Ugrás a kommentre

Game of Thrones


Bomarr

Ajánlott hozzászólás

Számomra Havas Jon mindig egyike volt a legérdektelenebb és legunalmasabb GoT-szereplőknek (és talán Kit Harrington volt a legrosszabb színész is a main cast-ban), így annyira nem hozott lázba ez a bejelentés. Meglátjuk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt hinné az ember hogy ha már spin-offot akarnak adni valakinek a régi szereplők közül akkor előbb kap Tyrion egy külön sorozatot. Bronn lehetne az állandó visszatérő szereplő mellette, akivel néha egymást néha másokat kiosztanak. GoT sitcom :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 06. 17. - 8:12, Bomarr írta:

Az összes eddig bejelentett Trónok harca sorozat közül ez tűnik a legrandomabbnak: a Hollywood Reporter szerint készül egy Jon Snow spin-off sorozat :D A Reporter szerint azis lehetséges, hogy ez a fősorozat után játszódna.

Közben kiderült hogy ez nem csak pletyka. Emilia Clarke és George Martin is megerősítette, hogy készül egy ilyen széria. Clarke azt is megerősítette, hogy ő nem lesz benne. Martin viszont besegít a sztoriba. Az egész sorozat eredetileg a Havas Jont játszó Kit Harrington ötlete volt. Ő verbuválta össze a sztorit iró stábot is, akik bevonták Martint. Martin hype-olta a bevont készítőket, hogy nagyon jók.

 

Egyelőre még csak előkészítési fázisban van a projekt. Nem biztos hogy zöld utat kap.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Egy részt emelnék ki az előzetesből. Nagyon úgy tűnik, hogy a sorozatba bekerül a Lépőköveknél zajló háború. Erre még azelőtt kerül sor, hogy a fő konfliktus, vagyis a Targaryen polgárháború beindulna. A Lépőkövek egy szigetcsoport, amely délen Westeros és Essos között helyezkedik el. Hosszú időn keresztül banditák és kalózok uralták a szigeteket, mignem Essosban három városállam (Lys, Myr és Tyrosh) összeállt és meghódították a szigeteket. Westeros először örült ennek, hisz végre rend költözött a szomszédságába, annak viszont már kevésbé örültek, amikor a Lépőkövek új urai magas adókat kezdtek kivetni az itt zajló kereskedésre és a közeli kereskedelmi vonalakra.

 

Végül Daemon Targrayen (őt játssza Matt Smith) meg Corlys Velaryon (ő a fekete csóka az előzetesben) összeálltak és inditottak egy saját magánháborút közösen. A cél az volt, hogy a Lépőköveknél egy saját kis királyságot hozzanak létre. Ennek a Vastrón ura, Daemon testvére csak örült: az öccse addig is legalább lefoglalta magát valamivel és nem volt az udvarban. A háború évekig elhúzodott.

 

Képek, amik minden bizonnyal a lépőköveki háborúból vannak:

 

7erpckL.jpg

 

Azt is látjuk ahogy Daemon levág egy essosi harcost.

EKttK9U.jpg

 

GQxLYmr.gif

 

Akár csak Corlys.

r1tLuYO.gif

 

Ez pedig itt minden bizonnyal az egyik fő ellenségük a harcban: Craghas Drahar. Akinek hires kivégzési módja, hogy az elfogott katonákat kikötözi a partra és hagyja hogy a dagály lassan megölje őket.

TCMOMxE.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Hollywood Reporter irt a készülő sorozatról. Néhány infó ebből:

 

-Ahogy az várható volt a sorozat rengeteget merít Martin Tűz és Vér című könyvéből, amely a Targaryen dinasztia múltját taglalja. Még az elején elkellett dönteni, hogy mennyire mernek variálni egy-egy kisebb részletet. Például Martin szeret hasonló neveket adni a szereplőinek. Itt például van egy Rhaenyra és egy Rhaenys hercegnő is. Végül úgy döntöttek, hogy amennyire csak lehetséges hűek lesznek az alapanyaghoz. Annyira hogy a neveket se írják át, még a kisebb szereplőknél sem, csak azért hogy könnyebben memorizálhatóak legyenek.

 

-Az hogy a Trónok harcához spin-offokot kéne gyártani először 2016-ban merült fel. Vagy 15 ötlet született különféle GoT sorozatokra. Az egyik legbizarabb az volt, amely a westerosiak hét istenéről szól volna, mintha valódi emberek lettek volna. Ezt hamar lefújták. Másokkal viszont elég sokáig haladtak:

-Volt egy amely a Valyriai Birodalom bukásáról szólt volna

-Egy másik Nymeria hercegnőről készült volna, aki egy véres háború után hozta volna az embereit Westerosra

-De volt egy amelyik Aegon hódítását és a Hét Királyság egybekovácsolását taglalta. Aegont egy iszákos figurának ábrázolták volna.

Maga George Martin két ötletet dobott be a közösbe: azt akarta hogy vagy a kisebb léptékű Dunk & Egg novelláit gyúrják sorozattá, vagy a Targaryen polgárháborút meséljék el vagyis a "sárkányok táncát".

