Ugrás a kommentre

H. P. Lovecraft


Whill

Ajánlott hozzászólás

Régóta ismertem H. P. Lovecraft Cthulhu-mítoszát, de csak az utóbbi időben kezdtem el a novelláinak szisztematikus végigolvasását. Ha igazak a hírek, akkor az ő általa teremtett stílus a jövőben a Star Wars-ra is nagy hatással lehet, többek között ezért éreztem fontosnak, hogy megnyissam ezt a topikot. Frank Herbert és J. R. R. Tolkien mellett szerintem ő is alkotott egy akkora, és olyan jelentőségű mítoszt, hogy megérdemli a saját topikját. Vannak itt a fórumon rajtam kívül még Lovecraft rajongók? Ha igen, akkor mik a kedvenc írásaitok tőle?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Ebben a percben "hallok" róla először. Mit lehet róla tudni és milyen téren lehet nagy hatással az SW-re?

A 20. század elején élő novellaíró volt, aki a horror és a sci-fi műfajának az egyik legmeghatározóbb személye. Novellái központi témája az ember elveszettsége a végtelen üres univerzumban, és visszatérő karakterei az Ősi Istenek, akiket sok popkulturális termékben (pld. Doctor Who, World of Warcraft, de a Metallicának is van Cthulhu-ról egy száma) átvettek már. Ha igaz, hogy a Project Luminous-ban sith istenségek körül fog zajlani a cselekmény, akkor várhatóan ott is lesz némi lovecrafti hatás. Ha érdekel a téma, akkor kezdésnek ajánlom a Cthulhu Hívása (Call of Cthulhu) című novellát, kb. 30 oldal, negyed óra alatt kiolvasható.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Olvastam tőle jó pár kisregényt, novellát, de összességében nem ájultam el tőle soha. A felvezetés általában hosszú, sokat sejtet, hogy aztán ne derüljön ki semmi. A maga idejében persze korszakalkotó volt (talán az első író, aki a földönkívüliek esetében teljesen elrugaszkodott az antropomorf ábrázolásmódtól), de mostanra szerintem meghaladta az idő a műveit. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Cthulhu-mítoszt és hatrásait ismerem, nagyon tetszik is, és nagyon-nagyon régóta tervezem (nagyjából középiskolás korom óta), hogy egyszer belevágok, de a mai napig nem tettem meg. Főleg azért, mert akiknek adok a véleményére könyv témában, azok szerint tényleg nem valami nagy számok, sőt némely ismerősöm szerint egyenesen középszerűek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 perccel korábban, Dzséjt írta:

Cthulhu-mítoszt és hatrásait ismerem, nagyon tetszik is, és nagyon-nagyon régóta tervezem (nagyjából középiskolás korom óta), hogy egyszer belevágok, de a mai napig nem tettem meg. Főleg azért, mert akiknek adok a véleményére könyv témában, azok szerint tényleg nem valami nagy számok, sőt némely ismerősöm szerint egyenesen középszerűek.

Az a legnagyobb baj Lovecraft műveivel, ami általában a műfajteremtő könyvekkel: az ő általa kitalált/bevezetett dolgokat az elmúlt 100 évben annyira elcsépelték és elklisésítették, hogy már az eredeti művek is unalmasnak tűnnek miatta. Ennek ellenére szerintem a mai napig megállják a novellák a helyüket, de nyilván nem olyan hatással vannak ránk, mint a 20-as és 30-as évek emberére.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Whill írta:

Az a legnagyobb baj Lovecraft műveivel, ami általában a műfajteremtő könyvekkel: az ő általa kitalált/bevezetett dolgokat az elmúlt 100 évben annyira elcsépelték és elklisésítették, hogy már az eredeti művek is unalmasnak tűnnek miatta. Ennek ellenére szerintem a mai napig megállják a novellák a helyüket, de nyilván nem olyan hatással vannak ránk, mint a 20-as és 30-as évek emberére.

Az elcsépeléssel nem tudok vitába szállni, viszont az eredeti Lovecraft művek szerintem még mindig magasan kiemelkednek a követők alkotásai közül. Az eredetikben a szerző remekül át tudja adni azt az érzést, hogy a szereplők az emberi elme által olyannyira felfoghatatlan, annak érzékelési keretén túl lévő dolgokkal találkoznak, hogy azt tényleg csak homályosan, megérthetetlenül lehet leírni, addig sokaknál, akik a lovecrafti szellemet próbálják követni, sokszor tényleg csak öncélú és értelmetlen hatásvadászatot találni.

 

Frissen ismerkedőknek nehézkes lesz az olvasás, először nekem is csalódás volt a csigalassú tempó, a kevés konkrétum, de akit egyszer beszippant Lovecraft világa, a Cthulhu-mítosz, az garantáltan vissza-visszatér hozzá. Ha az olyan régi horrorművek csúsznak, mint a Drakula, Frankenstein, Dorian Gray naplója, akkor nem lesz nehéz fel(vissza)venni a tempót.

 

SW kapcsán azt el tudom képzelni, hogy a Nagy Öregek megfoghatatlansága párhuzamba állítható lehet az Erő, a Sötét Oldal némely aspektusával.

Szerkesztve: - reaper
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 perccel korábban, Darth Revan9 írta:

Elméletileg a Szukits tervezne valami Lovecraft képregényt kiadni.

