Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

15 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Revan egyetemet végzett kiművelt ember, ráadásul egy remek állással, amiért én pl. a fél karom odaadnám. Van barátnője, testvére, szóval még magányosnak se mondanám (elvileg persze). Szó sincs arról, hogy az utcán a híd alatt tengődne teljesen elveszetten. Ennek ellenére is megértem a problémáját, de ilyenkor talán arra is kellene gondolni, hogy vannak SOKKAL nehezebb helyzetben lévő emberek, akik mindennap harcolnak az életben maradásért. A szememben ezek az emberek igazi hősök, és meg is van irányukba az empátia.

Ja, és tegnap mindenkinek, így nekik is azt üzented, hogy ha félnek a jövőtől, (ami az ő helyzetükben teljesen érthető), nyugodtan öljék meg magukat. Ez aztán empátia tényleg. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Aki amiatt lesz öngyilkos mert ide beírtam, az meg is érdemli. Amúgy Norbi levette, hogy humorizáltam. Fekete humor is van, ez most az volt. Az, hogy komolyan vetted az a te dolgod. Egyébként meg úgy viselkedsz, mintha nem ismernél már legalább tíz éve. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

27 perccel korábban, Pildi írta:

Ez alapvetően szerintem is igaz.

 

Másrészről viszont nem árt, ha szoktatjuk magunkat a gondolathoz, hogy amiben eddig éltünk, az az aranykor, a javak bősége, ami az  emberek széles körének elérhető (legalábbis a fejlett világban), és innen nagyobb eséllyel vezet lefelé az út, mint felfelé, és megkezdődtek azok a folyamatok, amelyek a végét jelzik az aranykornak (energiahordozók és élelmiszerek szűkössége, árrobbanások).

 

Biztos, hogy nem lesz vége a civilizációnak 30 év múlva, de az könnyen lehet, hogy szerényebben, takarékosabban, kevesebbet fogyasztva kell élnie a fejlett világnak is. Néhány példa, amiről le lehet mondani világvége érzés nélkül: családon belül több autó, 1-2 évente lecserélt mobiltelefon, ételpazarlás, vizpazarlás, árampazarlás. Tudom, hogy itt a fórumon nagy eséllyen most sincs igy, de azért ha belegondoltok, mindenki tudna valamivel takarékoskodni. 

 

Amire most kényszerülünk az oroszok miatt, az alacsony fűtésre, az energiatakarékoskodásra és társaira a magas árak és a bizonytalan ellátás miatt, az lehet a jövőben az alapbeállás. Azért élik ezt meg tragédiaként sokan, mert túlságosan hozzászoktunk a jóhoz, a pazarláshoz.

 

Nekem egyébként ettől nincs világvége hangulatom, inkább megnyugtató, hogy a társadalmi-gazdasági folyamatokat nem lehet tartósan eltéríteni, azok utat törnek maguknak. Pl. régen repülni csak iszonyú pénzekért lehetett, csak az repült, akinek muszáj volt vagy a cége fizette. Most kezd megint drágulni a repülés, ami jogos, hiszen hogy lehet egy repjegy Londonba olcsóbb, mint egy belföldi vonatjegy Debrecenbe? 

 

Egy szó, mint száz, vissza kell fogni a fogyasztást, amit elő fog segíteni az árak emelkedése. Szerintem egyébként a cikk is leginkább ezt sugallja, csak Index szokás szerint clickbait cime van. A videót nem néztem meg.

 

Donát berakott egy Friderikusz podcastot pár hete, és az is erről szólt. Nem világvége hangulat kell, hanem alkalmazkodás.

Ezzel teljesen egyetértek. Én pontosan így látom. A pazarlást kell megszüntetni. Akkor kéne venni új számítógépet, telefont, tv-t, stb, ha már feltétlenül szükséges és nem kell a menőség miatt évente, kétévente a legújabb modele váltani őket. Együk meg a maradék ételt. Az autóval kapcsolatban is egyetértek. Az ilyen cikkek azért arra jók, hátha észhez kapnak az emberek és takarékosabban fognak élni. Ha abban a tudatban fognak élni sokan, hogy eddig is volt valahogy, meg ezután is lesz valahogy, akkor nagyon sok ember továbbra is úgy akar élni, ahogy korábban és folytatja a régi, pazarló életvitelét. Az, hogy világvége hangulatot keltenek, az tényleg rossz. Depresszív hatással bír. De sajnos sokszor csak a sokkoló példa rázza fel az embereket.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Aki amiatt lesz öngyilkos mert ide beírtam, az meg is érdemli. Amúgy Norbi levette, hogy humorizáltam. Fekete humor is van, ez most az volt. Az, hogy komolyan vetted az a te dolgod. Egyébként meg úgy viselkedsz, mintha nem ismernél már legalább tíz éve. 

