Ugrás a kommentre

Kylo Ren, a Ren Lovagjainak mestere


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Szerintem Kylóban ugyanúgy meglehetett Snoke elárulásának csírája már a kezdetektől, ahogy Vaderben is megvolt az Ep3-ban Sidious felé. Ugyanakkor az is igaz, hogy Kylo imponálni/bizonyítani akart mesterének (Han megölése), hogy a kegyeit elnyerve még mélyebben ismerje meg a Sötét Oldalt. Miután látta, hogy Snoke csak kihasználja (vagyis Hannak igaza volt), rájött, hogy nem kaphatja meg tőle azt, amit akar, így a legtisztább megoldás kivonni őt az egyenletből. A tróntermi jelenetből nekem az jön le, hogy Kylo vívódik, vagyis ott, abban a pillanatban dönt úgy egyértelműen, hogy kivégzi az öreget (még ha korábban valószínűleg már megfordult a fejében a lehetőség). Azt sem árt figyelembe venni, hogy Snoke elvileg látta a tanítványa gondolatait, a halálakor is érzékelte a gyilkos szándékot, csupán azt nézte be, hogy nem Rey, hanem ő a "true enemy". :)  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

 Azt sem árt figyelembe venni, hogy Snoke elvileg látta a tanítványa gondolatait, a halálakor is érzékelte a gyilkos szándékot, csupán azt nézte be, hogy nem Rey, hanem ő a "true enemy". :)  

Meg azt, hogy a mellette lévő kardot mozgatja. Meg azt, hogy Kylonak mik a valódi ambíciói. Snoke elég sok mindent benézett, úgyhogy nem mondanám, hogy az, hogy szerinte látta a tanítványa gondolatait = valóban tudta, hogy mikor mit gondol Kylo.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kyloban nyilván megvolt a szándék Snoke elárulására, ahogyan minden sötét oldali Erőhasználóban. Minél nagyobb hatalmat akarnak, amibe nem fér bele, hogy csak tanítványok legyenek. De szerintem Dzséjt se arra gondolt, hogy Kylo soha nem is akarta elárulni a mesterét, hanem hogy ekkortájt még nem született meg benne ez a konkrét elhatározás. Azaz, hogy mostanában időszerű az árulás. Az meg pláne nagyon nehezen elképzelhető, hogy Kylo már eleve azért csábította magukhoz Reyt, hogy megölhessék Snoke-ot. Ebben egyetértek, szvsz se vall Kylora egy ilyen megfontolt terv.

Persze az is igaz, hogy Kylo igencsak szemezgetett a lánnyal és simán megfordulhatott a fejében, hogy neki ő kell tanítványnak/társnak. Sőt, biztosan gondolt is erre, de ez még nem azt jelenti, hogy rögtön ki akarta volna játszani Snoke-ot. Nyilván egy potenciális tanítvány feltűnése erősen veszélybe sodorja az aktuális mestert és tanítványt is, mert előbb-utóbb úgyis kenyértörésre kerül a sor és a trióból valakinek kampó. De korábban is láttuk a sithek példájából, hogy ebből nem következik az, hogy rögvest az lesz a fő cél, hogy egymás ellen forduljanak.

15 perccel korábban, Donát írta:

Meg azt, hogy a mellette lévő kardot mozgatja. Meg azt, hogy Kylonak mik a valódi ambíciói. Snoke elég sok mindent benézett, úgyhogy nem mondanám, hogy az, hogy szerinte látta a tanítványa gondolatait = valóban tudta, hogy mikor mit gondol Kylo.

Pontosan, itt Snoke nagyon vakon van. Látja az igazságnak egy szeletét, valóban belelát Kylo fejébe, csak éppen nem lát mindent. Rendkívül fontos tényezőket nem. Reynek tökéletesen igaza van abban, hogy Snoke csúnyán alábecsüli őt, pláne Kylot. Snoke folyton alázta a fiút, és még Rey előtt is csak azzal foglalkozik, hogy becsmérelje a tanítványát. Azért ritka hülyének kell lenni ahhoz, hogy ilyen szinten megalázza egy ilyen szituációban. Anno Palpi nyíltan Vader ellen fordult, Snoke nem volt ennyire ostoba, de azért megtette a magáét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

30 perccel korábban, pb69 írta:

Kyloban nyilván megvolt a szándék Snoke elárulására, ahogyan minden sötét oldali Erőhasználóban. Minél nagyobb hatalmat akarnak, amibe nem fér bele, hogy csak tanítványok legyenek. De szerintem Dzséjt se arra gondolt, hogy Kylo soha nem is akarta elárulni a mesterét, hanem hogy ekkortájt még nem született meg benne ez a konkrét elhatározás. Azaz, hogy mostanában időszerű az árulás. Az meg pláne nagyon nehezen elképzelhető, hogy Kylo már eleve azért csábította magukhoz Reyt, hogy megölhessék Snoke-ot. Ebben egyetértek, szvsz se vall Kylora egy ilyen megfontolt terv.