Az HBO azonban első körben valami igazán merészet akart lépni: ezért az eredeti sorozat előtt évezredekkel játszódó Hosszú éjszakát akarták elmesélni Jane Goldman-nel az élen. A pilot el is készült 30-35 millió dollárból, ám a forgatáson hamar kiderült hogy bajok vannak. A stúdiót főleg az aggasztotta, hogy maga George Martin is bajban volt a segédkezésnél: ezt az érát nem igazán dolgozta ki. Benne is rengeteg volt a kérdőjel. Az első rész egyébként nagyrészt egy északi és egy déli ház két gyermekének a házasságáról szólt volna.

 

-Az új sorozat egyik fő alkotója Ryan Condal még 2013-ban barátkozott össze George Martinnal. Később pont azért találkoztak, mert Martin el akarta neki mondani, hogy a nagy álma az, hogy a Targaryen polgárháború egy sorozatban el legyen mesélve. És erre Ryan-t találta a megfelelő embernek. (az hogy ez neki ennyire fontos aligha meglepetés: újabban a fősorozat helyett Martin sokkal többet foglalkozik a Targaryenek múltjával; lásd a Tűz és Vér című könyvét). A sorozatötlet kapcsán Martin azt mondta: "Nem voltam hajlandó lemondani róla [...] És tetszett Ryan írása, és tényleg jól ismerte a világomat – ami nagy dolog volt.”

Amikor az HBO megtudta, hogy Condal és Martin egyeztetnek a széria kapcsán, úgy döntöttek, hogy beállnak a kettejük ötlete mögé. A csatorna Martint az eddigieknél sokkal jobban bevonta az alkotói folyamatba: ennek része volt az is, hogy 2021-ben kötöttek egy új ötéves szerződést.

 

-A következő lépés volt Sapochnik bevonása: több nagy csataepizódot is ő rendezett a Trónok harcában. A Hardhome és a Battle of the Bastards is az ő munkája. A személyében sikerült behozni egy Trónok veteránt, aki már tudta hogy miként lehet egy ilyen show-t tető alá hozni. Sapochnik egyrészt showrunnerként az összes rész készítésében részt vett, másrészt a pilotot, illetve a hatodik és a hetedik részt rendezte.

 

-Az előzetesben is látott látványos torna a pilotban lesz.

 

-A sorozat közepén lesz egy 10 éves időugrás. De ezentúl is vannak több éves ugrások a sztoriban. Csak ez a legnagyobb.

 

-A sorozat idején uralkodó Viserys királyt így írták le: remek ember, de csapnivaló király, mivel megpróbál mindenkinek kedvezni.

 

-A Vörös torony annyira sokat szerepel, hogy míg korábban külön-külön voltak egyes részei megépitve (például az a lépcsősor, ahol a végén a Véreb és a Hegy küzd, vagy azaz udvar ahol Cersei megfenyegette Kisujjat), addig most egyetlen nagy diszlet lett felépitve ahol a sok kis helyszin összekapcsolódott.

„Beköltözhettél volna, és szó szerint a Vörös Toronyban lakhattál volna” – mondja az egyik színész. "Soha nem voltam olyan forgatáson, ahol csak sétálsz, és folyamatosan újabb szobákat és lépcsőket találsz"

 

-A Mandalorinál használt LED-fal technológiát is használták.

 

-Spanyolországban, Észak-Írországban és Portugáliában is forgattak.

 

-17 sárkány van a sorozatban és igyekeztek mindegyiknek egyedi megjelenést adni. Nagy különbség az eredeti sorozathoz képest hogy ebben a korban a sárkányok nem "csodák", hanem megszokott szereplői az udvarnak. Emiatt komoly logisztika épül rájuk: van egy szerzetesrend-szerű szervezet a sztoriban amely kifejezetten a sárkányok ellátásával foglalkozik.

 

-Martin nem egy ömlengő ember, de állítólag amikor megnézte az első részt odavolt érte. "Annyira szerette a pilot epizódot, hogy Sapochnik és én is több felkiáltójelet tartalmazó SMS-t kaptunk, mint amennyit valaha is láttam Martintól” - mondja az egyik író.

Azóta a 10 epizódból kilencet látott Martin aki igy festette le a végeredményt: „Erőteljes, zsigeri, sötét, olyan, mint egy Shakespeare-tragédia. Nincs Arya – egy karakter, akit mindenki szeretni fog. Mindegyiknek megvannak a maga hibái. Mindannyian emberek. Jó dolgokat csinálnak. Rossz dolgokat csinálnak. A hatalomvágy, a féltékenység, a régi sebek hajtják őket – akárcsak az embereket. Ahogy én írtam őket."

 

-Annak kapcsán hogy az új Trónok harca és a Gyűrűk Ura sorozat egymáshoz közel jön ki, Martin azt mondta: két különböző sorozatról van szó. Nagyon drukkol a Gyűrűk Urának.

 

-Jelenleg három-négy évadban gondolkodnak.

 

Más Trónok sorozatok amelyek készülnek, de még nem kaptak teljes zöldutat:

-Havas Jon spin-off

-Dunk & Egg

-Corlys Velaryon tengeri kalandozásai

Emellett legalább három animációs sorozat készül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fura, hogy a Robert-féle lázadás mint téma, nem merült fel, bár gondolom ennek az oka, hogy egy nem is annyira távoli eseményre új színészeket kéne már találni, ami talán nem lenne annyira sikeres.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
2022. 07. 24. - 9:55, Nute Gunray írta:

Fura, hogy a Robert-féle lázadás mint téma, nem merült fel, bár gondolom ennek az oka, hogy egy nem is annyira távoli eseményre új színészeket kéne már találni, ami talán nem lenne annyira sikeres.