Nem mondtam, hogy a te hibád, ha valaki emiatt lesz öngyilkos, de ne kelljen már magyarázni, hogy miért ne bíztassunk más embereket az öngyilkosságra. Ez a hely különb ennél. Meg te is. Igen, azért írom ezt, mert 18 éve ismerlek, és ez a tegnapi bejegyzésed nem vall Rád egyáltalán.

 

Azt meg akkor döntsd el, hogy vicceltél vagy sem, mert tegnap még azt írtad, nem viccből írtad.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Pildi írta:

Biztos, hogy nem lesz vége a civilizációnak 30 év múlva, de az könnyen lehet, hogy szerényebben, takarékosabban, kevesebbet fogyasztva kell élnie a fejlett világnak is. Néhány példa, amiről le lehet mondani világvége érzés nélkül: családon belül több autó, 1-2 évente lecserélt mobiltelefon, ételpazarlás, vizpazarlás, árampazarlás. Tudom, hogy itt a fórumon nagy eséllyen most sincs igy, de azért ha belegondoltok, mindenki tudna valamivel takarékoskodni. 

 

Amire most kényszerülünk az oroszok miatt, az alacsony fűtésre, az energiatakarékoskodásra és társaira a magas árak és a bizonytalan ellátás miatt, az lehet a jövőben az alapbeállás. Azért élik ezt meg tragédiaként sokan, mert túlságosan hozzászoktunk a jóhoz, a pazarláshoz.

Az egésszel egyetértek, de ez az, amire amúgy gondolok is. Hogy ilyen átalakulás lesz, a pazarló civilizáció vége, és talán beáll egy gondolkodó civilizációs trend. Az ilyen családon belüli több autó vagy az évenkénti mobilcsere és társai engem is a sírba tudnak tenni, és remélem, hogy az ilyenek megszűnnek. Az emberek többsége beállhatna arra, hogy csak azt veszi meg, amit ki is használ és azt hosszú időre meg is tartja - a gyártók meg lehetővé tehetnék, hogy hosszú ideig működjenek. És szerintem ezt is meg kéne tanítani az embereknek, hogy mérlegeljék, mi az, amit tényleg kihasználnak. Mert van olyan, hogy a családon belüli két autó tényleg hasznos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

El se hiszem. 9 hónap után végre megvalósult, és lecseréltük a gáztűzhelyünket egy két rózsás beépíthető gázfőzőlapra.

Nem volt más megoldás, ami jó lett volna a lakásba. Esetleg a kombinált, 3 rózsás gáztűzhely jöhetett volna szóba, melynél a sütő árammal működik. De még tavasszal kiderítenek, hogy ilyet nem gyártanak. Kétrózsás gáztűzhelyet meg már amúgy se gyártanak. A villanytűzhely szóba se jöhetett, mivel ahhoz 30 amperesre kellett volna növelni a lakás összáramteljesítményét és ki kellett volna cserélni mindenhol a vezetéket, ami durván 1 millió felett lett volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Aki használ PayPalt, azokat kérdem. Október 16-án elutaltam a havi összeget a PayPal egyenlegemre. Az visziont a mai napig nem érkezett meg oda. A számlámról lekerült az összeg, de a PayPal egyenlegre nem került fel, visszaigazoló e-mail sem érkezett, és most már bőven túl vagyunk az 5-7 munkanapon. Annak sincs semmi nyoma, hogy visszatartanák vagy valami. A számlám oldaláról olyan, mintha az utalás rendben ment volna, csak a PayPal oldalán nincs semmi, ami valamit is elárulna, hol a pénz.

