Ugrás a kommentre

Könyvek és képregények


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

2 perccel korábban, Dzséjt írta:

Üljél le, mert amit most fogok írni, attül padlót fogsz. Nehéz lesz elhinni, de így van. Tapasztalatból mondom, van ilyen csoda: attól, hogy e-köny olvasót használsz, még adhatsz és kaphatsz is könyvet. Tudom, hogy hihetetlen, de igaz. Én már több mint tíz éve használok Kindle-t, és még idén karácsonyra is kaptam két könyvet (lefotózzam, hogy elhidd? A Jurassic Park és az Elveszett világ 2015-ös kiadásai, a húgom antikváriumból szerezte, bár talán ezt már nem kellett volna ide írnom, mert ez már olyan csoda lehet, mint a tenger ketté választása). És figyeld, ez a legdurvább: a húgomnak három könyvet adtam ajándékba karácsonyra, pedig ő egy igazi kis sátán, mert nem is Kindle-t, hanem az ördög legrosszabb találmányát, az okostelefonját használja olvasásra (is). Így van. Na, ha leültél vagy a hír hatására estél a popódra, akkor még ne kelj fel, mert közlök még egy sokkoló dolgot: mindketten elolvastuk már a könyveket. A fizikai, lapozhatű változatot. Na, most már felállhatsz. Több ilyen durva dolgot ma nem jelentek be. :P 

A lényeg, az Amazon nem fejlesztett ki egy varázspajzsot a Kindle-höz, és más cégek sem a saját kütyüikhez, amikkel attól kezdve, hogy megvettél egy e-könyv olvasót, már nem tudsz többé könyvhöz érni. Adhatsz ajándékba e-könyv olvasó birtokosnak könyvet továbbra is, és te is kaphatsz e-könyv olvasó birtokosként könyvet karácsonyra, de akár a születésnapodra, az évfordulóra vagy a lábkörmöd beszakadásának harmadik évfordulójára. Akármire. Erről ennyit. Jöhet a következő mondvacsinált, maradi ellenérv.

Én nem erre gondoltam, hanem arra, hogy karácsonyra, születésnapra, stb. az ember nem e-könyv fájlt ad ajándékba, hanem fizikai példányt, amit ha jól értettem, meg is erősítettél. Nem azt mondtam, hogy ha e-könyv olvasód van, akkor már nem kaphatsz ajándékba fizikai könyvet. Hanem azt, hogy ajándékba szerintem fizikai példányt kéne adni. Ahogy mondjuk a fentebbi videóban is említik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Hanem azt, hogy ajándékba szerintem fizikai példányt kéne adni.

Ennek meg akkor semmi köze az e-könyv olvasókhoz se érvként, se ellenérvként, csak bedobtad ide a levegőbe. A "szerintem ennek így kell lennie" nem ellenérv, csak vélemény. Adhatsz te fizikai könyvet, linket vagy fájlt is karácsonyra, húsvétra, mindenszetekre, akármire, a XXI. században egyik sem akadály vagy ciki. Ahogy az a videojátékoknál is működik, amiket szintén lehet ajándékozni digitális és fizikai formában is. Szóval ennek így ebben a formában semmi köze az e-könyv olvasókhoz, se pro, se kontra, kár volt bedobnod.

Úgy ajándékozol, ahogy akarsz, bár talán nem árt megkérdezni az illetőt is, hogy akarja-e mondjuk a fizikai könyvet vagy a digitálisat. Ez például ma már alapvető udvariasság, ha tudod, hogy valakinek van e-könyv olvasója vagy szokása okostelefonon olvasni.

 

4 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

ha jól értettem, meg is erősítettél

Baromira nem erősítettelek meg. Arra akartam rávilágítani, hogy ellenérvként nincs értelme annak, hogy "karácsonyra fájlt adni ajándékba rosszúl néz ki". Ismételten, ez egy vélemény, nem ellenérv az e-könyv olvasókkal szemben.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ennek meg akkor semmi köze az e-könyv olvasókhoz se érvként, se ellenérvként, csak bedobtad ide a levegőbe. A "szerintem ennek így kell lennie" nem ellenérv, csak vélemény. Adhatsz te fizikai könyvet, linket vagy fájlt is karácsonyra, húsvétra, mindenszetekre, akármire, a XXI. században egyik sem akadály vagy ciki. Ahogy az a videojátékoknál is működik, amiket szintén lehet ajándékozni digitális és fizikai formában is. Szóval ennek így ebben a formában semmi köze az e-könyv olvasókhoz, se pro, se kontra, kár volt bedobnod.

Úgy ajándékozol, ahogy akarsz, bár talán nem árt megkérdezni az illetőt is, hogy akarja-e mondjuk a fizikai könyvet vagy a digitálisat. Ez például ma már alapvető udvariasság, ha tudod, hogy valakinek van e-könyv olvasója vagy szokása okostelefonon olvasni.

 

Baromira nem erősítettelek meg. Arra akartam rávilágítani, hogy ellenérvként nincs értelme annak, hogy "karácsonyra fájlt adni ajándékba rosszúl néz ki". Ismételten, ez egy vélemény, nem ellenérv az e-könyv olvasókkal szemben.

