Ugrás a kommentre

Az Erő egyensúlya


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Ez mondjuk lehet, hogy hülye kérdés, de nekem a háború és egyensúly dologról feljött egy olyan kérdés, hogy ha kirobban egy háború, amiben egyáltalán nem vesznek részt erőhasználók, az vajon hatással van-e egyáltalán az Erő egyensúlyára? Mert eddig ugye csak olyan háborúkat láttunk, amikben az erőhasználóknak fontos szerepük volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem továbbra is az az elképzelés tetszik leginkább, hogy az Erő egyensúlya valamiféle természetes harmóniát takar. Azaz van persze sötét és világos, van élet és halál, van építés és pusztítás, de ezek a természet rendjéből fakadnak. Tehát pl. természetes, hogy az élőlények megszületnek, fejlődnek, majd meghalnak, aztán születnek újak. Meg közben is született és meghalt egy csomó más élőlény.

Egy háborúval már az a baj, hogy nem tekinthető feltétlenül természetesnek. Illetve ahogy Dzséjt is mondja, egyszerűen túl sok az áldozat, amit már nem lehet természetes módon kompenzálni. Ilyen értelemben teljesen mindegy kik háborúznak és milyen célból. Az Erő, ahogy a természet sem, nem ismer erkölcsi jót és rosszat, ezek ember által kreált fogalmak. Mindegy, hogy a jedik erkölcsileg a jót képviselik, ha háborúba kényszerülnek, akkor ez ugyanúgy szerepet játszik az egyensúly megbomlásában, ahogyan a sithek ténykedése.

Ami viszont fontos, hogy a sötét oldal gerjeszti a háborút és önmagában pusztulást indukál, emiatt nem létezhet természetes egyensúly miattuk. Már a természetesség is erősen csorbul, emlékezzünk csak Sidious szavaira. A jedikkel még elképzelhető, hiszen ha nincs aki harcra és akkora kaliberű öldöklésre kényszeríti őket, akkor nem is lépnek erre az útra. Meg eleve a természettel sem dacolnak. Yoda szerint el kell fogadni a halált, mert ez a világ rendje. Vagy pl. a jedik hiába válhatnak Erőszellemmé, eleve csak ritkán jelennek meg, valamint hiába szereznek elvileg végtelen tudást az Erőből, amikor visszatérnek erre a létsíkra, akkor ez a tudás drasztikusan korlátozódik.

 

Anakin egyébként messze nem játszott akkora szerepet a Jedi Rend kiirtásában. A Sith Rendet egyértelműen ő törölte el, bár ugye a sötét oldalt ezzel nem nyomta el teljesen, de masszívan gyengítette. A jedik kiirtásában viszont marginális szerepe volt. Ilyen értelemben a kiválasztottsága furcsa, mert nem is abban merül ki igazán, hogy mindkét oldalt ő irányította vagy győzte le, hanem hogy mindkét oldalon megfordult és nagyon fontos elem volt.

Az irányításról eleve csak annyit, hogy Anakin sem a világos, sem pedig a sötét oldalon nem volt irányító szerepben egyetlen egy pillanatra sem. Soha nem uralta egyik oldalt sem, sem a képességeit tekintve, sem pedig morálisan. Mindig volt körülötte erősebb figura akármelyik oldalon, illetve rosszabb és jobb is. Ez összecseng azzal, hogy nem feltétlenül egy annyira hatalmas Erőhasználóban kell keresni a megoldás kulcsát, hanem egy olyanban, aki mindkét oldalt kellőképp ismeri, meri használni, és képes kontrollálni magában. Tehát nem abszolút értelemben uralni, hanem olyan szinten kordában tartani, hogy ne hatalmasodjon el egyik oldal sem rajta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

Üdv! Van egy pár infóm azok számára, akik konkrét válaszokat keresnek az Erő természete, az egyensúly és a Kiválasztott próféciájával kapcsolatban, mégpedig magától Lucastól. Először is itt egy Reddit poszt, ahol egy szorgos rajongó összegyűjtötte, hogy Lucas miket mondott a témáról az évek során.

