, kitetovált, dögös twi'lek csaj, vörös, kétpengélyű fénykarddal, így a hormontúltengésben szenvedő kamasz kölykök (a célközönség) azonnal rácuppantak volna a játékra. De az sem véletlen, hogy a filmekbe a dögös, lenge öltözetű Aayla Secura került be a képregényekből, nem a raszta, morcos képű Quinlan Vos.

 

2 perccel korábban, Frenkie írta:

Mondjuk Maul szerintem Qui-Gon megölésével indította el azon események sorozatát ami végigível a Sagán. Nekem vesszőparipám ha Jinn tanítja ki Anakint nem biztos hogy a sötét oldalt választja, sőt nem biztos az sem hogy Palpatine-nal puszipajtások lennének. Legalábbis nem ennyire. Apafigurának ott lett volna neki Jinn nem kellett volna Palpi.

Sőt az is meggyőződésem hogy Lucas ezt is sugallja Qui-Gon megölésével. Mikor azt a jelenetet nézem az jut eszembe hogy na így kerül Kenobihoz Anakinhoz. Egyfajta kényszerként mert aki tanította és lazább volt valamivel ,halott.

Ha ez nem történik meg(nem hal meg Jinn) minden máshogy alakul.

Emiatt gondolom hogy itt, de csakis itt Maul fontos dolgot, sőt sorsfordító tettet hajt végre mind Anakin ,mind a Köztársaság szempontjából. A film többi részében az amit írtatok.

Igen, pont ezért ő egy fontos mellékszereplő (ellenben Poggle-vel), ha ő nincs, az ep1 végét, a cselekmény konklúzióját át kellett volna alaposan írni. A Jedik Padmé mellett harcoltak volna, és miattuk fél perc alatt megnyerik a naboo-i csatát, Qui-Gon meg akár életben is maradhatott volna - vagy más öli meg, mondjuk egy droid, az más kérdés, mennyire lett volna az hatásos vagy meggyőző, ha egy B1-es vagy egy droideka szimplán lelövi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 hours ago, pb69 said:

Ha tudta Lucas, ha nem, hogy Maul nagyot fog szólni, egyik esetben sem logikus, hogy életben tartsa vagy kevésbé egyértelműen ölje meg.

Ha az ep I elején kevésbé egyértelműen hal meg, nem kavart volna akkora vihart a visszatérése. Mert így sokan háborogtak rajongói körökben, hogy "mi az már, hogy egy deréknál kettémetszett figura visszatér". Ha meg az lett volna a "halála", amit már korábban is felvázoltam (tehát hogy párbajban Kenobi legyőzi a lyuk szélén, Maul meg félájultan, félholtan lezuhan), akkor negyedennyi rajongó sem prüszkölt volna, mert azt mondták volna, hogy "ja, hát igen, Obi legyőzte őt, aztán totál kábultan lezuhant azon a lyukon, de ez még nem jelenti azt, hogy meg is halt". 

 

4 hours ago, pb69 said:

Az egyik, hogy szenzációt akartak, valami olyat, amire mindenki felkapja a fejét.

Ezzel szerintem inkább felháborodást keltettek, és a "csak-a filmek-léteznek-a könyveket meg a sorozatokat nem kell figyelembe venni" felfogású "rajongók" még jobban megutálták az animációs sorozatokat, a haterek meg egy újabb fogást találhattak. Kíváncsi vagyok, hány olyan ember volt, aki örömtáncot járt, amiért egy kettévágott figuráról kiderült, hogy túlélte. 

 

3 hours ago, Dzséjt said:

Ja, hát ha valakinek ennyi elég ahhoz, hogy egy karakter érdekes legyen...

Azért én Mault nem említeném egy lapon a másik két fickóval (akikről egyébként azt se tudtam, hogy kik, úgyhogy rájuk gugliztam). Én nem azt találtam benne érdekesnek, hogy öldököl, hanem azt, hogy van egy ilyen menőn kinéző harcos, aki titokzatos, rejtélyes, folyton köpenybe burkolózik.

Téged nem hoz lázba egy köpenyes figura, akiről alig tudsz valamit? 

3 hours ago, Dzséjt said:

valahogy nem született olyan baromi sok mű Maul főszereplésével, még azután sem, hogy kikupálták a TCW-ben

Darth Plagueis, Vesztegzár meg néhány képregény. Oké, a Plagueis-regényben nem főszereplő, viszont a regény előrehaladtával egyre többet szerepel, és a múltját is megismerjük. 

 

3 hours ago, Dzséjt said:

Ha egy random zabrak feje jelent volna meg a kristálygömbben, megkérdezzük, hogy ki ez, azt jónapot. 

