Ugrás a kommentre

A Jedi és a Sith rend


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

25 perccel korábban, pb69 írta:

Kemény, hogy mikre van idejük embereknek... :D Az új trilógiában eddig nagyon felhagytak a kezek aprításával, kíváncsi leszek lesz-e ilyen alkalom a 9-ben.

Majd az Ep9-ben Kylo levágja minden főszereplő jobb és val kezét, ezzel toronymagasan vezetve majd a ranglistát a családban.:evil:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Elég rég jártam már itt, és nem tudom ez szerepelt-e már valahol, vagy hová linkeljem, de belefutottam egy nobemberben megjelenő könyvről egy cikkbe, ami izgalmasan hangzik. Luke szemszögéből írja le a jedik történetét 

 

https://www.starwars.com/news/the-secrets-of-the-jedi

 

Van itt pár oldal a könyvből, és ha volt már, bocsi :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Talán ez a legmegfelelőbb topik a problémám leírásához.

 

Szóval, nekem mindig is szúrta a szememet - különösen a TCW idején -, hogy van egy rakás tagja a Jedi Rendnek, érdekesebbnél érdekesebb karakterek, mégis szinte alig kaptak lehetőséget. Én legalábbis így érzem. Depa Billaba, Saeese Tin, Eeth Koth, Even Piell, Kit Fisto, Aayla Secura, Adi Gallia, Plo Koon, Opo Rancisis... Majdhogynem csorog a nyálam, mikor meghallom ezeket a neveket, főleg mikor egyszerre. :shocked: És a lista közel sem teljes.

Számomra mindegyikőjükben van valami érdekes, különleges. De a készítők valamiért nem így látják... Meg kell hagyni, hogy a TCW-ben jó páran közülük kaptak történetszálakat, Plo Koon már az első évad első néhány részében komoly szerephez jut. De én ezeket csak afféle próbálkozásoknak tudtam megítélni. Mindenáron az Anakin-Obi-wan duó került reflektorfénybe a sorozat alatt. Pedig egy több mint 100 epizódból álló televíziós sorozatot tökéletesen fel lehetett volna használni arra, hogy a filmekben kevesebb szerepet kapó Jedik is szóhoz jussanak.

 

A könyvekben is hasonló a helyzet. Nem tudom elképzelni, hogy nem érdekelne senkit egy olyan Star Wars-regény, amelyik a fent említett karakterek közül valamelyiket állítaná középpontba. Én nem sok ilyen regényről tudok. Ott van mondjuk A Cestus-csapda, amelyben emlékeim szerepel Kit Fisto, de csak mint mellékszereplő.

 

Azt meg ne mondja nekem senki, hogy ezek a Jedik nem csináltak semmit a PT idején vagy előtt.Vagy egyszerűen ennyire semmilyen figurák lennének ezek, hogy annyi szerepet érdemeltek, mint amennyit kaptak, és én vagyok az egyedüli, aki érdekesnek gondolja őket?  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 perccel korábban, caseyjones írta:

Én nem sok ilyen regényről tudok.

A közelgő vihar: Luminara Unduli és Barriss Offee páros kap nagyobb szerepet, Bariss szerepel a Medstar 1-2-ben amiben ő az egyik főszereplő, a Töréspontban pedig Mace Windu az egyik főszereplő ezek vannak még ami PT éra.

 

17 perccel korábban, caseyjones írta:

Azt meg ne mondja nekem senki, hogy ezek a Jedik nem csináltak semmit a PT idején vagy előtt.Vagy egyszerűen ennyire semmilyen figurák lennének ezek, hogy annyi szerepet érdemeltek, mint amennyit kaptak, és én vagyok az egyedüli, aki érdekesnek gondolja őket?  

Valószínűleg a többi Jedi is többé kevésbé azt csinálta amit az Anakin-Obi páros. És bár biztosan sokakat érdekelnének ezek a sztorik is a főbb karaktereket előtérbe helyezők még többeket és a kiadó gondolhatja, hogy ezeknek érdemesebb bizalmat szavazni. Tehát pl.: ott van a Klónháborús játszmák 1-2, azt a küldetést is megcsinálhatta volna bármelyik Jedi, de hogy Anaki és Obi-Wan van benne biztos többeket érdekelt. Ott van például a Mester és tanítványa könyv ami ha jól emlékszem nagyon sokakat felcsigáz(ott) köztük engem is ha most ez Tholme mesterről és Quinlan Vos-ról szólna kevésbé érdekelne az biztos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

A közelgő vihar: Luminara Unduli és Barriss Offee páros kap nagyobb szerepet, Bariss szerepel a Medstar 1-2-ben amiben ő az egyik főszereplő, a Töréspontban pedig Mace Windu az egyik főszereplő ezek vannak még ami PT éra.

A közelgő viharról meg is feledkeztem, pedig olvastam is. 

Mace Windut pedig szándékosan hagytam ki a felsorolásból, elvégre ő a filmekben viszonylag sok szerepet kapott mondjuk Kit Fistóhoz, Adi Galliához, Opo Rancisishoz vagy Even Piellhez képest. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 héttel később...
  • 4 hónappal később...

A TCW utolsó részéhez tartozó topicban annyian "vágjátok" a Jedi Rendet letértek az útról stb. , hogy kíváncsi lennék ti mit léptetek volna az ő helyükben, ebbe a helyzetbe bele lettek kényszerítve, ha passzívak maradnak meg az a baj. Szvsz Palpatine tervének eme szegmense is zseniális, hogy a Jediket egy olyan szituba keveri amiben nem dönthetnek helyesen csak rossz és kisebb rossz között választhatnak.

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sajnos ez nem a mi véleményünk, hanem a polgároké. :) A sorozatban nem egy alkalommal mutatták be mi a véleménye a népnek a lovagokról. A Jedik szerintem ott hibáztak, hogy túl maguknak valók voltak, nem nyitottak a nép felé. Legalább azt megvilágíthatták volna feléjük, hogy mit miért tesznek. Ráadásul tele voltak súlyos titkokkal, amiket inkább lenyeltek, nehogy kitudódjanak. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én már sokszor leírtam az én véleményemet ezzel kapcsolatban: szerintem a Jediknek nem szabadott volna a Köztársasági Nagy Hadsereg élére állnia katonákként, tábornokokként. Windu olyan nagy mellénnyel mondja az ep2-ben, hogy a Jedik nem katonák, aztán mégis tábornokká avatták magukat. És erre senki sem kényszerítette őket, ők vállalták önként. Vállalták, hogy eldobják, eltapossák elveiket és a béke őreiből katonai vezetőkké vedlenek.

Hogy mit tehettek volna? Ezt is leírtam már: maradhattak volna a béke őrei. A TCW alaposan bemutatta, mennyi olyan problémát okoz a háború, amit a Jedik kezelhettek volna. Konkrétan például Obi-Wan ki is mondja, hogy ezek a problémák csak azért eszkalálódtak, mert a Jedik katonát játszanak és tojnak minden másra (ami a feladatuk lenne). A háború teret engedett a bűnszervezeteknek, a kalózoknak, ezekkel a Jedik simán foglalkozhatnának. Védhetnék a segélyszállítmányokat, az olyan kis falvakat, mint az a feluciai falu, amit csak azért óvtak meg végül a Jedik, mert véletlen arra vetődtek. Diplomáciai csapat foglalkozhatna a háború megoldásával - amivel egyetlen, ismétlem: egyetlen padawan foglalkozott, Ahsoka, ő is csak azért, mert jóban volt a háború tárgyalásos rendezését szorgalmazó Padméval. A Jedi Tanács egyszer sem állt elő olyannal, hogy na, most ezen a ponton le kéne ülni. Még csak nem is utaltak olyanra, hogy próbálkoznak ilyesmivel. Még Dooku kinyiffantása után sem vetette fel Windu, hogy talán most leülhetnénk. Nem, egyből rábólint arra, amit a számukra amúgy már gyanús Palpatine mond.

Szóval lett volna mit csinálnia a Jediknek. A bűnszervezetek és a kalózok fékentartása, a háborús segélyek védelme, az ártatlanok megvédése a háborútól, a semleges rendszerek támogatása, a békét szorgalmazók támogatása, stb. És az ilyen humanitáriánus missziók valószínűleg jobb fényt vetettek volna a Rendre, mint az, amikor egy klón légió élén fénykarddal hadonászva dúlják fel a civilek otthonait.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze, mert ott is a csőcselék háborog azokon a dolgokon amit nem ért akár csak a jelenlegi való világban lejátszódó esemény folytán. Egy háború lefolytatása nem éppen a legjobb időszak a nyitásra és a polgárok is csak akkor kezdtek érdeklődni a Jedik iránt mikor beütött a geb*sz, nem hiszem, legalább is sehol nem olvastam, hogy a polgárok nem mehettek volna be a templomba békeidőben eldumálni a Jedikkel, ha akartak volna. Háborús időkben vannak olyan dolgok amik tényleg nem a köznépre tartoznak ilyen vagy olyan szempontból és ahogy Yoda is megmondta ha felfedtek volna bizonyos dolgokat az ellenségeik csak megszaporodtak volna.
Trace-ék esetében valóban aláírom kissé rideg volt az a Jedi, de szerintem egy háború megvívása közben pont nem arra van ideje a Jediknek, hogy minden károsulttal megfelelő mértékben foglalkozzanak. Sokkal inkább kéne magát a Köztársaságot hibáztatni aminek nem volt egy olyan szociális hálója amely gondoskodott volna a nővérekről, csak ez megint a zseniális terv része/hozadéka, hogy mindenért a Jediket kell/lehet hibáztatni.