 

Másodszor itt van két videó, amelyekben Lucas megint elmagyarázza az Erő természetét és e mellett azt is, hogy Anakin miként hozott egyensúlyt:

 

 

 

A fenti dolgokat tekintve jól látható, hogy a kánon mennyire igyekszik hű maradni Lucas elképzeléseihez, amelyek nem mellesleg a 90-es évek óta nem változtak. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...
58 perccel korábban, Dzséjt írta:

 És továbbra sem tudjuk, mit jelent ez az egyensúly.

Luke a Rey-nek adott első leckében lényegében elmondja mi az egyensúly. Mint ahogy írtam korábban is:

2018. 01. 02. - 16:27, Ody Mandrell írta:

Egy gyönyörűen megrendezett jelenet keretében Rey és Luke betekintést enged a kérdéskörbe. Az egyensúly nem más, mint az élet körforgása. Ahogy a lány sorolja a pozitív-negatív párokat, és mellé a természetes környezet képeit látjuk az egy gyönyörű metafora képét rajzolja elénk. Ebbe az elméletben benne van a világos és sötét oldal is. Nem lehet fény árnyék nélkül. Ez újra azt erősíti bennem, hogy kimondott Erőhasználók, vagy inkább Erő-manipulátorok azok a lények, akik felborítják ezt az egyensúlyt.

 

Annyival bővíteném ki, hogy mindezek csúcsán van Rey és Kylo, akik a "powerfull light" és a "powerfull darkness". Egy ugyanolyan ellentét pár amint a természet többi eleme.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És ez nekem tetszik is, hiszen még a Mortis-trilógia is erre felé kacsintgatott. Ugyanakkor ez nincs felrúgva. Ez még mindig létezik, hiszen Kylo Rennek (powerfull darkness) ott az ellenérték, Rey (powerfull light), ahogy írtad is. Vagyis akkor mégis van egyensúly az ep7-8-ban. Ergo Luke téved.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Mármint miben téved Luke? 

Hogy múltidőben beszél az egyensúlyról. Ha Kylo és Rey is része a képletnek, akkor nem "volt egyensúly", hanem van egyensúly, hiszen kiegyenlítik egymást, egyensúlyban vannak.

 

Az előző posztomhoz még: ez a magyarázat is az ep8-ban van, nem az ep1-6 valamelyikében, ami "jól" le volt zárva. Ahhoz képest a Sagán átívelő misztikus kérdésre két résszel a "jó" lezárás után kaptunk úgy ahogy választ. Persze én is ezt tartom válasznak, az egész ep8 ezt sugallja, de ott van Luke szava arról, hogy az egyensúly megszűnt Ben Solo feltűnésével, és nem említ olyat, hogy Rey feltűnésével helyreállt volna vagy legalábbis elkezdett helyreállni. 

Snoke céloz ugyan arra, hogy ha hatalmas sötét erő jelenik meg, akkor lesz arra reakció a fény oldalán, ugyanakkor ez csak a két fiatalra vonatkozik, de mi van a többiekkel? Hogyan illeszkedik a képletbe a többi Erőhasználó? Luke, Snoke, a Renek, Luke korábbi tanulói?

Vannak itt még megválaszolatlan kérdések, szóval az ep6-ban ez nem volt lezárva. És még most sincs teljesen, de az új trilógia elkezdte elvarrni vagy olyan megvilágításba helyezni ezeket a dolgokat, hogy kevesebb kérdés merüljön fel. Az egyensúly mibenlétét már kapizsgáljuk, a kérdés az, hogy Luke tévedett, és sosem borult fel az egyensúly, vagy igaza volt, de Rey megjelenésével az helyreállt vagy elkezdett helyre állni, csak ezt Luke nem látta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen ez jó kérdés. Lehetséges, hogy Luke csak az egyensúly felborulását érzékelte mert ne feledjük, hogy elvágta magát az Erőtől. Ki tudja mióta áll fenn ez az állapot? Lehet, hogy lemaradt az egyensúlyi helyzet rendeződéséről. :) Ellenben én is azt gondolom, hogy a IX-ben kell kiteljesíteni ezt a témát. Szerintem jó megoldás lenne amit fentebb is írtam:

34 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Ez újra azt erősíti bennem, hogy kimondott Erőhasználók, vagy inkább Erő-manipulátorok azok a lények, akik felborítják ezt az egyensúlyt.