Ennek alapján akkor a The Mandalorianba minek hoztak be egy totál új arcot? Ott is lehetett volna a fejvadász Boba Fett. Vagy nem akarták már vele is eljátszani ezt a "meghalt - ja, de mégse" dolgot? 

Szerkesztve: - caseyjones
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezen a Duke Nukem részen istentelen jót nevettem amúgy.:lol: Azt hittem, ők valami régi, elfeledett EU-s Star Wars-karakterek, erre meg kiderül, hogy valami agyatlan figurák videojátékokból, tehát Dzséjt csak szarkazmusnak szánta őket. :lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

Szerkesztve: - caseyjones
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Ezen a Duke Nukem részen istentelen jót nevettem amúgy.:lol: Azt hittem, ők valami régi, elfeledett EU-s Star Wars-karakterek, erre meg kiderül, hogy valami agyatlan figurák videojátékokból, tehát Dzséjt csak szarkazmusnak szánta őket. :lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

Te nem ismered Duke Nukem-et? Ajjaj. Ez talán még nagyobb bűn mint egyetlen Rambo-filmet sem látni. :evil:

  • Szomorú 1
  • Vicces 1
  • Tetszik 1
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Ha az ep I elején kevésbé egyértelműen hal meg, nem kavart volna akkora vihart a visszatérése.

Ebben teljesen igazad van, de akkor még senkit nem érdekelt, hogyan lehetne majd később könnyebben visszahozni. Nyilvánvaló módon, ha eredetileg is az lett volna a terv, hogy visszahozzák őt, akkor nem így bánnak el vele, de nem volt ilyen koncepció. Ahogyan pl. Sidious esetében sem a 6-ban. Meg Boba esetében sem, akit az EU-ban bóklásztak vissza Sarlacc-ból.

Sőt, ennél tréfásabb a helyzet, mert Maul állítólag pontosan azért halt így meg, mert minden kétséget kizáróan halottnak akarták tudni. Tehát nemhogy nem tervezték visszahozni, de Lucas külön tudatosítani akarta a nézőkben, hogy ő bizony meghalt és soha nem találkozunk vele már ezt követően. Az más kérdés, hogy sok évvel később meggondolta magát, de hát az ő esetében nem példa nélküli. :D 

4 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Ezzel szerintem inkább felháborodást keltettek, és a "csak-a filmek-léteznek-a könyveket meg a sorozatokat nem kell figyelembe venni" felfogású "rajongók" még jobban megutálták az animációs sorozatokat, a haterek meg egy újabb fogást találhattak. Kíváncsi vagyok, hány olyan ember volt, aki örömtáncot járt, amiért egy kettévágott figuráról kiderült, hogy túlélte.

Ez abban az időszakban történt, amikor a TCW már stabilizálódott, de épp egy szintlépés és koncepcióváltás előtt jártak. Aki a TCW film minőségét látva esélyt adott a sorozatnak, majd a nézője lett azt első 2 évad alapján, már nem volt reális esély, hogy elengedjék a szériát, hiszen megkedvelték annyira, hogy ez ne legyen kockázat. Akik nem nézték, náluk meg szintén nem vállalt semmi rizikót az alkotógárda, sőt, kifejezetten jó hírverést tudtak csapni a sorozat körül. Az teljesen mindegy, hogy a gyűlölködők kapnak-e új fogást vagy sem, mert úgyis "menthetetlenek". Legalább volt mibe belekötni jogosan is. :evil:

4 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Ennek alapján akkor a The Mandalorianba minek hoztak be egy totál új arcot?

A Mandalorian egyelőre nem kapcsolódik semmilyen ismert szereplőn keresztül a Sagába, nem is volt ez még cél. A TCW-ban fontos szereplő volt Obi-Wan, ill. Sidious is egyre inkább előtérbe került idővel, így Maul személye indokolt volt. A mandinál ilyen nem volt, hiszen eleve nem akarták kapcsolni senkihez a történetet és a szereplőt. Most jönnek a hírek, pletykák, meg ugye megjelent a sötét kard, de ebből is az látszik, hogy ha be is fog jönni ilyen kapocs, akkor az nem Boba környékén lesz keresendő.

4 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Ott is lehetett volna a fejvadász Boba Fett.

Boba Fett egyrészt nem mandalori. Ez elég kellemetlen egy olyan sorozatban, amelynek ez a címe. :D És szerencsére teljesen egyértelművé is tették, hogy itt nemcsak egy páncélról beszélünk, hanem tényleg mélyebb betekintést kaphatunk egy mandalori klánba. Egy ilyen koncepcióba úgy illett volna Boba Fett, mint egy farsangra jedinek beöltöző rajongó Yodáék mellé a tanácsba.