Jó, akkor kezeld véleményként, nem érdekel. Akkor is e mellett vagyok, és kész, nem tudod megváltoztatni a véleményem. Egyébként is inkább véleményként szántam. De nem vagyok vele egyedül. Nyáry Krisztián író és beszélgetőtársai a fentebbi beszélgető videóban ugyanezen a véleményen vannak.

Sőt, én rondának tartom azt, hogy ajándékba pendrive-on fájlokat kapjak. Akinek meg könyvet adok ajándékba, annál úgy is tudom, hogy fizikait olvas, vagy digitálist. Ha digitálist olvas, akkor más ajándékot veszek neki, nem könyvet.

Szerk. Nem is látom sehol sem, hogy ellenérvként vetettem volna fel. A vélemény szót használtam. Már megint kiforgattad a szavaimat.

Szerkesztve: - Darth Revan9
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Legendák könyve

Különleges novellás kötet volt ez, sok különböző író tollából különleges stílusban. Éreztem rajta a M.A.G.U.S. könyvekből megszokott fennkölt, magasztos stílust. Azt a különleges, már szépirodalmi nyelvezetet, mely mindig is jellemezte a könyveket. Jó érzés volt olvasni a novellákat. Viszont sajnos ki kell emelnem, hogy nem mindig volt érthető és követhető a cselekmény. A stílus nagyszerű, de sokszor túl rövidek voltak a novellák. Úgy éreztem, hogy épp belelendültem az író stílusába, vagy éppen magába a történetbe, aztán hirtelen véget ért. A kötet megpróbálja bemutatni a Codex világának bizonyos részeit, illetve szeleteit. Engem valahogy a reneszánsz Velence, és a távol-keleti kultúrák egyvelegére emlékeztetett.

Lássuk a novellákat. Varázscsók. Négyes. Kíváncsi lennék még Vavyan Fable stílusára. Egész jó lett. De olvastam volna még ezt a sztorit. Messze. Nagyon szép. Négyes, mivel olvastam volna még. Alkonyt űzők hídja. A kötet talán legjobb elbeszélése. Egyértelműen ötös. Remélem, van folytatása. Lélekdob. Ez sajnos gyenge lett, hármas. Hold Sytis felett. Nagyon jó lett. De jobb lett volna bővebben. Négyes. A múlandó erdő meséje. Ez se tetszett annyira, túl elvont. Hármas. Kék. Az egyik legjobb sztori. Ötös. Hibák. Megint csak kiváló darab. Ötös. Örökkön néma harangok. Érdekes sztori volt, elgondolkodtató véggel. Talán időutazás. Ötös. A hírvivő. Ez is nagyon jó lett. Ötös. Fent, a világfa ágai között. Jó lett, négyes. Hegyek gyomrában. Szintén, egész jó. Négyes. Keresztutak. Ez nagyon nem tetszett, főleg a modern kor beleszövése miatt. Nem illett ide. Kettes. Fehér tűz. Nem volt nagy szám. Hármas.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Jó, akkor kezeld véleményként, nem érdekel. Akkor is e mellett vagyok, és kész, nem tudod megváltoztatni a véleményem. Egyébként is inkább véleményként szántam. De nem vagyok vele egyedül. Nyáry Krisztián író és beszélgetőtársai a fentebbi beszélgető videóban ugyanezen a véleményen vannak.

Egy, nem is akarom megváltoztatni. Kettő, mi köze van itt bárminek is ahhoz, hogy mit mond Nyáry Krisztián író. Nem vele beszélgetek. Majd, ha az ő véleményére leszek kíváncsi, akkor utána olvasok neki.

 

4 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Sőt, én rondának tartom azt, hogy ajándékba pendrive-on fájlokat kapjak.

Ebből meg még az is kiderült, hogy igazából a témát nem is ismerve mondasz véleményt.

 

4 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Már megint kiforgattad a szavaimat.

Pildi posztjára reagáltál, aki az ellenérvekről és kellemetlenségekről beszélt. Ahhoz fűzted hozzá a te gondolatodat egy "vagy"-gyal, én meg erre a posztodra reagáltam. És abban a posztodban nemhogy a vélemény szó nem szerepel, de még a szerintem sem. ;) Szóval erről ennyit. Meg rólad is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 perccel korábban, Dzséjt írta:

Egy, nem is akarom megváltoztatni. Kettő, mi köze van itt bárminek is ahhoz, hogy mit mond Nyáry Krisztián író. Nem vele beszélgetek. Majd, ha az ő véleményére leszek kíváncsi, akkor utána olvasok neki.

 

Ebből meg még az is kiderült, hogy igazából a témát nem is ismerve mondasz véleményt.

 

Pildi posztjára reagáltál, aki az ellenérvekről és kellemetlenségekről beszélt. Ahhoz fűzted hozzá a te gondolatodat egy "vagy"-gyal, én meg erre a posztodra reagáltam. És abban a posztodban nemhogy a vélemény szó nem szerepel, de még a szerintem sem. ;) Szóval erről ennyit. Meg rólad is.