Pontosan így gondolom. Biztos felmerült benne egy-két alkalommal a dolog, de nem hiszem, hogy az ep8 elejétől kezdve mindent annak rendelt alá, hogy márpedig most Rey-jel ki fogja nyírni az öreget, és ezért tett mindent, amit a filmben látunk. Eleve nem tervezhetett ezzel előre, hiszen a kapcsolatról még nem is tudott. Abban sem lehetett biztos, hogy Rey valaha is eljön hozzá. Abban sem, hogy mellé áll. Egy rahedli információ, ami ahhoz kell, hogy a trónteremben lezajló események tervszerűek legyenek, csak útközben derült ki. A legfontosabbak alig pár órával azelőtt, hogy Ren a mestere ellen fordult.

Az meg, hogy Kylo gondol Snoke megölésére, még távolról sem terv. Ezt vitatom, a tervszerűséget, hogy Kylónak végig volt terve. Szerintem egyszerűen jól felismerte a helyzetet és kihasználta a kínálkozó alkalmat.

 

31 perccel korábban, pb69 írta:

Persze az is igaz, hogy Kylo igencsak szemezgetett a lánnyal és simán megfordulhatott a fejében, hogy neki ő kell tanítványnak/társnak. Sőt, biztosan gondolt is erre, de ez még nem azt jelenti, hogy rögtön ki akarta volna játszani Snoke-ot.

Biztos gondolt erre, hiszen az ep7-ben mondja Rey-nek, hogy ő megtaníthatná az Erő útjára. Ugyanakkor mivel ő a Ren Lovagok mestere, nem pedig Sith, ez nem jelenti automatikusan, hogy ha tanítványt akar magának, akkor a mester ellen akar fordulni. A Sith-eknél így van, de tudjuk, hogy a Reneknél nem valószínű, hiszen legalább hét van belőlük. És ez a másik, amiért nem hiszem, hogy Kylónak különösen Rey-re lett volna szüksége. Minek? Minek töri magát egy nővel, akinél semmi garancia, hogy eljön hozzá és mellé áll, amikor van hét másik kiképzett Erőhasználó pribékje, akikkel lerohanhatják Snoke-ot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...
1 órával ezelőtt, csoli1138 írta:

Viszont Kylo-val még jobban sikerült azonosulnunk az elmúlt két rész miatt, mint valaha is Vader-rel. Szem nem marad szárazon, mikor majd bukni látjuk, lefogadom!

A Vaderes résszel nem értek egyet, mert azért róla sokkal több mindet tudunk, mit miért csinált, ezért a magam részéről a tragédiája is sokkal átélhetőbb. Ezzel szemben Kylo Ren életéről csupán utalások vannak, ettől függetlenül vagy talán épp azért viszont érdekes karakter, és igen, azzal teljes mértékben egyetértek, hogy a bukása szívszorítónak várható.

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 perccel korábban, Pildi írta:

A Vaderes résszel nem értek egyet, mert azért róla sokkal több mindet tudunk, mit miért csinált, ezért a magam részéről a tragédiája is sokkal átélhetőbb. Ezzel szemben Kylo Ren életéről csupán utalások vannak, ettől függetlenül vagy talán épp azért viszont érdekes karakter, és igen, azzal teljes mértékben egyetértek, hogy a bukása szívszorítónak várható.

Szerintem Kylo Ren önmagában a válasz arra a kérdésre, miért volt érdemes megcsinálni a sequel epizódokat. Nagyszerű karakter lett, aki felér Darth Vaderhez, miközben csak koncepció szinten majmolja, azonban ez is része a fejlődésének. Nem (csak) azért lett Vader 2.0, hogy ezzel is eladják a filmeket, hanem hogy legyen honnan továbblépnie. És ez tudatos döntés volt, a folyamatot azzal kezdték el a készítők, hogy az ep7-ben levették róla a sisakot.

És ez a fejlődés gyorsvonatszerűvé vált az ep8-ban, amit már pár perc kivételével a sisak nélkül visz végig, így láthatjuk rezdüléseit, vívódását. Annak ellenére nem tipikus gonosz, hogy ő gonosz akar lenni. Anakint megértem, mit miért tett, noha nem értek egyet a tetteivel. Ben Solo tetteit nem értem meg és nem értek egyet velük, ugyanakkor mégis szimpatikusabb, mint a nagyapja. Talán pont azért, mert Anakinnal ellentétben ő tesz valamit azért, hogy neki jobb legyen.

Talán nem fair ez Vaderrel szemben, de ő az élete végéig egy öleb volt. Először a Jediké, aztán Palpatine-é, az öreg ráadásul rettentő könnyen manipulálta, olyan helyzetek elé állítva, amikor Anakin már akkor sem dönthetett volna másképpen, ha akart volna. Legalábbis úgy nem, hogy jól jöjjön ki belőle, de Anakin mindig mindenből jól akart kijönni.

Kylo ezzel szemben önálló figura. Szembeszegült Luke-kal, és nem azért, mert valakit meg akart menteni, és ezt kihasználva Snoke lehetetlen döntési kényszerbe sodorta. Ben ott a kunyhóban nem volt rákényszerítve, hogy Luke-ra támadjon, majd lemészároljon mindenkit. Amennyire tudjuk, az egész az ő ötlete volt, nem a mestere adta parancsba, és nem egy hazugság hatására cselekedett. Az ep8-ban aztán megtette azt, amiről Vader világéletében csak beszélt: átvette a hatalmat a mesterétől. Nem várt Reyre, nem kért segítséget senkitől, jött a lehetőség és élt vele.

