Ugrás a kommentre

Frank Herbert - Dűne


Forceuser

Ajánlott hozzászólás

Sikerült ma megnézi nekem is az új Dűnét, tegnap este még újranéztem az első részt is és most azt kell mondanom, hogy szerintem Denis Villeneuve egy nagyon szép, látványos filmet alkotott megint, ami, mint film azt is mondanám, hogy tetszett... de számomra nem ez a Dűne! Stílszerűen azt tudnám mondani, hogy a sava-borsa hiányzott ennek, ami nem más, mint a fűszer!

 

A többit inkább spoilerben, de a könyvspoilerekre figyelek:

Spoiler

Számomra a Dűne esszenciája mindig is leginkább két pilléren támaszkodott, az egyik az a gondolat, amit úgy érzem ennek az egész regényfolyamnak és önmagában az Arrakisnak is a lényege, hogy a környezet formálja az embert. A másik pedig a politikai, az intrika, a játszámák mögötti játszmák, a cselek mögötti újabb cselek. Mindkettőnek fontos eleme a melanzs, ami a Dűnét Dűnévé teszi, ez az ami miatt ez a történet igazán ki tud lépni az átlag sci-fi kategóriájából. Ezzel a világtörténelem legfontosabb, legértékesebb és egyben talán a legveszélyesebb anyagát alkotta meg Herbert és ami mind a két általam felvázolt pontban kardinális szerepet játszik. A fűszer formálja az embereket, a külvilágiakat is, de fremeneket még annál is jobban és a főszereplőinknél Paulnál és Jessicánál is kiemelt szerepe van. A fűszer a galaktikus politikai frakciók között beállított kényes egyensúly alapvető eleme. Ennek hangsúlyozása úgy érzem nem kapott elég figyelmet a filmben, aminek leginkább a befejezés a tanúsága, de erről majd később.

 

Karakterszinten úgy érzem, hogy eléggé visszalépés az itt látott figurák ábrázolása attól, ahogy ők a könyvben megjelennek. Vannak jó példák is azért, Feyd-Rautha nagyon jól sikerült, de a fontosabb szereplők közül, hogy öszinte legyek senkivel sem voltam igazán elégedett. Talán a legszembetűnőbb Chani és Stilgar karaktere volt, ahogy részben meg tudom érteni a szándékot, hogy mit akart velük kifejezni Villeneuve, de ettől még keserű szájíz hagy maga után a végeredmény.
Chaniból egy sokkal aktívabb, reflexívebb figurát formáltak, aki kicsit mintha a néző perspektívájára próbálna hatni és bemutatni a fremenek kritikus oldalát, hogy még hangsúlyosabba tegyék a messianizmus veszélyes voltát. A könyvben ilyen téren egy passzív karakterrel találkozunk, aki lojális a fremenekhez, lojális Paulhoz, könyvspoiler: 

Spoiler

Chaninak van Paultól már itt gyereke, akit megölnek a sardaukarok és ez sokat ad Chani drámájához. Lehet a következő filmbe valahogy beleszövik ezt is valamilyen formában.

 

Ettől függyetlenül Chani nem egy erőtlen figura. Az ő ereje más módon mutatkozik meg, egy kiváló harcos, ő a tartalék mikor Jessicát Tisztelendő Anyává avatják (hogyha nem élné túl az eljárást, akkor Chani kapja ezt a megtiszteltetést) és az ő sorsa egyben összekötődik Jessicáéval, a könyv végén Jessica mondja neki, hogy a történelem rájuk fog emlékezni, hiába nem ők a hivatalos feleségek. Ezt az egész konfliktust, hogy Jessica pozícióját milyen ingatagnak érzi, hogy hiába ő Leto kedvese hivatalosan nem házasok totálisan ignorálta a film, miközben Chani és Jessica vonalán ez az első könyv csúcspontja, amikor így a sorsukban egymásra találnak, mikor Paul kénytelen Irulant feleségül venni. 
A filmes Chani ezzel szemben nem tiszteli a hagyományt, amikor kinevetik Stilgart, az Élet Vizét féreghugynak nevezik, ez mind-mind egy gyökeresen más Chanit állít elénk, mint amilyen ő valójában. Azon túlmenően, hogy olyan komolyan vehetetlen arcpirító jelenetek vannak így a filmben, hogy mikor megtörténik az átváltozás, a misztikus transzformáció Paullal, akkor becsörtet egy hisztis tinilányként Chani és a Megváltót pofon vágja (konkrétan leugrott a vászonról ez a jelenet annyira nevetséges volt), ezen túl Chani valójában, mint önálló karakter nehezen áll meg a lábán. Csak Paul dimenziójában létezik, mint annak az ellenpontja, aki mint annak lelkiismereteként próbál hatni rá, de igazán személyes pillanata nincsen, ezért is sajnálom, hogy kimaradt egy csomó minden, többek között az amit a könyvspoilerben is írtam. A másik dolog, hogy azáltal, hogy leröviditették az egész eseménysort kevesebb, mint 9 hónapra, így ez az egész kapcsolat közte meg Paul között nem is tudott úgy kibontakozni, mint a könyvben, ahol több, mint 3 év alatt zajlanak le az események. Nem tudnak egymáshoz kapcsolódni a halott apjukon keresztül sem, sőt ha jól emlékszem az nem is volt konkrétan kimondva, hogy Chani Kynes lánya. Már azt is furcsálltam, hogy Kynesből egy fekete nő lett, de gondoltam majd kezdenek vele valamit, még ha ez szembe is ment azzal a gondolattal, hogy Kynes kb. Arábiai Lawrencet testesítette meg, a nyugati embert, aki eljött Keletre és otthonra talált a bennszülöttek között. A végén persze nem kezdtek ezzel semmit.