Utoljára mondom neked, hogy Pildi posztjára reagálva véleményt formáltam, nem ellenérvet és kész. Ha ebbe mást láttál az a te dolgod, nem az enyém. Ha ezt nem tudod megérteni, akkor nem tudok veled, mit kezdeni, úgyhogy hagyjuk abba, jó? És légy oly szíves, engedd már meg nekem azt, hogy az én személyes preferenciáim alapján, véleményt formáljak, jó? Hadd döntsem már én el azt, hogy magam számára mit tartok szép ajándéknak, nyomtatott könyvet, vagy fájlt. Ebbe neked semmi beleszólásod, és ehhez nem kell ismerni a témát sem.

Ez a mostani erőszakos kötözködésed most nagyon elvette a kedvemet az elektronikus könyvektől egyébként. Úgyhogy, most már jó darabig én személy szerint csak azért is maradok a papír alapúnál.

 

Szerkesztve: - Darth Revan9
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Utoljára mondom neked, hogy Pildi posztjára reagálva véleményt formáltam, nem ellenérvet és kész. Ha ebbe mást láttál az a te dolgod, nem az enyém. Ha ezt nem tudod megérteni, akkor nem tudok veled, mit kezdeni, úgyhogy hagyjuk abba, jó? És légy oly szíves, engedd már meg nekem azt, hogy az én személyes preferenciáim alapján, véleményt formáljak, jó? Hadd döntsem már én el azt, hogy magam számára mit tartok szép ajándéknak, nyomtatott könyvet, vagy fájlt. Ebbe neked semmi beleszólásod, és ehhez nem kell ismerni a témát sem.

Ez a mostani erőszakos kötözködésed most nagyon elvette a kedvemet az elektronikus könyvektől egyébként. Úgyhogy, most már jó darabig én személy szerint csak azért is maradok a papír alapúnál.

 

 

Dzséjt nem arról írt amiről te. Nem azt írta hogy szerinte miért jobb file-t adni mint fizikai könyvet. Ő csak azt írta hogy ha az ismerösödnek Kindle-je van attól még vehetsz neki normál könyvet ajándékba, hisz ha valaki szeret olvasni akkor nem csak a Kindle-n olvas. Mint itt jópárunk. Jómagam 2017 ősze óta vagyok tulajdonosa egy Kindle-nek(nekem azt hiszem a Paperwhite 3-as van háttérvilágítási funkcióval), de azóta is rengeteg fizikai könyvet olvastam el. Sőt kb egy hónapja vásároltam meg az Amerikai Lázadót Marc Eliottól ami egy Clint Eastwood életrajz(imádom a palit) fizikai formában.

Nem hinném hogy ennyire fel kéne háborodni Dzséjt írásán, főleg hogy abszólut nem azt írta amit te értessz alatta.

23 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

 ....és még idén karácsonyra is kaptam két könyvet (lefotózzam, hogy elhidd? A Jurassic Park és az Elveszett világ 2015-ös kiadásai, a húgom antikváriumból szerezte, bár talán ezt már nem kellett volna ide írnom, mert ez már olyan csoda lehet, mint a tenger ketté választása). 

 

Feltaláltad az időgépet?:evil::D Egy nyolc és fél hónappal késöbbi eseményről még képet is tudsz csinálni?:evil: Nem tudod mikor fog megjönni a PS5-öm?:D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 perccel korábban, Frenkie írta:

 

Dzséjt nem arról írt amiről te. Nem azt írta hogy szerinte miért jobb file-t adni mint fizikai könyvet. Ő csak azt írta hogy ha az ismerösödnek Kindle-je van attól még vehetsz neki normál könyvet ajándékba, hisz ha valaki szeret olvasni akkor nem csak a Kindle-n olvas. Mint itt jópárunk. Jómagam 2017 ősze óta vagyok tulajdonosa egy Kindle-nek(nekem azt hiszem a Paperwhite 3-as van háttérvilágítási funkcióval), de azóta is rengeteg fizikai könyvet olvastam el. Sőt kb egy hónapja vásároltam meg az Amerikai Lázadót Marc Eliottól ami egy Clint Eastwood életrajz(imádom a palit) fizikai formában.

Nem hinném hogy ennyire fel kéne háborodni Dzséjt írásán, főleg hogy abszólut nem azt írta amit te értessz alatta.

 

Feltaláltad az időgépet?:evil::D Egy nyolc és fél hónappal késöbbi eseményről még képet is tudsz csinálni?:evil: Nem tudod mikor fog megjönni a PS5-öm?:D

Erről dumáltam én is. Hogy lehet venni normál könyvet ajándékba. Csak én azon a véleményen vagyok, hogy ha könyvet vesz valaki ajándékba, akkor jobban néz ki a fizikai formátum, szerintem nem jó ajándék egy fájl. De mint mondtam ez az én véleményem.

Azért háborodtam fel, mert már megint a szokásos "stílusában" kezdte el a kioktatást. Más hangnemet használva nekem is más stílusú lenne a válaszom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

44 perccel korábban, Whill írta:

@Darth Revan9 láttam a facebookon DeltaVision-től egy Idő Kereke reklámot. Jól értelmezem, hogy elkezdték újra kiadni a sorozatot? Régóta érdekel, és most itt lenne a lehetőség, hogy elkezdjem.