És ugye az animációs sorozatok elég sokat foglalkoztak Mandalore-ral ahhoz, hogy semmi szükség ne legyen arra, hogy egy ilyen sorozatba egy klónt szerepeltessenek, akinek mandalori eredetű páncélja van, semmi több. Sokkal érdekesebb és autentikusabb szálak vannak itt annál Mandalore tekintetében, mintsem hogy Bobát húzzák elő. Vicces, de még Maulnak is sokkal-sokkal több köze van Mandalore-hoz, mint Bobának. :D

 

Másrészt, Boba Fettnek eleve nem sok köze van az általunk ismert szereplőkhöz. Nem épp olyan kultikus halála volt, mint Maulnak, most Landoval meg Hannal fusson össze balhézni, amiért egy bohózatba illő jelenetben bepottyant a lyukba? Olyan szinten csinált hülyét belőle az a jelenet, hogy nem sokan tudnák komolyan venni, ha előkerülne, mint Han nemezise. Eleve, Han vagy Lando sem olyan karakterek, akikhez ez passzolna.

Ha meg nem kapcsolható senkihez, akkor rögtön az egyik fontos szempont kiesik, amiért megérte volna visszahozni. Az alvilági téma kapcsán már meglenne benne a nagy potenciál, de a Mandalorian teljesen más irányt vett. Oda nem illik Boba Fett. Az pedig teljesen egyértelmű, sőt abszolút pozitív is, hogy ebben az esetben is a koncepció és az elmesélendő történet határozta meg kit tegyenek fókuszba, nem pedig fordítva.

De igazából ez történt Maullal is. Hiszen nem az Ep.1-ből vették Mault, és tették meg fontos szereplővé a TCW-ben, e köré a karakter köré építve egy sztorit, hanem teljesen átformálták őt. Ezt pedig konkrétan sugallja, sőt tán ki is mondja a TCW-ban. Aztán a Rebels-ben is. Darth Maul már nincs többé, ő már egy teljesen más "ember", teljesen más motivációkkal, világnézettel, mentalitással, céllal. Lényegében itt is egy konkrét szerephez és sztorihoz kerestek egy karaktert, csak épp nem újat írtak, hanem (a korábban már taglalt okokból) feltámasztottak egy régit, akit ilyenné tettek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

24 perccel korábban, pb69 írta:

Sőt, ennél tréfásabb a helyzet, mert Maul állítólag pontosan azért halt így meg, mert minden kétséget kizáróan halottnak akarták tudni.

Lehet, "hosszában" kellett volna kettévágni. :)

Szerkesztve: - gafz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 perccel korábban, gafz írta:

Lehet, "hosszában" kellett volna kettévágni. :)

Furán nézett volna ki, ha a műlábak helyett egy fél oldalsó testet kellett volna kreálni neki, a grafikus tervezőket is erősebb kihívás elé állította volna. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 hours ago, Dzséjt said:

Ja, hát ha valakinek ennyi elég ahhoz, hogy egy karakter érdekes legyen... Én azért jobban szeretem a komplexebb karaktereket, mint Duke Nukemet és Doom Guy-t. Persze tudom, hogy vannak, akiknek tényleg elég ennyi, máskülönben Boba Fett sem lett volna olyan népszerű, de azért ne keverjük már őket össze egy valódi, használható karakterrel, aki köré tényleg érdekes sztorit lehet írni, nem csak annyit, hogy megy és gyilkol.

Azért nálam se így működik, Thrawnt például ezerszer érdekesebb figurának találom. 

De ez a Duke Nukem-es rész annyira megnevettetett, mert nem tudván, hogy kik ők, azt hittem, komolyan írod. :lol: Be is állítom majd őket ideiglenesen avatarként. :D

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 hónappal később...
On 6/16/2020 at 5:14 PM , Dzséjt said:

Ja, hát ha valakinek ennyi elég ahhoz, hogy egy karakter érdekes legyen...

Én nem írtam azt, hogy nekem elég ennyi, hogy egy karakter érdekes legyen. Maullal kapcsolatban az a helyzet, hogy feltűnt az első filmben, és egy titokzatos, rejtőzködő harcosként mutatták meg. Nem tudtunk róla semmit akkor. Én mindig is szerettem a rejtélyes figurákat, akármilyen mű legyen az. Ennek alapján elkezdett érdekelni, hogy ki ő, honnan jött, hogy tanult meg így harcolni stb. De ettől még nem mondom azt, hogy komplex karakter. Thrawn Admirális például sokkal komplexebb. 

 

Quote

Persze tudom, hogy vannak, akiknek tényleg elég ennyi

Légy szíves, engem ne sorolj ebbe a kategóriába, fentebb részleteztem, miért. Danke!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.