Ami ennél is fájóbb volt talán az Stilgar karaktere, aki egy sztoikus, magabiztos, igazi stratéga és bölcs vezérként jelent meg a könyvben, míg itt ebben a második filmben egy bohókás papó, akit kinevetnek, sokszor tényleg ilyen comic relief érzést árasztott a jelenléte a jeleneteiben. Értem, hogy itt az volt a vezérlő elv, hogy ő az eszközként felhasznált fremen nép vakhitét testesítette meg, Chani meg a szkepticizmust, de mindkét esetben, kiváltképp Stilgarnál ez ahhoz vezetett, hogy egy sokkal lebutítottabb verzióját láttuk a karaktereknek. Most már utólag azt gondolom, hogy Christopher Walken is hatalmas misscast volt a császár szerepéhez, egész egyszerűen 80 évesen már túl öreg volt ehhez az egészhez.

 

Amiről még szót ejtenék az a politikai szál, ami hasonlóan csalódástkeltő volt, mint az, ahogy a fremeneket és magát az Arrakist bemutatták. Az első könyvnek ugyanis a legnagyobb erénye és előnye a folytatásokkal szemben, hogy itt van igazán fókuszban maga a Dűne. Az ökölógiai sajátosságaival, a fremenek kultúrájával és ezek összekapcsolódásával. Emellett a politikai küzdelmek sem elhanyagolhatóak. Sajnálom, hogy kimaradt Fenring gróf, akivel kapcsolatban a kedvenc idézetem származik a könyvből: "Nyuszimodorú ragadozó, az ilyen a legveszélyesebb!", de az ő hiányát még meg tudom érteni, viszont amikor kitalálták ezt, hogy a Bene Gesserit volt a felelős az Atreides ház elleni támadásért (ez a könyvben nincs benne), azt egyáltalán nem tudtam hova tenni. Az első filmben a Főtisztelendő Anya mondja azt a Harkonneneknek, hogy kíméljék meg a Jessicát és Pault, aki az örökös. Namármost, ha ők találták ki ezt az egész támadást, mert az Atreideseket ki kell iktatni, akkor miért is kell megmenteni Pault? Olyan mintha eredetileg nem ezt tervezték volna, csak közben találták ki ezt a fordulatot az írók, de nem igazán látom át azt sem, hogy ez milyen hozzáadott értéket képviselt a történetben. A másik ilyen, hogy az korábban elhangzik az első filmben, hogy Leto és az Atreidesek népszerűek a Landsraad házai körében és ők pont attól félnek, hogy a császár majd ellenük fordul a sardaukarokkal. Ezzel szemben a végén mikor Paul szövetséget kötne a császárral, hiszen ezért veszi feleségül Irulant, enélkül annak a frigynek semmi értelme, a Landsraad mégis inkább Paul ellen fordul, ráadásul ez a fenyegetés is teljesen félrement. Itt érkezek el a befejezést érintő legnagyobb kritikámhoz, hogy a könyben Paul megérti a kapcsolatot a férgek keletkezés és a fűszer kapcsolata között, átlátva ezt az ökoszisztémát rájön mivel tudja rákényszeríteni az akaratát a többi frakcióra. Belengeti hogy elpusztítja a teljes fűszerutánpótlást, amivel gyakorlatilag lefejezné az Impériumot. Enélkül nem tudnának utazni a Liga navigátorai (a Liga gyakorlatilag mint hatalmi játékos azt hiszem egyáltalán nem jelent meg a két film során), de a Bene Gesserit is elveszítené a fűszerutánpótlását. Ennek a fenyegetésnek van súlya és ez mind kimaradt a filmből. Mindennek a lényege a fűszer, anélkül nincs űrutazás sem és a Liga az első aki ezt átlátja és amiért behódolnak Paulnak. Olyan mintha elfeledkeztek volna arról a készítők, hogy miért olyan értékes a fűszer és miért van Paulnak egy aduász az ingujjában, amit kijátszva kénytelenek térdet hajtani előtte a többiek.

 

Egyébként a látványvilágát tekintve egy nagyon erős film. Legjobban az arénában játszódó jelenetek tetszettek Feyd-Rauthával. Villeneuve még mindig mesteri abban, ahogy képekkel tud mesélni, átadni egy hangulatot, érzést. Ott azokkal a monokróm képekkel tökéletesen érzékeltette ezt az embertelen, hideg világot, amit a Harkonnenek képviseltek. A homokférgeket most láttuk igazán, még ha fel is tűntek már az első filmben is, de ez továbbra is fantasztikusan festett. A dizájnelemek, az egész filmnek a formavilága is nagyon kifejező volt, a Harkonnenek gépszörny monstrumaitól a császári ház öltözékéig mind nagyon ötletes formatervezést vonultatott fel. A képi világot, a fényképezést is csak dícsérni tudom, főleg a nyitánynál tetszett, ahogy ott berepültek azok a Harkonnen katonák, az már rögtön megadta az alaphangot, de nagyon sok emlékezetes snitt volt ebben a filmben is, ez alól az előző sem volt mondjuk kivétel. Itt talán egy kicsit a zenét tudnám kritizálni, hogy az számomra felejthető volt, de lehet majd belehallgatok csak úgy külön a scoreba. 

