Ugrás a kommentre

Palpatine "letartóztatása" és ami azután történik


Lenci

Ajánlott hozzászólás

Miért kell mindenből hősies eposzt kihozni? Na hogy majd mind a négyükkel drámai csatát vív nem? :D

Nem kell mindenből "hősies eposzt" kihozni, de akkor eleve nem úgy kell megkonstruálni egy jelenetet, mintha az lenne a cél. A 4 jedi felkerekedik és elmegy az öreg irodájába letartóztatni. Az egész szitu és jelenet kifejezetten nagy dolgokat sejtet. Ha a SW-ban 4 Jedi Mestert és 1 Sith Nagyurat összeeresztek fénykardozni, akkor az igenis legyen grandiózus jelenet és adják meg a módját. Ha ezt nem akarják vagy nincs rá lehetőség, akkor hagyják az egészet a francba. Semmi in-universe kényszer nem volt arra, hogy ezt a letartóztatást és számonkérést így kelljen intézni. Én annak a híve vagyok, hogy ha vmit nem tudok/akarok igényesen csinálni, akkor ne csináljam sehogy.

 

Vagy ha már fontos volt, hogy ilyen túlerőben menjenek a jedik, de csak Windu-ra akarták kihegyezni a párbajt, akkor el lehetett volna tüntetni a többieket értelmesen is az útból. Lehetett volna vmi fizikai csapda, meglephették volna őket hátulról (na nem úgy :D) akár a majdani royal guard-ból vagy klónok, használhatta volna hirtelen (akár még ülve) az Erőt az öreg (vmi nagyobb robbanásra, villámozás, tudom is én) vagy egyszerűen kilökhette volna őket és bezárult volna vmi ajtó. Extrém, de komoly lehetett volna, ha az egyik jediről kiderül, hogy tégla és ő kaszál le 1-2 társat.

Sokféle megoldás jöhetett volna, ehelyett ez az igencsak összecsapottnak ható valami lett. Egy 8 éves gyerek lehet ilyen dramaturgiát talál ki: hát pattanjon fel az öreg, aztán színpadiasan 20 mp. alatt kaszabolja le a felesleget, utána meg elbíbelődhetnek percekig Windu-val. De egy ügyesebb 8 éves, netán egy 9 éves már ennél jobbal állna elő. :D Jó, tudom, hogy nekem szélsőségesen negatív a véleményem erről, már első megnézésre is csak pislogtam, azt hittem, hogy hibás volt a lejátszás és azért történt mindez. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Extrém, de komoly lehetett volna, ha az egyik jediről kiderül, hogy tégla és ő kaszál le 1-2 társat.

Volt egy ilyen verzió is, az illető fénykardja olykor befigyel....

 

Amúgy az tök jó, hogy azon vitatkozunk hogyan lehetett volna jobban megoldani egy jelenetet (akár rendezési szempontból, akár in-universe) :)

Szerkesztve: - Darth Krande
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem kell mindenből "hősies eposzt" kihozni, de akkor eleve nem úgy kell megkonstruálni egy jelenetet, mintha az lenne a cél. A 4 jedi felkerekedik és elmegy az öreg irodájába letartóztatni. Az egész szitu és jelenet kifejezetten nagy dolgokat sejtet. Ha a SW-ban 4 Jedi Mestert és 1 Sith Nagyurat összeeresztek fénykardozni, akkor az igenis legyen grandiózus jelenet és adják meg a módját. Ha ezt nem akarják vagy nincs rá lehetőség, akkor hagyják az egészet a francba. Semmi in-universe kényszer nem volt arra, hogy ezt a letartóztatást és számonkérést így kelljen intézni. Én annak a híve vagyok, hogy ha vmit nem tudok/akarok igényesen csinálni, akkor ne csináljam sehogy.

 

Csak mi tudtuk mi jön majd, a Jedik még nem igazán. Sejtéseik vannak és ha bár Anakin jelent, mégse úgy állítanak be oda mint akik komolyan veszik a fenyegetést. Mégis csak 15 éven át a jóságos képviselővel/kancellárral paroláztak. Nem tudom miért hihetetlen amit írtam, hogy lebénította őket a sötét oldal.

 

Vagy ha már fontos volt, hogy ilyen túlerőben menjenek a jedik, de csak Windu-ra akarták kihegyezni a párbajt, akkor el lehetett volna tüntetni a többieket értelmesen is az útból. Lehetett volna vmi fizikai csapda, meglephették volna őket hátulról (na nem úgy :D) akár a majdani royal guard-ból vagy klónok, használhatta volna hirtelen (akár még ülve) az Erőt az öreg (vmi nagyobb robbanásra, villámozás, tudom is én) vagy egyszerűen kilökhette volna őket és bezárult volna vmi ajtó. Extrém, de komoly lehetett volna, ha az egyik jediről kiderül, hogy tégla és ő kaszál le 1-2 társat.