Igen, most új borítóval elkezdik kiadni az egészet. Egyelőre A Világ Szemét és A Nagy Hajtóvadászatot láttam.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

23 órával ezelőtt, Whill írta:

@Darth Revan9 láttam a facebookon DeltaVision-től egy Idő Kereke reklámot. Jól értelmezem, hogy elkezdték újra kiadni a sorozatot? Régóta érdekel, és most itt lenne a lehetőség, hogy elkezdjem.

Még utólag jutott eszembe. A Delta Vision az utóbbi években nem juttatja el a könyveit a nagyobb könyvesboltokba. Arról hallottam, hogy talán csak a pesti Silverland és Szellemlovas kap belőlük. Érdemes kivárnod egy könyvfesztiválos akciót és akkor rendelni, sokat lehet úgy spórolni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 04. 04. - 9:20, Darth Revan9 írta:

Varázscsók. Négyes. Kíváncsi lennék még Vavyan Fable stílusára.

Volt régen egy Vavyan Fable korszakom, a humoros regényeit szerettem nagyon. A Halkirály regényciklus olyan egy fárasztó nap után, mint a koktél naplementében: nagyon jól esik, teljesen kikapcsol, feloldódok benne, és minden gondom elszáll. :)

 

A moly.hu-n biztos találsz tőle könyvet, ami felkelti az érdeklődésedet. Nagyon jó író, érdemes tenni vele egy próbát fantasy regény fronton is. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 04. 04. - 21:32, Darth Revan9 írta:

Erről dumáltam én is. Hogy lehet venni normál könyvet ajándékba. Csak én azon a véleményen vagyok, hogy ha könyvet vesz valaki ajándékba, akkor jobban néz ki a fizikai formátum, szerintem nem jó ajándék egy fájl. De mint mondtam ez az én véleményem.

Azért háborodtam fel, mert már megint a szokásos "stílusában" kezdte el a kioktatást. Más hangnemet használva nekem is más stílusú lenne a válaszom.

De miért merült fel benned az, hogy fájlt ajándékozz? Mi köze ennek az e-könyv olvasók témájához? Épp ezt taglalják fentebb többen is, köztük Dzséjt: attól, hogy valakinek van egy e-könyv olvasója, még nyugodtan vehetsz neki rendes könyvet, a kettő nem zárja ki egymást. Akkor meg mi köze az ajándék témájának ahhoz, hogy beruházol-e egy e-book olvasóra vagy sem? Teljesen irreleváns szempont a témában. Kifejtenéd kérlek?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 perccel korábban, Donát írta:

De miért merült fel benned az, hogy fájlt ajándékozz? Mi köze ennek az e-könyv olvasók témájához? Épp ezt taglalják fentebb többen is, köztük Dzséjt: attól, hogy valakinek van egy e-könyv olvasója, még nyugodtan vehetsz neki rendes könyvet, a kettő nem zárja ki egymást. Akkor meg mi köze az ajándék témájának ahhoz, hogy beruházol-e egy e-book olvasóra vagy sem? Teljesen irreleváns szempont a témában. Kifejtenéd kérlek?

Nyáry Kirsztiánék vetették fel a fentebbi beszélgető videóban, hogy a papír alapú könyveknek megvan az a szerepe, hogy ajándék szerepét tökéletesen be tudják tölteni. Hozzá is tették, hogy fájlt nem szokás ajándékozni. Ezzel maximálisan egyetértek és ezt fejtettem ki fentebb, ennek adtam hangot. A lényege az volt, hogy a papír alapú könyv tökéletes ajándék egy olvasó embernek (aki fizikai  példányt is olvas), tehát a papír alapú formátumnak is megvan a maga létjogosultsága és szerepe. Ugyebár amikor elindult ez az egész, valaki fentebb felvetette, hogy az e-könyvnek csak előnye van a papíralapú könyvvel szemben. Én pedig felvetettem véleményként ezt az ajándék témát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, MissKarrde írta:

Ez a "nem szokás..." általában akkor jön elő érvként - bármilyen témában -, ha nincs valódi érv az adott téma mellett/ellen ;)

Akkor nézd meg mit mondanak a könyves szakma képviselői. 28:30-nál kezdődik.

A magyar e-könyv eladás a kőkemény 1%-ről 2%-ra nőtt. Az USA-ban a teljes forgalom 20%-a körül van az e-könyv eladás. Én ezen lehidaltam. Az USA-ban. Az gondoltam naivan, hogy ott a digitalizáció miatt 50-% feletti már az e-könyv eladások száma. 50-60%-ra tippeltem. Ehhez képest az a 20% számomra megdöbbentő adat. És ez ráadásul a Covid alatt visszaesett 18%-ra. Tehát a könyv olyan  termék, amit a fogyasztók többsége még mindig szeret birtokolni. Szeretik megérinteni, szagolni, lapozni, polcra tenni. Az igazi fogyasztó, vásárló ragaszkodik a papírkönyvhöz. Gyerekkönyveket ritkán csinálnak e-könyvben is. 31:20-nál emelik ki, hogy ha ajándékozás szóba kerül, akkor fájlokat nem adunk ajándékba. Meg azt is, hogy már 10-20 éve voltak jóslatok, mely szerint jön az e-könyv és letarolja a Gutenberg-galaxist.