Ergo ne legyenek ilyen aktív Erőhasználók. Persze kérdés, hogy ezt miként lehet jól megoldani. 

 

Még az is elképzelhető, hogy amolyan Ying és Yang formában lehetne egyensúly: a két hatalmas Erőhasználó adott. Viszont ez meg a konfliktus megoldása szempontjából aggályos, mert hogy lehet azt megoldani úgy, hogy Rey és Kylo ugyanabban a státuszban túléli a IX-cet? Most mondok egy merészet. Mi lenne ha ez a két személy egyesülne valahogy (piszkos fantáziájúaknak: nem úgy...) és létrejönne valami olyan ami eddig még nem volt? :P Tudom ez nagyon fantasy már, de miért ne? :DTulajdonképpen ez a rész valami ilyesminek ágyaz meg. 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Átmásolva másik topikból ide:

 

Nem az a hivatalos még mindig hogy akkor van egyensúly ha nincsenek Sith-ek(illetve sötét oldali Erőhasználók), csak Jedik? Én úgy tudom ez az Egyensúly, én mindig is így fogtam fel. Ehhez meg igazodnak Luke EP8-as szavai. Addig volt Egyensúly mig Kylo meg nem jelent a sötét oldalon. Addig nem volt sötét oldali Erőhasználó. Mi a gond ezzel?

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Frenkie: De akkor az Egyensúlyt nem Kylo hanem Snoke kellett volna megszüntesse. Hisz ő minden bizonnyal régebb óta használja a sötét oldalt, mint Ben. Nekem eleve lenne néhány kérdésem, amire remélem egyszer választ kapok. Hogy képregényből, sorozatból, könyvből vagy máshonnan az mindegy. Csak igazán kiderülhetne majd, hogy:

-Kitől ered a jóslat? Valami nagyon fontos személy kell legyen ha ennyire komolyan veszik.

-Mi a jóslat pontos szövege? Yoda utal rá az ep.3-ban hogy félre is lehet érteni. Akkor mit is mond pontosan?

-Mikor született a jóslat? Ez valami sok ezer éves a történelem előtti időkből származó jóslat még abból a korból amikor teljesen más körülmények között éltek a jedik esetleg még az Ahch-To-n? Vagy csak pár száz éves vagy még korábbi a szöveg?

-Az ep.1 közepén a jedik -Qui-Gont nem ide számitva- saját tudásuk szerint egyedül vannak. A sith halott, a jediké a világ. Mégis számon tartják és láthatóan komolyan veszik az egyensúlyról szóló jóslatot, holott tudomásuk szerint nyert pozicióban vannak. Miért? Mit várnak igy a nyert pozicióban ülve az Egyensúlytól?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Bomarr írta:

Az ep.1 közepén a jedik -Qui-Gont nem ide számitva- saját tudásuk szerint egyedül vannak. A sith halott, a jediké a világ. Mégis számon tartják és láthatóan komolyan veszik az egyensúlyról szóló jóslatot, holott tudomásuk szerint nyert pozicióban vannak. Miért? Mit várnak igy a nyert pozicióban ülve az Egyensúlytól?

Ez már bennem is felmerült. Talán az az oka, hogy ők akkor még tudták, amire Yodáék már nem emlékeznek később, hogy az egyensúlyhoz kell a Sötét Oldal is. És mivel ők voltak nyerő pozícióban, tudták, hogy az egyensúly érdekében ez valamikor meg fog változni. Ez ugyan a Jediknek nem feltétlen jó, de a világ szempontjából mégis az, mert akkor nyugalmi állapotba kerül valamennyi időre. Aztán ez az értelmezés elferdül az évek során, és lesz belőle az, amit Yodáék hisznek.