 

Alapvetően örülök, ha készülnek ilyen grandiózus vállalkozások, nagy régivágású moziélmények, de nekem sajnos ez a Dűne inkább csalódás volt. Ha kevesebb elvárással ülök be rá, vagy mondjuk úgy nézem, hogy nem ismerem az eredetit, akkor jobban tudtam volna élvezni, de így inkább keserű szájízt hagyott maga után... hiányzott egy kis melanzs.

 

  • Nagyon tetszik 3
  • Meglepő 1
  • Tetszik 2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Éppen most , Ody Mandrell írta:

akarom én ezt olvasni? @Frenkie ? :D 

 

Nyugodtan elolvashatod, szerintem elég objektív. Sőt valamiben jobbnak írják a '84-est. Pont amiatt is raktam ide be merthogy te jobban kedveled a '84-est és ebben a cikkben nemcsak negatívok vannak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Megnéztem én is a Dűne második részét. Tömören: jó volt. Nagyon szépen van fényképezve, egy élmény volt, viszont összességében komoly visszalépésnek éreztem az első részhez képest. Nem volt nagy bajom vele, inkább sok apróság volt ami nem tetszett. Csak hogy párat emlitsek: a befejezés nekem nagyon sematikus volt. Az utolsó fél óra hiába volt látványos semmi igazán érdekes nem történt. Nem volt feszültség, nem volt egyetlen karakter se akinek lett volna valami érdekes terve, sehol egy kisebb csavar vagy feszültség.... nem olvastam a könyvet, de éreztem hogy egy sci-fi klasszikus kizárt hogy ilyen uncsin érjen véget, úgyhogy miután a film után megtudtam mi az eredeti befejezés: na aztán ezerszer jobban tetszik.

 

A vallás kérdését meg nagyon szájbarágósan tálalták. Úgy éreztem a film nem tud engem mint nézőt felnőttként kezelni és állandóan ki akar okítani hogy mennyire rossz a túlzott vallásosság. Köszi ezt tudtam és örültem volna ha ez a történésekből derül ki és nem abból hogy a karakterek rendre a szánkba rágják a mondanivalót.

 

Annyi negatívumot irtam hogy úgy tünhet nem is tetszett, pedig jó volt, de az első rész után ennél egyértelmüen többet vártam. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Ma leváltotta az HBO Maxot a Max (itt is vért izzadhattak a név kitalálásakor...), nyitócímként pedig rögvest a Dune Part 2 került fel, ami azért elég meglepő annak tudatában, hogy csak két hónapja debütált a film a mozikban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 Dűne 2

 

A napokban megnéztem és nekem nagyon tetszett bár nem olvastam még a könyveket. Végre egy jó sci-fi elképesztő látványvilággal, és történettel. A színészgárda is nagyon jó.

Aki nálam kimagaslott az Austin Butler Feyd-Rautha szerepében. Félelmetes volt az erőszakossága, kiszámithatatlansága. Butler úgy néz ki tör fel , ő volt Elvis is.

Paul karakterfejlődése nem igazán tetszik, a végére eléggé unszimpatikus lett. Teljesen a fejébe szállt a hatalom. Persze lehet a könyvekben is ilyen lett.

A film amúgy teljesen magába szippantott. Észre sem vettem hogy majd 3 órás. Kiváncsi leszek a 3. részre.

Bárcsak több ilyen tipusú sci-fi születne a sok sablonos helyett. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Herbert antihősnek szánta Pault, nem pedig hősnek, szóval ennek valahol meg kell mutatkoznia. De nem is egy tipikus fejébe szállt a hatalom típus, mivel ugyebár elég durván látja a jövő eseményeit, és azokhoz végül igazodik, vagy inkább behódol a látott jövőnek, amivel pont annak bekövetkeztét segíti elő.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

46 perccel korábban, MissKarrde írta:

Herbert antihősnek szánta Pault, nem pedig hősnek, szóval ennek valahol meg kell mutatkoznia. De nem is egy tipikus fejébe szállt a hatalom típus, mivel ugyebár elég durván látja a jövő eseményeit, és azokhoz végül igazodik, vagy inkább behódol a látott jövőnek, amivel pont annak bekövetkeztét segíti elő.

 

Amikor néztem a filmet Anakin jutott róla eszembe. Pont ugyanazokat a hibákat követi el Paul mint ő.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Csakhogy ő előre látta mi lesz, ennek ellenére se változtatott a dolgokon.

 

Anakin is látta Padmé haldoklását és azt ő idézte elő később. Bár az igaz hogy Paul legalább belátta hogy miatta lesz és mégis megtette, Anakin meg nem tudhatta hogy őmiatt lesz halott gyermekei anyja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Yoda József írta:

Paul pedig pont, hogy elfogadja a sorsát.