Nem lepne meg, ha az egyik animációs sorozat pont a Robert-féle lázadásról szólna. 

 

Egyébként pár nappal a premier előtt 16-án már láthatom az új sorozat első részét. :yeah:Nagyon kíváncsi vagyok. Mióta a GoT véget ért kijött egy csomó fantasy sorozat de egyik se tetszett igazán. Remélem ez jó lesz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Megvolt az első rész premiere és hát fülig ér a szám.

Az utóbbi évek fantasy termése nem igazán tudott megszólítani, de ez betalált. Minden egyes pillanatát imádtam. Ha valami negativumot kéne mondanom, akkor azt mondanám, hogy akik nincsenek elmerülve ebben a világban vagy ezt az érát még nem ismerik azok jó pár érdekes nüanszról fognak lemaradni. De hála égnek ez korántsem jelenti azt hogy gyorstalpalót kéne venni a sorozat élvezetéhez: a főbb karaktereket, konfliktusokat nagyon világosan vázolja fel a sorozat.

Láthatóan olyanok csinálták, akik tényleg szeretik és értik ezt a világot. Az elvárásaimat magasan felülteljesítette az első rész. Ha marad ez a színvonal akkor instant klasszikus lesz nálam.

Pedig a feladat nem volt egyszerű. Hisz itt nem voltak kész jelenetek előre megírva egy könyvben. Martin ehhez az érához "csak" egy terjengősebb történelem-könyvet írt. Mégis nagyon él a világ. Teljesen beszippantott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

 

Én csak olvastam az első részről, spoilermentesen. Nagy vonalakban, aki szerette a trónok harca első évadjait, az nem fog az első részben csalódni. 

Remélhetőleg az egész évad ennyire jó lesz, akkor. 

 

Állitólag már dolgoznak a 2. évadján is. De először még legyen vége az elsőnek, én ezt vallom, igy nézői szemmel. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Első rész:

 

Spoiler

Hát mindenre számítottam, csak arra nem, hogy majdhogynem premier plánban fogok nézni középkori császármetszést. Nem szokott zavarni annyira a vér meg az ilyesmi, de az a rész nekem is elég durva volt, durvább, mint Daemonék mészárlása az utcán. Amúgy ígéretesnek tűnik a sorozat, de egy picit mintha feszes lenne a tempó. Anno a GoT első évadában ennél lényegesen lassabban történtek a dolgok. Zeneileg egyelőre nem erőltették meg magukat, azért remélem, hogy lesz a sorozatnak egy saját egyedi témája, és nem csak a GoT-os zenéket fogja kopizni :) meg egy fasza kis intró is jó volna második résztől. Az elsőnek elnézem még ezeket, mert ez kvázi egy visszatérés volt a megszokott világba, és jól jöttek ezek a nosztalgiaelemek, de jövő héttől többet várok.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szinkronhangok:

 

Viserys Targaryen király -  Kálid Artúr

Daemon Targaryen herceg - Dévai Balázs

Otto Hightower - Sztarenki Pál

Rhaenyra Targaryen hercegnő - Staub Viktória

Alicent Hightower - Szász Júlia 

Corlys Velaryon nagyúr  (Tengeri Kígyó  ) - Berzsenyi Zoltán

Rhaenys Velaryon hercegnő - Spilák Klára

Mysaria - Gombó Viola

Ser Criston Cole - Brasch Bence

Ser Harrold Westerling - Szinovál Gyula

Aemma Arryn - Szávai Viktória

Mellos nagymester - Varga T. József

Lyman Beesbury nagyúr - Forgács Gábor

Lyonel Strong nagyúr - Barát Attila

Hobert Hightower - Katona Zoltán

 

Szerkesztve: - ati
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Megnéztem én is nekem, nagyon tetszett. A szereplőket egyelőre szoknom kell, a GoT-hoz képest egyelőre egyik sem olyan karakteres (Rhaenyra egyelőre nálam amolyan "szegény ember Daeneryse" és így tovább), plusz a sárkány CGI-t is gyengébbnek éreztem az anyasorozatbeli sárkányoknál. A sztori és a párbeszédek viszont lebilincseltek a képernyő elé. Jó lesz ez. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

House of the Dragon - 1. rész

 

Alapvetően fenntartásokkal fogadtam ezt a sorozatot, ami elsősorban a Trónok Harca befejezésével volt kapcsolatos. Valójában azonban ez a sztori, a „Sárkányok tánca”, maga a Targaryen polgárháború mentesül mindkét problémától, ami jellemző a fő történetre. Jelesül, hogy nincsen rendesen befejezve, másrészt annyira széttartóvá, szerte ágazóvá válik, hogy már nagyon nehéz kézben tartani és megfelelően összefésülni a szálakat. Ez egy sokkal kisebb fókusszal rendelkező konfliktus, ami koncentráltabban van elmesélve, gyakorlatilag igazából három fő ház (Targaryen, Velaryon, Hightower) játssza a főszerepet és közben felvonultatja mindazokat az erényeket, amelyek miatt a GoT világát sokan megkedvelték: árulás, intrika, politika, háború. A pilot megtekintése után pedig azt mondhatom, hogy kifejezetten ígéretesnek tűnik ez a produkció. 


