Ugrás a kommentre

Könyvek


Nute Gunray

Ajánlott hozzászólás

7 perccel korábban, Darth Revan9 írta:

Nem csak az enciklopédiáknak mond ellent, de a Tarkin regényben leírtaknak is. Ott is utalnak Ars Verunára és a Naboo plazma-kereskedelmére a Kereskedelmi Szövetséggel.

Nos ez már nagyobb probléma. Ki kéne adni egy korrektált változatot szerintem a Királynő Végveszélybenből. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Teljesen fölösleges. Ezek olyan ellentmondások amit túlnyomó többségében azok se vesznek észre akik olvasták a könyvet annyira jelentéktelenek. A Tarkint meg ezeket például itt jó páran olvastuk szerintem de egyáltalán nem rémlik ez az ellentmondás. És van egy olyan érzésem hogy Revanon kivül kb. mindenki igy van ezzel. Az igazi probléma az hogy a könyv rossz. Ha már javitani akarnak rajta akkor irja meg valaki aki tudja hogy néz ki egy jó könyv.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem megy újra kellene írnia az egész Padmé sztorit egy sokkal jobb írónak, és ezeket meg gyorsan elfelejteni, hogy valaha is elkészültek. 

Nem a témákkal van a baj, hanem az író stílusával. Bármiről lehet szenzációsan jól írni, és ugyanarról pocsékul is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na rákerestem a Tarkin regényben és Veruna neve nincs leírva. Csak annyit tudni hogy van egy király és kész, Az illető lehet bárki ez alapján. A plazma-kereskedelemről egy fél mondatban esik szó. Arról hogy ennek bármi köze lenne a naboo-i blokádhoz nincs szó. Legalábbis ilyen részletet nem találtam. Nekem úgy tűnik hogy nincs ellentmondás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Önmagában az, hogy a forráskönyvek, referenciakönyvek, vagyis a képes enciklopédiák, valamint film regények az úgynevezett szürke zónában vannak teljesen nevetséges helyzetet teremtenek. Ez megint arra világít rá, hogy a kánon csak egy felesleges maszlag reklámszöveg. Itt van pl. ez a Secrets of the Jedi, vagy a Secrets of the Sith. A királynő végveszélyben alapján bármikor bármelyik jövőben megjelenő új regény, képregény, vagy film teljesen felülírhatja az ezekben leírtakat. Ismerős helyzet? Pont ez volt 2014 előtt is sokszor a sorozatok, filmek, valamint a könyvek és képregények között.

Egyébként Luceno indirekt módon utal ezekre a dolgokra. A Darth Plagueis regényből vette át őket. Később pedig ezeket a dolgokat egy picivel bővebben a forrás könyvek is kifejtették. A gond ott lehet, hogy a Story Group tatjaitól Johnston téves infőkat kaphatott. Szerintem elfelejtették a Story Group-nál, hogy ezeket az elemeket átemelték a kánonba. Végül is nem utalták rá túl sok helyen, de azért mégis csak utaltak ezekre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyrészt nem értem ezt a szürke vonalat. Ezek mind kánon művek, én nem emlékszem, hogy kimondta volna valaki pl. a filmregényekre vagy az enciklopédiákra, hogy azok nem számítanak kánonnak. Az ezekben a művekben lévő infókat használtuk már érveléshez, történet kibontásához. 

 

A másik dolog Revan, hogy az a probléma amit írsz nem létezik az alapján amit Bomarr írt. Így elég visszás egy fals következtetés alapján szidni a kánont és a régi katyvasszal összehasonlítani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Maga Bomarr írt erről a szürke zónáról és arról, hogy a filmregényekben leírt dolgok, valamint most már az enciklopédiákban leírt dolgok olyanok, hogy felül lehet bírálni őket.

 

És ez a dolog a Királynő végveszélyben című könyvben nemcsak nekem szúrt szemet. A ziro.hu egy szerkesztőjével, Földi Bencével is beszéltem erről FB-on még tavaly nyáron. Kíváncsi voltam, hogy vajon ő tud-e valami hivatalos Story Group-os magyarázatot erre. Ő is hallott már erről, de hivatalos magyarázatot nem tudott. Azt viszont megerősítette, hogy más országokban pár rajongónak ez megint csak szemet szúrt.

Íme, amit korábban összeszedtem ezzel kapcsolatban.

"Na most már nézzük Ars Verunáról a kánonban mit írtak.

1. Padmé előtt volt király. Forrás: Star Wars Character Encyclopedia: Updated and Expanded 2016-os megjelenés (kánon)

2. Sio Bible Veruna uralkodása alatt lett kormányzó. Forrás: Star Wars Character Encyclopedia: Updated and Expanded 2016-os megjelenés (kánon)

3. Veruna uralkodása alatt jött létre egy nagy könyvtár gyűjtemény a theedi királyi palotában. Forrás: Star Wars: Complete Locations 2016-os (kánon)

4. A korrupt Ars Verunát Amidala győzte le 14 évesen. Forrás: Star Wars Helmet Collection 2 Ez  a magazin is kánon, de a címből ítélve lehet, hogy azt gondolták ez nem mérvadó, de ennek ellenére több forráskönyv is említi Verunát.