 

 Amivel ugyanoda fog jutni(legalábbis szerintem a könyv ismeretének hiányában) a 3. részben mint Anakin. Csak őt nem Darth Vadernek fogják hívni.:D Az érdekes hogy szinte az egész második részben nem akart délre menni merthogy gáz lesz belőle, de ha meg nem megy le délre nem győznek, nem állít maga mellé annyi embert.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Hát nagyon nem. :) 

 

Lehet de most baromi unszimpatikus lett. A bosszúja érthető, ölje meg a h-val kezdődő ház embereit, sőt ez még önvédelem is hisz vadásznak rá.  De az hogy ő mondja hogy fél a fanatikusoktól akik istenként néznek rá, erre odamegy a fanatikusokhoz és utána rendesen élvezi a hatalmat amit azon fanatikusoktól kap akiktől fél az nincs rendben. Nagyjából mint Adolf Hitler. Megrészegítette a hatalom, élvezi az istenséget. Sok diktátornál láttuk már ezt. Így lesz egy jó emberből rossz.

Nálam az gyomorforgató volt hogy letérdeltettet a császárt hogy őt ünneplejék. Ok a császár benne volt a családja kiírtásában. No problem, van bizonyítékod öld meg vagy tartóztasd le. Válasszanaak egy másik császárt. De ő nem ezt  akarja hanem császár akar lenni, uralkodni akar. Hát ez is az OT-s Anakinra utal(persze Vaderként). A végéről nekem az jött le hogy meg fogja támadni a többi házat és ő akar lenni az Uralkodó. Hát valahogy nem hinném hogy demokráciát vezetne be. Nekem a második rész végéből ez jön le. Persze lehet hogy lesz egy fordulat és nem ez lesz(amit ti tudtok én meg nem).

Képzeld el úgy hogy csak ezt a két filmet láttad és nem olvastad a könyveket.

Amitől még égnek állt a hajam az a szokásos. A jóval fejletebb technológiájú, sokszoros túlerőben lévő haderőt simán a homokból előugrálva legyőzik. Ez már annyira unalmas a filmekben hogy na.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 perccel korábban, Bomarr írta:

Nekem ez az egyik fő bajom a befejezéssel. Ami a könyvben van az logikus, ami itt látható annak semmi értelmét nem látom. A főhős motivációi közel értelmezhetetlenek.

Látta a jövőt az "álmában", ezért cselekszik úgy. Mondjuk ettől nem lesz logikusabb. Én ha látom, hogy kinyírok 1000 embert ha ezt és ezt csinálom, akkor nem teszem meg a dolgokat. Ő meg vígan belesétál a hentes és mészáros szerepbe. A filmben nézve semmi értelme nincs a galaxis feletti hatalomvágyának. 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Nálam az gyomorforgató volt hogy letérdeltettet a császárt hogy őt ünneplejék. Ok a császár benne volt a családja kiírtásában. No problem, van bizonyítékod öld meg vagy tartóztasd le. Válasszanaak egy másik császárt. De ő nem ezt  akarja hanem császár akar lenni, uralkodni akar.

Ez így van, de a Dűne sosem a habosbabos demokrácia megteremtéséről és a hiperszuper jófej császárokról szólt. Ez egy régimódi, feudális világ, ahol azok, akik hatalomra kerülnek, nem véletlen kerültek oda, és igencsak meg akarják tartani. És ezt bármi áron megtartják, és egyik sem feltétlen jó ember. Paul sem. És tény, Paullal nem jártak túl jól. De Darth Vader amatőr kezdő ahhoz képest, amit az ifjú Atreides rendez az imsert univerzumban. Darth Sidioushoz jobb lenne hasonlítani.

Könyvszpoiler

Spoiler

Mert ezután megindul a Muad'Dib Dzsihád, amely során 61 milliárd ember hal meg az imsert univerzumban. Több mint 19 világot streilizálnak, több mint 500 világot demoralizálnak, és négy különböző régiót irtanak ki teljesen. Ez az ára az Atreides Birodalom létrejöttének.

 

2 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Amitől még égnek állt a hajam az a szokásos. A jóval fejletebb technológiájú, sokszoros túlerőben lévő haderőt simán a homokból előugrálva legyőzik. Ez már annyira unalmas a filmekben hogy na.

Itt azért van némi félreértés. Egyrészt, még a filmben is az van, hogy a Harkonnenek nincsenek túlerőben, éppen ellenkezőleg, a fremenak sokszorosan többen vannak, mint a megszállók (lásd a könyvspoilert, hogy Paul mire lesz képes ezzel a fremen haderővel). Egy sziecsben többen vannak, mint ahány Harkonnen összesen van a Arrakeenban. Az első filmben éppen ezért akarta megnyerni őket a házának Leto, mert így létrehozhatott volna egy, a császár haderejéhez (a sardaukarokhoz) létszámban és tehetségben is felérő, sőt azt túl is szárnyaló haderőt. És ez volt a legnagyobb fenyegetés, mert az Atreides Háznak már így is hihetetlen tehetséges hadereje volt, hála Hallecknek és Idahónak, ráadásul Leto sokkal népszerűbb volt a házak között, mint a császár. Ezért volt rá féltékeny Shaddam, és látott benne veszélyt. Amint nem látott előre, hogy mi lenne, ha az Atreides Ház oldalán beszállna a játékba a fremen sereg is. Az Atreides Ház és a fremenek együtt mind a császárra, mind a házakra hatalmas veszélyt jelenthet.