Ha Jedik folytatták volna a megszokott munkájukat a droidsereg úgy masíroz át a Köztársaságon ahogy nem akar (persze valószínüleg nem, mert ez Palpatine érdekeit nem szolgálta volna, de ezt ugye mezei halandók nem tudhatták)  és persze a népnek akkor is meg lett volna a véleménye, hogy az ekkora hatalommal rendelkező lények miért nem segítik megnyerni a háborút. Én úgy gondolom nem volt "jó" választás és ez volt a kisebbik rossz.
Gondolom bezzeg annak csak örült mindenki mikor megnyertek egy csatát a Jedi tábornokok az otthonaikért. Azokért az otthonokért amelyek a Jedik nélkül is ugyanúgy fel lettek volna dúlva, de legalább a PR-juk megmarad, azonban mi inkább a Jedis hozzáállás PR-t őrizgetni vagy a nagyobb ügyért harcolni?

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nyilvánvalóan nem volt könnyű helyzet, de azért jobban megfoghatták volna a dolgokat. Tulajdonképpen csak sodródnak. Még Yoda is csak szórja a bölcsességeket, de igazából nem tesz semmit csak már akkor, amikor túl késő (Yoda vs. Sidious).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Több rossz közül szerintem a lehető legrosszabbat választották, mert megtagadták saját magukat. Ráadásul, alkalmatlanok voltak tábornoknak.

21 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

Jedis hozzáállás PR-t őrizgetni vagy a nagyobb ügyért harcolni?

A Jedik nagyon-nagyon rá voltak kattanva arra, hogy őrizgessék a PR-jukat, olyannyira, hogy emiatt kitagadták Ahsokát és lényegében a kivégzőosztag elé lökték. ;) 

23 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

Ha Jedik folytatták volna a megszokott munkájukat a droidsereg úgy masíroz át a Köztársaságon ahogy nem akar

Miért is? :?

25 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

Gondolom bezzeg annak csak örült mindenki mikor megnyertek egy csatát a Jedi tábornokok az otthonaikért.

Amíg aztán vissza nem tért a háború. Ott van Felucia, hányszor is fordult meg ott? Ráadásul, még ha a Jedi tábronok meg is nyeri a csatát, akkor is ott van a másik oldal, aminek az élén egy volt Jedi van (ezért volt könnyű Palpatine dolga, a háború mindkét oldalára Jediket ültetett). Ráadásul, az otthonod megmentése nem sokat ér, ha már szét van bombázva.

39 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

persze a népnek akkor is meg lett volna a véleménye, hogy az ekkora hatalommal rendelkező lények miért nem segítik megnyerni a háborút

Ha megkérdezik! Mert egyrészt, az átlagemberek úgy tűnik, az Erő létezésében sem hittek, és a többsége akkor sem ismert volna fel egy Jedit, ha az az orra előtt integetett volna. A legtöbb polgár számára a Jedik valószínűleg csak fura szerzetesek voltak, nem nagyhatalmú harcosok. Másrészt, ha mégis tisztában vannak a Jedik hatalmával, és felteszik ezt a kérdést, arra van egy válasz: "We are keepers of the peace, not soldiers."

A rendőrt sem teheted felelőssé azért, ha nem segít megnyerni egy háborút. Nem az a dolga. A Jediknek sem a tábornokosdi volt a dolga. Ha a Jedi háborúzni akar, lépjen szépen ki a Jedi Rendből és álljon be a Köztársasági Nagy Hadseregbe. Ez is egy járható út lett volna. De szerintem az, hogy a Jedi Rend a Köztársasági Nagy Hadsereg része lett, az a létező legrosszabb út volt. Persze simább és könnyebben járható. :evil:

 

És akárhogy is nézzük, a Jedik vallottak kudarcot. A béke őrei voltak, ezt a melót csúnyán elbukták. Már csak ezért is felelőssé lehet őket tenni. Milyen békeőrök azok, akik maguk vezetnek háborúba katonákat? Ez erkölcsi oldalról nézve nagyon gáz. A Jedik lábbal tiporták saját eszméiket attól a pillanattól, hogy Yoda azt mondta, elmegy a Kaminóra a klónokért. És hibáztak a Jedik nagyon sok ponton. Felelősek ők, nagyon is. Nyilván ebben a helyzetben sem csak ők, ugyanilyen felelősek a köztársasági politikusok, de a Jedik is bűnösök a háború kitörésében, ahogy abban is, hogy egyáltalán eljutott a Galaxis a háborúig. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Éppen most , Donát írta:

Ezek most TCW spoileres írások? Még csak az 5. résznél járok, egyelőre nem mertem elolvasni. 

Nem, csak az örökzöld témakör: mennyiben hibáztak a Jedik a Köztársaság bukásában. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

44 perccel korábban, Dzséjt írta:

Több rossz közül szerintem a lehető legrosszabbat választották, mert megtagadták saját magukat. Ráadásul, alkalmatlanok voltak tábornoknak.

Miért voltak azok?

44 perccel korábban, Dzséjt írta:

A Jedik nagyon-nagyon rá voltak kattanva arra, hogy őrizgessék a PR-jukat, olyannyira, hogy emiatt kitagadták Ahsokát és lényegében a kivégzőosztag elé lökték. ;) 

Minden ellene szólt és ott már azért jócskán beleszólt a Paplpatine fennhatósága alatt lévő köztársasági hadsereg és annak bírósága is.

44 perccel korábban, Dzséjt írta:

Miért is? :?

Mert egy Jedi 100 rohamdroiddal ér fel... nem is inkább ezerrel. Na ha azt 10ezer főnyi Jedit aki van az időszakban kb. beszorozzuk 1000rel ami az a droid mennyiség amely pluszba jutna a klónok nyakába a Jedik nélkül az jókora túlerőnek tűnik nekem.

44 perccel korábban, Dzséjt írta:

Amíg aztán vissza nem tért a háború. Ott van Felucia, hányszor is fordult meg ott? Ráadásul, még ha a Jedi tábronok meg is nyeri a csatát, akkor is ott van a másik oldal, aminek az élén egy volt Jedi van (ezért volt könnyű Palpatine dolga, a háború mindkét oldalára Jediket ültetett). Ráadásul, az otthonod megmentése nem sokat ér, ha már szét van bombázva.

De arról nem a csak a Jedik tehettek, hogy megfordult a háború menete bizonyos helyeken, a háború ilyen, meg ugye Palpi csiki-csukija is hozzájárult nagyban.

44 perccel korábban, Dzséjt írta:

Ha megkérdezik! Mert egyrészt, az átlagemberek úgy tűnik, az Erő létezésében sem hittek, és a többsége akkor sem ismert volna fel egy Jedit, ha az az orra előtt integetett volna. A legtöbb polgár számára a Jedik valószínűleg csak fura szerzetesek voltak, nem nagyhatalmú harcosok. Másrészt, ha mégis tisztában vannak a Jedik hatalmával, és felteszik ezt a kérdést, arra van egy válasz: "We are keepers of the peace, not soldiers."

Azt nem tudhatjuk, hogy arányaiban mennyire volt értesült a lakosság, mindkét oldalról van példa. Aha és te elfogadnád, mint átlagpolgár, hogy egy olyan hatalmú valaki nem harcolna csak mert neki valamilyen elve/hitvallása van? Ugyanúgy ment volna rájuk a sárdobálás, csak akkor meg emiatt.

44 perccel korábban, Dzséjt írta:

A rendőrt sem teheted felelőssé azért, ha nem segít megnyerni egy háborút. Nem az a dolga. A Jediknek sem a tábornokosdi volt a dolga. Ha a Jedi háborúzni akar, lépjen szépen ki a Jedi Rendből és álljon be a Köztársasági Nagy Hadseregbe. Ez is egy járható út lett volna. De szerintem az, hogy a Jedi Rend a Köztársasági Nagy Hadsereg része lett, az a létező legrosszabb út volt. Persze simább és könnyebben járható. :evil:

Ha nagy a geb*sz a rendőrt is behívják, de a Jedik nem is rendőrök voltak, hisz a rendőrség ugyanúgy volt a köztársaságban a háború alatt is. És az nem lett volna nagyobb rizikó, ha Erőhasználók szaladgálnak a hadseregben bármilyen "lelki" vezetés nélkül amit a Renden belül megkaphattak, nem fordult-e volna sokkal több Jedi  illetve sokkal hamarabb is a Sötét oldal felé? 

44 perccel korábban, Dzséjt írta:

És akárhogy is nézzük, a Jedik vallottak kudarcot. A béke őrei voltak, ezt a melót csúnyán elbukták. Már csak ezért is felelőssé lehet őket tenni. Milyen békeőrök azok, akik maguk vezetnek háborúba katonákat? Ez erkölcsi oldalról nézve nagyon gáz. A Jedik lábbal tiporták saját eszméiket attól a pillanattól, hogy Yoda azt mondta, elmegy a Kaminóra a klónokért. És hibáztak a Jedik nagyon sok ponton. Felelősek ők, nagyon is. Nyilván ebben a helyzetben sem csak ők, ugyanilyen felelősek a köztársasági politikusok, de a Jedik is bűnösök a háború kitörésében, ahogy abban is, hogy egyáltalán eljutott a Galaxis a háborúig. 