5. Veruna a Naboo egyik holdjáról kapta a nevét. Forrás: Star Wars: The Visual Encyclopedia kánon 2017-es.

6. A Tarkin regényben (2014-es kánon) Palpatine mesél Tarkinnak egy korrupt nabooi férfi királyról, aki  nagyjából 15 évvel a Galaktikus Birodalom felemelkedése előtt uralkodott. Ha a klónháborút tekintjük a Birodalom felemelkedésének kezdeti időpontjának, akkor ez megint csak a Padmé előtti korszak. Itt hozta be Luceno a kánonba a Darth Plagueisből a király és a Kereskedelmi Szövetség közti üzleti kapcsolatot, mely a plazmára épített. Erre is történik utalás a Tarkin regényben.

7. A már említett Star Wars: Complete Locations 2016-os (kánon) Veruna uralkodását 13 évben határozta meg. Ezzel ellentétben A királynő árnyéka azt állította, hogy a Naboo uralkodói max. 4 évig uralkodhatnak. (Kétszer választhatják meg őket két évre.)

8. A már említett Star Wars Character Encyclopedia: Updated and Expanded konkrétan említi, hogy Veruna uralkodott közvetlenül Padmé előtt. De a Királynő végveszélyben már Sanandrassa királynő lett Padmé közvetlen elődje."

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Éppen most , Darth Revan9 írta:

Maga Bomarr írt erről a szürke zónáról és arról, hogy a filmregényekben leírt dolgok, valamint most már az enciklopédiákban leírt dolgok olyanok, hogy felül lehet bírálni őket.

Mi a hivatalos forrás ez ügyben? 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Mi a hivatalos forrás ez ügyben? 

 

Nem tudom, ezt Bomarr-tól kérdezd meg. Én se láttam még ezt. Bomarr annak idején említett is ellentmondásokat a filmregények és a filmek között (most az új filmekről beszélek, amik Disney éra alatt jöttek ki)  És az volt a konklúzió emlékeim szerint, hogy az új filmregények a régiekhez hasonlóan felülbírálhatóak. Bomarr fentebbi okfejtése szerint az enciklopédiák, vagyis a képes forráskönyvek is ebbe a kategóriába sorolhatók most már. Tehát felülbírálhatók.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Ez megint arra világít rá, hogy a kánon csak egy felesleges maszlag reklámszöveg.

Lehet hogy rosszul gondolom, de szerintem neked a kánon gondolata nem tetszik ezért az apró eltéréseket felnagyítod. Mivel a Tarkin regény semmi olyat nem állít ami ellentmondana a Padmé könyveknek (bizonyára te is tudod: de amikor a kánonban utalnak a legendákra akkor ott csak és kizárólag az a kánon ami a kánonműben le van irva - olyan nincs hogy a kánonban utalnak valamire a legendákban és onnantól minden amit érintett az utalás az hirtelen kánon lesz) ezért az egyetlen amivel itt ellentmondás van azok az enciklopédiák. Neked tényleg ennyire fontosak az enckilopédiák vagy csak azért érdekesek mert van bennük ellentmondás? A felsorolt enciklopédiák neked megvannak? A kánonnak mindenesetre nem az a lényege hogy az utolsó szögig minden egyezzen és passzoljon. A lényeg hogy meglegyen az igény az idővonal egységes kezelésére és hogy kerüljék az érdemi ellentmondásokat. Nem lehet azt tettetni, hogy nincs a kánonban látványos igény az egységesítésre. Direkt keresgettem most olyan fórumokat és topikokat ahol összekeresték az ellentmondásokat a kánonon belül. Döbbenet mennyire kevés és mennyire jelentéktelen ellentmondás van úgy hogy közben folyamatosan ontják az új tartalmakat.

Szerintem elég jó iránymutató egy eltérés fajsúlyossága kapcsán, hogy te mint SW rajongó magadtól észreveszed-e.

 

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Mi a hivatalos forrás ez ügyben? 

A kánon megalkotása után a Del Rey hivatalos twitter fiókja tisztázta, hogy csak az a kánon a filmregényekben ami teljesen összepasszol azzal ami a filmekben van, meg ami a TCW-ben látható. 