 

Ékes példája annak, hogy egy meglévő helyzet helyett bedobunk egy ezerszer gázabbat vagy rosszabbat. Fizikai csapda? Tégla Jedi? :lol:

 

 

Sokféle megoldás jöhetett volna, ehelyett ez az igencsak összecsapottnak ható valami lett. Egy 8 éves gyerek lehet ilyen dramaturgiát talál ki: hát pattanjon fel az öreg, aztán színpadiasan 20 mp. alatt kaszabolja le a felesleget, utána meg elbíbelődhetnek percekig Windu-val. De egy ügyesebb 8 éves, netán egy 9 éves már ennél jobbal állna elő. :D

 

Ugye ezt a Windus pepecselést nem komolyan írtad mert az komoly csalódást okozna nekem. Te, aki egy másodpercet is agyon tudsz analizálni, egy ilyen egyértelmű jelenetet nem tudsz (akarsz?) értelmezni? :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak mi tudtuk mi jön majd, a Jedik még nem igazán. Sejtéseik vannak és ha bár Anakin jelent, mégse úgy állítanak be oda mint akik komolyan veszik a fenyegetést. Mégis csak 15 éven át a jóságos képviselővel/kancellárral paroláztak. Nem tudom miért hihetetlen amit írtam, hogy lebénította őket a sötét oldal.

Korábban már kitárgyaltuk, hogy mennyire kellett komolyan venni a dolgot. Nem muszáj hinni Anakin-nak, kifejezetten valószínűtlen dolgot is állít, de ettől még számítani kell arra is, hogy igaza van. Ez nem egy olyan apró kis dolog, hogy teljesen figyelmen kívül hagyják, pláne hogy a kancellárra gyanakodnak, csak nem gondolták, hogy egy személyben ő minden. Pl. akkor már sokkal hitelesebb lenne a dolog, ha Anakin nem jön rá vagy nem köpi fel és a díszes társaság tényleg teljesen gyanútlanul megy megkérni az öreget, hogy mondjon le a jogköreiről, mire az fénykardot ránt.

 

Egyébként csak halkan jegyzem meg, hogy a jedik számítanak arra, hogy Palpi nem mond le, mert a sötét oldal körüllengi. Így még ha nem is gondolják, hogy pont ő góré, de legalábbis valamilyen szinten együtt kell működnie vele, ami eléggé valószínűvé teszi, hogy miután Anakin leleplezte az összeesküvést, az "ártalmatlan öregember" akkor se fogja magányosan és megtörten várni a letartóztatást, hanem addigra már tiszteletét teszi az igazi ellenség is. Meg azért csak 4 Tanácstag lódult neki a feladatnak, szóval ez nekem eléggé azt mutatja, hogy komolyan vették a dolgot.

 

Nekem azért nem tetszik az, hogy a sötét oldal "lebénította" őket, mert hogyan passzol ez az univerzumba? Maul vagy Dooku nem bénított le senkit? Sidious később nem bénította le mondjuk Luke-ot? Eleve hogy kell ezt érteni, hogy a sötét oldal annyira odaver vkit, hogy lelassul vagy elfelejt harcolni? Vagy mire gondoltak, amikor már tudták, hogy tényleg egy Sith Nagyúr markolássza előttük a fénykardját és nekilendült? Vagy az amúgy legnevesebb áldozat Fisto már 2 halott társ után se látta át a szitut?

Az egy nagyon más dolog, hogy Palpi éveken át titokban tartja a kilétét és az Erővel kvázi blokkolja a jedik érzékeit, akik így nem érzik meg, hogy Sith Nagyúr. Megjelenésében, viselkedésében és minden téren jó az álcája (mindenkit át is ver vele), csak az Erőérzékenysége buktathatná le, de ezt palástolja. Ez messze nem ugyanaz, hogy Anakin felfedi őt, majd ő maga is elismeri a dolgot.

 

Ékes példája annak, hogy egy meglévő helyzet helyett bedobunk egy ezerszer gázabbat vagy rosszabbat. Fizikai csapda? Tégla Jedi? :lol:

Nem történetileg gondoltam ezeket elsősorban, hanem az adott jelenetre vonatkozóan. Igen, nekem kevésbé esett volna szarul, ha a nagy jedi mestereket nem az lepi meg, hogy egy Sith Nagyúr képes egy egyeneset szúrni és kettőt suhantani egy karddal, hanem akár az, hogy vmi energiamezőbe kerülnek vagy a bajtársuknak hitt vki oldalba támadja őket stb.. Vagy pl. ha Sidious csak úgy a "semmiből" (a köpenyéből vagy asztal alól) beléjük repít 1-1 fénykardot, akkor az váratlan lett volna. Most az más kérdés, hogy egyéb szempontokból mennyire működtek volna ezek a furcsa alternatívák, de a jedik méltóságát vagy a hitelességet tekintve szerintem jobban ültek volna.