 

A fenti kérdésekre én is szívesen látnám a válaszokat. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Alapvetően többféle értelmezés létezik az Erő egyensúlyára az SW univerzumán belül is. Az egyik a Jedik által hangoztatott Kiválasztott Próféciája, ami szerintük abban nyilvánul meg, hogy egy kivételes hatalmú, világos oldali Erő-használó (Kiválasztott) elpusztítja a sötét oldal követőit (Sith-eket). Persze itt felmerülhet, hogy nem pusztán a Jedik és Sith-ek léteznek, mint az egyik vagy másik oldalt követő frakciók, de most maradjunk náluk. Elvégre, ez egy Jedi Prófécia, jelenlegi tudásunk szerint, pedig a Sith-ek voltak az Erőben megfelelő ellenpólusaik (nem mondjuk az Éjnővérek). Obi-Wan is egyértelműen így írta le a Próféciát az Ep3-ban, amikor Winduval és Yodával társalgott a LAAT/i fedélzetén: "Is he not to destroy the Sith and bring balance to the Force?" - ez arra utal, hogy a Jedik szerint a Sith-ek elpusztítása hozza egyensúlyba az Erőt. De szintén Obi-Wan kifejezése teszi egyértelművé, mi a Jedik értelmezése az Egyensúly tekintetében: "You were the chosen one! It was said that you would destroy the Sith, not join them! Bring balance to the Force, not leave it in darkness!". Luke szintén azt mondta az Ep8-ban, hogy Vader visszatérését követően, éveken át volt egyensúly (azaz, ő is a régi Jedik általi Egyensúlyra utalt), míg nem megjelent Ben. Hogy Snoke miért nem keltett zavart, felborítva az Egyensúlyt? Tippre azért, mert nem tett semmi olyan sötétet, amivel ezt kiváltotta volna, míg Ben Kylo Renként mégis csak kiirtotta azt a maréknyi Jedit, amit én már kellően sötét tettnek tartok. A Rey-nek szóló lecke során, Luke szerintem egyszerűen csak az Erő természetét festette le a lánynak, mely szerint a fény és sötétség együtt alkotják az Erőt, annak pólusait. Nem a Jedi Próféciára utalt. Legalábbis szerintem, hiszen akkor baromi ellentmondásos lenne az előbb említett két mondata. Ha úgy véli, hogy éveken át egyensúly volt a Sith-ek nélkül, akkor pár mondattal később miért jelentené ki, hogy a fény és sötétség egyenrangúsága jelenti azt? Egyébként Luke azt is kijelentette, hogy a Jedik nélkül nem szűnik meg a világosság, ergo, ebből kiindulva a Sith-ek nélkül sem szűnik meg a sötétség. Felmerül, hogy akkor a Jedik által értelmezett Egyensúly sosem létezhet igazán? Eleve, semmi értelme a Sith-ek kiirtásának, ha a sötét oldal idővel ugyanúgy kitermeli a maga Erő-használóit. Ez egy végtelen körforgás, ahol az egyik nem létezhet a másik nélkül. A TCW 6. évadának Yoda-szála rejtheti a megoldást: a sötétséget nem elpusztítani kell (hiszen nem is lehet), hanem kontrollálni és egyensúlyban tartani a világossággal. Én legalábbis ebbe az irányba futtatnám ezt a szálat, ha több értelmet akarnék adni neki. Rey és Kylo, mint a világos és sötét oldal megtestesítői ideális alapot nyújtanak ehhez. És itt jönnek képbe a Mortisi istenek, és az ő értelmezésük az Egyensúlyról. Az Atya testesíti meg azt az Egyensúlyt, ami kordában tartja a világos (Leány) és sötét (Fiú) oldalt. Így valóban van értelme egyensúlyról beszélni. Éppen ezért, a mortisi felfogásnak több értelmét látom, mint a Jedikének. Yoda nem mellesleg be is ismerte, hogy a Jedik talán félreértették az egész Próféciát, és baromira nem azt jelenti, amit tanítottak. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ne feledjétek, hogy az Erő Kozmikus Erőre és Élő Erőre bontható. Szerintem ott a kavar, hogy mindkettőben állhat be egyensúly.