A másik előnye ennek a történetnek, hogy Martin ugyan bemutatta a Fire & Blood könyvben az egész konfliktust, de szándékosan úgy írta meg, hogy rengeteg esemény, konkrét történés homályosan, több – nem egyszer egymásnak is ellentmondó – forrásból származik, így teret engedve a sorozat alkotóinak, hogy maguk hozzák létre azt a verziót, ami ténylegesen úgymond megtörtént. 
Voltak változtatások a könyvhöz képest, amelyek jól sikerültek, voltak hozzáírások, aminek annyira nem örültem és volt néhány leegyszerűsítés, amit az univerzum történelmét kevésbé ismerő casual nézők kedvéért vezethettek be, így ezt megértettem. Az alábbiakban írok ezekről néhány dologot, hogy szerintem mi sikerült jól és mi nem, de olyan spoiler nem lesz benne, ami a további történetről szól, hanem csak, amit eddig is láttunk azt helyezi kontextusba.


Az egész ahogy elkezdődik a Nagytanáccsal egy nagyon jó indítás volt, örültem, hogy ezt is láthattuk, mert az utódlás kérdése, ami az egész polgárháború (a későbbiekben majd csak a „Tánc” néven fogom emlegetni) kiváltó okát képezte ugyan csak Viserys uralma után kezdődött, de az előzménye még Jaehaerys idejében indult. Azt azért érdemes megjegyezni, hogy a dinasztián belül az utódlás már eddig sem volt zökkenőmentes és teljesen kőbevésett és nem mindig az került hatalomra, akire a szokásjog alapján számítani lehetett. Mindenesetre itt egy leegyszerűsítést alkalmaztak, ugyanis a 101-ben megtartott Nagytanácson végül nem is elsősorban Rhaenys trónigényét utasították el, hanem a fiát Laenor Velaryont, akivel szemben Viseryst választották meg. Rhaenys korábban 92-ben került szóba, amikor az apja meghalt (ő volt Jaehaerys legidősebb fia és örököse) és akkor őt már elutasították és helyette Baelon herceget, Jaehaerys második fiát és Viserys apját tették meg örökösnek, azonban később ő is meghalt, mielőtt trónra léphetett volna. A Nagytanácson tehát nem pusztán a női öröklés kizárására teremtettek precedenst, hanem arra is, hogy a női ágról származó férfiak is hátrébb kerülnek a rangsorban. 

A központi gondolat, ami köré megpróbálták felfűzni ezt az egészet és ez egy visszatérő elem lesz a sorozatban is úgy látom, az a patriarchális berendezkedés okozta konfliktusok. Itt a Rhaenys vs Viserys szembenállás is így van spinnelve, hogy egy nő egy férfi ellen, ez a könyvben is egy fontos mozgatórugója a döntéseknek (sem az Elsők, sem az Andalok között nem örökölhettek a nők és Dorneba is csak a Rhoyne-i bevándorlás után került be ez a szokás), de azt is érdemes hozzátenni, hogy más racionalizálható szempontok is szerepet játszottak a választásban. Rhaenys még fiatal lány volt, amikor vele szemben Baelon herceget egy idősebb, tapasztalt, kipróbált lovagot és a nép egyik kedvencét jelölték ki örökösnek, míg a Nagytáncson a kisfiú Laenorral szemben a felnőtt férfi Viseryst, aki korábban az utolsó ember volt, aki betörte Baleriont az utolsó ősi valyriai sárkányt. A legironikusabb pedig ebben az egész történetben az, hogy Viserys Rhaenyra kinevezésével pont azt a szabályt írja felül, aminek ő maga köszönhette az uralkodását…


Nagyon kíváncsi voltam erre a korszakra, mert ez az időszak az, amikor a Targaryen ház még utoljára hatalma csúcsán volt. Viserys ugyan rossz uralkodó volt, de a Targaryenek ekkor bírtak a legnagyobb befolyással az egész birodalomban és ekkor volt a legtöbb sárkány Westeroson, átvitt értelemben is, illetve konkrétan az élő példányokat tekintve is. Az különösen tetszett, hogy ezek a sárkányok, amelyeket itt látunk nem tűnnek olyan egyen szabványnak, mint a GoT-ban, amikor leginkább színük alapján lehetett megkülönböztetni őket, hanem formájuk, alakjuk is változó volt, Caraxes tetszett a legjobban, de Sárkánykőn is van még néhány kifejezetten gyönyörű példány, amelyek majd később be fognak kapcsolódni a Táncba. 
Az szintén egy változtatás volt, hogy Rhaenyra és Alicent egymáshoz ennyire közel állnak és nagyjából egykorúnak is tűntek, míg a könyvben majdnem tíz év van köztük és nem voltak igazán bartánők fiatalon se. Ezt azért tartom jó változtatásnak, mert a későbbi szereplőket így közelebb hozza egymáshoz és ez az új dinamika, amit itt a sorozatban lefektettek kettejük között szerintem még érdekesebbé teheti a jövőbeni viszonyukat. 