Van, hogy a békét csak harc árán lehet megőrizni, azt hitték ha a Geonosison lecsapnak akkor vége a háborúnak még a kitörése előtt, mivel ez nem jött össze, ahogy Cézár is mondta volt a kocka el volt vetve. Milyen Jedi az aki tömegek halálát nézi végig tétlenül és inkább valami Peremvidéki lepratelepről pucolja ki az aktuális Hutt banda vagy akármelyik másik bűnszervezet sameszát? Persze hibáztak ők is, felelősek ők is, de nagyon sok dologra rá lettek kényszerítve.


Egyébként érdekes, hogy máskor azért van bírálva a Rend mert túl konzervatív és nem rugalmas, ebben az esetben meghoztak egy döntést és változtattak a hozzáállásukon most meg ez se jó.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, ez egy már sokszor megcsócsált, de nagyon izgalmas kérdéskör. Én ez ügyben inkább Cupsy felvetéseivel értek egyet.

 

Sidious vezette mindkét oldalt (erről a jedik nyilván nem tudtak), így minden lehetősége megvolt arra, hogy úgy rendezze az erőviszonyokat, hogy a jediknek ne legyen érdemi választásuk. Nem véletlenül tartott 3 évig a háború, nem véletlenül voltak nagyrészt kiegyenlítettek az erőviszonyok, ez pontosan így volt eltervezve.

A jedik az aktuális tudásuk alapján reálisan felmérték, hogy ezt a háborút csak úgy nyerhetik meg, ha minél tevékenyebb szerepet vállalnak benne. Az okok nagyon egyszerűek, katonailag egy jedi sokkal-sokkal erősebb és értékesebb, mint szinte bármi más a csatamezőn. De sokszor még stratégiailag és taktikailag is. Ha őket kivonjuk a képletből, akkor a pálya durván felborul a CIS javára. Képzeld el, hogy sakkban kiegyenlítetten megy a játszma, egyfajta patthelyzet van már körök óta, erre leveszed a tábláról a vezéred és egy bástyát. Veszett ügy.

 

Ami szintén nagyon fontos, hogy a jedik tudták, hogy a sith-ek állnak a másik oldal élén. Márpedig ők ismerték őket és pontosan tudták mifélék. Ezért nem volt semmi értelme a béketárgyalásokon filózni, mert a sith-ekkel nem lehet kibékülni. A politikusok ezt nem tudták, de a jedik igen. Ez nem egy szimpla háború volt, ahol max. változik a politikai rendszer vagy átalakulnak a viszonyok, ez egy olyan háború volt, ami romba dönthette a galaxist, ha a sith-ek diadalmaskodnak. Ebben a helyzetben a jediknek kötelességük volt harcolni.

Amikor a béke őrzéséről és egyéb jedi eszmékről és kötelességekről értekezünk, akkor nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy a sith-ekkel történő mindennél erősebb rivalizálás és harc ugyanúgy a jedi eszmék alapköve. A Rend nem tagadta meg az elveit, hanem priorizálta azokat. Pontosabban alkalmazta azt a fontossági sorrendet, ami vélhetően mindig is adott volt. A sith-ek elleni küzdelem és ellehetetlenítésük mindennél fontosabb, a békénél is.

 

Arról nem is beszélve, hogy háború volt, ott már elég felesleges a békét őrizni, puszta naivitás és önámítás. Meg hülyén nézett volna ki, ha az esküdt ellenségük, az univerzum legromlottabb és leggaládabb sith-ek háborúban állnak a Köztársasággal, hogy rabigába hajtsák az egész galaxist, közben a jedik pitiáner bűnbandákkal meg itt-ott lokálisan rászoruló emberek segítésével foglalkoznak testületileg.

Egyszerűen itt nagyobb volt a tét. Ez olyan, hogy ha kigyulladt a házad, akkor mindennél fontosabb, hogy eloltsd a tüzet, ami elemészti mindened. Akkor nem állsz neki a kertet rendezgetni, nem pakolászol, még csak nem is azon aggódsz, hogy jaj most koszos, poros, habos, vizes lesz minden cuccod, hanem gőzerővel és minden eszközzel harcolsz a tűz ellen. 

 

Persze amellett sem akarok szó nélkül elmenni, hogy a háborút végül is a jedik "kezdték", mert nem lenne korrekt a részemről. Egyrészt, azért én ezt jóval árnyaltabban látom, hiszen a CIS mégiscsak törvényt szegett és nyíltan fegyverkezett, nem titkoltan a Köztársaság ellen. Azért, ha megneszeled, hogy valamely szomszédod illegális módon egy hadsereget épít, ráadásul pont ellened, akkor valamit csak lépsz erre.

Obi-Wan elment kémkedni, nem szép dolog, de azért alapvetően az vezette oda, hogy egy szenátor elleni merényletet elkövető bérgyilkos közvetlen megbízóját kereste. Aztán ki is derült, hogy a Köztársaság egyik prominens politikusának meggyilkolását szintén a CIS rendelte el. Aztán Padmé és Anakin Kenobi segítségére siettek, halálra ítélték őket, a nyilvános kivégzésükre érkeztek a jedik, azt megakadályozandó.

Lehet ezt a szitut úgy láttatni, hogy az egész a jedik hibája és ők okozták a háborút, de azért ez barokkos túlzás. Nem annyira tudom hibáztatni őket azért, hogy elmentek megmenteni két fontos tagjukat, illetve egy szenátort. Az meg teljesen természetes, hogy a klónhadsereget is mozgósították. Ha nagy harcra készülsz, és van egy bevethető sereged, akkor nyilván be is veted őket. Főképp, hogy szükség is volt rájuk, hiszen egyértelműen láttuk mi lett a jedik sorsa a klónok nélkül.

 

Szóval több dologban is hibáztak a jedik, de szerintem abban egyértelműen nem, hogy beszálltak a háborúba. Ezt kellett tenniük. Egyébként azért az alkotók is közvetítik felénk a gondolataikat, sugallva a helyzetet. Nem véletlen, hogy a sith-eknek mindig a halál lett a sorsuk, soha nem tököltek azzal, hogy tárgyalgassanak meg alkudozzanak velük. Azt is láttuk, hogy még halálból is képesek voltak visszatérni és szörnyű további galibákat okozni. Azért az nem semmi, hogy a Saga-ban látunk 4 sith-et, közülük 4-en simán halálos sérüléseket szenvednek, mégis visszatér belőlük 3 is. Beszédes.

Ahogyan beszédes az a TCW rész is, ahol azok a kis pacifista makkszedő "manócskák" élnek. Mindent megtettek azért, hogy a bölcsnek beállított vezérükre hallgatva elkerüljék a háborút, mindent a békének rendeljenek alá. De csattanós válasz érkezett erre, ami megmutatta, hogy ez lehetetlen. A megoldás végül az volt, hogy ők is felvették a harcot. Természetesen az is megoldás lett volna, ha beletörődnek abba, hogy kiirtják őket, a világukat pedig elpusztítják. Ez is egy opció, de nem biztos, hogy ez annyira békés valójában, illetve hogy megéri ez a mártírkodás a békéért.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

Miért voltak azok?

Mert egy háború sokszor megkívánt olyan döntéseket amikben a Jediket megkötötték az elveik. :) Ez a Citadella rész Anakin és Tarkin beszélgetéseiből gyönyörűen kiviláglik. Azzal nem lett volna baj, ha csak addig állnak a sereg élére, amíg nem képeznek ki tiszteket. Ott át kellett volna adni a vezetést a Tarkin féléknek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

23 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Mert egy háború sokszor megkívánt olyan döntéseket amikben a Jediket megkötötték az elveik. :) Ez a Citadella rész Anakin és Tarkin beszélgetéseiből gyönyörűen kiviláglik. Azzal nem lett volna baj, ha csak addig állnak a sereg élére, amíg nem képeznek ki tiszteket. Ott át kellett volna adni a vezetést a Tarkin féléknek.

Ebből a szempontból lehet, ugyanakkor ha a Tarkin féle pragmatikus katonák vezényelték volna a háborút sanszos, hogy még több áldozata lett volna amivel szerintem a Jedik is tisztában voltak és ilyetén épp hogy az elveiket támogatta az, hogy minimalizálják az ártatlan áldozatok számát azzal, hogy ők vezetik az egészet és törekednek a humánusabb megoldásokra amennyire lehet. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Illetve még pár kiegészítés ehhez.

 

Egyrészt természetes, hogy a sith-ek elleni harcból a jedik minél jobban ki akarták venni a részüket. Ahogyan csak tudták, mindentudásukkal segíteni akarták a harcot a sötétség és gonoszság ellen. Volt bennük egyfajta rátartiság és erős önbizalom, hogy ők a legalkalmasabbak arra, hogy akár tábornokként, akár kiképzőtisztként, akár stratégaként, akár diplomáciai közbenjáróként, akár pilótaként, akár szinte bármiként megállják a helyüket és alkalmasak legyenek, alkalmasabbak, mint mások.

És azért lássuk be, ennek igazságtartalmára elég kevésszer cáfoltak rá a történések. Nyilván nekik is voltak melléfogásaik, voltak köztük rosszak vagy olyanok,akik túlbecsülték magukat, de az esetek döntő többségében bizonyítottak. Elég Yoda-ra gondolni a TCW nyitóepizódjában, vagy megnézni hová jutott Ahsoka, de Obi-Wan is villantott nagyokat pl. diplomáciában. Vagy ott van Anakin, akinek megannyi zseniális taktikai húzása volt, vagy épp az iszonyatos harci erejével vagy Erőhasználatával tett csodát. De sokszor az általunk csak másodhegedűsöknek ismert jedik is megvillantak többször is, amikor láttuk őket akcióban. Lásd Shaak Tit a Kaminon, Plo Koon, Fisto, a fazon, aki feláldozta magát a Ryloth-on stb..