 

Amiről Luke beszél, az az Élő Erő egyensúlya. Az élet természetéből fakad, hogy párosul hozzá halál is. A sötétséget kiűzi a fény. A fényt pedig beborítja a sötétség, és ez oda-vissza működik.

 

Amit a Jedik keresnek az véleményem szerint a Kozmikus Erő egyensúlya. Ez pedig arról szól, amiről Snoke is beszél: ha az Erő úgy érzékeli, hogy az egyik oldal nagyon erős, akkor közbelép, és egalizál. A jó kérdés az, hogy amikor a Jedik ennyire sokan vannak (EpI), és egyértelműen dominálnak, akkor mi érdekük fakadna az Egyensúlyból, hiszen az egyértelműen a Sötét Oldal felhozatalára utal. Szerintem az egyetlen lehetséges válasz, hogy a Jedik annyira pökhendik voltak, hogy úgy értelmezték az egyensúlyt, hogy rajtuk kívül nem marad érdemi erőhasználói csoport a galaxisban. Az, hogy a III. részben Yoda maga mondja ki, hogy talán félreértették az egészet, jól példázza, hogy igazából ők is csak találgatnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valóban, a fentebbi mondatok nem voltak a fejemben amikor írtam. Ezek mindenképpen árnyalják a képet. 

 

Azt lenne jó tudni, hogy ezt az egyensúly dolgot szét lehet-e választani egyáltalán.

 

10 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Az Atya testesíti meg azt az Egyensúlyt, ami kordában tartja a világos (Leány) és sötét (Fiú) oldalt. Így valóban van értelme egyensúlyról beszélni. Éppen ezért, a mortisi felfogásnak több értelmét látom, mint a Jedikének.

Ez szép de hogy ülteted át ezt a mostani helyzetre? Amennyiben Kylo a Fiú és Rey a Leány, akkor ki az Atya? Luke? 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Valóban, a fentebbi mondatok nem voltak a fejemben amikor írtam. Ezek mindenképpen árnyalják a képet. 

 

Azt lenne jó tudni, hogy ezt az egyensúly dolgot szét lehet-e választani egyáltalán.

 

Ez szép de hogy ülteted át ezt a mostani helyzetre? Amennyiben Kylo a Fiú és Rey a Leány, akkor ki az Atya? Luke? 

Ahsoka :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Valóban, a fentebbi mondatok nem voltak a fejemben amikor írtam. Ezek mindenképpen árnyalják a képet. 

 

Azt lenne jó tudni, hogy ezt az egyensúly dolgot szét lehet-e választani egyáltalán.

 

Ez szép de hogy ülteted át ezt a mostani helyzetre? Amennyiben Kylo a Fiú és Rey a Leány, akkor ki az Atya? Luke? 

Snoke. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Bendu. :D Neki amúgy is ilyesmi volt a szerepe. :P 

 

Egyébként nem feltétlen gondolom azt, hogy kéne egy harmadik személy, aki az Egyensúly "megtestesítője". Nem a mortisi felállás lemásolását várom. Kylo és Rey közös feladata lenne beállítani az Egyensúlyt úgy, ahogy arra eddig még nem volt példa. De hogy miként, és főleg Kylo szempontjából, miért... Ezért is lehet különleges a IX. rész. Olyan nyilván sosem lesz, hogy happy end, majd örökké tartó béke és boldogság, de kétlem, hogy annyi lesz a folytatás története, hogy Rey leböki Kylót, majd új Jediket nevel, míg az Első Rend elbukik, az Új-új Köztársaság pedig felemelkedik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 perccel korábban, Darth Sky írta:

Olyan nyilván sosem lesz, hogy happy end, majd örökké tartó béke és boldogság, de kétlem, hogy annyi lesz a folytatás története, hogy Rey leböki Kylót, majd új Jediket nevel, míg az Első Rend elbukik, az Új-új Köztársaság pedig felemelkedik.