 

A karakterek közül nekem Rhaenyra volt az egyik kedvencem, ha egy archetipikus karaktert kellene hozzá hasonlítani a GoT-ból az Cersei lenne, aki egy erős, uralkodásra termett nő volt, de szembe kellett néznie a neméből fakadó akadályokkal. Itt a fiatal Rhaenyra viszont inkább Aryát juttatta eszembe, aki egy impulzív, lázadó, a kor elvárásaihoz mérten atipikus lány volt, nem akart finom úri hölgy lenni, hanem kalandokat, izgalmakat, harcokat akart. Alicentből még elég keveset láttunk, ő majd később lesz érdekes, amikor az igazi szerepe feltárul majd a konfliktusban. Az apja Ser Otto viszont már most is nagyon jelentős volt. Jól érzékeltették a közte és Daemon között meglévő feszültséget, a hatalmát és befolyását a királyi tanácson belül, az ambícióját, a becsvágyát, a dörzsöltségét. Egy kicsit ott volt benne számomra Tywin Lannister, de közben megvolt a saját stílusa is.
Ha már szóba került Daemon, nekem ő volt a kedvencem, gondolom nagy közönségsiker lesz ez a karakter. Kicsit féltem azért Matt Smithtől, mert a Doctor Whoban nagyon jó volt (számomra ő volt a kedvenc Doctor), de itt egy nagyon sötét tónusú figurát kellett életre keltenie és szerintem baromi jó volt. Egyszerre ott van benne a könyörtelenség és a kamaszos, dacos attitűd is, ahogy a tanácskozás során hamiskásan rámosolyog Otto Hightowerre az fenomenális volt. Daemonnak az irányíthatatlanságát és hataloméhségét kellően jól ábrázolták a városi őrségben, meg az orgián is és kellően megismerhettük a helyzetét, hogy miért nem akarják őt örökösnek. Amellett, hogy erőszakos és irányíthatatlan, azért volt egy gyengédebb oldala is, amelyet elsősorban Rhaenyra felé mutatott ki, de persze neki is megvannak a saját tervei.


Viserysről ejtenék még néhány szót, szerintem ő is nagyon jó volt, sikerült megfogni ezt a karaktert, aki nem akart konfliktusokat és szeretett volna egyszerűen csak jó király lenni. Paddy Considine nekem elsősorban a Cornetto trilógiából volt emlékezetes, de nagyon jól hozta Viserys király figuráját. Viserys kapcsán a legfontosabb újítás, ami bekerült a könyvhöz képest a szülésnél történt. Eredetileg csak annyi volt, hogy Aemma királyné belehalt a szülésbe és nemsokra rá a csecsemő is elhunyt. Az, hogy belevették ezt, hogy Viserysnek kell meghozni ezt a döntést, amivel kvázi megöli a feleségét egy baromi erős húzás volt a készítőktől. Vizuálisan is ez volt a legfelkavaróbb az egész epizódban, de közben tovább is építgették a produkció alap narratíváját. Egyébként a showrunner elmondta, meg a könyvben is ez van, hogy Aemma amúgy is meghalt volna, de ettől még Viserysnek ott döntenie kellett és ő előbbrevalónak tartotta a fiú utód puszta ígéretét, mint a felesége potenciális megmentését, aki mint ahogy korábban utalt rá a Viserysszel való beszélgetésükön már nem akart többször gyerekszüléssel próbálkozni.

Érdekesség képpen, ugyan a könyvben ez az egész esemény nincs benne, de egy ilyen döntési helyzetről olvashatunk egy korábban élt nemes Rogar Baratheon kapcsán, aki egy ilyen szituációban simán feláldozta a feleségét. Már az epizód során korábban is láthattuk, hogy maga Viserys is mennyire megszállottan várja a fiú örököst és Aemma problémái is leperegnek róla, aztán képes feláldozni a feleségét is, ezzel beárazva, hogy a nőket ebben a rendszerben elsősorban a fiú utódok világra hozására tartott szülőgépnek tekintik. Rhaenyra látja ezt és nem akar ő is ebbe a helyzetbe belekényszerülni, ő többet akar és ez a későbbi ambícióira is hatással lehet, illetve Viserys is részben azért is akarja Rhaenyrát utódjául, hogy ezzel valami megmaradjon, tovább éljen első felesége emlékéből.


Szerintem a látványt tekintve is teljesen rendben volt a sorozat. Nekem nagyon tetszett Királyvár, ami ebben a korszakban éli egyik virágkorát, jó volt a Sárkányverem is azokkal az idomárokkal, akik mintha egy saját kis rendet alkotnának. A legjobban, ami tetszett és amin keresztül érzékelni lehet a különbséget, hogy honnan hova jutott el a megvalósítást tekintve ez az univerzum az a lovagi torna volt. Amikor a GoT 1. évadában láttunk ilyen mulatságot az olyan olcsónak nézett ki, mintha egy falunapon összetolnak két padot, meg felhúznak egy sörsátrat. Itt meg olyan érzésem volt, mint egy rendes stadionban, ahol egy nagy sporteseményt látunk és sokkal professzionálisabbnak nézett ki az egész. Hozzáteszem az kicsit furcsa volt, hogy egyszer csak elkezdték egymás öldökölni a résztvevők, meg ad hoc módon közelharcra váltanak a viadal közben. A kézitusa eredetileg egy külön „szakág” a westerosi lovagi tornákon és akit egyszer kilöknek a nyeregből az abban a pillanatban búcsúzott az egyenes kieséses rendszerben zajló tornáról és köteles átadni a felszerelését a győztesnek, amit aztán pénzért visszavásárolhat. Amúgy a párbaj is jó volt és éppen csak, de képbe került Criston Cole is, aki még fontos szereplő lesz, de egyelőre még ott tartunk, hogy a sakktáblára pakolgatják fel a bábukat. 