Azért sem értem, mert minden hónapban így csinálom, eddig nem volt gond, legfeljebb egy nap múlva jóvá lett írva az összeg. El sem ütöttem semmit, mert a netbankingban sablont használva küldöm (de a biztonság kedvéért ellenőriztem, és minden stimmel).

A PayPal oldalán nem találtam címet, ahová írhatnék ez ügyben - állandóan a közösségi kérdezősködésre dob át. Ott nagy nehezen rájöttem, hogyan lehet kérdést feltenni, de arra még nem érkezett válasz. Ugyan az összeg nem földhözvágóan hatalmas, de nem szívesen mondanék le róla, plusz ebből fizetem a stramingeket meg még pár netes dolgot, és bár pluszban voltam, azért ez az összeg hiányozna. Ráadásul most a novemberi utalás miatt is aggódom, mert ha annak is nyoma vész, az már gáz.

Szóval, tapasztalt már valaki ilyet? Esetleg tipp, hogy hová lehetne írni?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

25 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Én csak Pay Palról utalom a saját számlámra a pénzt, fordítva még sose csináltam. Amennyiben nem érkezett meg rá, nagy gebasz lehet. A számládra se ment vissza az utalt összeg? 

Nem, oda sem kanyarodott vissza. :( 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Aki használ PayPalt, azokat kérdem. Október 16-án elutaltam a havi összeget a PayPal egyenlegemre. Az visziont a mai napig nem érkezett meg oda. A számlámról lekerült az összeg, de a PayPal egyenlegre nem került fel, visszaigazoló e-mail sem érkezett, és most már bőven túl vagyunk az 5-7 munkanapon. Annak sincs semmi nyoma, hogy visszatartanák vagy valami. A számlám oldaláról olyan, mintha az utalás rendben ment volna, csak a PayPal oldalán nincs semmi, ami valamit is elárulna, hol a pénz.

Azért sem értem, mert minden hónapban így csinálom, eddig nem volt gond, legfeljebb egy nap múlva jóvá lett írva az összeg. El sem ütöttem semmit, mert a netbankingban sablont használva küldöm (de a biztonság kedvéért ellenőriztem, és minden stimmel).

A PayPal oldalán nem találtam címet, ahová írhatnék ez ügyben - állandóan a közösségi kérdezősködésre dob át. Ott nagy nehezen rájöttem, hogyan lehet kérdést feltenni, de arra még nem érkezett válasz. Ugyan az összeg nem földhözvágóan hatalmas, de nem szívesen mondanék le róla, plusz ebből fizetem a stramingeket meg még pár netes dolgot, és bár pluszban voltam, azért ez az összeg hiányozna. Ráadásul most a novemberi utalás miatt is aggódom, mert ha annak is nyoma vész, az már gáz.

Szóval, tapasztalt már valaki ilyet? Esetleg tipp, hogy hová lehetne írni?

 

 

Utánanéztem és ezt találtam. Igaz 10 éves bejegyzések de a srác felhívta a számot ami egy dublini szám és nagyon segitőkészek voltak vele, meg is oldódott a problémája. Nem hinném hogy megváltozott volna a szám.

 

https://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__banki-ugyek-kamat-hitel__3789054-paypal-telefonos-ugyfelszolgalat-kerdes

 

Illetve magán a paypal oldalán ezen az oldalon alul van egy olyan hogy Call Us. De lehet ezt te már megpróbáltad.

 

https://www.paypal.com/hu/smarthelp/contact-us

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sajnos nem tudok segíteni, mert nálam a Paypal csak egy biztonságosnak mondott csatorna, amin keresztül engedem megterhelni a bankkártyás számlámat ott, ahol internetes fizetésnél az adott oldal lehetőséget ad, mert így a kereskedő nem jut hozzá a bankkártyáim adataihoz, azt csak a Paypal tudja. Ebben a rendszerben még nem tapasztaltam visszaélést, pedig több kártyám is rögzítve van. Pénzt még sosem töltöttem fel rá. 

 

Remélem, Frenkie segítsége működni fog! Majd számolj be a tapasztalataidról. 

