Ugrás a kommentre

Kritikák - avagy, vak vezet világtalant


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Úgy vagyok vele, mint Donát... tojok rá, az életem nem lesz sz*rabb, mert lézerkardot mond valaki fénykard helyett. A lényeg, hogy tudom miről beszél az illető. :)

 

Egyébként ja... szavazzuk meg a lángpallost!! :):P

Szerkesztve: - Darth Riddick
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én úgy tudom, hogy eredetileg lightsaber-t kellett volna mondjon csak Jake elbénázta. Aztán Lucasék azért hagyták benne, mert úgy voltak vele hogy ez beleillhet a koncepcióba is: egy Tatooine-on élő kisgyereknek miért kéne pontosan tudnia a jedik fegyverének a nevét. Ha csak szóbeszédből hallott róla lehet, hogy már valami, az eredetitől eltérőt hallott.... amennyire tudom ez az oka a lasersword-nak abban a jelenetben.

Lehetséges, mégis egyfajta jelzésnek érzékelem, hogy igazából tök mindegy. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehetséges, mégis egyfajta jelzésnek érzékelem, hogy igazából tök mindegy. :)

Ha tökmindegy lenne, akkor hat epizódon és négy évadnyi sorozaton át a számtalan szereplőből, aki nevén nevezte a fénykardot, nem csak egy isten háta mögötti bolygón élő rabszolga-kisfiú nevezné egyedül így. Szerintem ez inkább jelzés értékű. ;)

Az AK-47-est is lehet puskának nevezni, de attól még gépkarabély a neve. De kilenc évesen lazán lepuskáztam. :D

Amúgy Han meg spádénak nevezte, az miért nincs benne a repertoárban? Fényspádé vagy lézerspádé. Ehhez jobban passzol a lézer szó. :) Az is érdekes, hogy a fényszablya sem terjedt el, pedig valamelyik szinkron azt használta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha tökmindegy lenne, akkor hat epizódon és négy évadnyi sorozaton át a számtalan szereplőből, aki nevén nevezte a fénykardot, nem csak egy isten háta mögötti bolygón élő rabszolga-kisfiú nevezné egyedül így. Szerintem ez inkább jelzés értékű. ;)

Az AK-47-est is lehet puskának nevezni, de attól még gépkarabély a neve. De kilenc évesen lazán lepuskáztam. :D

Amúgy Han meg spádénak nevezte, az miért nincs benne a repertoárban? Fényspádé vagy lézerspádé. Ehhez jobban passzol a lézer szó. :) Az is érdekes, hogy a fényszablya sem terjedt el, pedig valamelyik szinkron azt használta.

Persze, hisz eredetileg fénykard volt. De gondolom nemcsak felénk terjedt el a "lasersword" a.k.a lézerkard kifejezés (különben Jake sem mondaná rosszul), és az a tény, hogy benne maradhatott, számomra jelzi, hogy Lucasnak igazából mindegy, ki melyiket használja. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze, hisz eredetileg fénykard volt. De gondolom nemcsak felénk terjedt el a "lasersword" a.k.a lézerkard kifejezés (különben Jake sem mondaná rosszul), és az a tény, hogy benne maradhatott, számomra jelzi, hogy Lucasnak igazából mindegy, ki melyiket használja. :)

 

Vagy csupán azt jelzi, hogy a kis Anakinnak elég elnagyolt képe lehetett a Jedikről. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze, hisz eredetileg fénykard volt. De gondolom nemcsak felénk terjedt el a "lasersword" a.k.a lézerkard kifejezés (különben Jake sem mondaná rosszul), és az a tény, hogy benne maradhatott, számomra jelzi, hogy Lucasnak igazából mindegy, ki melyiket használja. :)