Ami nem annyira tetszett az egyrészt a tempó volt, kicsit úgy éreztem, hogy meglepően gyorsan halad a sorozat, nem gondoltam volna, hogy már a pilot epizódban láthatjuk, hogy Rhaenyra lesz az örökös. Mondjuk, ha jól tudom akkor 3-4 évadra terveznek, úgyhogy ez nem fog annyira hosszúra nyúlni, mint a GoT. Ettől még mindig rengeteg mindennek kell megtörténnie a Tánc végéig, egyelőre még mindig az előjátéknál tartunk. 
Aztán ott volt az a hozzáírás, ami a Westerost északról fenyegető próféciát illeti, ez a könyvben egyáltalán nem szerepelt, ettől függetlenül úgy tudom az ötlet magától Martintól származik és korábban már valahol elejtette egyszer. Több szempontból sem tartom jó ötletnek, hogy ezt a high conceptet így hozzá akarják adni a történethez. Azt meg kell hagyni, hogy Aegon hódításának lehetne adni ezzel egy magyarázatot, hogy miért döntött úgy hirtelen, hogy meg kell hódítania Westerost, korábban csak annyi volt, hogy mondjuk a hatalomért, így viszont ő valamiféle szent küldetést teljesítő hős megmentő lenne, ami nekem nem tetszene. Ezáltal, hogy ezt a titkos tudást a királyok mindig továbbadják a következő uralkodónak így valamiféle erkölcsi jogalapot próbálnak szolgáltatni arra, hogy kinek kell lennie az uralkodónak és mivel ezt most Rhaenyra kapta meg, így neki is most akkor mintha lenne valami küldetése. Remélem ez az egész csak arra kellett, hogy egy kapcsot hozzanak létre a Got és HotD között és ezen kívül jobban nem fognak belemenni ebbe a témába. Azt külön nem szeretném, ha ezzel azt implikálnák, hogy mondjuk Rhaenyrának kellene uralkodni, mert ő viszi tovább ezt a titkos örökséget, ugyanis az egész polgárháborúnak az a legjobb eleme, hogy csak szürke karakterek vannak, nincsenek felkent jók és eleve kudarcra ítélt rosszak, mindenkinek vannak megfontolandó érvei arra, hogy miért neki kellene lennie az új uralkodónak és spoilerek nélkül annyit mondhatok, hogy a végén mindenki veszít. Ebbe teljesen felesleges belekeverni egy olyan tétet, hogy itt valami nagy apokaliptikus veszedelem lebeg a háttérben. Ráadásul a prófécia ahogy itt felvázolják nem is teljesül be (ahogy a próféciák általában nem is pontosan ugyanúgy szoktak beválni), mert nem egy Targaryen öli majd meg az Éjkirályt és nem is egy Targaryen ül a Vastrónon. Ahogy a Star Warsba sem kellenek jedik, sithek, erőhasználók minden történetbe, úgy itt sem kell mindenhová misztikus elemeket beleerőltetni. A GoT végén azt láthattuk, hogy az akkori alkotók inkább az emberek közötti hatalmi harcokra helyezték volna a hangsúlyt a természetfeletti dolgokkal szemben, ennek akkor nem örültem, itt viszont ez egy örökösödési háború története, abszolút szükségtelen belekeverni a Másokat, a Long Nightot, meg ezeket a mágikus dolgokat.


Összességében nekem most ez a sorozat visszahozta azt a lelkesedést Martin univerzumának mozgóképes változata iránt, amit utoljára talán a GoT 6. évadánál éreztem. Úgy érzem, hogy baromi jó lehet ez az előzménysorozat és megnyithatja a kaput további produkciók iránt is, ha jó fogadtatásban részesül. Mondjuk arra a Jon Snow-s szériára pont nem vagyok kíváncsi, de annyi mindenről lehetne még sorozatot készíteni ebben a világban (akár visszamenve egészen a régmúlt időkig), hogy nagyon szurkolok most ennek. Meg valahogy visszahozta azt az izgatottságot is, amit anno éreztem mindig egy új GoT epizód megtekintése előtt. Nekem a SW után ez a második kedvenc kitalált univerzumom, úgyhogy elfogult vagyok, de szerintem jó lesz a HotD és aki szerette a GoT az itt is megtalálja majd a számításait!
 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

34 perccel korábban, Wilde írta:

Ráadásul a prófécia ahogy itt felvázolják nem is teljesül be (ahogy a próféciák általában nem is pontosan ugyanúgy szoktak beválni), mert nem egy Targaryen öli majd meg az Éjkirályt és nem is egy Targaryen ül a Vastrónon.

A sorozatban nem teljesül be. Ha ez az ötlet Martintól származik, akkor lehet a készülő könyveit akarja felvezetni vele. Nem tudjuk nála miként végződik a történet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

23 perccel korábban, ati írta:

A sorozatban nem teljesül be. Ha ez az ötlet Martintól származik, akkor lehet a készülő könyveit akarja felvezetni vele. Nem tudjuk nála miként végződik a történet.

De ez a sorozat elvileg a sorozatos kánon előzménye

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

39 perccel korábban, ati írta:

A sorozatban nem teljesül be. Ha ez az ötlet Martintól származik, akkor lehet a készülő könyveit akarja felvezetni vele. Nem tudjuk nála miként végződik a történet.