Hosszabb távon lehet, hogy a fenti bankkártya rögzítős megoldás biztonságosabb lenne, egy olyan kártyával, amire mindig csak annyi pénzt raksz fel, ami kell a havi számlák kifizetésére. Erre a Revolut tökéletes lehet.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyelőre "e-mailezgetek" a PayPal ügyfélszolgálatával. Eddig annyit tudtak mondani, hogy valamiért nem volt elég infójuk ahhoz, hogy az átutalást az accountomhoz kössék, de ilyen esetben 4 munkanap után automatikusan visszaküldik, és legfeljebb 30 munkanapon belül meg kell jelennie a számlámon. Ha nem történik meg, akkor a bankomnál kell érdeklődni. Én meg megírtam nekik, hogy nem értem, miért nem tudták azonosítani, amikor minden hónapban ugyanúgy csinálom és ugyanazt a sablont használom. Majdnem egy éven át képesek voltak azonosítani, most hirtelen miért nem. Jelenleg ez a kérdés lóg a levegőben. A válaszolási sebességük nem túl fürge.

 

Akármi is lesz a vége, szerintem azt fogom csinálni, amit Pildi javasolt, átállítom úgy, hogy a PayPal csak egy proxy legyen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Most biztos az ünnep is bekavar. Holnaptól dolgoznak csak a magyar bankok...

Ez engem nem nagyon vígasztal. :( Azért október 16-a nem tegnap volt, és több munkanap volt a ma és ama nap között, mint ünnepnap. Ha a magyar bank a ludas, akkor rohadt lusta bagázs, mert ennyi idő alatt a Marsra és vissza is el kellett volna érnie a pénzemnek. A PayPal oldaláról meg a magyar ünnepnapok nem is számítanak, így október 23 például máris ki van lőve, tehát nekik még több idejük volt intézni a kisember ügyét.

Amúgy a közösségi fórumot olvasva abban az időszakban több embernél is előfordult az, ami velem. Szóval szerinte a PayPalnál van a gond, ha csak a többiek totál véletlen nem ugyanúgy magyarok és ugyanannál a banknál vannak. Ez mondjuk nem lehetetlen, de a szövegből nem derült ki (mindenki angolul ír).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remélem megoldódik. Az ilyen nagyon fel tud engem cseszni, amikor a virtuális térben lebeg az átutalt pénz. Ugyanez volt nekem is paypalnál nyáron, amikor befizettem a prágai útra, de a Bookingnál nem jelent meg a pénz és a így a foglalás is megakadt. Aztán félóra és a pénzt visszaküldte a számlámra a rendszer (valami meghibásodás volt akkor is). Az hogy kéthete nincs korrekció, minimum visszás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Dzséjt, remélem megoldódik a problémád. Én biztos halálra idegesíteném magam ilyen miatt, úgyhogy megértem, ha nagyon bosszant.

 

Más. Most, hogy megoldottuk a gázfőzőlap ügyét, jöhetett volna a villany és az áram helyrehozása a fürdőszobában. Fel is hívtam a villanyszerelőnket, aki tavasszal volt kint. Kiderült, hogy olyan sok a munkája, hogy már csak jövőre érne rá. Kérdeztem is, hogy hívjam vissza januárban, de azt mondta, hogy most kéne időpontot mondani a jövő évi időpontról. Aztán azt mondta, hogy írjam meg sms-ben a címet, valamint a problémát és azt mondta, ha lesz egy kis idejük, akkor kijönnek. Érdekesen alakult ez. Májusban, mikor felhívtam, akkor is egy pénteki napon hívtam, és már a következő héten, hétfőn ki tudott jönni. Persze nincs tapasztalatom a villanyszerelőkkel. Nem tudom, hogy általában vannak-e olyan hónapok, évszakok, ahol kevesebb a munka, és gyorsabban ki tudnak jönni, vagy vannak sűrített hónapok, amikor iszonyat sok a munka és csak több hónappal később tudnának kijönni. Vagy ez a mostani rezsiválság miatt van? Megfordult a fejemben, hogy most sokan akarnak légkondival, vagy mit tudom én micsodával árammal fűteni, mivel a gáz 7 szeres lenne és most pánikszerűen hívogatják az emberek a villanyszerelőket és rengeteg munkát adnak nekik. Én ezt tartom valószínűbbnek. Bizonyára vannak olyan lakások, házak, ahol még teljesítményt is kell bővíteni.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

34 minutes ago, Darth Revan9 said:

@Dzséjt, remélem megoldódik a problémád. Én biztos halálra idegesíteném magam ilyen miatt, úgyhogy megértem, ha nagyon bosszant.