 

Ugye ezt a Windus pepecselést nem komolyan írtad mert az komoly csalódást okozna nekem. Te, aki egy másodpercet is agyon tudsz analizálni, egy ilyen egyértelmű jelenetet nem tudsz (akarsz?) értelmezni? :o

Nem tudom, hogy most konkrétan mire gondolsz. Itt most megint nem in-universe nézőpontból írtam, hanem készítői szemmel. Az volt a feladat, hogy a 4 jediből csak Windu maradjon, akivel Sidious tudja húzni az időt és látványosan párbajozni. Legalábbis ha feltételezzük, hogy az már eldöntött, hogy 4 jedit akarnak odaküldeni és nem akarnak többszemélyes párbajt betenni. Ezt a feladatot a laikusok döntő többsége is jobban oldotta volna meg és ügyesebben "koreografálta" volna a jelenetet. Én csak erre értettem, amit írtam.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annyiban Pb álláspontján vagyok, hogy ha már 4 Jediből akartak egyet faragni, gyorsan, akkor lettek volna sokkal jobban felépített koncepciók is, aminek láttán bem azt gondolja az ember, hogy ugyan a Jedi Tanács három rangos tagja mikor felejtett el harcolni. Mert ez a halál sajnos méltóságon aluli volt hármukra nézve is, ha volt valamennyi sansz arra, hogy Palpi = Sidious, márpedig Anakin beszámolója előtt is volt, utána meg pláne, na szóval ebben a helyzetben igen is számítaniuk kell valami hasonlóra. Kb. Mintha sarokba szorítanál egy állatot, ami talán veszélyes, és váratlanul érne, hogy egy komoly ellentámadást intéz. Nyilván megeshet, hogy tévedsz, és nem veszélyes, de igen is készen kell állnod valami hasonlóra, főleg ha több másodperced van a reakcióra.

 

És akkor itt rátérhetünk arra, amit Dzséjt írt. Még ha végül is emellett a verzió mellett törtek lándzsát, egy jobb vágással ki lehetett volna ezt a jelenetet kevésbé sutára hozni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fisto halála jobb lett volna off-screen, és akkor ő sem tűnt volna olyan bénának. A könyvben akkor hal meg, amikor Anakin futva érkezik a helyszínhez, és csak egy éppen kihunyó zöld színkavalkádot lát a lila és a vörös mellett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Itt egy fan-made verzió, amiről szerintem Dzséjt is beszélt, hogy egy ilyen verzió talán jobb lett volna:

Én egyáltalán nem erről beszéltem. Ez felgyorsítás, amivel legfeljebb röhögő görcsöt lehet kiváltani, én meg egy-egy jelenet néhány képkockával vagy másodperccel történő megkurtításáról beszéltem. Gyors vágás, nem gyorsítás. Ez, ahogy Ody fogalmazott, sz*r, de ha alávágják a Benny Hill Show főcímét, még poénnak jó lehet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Korábban már kitárgyaltuk, hogy mennyire kellett komolyan venni a dolgot. Nem muszáj hinni Anakin-nak, kifejezetten valószínűtlen dolgot is állít, de ettől még számítani kell arra is, hogy igaza van. Ez nem egy olyan apró kis dolog, hogy teljesen figyelmen kívül hagyják, pláne hogy a kancellárra gyanakodnak, csak nem gondolták, hogy egy személyben ő minden. Pl. akkor már sokkal hitelesebb lenne a dolog, ha Anakin nem jön rá vagy nem köpi fel és a díszes társaság tényleg teljesen gyanútlanul megy megkérni az öreget, hogy mondjon le a jogköreiről, mire az fénykardot ránt.

 

Sajnos itt a "ki mit hisz" varázslatos birodalmába lépünk. Óriási eltérés van a bizonyosság és a hiedelem között. Az ő esetükben csak akkor derülhetett ki az igazság, ha maguk élik meg azt. Ha Anakin nem jön rá meg stb. az csak tompította volna a dráma élét. Minden oldalról.

 

Egyébként csak halkan jegyzem meg, hogy a jedik számítanak arra, hogy Palpi nem mond le, mert a sötét oldal körüllengi. Így még ha nem is gondolják, hogy pont ő góré, de legalábbis valamilyen szinten együtt kell működnie vele, ami eléggé valószínűvé teszi, hogy miután Anakin leleplezte az összeesküvést, az "ártalmatlan öregember" akkor se fogja magányosan és megtörten várni a letartóztatást, hanem addigra már tiszteletét teszi az igazi ellenség is. Meg azért csak 4 Tanácstag lódult neki a feladatnak, szóval ez nekem eléggé azt mutatja, hogy komolyan vették a dolgot.