Sidious tervének leleplezéséhez is volt, hogy elég közel kerültek egyébként, ilyen volt pl. a chip esete. Egy eleve reménytelen szituációban voltak Sidious zsenije miatt, ennyit tudtak kihozni belőle. De nemcsak a jedik találtak ritkán méltó ellenfélre a másik oldalon, hanem az is kérdés kik lehettek volna helyettük. Amikor később a rendszer Birodalommá avanzsált, láttuk milyen tisztek keveredtek különféle előkelő pozíciókba. Azt is láttuk mire jutottak, erre jó sok példával szolgál a Rebels is. Ez alapján nem vennék rá mérget, hogy a Köztársaság tele lett volna katonailag igazán értékes alakokkal. Már csak azért sem, mert ugye nem is volt hadseregük, csak ilyen-olyan lokális milíciák, ahol épp voltak. De ha ott meg ilyen Panaka-félék voltak nyeregben...

 

Másrészt a kontroll is kellett a jediknek, hogy időben és megfelelőképp tudjanak reagálni a különféle szitukra. Gyakorlatilag csak ők tudták miféle ellenséggel néznek szembe, illetve milyen ádázak és veszélyesek a sith-ek. Azt persze nem tudhatták, hogy szinte mindegy, mert így is megfirkálják őket, de még mindig nekik volt a legnagyobb esélyük átlátni a szitán. És ahogy telt az idő, annál inkább erősödött ez a dolog. Ugye a 3-ban már vannak sejtéseik, hogy bizony a főkancellár a sith nagyúr, ezt el is mondja Windu.

Korábban meg láttuk, hogy már akkor is aggályokkal és gyanakodva tekintenek a jedik Palpira, miközben mindenki más, szinte kivétel nélkül a farát nyalja és éljenzi. Megint mások a béketárgyalásokon vakaróztak, miközben egyértelmű volt, hogy egy sith-ek által irányított bandával esélytelen bármiféle békét kötni. A jediken kívül mindenki azt hitte, hogy ez egy sima háború, ők legalább azt tudták, hogy kikkel is állnak szemben valójában. Nem adhatták át a stafétát másoknak. Vagy az lett volna, mint amikor Padmé rábízta a dolgokat Jar Jarra. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

Miért voltak azok?

Azért, amit Tarkin és Anakin is felhoz ellenük (és ez sajnos igaz): annak ellenére, hogy megtiporták elveiket, még egyikhez-másikhoz próbálnak hűek lenni, és sajnos a legrosszabbhoz, ami háborúban előjöhet, az erkölcshöz. Erkölcsösen nem lehet háborúzni. Igazság szerint, valószínűleg, ha nem Palpatine menedzselné mindkét hadsereget, akkor egy valódi, tényleg a Köztársaság meghódítását célul kitűző hadsereg letarolta volna a Jedi Rend által vezetett klónokat. A Jedik nem tesznek meg olyanokat, amiket sajnos háborúban meg kell. Szóval ilyen félseggel a lovon üzemmódban vannak. Jedi hivatásukat már feladták, de nem váltak igazi katonákká sem. Emellett a Jediket nem katonának képezték ki, és ez is tetten érhető.

Vegyük Obi-Want, bár az ep1-ben Qui-Gon a füle hallatára mondta, hogy az N-1-es vadászgép rajok(!) talán nem tudnak áthatolni a droidvezérlő hajó pajzsain (pedig azokon protontorpedó volt), a Geonosison két(!) LAAT/i-vel kezdi lövetni a felszálló Lucrehulk-gömböt, rakétával. És Obi-Wannak nem mentsége az, hogy nem ismerte a hajótípust, mert a naboo-i incidens résztvevőjeként bizony alaposan meg kellett a Lucrehulkokat ismernie, és a padawanja, Anakin még a Techno Unio hajó gyengepontját is ismerte.

Persze Obi-Wan - és a hozzá hasonlók - nyilván később beletanult a dologba, de nem túl szerencsés olyan tábornokoknak vezetnie egy hadseregeket, akiknél a közkatonák is jobban értenek a háborúkhoz (márpedig a klónok jobban értettek), és a vezetők a háború alatt tanulnak ki mindent.

Az meg már csak apróság, de ez is igaz, hogy a Jedik fénykardot használnak, és emiatt furcsa mód rengetegszer belharcba kényszerítik lőfegyverekkel felszerelt klón egységeiket.

 

20 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

Mert egy Jedi 100 rohamdroiddal ér fel... nem is inkább ezerrel. Na ha azt 10ezer főnyi Jedit aki van az időszakban kb. beszorozzuk 1000rel ami az a droid mennyiség amely pluszba jutna a klónok nyakába a Jedik nélkül az jókora túlerőnek tűnik nekem.

Szép ez a hasraütött szám, csak kár, hogy köze sincs a valósághoz. Több példát is láttunk arra, hogy nem kellett 100 droid sem egy Jedi kinyiffantásához. Sőt 200 Jedi közel fél óra alatt történt kinyiffantásához sem kellett 200 000. És még sosem láttam Jedit egyszerre 100 droiddal hatékonyan harcolni (olyat viszont igen, hogy kettővel sem bírt el), valahogy mindig van körülöttük pár száz klón. Ha ilyen erőkkel bírnának a Jedik, ahogy te ezt lefested, akkor nem lenne szükség köréjük klónokra, hiszen egy Jedi egy droid légióval is el tudna bánni délutáni gyakorlatként. Mégis beszédes, hogy Qui-Gon és Obi-Wan egy az egy ellen két droidekával már nem tudott elbánni. Hol van az az 1000-től, de még a száztól is? Ne misztifikáljuk túl a Jediket, számtalanszor láttuk már, hogy a fénykardjuk nélkül jószerivel tehetetlenek.

Ami a túlerőt illeti, azért azt elég jól kompenzálja az, hogy a klónoknak a kisujjukba is több ész szorult, mint egy egész droidlégióba. És azért nem egyszer láttuk, hogy a klónok Jedik nélkül is képesek szép roncstelepeket alkotni, legutóbb a Bad Batch-ben. Hány droidot is győzött le öt klón? És, ha egy Jedi ezer droiddal is felér, miért is szorultak be pár résszel később, amikor nem is egy szabvány Jedijük volt, hanem a Kiválasztott? Pedig szerintem száz droid sem volt ott, ráadásul azok nem is harci droidok voltak, hanem technikus droidok, csak felfegyverezve. Nem voltak kompetenesebbek, mint Chopper, amikor fegyvert ragadott. Anakin mégis menekült előlük. ;) 

 

20 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

De arról nem a csak a Jedik tehettek, hogy megfordult a háború menete bizonyos helyeken, a háború ilyen, meg ugye Palpi csiki-csukija is hozzájárult nagyban.

Hát akkor ki? Ők (papíron) a katonai vezetők, nekik kéne helyesen felmérni az ellenség erejét, csapatmozgását, nekik kell reagálniuk a helyzetre. Egy háborúban az eredmény mindig a katonai vezetőkön múlik. Ja, hogy ott volt Palpatine? Hát elnézést, de nem ártatlanok abban sem, hogy egy Sith Nagyúr van hatalmon, és ők állandóan meetingelnek vele.

 

20 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

Azt nem tudhatjuk, hogy arányaiban mennyire volt értesült a lakosság, mindkét oldalról van példa. Aha és te elfogadnád, mint átlagpolgár, hogy egy olyan hatalmú valaki nem harcolna csak mert neki valamilyen elve/hitvallása van? Ugyanúgy ment volna rájuk a sárdobálás, csak akkor meg emiatt.

Őszintén mondom, én elfogadnám. Ha nem tudnám, hogy mi is valóban a Jedi, akkor azért, ha tudnám, akkor azért. Biztos, hogy lett volna sárdobálás, az mindig van, nincs olyan, hogy valami mindenkinek tetszik. De azért Palpatine-nak úgy nehezebb lett volna behúzni őket a csőbe (nem lehetetlen, de a látott módon nem ment volna), és valószínűleg a Jediket a nép is jobban ismerte volna, ha nem frontvonalakon harcolnak és a Jedi Templomban hesszelnek, hanem menekülteket és segélyszállítmányokat védelmeznek, kalózokat és maffiózókat kergetnek, mert akkor ott jártak volna a polgárok között.

És el lehet ítélni ezért, de ha mezei polgárként azt látom a HoloNeten, hogy egy Jedi lovag eliminált egy családokat terrorizáló kalózbandát, vagy kiszabadította a Köztársaság területéről rabszolgának elraboltakat, akkor nem fogom megkérdezni, hogy az a Jedi lovag miért nem a frontovonalon háborúzott, magára hagyva a senyvedőket, akiket a háború kevert bajba, és aztán senki sem segített volna rajtuk.

 

20 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

Ha nagy a geb*sz a rendőrt is behívják, de a Jedik nem is rendőrök voltak, hisz a rendőrség ugyanúgy volt a köztársaságban a háború alatt is. És az nem lett volna nagyobb rizikó, ha Erőhasználók szaladgálnak a hadseregben bármilyen "lelki" vezetés nélkül amit a Renden belül megkaphattak, nem fordult-e volna sokkal több Jedi  illetve sokkal hamarabb is a Sötét oldal felé? 