Szóval sok tekintetben, sőt talán minden tekintetben Kylo Ren jobb gonosz, mint Darth Vader. Vannak közös jellemzőik (mások okolása saját hibáikért, lobbanékonyság, hisztizésre való hajlam, szenvedélyesség), de Kylo nem rendelkezik olyan gyengeségekkel, mint például a ragaszkodás. Simán megöli a hozzá közelállókat is, ha azok a céljai útjában állnak. Mondhatni, Kylo megtanulta azt a lemondást, amire Yoda buzdította Anakint az ep3-ban, csak éppen a Sötét Oldalon tette magáévá ezt a tant.

Összegezve azt mondanám, Darth Vader egy bukott hős, Kylo Ren pedig egy született gonosz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Számomra is non-plusz ultra Kylo. Főleg amit ebben a részben művel... Minden feltűnése élmény. Nem tudom mikor voltam így SW szereplővel, de azt hiszem még soha. :D Persze ehhez kellett egy olyan fantasztikus színész mint Adam Driver. Sokatmondó ahogy Bergman és Johnson egymás között beszélgetve dicsérik mennyire jó. 

 

Csatlakozva az előttem leírtakhoz, Kylo kicsit olyan mintha Vader továbbfejlesztett változata lenne. Kivették belőle azokat a vonásokat, amik a sötét oldalon gyengeségnek számítottak. A sors hatalmas fintora lenne, hogy ha mindezek ellenére Kylo mégis a jó oldalon kötne ki.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annyit igazítok a mondandómon, hogy mikor fogalmaztam, Vadert nem vettem egynek Anakinnal..Ez nyilván hiba.

De annyi szent, hogy gonosz figurával ritkán lehet azonosulni és ehhez nagyon jól asszisztál Driver erőteljes játéka. Egy példa:

Leiával nincs közös jelenete. (Sajnos már nem is lesz valószínűleg) De amikor közvetve mégis egy jelenetben szerepelnek annak súlya van a TLJ-ben. Teljesen érezzük a karakter drámáját, a vívódást, az anya-fia kapcsolatot. Erős jelenet és Kylo/Driver remekel benne!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Számomra is non-plusz ultra Kylo. Főleg amit ebben a részben művel... Minden feltűnése élmény. Nem tudom mikor voltam így SW szereplővel, de azt hiszem még soha. :D Persze ehhez kellett egy olyan fantasztikus színész mint Adam Driver. Sokatmondó ahogy Bergman és Johnson egymás között beszélgetve dicsérik mennyire jó. 

 

Csatlakozva az előttem leírtakhoz, Kylo kicsit olyan mintha Vader továbbfejlesztett változata lenne. Kivették belőle azokat a vonásokat, amik a sötét oldalon gyengeségnek számítottak. A soros hatalmas fintora lenne, hogy ha mindezek ellenére Kylo mégis a jó oldalon kötne ki.

Ody javítsd az utolsó mondatod, úgytudom ez politika mentes fórum! ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem volt szándékomban Kylo Ren érdemeit kisebbíteni, azzal nincs semmi gondom, hogy az új trilógia legérdekesebb és legizgalmasabb karaktere, mert magam is így gondolom, ahogy azt is , hogy iszonyúan jó gonosz figura, pont azért, mert nem sablonos egyáltalán, ahogy a tettei és a motivációi sem. Én mindössze Csoli írására reagáltam, hogy a szempontjai nekem kevésbé átélhetőek. :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Kylo nem rendelkezik olyan gyengeségekkel, mint például a ragaszkodás. Simán megöli a hozzá közelállókat is, ha azok a céljai útjában állnak.

Nem feltétlenül az igazságtartalmát vitatnám ennek a kijelentésnek, de eszembe ötlött az a jelenet a TLJ-ből, ami azért árnyalja Kylo hozzáállását. Mikor nem lövi ki Leiát ott érezni rajta a vívódást és végül viszakozik is, más kérdés, hogy a többi pilóta leadja a lövést, így a döntése a végeredmény szempontjából nem lényeges, de abból a szempontból, hogy neki érzelmileg mit jelentett ez nem feltétlenül mellékes, ez mégis a régi dolgokhoz való ragaszkodás volt, bár az igaz, hogy nem volt muszály megölnie Leiát. Egyébként ez még ugye az előtt volt, hogy végrehajtotta volna a nagy tettét és megölte volna Snoke-ot, mindesetre abban, hogy akkor olyan elszánt volt lehet az is szerepet játszott, hogy itt korábban gyengeséget mutatott. 
A tróntermi jelenet után a film végén már sokkal keményebb és rendíthetetlenebb Kylo, mint korábban, szóval az biztos, hogy ez egy olyan jól dokumentálható fontos lépcsőfok volt a sötét oldal felé tett útján, mint a növendékek lemészárlása, vagy az apja megölése.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 perccel korábban, Wilde írta:

Mikor nem lövi ki Leiát ott érezni rajta a vívódást

Ez így van, viszont a film végén már kimondta a halálos ítéletet Leiára is. Egyszer valóban habozott. Ez szerintem is részben ahhoz köthető, hogy Snoke alaposan megalázta, de még inkább ahhoz, amit mondott: az apja megölése nem megerősítette, hanem meggyengítette. Szerintem Kylóban akkor az is felötlött, hogy felesleges megölni még egy szerettét, az nem viszi előrébb azon az úton, amit kijelöltek számára. Persze ez a kisebbik része a dolognak, a nagyobbik az, hogy ekkor még érez szeretet az anyja iránt. Ugyanakkor erről is lemond a Craiten.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 órával ezelőtt, Wilde írta:

ez mégis a régi dolgokhoz való ragaszkodás volt, bár az igaz, hogy nem volt muszály megölnie Leiát. Egyébként ez még ugye az előtt volt, hogy végrehajtotta volna a nagy tettét és megölte volna Snoke-ot, mindesetre abban

Néhány dolog ezzel kapcsolatban. Nem vitatkozom, csak eszembe jutott.