 

Feltételezés az egész. Ha komolyan veszik, akkor lebombázzák az egész kaszárnyát.

 

Nekem azért nem tetszik az, hogy a sötét oldal "lebénította" őket, mert hogyan passzol ez az univerzumba? Maul vagy Dooku nem bénított le senkit? Sidious később nem bénította le mondjuk Luke-ot? Eleve hogy kell ezt érteni, hogy a sötét oldal annyira odaver vkit, hogy lelassul vagy elfelejt harcolni? Vagy mire gondoltak, amikor már tudták, hogy tényleg egy Sith Nagyúr markolássza előttük a fénykardját és nekilendült? Vagy az amúgy legnevesebb áldozat Fisto már 2 halott társ után se látta át a szitut?

 

A kettő nem is fér össze egymással. Mire megtudták, hogy kivel van dolguk jó eséllyel már halottak voltak.

 

Az egy nagyon más dolog, hogy Palpi éveken át titokban tartja a kilétét és az Erővel kvázi blokkolja a jedik érzékeit, akik így nem érzik meg, hogy Sith Nagyúr. Megjelenésében, viselkedésében és minden téren jó az álcája (mindenkit át is ver vele), csak az Erőérzékenysége buktathatná le, de ezt palástolja. Ez messze nem ugyanaz, hogy Anakin felfedi őt, majd ő maga is elismeri a dolgot.

 

Ez a lényeget tekintve teljesen értelmezhetetlen gondolatmenet.

 

Nem tudom, hogy most konkrétan mire gondolsz. Itt most megint nem in-universe nézőpontból írtam, hanem készítői szemmel. Az volt a feladat, hogy a 4 jediből csak Windu maradjon, akivel Sidious tudja húzni az időt és látványosan párbajozni. Legalábbis ha feltételezzük, hogy az már eldöntött, hogy 4 jedit akarnak odaküldeni és nem akarnak többszemélyes párbajt betenni. Ezt a feladatot a laikusok döntő többsége is jobban oldotta volna meg és ügyesebben "koreografálta" volna a jelenetet. Én csak erre értettem, amit írtam.

Ne külső szempontból nézd már ezt! Te jó isten! Úgy nézve az SW 80% -a hatásvadász baromság.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sajnos itt a "ki mit hisz" varázslatos birodalmába lépünk. Óriási eltérés van a bizonyosság és a hiedelem között. Az ő esetükben csak akkor derülhetett ki az igazság, ha maguk élik meg azt.

Na de ugyan miért kéne teljesen bizonyosnak lenni valamiben ahhoz, hogy komolyan lehessen venni? Itt pusztán annyiról van szó, hogy ha kételkednek is Anakin szavában, akkor is felkészülten illene fellépni, pláne egy ilyen horderejű témánál. Azt megint csak mellékesen mondom, hogy mivel Palpi-nak itt már esze ágában se volt titkolni az identitását, így nem lett volna értelme továbbra is a sötét oldal Erejével palástolni az erősségét. Ez esetben pedig a jediknek már bőven időben érzékelniük kellett volna, hogy milyen kaliberű ellenféllel állnak szemben valójában.

 

Feltételezés az egész. Ha komolyan veszik, akkor lebombázzák az egész kaszárnyát.

Az igen, biztosan... :lol:

 

A kettő nem is fér össze egymással. Mire megtudták, hogy kivel van dolguk jó eséllyel már halottak voltak.

Hát ha ennyire kritikán aluli a reakcióidejük vagy ennyire nehéz felfogásúak, akkor nemhogy Tanácstagoknak nem valók, de még lovaggá se kellett volna ütni őket anno.

 

Ez a lényeget tekintve teljesen értelmezhetetlen gondolatmenet.

Ezt a kitérőt csak azért tettem hozzá, mert hallottam már olyan érvelést, hogy ha a jedik olyan hülyék voltak, hogy 10+ éven át megvezette őket egy sith, akivel nap mint nap találkoztak, akkor teljesen logikus, hogy nyíltan előtte annyira becsokiznak, hogy a kardjukat se képesek felemelni.

 

Ne külső szempontból nézd már ezt! Te jó isten! Úgy nézve az SW 80% -a hatásvadász baromság.