Ez baromira nem jelzi Lucas szándékait, egyszerűen megtetszett neki egy gyerek bakija, és ezt a bakit benne hagyta, mert életszerű. Ez nem újdonság tőle, lásd Solo rögtönzését az ep4-ben, ami szintén Ford valódi rögtönzése, és Lucas azt is hagyta. Magában a Galaxisban is elbakizhatja ezt egy kilencéves, hisz csak kilenc éves. Ha ugyanezt Anakin a Jedi Tanács tagjaként is elkövetné, vagy Obi-Wan, Qui-Gon vagy Yoda mondaná még, az lenne jelzésértékű. Így egy valós esemény, ami része lett az univerzumnak, mert illik a karakterhez és a jelenethez. Száz másik lightsaberező ember meg ott áll ellenpéldának bizonyítva, hogy Lucas a fénykardot preferálja és egyáltalán nem tökmindegy neki. Ha az lenne, hallottuk volna még a lasersword szót az ep2-3-ban, a TCW-ben, stb. Jedi lovagoktól és Sith Lordoktól is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Továbbra is azt mondom, hogy teljesen mindegy... annak ellenére, amit mondasz Dzséjt. Elfogadom, hogy eredendően FÉNYKARD, de engem nem zavar a lézerkard kifejezés sem... tudjuk miről beszélnek az emberek, ha 'lézerkardot' emlegetnek... ennyi. :);)

Szerkesztve: - Darth Riddick
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze, hogy tudjuk hogy mire gondolnak és engem sem zavar. Felőlem hivhatja valaki fénybicskának is (najó annak talán mégsem), de az hogy a filmekben csak a jediktől távol élő Anakin hivja lasersword-nak egyébként mindenki más -használói, ismerői- lightsaber-nek az valóban jelzésértékű: Star Wars világában ezt a tárgyat fénykardnak hívják. Nálunk hivhatjuk máshogy is. Ott ez a neve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez baromira nem jelzi Lucas szándékait, egyszerűen megtetszett neki egy gyerek bakija, és ezt a bakit benne hagyta, mert életszerű. Ez nem újdonság tőle, lásd Solo rögtönzését az ep4-ben, ami szintén Ford valódi rögtönzése, és Lucas azt is hagyta. Magában a Galaxisban is elbakizhatja ezt egy kilencéves, hisz csak kilenc éves. Ha ugyanezt Anakin a Jedi Tanács tagjaként is elkövetné, vagy Obi-Wan, Qui-Gon vagy Yoda mondaná még, az lenne jelzésértékű. Így egy valós esemény, ami része lett az univerzumnak, mert illik a karakterhez és a jelenethez. Száz másik lightsaberező ember meg ott áll ellenpéldának bizonyítva, hogy Lucas a fénykardot preferálja és egyáltalán nem tökmindegy neki. Ha az lenne, hallottuk volna még a lasersword szót az ep2-3-ban, a TCW-ben, stb. Jedi lovagoktól és Sith Lordoktól is.

Ha "kaki darab"-ot mondott volna Jake az is benne marad? :) Ugye, hogy nem. Tehát mégis csak jelzi, hogy olyan hű de nagy különbség nincs a kettő között, különben nem maradhatott volna benne. Igen, a filmen belül azt jelenti: Anakin Pusztaröcsögén él és nem sokat tud a Jedikről. A filmen kívül viszont szerintem a rajongók felé egy kikacsintás, hogy "ne legyetek már akkora marhák, hogy ezen vitatkoztok". Úgy látszik, a fénykardra valamiért mindenki ugrik itt is. Pedig fölösleges.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze, hogy tudjuk hogy mire gondolnak és engem sem zavar. Felőlem hivhatja valaki fénybicskának is (najó annak talán mégsem), de az hogy a filmekben csak a jediktől távol élő Anakin hivja lasersword-nak egyébként mindenki más -használói, ismerői- lightsaber-nek az valóban jelzésértékű: Star Wars világában ezt a tárgyat fénykardnak hívják. Nálunk hivhatjuk máshogy is. Ott ez a neve.

Erről van szó! Egy szóval sem írtam, hogy ne hívjátok úgy, ahogy akarjátok. Hanem azt, hogy az, hogy Anakin így nevezi, az nem jelenti azt, hogy ez a neve. ;)

 

Ha "kaki darab"-ot mondott volna Jake az is benne marad? :) Ugye, hogy nem. Tehát mégis csak jelzi, hogy olyan hű de nagy különbség nincs a kettő között, különben nem maradhatott volna benne. Igen, a filmen belül azt jelenti: Anakin Pusztaröcsögén él és nem sokat tud a Jedikről. A filmen kívül viszont szerintem a rajongók felé egy kikacsintás, hogy "ne legyetek már akkora marhák, hogy ezen vitatkoztok". Úgy látszik, a fénykardra valamiért mindenki ugrik itt is. Pedig fölösleges.