Ha nagy a gebasz, igen, a végső esetben. De a Jedik nem a végső esetben, hanem az első pillanatban álltak be. És igaz, nem rendőrök, galaktikus békeőrök, így még rosszabb az, hogy katonának álltak. A rendőrség szerepét meg katonák látták el. Hogy is nevezik azt, amikor egy államban a civil rendvédelem helyét a hadsereg veszi át? És mit is jelent az a Jedikre névzev, ha ehhez asszisztálnak? :hmm:

22 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

Van, hogy a békét csak harc árán lehet megőrizni, azt hitték ha a Geonosison lecsapnak akkor vége a háborúnak még a kitörése előtt, mivel ez nem jött össze, ahogy Cézár is mondta volt a kocka el volt vetve. Milyen Jedi az aki tömegek halálát nézi végig tétlenül és inkább valami Peremvidéki lepratelepről pucolja ki az aktuális Hutt banda vagy akármelyik másik bűnszervezet sameszát? Persze hibáztak ők is, felelősek ők is, de nagyon sok dologra rá lettek kényszerítve.

Az a Jedi, aki tétlenül nézi végig, az sz*r Jedi. De aki valami peremvidéki lepratelepről pucolja ki az aktuális Hutt banda vag akármelyik másik bűnszervezet sameszát, az nem tétlen, az aktívan dolgozik, olyat tesz, amit a dolga, amit más nem végez el helyette, míg a nála hadászatban kompetensebb vezetők meg végzik, ami az ő dolguk, és háborúznak.

 

18 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

Ebből a szempontból lehet, ugyanakkor ha a Tarkin féle pragmatikus katonák vezényelték volna a háborút sanszos, hogy még több áldozata lett volna amivel szerintem a Jedik is tisztában voltak és ilyetén épp hogy az elveiket támogatta az, hogy minimalizálják az ártatlan áldozatok számát azzal, hogy ők vezetik az egészet és törekednek a humánusabb megoldásokra amennyire lehet. 

Aminek hála jó esetben a háború elhúzódhatott volna, és így lett volna meg az a több áldozat, vagy, ahogy írtam, eleve megnyeri az a fél, ami nem rendelkezik a Jedik kényes valagával és bedózerol mindent a győzelem érdekében. A háborúkat nem erkölcscsőszök vívják, hanem gyilkolásra kiképzett katonák, és a háborúban a cél szentesíti az eszközt. A Jedik csak azért voltak "alkalmasok", mert Palpatine visszafogta a  másik oldalt. És lehet, hogy ez rosszúl hangzik, de egy valódi háborút inkább vessen egy Anakin féle, mint egy Yoda. Vagy egy Yularen, vagy Krennic. Tarkint csak azért nem mondom, mert ő inkább politikus, bár katonának sem utolsó, de nála befigyelhet, hogy döntéseit nem csak taktikai és stratégiai okokból, hanem politikai okokból is meghozza, és emiatt nem lenne jobb a Jediknél. Persze valódi háborúban, nem olyan színházi játékban, mint amilyen a klón háborúk voltak.

 

21 órával ezelőtt, pb69 írta:

Sidious vezette mindkét oldalt (erről a jedik nyilván nem tudtak)

Tudták, csak nem hitték el.

 

21 órával ezelőtt, pb69 írta:

A jedik az aktuális tudásuk alapján reálisan felmérték, hogy ezt a háborút csak úgy nyerhetik meg, ha minél tevékenyebb szerepet vállalnak benne. Az okok nagyon egyszerűek, katonailag egy jedi sokkal-sokkal erősebb és értékesebb, mint szinte bármi más a csatamezőn. De sokszor még stratégiailag és taktikailag is. Ha őket kivonjuk a képletből, akkor a pálya durván felborul a CIS javára. Képzeld el, hogy sakkban kiegyenlítetten megy a játszma, egyfajta patthelyzet van már körök óta, erre leveszed a tábláról a vezéred és egy bástyát. Veszett ügy.

És a Jediknek megint olyan misztikus hatalmat adunk, amit sehol sem produkáltak. A Jedik semmi olyan katonai plusszal nem bírnak, ami miatt ők, és csakis ők, és kizárólag ők lehettek a kompetens vezetők kiképzett katonai vezetőkkel szemben, de legalább nem egy alkalommal bizonyították, hogy hiányosságaik akadnak ezen a téren. Csak ebbe gondoljunk bele: ha Obi-Wan nem löveti el a rakétákat egy olyan hajóra, amiről tudnia kellett, hogy esélye sincs azokkal a hajókkal leszedni, akkor talán maradt volna rakétája arra, hogy kilője Dookut. És akkor talán háború sincs, már ha hihetünk Yodának (bár nem hihetünk, mert Palpatine tuti mártírt csinált volna Dookuból, és a háború ugyanúgy ment volna tovább egy másik politikai bábbal). Király tábornok, megmondom! Kérnék még egy tucatot belőle. Bár ennél is jobban bírtam, amikor leült teázni az ellenség vezetőjével.

 

21 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ami szintén nagyon fontos, hogy a jedik tudták, hogy a sith-ek állnak a másik oldal élén. Márpedig ők ismerték őket és pontosan tudták mifélék. Ezért nem volt semmi értelme a béketárgyalásokon filózni, mert a sith-ekkel nem lehet kibékülni. A politikusok ezt nem tudták, de a jedik igen. Ez nem egy szimpla háború volt, ahol max. változik a politikai rendszer vagy átalakulnak a viszonyok, ez egy olyan háború volt, ami romba dönthette a galaxist, ha a sith-ek diadalmaskodnak. Ebben a helyzetben a jediknek kötelességük volt harcolni.

Amikor a béke őrzéséről és egyéb jedi eszmékről és kötelességekről értekezünk, akkor nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy a sith-ekkel történő mindennél erősebb rivalizálás és harc ugyanúgy a jedi eszmék alapköve. A Rend nem tagadta meg az elveit, hanem priorizálta azokat. Pontosabban alkalmazta azt a fontossági sorrendet, ami vélhetően mindig is adott volt. A sith-ek elleni küzdelem és ellehetetlenítésük mindennél fontosabb, a békénél is.

Már eleve az az elveik tiprása, hogy a "Sith-ek elleni harc". Mond csak, mit is mond Yoda, a Jedi mire NEM használja az Erőt és mire IGEN? ;) Meg ugye a Sith-ek eleve a Jedikből lettek, gondolom ennek is volt valami oka. És hát na, ez a Sith-ek elleni harc olyan jól ment, hogy a Jedik rövid idő alatt nem csak két Sith Nagyurat adtak a Galaxisnak, de egy harmadikat úgy a trónra segítettek, hogy azt alig lehetett levakarni onnan (a Barriss Offee-vel, Quinlan Vosszal, Krell-lel és az Inkvizítorokkal történtekről nem is beszélve, ezek is a Jedik harcának köszönhetően álltak a Sötét Oldalra). És érdekes mód, mintkétszer olyan Jedi győzte le, aki nem támadott, hanem eldobta a fegyverét vagy pusztán védekezett.

Meg eleve, ha annyira a Sith-ek ellen akartak harcolni, miért nem fogta magát az egész Rend és ment el elfogni Dookut? Két ember elfogásához nem csillagrendszereket fegyver erőkkel meghódítani. Ez az egész tévúton járás. Luke és Rey tök jól boldogult anélkül, hogy légiókat vezetett volna. Pedig aztán Luke (de akár Kanan vagy Ahsoka) is a Lázadók Szövetségének élére állhatott volna, vagy Rey is kinevezhette volna magát tábornokká.

Nem értem, hogy lehet megkérdőjelezni azt, hogy a Jedik tábornokká válása rossz döntés volt, amikor a végreredmény az, hogy Palpatine császár lett, a Galaxist pedig zsarnokságba taszította a Birodalom, ami bolygókat robbantott fel az elnyomás céljával. Taps! A Jedik a lehető legjobb döntést hozták, az összes lehetőség közül ez volt a legjobb. Mi lett volna a legrosszabb eredménye? Elpusztul az univerzum?
Ráadásul, a Sith-ek kérdésével leginkább csak akkor foglalkoztak, amikor éppen az ölükbe pottyant valami. Ha a kalózok (helyettük) elfogták Dookut, akkor már oda is küldtek két Jedit - pedig célszerűbb lett volna az egész Jedi Tanácsnak kivonulnia. Ha meg előkerült egy halot Jedi fénykardja, hát akkor már kicsit nyomozgattak. Igaz, amikor rájöttek, hogy a Sith rendelte meg azt a klón sereget, akkor sem tettek semmit, úgy harcoltak tovább, mintha misem történt volna. Pedig ezen a ponton el kellett volna kezdeni némi óvintézkedést foganatosítani és elgondolkodni azon, mi célt is szolgálnak azok a klónok, amikben van egy meghülyítő chip.

Ha nem is vonják ki magukat nagy hirtelen a háborúból, de mondjuk olyan dolgokat meghozni, hogy az összes padawant visszahívják a bizotnság kedvéért, aztán elintézni, hogy egy Jedi se legyen egyedül több száz klónnal. Szólni az összes Jedinek, hogy innentől kezdve k*rvára figyeljenek a katonákra, és az összes klón ki kellett volna toloncolni a Jedi Templomból. Még talán olyasmit is el lehetett volna intézni, hogy a nem létfontosságú területeken a parancsnokságot átadják nem Jedi tábornokoknak.