De külső szempontból (is) nézem, mert a készítők igénytelensége külső dolog. Lehet in-universe magyarázatokat keresni, erre az esetre én még nem találkoztam kielégítővel, csak olyannal, ami kicsit enyhíti a dolog élét. Ettől függetlenül nyilván nézőként is értékelhető 1-1 jelenet, mondjuk dramaturgiailag. Vagy most akkor pl. a vágást vagy zenét se lehet kritizálni egy filmnél, mert külső szempont? Vagy akkor magyarázzuk meg belső szemszögből azt, hogy miért van pl. Sidious-nál egy olyan fénykard, aminek a markolata pont olyan, mint Anakin-énál? Nem lehet mindent csak belülről vizsgálni.

A hatásvadászat és az igénytelenség két különböző dolog. Az ominózus jelenetet még csak nem is mondanám hatásvadásznak, totálisan más gondok vannak vele.

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

...Obi és Anakin mustafar-i kardpörgetős farokméregetése..

Én is imádom. Szerintem nem értelmetlen! :P

 

 

Csak annak örülök, hogy nem Plo Koon lett lejáratva. :) A Jedi Power Battles óta ő a kedvencem.

 

A sárga karddal ugye? ÓRIÁSI kedvenc!!! -a játékkal együtt (vieójátékok topicban akarok kérdezni tőled!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ez nem nagy rejtély: azt már biztosan tudták, hogy Palpatine Sidious befolyása alatt áll, és ezt az állapotot, mármint, hogy a Sith egy bábja ül a Köztársaság elnöki székében, egy perccel sem akarhatták tovább fenntartani, mint szükséges. Bár én azt sem értem, miért vártak Grievous haláláig. Szerintem az előtt sem volt több jogalapjuk megtenni ezt a lépést, mint a halála után. Vagy úgy lehettek vele, hogy Grievous halálával Palpatine és Sidious már kénytelen lesz kimutatni a foga fehérjét, hiszen Palpatine maga mondta, hogy a Szenátus csak Grievous halálával lesz hajlandó foglalkozni a háború befejezésével? :hmm:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na jó de várhattak volna egy napot legalább, hogy most mi lesz. Mert így jogosan vetődik fel a kérdésed, hogy minek vártak egyáltalán Grivi halálával, ha szinte azonnal rohantak Palpit letartóztatni?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért várták Grievous halálára, mert az gyakorlatilag a háború végét jelentette, és Palpatine-nak csak a háború okán, annak végéig voltak rendkívüli hatalmi eszközei, többek között addig maradhatott hatalmon ( a mandátuma már régen lejárt). Ergo mi sem bizonyítja majd jobban azt, amit Anakin állított róla, miszerint ő a Sith Lord, mint az, ha a háború befejezése után sem hajlandó lemondani a hivataláról.

Ezzel akarták kiugratni a nyulat a bokorból, ami látványosan sikerült...

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kérdés, kinek dolgozott volna egy nap differencia.

Tekintve hogy így egy nap nélkül a Jedik nagyon el lettek agyabugyálva, szerintem ha várnak az csak jobb lett volna. Ennél legalábbis csak jobb lehetett volna.

Kérdés, hogy ebből mit érzékeltek. Türelmetlenek voltak és már vágták a centit hogy mikor szabadulhatnak Palpatine-tól aki minden rejtőzködése dacára mégis csak gyanús lett? Olyan nagyon elbízták magukat, hogy nem gondoltak ilyesmire? Egyáltalán, ki volt akkor az ellenség, néhány bujkáló neimoidi? A Független Rendszerek Szövetsége ott állt a karizmatikus vezető és a katonai irányító nélkül. Nute Gunray ugye mondja is, hogy ők már csak békét akarnak. Ha választani kell, hogy ezek ellen erőltetem a csatározást, vagy inkább összevonom megcsappant létszámunkat és nekimegyek a tényleges ellenfélnek, hát én lehet hogy az utóbbit választom......

(Micsoda mézesmadzagozás Palpi részéről. Azon a megbeszélésen amiről Anakin a látomások miatt lekésett, arról volt szó hogy a Köztársaság végre szerte a Galaxisban egyre jobban áll. Nem pont egy győzelem kapujában fogja a Jedi Tanács visszarendelni az összes tábornokát. Bár nyilván volt Palpinak egy bé terve, hogy az esetleges visszarendelést is a saját hasznára fordítsa, mint árulást.

.... nagyon kitalálta az öreg.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az én szemszögemből a dolog a következőképpen fest:

 

A háborúban a szepiknek nyíltan két vezetöje volt: katonai oldalról Grievous, politikai oldalról Dooku. Ezt alátámasztja az is, hogy Dooku halála után Palpi kifejti, hogy a szenátus a háború folytatását fogja javasolni, amíg Grievous él.

 

Na most a Jedik érzik, hogy Palpatine-t körül lengi az Erő sötét oldala, amelyiknek a legfontosabb életben maradt képviselője Darth Sidious. Róla meg azt tudják, hogy a markában van a Szenátus valamilyen módon. A Jedik ugyebár Anakin jelentése előtt megindulnak Palpi irodájába, tehát a közbeavatkozásuk független attól, hogy Palpatine maga a Sith lord.