Hovatovább, a filmekben azért azt is elmondták, hogy a modern technológia az Arrakison fabatkát sem ér. Jóllehet, ezt a könyvben sokkal jobban kifejtik, de a lényeg a filmekben is benne van. Hogy a pajzsok, még a legkisebb is, mágnesként vonzzák a homokférgeket mérföldekről is, hogy a lézerfegyverek drága és nagy cuccok, ráadásul az elektronikát tönkrevágja az arrakisi homok és hőség. Mindezeken túl, a fremeneké a hazai pálya előnye. Ők az Arrakis szülöttei, ott éltek a sivatagban, a mostoha környezetben fejlődtek, míg mindenki más csak odament és a fabatkát sem érő technológiával próbálja meg túlélni. Ráadásul a fremenek nem bottal és kővel hadonászó benszülöttek, hanem modern technológiákat használó figurák, egyszerűen csak előnybe részesítik azokat a cuccokat, amik az Arrakison használhatóak is. Tudnak lézerfegyvert használni (láttuk is a második felvonásban), ornitopterrel repülni, de mi a fenét kezdjenek velük, ha az elektronika tönkremegy, míg a maula pisztoly a homokviharban is elsül. Vagy minek röpködjenek ornitopteren, amikor a szél leveri az égről, míg egy homokféreg bárhová elviszi őket, és ráadásul megállíthatatlan (ezért is gáz, hogy kimaradt a pajzsfal lerombolása, ahol azért láttuk volna, hogy mire képesek ezek a dögök).

Szóval sohasem, még a filmekben sem volt arról szó, hogy a Harkonnenek jóval fejlettebb technológiával bírtak vagy sokszoros túlerőben lettek volna. Épp ellenkezőleg, messze hátrányban volt mindenki, aki kívülről érkezett az Arrakisra.

 

A film vége meg sajnos tényleg el van b*szva. Kihagyták a fűszer fontosságát (ezt egyáltalán nem is értem, hogy tehették meg), Chani sztorijának köze sincs a könyvhöz, hiányzik Leto lánya, stb. Az egész olyan, mintha az ep6 könyvben léteznek csak, de aztán megfilmesítik, ám az eredeti befejezés helyett Leia otthagyja a francba Hant, Luke megöli az Uralkodót és Darth Vader mestereként császárrá koronázza magát, aztán a birodalmi hadsereget a Lázadók Szövetsége ellen fordítja - miközben az űrcsata teljesen kimaradt volna a filmből, a lázadók csak az Endoron harcoltak volna.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ez így van, de a Dűne sosem a habosbabos demokrácia megteremtéséről és a hiperszuper jófej császárokról szólt. Ez egy régimódi, feudális világ, ahol azok, akik hatalomra kerülnek, nem véletlen kerültek oda, és igencsak meg akarják tartani. És ezt bármi áron megtartják, és egyik sem feltétlen jó ember. Paul sem. És tény, Paullal nem jártak túl jól. De Darth Vader amatőr kezdő ahhoz képest, amit az ifjú Atreides rendez az imsert univerzumban. Darth Sidioushoz jobb lenne hasonlítani.

 

Akkor jól értelmeztem hogy a srác nagyon rossz irányba megy. Amikor meg Anakinhoz hasonlítottam és te írtad hogy : "Hát nagyon nem", akkor úgy értetted hogy még rosszabb lesz , olyan mint Palpi. A film végét nézve nem csodálom.

Termésuzetesen ez nem gond, csak az első részben meg a második rész elején jó embernek tünt. Szerintem tipikusan azt látjuk hogy milyen mikor egy jó embert megrészegít a hatalom.

A könyvspilert nem olvastam el későb kifejtem miért.

 

1 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

 

Itt azért van némi félreértés. Egyrészt, még a filmben is az van, hogy a Harkonnenek nincsenek túlerőben, éppen ellenkezőleg, a fremenak sokszorosan többen vannak, mint a megszállók (lásd a könyvspoilert, hogy Paul mire lesz képes ezzel a fremen haderővel). Egy sziecsben többen vannak, mint ahány Harkonnen összesen van a Arrakeenban. Az első filmben éppen ezért akarta megnyerni őket a házának Leto, mert így létrehozhatott volna egy, a császár haderejéhez (a sardaukarokhoz) létszámban és tehetségben is felérő, sőt azt túl is szárnyaló haderőt. És ez volt a legnagyobb fenyegetés, mert az Atreides Háznak már így is hihetetlen tehetséges hadereje volt, hála Hallecknek és Idahónak, ráadásul Leto sokkal népszerűbb volt a házak között, mint a császár. Ezért volt rá féltékeny Shaddam, és látott benne veszélyt. Amint nem látott előre, hogy mi lenne, ha az Atreides Ház oldalán beszállna a játékba a fremen sereg is. Az Atreides Ház és a fremenek együtt mind a császárra, mind a házakra hatalmas veszélyt jelenthet.