De, amit igazán meg kellett volna lépniük, hogy fognak egy halom Jedi mestert és egy halom padawant, majd jól elrejteni őket, azzal a feladattal, hogy ha beüt a geb*sz (és, amikor a Jedik megtudták, hogy a klónokat a Sith-ek rendelték, ha csak nem állati ostobák, akkor tudniuk kellett, hogy az a geb*sz be fog ütni - mondjuk ennek ellenére Ki-Adi-Mundi is csak nézett, mint borjú az újkapura, amikor a klónok ellene fordultak), akkor az ő feladatuk lesz nem csak a Jedi Rend újáépítése, de elérni, hogy a Sith elkotródjon.

Számos lehetősége lett volna a Jediknek, hogy ezen a ponton óvintézkedéseket hozzanak. Ennek ellenére az infó sosem jutott ki a Jedi Tanács falai közül. Ezek a felelős tábornokok a saját valagukat sem védték be, amikor már nagyon jól tudták, hogy a hóhérbárd a tarkójukat simogatja. A Jedi Rend egyetlen mázlija, hogy volt a rendjükben egy kanos kölyök, aki tojva a szabályaikra felcsinált egy szenátort. Máskülönben baromira megszívták volna.

21 órával ezelőtt, pb69 írta:

Egyszerűen itt nagyobb volt a tét. Ez olyan, hogy ha kigyulladt a házad, akkor mindennél fontosabb, hogy eloltsd a tüzet, ami elemészti mindened. Akkor nem állsz neki a kertet rendezgetni, nem pakolászol, még csak nem is azon aggódsz, hogy jaj most koszos, poros, habos, vizes lesz minden cuccod, hanem gőzerővel és minden eszközzel harcolsz a tűz ellen.

Mivel nem vagyok tűzoltó, nem fogok nekiállni tüzet oltani, inkább azt teszem, ami a kötelességem: hívom az erre a feladatra kiképzett embereket, hogy ők cisnálják meg a dolgukat, én meg kimentem még, amit lehet az ésszerűség határán belül. Elsősorban a családomat, meg talán pár értéket, ha lehet. Mert én, aki nem vagyok járatos a tűzoltásban (nem vagyok katona), ha nekiállok tüzet oltani (Jediként tábornokká léptetem elő magamat), lehet meghal a családom (kiirtják a Jedi Rendet), elvesztem minden értékem (rabigába hajtják a Galaxist), és az életemet is (én is meghalok). ;) 

 

Amúgy, ha már annyira elítélendő és bűnös dolog lett volna, ha a Jedik inkább a háború áldozataival törődnek ahelyett, hogy ők termelnének ki háború áldozatokat, akkor mit szóltok ehhez a megoldáshoz: belépnek a háborúba, csak nem vezéregerekként. Meghagyják a katonai vezetést a katonai vezetőknek, ahogy azt Erza, Luke, Rey, Ahsoka és Kanan is megtette, ők meg harctéren maradnak, ahol kamatoztathatják isteni(nek tűnő) képességeiket. És teszem azt, egy Jedi csak parancsnok lenne, egy padawan meg otthon maradna a valagán, ahol egy gyereknek lenni kéne (merthogy ez is egy iszonyú nagy balf*szság volt a kedves tábornokoktól, tizenéveseket kinevezni parancsnokank, gratula a kompetens vezetőségnek...).

Így a polgár sem ugathatott volna, hogy a Jedik nem harcolnak, viszont felelőssé is elég nehéz lett volna tenni őket, hiszen nem ők vezetik a cirkuszt. Persze nyilván, ebben az esetben ezeknek az öntelt majmoknak engedelmeskedniük kellett volna nem Erőhasználó katonáknak és megtenni olyat, amit az erkölcsük nem biztos, hogy enged, de hát aki katonának áll...

 

21 órával ezelőtt, pb69 írta:

Persze amellett sem akarok szó nélkül elmenni, hogy a háborút végül is a jedik "kezdték", mert nem lenne korrekt a részemről. Egyrészt, azért én ezt jóval árnyaltabban látom, hiszen a CIS mégiscsak törvényt szegett és nyíltan fegyverkezett, nem titkoltan a Köztársaság ellen. Azért, ha megneszeled, hogy valamely szomszédod illegális módon egy hadsereget épít, ráadásul pont ellened, akkor valamit csak lépsz erre.

Nana, a régi Köztársaság törvényei nem tiltották a hadsereg építését. Rengeteg bolygó bírt méretes, önálló haderővel - a klón háborúk egyik célja direkt ezek szétzúzása volt, hogy ne tudjanak egységes frontként fellépni a Birodalom ellen. Szóval önmagában az, hogy a CIS felállított egy hadsereget, nem sértett semmilyen törvényt. Az már persze igen, hogy azok a fegyverek gyanúsan a Köztársaság felé meredeztek.

 

21 órával ezelőtt, pb69 írta:

Obi-Wan elment kémkedni, nem szép dolog, de azért alapvetően az vezette oda, hogy egy szenátor elleni merényletet elkövető bérgyilkos közvetlen megbízóját kereste. Aztán ki is derült, hogy a Köztársaság egyik prominens politikusának meggyilkolását szintén a CIS rendelte el. Aztán Padmé és Anakin Kenobi segítségére siettek, halálra ítélték őket, a nyilvános kivégzésükre érkeztek a jedik, azt megakadályozandó.

Lehet ezt a szitut úgy láttatni, hogy az egész a jedik hibája és ők okozták a háborút, de azért ez barokkos túlzás. Nem annyira tudom hibáztatni őket azért, hogy elmentek megmenteni két fontos tagjukat, illetve egy szenátort. Az meg teljesen természetes, hogy a klónhadsereget is mozgósították. Ha nagy harcra készülsz, és van egy bevethető sereged, akkor nyilván be is veted őket. Főképp, hogy szükség is volt rájuk, hiszen egyértelműen láttuk mi lett a jedik sorsa a klónok nélkül.

Én ezt nem is rovom fel, sőt én nem is a Jediket teszem felelőssé a háború kitöréséért. Még ha Sidious nem machinál, akkor is azzal, hogy a Konföderáció elrendelte egy köztársasági szenátor meggyilkolását, háborús indítékot szolgáltatott. Ezután bármilyen felelős államnak jogában állt volna hülyére bombázni a Geonosist, vagy bármelyik másik, a Konföderáció zászlaja mögé beállt világot.

 

22 órával ezelőtt, pb69 írta:

Nem véletlen, hogy a sith-eknek mindig a halál lett a sorsuk, soha nem tököltek azzal, hogy tárgyalgassanak meg alkudozzanak velük.

Valóban? És mi a helyzet Darth Vaderrel és Kylo Rennel? Egyiket sem Jedi nyírta ki, és mindkettő azért állt át a Világos Oldalra, mert a Jedi nem megtámadta, hanem megmentette. A "tárgyalás" nem csak abból állhat, hogy leülsz és órákat pofázol. Sidious sem tehetett volna semmit, ha a Jedik valahogy elérjék, hogy a Köztársaság és a Konföderáció politikusainak többsége a háború leállítására voksol. Egek, Padmé, aki nem Jedi, kis híján egymaga elérte ezt egy padawan segítségével. Mi lett volna, ha az egész Jedi Rend a béke mellett kampányol Padmé (és Bail, és Mon Mothma, és a 2000-ek delegációja) mögött állva? Palpatine ügyes manipulátor, de a képességei nem határtalanok. Még ő is elismerte - igaz, nem ebben az ügyben -, hogy egyetlen szenátor is fejre tudja állítani a terveit. Sidious azért tudott hatalomra kerülni, mert a tömeg mögé állt, hála a Jedik asszisztálásának. De, ha a Jedik nem úgy táncolnak, ahogy ő fütyül, nem lézerkardot lóbálva mennek harcba, hanem békét próbálnak teremteni ott, ahol konfliktus van, akkor lehet, hogy máshogy alakulnak a dolgok. Akkor például lehet, hogy a 2000-ek delegációja nem lett volna bizalmatlan a Renddel szemben. Ez is elég szörnyű dolog, hogy már a jó ügyért harcoló szenátorok sem bíztak a Jedikben.

Amúgy, a béke őrzése sem csak azt jelenti, hogy ha már háború van, akkor a békére tojni kell. Éppen ellenkezőleg, ha a Jedik maradtak volna a hitüknél, akkor még erőteljesebben próbálták volna szorgalmazni a békés rendezést. Ha már csak kampányolnak emellett, ahelyett, hogy ők szítják a konfliktust tovább, az is sokat jelentett volna. De a Jedik háborúzni akartak, mert a Sith-tel nem lehet tárgyalni... Mit is mondott Obi-Wan, kik tárgyalnak végletekben?

Biztos jó felfogás az, hogy a Sith-et csak harccal lehet legyőzni? Valami ilyesmit szajkózott Ben Luke-nak, ugye? Bennek nem adunk igazat, de a Jedi Rend döntése, ami ugyanazon alapul, hogy a Sith csak halva jó, az helyes? Mindezt annak tükrében, hogy a Jedi Rend belebukott a Sith elleni harcba, Luke viszont azzal győzte le Palpatine-t, hogy nem hallgatott a Jedi Tanács egyik tagjára, és nem ölte meg az apját, akit Sith Nagyúr volt. Ahogy Rey is azzal győzött, hogy nem ölte meg Kylo Rent, aki ugyan hivatalosan nem volt Sith, de azért elég sok köze volt hozzájuk, hiszen közvetett módon egy Sith képezte, és egy Sith nyomdokaiba akart lépni.