Sajnos Pablo teljesen törölte a Twitter bejegyzéseit, de ő később egyértelművé tette, hogy ez a sequeles filmregényekkel se változott. Ő egész pontosan 2017-ben irta, hogy a filmregényeknél elkerülhetetlen, hogy ellentmondások szülessenek. Ezekből pedig van egy jó pár. Például Rey és Finn már találkoznak az ep.7 regényben, aztán az ep.8 ezt figyelmen kivül hagyta. Az ep.8 regény meg azt irta, hogy Luke gondoskodott róla, hogy az X-wingje ne működjön. Aztán az ep.9-ben mégis működik.

Az enciklopédiáknál ilyen hivatalos állásfoglalás nem született, viszont látszik hogy akár csak a filmregényeket, ezeket se használják igazodási pontnak. Lásd például az ep.7 enciklopédiánál leirták, hogy Han Solo az aranykockákkal nyerte a Falcont. Hát nem igazán. Egyébként úgy látom mások is hasonló következtetésre jutottak. Ahogy néztem külföldi fórumokon is úgy kezelik hogy a filmregények és az enciklopédiák másodlagosak, mert láthatóan a Lucasfilm is másodlagosként kezeli ezeket a műveket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

35 perccel korábban, Bomarr írta:

Lehet hogy rosszul gondolom, de szerintem neked a kánon gondolata nem tetszik ezért az apró eltéréseket felnagyítod. Mivel a Tarkin regény semmi olyat nem állít ami ellentmondana a Padmé könyveknek (bizonyára te is tudod: de amikor a kánonban utalnak a legendákra akkor ott csak és kizárólag az a kánon ami a kánonműben le van irva - olyan nincs hogy a kánonban utalnak valamire a legendákban és onnantól minden amit érintett az utalás az hirtelen kánon lesz) ezért az egyetlen amivel itt ellentmondás van azok az enciklopédiák. Neked tényleg ennyire fontosak az enckilopédiák vagy csak azért érdekesek mert van bennük ellentmondás? A felsorolt enciklopédiák neked megvannak? A kánonnak mindenesetre nem az a lényege hogy az utolsó szögig minden egyezzen és passzoljon. A lényeg hogy meglegyen az igény az idővonal egységes kezelésére és hogy kerüljék az érdemi ellentmondásokat. Nem lehet azt tettetni, hogy nincs a kánonban látványos igény az egységesítésre. Direkt keresgettem most olyan fórumokat és topikokat ahol összekeresték az ellentmondásokat a kánonon belül. Döbbenet mennyire kevés és mennyire jelentéktelen ellentmondás van úgy hogy közben folyamatosan ontják az új tartalmakat.

Szerintem elég jó iránymutató egy eltérés fajsúlyossága kapcsán, hogy te mint SW rajongó magadtól észreveszed-e.

 

A kánon megalkotása után a Del Rey hivatalos twitter fiókja tisztázta, hogy csak az a kánon a filmregényekben ami teljesen összepasszol azzal ami a filmekben van, meg ami a TCW-ben látható. 

Sajnos Pablo teljesen törölte a Twitter bejegyzéseit, de ő később egyértelművé tette, hogy ez a sequeles filmregényekkel se változott. Ő egész pontosan 2017-ben irta, hogy a filmregényeknél elkerülhetetlen, hogy ellentmondások szülessenek. Ezekből pedig van egy jó pár. Például Rey és Finn már találkoznak az ep.7 regényben, aztán az ep.8 ezt figyelmen kivül hagyta. Az ep.8 regény meg azt irta, hogy Luke gondoskodott róla, hogy az X-wingje ne működjön. Aztán az ep.9-ben mégis működik.

Az enciklopédiáknál ilyen hivatalos állásfoglalás nem született, viszont látszik hogy akár csak a filmregényeket, ezeket se használják igazodási pontnak. Lásd például az ep.7 enciklopédiánál leirták, hogy Han Solo az aranykockákkal nyerte a Falcont. Hát nem igazán. Egyébként úgy látom mások is hasonló következtetésre jutottak. Ahogy néztem külföldi fórumokon is úgy kezelik hogy a filmregények és az enciklopédiák másodlagosak, mert láthatóan a Lucasfilm is másodlagosként kezeli ezeket a műveket.

Én igazság szerint arra akartam rávilágítani, hogy a 2014 tavaszán nagy dirrel-durral bejelentett új kánon rendszere és az ezzel kapcsolatos ígéret, hogy minden regény, képregény, könyv...stb számít és egyenrangú a mozgóképes alkotásokkal egy kamu szöveg volt. Vagy ha komolyan gondolták is annak idején, már megváltozott a helyzet. Erre te magad utaltál arra., hogy a filmregények másodlagosak, illetve most már a forráskönyveket is kezdik az úgynevezett felülbírálható kategóriába sorolni.