 

Más. Most, hogy megoldottuk a gázfőzőlap ügyét, jöhetett volna a villany és az áram helyrehozása a fürdőszobában. Fel is hívtam a villanyszerelőnket, aki tavasszal volt kint. Kiderült, hogy olyan sok a munkája, hogy már csak jövőre érne rá. Kérdeztem is, hogy hívjam vissza januárban, de azt mondta, hogy most kéne időpontot mondani a jövő évi időpontról. Aztán azt mondta, hogy írjam meg sms-ben a címet, valamint a problémát és azt mondta, ha lesz egy kis idejük, akkor kijönnek. Érdekesen alakult ez. Májusban, mikor felhívtam, akkor is egy pénteki napon hívtam, és már a következő héten, hétfőn ki tudott jönni. Persze nincs tapasztalatom a villanyszerelőkkel. Nem tudom, hogy általában vannak-e olyan hónapok, évszakok, ahol kevesebb a munka, és gyorsabban ki tudnak jönni, vagy vannak sűrített hónapok, amikor iszonyat sok a munka és csak több hónappal később tudnának kijönni. Vagy ez a mostani rezsiválság miatt van? Megfordult a fejemben, hogy most sokan akarnak légkondival, vagy mit tudom én micsodával árammal fűteni, mivel a gáz 7 szeres lenne és most pánikszerűen hívogatják az emberek a villanyszerelőket és rengeteg munkát adnak nekik. Én ezt tartom valószínűbbnek. Bizonyára vannak olyan lakások, házak, ahol még teljesítményt is kell bővíteni.

 

Szerintem is a légkondisba valószínű, de nagybátyám villanyszerelő, meg tudom kérdezni. De ha csak apum munkájából indulok ki, kőműves, ott se mindig van biztosan munka. Vannak hónapok amikor több, és van amikor kevesebb. Ilyen 2014-ben volt, és most is ilyen. De véletlenszerű. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

25 perccel korábban, Bomarr írta:

Mázlid van hogy korábban ilyen hamar tudtál szerelőt szerezni. Nekünk az év elején is hónapokat kellet rá várni. Ez nem új helyzet: évek óta szakemberhiány van. Nem csak nálunk, hanem egész Európában. Kevesen mennek kétkezi munkát végezni.

Értem. Erről is néha elfeledkezem. Ilyenkor lehet hallani a panaszokat, hogy milyen kevés fiatal választja az akármilyen szerelői pályát. Bár abban, hogy kevesen mennek kétkezi munkát végezni, az is benne van, hogy sokaknak nincs tehetsége, affinitása a szerelő munkákhoz. Persze szülői, vagy egyéb társadalmi nyomásra be lehet terelni a gyerekeket az ilyen hiányszakmák felé. Csakhogy ha a fiatalt olyan szakma tanulására kényszerítik, amihez nem igazán ért, kínlódik vele, utálja, azzal sem leszünk elérőbb. Ilyen esetekben termelné az oktatási rendszer az olyan szakembereket, akik épphogy csak elégséges színvonalon dolgoznak, vagy még annyira se.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem most az asztalosoknál sikerült megtapasztalnom, milyen kevés a szakember. Még januárban rendeltem új konyhát. Mivel mi anno, 22 évvel ezelőtt átalakítottuk a konyhánkat (kivertük az egyik falat, áttettük a gázt), így nem olyan egyszerű a dolog, hogy bemegyek az Obi-ba vagy az Ikeába, aztán választok magamnak. Két oldalon is pontos méretekkel kell rendelkeznie a bútornak, hogy elférjen (ne legyen se rés, és be is férjen a helyére). Szóval rendeltünk egy bútorboltból sajátot. A gyártás viszonylag gyors volt, áprilisra elkészült, de két hétbe telt, mire megérkezett, mert nem ért rá az asztalos, akivel a bolt szerződésben volt. Persze a szétszedett bútort ki akarták hozni már az elkészültekor, de hát hol a fenébe tároljak egy ötödik emeleti lakásban egy komplett konyhát, amikor még a régi is a helyén volt? Nyilván azt nem akartam két héttel előbb kiszedni, hiszen na, a konyhára azért az embernek szüksége van minden nap.