Persze jó, hogy van e-könyv és tudom, hogy sokan olvasnak. A videóban is megemlítik, hogy tudnak erről az egyre növekvő rétegről. És ez jó dolog, mert legalább olvasnak.  De ezek a számok nem azt mutatják, hogy mindenki áttért volna a papír alapúra.

A személyes véleményem a könyves ajándékozással kapcsolatban, hogy én személy szerint fizikai példányt csak és kizárólag, mert az néz ki jól. Én nem tudom elképzelni azt, hogy jó karácsonyi ajándék lenne egy pen-drive, rajta e-könyvekkel. Vagy esetleg torrentről letöltött e-könyvek e-mailben elküldve. Biztos vannak, akik nem így gondolják, hanem máshogy, de az nem az én dolgom.

És akkor térjünk rá az érvre. A fentebbi adatok azt mutatják, hogy még mindig megvan a masszív klasszikus papírkönyv fogyasztói réteg. Nézzük meg a karácsonyi szezont a könyvesboltokban. Az év utolsó negyedéve a könyves szakmában a legerősebb, Akkor produkálják a legtöbb eladást. Nyilván rengetegen vesznek papír alapú könyvet ajándékba szeretteiknek. Mivel még az USA-ban is a teljes könyvforgalom egy ötödét képezi az e-könyv eladás, így valószínű, hogy a vásárló fogyasztók elsöprő többsége fizikai példányt ajándékoz szeretteinek.

A fentebbi diskurzus abból indult ki, hogy az e-könyvnek csak előnye van hátránya nincs. Ezek szerint ha ajándékozás kerül szóba, a fentebbi adatok azt mutatják, hogy a fogyasztók többsége úgy gondolja: a fizikai példány a nyerő. Ha ajándékozásról van szó nagyrészt a papír alapú példány a nyertes.

Persze egyébként jó ajándéknak tartom az e könyv olvasót, és ha van rajta e-könyv is azt is. De önmagában csak e-könyv fájl ajándékként szerintem és a papírfogyasztó hagyományos fogyasztók egy jó része szerint nem jó.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 órával ezelőtt, Pildi írta:

Volt régen egy Vavyan Fable korszakom, a humoros regényeit szerettem nagyon. A Halkirály regényciklus olyan egy fárasztó nap után, mint a koktél naplementében: nagyon jól esik, teljesen kikapcsol, feloldódok benne, és minden gondom elszáll. :) 

 Imádtam a kilencvenes években a könyveit. Sokáig nem is tudtam hogy magyar a hölgy. A mai napig megvan vagy 10-15 könyve itthon amiket akkoriban vásároltam. 

Nagyon jó humoruk volt és a férfi-női kapcsolat ellenpólusait kitünően jelenítette meg , ráadásul még akcióregények is voltak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mika Waltari: Szinuhe

Ha egy könyvet ki kéne emelni a szépirodalmi alkotások közül, akkor én Mika Waltari regényét, a Szinuhét emelném ki. Nálam ez a regény az első számú klasszikus kedvenc, és a csontjaimban érzem, hogy ennél jobb klasszikust sohasem fogok elolvasni. Annyi miden van ebben a regényben, hogy felsorolni is nehéz lenne. Dráma, egy karakter életútjának részletes bemutatása, lélektani dolgok, társadalmi dolgok, politika, háború, béke, szerelem, összeesküvés, tragédia, boldogság, naivitás, szeretet, titkok. Waltari ebbe a regénybe szinte minden jó dolgot bele tudott sűríteni. Egy olyan korszakba kalauzol el, mely kedvencem lett. Ez az ókori Egyiptom világa, a dicső Újbirodalom korszaka, a XVIII. dinasztia ideje. kb. a Kr. e. 1370-es évektől nagyjából az 1310-es évekig. (A kutatásokban is vitatott e korszak uralkodóinak pontos datálása.)

Ez volt III. Amenhotep, Ehnaton, Tutanhamo, Ay és Horemheb ideje. Egy olyan időszak, melyre az egyiptológia is egy külön kutatási kurzust, területet tart fenn. Ez az Amarna-időszak.

Nagy változások mentek végbe ezekben az időkben. Egyiptom a csúcson volt, és III. Amenhotep fia, IV. Amenhotep, a későbbi Ehnaton fáraó ebben az időben került hatalomra. Egy olyan reformot indított el, mely a papi hatalom visszaszorítását és az uralkodók erejének növelését tűzte ki célul. Ehhez segítségül hívta Aton istent. A többi egyiptomi isten szerepét csökkentette, vagy igyekezett őket száműzni. Ebbe az izgalmas korszakba született bele Szinuhe, az egyiptomi orvos.

A regényben Waltari a kutatás akkori aktuális álláspontját igyekezett belevinni. Ma már biztosan tudjuk, hogy Egyiptomban ebben az időszakban nem volt ilyen erősen jelen a rabszolgaság, vagy éppen már azt is tudjuk, hogy Tutanhamon Ehnaton fia volt. Waltari nagyon erősen arra hegyezi ki a reformot, hogy ez volt a kereszténység előfutára. Kutatásokból tudom, hogy ez súlyos tévedés, ahogy az is, hogy Ehnaton teljesen pacifista lett volna. De természetesen mindez megbocsátható, hiszen egy irodalmi alkotásról van szó.