Ez borzasztó fantáziátlan lenne. Bízom JJ-ben, hogy azért ennél több van benne. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2018. 07. 31. - 10:43, Ody Mandrell írta:

Ez szép de hogy ülteted át ezt a mostani helyzetre? Amennyiben Kylo a Fiú és Rey a Leány, akkor ki az Atya? Luke? 

Szerintem nem szó szerint kell átültetni, hanem átvitt értelemben, hogy az Erőhasználók ezt magukban rendezzék. Vagyis az Atya maga az Erőhasználó, a benne rejlő jó a Lány, a gonoszság meg a Fiú. És ahogy Yoda a midi-chlorianok bolygóján, úgy az új generációs Erőhasználók is elfogadják mindkét oldalukat, nem pedig tagadják az egyiket makacsul.

A Jedik az utóbbi szerint jártak el. Magukban is tagadták a Sötét Oldalt, és elpusztítani is megpróbálták. Eleve az volt a felfogásuk, hogy csak a halott Sith a jó Sith. A Sith-ek meg pont az ellenkezői, ők megtagadják magukban a jóságot és minden áron el akarják pusztítani a jót. (Vagyis Palpatine-nak igaza volt: a Jedik és a Sith-ek sok mindenben hasonlítanak.)

Anakint meg pont az taszigálta egyik oldalról a másikra, hogy mindig elfojtotta az aktuális rendje által tiltott érzelmeket, és ezt nem tudta kezelni. Jediként a Sötét Oldalát, Sith-ként a Világos Oldalát nyomta el, és ebből egyik rend sem profitált végül. :) 

De még Luke-ra is igaz, hogy bár az apját megmentette (nyilván a Jedik által tiltott ragaszkodás miatt), a Benben lévő sötétség láttán már elgondolkodott a megölésén - nem szép dolog ez Luke Skywalkertől, de sajnos ez az átka, hogy még őt is a régi Jedik tanították, akik a gonosz visszaszorítására csak annak elpusztítását látták.

Az ep7-8 is reflektál erre. Kylo megpróbálja elpusztítani magában a jóságot az apja megölésével, de erre rácseszik. Nem lett tőle erősebb, sőt meggyengült. Rey meg nagyon úgy tűnik, hogy már egyáltalán nem foglalkozik Világos és Sötét Oldallal. És az ahch-toi Jedi templomban látható kép is arra utal, hogy az ősi Jedik ezt az utat járták. Alapvetően a jót szolgálhatták, de nem jót és rosszat láttak az Erő két aspektusában, hanem azt amit: az Erő két aspektusát. Az már az egyéntől függ, hogy ezt mire használja.

Szóval szerintem ez lehetne a végső megoldás. Rey és az ő Jedijei elfogadják, hogy mindenkiben van jó és rossz, Világos és Sötét Oldal. És mindig is lesz, aki nem jó, hanem gonosz célokra használják. Ez nem feloldhatatlan dolog. Ha csak nem szüntetik meg magát az Erőt, ez mindig benne lesz a pakliban. De ha nem tiltanak meg konkrét emberi érzéseket, mert félnek, hogy a másik oldalra sodródnak, valószínűleg kevesebb baj lenne. Ha Anakinnak nem tiltják, hogy párkapcsolata legyen, nem áll át a Sötét Oldalra. Ha Luke nem akarja megölni Bent, mert meglátta benne a Sötétséget, nem biztos, hogy megszületik Kylo Ren. Ha Windu letartóztatni akarná a látszólag fegyvertelen Sidioust, nem konkrétan megölni, talán a történelem kereke másfelé fordul.

És talán pont ez lesz a váratlan befejezés: nem ölik meg Kylo Rent, nem pusztítják el az Első Rendet, hanem jön Rey Jedi mester, a béke és igazság őrzője, és fénykardlóbálás helyett békét köt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, de ezt nem tudom elképzelni a valóságban.