A Jedik azzal győzték le a Sith-et, hogy nem Sith-ként viselkedtek. Hogy nem csak végletekben gondolkodtak. Hogy megmentették azt, aki a Sötét Oldalon állt, ahelyett, hogy megölték volna. Hogy eldobták a fegyvert akkor, amikor a harc tűnt az egyetlen alternatívának. Szerintem Luke és Rey (na meg a Birodalom megszületése és a Jedi Rend kiirtása) a legékesebb bizonyítéka annak, hogy az, hogy a Jedik harcoltak, a lehető legrosszabb választás volt. Nincs olyan, hogy aki nem harcolt, az tétlenül nézi, és egy háborúban a harc nem szolgál nagyobb jót. A harc senkit és semmit sem tesz naggyá, a jót sem. Eleve, az a jó már nem jó, amit csak életek kioltásával lehet elérni.

 

19 órával ezelőtt, pb69 írta:

És azért lássuk be, ennek igazságtartalmára elég kevésszer cáfoltak rá a történések.

Igaz, de amikor cáfoltak, akkor Galaktikus Birodalom lett, meg elpusztult és jószerivel teljesen elfeledett Jedi Rend. Ha ott a gyilkos fegyver a bíró asztalán, rajta az ujjlenyomatod, kit érdekelnek az apró cáfolatok. Ja, Anakin megannyi brilliáns húzása nagyszerű, kár, hogy végül ő lett Darth Vader, és nem egy, általa korábban megmentett világ lett rabigába hajtva, általa. Szép dolog, hogy felszabadított a Ryloth-ot, csak kár, hogy pár évvel később, amikor újra odavetette a sors, a Ryloth-on már tömegével adta el rabszolgának a twi'lekeket az a Birodalom, aminek ő volt a második embere, és nem mellesleg, twi'lekek között végzett tömegmészárlást.

Ami a Birodalom katonai vezetését illeti, belülök ne vonjuk le következtetést, mert az ismert vezetők java nem harcolt a klón háborúkban. Yularen az egyik, de őt a TCW alapján egy pocsék vezetőnek és sz*r alaknak nézük? Szerintem nem, sőt, a sorozatban egy tisztességes és kompetens admirálist látni. Mégis ott ül a Halálcsillagon a tárgyalóban. És láttuk birodalmi tisztként funkcionálni, végig ugyanolyan becsületes és kompetens katona volt.

Viszont a birodlami katonai vezetőség java sehol sem volt a klón háborúk idején. Motti és Tagge péládul a Birodalomban lett katona, Krennic politikus, és egyik sem harcolt a klón háborúkban. Az az igazság, hogy a legtöbb klón háborús veterán éppen a Lázadók Szövetségében kötött ki. Szóval inkább az ő tábornokaikról állapítsuk meg, hogy milyen alternatívák lettek volna. Dodonna, Ackbar, Rieekan, ők harcoltak a háborúban.

Panakát meg ne citáljuk ide, ha csak nem arra akarunk példát, hogy miért nem jó példa a Birodalom vezetése alternatívának. Mert Panaka egy testőr, semmivel sem kompetensebb, mint a Jedik. Sőt, akkor inkább már a Jedik, hiszen az ő feladatkörük legalább nem arra korlátozódott, hogy megvédjenek egy személyt. 

  • Nagyon tetszik 1
  • Nem értek egyet 1
  • Tetszik 1
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

56 perccel korábban, Dzséjt írta:

Szép ez a hasraütött szám, csak kár, hogy köze sincs a valósághoz.

Nyilván túlzó, de ezt nem is szó szerint kell értelmezni. Egy jedi nem azért ér fel sok-sok droiddal, mert ha bedobod őket egy arénába, akkor ott 10 jedi megöl mondjuk ~10000 droidot. Hanem mert sok más egyéb téren messze jobbak a jedik, nemcsak a droidoknál, de a klónoknál vagy más katonáknál, pilótáknál stb. is. De ezt hadd ne kelljen ecsetelni.

Ha már példákat nézünk, vegyük a pilótáskodást. Anakin 8 évesen csatát nyert egy olyan vadászgéppel, amibe akkor ült be először életében, de addig még csak az űrben sem járt, nemhogy csatában. De az se semmi, hogy profi fogatversenyzőket nyomott le. De Luke sem volt épp sokkal tapasztaltabb, ő meg siklót vezetett, aztán szintén nyert egy nem akármilyen űrcsatát. Egyszerűen azért, mert velük volt az Erő. Azt ugye senki nem gondolja komolyan, hogy ők csak úgy maguktól voltak annyival jobb pilóták, mint a galaxis legjobb pilótái... Meg nyilván "szerencséjük" volt.

De ezt sok minden másra is el lehet mondani, más aspektusokra, ahogyan azok közül soroltam is párat korábban. Nem hiszem, hogy a jedik megannyi jól kivitelezett cselekedetreire elegendő cáfolat az. hogy Obi-Wan kiadott egy rossz parancsot, hogy lőjék azt a CIS hajót. Ebből levonni a következtetést, hogy rossz tábornok, sőt általánosítani az összes jedire... erősen visszás. Ennyi erővel Sidious is egy nagy bohóc, mert ő is hibázott. Meg Luke, meg Leia, meg Rey, meg Han, meg Yoda, meg mki más.

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Mégis beszédes, hogy Qui-Gon és Obi-Wan egy az egy ellen két droidekával már nem tudott elbánni.

Nem is akartak elbánni velük, mert teljesen felesleges harc lett volna. Ott nekik menekülni kellett, nem leállni csatázni. Az idő nem nekik dolgozott. A rohamdroidokat olyan könnyű volt taccsra tenni, hogy érdemi időveszteség nélkül kiiktatták őket, mint veszélyforrásokat. A két droideka semmilyen veszélyt nem jelentett rájuk, ahogyan távolról ők sem viszont, erre mondta Qui-Gon, hogy patthelyzet.  Mivel a jediknek nem az volt a küldetésük és a fő céljuk, hogy droidokat pusztítsanak, így értelemszerűen leléptek. Aligha okozott volna nekik problémát, ha ki kell nyírni őket.

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Ja, hogy ott volt Palpatine? Hát elnézést, de nem ártatlanok abban sem, hogy egy Sith Nagyúr van hatalmon, és ők állandóan meetingelnek vele.

Ez a téma hiába kerül mindig elő, mint érv, a jediknek nem volt igazán lehetőségük Sidious álcája mögé nézni, mert ő is használta az Erőt és leplezte magát. Persze, ez nagyon szépen hangzik, hogy a jedik milyen hülyék voltak, hogy nem vették észre, hogy a sith nagyúrral kvaterkálnak, de ez Erő nem úgy működik, hogy mindent megoldasz vele. Sidious volt helyzeti előnyben, mert ő diktált. Ő irányított, pontosan tudta mit kell tennie ahhoz, hogy az inkognitója rendben legyen.

Sidious sem érezte pl. Luke-ot, amikor a 6-ban ott röpködött. Vagy épp Vaderben a vívódást sem. Kylo sem vette észre, hogy Luke nincs is ott a Craiten. Megint Sidious Kyloval és Rey-jel is rossz lóra tett, ahogyan korábban Luke-kal is. De a 66-os után bujkáló jediket sem tudták a sith-ek és a Birodalom felkutatni, Maul sem találta meg önállóan Kenobit. Dookuról ne is beszéljünk, belőle Talzin vagy pár kalóz is hülyét tudott csinálni, ugyanúgy. ahogyan néha a jedik is így jártak. Most akkor vagy elismerjük, hogy ez nem a jedik gyengesége, csak épp senki nem sebezhetetlen vagy tökéletes, vagy mondhatjuk azt is, hogy a sith-ek is csak barmok gyülekezete. :D 

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Igazság szerint, valószínűleg, ha nem Palpatine menedzselné mindkét hadsereget, akkor egy valódi, tényleg a Köztársaság meghódítását célul kitűző hadsereg letarolta volna a Jedi Rend által vezetett klónokat.

1 órával korábban, Dzséjt írta:

A Jedik csak azért voltak "alkalmasok", mert Palpatine visszafogta a  másik oldalt.

Azért ez egy nagyon vad feltételezés...

1 órával korábban, Dzséjt írta:

A Jedik semmi olyan katonai plusszal nem bírnak, ami miatt ők, és csakis ők, és kizárólag ők lehettek a kompetens vezetők kiképzett katonai vezetőkkel szemben

Ilyet nem is mondtam, nem arról van szó, hogy csakis ők lehetnek kompetensek. Pusztán arról, hogy hatalmas előnnyel indulnak ezen a téren is. Megnéztem volna azért azt a Klónháborút, ahol nem harcolnak jedi, hanem "egyszerű halandó" vezetők vezetik a hadműveleteket. Nyilván nem vesztettek volna el minden csatát, de szerintem sokkal rosszabb lett volna a helyzet.

1 órával korábban, Dzséjt írta:

És érdekes mód, mintkétszer olyan Jedi győzte le, aki nem támadott, hanem eldobta a fegyverét vagy pusztán védekezett.

Nem tudom melyik esetekre gondolsz pontosan... De egyébként kismillió másik esetben meg úgy győztek a jedik, hogy harcoltak. Ahogyan máskor meg s sith-ek győztek harc nélkül. Sidious úgy hozott létre egy sith-ek által uralt galaxist, hogy legtöbb esetben nem is harcolt, csak politizált és mozgatta a figurákat a sakktáblán. A győzelem kulcsa nem a módszerben rejlik, passzívan/defenzíven is lehet nyerni, ahogyan aktívan/agresszívan is, veszíteni szintúgy.