A regény stílusa szerintem lehengerlő. Van benne valami olyan kopottas, régies jelleg, mely igazán ízletessé és zamatossá teszi a stílust. Igen, rengeteg hosszú beszéd olvasható a könyvben. De ehhez hozzá lehet szokni. Ami nagyon fontos, hogy rengeteg bölcsességet lehet olvasni az élet dolgairól is. Szegényekről, gazdagokról, szerelemről, elvakult vágyakról, hibákról, vezeklésről, bűnbocsánatról. Sok olyan dolog is van, mely ma is megállja a helyét.

Szinuhe színpompás történetét követhetjük végig. Egyiptomban született, Ehnaton uralkodásának kezdetén vált felnőtté. Szörnyű hibákat követett el, e miatt elhagyta hazáját és beutazta az ókori Keletet. Fantasztikus kalandokon ment át, hihetetlen dolgokat látott. Egymást szerető és gyűlölő embereket, a hatalom örökös körforgását, birodalmak tetteit. Jelleme sokszor naiv és egyszerű. Megtestesíti az egyszerű embert, aki csak boldogulni szeretni, aki a boldogságot keresi. Sokszor gyarló is, hibákat követ el. De ez mindannyiunkban benne van. Története akkor vesz igazai fordulatot, mikor hazatér az Amarna-reform idejében. Láthatja Ehnaton tündöklését és bukását, az őt támogatókat és ellenzőket. Láthatja, hogy mennyire gyarlók más emberek is. Azt, hogy sokszor a legjobb szándék is rosszra fordulhat.

Története végül szomorkás, de katartikus véget ér.

Mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a fantasztikus könyvet, melyben annyi érzelem, szív, lélek van, annyi mindent próbál megmutatni nekünk, hogy azt leírni is nagyon nehéz. Egy kiváló mestermű. Ötös.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Sarah J. Maas: Viharok birodalma

Nos, vegyes érzéseim vannak sajnos a könyvvel kapcsolatban. Abból a szempontból csalódás, hogy óriási visszalépésnek tekintem az előző részhez, az Árnyak királynőjéhez képest. Úgy éreztem itt több helyen rossz a cselekmény szövése és a karakterek ábrázolása is. Történtek a könyvben nagyszerű fordulópontok, megható pillanatok és érdekes módon szőtte tovább Sarah a szorit. Ezek valamennyire ellensúlyozták a negatív vonásokat.

Kezdjük a rossz dolgokkal. Több szerelmi szál, erotikus jelenet, vagy éppen kínzás feleslegesen el lett nyújtva. Ezeket olvasva sajnos többször is úgy éreztem, hogy már nagyon lapoznék. Az előző könyvnél ez nem így volt, ott jobban sikerült tartani az arányokat.

Spoiler

[spoiler] Nem igazán tetszett most Aelin és Rowan szerelmi szála. Azt hittem az előző könyvvel talán elfogadtam Rowan karakterét, de valahogy mégse sikerült. Ahogy viselkedett a harmadik részben, valahogy még mindig nem tudott kitörlődni. Azt éreztem, hogy Sarah igyekszik érzelemmel és erotikával felfűteni a kapcsolatukat, de ők olyan pár, akik nem illenek annyira össze, vagy legalábbis én nem tudok örülni a boldogságuknak. Nem igazán értem, miért van annyira oda több olvasó Rowan-ért. Aelin is sokszor úgy viselkedik, mint a könyvsorozat elején, amikor kereste az útját. Ezeken a viselkedéseken már túl kéne lépnie, hiszen annyi mindenen átment. De sokszor úgy viselkedett, mint egy hisztis tinilány. Visszalépésnek érzem az ő ábrázolását. Attól függetlenül, hogy ifjúsági regényről van szó, nem kéne sokszor úgy viselkednie egy karakternek, mintha egy gagyi rajzfilmből lépett volna elő. A csíntalan, bohókás viselkedésnek is megvan a maga bája, és lehet ezt jól ábrázolni. Nos, a könyv első felében ez nagyon nem sikerült jól. Hol van Chaol? Nem szeretem, mikor így kihagynak egy fontos szereplőt. Feltételezem, a következő könyvben ki lesz fejtve, mi lett vele. Manon könyv végi viselkedése bántott. Úgy éreztem töketlenkedik, miközben a könyv háromnegyedében talán az ő története tetszett a legjobban. Jó, persze meg lett indokolva, hogy miért is nem támadta meg Maeve-et, de akkor is bántó volt a tehetetlensége. A könyv vége eléggé lapos lett. Azután, miután túl voltunk a csatán Maeve, Aelin és többiek egyszerűen túl sokat beszéltek. Valahogy olyan fura és szánalmas volt Gavriel, Lorcan és Fenrys viselkedése is. Most kezdenek el könyörögni, miközben eddig már egyértelművé kellett volna válniuk számára, hogy Maeve az ellenségük lett? Aelin megkínzása a végén feleslegesen el lett nyújtva. Nem tudta hozni a drámai hatást, inkább szimplán unalmas volt. Ez A Birodalom visszavágra hajazó végkifejlet is erőltetett volt. Lorcan és Elide szerelmi szálát emelném még ki. Pocsék, unalmas, és erőltetett volt. Sajnáltam szegény Elide-et, hogy ebbe bunkóba szeret bele. Aedion és Lysandra sorsa is olyan érdektelen lett. [/spoiler]

Voltak azért pozitív dolgok is.