1. Snoke-hoz Kylo semmilyen szinten nem ragaszkodott, és ezért volt sokkal könnyebb helyzetben, mint Vader. Nekem Kylo árulása rengeteget hozzátett az EpIII végéhez. Méghozzá azért, mert Palpatine nevetése Vader géptestét követően mélyebb értelmet nyer. Vader 100%-ig tökéletes tanítványa lett ugyanis Palpinak. Vegyük sorra, hogy miért:

a) Még mindig hatalmas ereje volt, ezt bebizonyította a tálcáról lelépve, dühöngve

b) Nem maradt senkije Palpin kívül, akihez kötődne (már amennyire akkor tudják)

c) És - és ez a legfontosabb - nem szimplán Palpatine tanítványa, akitől hatalomra szomjazik, de ezer szálon kötődik Sidioushoz, aki több mint 10 éve pártolja és még az életét is megmentette. Anakin ilyen tekintetben sokkal inkább hasonlítható Maulhoz, akit Palpatine gyerekkorától nevel, és Maul EpI-es karakteréből feltétlen engedelmesség süt, nem véletlen, hogy Sidious a legmélyebb terveibe is beavatta.

 

Kylo ezzel szemben "megtért" Snoke hatására (?), de láthatóan legalább annyira csak egy eszközként tekintett Snoke-ra, mint Snoke őrá. Szóval amit Solo mond a VII. végén az igaz, csak az nem esett le Hannak, hogy ebben a játékban Kylo eleve nem kerget hiú ábrándokat, mert a tanítványkodást ő is csak egy rövid, ideiglenes állomásnak tekinti, és csak a lehetőségre vár.

 

2. Kylo karakteréhez irtózatosan sokat adott hozzá a Snoke ellen való fellázadása.

Sokan sokféleképp bíráltuk, bírálták Snoke korai kiírását. Áll leesős volt jah, csak Snoke kicsit lóg a levegőben. Viszont azt kell megérteni, hogy ebben a trilógiában Kylo A "FŐ"gonosz. A "FŐ"szereplő. A lényeg. A történet úgy van kialakítva ennek megfelelően, hogy Kylo (és maga a sztori is) kiléphessen a sablonból és egyedit alkothasson. Ezért tök mindegy, hogy Snoke lóg a levegőben. Persze, ezt sokszor mondtuk már, meg nyilván mind szeretnénk, ha elvarrásara kerülne a szála, fel lenne építve, hogy ki is ő, mi is ő. De amikor a filmet a storyboard szintjén alakították, vagy megírták a forgatókönyvet, stb. minden jel azt támasztja alá, hogy mindent Kylo karakterének összetettsége alá rendeltek. Szóval ha olyan szemszögből vizsgáljuk a dolgot, hogy mit nyertünk, mit vesztettünk: vesztettünk egy kissé sablonosan indult, ám annál rejtélyesebb főgenyát, aki nem tudott így kiteljesedni vs. nyertünk egy rendkívül összetett, szintet lépő, mesteri főgonosz karaktert, aki szó szerint bármit megtehet az utolsó részre.

 

És innen nézve ez egy jó alku volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek. Milyen érdekes, hogy a TLJ előtt még mennyire Snoke uralta a gondolatokat, és ez hogy megváltozott. Persze vannak akik nem tudtak elszakadni Snoke-tól, de szerintem is sokkal érdekesebb immár Kylo karaktere. És ez főleg Riannak köszönhető. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Egyetértek. Milyen érdekes, hogy a TLJ előtt még mennyire Snoke uralta a gondolatokat, és ez hogy megváltozott. Persze vannak akik nem tudtak elszakadni Snoke-tól, de szerintem is sokkal érdekesebb immár Kylo karaktere. És ez főleg Riannak köszönhető. 

Abszolút. A tanítvány túlnőtt a mesterén. És sikerült végérvényesen szakítani az előző trilógia sablonjaival. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vader kicsit mindig olyan volt mintha egy kettős személyiségű figura lenne. Nem véletlen hogy egy időben itt a fórumon több beszélgetés is lement ennek kapcsán arról hogy egyáltalán Vader egy külön személyiség-e vagy nem. Szerintem nem, de értem miért merült fel párakban az ötlet. A Jedi visszatérben is amikor a jó útra tér mintha hirtelen egy totál más ember lenne a maszk mögött.