1 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Luke és Rey tök jól boldogult anélkül, hogy légiókat vezetett volna. Pedig aztán Luke (de akár Kanan vagy Ahsoka) is a Lázadók Szövetségének élére állhatott volna, vagy Rey is kinevezhette volna magát tábornokká.

Más módszerekkel dolgoztak egy teljesen más érában. Teljesen más volt a galaxisban a helyzet, nem sok értelme van összehasonlítani ezeket. Hogy csak a legegyértelműbb különbséget emeljem ki, amikor a jedik a Birodalom első számú ellenségei, a vörös posztó, akkor nyilván nem fognak a jedik nyíltan kiállni a harcmezőre és ilyen szinten összefonódni a hadsereggel.

1 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Nem értem, hogy lehet megkérdőjelezni azt, hogy a Jedik tábornokká válása rossz döntés volt, amikor a végreredmény az, hogy Palpatine császár lett, a Galaxist pedig zsarnokságba taszította a Birodalom, ami bolygókat robbantott fel az elnyomás céljával.

Úgy, hogy nem függ ilyen szinten szorosan össze a kettő. Nem azért alakult úgy a galaxis sorsa, ahogy, mert a jedik tábornoknak álltak, legalábbis ez szörnyen valószínűtlen lenne. Képzeld el, hogy sakkozunk, órák óta játszunk, aztán egyszer csak kapsz egy óriási nagy verést. Kiderül, hogy valójában nem velem sakkoztál, hanem a regnáló sakkvilágbajnokkal, mert rá lettél szedve. Körökön át csak a bolondját járattuk veled. Elkezdhetsz azon filózni, hogy mekkora hülyeség volt az 5. lépésednél feláldozni egy futót a királynődért, mert hát jól meg lettél verve. Márpedig, ha jól meg lettél verve, akkor ez bizonyítja, hogy ott rosszat léptél.

1 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Mivel nem vagyok tűzoltó, nem fogok nekiállni tüzet oltani, inkább azt teszem, ami a kötelességem: hívom az erre a feladatra kiképzett embereket, hogy ők cisnálják meg a dolgukat, én meg kimentem még, amit lehet az ésszerűség határán belül. Elsősorban a családomat, meg talán pár értéket, ha lehet.

De nem lehet. Pont ez a lényeg, hogy nem lehet. 

1 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Mert én, aki nem vagyok járatos a tűzoltásban (nem vagyok katona), ha nekiállok tüzet oltani (Jediként tábornokká léptetem elő magamat), lehet meghal a családom (kiirtják a Jedi Rendet), elvesztem minden értékem (rabigába hajtják a Galaxist), és az életemet is (én is meghalok). ;)

Már csak ezért is remélem, hogy soha nem lesz tűz nálatok, mert ha így lenne, ahogy leírtad, akkor ott gallyra menne minden az életetekben. Amikor tűz keletkezik, akkor azt általában még elég könnyen el lehet oltani, a helyzet egyre csak nehezebb és rosszabb lesz ezt követően. A tűzoltókat akkor kell hívni, ha úgy ítéled meg, hogy kezelhetetlen a szituáció és elszabadult a pokol. Amíg nem így van, addig bizony meg kell kísérelni eloltani azt, minél hamarabb.

Nálam is volt már rá példa, hogy kigyulladt egy edény vagy konyharuha, nem dobtam mindent félre a telefonért menekülve, majd rohantam ki a lakásból, hogy végignézzem, ahogy porig ég az egész. Ismerősöméknél anno a karácsonyfa gyulladt meg. Ugyanis legyenek akármilyen gyorsak a tűzoltók, az a pár perc, amíg kiérnek és intézkednek, éppen elég ahhoz, hogy rosszabb esetben odavesszen minden. Nem kellett hivatásos tűzoltónak lenni ahhoz, hogy kezelhető legyen a helyzet és mindenki megússza bárminemű gond nélkül. Csak a vacsit kellett újracsinálni, az ismerősöknek meg új fát venni. :D

1 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

belépnek a háborúba, csak nem vezéregerekként. Meghagyják a katonai vezetést a katonai vezetőknek, ahogy azt Erza, Luke, Rey, Ahsoka és Kanan is megtette, ők meg harctéren maradnak, ahol kamatoztathatják isteni(nek tűnő) képességeiket.

Ez annyiból jogos felvetés, hogy itt jön képbe a hiúság, amit említettem is. Ugyanakkor azt is hozzá kell tenni, hogy tudtommal a jediket felkérték tábornoknak. Simán rájátszhattak a hiúságukra azzal, hogy legyenek ők a katonai vezetők, mert úgysincs náluk erre alkalmasabb. Ami annyiból logikusan is hangzik, hogy mivel nem volt addig galaktikus hadsereg, így nyilván gyakorlott tábornokokkal se volt tele a Köztársaság, ilyenek nem jártak a klónhadsereg mellé. Nyilván voltak, de nem feltétlenül a megfelelő számban és minőségben. A jedik meg addig is közvetlenül a főkancellár alá tartoztak, aki most hirtelen a KNH főparancsnokává vedlett át.

1 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Biztos jó felfogás az, hogy a Sith-et csak harccal lehet legyőzni? Valami ilyesmit szajkózott Ben Luke-nak, ugye? Bennek nem adunk igazat, de a Jedi Rend döntése, ami ugyanazon alapul, hogy a Sith csak halva jó, az helyes? Mindezt annak tükrében, hogy a Jedi Rend belebukott a Sith elleni harcba, Luke viszont azzal győzte le Palpatine-t, hogy nem hallgatott a Jedi Tanács egyik tagjára, és nem ölte meg az apját, akit Sith Nagyúr volt.

Luke nem győzte le ezzel Sidious-t, sőt sehogyan sem győzte le, ugyanis ezt Vader tette meg. Luke segített apjának visszatérni a helyes útra, amihez persze az is kellett, hogy előtte harcoljon vele és meg akarja ölni. Meg azért azt se felejtsük el, hogy az apa-fia kapcsolat miatt Luke pontosan érezte apjában a vívódást, nem blöffölt vagy vakon játszott.

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ahogy Rey is azzal győzött, hogy nem ölte meg Kylo Rent

Itt megint nem az történt, hogy Rey ezzel győzött, hanem ezzel mentette meg Bent. Ugyanaz a maszatolás, mint az előbb. Abban is hasonló a két szitu, hogy itt is van egy különleges kapcsolat, ami segítette az egyik felet abban, hogy érzékelje a másikban a jót, illetve felerősítse azt.

Ahogyan anno Sidious "megrontotta" Anakint, illetve segítette az útját a sötétség felé, vagy ahogyan ugyanígy tett később Bennel Snoke, ehhez nagyon hasonlóan váltotta meg apját Luke vagy párját Rey. Ez két esetpár. Az egyik oldalon a sötétség lakozott ott Anakin és Ben lelkében, amit egy gonosztevő használt ki, felerősítve és dominánsá téve azt, később a másik oldalon viszont a szintén bennük lakozó fényre apellált Luke és Rey.

Egyébként azt sem kéne elhallgatni, hogy Rey is ment és harcolt. Ahogyan Luke is ment és harcolt korábban. Nagyon-nagyon sok esetben vállalták a harcot és választották ezt a harcos utat, ez teremtette meg a lehetőséget arra, hogy végül "harc nélkül" rendezzék a konfliktust.

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Igaz, de amikor cáfoltak, akkor Galaktikus Birodalom lett, meg elpusztult és jószerivel teljesen elfeledett Jedi Rend.

Újra az a helyzet, hogy ok-okozati összefüggést erőltetünk oda, ahol az nem feltétlenül van meg.

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ha ott a gyilkos fegyver a bíró asztalán, rajta az ujjlenyomatod, kit érdekelnek az apró cáfolatok.

Ha van egy focimeccs, ahol az egyik csapat megannyi helyzetet kidolgoz, lő jó pár gólt, pazar cseleket mutat be, remekül játszik, végül mégis elbukja a meccset, leginkább azért, mert a bíró látványosan elcsalja azt. Akkor az azt jelenti, hogy rosszak? Biztos nem elég profik, más jobban csinálta volna. Vagy pl. Messi rosszabb focista lesz attól, ha végül kikap a Barca és kiesnek a BL-ből?

Sidious nagy tervének zsenialitását, illetve az általa elért eredményeket sem teszi semmissé az, hogy a legvégén elbukott. Nem lesz ezzel minden korábbi döntése és húzása megkérdőjelezhető és támadható. Ennyi erővel felróhatnánk neki pl., hogy hülye volt Anakin átállításával, mert végül ő okozta a vesztét. 

 

Meg persze azért azt se felejtsük el, hogy mindahhoz a szörnyűséghez, ami történt, messze nemcsak a jedikre volt szükség. Mindenki másból is hülyét csinált Sidious, beleértve mindkét oldalt. Katonai vezetőket, politikusokat, pénzembereket, jediket, sith-eket, befolyásos üzletembereket stb. tett lóvá. Most akkor ők se voltak profik a szakmájukban, nem értettek hozzá? Vagy ott nem számít, hogy elvileg arra alkalmas emberek voltak a pozíciókban, mégis ugyanúgy hozzájárultak Sidious tervéhez, mint a jedik? Biztos, hogy azzal volt a gond, hogy a jedik rossz katonai vezetők voltak? Vagy hogy nem azt csinálták, ami a dolguk lett volna?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.