Spoiler

[spoiler] Ebből a könyvből inkább Dorian és Manon volt a két kedvencem. Dorian menekülése a várból nagyon izgalmas lett. Manon sorsa szintén. Drizzt-re emlékeztetett, úgyhogy e miatt kedvelhettem meg Manont. Az ő szerelmi száluknak őrültem. Mindketten bátran és elszántan viselkedtek és nem inogtak meg. Sokszor éreztem úgy, hogy inkább ők viszik a hátukon ezt a könyvet. Manon elárulta a boszorkányokat és elmenekült, az egy csodálatos fordulópont volt, nagyon élveztem. Ahogy azt is, hogy a Tizenhármak a végén feltűntek, kár, hogy későn. Végre kiderült több dolog is Aelin múltjából. Élvezettel olvastam őse Elelna, Gavin és a titokzatos istenek sorsát. Most vált több minden érthetővé, melyek a korábbi kötetekben homályban voltak. Elena szándékát, hogy Aelinnek akar boldog perceket adni, nagyon díjaztam. Az összecsapások nagyon jók és élvezetesek lettek. Le kalappal, ezeket a részeket Sarah jól megírta. Valahogy ellensúlyozzák is a könyv gyengébb részeinek esetlenségét. A végén jó volt olvasni, hogy Aelin több, korábbi szövetségese, életének korábbi szereplő visszatértek és beszálltak a játszmába. [/spoiler]

Még két könyv van hátra. Remélem a további két részben Sarah egyenlíteni fog, mert ez így kissé kevés volt, minden pozitívuma ellenére. Hármast adok rá.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

T. H. Lain (Cory J. Herndon): Az élő halott

Ez egy egész jó kis Dungeons & Dragons-ös kalandregény volt. Első találkozásom a Greyhawk világgal, mely összességben nem lett annyira népszerű, mint mondjuk a Forgotten Realms, vagy a Dragonlance. A könyv azért több ponton megviccelt. Az első harmadában még nem éreztem azt, hogy ez egy jó könyv lesz, inkább amolyan közepesnek éreztem. Aztán, ahogy szép lassan beindult, már el tudott kapni a kalandozós, kazamatás érzés. Természetesen nem kell komolyan venni a sztorit, semmi nagy durranás nincs benne. Feltűnik egy ősi gonosz és egy több hősből álló csapatnak kell megállítania. A misztikusság és a rejtélyesség hangulata kiemelkedő. A titkok és pár apró fordulat megfelelően vannak adagolva benne.

Spoiler

[spoiler] A kedvencem Mialee figurája lett, de szimpatikus volt Devis, a bárd, és Soveliss, a kósza. Cavadrec érdekes szörnyszerű gonosz. Az ő élőhalott fajtájáról még nem hallottam más D&D világokon. [/spoiler]

Lehetett volna egy kicsivel hosszabb és részletesebb, de így is egész jó lett. Négyes.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Az elmélyült és a felületes olvasásról egy érdekes cikk, mely tanulmányokra, kutatásokra hivatkozik.

https://hvg.hu/kultura/20220609_olvasasi_szokasok_digitalis_szoveg_konyv_tablet

Ezek szerint az elmélyült olvasást és tanulást érdemes fizikai könyvvel kezdeni, és miután kialakult az elmélyült olvasás képessége, utána érdemes az olvasónak digitális olvasnivalóhoz nyúlnia.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, csoli1138 írta:

A Grievous jelenetben. Ep 3.persze nyílván csak húzta a tábornokot. 

Grivi:

-ez a két fegyver már nagyon hiányzott a trófeagyűjteményemből! 

Obi:

-és még fog is. Magunk is trófeagyűjtők vagyunk.. 

;)

Igen, van amikor jelentősen átalakítják a mondatokat. Ezzel én is találkozok a munkám során szaklektorként könyvekben.

Eddig két fordító-típussal találkoztam. Az egyik túl szabadosan fordít, rengeteg alkalommal változtat a mondatokon. Van, hogy ki is hagy, Két-három mondatból egyet, egyből kettőt csinál...stb. Mindezt gondolom annak érdekében, hogy minél magyarosabb, szebb legyen  szöveg. Ilyen esetekben volt amikor felülbíráltam, és volt amikor jóvá is hagytam a szövegeit. Ténylegesen úgy érzem, van amikor indokolt változtatni az angol szövegen is, mert sokszor a könyvekben nagyon gagyi mondatokat, kifejezéseket is használnak az eredeti írók. De van amikor indokolatlan és ilyenkor beavatkozok és felülbírálom.

A másik fordítótípus túlságosan szöveghű, szinte már tükörfordítást készít. A szöveg ilyenkor olyan nyers érzetet kelt, a szó szerinti fordítás többször is zavaró. Ilyenkor olvashatatlan mondatokkal is találkozok. Nem kell mindig ragaszkodni a szó szerinti szöveghez sem. Nem egyszer felülbíráltam szó szerinti fordításokat is és átalakítottam a magyar szöveget szebbre és magyarosabbra.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Igen, van amikor jelentősen átalakítják a mondatokat. Ezzel én is találkozok a munkám során szaklektorként könyvekben.