De elkalandoztam, szóval kijöttek, a tervezett kettő helyett négy nap alatt készült el, de ott is úgy, hogy az utolsó két napban velem párhuzamban már egy másik konyha felszerelését is elkezdte a szaki és a segdéje. Sőt, amikor nálam elkezdték, a szaki még egy másik konyhához rohangált, miközben a segéd dolgozott. Viszont, kiderült, hogy valamit a szaki, amikor januárban kijött felmérni, elnézett, mert a fix helyen lévő sütő és a szagelszívó egymástól egy méterre voltak. Mint kiderült, az én amatőr érésem volt a pontos, az övék nem - viszont nyilván az övéket vették hitelesnek, így kikerült a tervből egy szekrény, aminek hiánya a kész terméken meglátszódott. Na mindegy, összerakták, de a sütő és az ablak alatt szekrény között maradt egy szekrénnyi hiány. A kivitelezővel megbeszéltük, hogy azt pótolják. Na most, a pótlásra októberben került sor. Egy szekrényt, nem is nagyot, kábé éjjeliszekrény méretűt, ennyi ideg tartott a helyére tenni. A poén, hogy augusztus legvégén az én megkeresésemre derült ki, hogy a szekrény már kész. Akkor megbeszéltük, hogy a következő hét elején jön az asztalos és berakja. A következő héten megint a következő hét volt, és így tovább egészen október elejéig. Ekkor egy teljesen másik asztalos jött ki, akivel beszélgetés közben kiderült, hogy ő nem is a cég embere, hanem a tulajdonos lányának az apósa és szívességből csinálja meg, mert a cég asztalosa már nem megy ki befejezetlen konyhákhoz, ugyanis el van csúszva az újakkal is (már áprilisban el volt 4-gyel, azóta 12-re nőtt a szám). Őt arra kérték meg, hogy 12 konyhát fejezzen be. Én voltam a 13. És mindkét asztalos azt mondta, hogy azért nem szerződik a bútorbolt többel, mert egyszerűen nincs kivel szerződni. Veszprém és környéke összes asztalosa teljesen le van terhelve ilyenekkel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem semmi, @Dzséjt, jó nagy kavarás és kálvária volt ezzel.

A gázfőzőlappal nálunk is érdekesen alakult a sztori.