De elég abszurd lett volna, ha Jake Lloyd kakidarabot mond. Szóval igen, azt biztos kivágták volna, mert se a film szellemiségéhez, se a karakterhez, se a jelenethez, se semmihez nem passzol. De kivágták volna akkor is, ha fényházat, színes mütyürt, fényes bizbaszt vagy hasonlót mond. Sőt, fogadjunk, hogy ha Ben Kenobi Luke-nak az Erő helyett a holosakkról tart előadást, vagy szexuális felvilágosítást ad, az is ment volna a vágóasztalra, mert az sem passzol éppen a dolgok menetéhez. Szóval hülye példákkal azért ne dobálózzunk. ;) De kivágták volna, ha Lloyd lightswordot mond vagy lightglaive-ot?

 

Lézerkard-fénykard, teljesen mindegy. A lézer nem fény? :D

Az fény, bár viselkedése kevés hasonlóságot mutat a fénykard pengéjével. :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lézerkard-fénykard, teljesen mindegy. A lézer nem fény? :D

 

Ez olyan, minthogy a macskát cicának vagy macskának hívjuk-e?

Nem az a kérdés hogy miből van hanem hogy mi a neve. A macskát se hivjuk húsmacskának, pedig húsból van benne bőven. Lightsabre a jedik fegyverének a neve. Kérdés pedig nem is hasonlit a macska-cicához. A lighsabre-t ugyanis az ÖSSZES ismerője és használója lightsabre-nek nevezi. És igen Donát: ezek a rosszabbnál rosszabb példák nem müködtek volna. Ez működött, mert ez hihető torzulása az eredeti névnek.

Ha Lucas úgy szeretné a CW-ben néha mondanának lasersword-öt. Nem mondanak. Nincs ilyen alkotói szándék, hogy ezek megfelelői legyenek egymásnak vagy hogy "mindegy legyen" hiába szeretnéd belelátni. Az hogy olyasvalaki használja az eltérő szót aki nem ismeri amiről szó van az pont az ellenkezőjét bizonyitja mint amit kiszeretnél belőle hozni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem az a kérdés hogy miből van hanem hogy mi a neve. A macskát se hivjuk húsmacskának, pedig húsból van benne bőven. Lightsabre a jedik fegyverének a neve. Kérdés pedig nem is hasonlit a macska-cicához. A lighsabre-t ugyanis az ÖSSZES ismerője és használója lightsabre-nek nevezi. És igen Donát: ezek a rosszabbnál rosszabb példák nem müködtek volna. Ez működött, mert ez hihető torzulása az eredeti névnek.

Ha Lucas úgy szeretné a CW-ben néha mondanának lasersword-öt. Nem mondanak. Nincs ilyen alkotói szándék, hogy ezek megfelelői legyenek egymásnak vagy hogy "mindegy legyen" hiába szeretnéd belelátni. Az hogy olyasvalaki használja az eltérő szót aki nem ismeri amiről szó van az pont az ellenkezőjét bizonyitja mint amit kiszeretnél belőle hozni.

Még mindig a filmeken belül gondolkodtok. Ha Lucas görcsösen ragaszkodna a "fénykard" kifejezéshez, akkor nem hagyta volna benne, akármennyire is köré lehet építeni egy magyarázatot. Benne hagyta, mintegy jelezve a rajongóknak, hogy annál fontosabb dolguk is lehetne, minthogy azon vitatkoznak, hogy mi a tárgy neve. Én nem vitatom, hogy a kardot fénykardnak hívják. Viszont meg vagyok róla győződve, hogy Lucas ezzel arra utalt, hogy felőle bárhogy nevezhetik, ez nem egy görcsös dolog, amihez ragaszkodni kell, ergo: nem érdemes vitatkozni a nevéről.

 

Kb. ezt érzem Lucas részéről: Ha Qui-Gonn Jinn, egy Jedi nem köt bele a megnevezésbe, ti miért?

 

És ezt csak azért hoztam szóba, mert Szkipi eredeti beírása alapján erről vitatkoztak valahol egy csomót. Szerintem fölösleges, pontosan emiatt.

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Benne hagyta, mintegy jelezve a rajongóknak, hogy annál fontosabb dolguk is lehetne, minthogy azon vitatkoznak, hogy mi a tárgy neve.