Kylo ezzel szemben sokkal komplexebb: egyrészt elöttünk áll a gonosz, de állandóan ott pislákol benne a jó és ez sose olyan mintha két személyiség versengene ugyanazért a testért. Amikor Vader maszkja felett őrlödik vagy amikor meghagyja Leia életét az nem mond ellent semminek amit előtte vagy utána láttunk róla. Ami nagyon mássá teszi az a szeretetéhsége: ez Vaderben is megvolt de nem ilyen formában. Kylo-nak az ep.8-as szála döntő részt arról szól hogy társat akar magának. Persze a maga elborult módján: totálisan uralkodni akar rajta és ha kell lelkileg megtöri a másikat csak hogy mellette maradjon. Ezért beszél Rey-nek a szüleiről. Mert azt akarja hogy a lány egyedül érezze magát és csak nála találjon menedéket. Egy szemétláda, de egy szeretetéhes szemétláda.

Eleve több utalás is van rá, hogy a sötét oldalon is azért kötött ki, mert nem kapta meg azt a szeretet amire vágyott: Rey-nek Han kapcsán szinte az egyetlen amit kiemel, hogy Solo pocsék apa.

 

Ennek kapcsán jut eszembe: szerintem a Kylo-Rey csábitási jelent, a legjobb csábitási jelent az SW-ben. Bár Kylo most találkozik másodszor Rey-el mégis pontosan tudja hogyan hasson oda. Kicsit ellentéte az ep.6-os Palpatine-nak aki nagyon nem tud mit kezdeni Luke-al. A csábitgatásai erőtlenek, mert nem tudja azt felkinálni a fiúnak amire az igazán vágyik. Pedig Palpi nagy sz*rkavaró de valahogy öregkorára megkoptak a képességei. Kylo ezzel szemben top formában van. Pontosan felméri, hogy nem csak ő van egyedül hanem Rey is. Először gondoskodik róla, hogy Rey, aki mindig is kötödni akart valakihez olyan magára hagyatottan érezze magát mint még soha életében: felhozza neki hogy a szülei senkik és nincs szerepe a világ dolgaiban. Aztán a kezét nyújtja a megtört Rey-nek és közli vele hogy nála viszont vigaszt kaphat. Brilliáns! Annyira az, hogy a moziban szabályosan megijedtem, hogy ez működni fog és Rey áttér. Hála istennek nem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mert csak a felszínt kapargatják, és a véleményük a különböző oldalakon olvasott negatív felhangok összegzése. Persze tisztelet a kivételnek. 

 

5 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Ennek kapcsán jut eszembe: szerintem a Kylo-Rey csábitási jelent, a legjobb csábitási jelent az SW-ben

A Sidious-Anakin se rossz, de ez valóban óriási. És megint csak Kylo miatt. Amit itt nyújt az a csúcspont. Egy pillanatig szinte esdekel Rey-nek. 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem önmagában az OT Vadere soha nem jött át igazán. Kaptunk egy eleve gonosz figurát, aki csak úgy gonosz, mert csak. Viszont a 4-ben Tarkin vet rá valamilyen szinten árnyékot, az 5-ben és 6-ban Sidious, a végén pedig átáll. Igazából egyetlen pillanatig nem volt számomra hiteles főgonosz. Ráadásul a megtérése is igencsak meseszerűre sikeredett, a semmiből előkerült a tök ismeretlen fia és meggyőzte, hogy mégse legyen olyan rossz.

Számomra egyértelműen a PT adta meg Anakin mélységét, érdekességét, hitelességét, fényét és értékét. Ott láttuk honnan jött, hogyan vált gonosszá, mik motiválták, mit jelenthetett neki az előbukkanó fia stb.. Ezek fényében már sokkal jobban összeállt az a karakter, akit az OT-ban láthattunk.

 

Kylo és Anakin közt a legfőbb különbség, hogy utóbbi nem akart tudatosan a sötét oldalra állni. A jellemvonásai, a céljai és a körülmények hozták úgy, hogy a sötét oldalon kötött ki, de ez nem volt egy szándékos irány a részéről. Ellenben Kylo eleve ezt akarta, kereste a sötétséget, ez volt a legfőbb szempont.

Anakin hatalmat akart, megmenteni a szeretteit, a legerősebb Erőhasználó lenni, ezek lehetőségét pedig a sötét oldalban látta. Aki az útjába állt, azt meggyűlölte, ezért meg akarta ölni őket. Kylo viszont nem azért öldököl, mert bárkit is gyűlölne, egyszerűen ettől reméli azt, hogy közelebb kerül a sötét oldalhoz. De én még azt is megkockáztatom, hogy a hatalom és az ER vezetői pozíciója is ezért vonzza, mert egyenes út a sötétségbe. Teljesen fordítottak a motivációik.

 

Kylo már a 7-ben is kifejezetten érdekes, benne is megvan egyfajta kettősség. Illetve ő a világossággal dacol, ami üde színfolt, ahogyan a Rey-jel kialakított kapcsolata is. A 8 viszont zseniálisan használja a karakterét, ezzel a SW legjobbjai közé emelve. Rágyúrnak arra, ami már a 7-ben is erőssé tette, még jobban ráfeküdnek Reyre és Kylo útkeresésére. Mekkora már, hogy megöli az apját, majdnem az anyját is, hogy gonoszabb lehessen. a sötétség felé mégis a gonosz mestere megölése mozdítja el igazán.

Maximálisan egyetértek azzal, hogy a ST-ban Kylo a fő antagonista. Hiába van a hierarchiában Snoke feljebb, már a 7 is ennek ágyaz meg. A 8-ban pedig egyértelműsítik. Sokaknak ez nem esik le és nem tudják elfogadni Snoke kiírását a képletből. Történetmesélés szempontjából Snoke csak egy eszköz, aki Kylo útjának bemutatása miatt kellett. Nem olyan nagy a szerepe, mint egy Obi-Wannak, Yodának vagy Sidious-nak. Inkább olyasmi, mint az öreg Ben a 4-ben vagy talán Qui-Gon az 1-ben.