Mármint: Yoda miután elfogadta a benne rejlő sötétséget, láttál tőle bármilyen sötét cselekedetet az 5-6-ban. Nope. Igazából semmi nem látszott abból, amit mondott, "csak" az ő belső békéje került helyre. Talán elfogadta a sorsát. A lényeg, hogy a hangzatos mondás és történelmi tett ellenére nem látszott rajta, hogy ő egy forradalmi Jedi lenne. Sőt, Luke-ot ugyanúgy a sötétség elpusztítására hajtotta. A kérdésem tehát ez: filmes szemszögből hogy mutatod be különbözőnek azt a Jedit, aki elfogadta a benne rejlő sötétséget attól a Jeditől, aki nem? Mert ha Yodából indulok ki... akkor ennek nem igen van látszatja a cselekedeteiben. És ha itt vagyunk: az EpIV-ben már minta Jedi Obi-wan honnan tudjuk, hogy nem képviselte ugyanezt? Mivel szellemmé vált, simán lehet, hogy már ő is szembenézett a saját sötét voltával és elfogadta azt. Mégse lett megengedőbb egy percig sem Vaderrel szemben. A karakter még inkább lenyugodott, elfogadta a sorsát, jobban érzékelte az Erő rezdüléseit, igen: de nem lett félig, sötét félig világos.

 

Márpedig ha ez így van - filmes bemutatás szemszögéből - merőben eltérő befejezést nem fog jelenteni. Persze lehet, hogy Rey túllép ezeken. Lehet, hogy bejelenti, hogy innentől akkor legyen megengedve Ren rendje és a Jediség is, de egyfelől kettőn áll a vásár, és ha a Renek folyamatosan a Jedik kinyírása törnek, akkor kétlem, hogy a Jedik ezt csak úgy hagyhatnák, másfelől ha a Renek ártatlanokat mészárolnak, akkor a Jediknek amúgy is közbe kell avatkozni már csak belső értékrendjük miatt is (ha esetleg eltekintünk az ilyen-olyan kódex elvektől).

 

Szóval nekem az a bajom ezzel, hogy nem feltétlenül látványos ergo érzékeltethető a merőben új út, ráadásul a gyakorlatba is nehezen átültethető.

 

Így gondolkodva a témán... ha esetleg az jönne ki belőle, hogy a Jediknek semmilyen kozmikus sötét oldal kisöprésre nem szabad törni, a Jedi értelembe vett "Egyensúly" baromság, mert sötétségre és fényre is szüksége van a galaxisnak, és ha azt megértik a végén Rey vezetésével, hogy a sötét oldal kisöprésére tett kísérletük igazából mindig ahhoz vezet, hogy jön egy erőteljesebb Sötét oldal korrekció, hogy ismét kiegyensúlyozza a viszonyokat: nos az tetszene. Ha a Jedik nem a Sith-ekkel vagy a Renekkel vagy bármelyik másik renddel foglalkoznának, hanem azzal, amire felesküdtek (ártatlanok védelme, béke megőrzése, stb.) az már egy lépés lehetne a jó irányba. És persze még mindig jöhet egy olyan érv, hogy ha a Jedik békére törekednek miközben a Sith-ek a béke felrúgásáért tesznek meg mindent, akkor végső soron úgy is Jedi - Sith háború lesz a dologból, de nem feltétlenül. Az elmúlt évtizedekben mintha a Jedik elvesztették volna a valódi értékeiket és azért harcolnak a Sith-ek ellen, mert "ez a feladatuk". És így lehet az, hogy már Sith-ek "nélkül" is egy romlott köztársaságon pöffeszkednek (EpI). Legyen akkor a feloldás az, hogy a Jedik végre ismét az értékeiket védik, és nem azt pusztítják el, amit gyűlölnek (Rose). ;)  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Igen, de ezt nem tudom elképzelni a valóságban.

Mármint: Yoda miután elfogadta a benne rejlő sötétséget, láttál tőle bármilyen sötét cselekedetet az 5-6-ban. Nope. Igazából semmi nem látszott abból, amit mondott, "csak" az ő belső békéje került helyre...