 

Ody, Veled abban vitatkoznék, hogy Grievous halála nagyon is fontos mérföldkő: maga Palpi tette azzá, amikor kijelölte a halálát, mint végső határvonal. Mivel a Jedik érzik, hogy a főkancellárt körüllengi az Erő sötét oldala, és történetesen ugyanezen személy a hadsereg főparancsnoka is, sejtik, hogy a végső határvonal átlépésekor készülni fog valamire, amivel magánál tartja a hatalmat. Ne feledjük, hogy ő parancsol a hadseregnek, tehát most, hogy vége a háborúnak, véget érhet a Jedikkel való - inkább már csak színlelt - kooperáció, és akár a hadsereget is a Jedik ellen hangolhatja.

 

Ez azonban önmagában csak azt magyarázza, hogy miért cselekedtek azonnal (minél tovább várnak, annál több ideje van Palpinak és a Sithnek - nem tudják, hogy e kettő egy és ugyanaz - hogy lépjen ellenük) azt nem, hogy miért ilyen agresszíven. Nem lenne semmi gáz, ha bízhatnának a Szenátusban, de nem teszik, megjegyzem okkal. Ezért beszélik meg közösen, hogyha vége a háborúnak, akkor ők maguk mozdítják el a főkancellárt, és nem bízzák ezt a törvényhozó házra. Ez az a gondolatmenet ugyebár, aminek a végén Yoda sötétséget lát.

 

A logikai menet tehát az, hogy Palpi Grievous halálát jelölte meg, mint a háború vége, Grievous halott, de tartanak tőle, hogy a Sith befolyás miatt nem mondd le önként, a szenátusban viszont nem bíznak, hogy képes lenne lemondatni a főkancellárt, közben az óra viszont ketyeg, hisz Palpi sem hülye, és tudja, hogy a Jedik nem fogják tétlenül nézni, ha nem mondd le, és mivel ő a hadsereg főparancsnoka, a Jedik joggal félhetnek egy megelőző csapástól. Ezért mennek oda egyből Grivi halála után.

 

Szerintem alapból csak lemondásra szólították volna fel, Anakin jelentése után szvsz ez annyiban módosult, hogy Windu úgy döntött, hogy letartóztatja a főkancellárt, biztos, ami biztos, hogy kihallgathassák. Arra nem gondolt, hogy 4 Jedi nem bír el vele, és a visszájára sül az egész.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na jó de várhattak volna egy napot legalább, hogy most mi lesz. Mert így jogosan vetődik fel a kérdésed, hogy minek vártak egyáltalán Grivi halálával, ha szinte azonnal rohantak Palpit letartóztatni?

Fentiekre írtam, hogy miért várták annyira Grivi halálát: addig nem volt jogalapjuk fellépni Palpi ellen, a gyanú még nem elég.

 

De ezt mind Anakintól tudják. Akit nem visz el Windu, mert nem bízik benne. Hol ebben a logika?

Nem azért nem vitték magukkal Anakint, mert nem hitték el, amit mondott. Ez a hír a gyanújukat erősítette meg, nem egy hihetetlen valami volt, hanem nagyon is hihető, ami sok mindent megmagyarázott.

Windu azért nem vitte Anakint, mert megértette, milyen veszélyes a Kiválasztott kapcsolata a Sith Lord-dal, ami egyébként eddig sem tetszett neki.

 

(Micsoda mézesmadzagozás Palpi részéről. Azon a megbeszélésen amiről Anakin a látomások miatt lekésett, arról volt szó hogy a Köztársaság végre szerte a Galaxisban egyre jobban áll. Nem pont egy győzelem kapujában fogja a Jedi Tanács visszarendelni az összes tábornokát. Bár nyilván volt Palpinak egy bé terve, hogy az esetleges visszarendelést is a saját hasznára fordítsa, mint árulást.

.... nagyon kitalálta az öreg.)

Pontosan az volt a csapda, a győzelem látszata, ami magabiztossá tette őket, vesztükre. Egészen a végéig nem jöttek rá, hogy minden úgy történik, ahogy Sidious akarta, és szó sincs győzelemről. Ellenkezőleg...
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az én szemszögemből a dolog a következőképpen fest:

 

A háborúban a szepiknek nyíltan két vezetöje volt: katonai oldalról Grievous, politikai oldalról Dooku. Ezt alátámasztja az is, hogy Dooku halála után Palpi kifejti, hogy a szenátus a háború folytatását fogja javasolni, amíg Grievous él.