 

Azzal viszont nem értek egyet, hogy Kylo annyira jól csábította volna Rey-t. Vagyis ő mindent megtett, de nem volt semmi esélye. A liftes jelenetben még valóban remekül érez rá Rey dolgaira, el is bizonytalanítja a lányt, na az zseniális húzás volt. Később viszont beüt az a tényező, ami már az öreg Palpit is lehetetlen feladat elé állította Luke esetében. Az ilyen átállítási kísérleteknél az egyik legfontosabb, hogy mit tud felajánlani a csábító, mennyire tudja megadni, amire a másik vágyik.

Sidious megígérte Vadernek, hogy megmentheti a szerelmét, legyőzheti a halált, ő lehet a valaha élt legerősebb Erőhasználó, óriási hatalma lehet, egy diktatúrát alakíthatnak ki. Ezek mind olyan dolgok, amikre Anakin nagyon vágyott. Ezzel szemben mit tudott felajánlani Luke-nak? Hatalmat, az összes szerette elbuktatásáért cserébe. Értelmezhetetlen üzlet. És hasonló cipőben jár Kylo is. A galaxis egyik urává (pontosabban úrnőjévé) teheti Rey-t, csak ez a lányt rohadtul nem érdekli. Egyetlen érdemi dolog, amit megadhat neki, az igazság a szüleiről. Csakhogy a szíve mélyén ezt már eleve tudja, így elég gyenge fegyver.

Nem véletlen, hogy már az áhított átállítás előtt felfedi a választ, ráadásul egyértelműsíti, hogy Rey nélküle is tudja, mindig is tudta. Ő is érzi, hogy ez baromi kevés motivációnak, így inkább taktikát vált és kvázi jófejségből kijátssza az elvi adut, ezzel a bizalom felé terelve a szitut. Arra akar alapozni, hogy Rey egyedül van, magányos, egy senki, de mellette lehet valaki. Csak épp ott a hatalmas bökkenő, hogy Rey egyáltalán nincs egyedül. Ott vannak a barátai, akikért küzd és akik érte küzdenek. Őket kellene veszni hagyni, hogy Kylo mellé állhasson, ami megint csak egy értelmetlen üzlet lenne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kylo nem csak azért teszi amit mert a sötét oldalhoz akar közelebb kerülni, hanem mert le akar számolni a múlttal. Kicsit olyan mint Rey csak pepitában. Egy vadonatúj rendet akar hozni a galaxisba, akár csak Rey, ő is újító lehet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

pb69, osztom Vader-Anakin gondolataidat, kivéve: Vader-vége nem meseszerű. Előtte is bőven recseghet eleget a múlton, de főleg a jelenen, ez azért lejön sok apróságból. De ha ez nem is lenne így: amikor a fia lassan a halálán van  - már előtte is picivel - az akkora sokkhatás neki, hogy egy pillanat alatt... ez nem mese számomra, hanem a legszebb, legalapabb apai-szülői érzés. A többi goninak nem volt gyereke, ők "könnyen" maradhattak a setét oldalon... :)

Szerkesztve: - Darth Porg
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2018. 07. 04. - 21:08, pb69 írta:

És hasonló cipőben jár Kylo is. A galaxis egyik urává (pontosabban úrnőjévé) teheti Rey-t, csak ez a lányt rohadtul nem érdekli. Egyetlen érdemi dolog, amit megadhat neki, az igazság a szüleiről. Csakhogy a szíve mélyén ezt már eleve tudja, így elég gyenge fegyver.

Nem véletlen, hogy már az áhított átállítás előtt felfedi a választ, ráadásul egyértelműsíti, hogy Rey nélküle is tudja, mindig is tudta. Ő is érzi, hogy ez baromi kevés motivációnak, így inkább taktikát vált és kvázi jófejségből kijátssza az elvi adut, ezzel a bizalom felé terelve a szitut. Arra akar alapozni, hogy Rey egyedül van, magányos, egy senki, de mellette lehet valaki. Csak épp ott a hatalmas bökkenő, hogy Rey egyáltalán nincs egyedül. Ott vannak a barátai, akikért küzd és akik érte küzdenek. Őket kellene veszni hagyni, hogy Kylo mellé állhasson, ami megint csak egy értelmetlen üzlet lenne.

De pont ez az, hogy Kylo nem a galaxis úrnőségét ajánlja fel elsősorban. Ez a csábitás nem erről szól. Az mellékes. Elsősorban a saját társaságát ajánlja fel amire Rey eleve vágyott. Részben ezért jött a Supremacy-re. Mert indokolatlanul erősen hitt Kylo-ban. Ezt párhuzamba állitani Palpatine ep.6-os csábitásával a jelenet félreértése. Luke nem Palpatine miatt megy a Halálcsillagra. Őt az öreg nem érdekli, ott látja először, ő az apját akarja visszaszerezni. Rey viszont kifejezetten Kylo miatt megy a hármas találkozóra. Mert a saját oldalán akarja tudni és Kylo pontosan ezt ajánlja fel. 