Mert Lucas biztos éjszakák százait töltötte el álmatlanul forgolódva az ep6 és az ep1 forgatása között, azon agyalva, hogy a rajongók vitáznak ezen, és úgy gondolta, itt az ideje halványan utalni rá, hogy neki aztán tök mindegy. Ezért utasította Jake Lloydot, hogy most aztán bakizza el magát, de mocskosul sürgősen, mert szeretne végre aludni. Mert ugye ennek ez a legegyszerűbb megközelítése, nem az, hogy leül egy riporter elé és konkrétan kijelenti: leszarom, hogy hívják a rajongók. Nem, ez túl egyszerű megközelítés, inkább rendez egy filmet és elrejt benne valamit, ami nem is a szándéka szerint jött létre, és amúgy még tíz másik dolgot is bele lehet magyarázni. Teljesen logikus! :)

 

Kb. ezt érzem Lucas részéről: Ha Qui-Gonn Jinn, egy Jedi nem köt bele a megnevezésbe, ti miért?

Azt a jelenetet is megnéztem volna, ahogy Qui-Gon a lasersword szó meghallása után elkezdi kioktatni Anakint a fénykard megnevezési formáiról vacsi közben, fittyet hányva arra, hogy a nagy Jedit egy kilencéves éppen most buktatta le a saját hülyesége miatt, nem törődve azzal, hogy egy királynőt kéne a Coruscantra fuvarozni, mert ha nem érnek oda időben, egy bolygó lakossága szerencsés esetben is rabszolgasorba zuhan. Mert ugye Qui-Gon Jinnek ezek nem lehettek fontosak, ezek piszlicsáré dolgok ahhoz képest, hogy egy tatooine-i rabszolga kisgyerek (egy kilenc éves ráadásul) nem gyártási bejegyzés szerint nevez meg egy fegyvert, amit eddig valószínűleg csak képen látott (és akit csak pár órája ismer). De érdekes tény, hogy Ankin Jediként már egyszer sem lézerkarodozott. Lehet azért, mert valaki helyretette a fogalmakat nála, mikor a Rendbe került? ;)

 

Arra viszont kíváncsi lennék - bár választ sosem fogok kapni -, hogy ha a szinkronok tucatjai (mert hála istennek, nálunk a hat filmhez tizenkét szinkron készült összesen) közül mindegyik úgy hívta volna a fénykardot, ahogy angolul is (azaz egyszer lézerkard, sok-sok esetben fénykard), akkor is megmaradt volna a köztudatban? Mert az ep1-2-3-ban a folytonos lézerkardozás szerintem sokat rásegített erre, míg például a csak az ep6 első szinkronjában használt fényszablya szó sosem került köztudatba. Pedig valójában, a lightsaber legpontosabb magyar megfelelője pont a fényszablya. A fénykard lightsword lenne.

 

Viszont az is érdekes kérdés, hogy gyerekkorunkban miért neveztük lézerkardnak (én is így neveztem :D), mivel ezt a megnevezést viszont az ep4-5-6 egyik szinkronja sem tartalmazta, mégis valahonnét eltanultuk. :hmm::?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet, hogy a lézer szót jobban meg lehetett "fogni", mivel létező dolog, kb. olyan is látványilag, mint a fénykard, a fénykardot ellenben már nem annyira, sokkal idegenebb megnevezése ennek a fegyvernek, színe is van meg minden, szóval a lézer inkább köti a saját világunkhoz (a fény szóba most ne kössünk bele, de olyan, hogy fénykard, eleve teljesen nonszensz a mi világunkban) :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

... de olyan, hogy fénykard, eleve teljesen nonszensz a mi világunkban) :)

 

 

:-) a lézerkard is...

 

Ebből a szempontból meg aztán tényleg mindegy, minek hívjuk. Egyébként pont az egyik doku a SW BD 9-ik lemezén foglakozik a kérdéssel, lehet-e akár lézer, akár fénykard valaha is. A válsz NEM, elvileg plazmakard lehet, csak meg kell oldani a 200 fokos markolat problémáját.

 

Lucasversumban maradhat a fénykard. Amit mi meg itthon nyugodtan hívhatunk lézerkardnak...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

R2-D2 és MissKarrde ezzel az állítással nem igazán értek egyet.

Mivel az emberi tudomány eléggé gyerekcipőben halad, így nem tartom kizártnak, hogy

a későbbiekben ne legyen fénykard. Persze ez nem a közeljövőben lesz, de lesz.

Szerkesztve: - SZKipi Padawan
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vendég
Ez a téma zárva van.
  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.