Hovatovább, a filmekben azért azt is elmondták, hogy a modern technológia az Arrakison fabatkát sem ér. Jóllehet, ezt a könyvben sokkal jobban kifejtik, de a lényeg a filmekben is benne van. Hogy a pajzsok, még a legkisebb is, mágnesként vonzzák a homokférgeket mérföldekről is, hogy a lézerfegyverek drága és nagy cuccok, ráadásul az elektronikát tönkrevágja az arrakisi homok és hőség. Mindezeken túl, a fremeneké a hazai pálya előnye. Ők az Arrakis szülöttei, ott éltek a sivatagban, a mostoha környezetben fejlődtek, míg mindenki más csak odament és a fabatkát sem érő technológiával próbálja meg túlélni. Ráadásul a fremenek nem bottal és kővel hadonászó benszülöttek, hanem modern technológiákat használó figurák, egyszerűen csak előnybe részesítik azokat a cuccokat, amik az Arrakison használhatóak is. Tudnak lézerfegyvert használni (láttuk is a második felvonásban), ornitopterrel repülni, de mi a fenét kezdjenek velük, ha az elektronika tönkremegy, míg a maula pisztoly a homokviharban is elsül. Vagy minek röpködjenek ornitopteren, amikor a szél leveri az égről, míg egy homokféreg bárhová elviszi őket, és ráadásul megállíthatatlan (ezért is gáz, hogy kimaradt a pajzsfal lerombolása, ahol azért láttuk volna, hogy mire képesek ezek a dögök).

Szóval sohasem, még a filmekben sem volt arról szó, hogy a Harkonnenek jóval fejlettebb technológiával bírtak vagy sokszoros túlerőben lettek volna. Épp ellenkezőleg, messze hátrányban volt mindenki, aki kívülről érkezett az Arrakisra.

 

 

Hát nem tudom de a második részben azért mutattak annyi katonát a Harkonnekek(ezeket a neveket az életben nem fogom megjegyezni) részéről mint az EP2 végén klónok száma mikor az Acclamatorokra szálltak . Főleg mikor  Feyd-Rautha ment rendet rakni. Ment végig a kamera és rengeteg katona volt ,rengeteg ornitopter. Nekem túlerőnek tüntek, de akkor nem. Az első részt már rég láttam majd 3 éve ott lehet tényleg mondták hogy a technika a sivatagban fabatkát sem ér, de azt elfelejtettem.:D A másodikban nem mondták.

Így akkor érthető miért győztek.

Szóval azért nem olvastam el a könyvspoilert mert tervezem már vagy két éve elolvasni. Valamikor a covid idején mikor nálam voltatok akkor töltöttem le, és azóta a Kindle-n vannak a könyvek ,de mindig volt fontosabb könyv elolvasni. Egyszer csak eljutok ide is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Amikor meg Anakinhoz hasonlítottam és te írtad hogy : "Hát nagyon nem", akkor úgy értetted hogy még rosszabb lesz , olyan mint Palpi.

Igen, így értettem. Vader minden szörnyű tettével együtt is azért megmaradt a gonosz kifutófiújának, míg Paul, ahogy azt a második film végén is láttuk:

Spoiler

Az Ismert Univerzum császára lett, akinek viszont nem hódolt be minden nagy ház. És azok a fremen légiók nem teázni indultak a film végén. :) 

 

2 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Hát nem tudom de a második részben azért mutattak annyi katonát a Harkonnekek(ezeket a neveket az életben nem fogom megjegyezni) részéről mint az EP2 végén klónok száma mikor az Acclamatorokra szálltak .

A Harkonnenek-fremenek arányát talán így lehetne jól leírni: Lázadók Szövetsége vs. Köztársasági Nagy Hadsereg. Utóbbi jelképezi a fremeneket. Sokan voltak a Harkonnenek, több ezren is lehettek. De ezzel szemben a fremenek több millióan voltak. Az első részben mondta Duncan Idaho mondta az első részben, hogy a Stilgar vezette sziecsben (Tabr sziecs) lehettek úgy tízezren, és több száz kisebb-nagyobb sziecs létezik szerte az Arrakison. Mondjuk a Tabr az egyik legnagyobb, de nem az egyetlen nagy. A KNH-ban egy klón légióban vannak kábé 10 ezren, és papíron 320 légiója volt a Köztársaságnak. A Szövetség valószínűleg 10 ezer katonából sem állt, mert a legnagyobb katonai egység, amit ki tudtak állítani, az az ezred, azaz kb. 2000 katona (hogy hány ezred volt a Szövetségben, az jó kérdés - illetve most csak a szárazföldi erőket számítom, a pilóták, kiszolgálószemélyzet és a többi nincs benne).

Megjegyzem, a Harkonneneknek alapvetően ahhoz sem volt elég erős haderejük, hogy egyedül, a császár segítsége nélkül legyőzzék az Atreideseket az Arrakison. Bár létszámban verték Leto seregét, az Atreides Ház katonái az univerzum legjobbjai, szóval túlerő ide vagy oda, egy 1:1 harcban az Atreidesek végül győztek volna. Az első részben ezért tartott a Harkonnen seregekkel jól megkülönböztethetően, bárki által felismerhetően, tanúk által kétségek nélkül azonosíthatóan* teljes titokban három zászlóaljnyi sardaukar (ez kevesebb, mint 30 ezer sardaukart jelent, mert kábé ennyi katonából áll náluk 1 légió, a zászlóalj meg kevesebb, mint egy légió, sőt három zászlóalj még egy ezredet sem tett ki).

 

*Azért nem semmi, hogy az első filmben ezt teljesen elcseszték, de a másodikban még sikerült etézni is.