 

De tekintsünk el a kánon-legendák dologtól. Az hogy, 

Spoiler

Padmé elődje egy korrupt 13 évig uralkodó király volt sokkal jobban tetszik, mint a jelenlegi változat. Padmé tizenévesen egy választáson legyőzött, egy korrupt és rossz uralkodót. Ez valahogy Padmét még nagyobbá teszi az én szememben. A Királynő végveszélyben a választásnak nem volt olyan nagy tétje. Valamint az is jobban tetszett, hogy a Naboo kereskedelmi megállapodást kötött a Kereskedelmi Szövetséggel a plazmával kapcsolatban. Így megvolt az előzmény az invázióhoz.

Tehát azt, ami tetszett látszólag átemelték, aztán meg helyette behoznak egy bugyuta új verziót.  Igazság szerint nálam inkább erről van szó. Az meg hab a tortán, hogy megítélésem szerint a 2014-es most már minden számít dolog már semmis egy ideje.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Én igazság szerint arra akartam rávilágítani, hogy a 2014 tavaszán nagy dirrel-durral bejelentett új kánon rendszere és az ezzel kapcsolatos ígéret, hogy minden regény, képregény, könyv...stb számít és egyenrangú a mozgóképes alkotásokkal egy kamu szöveg volt.

Mondj már valami olyan nagy horderejű dolgot ami ezt alátámasztja. 

 

Egyébként még ha vannak is kisebb hézagok, azok eltörpülnek a régi EU őskáosza mellett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Mondj már valami olyan nagy horderejű dolgot ami ezt alátámasztja. 

 

Egyébként még ha vannak is kisebb hézagok, azok eltörpülnek a régi EU őskáosza mellett.

Itt most nem az őskáoszon, vagy apró hézagokon van a lényeg. Ha ti kritizálhattátok - persze jogosan - a régi Legendákat, akkor nekem is jogom van kritizálni, a kánon bizonyos szegmenseit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

26 perccel korábban, Darth Revan9 írta:

Ha ti kritizálhattátok - persze jogosan - a régi Legendákat, akkor nekem is jogom van kritizálni, a kánon bizonyos szegmenseit.

Ebben igazad van, én is szoktam kritizálni a gyengébb kánon műveket, plusz az ellentmondások nekem se tetszenek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

29 perccel korábban, Darth Revan9 írta:

Itt most nem az őskáoszon, vagy apró hézagokon van a lényeg. Ha ti kritizálhattátok - persze jogosan - a régi Legendákat, akkor nekem is jogom van kritizálni, a kánon bizonyos szegmenseit.

Nekünk meg jogunk van leírni a véleményünket ezzel kapcsolatban. 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt azért reméltem, hogy senki sem várja el, hogy soha egyetlenegy ellentmondás nem fog születni egy folyamatosan bővülő történetmesélésben. Akármilyen szervezet felügyeli, egy egyre jobban építkező univerzummal egy idő után elkerülhetetlen lesz a hibázás lehetősége.

De történet és történet között olyan apró dolgok tértek el eddig, hogy igazi kockának kell lenni, hogy észre legyenek véve.

Amik komolyabb ellentmondások, azok majdnem mindegyike filmregényhez, vagy valamelyik referencia könyvhöz köthető. Ezért is gondoljuk sokan, hogy ezek nem tekinthetők teljeskörű kánonnak. Az ezekben szereplő infók csak addig tekinthetőek kánonnak, amíg egy történet (legyen az film, sorozat, regény vagy képregény) máshogy nem határoz. 

A legjobb példa Han kockái. A TFA enciklopédia idején azt írták ezzel nyerte el a Falcont. Aztán jött a Solo és elmesélte a saját történetét. És szerintem akárhogy nézzük, ez a fajsúlyosabb. Egyben a lényeg is. Az legyen a SG célja, hogy a lehető legkevesebb eltérés legyen történet és történet között.

A filmregényeknél én a Zsivány Egyes egyik jelenetét szoktam példaként felhozni: a Halálcsillag támadása. A filmben ez nappal történik, mert bitang jól vizualizálják ahogy eltakarja a napot. A regényben ugyanez a támadás az éjszaka közepén történik.

 

De egyébként már arra is volt példa, hogy egy referencia könyvet kiadtak újra, mert akkora ellentmondásba ütköztek egy új képregény sztorijával (The Rebels Files talán az angol címe, de fejből most nem vagyok benne biztos, a lényeg, hogy) ebben egy olyan karakternek is vannak megjegyzései az Endori csatáról, aki időközben jóval Endor előtt elhalálozott egy Vader képregényben. Szóval már ilyenre is volt azért példa. :)

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszi szépen! Csak angolul, németül, franciául és spanyolul jelenik meg, magyarul aligha fog. :( Az Art of... könyvet se nagyon vették itthon, képzelem, ebből hány példány fogyna. Kár.

 

Most dolgozom a szerzővel készített interjú anyagán, abban is lesz pár érdekesség.

  • Nagyon tetszik 2
  • Meglepő 1
  • Tetszik 2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.