Csakhogy ez a korábbi TV-sorozat előzménye és a próféciát is úgy vezetik fel, hogy bekapcsolodjon a Trónok harca végéhez. A készitők elmondták és ez majd a későbbi részekben jobban ki lesz bontva: az a tör, ami a királynál van amikor a Hosszú Télről beszél, korábban a Hódító tőre volt és bele van vésve valyriai nyelven egy jóslat a Mások eljöveteléről. Ez lesz az a tőr, amivel Arya majd kinyirja az Éjkirályt. Így egy elég erős kapocs lesz a kettő között. Ennek a törnek viszont a könyvekben semmiféle ilyenirányú jelentősége nincs. Ez egy olyan szál amit az előző sorozat kitalált, ez meg tovább sző. Ebben a világban pedig a jóslatok, álmok direkt mindig megtévesztőek. Sosem teljesülnek egy az egyben. Amiből kaptunk is izelitőt, amikor elmondta a király, hogy a születendő fia hogyan fog a trónra ülni.... hát az se egészen úgy lett.

 

Egyébként amellett, hogy látványos volt a lovagi torna csak én érzem úgy hogy nem nagyon volt értelme? :D Roppant fontos nemesi házak férfi tagjait csak úgy lemészárolták. Köztük volt egyébként egy Stark is. Ki az isten küldené a nemesi gyermekét egy ilyen tornára ha el lehet patkolni? :D Az eredeti sorozatban nagy felháborodást okozott amikor a Hegy nekitámadt a Lorasnak, de ott ugye a Véreb rögtön oda is ugrott, megvédte, aztán Robert leorditotta mindenkinek a fejét. Itt meg úgy ment az irtás, mintha ez lenne a normális. Persze kaptunk némi in-universe magyarázatot (fel voltak paprikázva a lovagok), de azért kicsit fura igy is. Persze ha később ennek lesz következménye és majd valamelyik nemesi ház ezt szóvá teszi akkor az más. Akkor oké.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Bomarr írta:

Egyébként amellett, hogy látványos volt a lovagi torna csak én érzem úgy hogy nem nagyon volt értelme? :D Roppant fontos nemesi házak férfi tagjait csak úgy lemészárolták. Köztük volt egyébként egy Stark is. Ki az isten küldené a nemesi gyermekét egy ilyen tornára ha el lehet patkolni? :D Az eredeti sorozatban nagy felháborodást okozott amikor a Hegy nekitámadt a Lorasnak, de ott ugye a Véreb rögtön oda is ugrott, megvédte, aztán Robert leorditotta mindenkinek a fejét. Itt meg úgy ment az irtás, mintha ez lenne a normális. Persze kaptunk némi in-universe magyarázatot (fel voltak paprikázva a lovagok), de azért kicsit fura igy is. Persze ha később ennek lesz következménye és majd valamelyik nemesi ház ezt szóvá teszi akkor az más. Akkor oké.

Lehet ezzel azt akarták szemléltetni, hogy azért ez a világ is valamivel (még ha nem is sokkal :D ) civilizáltabb lett cirka 170 év alatt, amennyi eltelik a GoT-ig. Ekkor még ez teljesen elfogadott volt, 170 évvel később meg már nem.

Szerkesztve: - Yoda József
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, ati írta:

A sorozatban nem teljesül be. Ha ez az ötlet Martintól származik, akkor lehet a készülő könyveit akarja felvezetni vele. Nem tudjuk nála miként végződik a történet.

 

Arra gondoltam, hogy az az ötlet származik Martintól tudomásom szerint, hogy Aegon azért akarta meghódítani Westerost és nem maradt egyszerűen Sárkánykőn, mert előre látta a Mások elleni harc elkerülhetetlen eljövetelét és úgy gondolta, hogy azt csak a Targaryenek tudják megállítani. A tőr és ez a kitüntett szerep a könyvekben nincs benne, nem kötődik ilyesmi Aegonhoz, ez kifejezetten a sorozathoz kapcsolódik. Mondjuk számomra azért sem tűnik ez az egész prófécia és ez a titkos tudás egy kiforrott ötletnek (szerintem ezt később találhatta ki Martin), mert ha ez tényleg ennyire alapvető szerepet játszott az egész hódításban, akkor egyáltalán miért kellett ezt titkolni? A siker érdekében ehellyett inkább elterjeszteni kellett volna a későbbiekben ezt a közgondolkodásban, létrehozhattak volna egy külön rendet erre, megerősíthették volna a Falon az őrséget, elkezdhettek volna sárkányüveget osztogatni, felkészülni, ahellyett, hogy ezt mindig csak az uralkodó ismerheti meg. Ha egyszer csak tényleg eljönnek a Mások, akkor mégis mi haszna van annak, hogy ezt az egészet addig csak egy ember tudta és titkolták.
Amúgy ez önmagában nem egy rossz kapcsolódási pont a két sorozat között, mert, ha jól tévedek a 7. vagy 8. évadban (azóta nem néztem újra őket, hogy kijöttek, úgyhogy nem emlékszem pontosan) találnak Sárkánykőn ilyen barlangrajz szerű utalásokat a Másokra, meg egy halom sárkányüveget, szóval ez valamilyen szinten egy tudott dolog volt a sorozatos kánonban. Amúgy ez nem spoiler, pusztán spekuláció a részemről, de el tudom képzelni, hogy a HotD végére ez a tudás elveszik és ezért történik majd az, hogy a későbbiekben nem tudnak erről és nem is kerül szóba, ezáltal még nagyobb a tétje az egész konfliktusnak, amit ebben a sorozatban látunk... ez szerintem továbbra sem hiányzott igazán ide, de ha ennyiben kimerül tényleg abban az egész, hogy ez egy ilyen kis kapcsolódás, akkor számomra ez rendben van.