Lehet hogy ez nagy ellenállásba fog ütközni itt de szerintem egyértelmű, hogy itt két olyan szeretetéhes emberről van szó, akik vágynak az elfogadásra és kimondva kimondatlanul a szerelemre. Ezt maguk a szinészek is érezték: Adam Driver amikor elkellett játszani a kunyhós jelenetet Rey-el, az egyik első kérdése az volt Rian felé, hogy Kylo szűz-e. Mert ez a tény nála meghatározta hogy pontosan hogy játssza el ezt a részt, mert ez a jelenet valahol egy szerelmi jelenet is. Csak nézzük meg: amikor Rey rájön hogy Kylo nem fog az ő oldalára állni könnyezik és miközben sír nem a barátai után sír hanem Kylo után. Nem fogja megkapni azt a társat akire gondolt, akit elképzelt. 

Ez annyira messze van a Palptine-Luke csábitgatástól mint ide a Tatooine.

 

Amikor egyébként azt mondom, hogy a legjobb csábitási jelent ott nem csak az inditékokról hanem a jelenet általános minőségéről is beszélek. Az ep.3-ban az amikor Palpatine felfedi magát és felajánlja Padmé megmentését a film top 10 jelenetében sincs benne. Jó jelenet de egy a sok közül. Ez az ep.8-as jelenet viszont szenzációs, nem kis részben a szinészek és a roppant drámaian és jól bemutatott szituáció miatt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem viszont nem a szerelem Rey indítéka itt. Szeretné megmenteni Kylot, akiben látja a jóságot. Ez Rey együttérző képességéről szól. Persze, ha Kylo lemondana a sötétségről, simán szövődhetne szerelem közöttük, és ezt lehet, hogy fejben már mindketten el is képzelték... de ebben a stációban Rey még csak egy - szerinte - jó ember megtérítésének lehetőségét látja. A sírás pedig annak szól, hogy Kylo tovább folytatja a sötétség hadviselését, ahelyett, hogy lemondana saját önzőségéről, és a jó utat választaná.

2 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Csak nézzük meg: amikor Rey rájön hogy Kylo nem fog az ő oldalára állni könnyezik és miközben sír nem a barátai után sír hanem Kylo után.

Szerintem meg Kylo miatt sír és nem Kylo után.  

 

Nem azt mondom, hogy hülyeség, amit írsz, sokkal inkább, hogy ez egy a lehetséges narratívák közül, de közel sem az egyetlen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Bomarr írta:

amikor Rey rájön hogy Kylo nem fog az ő oldalára állni könnyezik és miközben sír nem a barátai után sír hanem Kylo után. 

 

1 órával korábban, Donát írta:

A sírás pedig annak szól, hogy Kylo tovább folytatja a sötétség hadviselését, ahelyett, hogy lemondana saját önzőségéről, és a jó utat választaná.

Ezekhez képest Rey azt mondja Kylo-nak, hogy látta miszerint nem hajt fejet Snoke előtt és ő majd segít neki. Átáll. És ez fontos mert később is úgy viselkedik mint aki ebben hisz. Szóval a kunyhóban szerintem más oka van a könnyezésének. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, Donát írta:

Szerintem viszont nem a szerelem Rey indítéka itt. Szeretné megmenteni Kylot, akiben látja a jóságot. Ez Rey együttérző képességéről szól. Persze, ha Kylo lemondana a sötétségről, simán szövődhetne szerelem közöttük, és ezt lehet, hogy fejben már mindketten el is képzelték... de ebben a stációban Rey még csak egy - szerinte - jó ember megtérítésének lehetőségét látja. A sírás pedig annak szól, hogy Kylo tovább folytatja a sötétség hadviselését, ahelyett, hogy lemondana saját önzőségéről, és a jó utat választaná.

Miből hinné Rey Kylóról, hogy jó ember? Ilyen szerintem sehol sincs a filmben. Eleve végig szörnyetegnek nevezi, és egy jó tettet, annyit nem látott Rentől. Eleve gyűlöli, hisz megölte Hant. Az első találkozásukkor kapásból rálő, a másodiknál szörnyetegnek nevezi, a harmadiknál sem éppen úgy cseverészik Kylóval, mint akiben egy szemernyi jóságot is látna. A tükörbarlang után válik intimmé a kapcsolatuk (az egész jelenet így van felépítve: a tűz, a kicsi és zárt kunyhó, az ázott Rey, a gyengéd érintés), és azután kezd hinni abban, hogy Kylo átállhat, hogy látta a jövőjét. Nem azért hisz benne, mert Kylót jó embernek véli, hanem mert látta a jövőt - csak mint annyian előtte, ő is félreértelmezte. Kylo valóban az oldalára állt, de csak egy csatában, amiben kivételesen a Világos és a Sötét Oldal is ugyanazon az oldalon állt (bizonyítva, hogy a két oldalnak lehetnek közös céljaik és együttműködésre is képesek).

 

Én egyetértek Bomarr-ral abban, hogy Rey és Kylo ugyanarra vágyik: egy társra, szeretetre, szerelemre. A vonzalom is megvan a két figura között. Ez főleg az ep8-ban van benne, amiben több intim pillanat is van a két figura között. A félpucér Kylo megpillantása, az említett kunyhós jelenet, de még a tróntermi párbajukban is benne van. A párbajt szó szerint egymáshoz simulva kezdik meg.