Eddig két fordító-típussal találkoztam. Az egyik túl szabadosan fordít, rengeteg alkalommal változtat a mondatokon. Van, hogy ki is hagy, Két-három mondatból egyet, egyből kettőt csinál...stb. Mindezt gondolom annak érdekében, hogy minél magyarosabb, szebb legyen  szöveg. Ilyen esetekben volt amikor felülbíráltam, és volt amikor jóvá is hagytam a szövegeit. Ténylegesen úgy érzem, van amikor indokolt változtatni az angol szövegen is, mert sokszor a könyvekben nagyon gagyi mondatokat, kifejezéseket is használnak az eredeti írók. De van amikor indokolatlan és ilyenkor beavatkozok és felülbírálom.

A másik fordítótípus túlságosan szöveghű, szinte már tükörfordítást készít. A szöveg ilyenkor olyan nyers érzetet kelt, a szó szerinti fordítás többször is zavaró. Ilyenkor olvashatatlan mondatokkal is találkozok. Nem kell mindig ragaszkodni a szó szerinti szöveghez sem. Nem egyszer felülbíráltam szó szerinti fordításokat is és átalakítottam a magyar szöveget szebbre és magyarosabbra.

 

 

Így kerek a történet, szépen bemutattad a két aspektust.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

R. A. Salvatore: Száműzött

A Száműzöttben R. A. Salvatore folytatja legendás karakterének eredettörténetét. Fantasztikus élmény újraolvasni, talán 18 év után. Emlékszem, talán 2004 karácsonyán volt először a kezemben a Sötételf-trilógia, akkor olvastam el mind a három könyvet egymás után. Most volt szerencsém a trilógiát újraolvasni megint.

Tíz év telt el az Otthon végkifejlete óta. Ebben a könyvben nagyobb bepillantást kapunk Mélysötét föld alatti birodalmaiba, és Menzoberranzan egy kicsit háttérbe szorul. Kaland, izgalom, feszültség és cselszövések sorozata egyaránt jellemzi ezt a regényt. Kicsit nehéz beszélni spoiler nélkül a kötet eseményeiről, hisz ez a rész – ahogy a későbbi Drizzt-regények is – erősen alapoznak az előzményekre.

Spoiler

[spoiler] Drizzt tíz éve barangol Mélysötétben. A magány egyre inkább felörli. A vadász, a kegyetlen túlélő énje ebben a kötetben bontakozik ki először. Drizzt egyre keményebb küzdelmeket vív az életben maradásért, de ez lelkileg egyre inkább megviseli. Családja továbbra is üldözi. Tetszett az újabb összecsapás Briza, Dinin és Drizzt között. A sötételf Kacsintókőre menekül a gnómok közé, akik eleinte befogadják. Eközben lezárul a Do’Urdenek és a Hun’ett család háborúja, a Do’Urdenek győzelmével. SiNafay anya bekeült a Do’Urden családba Shi’nayne néven, de élete így sem bizonyult tartósnak. Malice húzása a zin-carlával, és az, hogy Shi’nayne feláldozta okos húzás volt. Rizzen se húzta sokáig a feltámasztott Zakkal szemben. Kacsintókőn Drizzt új barátokra tesz szert. Köztük van Belwar Dissengulp is. A gnóm király azonban nem nézi jó szemmel a sötételf jelenlétét, hiszen az veszélyt hozhat a városára. Ez be is következik, hisz megjelenik a zin-carla Zaknafeint és ámokfutást rendez. Drizzt és Belwar együtt kelnek útra, útközben hozzájuk csapódik Kopáncs, aki egy barátságos pek volt régen, de egy gonosz varázslónak köszönhetően egy kampósrém alakját kénytelen viselni. Kopáncsot már annak idején is nagyon megkedveltem. Az illithid városban történő önfeláldozó viselkedése megható volt. Meg is sirattam, amikor az élőhalott Zak megölte. Érdekes volt megismerni az agyszívó illithidek kultúráját. Kész horror a világuk. Tetszett Drizzték menekülése a városukból. Zak és Drizzt között két fantasztikus összecsapás is volt. Mindkettő nagyon élvezetesre sikeredett. Drizzt-nek sikerült kihoznia Zakból a valódi énjét és így Zak ellenállhatott egy rövidebb ideig Malice mágiájának. Zak végül levetette magát a mélybe, a savtóba. A zin-carla kudarca miatt a Baenrék megtámadták a Do’Urdeneket, így Drizzt családjának bukása véglegessé vált. Ebben a kötetben lépett színre először Jarlaxle. Amikor először olvastam a könyvet, még nem is sejtettem, hogy milyen jelentős figura válik belőle. Kopáncs halála nagyon megható és szomorú volt. Belwar és Drizzt búcsúja szintúgy. [/spoiler]

A Száműzött a lélek és a szív regénye. Az emberség, a könyörületesség megőrzésének története. Fenomenális élményt nyújtott másodszorra is. Ötös.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.