 

55 perccel korábban, Bomarr írta:

Egyébként amellett, hogy látványos volt a lovagi torna csak én érzem úgy hogy nem nagyon volt értelme? :D Roppant fontos nemesi házak férfi tagjait csak úgy lemészárolták. Köztük volt egyébként egy Stark is. Ki az isten küldené a nemesi gyermekét egy ilyen tornára ha el lehet patkolni? :D Az eredeti sorozatban nagy felháborodást okozott amikor a Hegy nekitámadt a Lorasnak, de ott ugye a Véreb rögtön oda is ugrott, megvédte, aztán Robert leorditotta mindenkinek a fejét. Itt meg úgy ment az irtás, mintha ez lenne a normális. Persze kaptunk némi in-universe magyarázatot (fel voltak paprikázva a lovagok), de azért kicsit fura igy is. Persze ha később ennek lesz következménye és majd valamelyik nemesi ház ezt szóvá teszi akkor az más. Akkor oké.

 

Szerintem is fura volt, mivel az egész lovagi tornának, mint eseménynek az lenne a lényege, hogy szabályozott körülmények között, egyfajta szimulált harcot folytatnak, a keretek betartásával. Persze sérülések, balesetek, olykor halállal végződő szerencsétlenségek is előfordulhatnak, de itt kb. úgy kezelték ezt, hogy na van egy kis plusz izgalom. Ami miatt tetszett nekem mégis ez az ábrázolásmód, az a párhuzam volt, ami közbe így be volt vágva a szülőszobával. Korábban volt az a beszélgetés Aemma és Rhaenyra között, hogy a lány harcolni akar, mint a lovagok, de mondja neki az anyja (aki bele van teljesen helyezkedve a társadalmi szerepébe), hogy a nőknek a szülőágyon kell megvívniuk a harcaikat. Ezzel volt így szerintem párhuzamba állítva a két esemény. Ugye elve a tornát úgy rendezik, hogy Viserys meg van róla győződve, hogy közben meg fog születni a fia, így a két esemény mindenképpen összekapcsolódik és ahogy látjuk, hogy a harctéren egymást öldöklik a férfiak, folyik a vér, hasadnak a pajzsok, törnek a lándzsák, akkor közben néha átváltanak Aemmára, ahol meg szakad a gát, folynak a könnyek és szintén egy véres küzdelem zajlik... mondhatjuk életre halálra. Ez persze nem igényelte volna, hogy a küzdelem során ott meg is öljék egymást a résztvevő lovagok, de közben ott volt, hogy lovagnak lenni az ezzel jár, harcolnak és meghalnak és hát azt is láthattuk, hogy anyának lenni is könnyen járhat ezzel, hogy meghalnak a kötelességük teljesítése közben. Egyébként az is egy jó párhuzam volt, amikor Rhaenys megjegyzi, hogy ezek a lovagok ki vannak éhezve a sikerre, a harcra, nem láttak Maegor óta igazi nagy háborút, így előrevetítve a későbbi eseményeket és a második könyvben is volt egy hasonló jelenet, amikor Catelyn elmegy Renly táborába és látja az ottani lovagokat és úgy jellemzi őket, hogy a "nyár lovagjai", akik nem is tudják, hogy mit jelent a közelgő tél és a vele járó kegyetlen időszak. 

 

Ami miatt még nekem az egész lovagi torna nagyon tetszett, azok ezek a kis elejtett morzsák voltak, amelyekből kiviláglik a politikai helyzet, illetve a karakterizációt is elősegítették. Ott volt az a Baratheon, aki a "Sosemvolt Királynő"-nek nevezte Rhaenyst, akinek az anyja Baratheon volt és ők Rhaenys trónigényét támogatták anno és később a Táncban is lesz szerepük. Aztán Daemon kapcsán szintén nagyon jó volt ez a szekvencia, egyrészt tovább élezték a feszültséget közte és Otto Hightower között, Daemon direkt Hightower fiát hívta ki először maga ellen, akit utána keményen a födlbe döngölt, majd hogy még jobban megalázza Ottot, a lányának a zálogát kérte el. Ugye azt is láthattuk, hogy igazából Ser Otto volt a hibás azért, hogy Daemon ilyen veszélyessé vált a Városi Őrség élén, mert ő pakolgatta ide oda és végül nevezte ki abba a pozícióba, szóval a kettejük közötti ellentét nagyon jól kijött itt a torna során is és láthattuk, hogy Daemon mennyire egy provokatív, konfliktuskereső alak. Valamint láthattuk, hogy Daemon egy kiváló harcos is egyben, de aztán jött egy még jobb lovag Criston Cole személyében, aki őt is legyőzte, ezzel hírnevet szerezve magának és fellépve az események színpadára, ahol még neki is fontos szerepe lesz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.