Yoda egy 900 éves vénség, élete legvégén, aki már akármit is tanul, az nem fogja gyökeresen megváltoztatni, pláne akkor nem, ha az utolsó 20 évet egy mocsárban tölti el. Meg pont ez az, amit írtam, hogy attól, hogy elfogadja valaki a sötétséget, nem kell sötéten cselekednie. Ez nem jelent gyökeres jellemváltozást, se gyökeres gondolkodásmódbeli változást olyanoknál, akik egész életükben mást tanultak, máshogy éltek. A fiatalok, a fejlődő lelkek és tudatok azok, amiken át megmutathatják. És meg is mutatják. Luke és Rey ezen változások hírnökei. Luke, aki eldobta a fénykardot, Rey, aki megpróbált jó útra téríteni egy számára vadidegen és utált embert.

És amúgy is az a fontos, hogy ez a lelki béke. Lehet, hogy nem látványos, de át lehet adni filmes eszközökkel. Párbeszédekkel, cselekedetekkel. Olyan tettekkel, mint amikor Luke elhajította a kardját. Nem nagy, látványos dolog, de egyből megértetted, hogy Luke más. Vagy ott van Qui-Gon. Semmi extrát nem mutat, semmi látványosat, de érzed, hogy másfajta Jedi.

És itt jön a képbe az, amit írtál. Hogy az új Jedik az eredeti értékeiket kezdik el védeni, nem pedig módszeresen irtják azt, amitől rettegnek. Tettekben, szavakban, kifejezésekben mutatkozhat ez meg. Hogy nem jelent ki olyat egy Jedi, hogy önhatalmúlag leváltjuk a kancellárt, aztán majd addig ők lesznek a főnökök a Szenátusban. Hogy nem elsőként ránt kardot. Vagy még jobb: egyáltalán nem ránt kardot. Rey által már meg is mutatkozik ez.

És ezt azért elkezdték belekódolni a történetbe. Yoda az, aki mondja: az számít, hogyan győz a Jedi. Mindezt azután, hogy felvázolta, hol hibáztak a Jedik régen. És a Rebelsben Ben is sokkal nyugisabb, amíg Maulban fel nem megy a pumpa, csak békésen dumcsizik vele. A háborús Obi-Wan meglehetősen akció orientált volt. De ismételten, az, hogy elfogadod, hogy van benned sötétség, még nem feltétlen jelenti azt, hogy az évtizedek, Yoda esetén évszázadok által rögzült dogmák varázsütésre eltűnnek, a jellemed pedig azonnal teljesen megváltozik. De Yoda és Obi-Wan is változott azért. És a lelki béke rettenetesen fontos, hiszen Ben Solónak és Anakin Skywalkernek pont ez nem volt, és részben azért, mert a Jedik emberi érzéseket tiltottak a Sötét Oldaltól való félelmük miatt. És most erre egy gyors példa, csak úgy hasra ütve: az ep9-ben mondjuk Rey és Poe párkapcsolatban vannak. Tessék, semmi látványos, és mégis átadnák ezzel, hogy Rey másfajta Jedi.

 

És nem ezért vagy azért, de az ep6 talán látványosan prezentálta az Erő egyensúlyát? Ugye, hogy nem. Pedig Luke szerint volt egyensúly.

 

És bár ez már nem igazán ide tartozik, de azért megjegyzem: szerintem azokat a teszteket csak Yodának kellett kiállnia. Obi-Wan vagy Luke a környékén sem járt annak a bolygónak, sosem néztek farkasszemet úgy saját sötét oldalukkal, mint Yoda. Neki csak azért kellett, mert Qui-Gon elküldte erre az utazásra, de aztán még csak nem is a papnők tanították, hanem Qui-Gon. Yoda meg annak adja tovább a tudást, akinek akarja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

35 perccel korábban, Dzséjt írta:

Ugye, hogy nem. Pedig Luke szerint volt egyensúly

Jó, de csak azután, hogy Vader és Palpatine kimúltak. Azt követően pedig nem sok mindent láttunk csak HCS felrobbanást, fáklyás temetést és a táncot. Lehet a tánc már az egyensúlyra utalt. :P 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.