 

Na most a Jedik érzik, hogy Palpatine-t körül lengi az Erő sötét oldala, amelyiknek a legfontosabb életben maradt képviselője Darth Sidious. Róla meg azt tudják, hogy a markában van a Szenátus valamilyen módon. A Jedik ugyebár Anakin jelentése előtt megindulnak Palpi irodájába, tehát a közbeavatkozásuk független attól, hogy Palpatine maga a Sith lord.

 

Ody, Veled abban vitatkoznék, hogy Grievous halála nagyon is fontos mérföldkő: maga Palpi tette azzá, amikor kijelölte a halálát, mint végső határvonal. Mivel a Jedik érzik, hogy a főkancellárt körüllengi az Erő sötét oldala, és történetesen ugyanezen személy a hadsereg főparancsnoka is, sejtik, hogy a végső határvonal átlépésekor készülni fog valamire, amivel magánál tartja a hatalmat. Ne feledjük, hogy ő parancsol a hadseregnek, tehát most, hogy vége a háborúnak, véget érhet a Jedikkel való - inkább már csak színlelt - kooperáció, és akár a hadsereget is a Jedik ellen hangolhatja.

 

Ez azonban önmagában csak azt magyarázza, hogy miért cselekedtek azonnal (minél tovább várnak, annál több ideje van Palpinak és a Sithnek - nem tudják, hogy e kettő egy és ugyanaz - hogy lépjen ellenük) azt nem, hogy miért ilyen agresszíven. Nem lenne semmi gáz, ha bízhatnának a Szenátusban, de nem teszik, megjegyzem okkal. Ezért beszélik meg közösen, hogyha vége a háborúnak, akkor ők maguk mozdítják el a főkancellárt, és nem bízzák ezt a törvényhozó házra. Ez az a gondolatmenet ugyebár, aminek a végén Yoda sötétséget lát.

 

A logikai menet tehát az, hogy Palpi Grievous halálát jelölte meg, mint a háború vége, Grievous halott, de tartanak tőle, hogy a Sith befolyás miatt nem mondd le önként, a szenátusban viszont nem bíznak, hogy képes lenne lemondatni a főkancellárt, közben az óra viszont ketyeg, hisz Palpi sem hülye, és tudja, hogy a Jedik nem fogják tétlenül nézni, ha nem mondd le, és mivel ő a hadsereg főparancsnoka, a Jedik joggal félhetnek egy megelőző csapástól. Ezért mennek oda egyből Grivi halála után.

 

Szerintem alapból csak lemondásra szólították volna fel, Anakin jelentése után szvsz ez annyiban módosult, hogy Windu úgy döntött, hogy letartóztatja a főkancellárt, biztos, ami biztos, hogy kihallgathassák. Arra nem gondolt, hogy 4 Jedi nem bír el vele, és a visszájára sül az egész.

Ez nagyon jó! Teljesen el tudom képzelni, és frappáns is.

 

Nem azért nem vitték magukkal Anakint, mert nem hitték el, amit mondott. Ez a hír a gyanújukat erősítette meg, nem egy hihetetlen valami volt, hanem nagyon is hihető, ami sok mindent megmagyarázott.

Windu azért nem vitte Anakint, mert megértette, milyen veszélyes a Kiválasztott kapcsolata a Sith Lord-dal, ami egyébként eddig sem tetszett neki.

De itt lett volna a lehetőség, hogy esélyt adjon Aankinnak. Ehelyett visszafogja (megint), és beülteti a Jedi tanácsterembe! Csak egyszer kellett volna eltérni a dogmáktól de akkor se sikerült. Sokkal többet nem veszthettek volna ha magukkal viszik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem lenne semmi gáz, ha bízhatnának a Szenátusban, de nem teszik, megjegyzem okkal. Ezért beszélik meg közösen, hogyha vége a háborúnak, akkor ők maguk mozdítják el a főkancellárt, és nem bízzák ezt a törvényhozó házra.

És ezért nagyon szép, hogy kivágták a leendő Lázadás delegációját a filmből. A Szenátus így tökéletes összhangban áll Palpatine mögött. Illetve, a későbbi szerveződésnek nincsen köze a Jedi Rendhez a Bail Organa - Yoda párost leszámítva.

 

 

 

Töprengek. Jogilag a Jedi Rend képviselőinek van joguk átvenni az irányítást egy arra méltatlanná vált "normál" főkancellártól? És egy ilyen, minden különleges joggal felruházott főkancellártól?

Szerkesztve: - Darth Krande
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Windu jól döntött, hogy nem vitte Anakin-t. Ennek több oka is van, ezek közül talán 2 lehet a legrelevánsabb.