 

Abban én sem hiszek, hogy szerelmesek lennének egymásba, de vonzódnak egymáshoz (ellentétek vonzzák egymást), és mindkettő szükségét érzi egy társnak, mert magányosnak vélik magukat. És valóban ezért remek Kylo csábítása, mert nem a Galaxist kínálja fel Rey-nek, csupán azt, hogy mellette társra lelhet. Semmi extrát, semmi eget rengetőt, csak ennyit: mellette nem lesz magányos.

Amivel nem kalkulált, hogy Rey egyrészt, nem magányos, mert már ott van neki Finn. Az Ellenállást szerintem alapvetően letojja, senkit sem ismer onnan, pár órát, ha eltöltött velük. A céljaikat magáévá tette, de Rey nem Ellenálló, onnan senkihez sem kötődik. Ezt remekül jelzi, hogy Poe még csak most mutatkozik be neki, pedig az Ellenállás egyik vezetője már az ep7-ben is (a vadászszázad parancsnoka), és Finn országos cimborája. Finn az, aki miatt Rey már nem magányos. Benne jó barátra lelt, akivel törődik és aki szintén törődik vele.

A másik, amit Kylo nem vett számításba, hogy Rey túlságosan jó lelkű ahhoz, hogy a Sötét Oldalra álljon. Míg Anakinban, Luke-ban és Benben alapból ott motoszkált a Sötétség, Rey jelenleg olyan, mint aki születésétől fogva képtelen a Sötét Oldalra állni. Nem hirtelen haragú, nem haragtartó, nem gyűlölködő, még a kalandra sem vágyik, egyszerűen csak belekeveredik. Figyelmes, szemlélő, megértő, stb. Rey-re rosszat nem nagyon lehet mondani róla. Tökéletes ellentétpárja Kylónak, akiről meg jót nem igazán lehet mondani. Angyal és Démon.

Viszont Rey is benézte a dolgot, mert ő meg azzal nem számol, hogy Kylo viszont tökéletesen gonosz, és tényleg szörnyeteg. Nem csak Rey mondja annak, Kylo is annak véli magát. És esze ágában sincs a Világos Oldalra visszatérni. És ezért tragikus ennek a két embernek a kapcsolata, mert amúgy valószínűleg hihetetlenül jó párost alkotnának akárcsak barátokként, de szerelmespárként is. De egyik sem lehet, mert annyira ellentétei egymásnak, ennek ellenére mégis vágynak a maguk kifordult módján egymásra. Pont azért, mert magányukban rokonlelkek (és szerintem Rey azért is, mert ha visszahozná Kylót a jó oldalra, jót tenne Hanért).

Ezért rohan el azonnal Rey, amikor meglátva a jövőt reményt kap arra, hogy a férfi, a rokonlelke, Kylo átállhat. Nem azért, mert jó embernek tartja. Nem tartja annak. Szörnyetegnek tartja, és a "kandallós" jelenetig semmi olyan nem történt Rey és Kylo között, ami ezt megváltoztatta volna. Egyszerűen látta a jövőt, amiben egymás oldalán harcolnak, és úgy értelmezte, hogy visszatér a jó oldalra. És azért hitt ebben vakon, végig sem gondolva azt, hogy mit látott, mert az a szörnyeteg valahogy mégis közel állt hozzá. Aztán Luke még igazolta is az alaptalan feltevését, végig sem gondolva azt, amit az öreg mondott neki. Mert Luke nagyot hibázott akkor, de Kylo reakciója erre beszédesen erőteljes túlkapás volt egy jó emberhez képest (lemészárolta a többi tanulót és felgyújtotta a templomot, ezt nem teszi egy jó ember).

 

A könnyek a Supermacy-n viszont szerintem nem csak Kylo döntésének szólnak. Annak is, azok miatt buggyan ki az első könnycsepp. Reynek fáj, hogy a férfi nem tart vele. Ugyanakkor szólnak saját magának is. Kylo elkezdi kimondani azt a szörnyű igazságot, amit Rey mindig is tudott, csak magának sem akart beismerni. És a könnyek ennek is szólnak. Összességében azért sír, mert Kylo nem tart vele, mert felszínre tör az eltemetett igazság a szüleiről, mert szertefoszlik egy vágyálom, és szerintem kicsit azért is, mert rájön: Kylo egy olyan szörnyeteg, aki a legnagyobb félelmét képes ellene használni.

 

Szóval szerintem Kylo és Rey kapcsolata meglehetősen komplex és kifordult. Két rokonlélekről van szó, akik mégis totális ellentétei egymásnak. Nem szerelmesek egymásba, de nagyon-nagyon erős az érzelmi vonzalom közöttük (meg nyilván van némi testi vonzalom is, elvégre egyikük sem éppen Quasimodo). És emiatt vágynak egymás társaságára, valószínűleg eleve ezért alakult ki az Erőkapcsolat köztük, amit mindig is az érzelmi kapcsolatok alapoztak meg (főleg mester és tanítvány között, ami a szülő-gyermek érzelmi kapcsolatnak feleltethető meg). És mindkét felet ez motiválja arra, hogy a saját oldalán tudja a másikat, csak az alapból lehetetlen, mert egyik sem akar a másik oldalra állni. Hiába lehetnének egymás társai, pont amiatt, amiért szeretnék egymást, nem lehetnek egymás társai.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.