Spoiler

Ugye az első filmben azt mondják, hogy sardaukarokról senki sem fog értesülni, mert az Arrakis fölött nincsenek műholdak (erre a második részben teli volt az ég műholdakkal... :roll: ). Ez eleve jó nagy baromság, hiszen a műholdakon kívül még vannak biztonsági kamerák, meg olyan úri huncutságok, mitn a katonáknak szeme. A könyvben ugye éppen ezek miatt a túlvilági dolgok miatt öltöztek a sardaukarok is harkonnen katonának. A filmben ugye a harkonnenek feketében voltak, a sardaukarok hófehérben, csakhogy jól meg lehessen különböztetni őket. És míg a könyvben csak Idaho jött rá, hogy sardaukarok is voltak a harkonnenek között (ő is csak azért, mert felismerte a harcstílusukat), addig a filmben a noname mezei katonák is jól hallhatóan felismerik őket.

Szóval, vannak szemtanúk, de egye fene, mindet lemészárolták, egy sem úszta meg, a biztonsági felvételeket meg megsemmisítik. Erre a második részben Halleck közli, hogy megszervezte a túlélők kimenekítését az Arrakisról... WTF! Tehát rengeteg szematnúja volt annak, hogy a császár sardaukarokkal támogatta egy Landsraad ház kiirtását, ezek közül jó néhány ki is jutott az Arrakisról. Egyem a pici szívüket, ezzel a nem éppen elhanyagolható információval néhány nem akart volna valamelyik másik nagy házhoz fordulni?

Úgyhogy, az első résznek is ez volt az egyik legnagyobb elb*szása, de a második rész sikeresen még jobban elcseszte. Tulajdonképpen az egész Atreides Ház elleni támadás válik ezzel értelmetlenné, hiszen kulcsfontosságú volt, hogy a császár érintettsége ne jusson a Nagy Házak tudomására. Erre csak szemtanúk szaladgálnak az univerzumban, akiknek semmi sem nehezítette azt, hogy azonosítsák a császári sardaukarokat. :facepalm:

 

3 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Szerintem tipikusan azt látjuk hogy milyen mikor egy jó embert megrészegít a hatalom.

Azért ez ennél komplexebb. Őt nem a hatalom részegítette meg, hanem inkább a bosszúvágy és az ezzel járó mérhetetlen harag, illetve mindezek következményei végül megkötötték a kezét. El akarta pusztítani a Harkonnen Házat és le akart számolni Shaddammal azért, mert megpróbálták eltörölni az Atreides Házat és megölték az apját. Erre rakódtak rá további tragédiák. Sajnos a második film egyik nagy hibája, hogy a cselekményét kevesebb mint 8 hónapra lőtték be, míg a könyvben három év telik el Leto és Harkonnen báró halála között. Ezalatt pedig azért érte még egy-két dolog Pault.

Könyvspoiler:

Spoiler

Például meghalt a fia a Harkonnenek egyik támadásában.

Az is fontos, hogy a népeként szerette a fremeneket, és azért, hogy a bosszúját elérje, szüksége volt rájuk. Viszont nekik azt ígérte, hogy édenkerté alakítja az Arrakist. Ehhez viszont tejhatalomra volt szüksége, arra, hogy minden Nagy Ház behódoljon előtte, mert az Ismert Univerzumban senki sincs a fremeneken kívül, aki édenkertként akarja látni az Arrakist. És itt jön a képbe a film egyik legeslegnagyobb hiányossága: totálisan kihagyták a bolygó ökoszisztémáját, ami a könyvben igen részletesen lett megalkotva és elengedhetetlenül fontos a sztori és Paul megértéséhez (kábé, mintha a Star Warsból kihagynák az Erőt). A homokférgeket látványelemekként kezelték, a fűszert lábjegyzetbe illő érdekeségként. Pedig a fűszer nélkül nincs űrutazás, a homokférgek nélkül pedig nincs fűszer. És a homokférgek számára mérgező a víz. Vagyis, ha Arrakis óceánokkal teli édenkerté változik, kipusztulnak a homokférgek és soha többé nem lesz fűszer, vagyis végetér az emberiség számára az űrutazás. Ez pedig eléggé rosszúl érintené az olyan, önfentartásra képtelen világokat, mint a Harkonnen Ház otthonául szolgáló Giedi Prime, de az űrutazást egyedüliként uraló Űrliga (teljesen kimaradtak, pedig a Dűne-univerzum egyik legfontosabb frakciója), és a hatalmuk egy részét a melanzsból szerző Bene Geserit sem szívlelné a dolgot.

Tehát Paul részben azért indul el azon az úton, amin, hogy becsületes emberként teljesítse az ígéretét annak a népnek, aminek tagjai megmentették őt, az anyját és a még meg nem született húgát a biztos haláltól, befogadták és otthont adtak nekik, akik között Paul rálelt a szerelmére, és akik segítették a bosszújában, nem kevés vért áldozva ezért. Ezek egy része ott van a filmben, csak az hiányzik látványosan, hogy miért akarja Paul a trónt.