 

Az egyik, hogy Anakin köztudottan túl jóban van a főkancellárral, ráadásul nyíltan kacsingat a sötét oldal felé is. Az, hogy Palpatine = Sidious, kiemelten veszélyeztetett helyzet Anakin tekintetében. Főképp úgy, hogy Windu erősen érezhette rajta a dilemmákat, amikor felköpte az öreget. Az tény és való, hogy szólt Windu-nak, tehát eddig megcselekedte a helyeset (mondja is neki Windu, hogy ha beigazolódik a dolog, akkor ezzel végleg elnyerte a bizalmát), de attól még a kétely ott dolgozott benne.

 

A másik, hogy elvileg Anakin a Kiválasztott, jelentsen is ez a jedik szerint bármit (nekik se tiszta). A helyzet nagyon nem rózsás a Rendre nézve, hisz Sidious több fronton is brutális helyzeti előnyben van. A háborúban mindkét oldalt ő irányítja és ilyen vagy olyan szerepben, de szinte mindenkinél (pl. Szenátus) töretlen népszerűségnek örvend. Plusz ha ekkora spíler, akkor ki tudja, hogy mit tartogathat még a tarsolyában. Lépni kell, mert így még lehet némi esély a sikerre, de a bukás esélye jelentős.

Nyilván Anakin képességei segíthették volna a letartóztatást (bár abban a lelkiállapotban kérdéses), de talán sokkal fontosabb volt az, hogy amennyiben ez a terv kudarcba fullad, akkor maradjon vmi halovány reménysugár a csodatételre és a sithek megállítására. Ez pedig az, hogy a Kiválasztott életben marad. Ha odamennek 5-en (ami egy vívódó Anakin-nal nem feltétlenül sokkal erősebb felállás, mint 4 elvileg nem nyeretlen kétéves Mester és Tanácstag) és Sidious vmi csapdával várja őket, amiből lehetetlen kimászni, akkor az a minimum, hogy Anakin és odavész. Rosszabb esetben átállítják.

Így kisebb kockázatot vállaltak a jedik. Anakin-nak amúgy azzal is elég nagy esély lett adva, hogy várjon és ne rohanjon a vesztébe. Az más kérdés, hogy ő csak utánuk ment és így Sidious megtörte. Viszont afelől ne legyenek kétségeink, hogy az öregnek arra is volt részletes terve, hogyan állítsa át a fiút akkor is, ha együtt érkeznek.

 

A jedik gyors fellépésének kérdéskörében előttem már elég szépen leírták a dolgokat. Csak annyival egészíteném ki, ami az előző bekezdésem elején is említésre kerül. Ha a Rend (Grievous halála után) minél hamarabb közbelép és sikerrel eltakarítja (Anakin infói alapján leginkább megöli) Sidious-t, akkor minden gond ellenére is marad esély arra, hogy bizonyítsák igazukat és igazolják ezen cselekedetüket. Minden egyes eltelt perccel nagyságrendekkel nőnek Sidious esélyei, hiszen minden a kezében van. Politikailag, stratégiailag, katonailag, erkölcsileg stb., tényleg minden téren könnyedén előnyt kovácsolhat a szituból, amivel a Rend kezéből azt a minimális fegyvert is kicsavarja, amivel még menteni lehetne az egészet.

 

@Krande:

Jogilag nincs. Minden, amit Palpatine csinált, az törvényes volt, megkapta a szükséges felhatalmazást mindenre. Csak úgy erőszakkal elsöpörni, ráadásul átvenni tőle az irányítást, az minden téren jogi aggályokat vet fel, sőt jogszerűtlen.

Ugyanakkor ha letartóztatják és rábizonyítják a bűneit, akkor ezek egy részéért (amik ugye nem feltétlenül, mint főkancellár, hanem egyéb szempontból érintik) könnyedén elítélné a bíróság. Emellett nyilván a hazugságai és félrevezetései miatt megutálnák és így minimum erkölcsileg alátámasztaná a Rend drasztikus fellépését, amit így kvázi legitimálnának. Ha meg nem is tudnak olyat rábizonyítani, ami alapján törvényesen elítélhetnék, de annyit azért feltárnának, ami alapján már visszaesne a támogatottsága, akkor a Szenátusban lehetőség lenne megvonni a jogköreit és leváltani, ahogyan arra már volt is példa.

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pb: a windus kérdèsben egyetértek.

 

Ami Palpatine elmozdításának legitimitását illeti, érdekes kérdés, hogy mindezt hogy befolyásolta volna, ha Windu megöli Palpatine-t. Az minimum gyanússá tette volna a Jediket a nép szemében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annyit azért meg kell jegyezni, hogy Anakinnak elég lett volna kivédenie Windu sújtását Palpira, nem feltétlen azonnal a kezét kellett volna levágni.

A Sith-ek bosszúja játékban ezt olyannyira meglovagolták, hogy Anakin párbajban öli meg Windu-t. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.