Az jó lenne. Sokáig elég ismeretlen volt Magyarországon, de az utóbbi években mintha ez változott volna. Revan te szereted Lovecraftot?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Poén, de én pont a héten fejeztem be a Szukits által annó kiadott Lovecraft összes művei című köteteket, úgyhogy nekem friss az élmény :D 

Nekem nagyon bejön az amiket írt, voltak neki is persze kevésbé bejövős sztorijai, de én nem gondolnám hogy unalmasak lennének a mai korban olvasva, sőt.

Hébe-hóba irogatok rövid novellákat amikor éppen nyomja valami a lelkemet. Az ő stílusát próbálva meg utánozni írtam is nemrég 2 rövid szösszenetet, feldolgozva az utóbbi idők családi konfliktusait/tragédiáját. (Esetleg ha valakit érdekel elérhetővé teszem őket.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, NorbiLordi írta:

Poén, de én pont a héten fejeztem be a Szukits által annó kiadott Lovecraft összes művei című köteteket, úgyhogy nekem friss az élmény :D 

Nekem nagyon bejön az amiket írt, voltak neki is persze kevésbé bejövős sztorijai, de én nem gondolnám hogy unalmasak lennének a mai korban olvasva, sőt.

Hébe-hóba irogatok rövid novellákat amikor éppen nyomja valami a lelkemet. Az ő stílusát próbálva meg utánozni írtam is nemrég 2 rövid szösszenetet, feldolgozva az utóbbi idők családi konfliktusait/tragédiáját. (Esetleg ha valakit érdekel elérhetővé teszem őket.)

Szerintem sem unalmasak, csak arra gondoltam, hogy egyes mai olvasók számára azok lehetnek. Én nagyon kedvelem a stílusát, szerintem sokkal élvezhetőbb, mint egy modern horror. A novelláid engem érdekelnének. :)

Szerkesztve: - Whill
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

22 órával ezelőtt, Whill írta:

Az jó lenne. Sokáig elég ismeretlen volt Magyarországon, de az utóbbi években mintha ez változott volna. Revan te szereted Lovecraftot?

Még nem volt hozzá szerencsém. De egyszer majd kipróbálom. Bár erre nem tudom mikor kerül sor. Annyi olvasási projektem van, hogy számon se tudom tartani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

@NorbiLordiha szeretnéd betenni az írásaid, akkor az alábbi topikba megteheted. 

 

 

 

15 perccel korábban, Whill írta:

Szerintem sem unalmasak, csak arra gondoltam, hogy egyes mai olvasók számára azok lehetnek. Én nagyon kedvelem a stílusát, szerintem sokkal élvezhetőbb, mint egy modern horror. A novelláid engem érdekelnének. :)

Értettem hogy értetted :D Valóban vannak novellái amik vagy végig lassúak vagy pedig az eleje nagyon lassú, ezeken sajnos túl kell esni :) 
Elérhetővé tettem őket az Ody által linkelt topicban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...
1 órával korábban, Iqvi írta:

A szukitsos Lovecraft gyűjteményben szereplő novellák milyen sorrendben vannak összeszedve? Kronológia vagy megjelenés szerint? Ezeket mindegy milyen sorrendben olvasom?

A háromkötetesre gondolsz? Témakör szerint vannak összeszedve. A történetek általában különállóak, nincs egységes kronológiájuk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Iqvi írta:

A szukitsos Lovecraft gyűjteményben szereplő novellák milyen sorrendben vannak összeszedve? Kronológia vagy megjelenés szerint? Ezeket mindegy milyen sorrendben olvasom?

Lovecraft idejében nem volt még ilyen jellegű tudatos világépítés, mint manapság, szóval egyáltalán nincs meghatározott sorrend. Nyilván érdemes a legnépszerűbbekkel kezdeni, hogy jobban ráhangolódj a stílusára. A Szukits által kiadott válogatásban ezek jól össze vannak szedve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...
  • 4 hónappal később...
6 perccel korábban, Bomarr írta:

Bár nem én lettem megkérdezve de épp mostanság olvasom és baromi jó.

Természetesen a többiek véleménye is érdekel. Lehet beteszem majd a Conan novelláskötetet is a pakkba. Ha jól tudom nagy hatással volt Lovecraft Howardra. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Iqvi írta:

Gondolkozom azon, hogy a következő olvasmányaimba beválogatom a Szukitson kapható Lovecraft Legjobb művei kötetet is. Te azt olvastad @Whill?

Igen. Nagyon ajánlom, engem is iszonyatosan beszippantott. A vastagabb kötetekben is rengeteg jó történet van, de a válogatásban tényleg a legjobbakat sikerült összeszedni. :)

Szerkesztve: - Whill
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Whill írta:

vastagabb kötetek

Azokra nem biztos hogy be fogok ruházni. Sok más könyv van, Star Wars és nem Star Wars amit el szeretnék olvasni, főleg sci-fik. Lovecrafttal csak egy kicsit színesíteni akarom az olvasási, kulturális ismereteimet.:)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én úgy gondolom, hogy mindegyik művét érdemes elolvasni :) Mindegyik totál egyedi, nála aztán nincs olyan, hogy ha egyet olvastál tőle akkor mindet olvastad. Én inkább az összes műveit ajánlom :peace: Meg szerintem az is egy szubjektív dolog, hogy ki mit tart a legjobb művének.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.