És van még egy dolog, ami viszont a filmben is benne van: ez az egy út van. Paul a filmben is mondja, hogy számtalan lehetséges jövőt lát, de csak egy keskeny ösvényen haladva élhetik túl ő, az anyja, a húga, a fremenek, és végső soron az egész emberiség ezt az egészet. És bármilyen fájdalmas is, ez sajnos a dzsihád útja. A Dűnében ugyanis szinte alapvetés, hogy a konfliktus és az erőszak viszi előre az emberiséget, annak hála fejlődik, a béke ellenben stagnáláshoz, és végül pusztuláshoz vezetne. És ez is benne van a filmben, például pont Paulon mérhető le. Képességei csak azután kezdtek fejlődni, hogy kiszakadt Caladan biztonságos, idilli világából, és az Arrakison rákényszerült arra, hogy használja a képességeit és tudását, amik így fejlődésnek indultak. Nem csak a harci és a Bene Geserit képességei, de a diplomáciai, stratégiai, taktikai és vezetői tudása is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 órával ezelőtt, Frenkie írta:

 

Lehet de most baromi unszimpatikus lett. A bosszúja érthető, ölje meg a h-val kezdődő ház embereit, sőt ez még önvédelem is hisz vadásznak rá.  De az hogy ő mondja hogy fél a fanatikusoktól akik istenként néznek rá, erre odamegy a fanatikusokhoz és utána rendesen élvezi a hatalmat amit azon fanatikusoktól kap akiktől fél az nincs rendben. Nagyjából mint Adolf Hitler. Megrészegítette a hatalom, élvezi az istenséget. Sok diktátornál láttuk már ezt. Így lesz egy jó emberből rossz.

Nálam az gyomorforgató volt hogy letérdeltettet a császárt hogy őt ünneplejék. Ok a császár benne volt a családja kiírtásában. No problem, van bizonyítékod öld meg vagy tartóztasd le. Válasszanaak egy másik császárt. De ő nem ezt  akarja hanem császár akar lenni, uralkodni akar. Hát ez is az OT-s Anakinra utal(persze Vaderként). A végéről nekem az jött le hogy meg fogja támadni a többi házat és ő akar lenni az Uralkodó. Hát valahogy nem hinném hogy demokráciát vezetne be. Nekem a második rész végéből ez jön le. Persze lehet hogy lesz egy fordulat és nem ez lesz(amit ti tudtok én meg nem).

Képzeld el úgy hogy csak ezt a két filmet láttad és nem olvastad a könyveket.

Amitől még égnek állt a hajam az a szokásos. A jóval fejletebb technológiájú, sokszoros túlerőben lévő haderőt simán a homokból előugrálva legyőzik. Ez már annyira unalmas a filmekben hogy na.

 

Dzséjt leírta, de reagálok én is, egy két dologban.

 

Tehát itt egy feudális jellegű világábrázolás van, csak galaxisnyi méretben.
Miért térdeltette le a császárt?

Ez az alapvető behódolás jelképe, középkorból (talán már az ókorból) ered, és pl a hűbéri eskü részét képezték mindig a kézfogás mellett ami pedig germán eredetű.

 

Tehát a császár letérdelése annyit jelentett, hogy behódol Paulnak, és átadja ezzel a hatalmat. A pecsétgyűrűt is megcsókolta, szintén feudális behódolás szimbóluma. 
Ha nem térdelteti le, hanem tegyük fel megöli, vagy börtönbe záratja, akkor Paul csak egy bitorló marad. Így se fogadták el a trónra lépését a nagy házak, ha megöli a császárt, vagy börtönbe veti, akkor ennek az esélyét se adta volna meg. 

Teljesen logikus lépés volt, hogy térdeltet, és a lányát elveszi. Ezzel a két aktussal tudja legitimálni a hatalmát. 

 

 

Másrészt, szerintem egyáltalán nem fürdőzött a hatalomban Paul, rengeteg jele volt ennek. Persze megtette amit a látomásai, jövőbelátásai miatt meg kell tennie, a saját értelmezése szerint.

De végig viaskodik belül.

Nekem a legmarkánsabban az utolsó jelenet mutatta ezt meg, amikor Stilgar mondja a végén, hogy várjuk a parancsaidat, és feleli Paul, hogy "Lead them to paradise", ott szerintem a színészi játék brilliáns, mert látszik Paul (Chalamet) arcán, hogy nem szívesen mondja ezt ki.

 

 

(btw, a félreértések elkerülése érdekében, a filmről írtam, nem a könyvről)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

31 perccel korábban, Bomarr írta:

Odáig érthető volt, hogy bosszút akart állni a családján. Az hogy a bosszúja után galaktikus háborút akar folytatni annak zéró értelme van. Látta, hogy ebből csak rossz lesz de mégis igy dönt, mert miért is? Mi is ennek az értelme? Semmi.

 

Szerintem annyi, hogy mivel látja a jövőt, azt látta, hogy így is úgy is bekövetkezik.

De látott egy utat, ahol kontrollálhatja az eseményeket, talán. Ugye Golden Path néven fut ez, az a keskeny ösvény, amiről a filmben is beszélt az anyjának.

 

 

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

45 perccel korábban, Bomarr írta:

Látta, hogy ebből csak rossz lesz de mégis igy dönt, mert miért is? Mi is ennek az értelme? Semmi.

 

De azt is láthatta, hogy ha nem szerzi meg a totális hatalmat akkor sosem lesz nyugtuk, mert valakik mindig szemet fognak vetni az Arrakisra és háborúznia kell élete végéig és a fremeneknek is. Így, hogy elindult hódítani egyszer véget érhet a harc.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.