A gáztűzhelyünkről már év elején írtam. Időszerű volt korszerűsíteni. Bár még működött, csak egy lángon tudtunk főzni a kettőből, a másikat már begyújtani sem lehetett. Kb. 50 éves lehetett a készülék, még a 70-es években a 10 emeletesünk összeszerelésénél rakták be. Azt gondoltuk egyszerűen leváltjuk másikra. Kiderült, hogy ez nem lesz olyan egyszerű. Az hamar kiderült - bár sejtettem is - hogy javítani  már nem lehet a készüléket, mivel majdnem 50 éves és a szabályok szerint 20 évnél régebbi gáztűzhelyet tilos javíttatni. A csere viszont nem lehetett egyszerű. Csak és kizárólag olyan alacsony teljesítményű gáztűzhely jöhetett volna számításba, amely nagyjából megegyezik a régivel, vagy nem nagyobb az összgázteljesítmény 6 kw-nál. Három gázszerelővel is beszéltem ez ügyben, csak egy ért rá kijönni. Szerencsére ingyen adott szakmai tanácsot. Három rózsás kombinált gáztűzhely jöhetett volna számításba, aminél a sütő árammal működik és a három gázrózsa összeteljesítménye nem haladhatja meg a 6 kw-ot. Illetve a legjobb a két rózsás lett volna. Na most nagyon hamar kiderült, hogy nemhogy kétrózsásat nem gyártanak, hanem már kombináltból sincs három rózsás a piacon. Mi ugyebár egy másfélszobás garzonban élünk, kis főzőfülkével, és itt az ilyenekben nagyon nagy a megkötés, hogy milyen gázkészüléket lehet használni. Az egyik megoldás a villanytűzhely, vagy valamilyen elektromos főzőlap lett volna. Mi viszont nem akartunk lemondani a gázról, mivel a főzésnél gázhoz vagyunk szokva, és csak negyedévente fizetünk 3000-et általányba. Ráadásul kiderült, hogy a villanytűzhelynél a lakás teljesítményét fel kellett volna bővíteni 20 amperről 30 amperre, plusz a lakás teljes áramhálózatát fel kellett volna újítani. Panellakásoknál ez problémás, és drága is, utánanéztem, kb. 1 millió forint biztos elment volna erre. Sikerült kitalálni, hogy ide a gázfőzőlap lesz jó. Csakhogy ahhoz kéne egy tartóberendezés, bútorzat. És itt jött a képbe, hogy kellett alapanyagot és mesterembert keríteni a bútorhoz. Úgy tudtam, hogy ez nagyon drága lesz, ezért több hónapig gyűjtögettünk rá. Aztán kiderült, hogy olcsóbb lett, mint amire számítottunk, bár azért nem volt annyira olcsó. Kb. 2 hét alatt megvolt a bútorzathoz az alapanyag. Egyik ismerősöm ajánlott egy embert, aki hobbiból jó bútorokat rak össze. Meg is csinálta, csak ahhoz is kellett 2 hét, mivel ő is kap ilyen munkákat. Akkor hívtuk volna a gázost, hogy jöjjön létre a csere. De sokáig nem értük el. Nyáron és ősz elején csak olyan napon ért volna rá, amikor nekünk dolgunk volt. Aztán októberben megvalósult a csere. Na, most a gázfőzőlapnál még bejátszott az is, hogy én úgy tudtam ezt nem lehet begyújtani majd gyufával, csak árammal. Már májusban volt kint nálunk az érintés védelmis villanyszerelő és megcsinálta az előkészületeket a konyhában. Akkor még nem lett befejezve, mivel nem lehetett tudni, hogy milyen lesz az elhelyezkedése, és a villanyosnak centire kellett tudnia. Na, akkor megmutattam neki a fürdőszobát is, ahol most már 3 éve nincs áram. Ezt helyre akartam hozatni. Aztán azt mondta a villanyos, hogy majd ezt is megcsinálja a konyha maradékával együtt, csak akkor egyszerre, ha lehet, Meg amúgy is azért már az előkészületekhez és a villanydoboz felújításhoz is elment majdnem 50.000. Úgy gondoltam, majd jó lesz akkor később. Most októberben kiderült, hogy mégis működik a gázfőzőlap gyufával is. Hát nekünk úgy is jó. Persze azok a májusi munkák se voltak haszontalanok, a villanydoboznál már ráfért a karbantartás, valami file relé is kellett, meg egyebek. És akkor most tartunk ott, hogy a fürdő a célpont inkább, mert jó lenne, ha lenne ott villany. Most pedig a villanyos van tele munkával és nem tudom, hogy mikor jön. Ha tudtam volna előre, hogy ahhoz a gázfőzőlaphoz nem kell feltétlenül áram a begyújtáshoz, akkor korábban visszahívtam volna a villanyost, hogy csinálja meg a fürdőt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát, nekünk elmúlt 20 éves a házunk tavaly, és anno még extra szigetelés nélkül, bár mondjuk 40-es téglafallal készült, ami azért magában is elég jól szigetel, de már kezd nagyon megérni egy nagy felújításra, amivel együtt már a szigetelést is megoldanánk. De amilyen állapotok vannak a mesterek terén, én egyszerűen félek belevágni. Ha magam elé képzelem, hogy pl. elkezdik leszedni a tetőről a cserepeket a szigetelés miatt, aztán valami közbejön és nem jönnek, jön helyette viszont valami jó kis felhőszakadás és minden elázik - na ezt nem szeretném átélni.

Így ha lesz is felújítás, a tetőt egyelőre békén hagyjuk, csak a falakat szigeteljük majd, az is biztos segít majd, hogy jobban tartsák télen bent, nyáron meg kint a meleget. A tető témára meg ki kell valamit találni, ami a lehető legkisebb kockázattal és felfordulással jár. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Nute Gunray írta:

Elnézve az anyagárakat (épp építkezem), ez nem lesz olcsó mulatság @Pildi.

Sajnos tudom. Emiatt sem akaródzik belevágni, pláne mert nincs olyan nagy probléma, ami miatt sürgető lenne. Még 5-6 évig kibírjuk így, addig gyűjtünk rá.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.