Ugrás a kommentre

A Jedi és a Sith rend


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

26 perccel korábban, Adrián írta:

Yoda, legalább, majd tudok szaltózni. :D

 

Plusz liánokkal Tarzan módjára közlekedni meg egy kézen állni. A végén még tornász leszel. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 órával ezelőtt, Rog írta:

 

Plusz liánokkal Tarzan módjára közlekedni meg egy kézen állni. A végén még tornász leszel. :D

Igazából két kézen tudok kézen állni. 

 

10 órával ezelőtt, Iqvi írta:

Ez a meme megmutatja mi kell nála az ötösért?:lol:

 

Luke mellett meg nem fog az ember rosszat álmodni.:D

Ne a képzelőerőt használd, hanem az Erőt ifjú padawan! 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...
2020. 10. 15. - 16:07, pb69 írta:

A megközelítéssel egyetértek, viszont ennek akkor is jelentősége van, ha a sith-ek már uralkodnak. Ugyanolyan fontos, hogy a Rend kellően stabil és erős legyen, pl. nem megosztott.

 

Miért lépte volna át? Ahogyan írod is, az inkvizítorok egyrészt nem sith-ek, másrészt nem veszélyeztették sem a Sith Rendet, sem Palpatine-t. A Kettő Szabálya meg erre vonatkozik.

 

Ami fontos különbség szerintem, hogy mikor hatalmora kerültek, akkor már nem kellett annyira rejtőzködni, a jedik elől legalábbis semmiképp nem és az, hogyha kevesen vannak, egy limitált rendszerben, akkor nem hívják fel magukra annyira a figyelmet. Úgy tudom (ez lehet már Legenda, vagy non-canon), de eredetileg a Ro2 onnan indult, hogy a sithek nagyon megtizedelődtek és a visszatérésre készültek a jedik "uralta" világrendben. Attól függetlenül, mint szabályozó szerep, továbbra is hasznos volt, hogy ne legyenek megosztottak. 

 

Betű szerint nem lépte át a szabályt, legalábbis, ha úgy értelmezzük, hogy a sithek ezt a viszonyrendszert a mester és a tanítvány relációjában képzelték el. Ezért is írtam, hogy ők nem voltak sithek (valószínüleg nem rendelkeztek olyan ismeretekkel - bár ez csak találgatás a részemről, nem tudom erre vonatkozóan az EU-ban volt e bővebb információ - amely kapcsán igazán komoly sötét oldali fenyegetést jelentsenek), de mégis a szabály szellemiségével - ezt lehet csak én látom bele - szerintem szembe mentek. Legyenek akár képzetlenebbek, de mégis csak az Erő sötét oldalát alkotják, és egy plusz alárendelt frakciót jelentenek, a két meglévő sithen kívül, akik (lehet, hogy itt úgy alakult, hogy nem szóltak bele a komolyabb eseményekbe) azért valamilyen fenyegetést mégis csak jelenthetnek, ami szerintem belerondít abba a képbe, hogy a sötét oldalon mindig csak ketten vannak (még ha nem is s ithek). A sötét oldal kapcsán - ellentétben a világossal - ott van a hataloméhség, a kapzsiság, az uralkodás iránti vágy, ami egy plusz adalékot adott ahhoz, hogy miért a sötét oldalon kellett limitálni és keretek közé szorítani ez Erőhasználók számát, míg a jedikénél nem volt ez gond, lehettek több ezren is. 

 

Szóval igazad van, a szabály nem merült feledésbe a sithek szempontjából, úgymond békeidőben sem, de a sötét oldali tanítványok, fogdmegek tekintetében azért kissé rugalmasan álltak a dolgokhoz. Hozzáteszem ez egy szükségszerűség is volt, mert éppen a számosságuk miatt megmaradt jediket nehezen hajkurászta volna az az egy szem Vader, ha csak a sitheket nézzük. Így funkcióját tekintve ez egy érthető és szintén keretek közé szorított manőver volt, de a szabály szellemiségével kissé szerintem szembe ment.

(Egyébként szerintem ez a téma nem tartozik annyira Palpatine Ep. IX-es szerpéhez, majd a moderátorok esetleg áttehetnék egy testhezállóbb topicba, ha gondolják.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  

9 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

nagyon más nem lehetett az se annál, mint amit ott bemutattak

Az ep1 alapján eléggé más, mert ott Obi-Want lényegében Yoda ütötte lovaggá azzal, hogy egy félre eső szobában elmondta neki, hogy mostantól Jedi lovag, oszt jónapot. De ugye Ashokának is csak úgy oda akarták szórni a lovagi címet, amikor megpróbálták jóvátenni az életre szóló hibájukat. Egyedül Kanan kapott valamiféle ceremóniát, bár őt meg egy "káprázat" szentelte fel lovaggá, szóval az sem éppen hagyományos. Az eddigiek alapján tehát a Jedik nem kerítenek nagy feneket ennek. Ami érthető is, hiszen számukra az ilyen címek, mint lovag, mester, tanácstag igazából nem szabad, hogy számítsanak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az is lehet, hogy a formális lovaggá avatást később ejtették meg, off-screen. Nekem tetszett az a változat, amit a CW-ban láttunk. Szerintem fontos szerepet játszottak a Renden belül a formalitások, még ha biztos akadtak rendhagyó esetek is.

A Jedi Rend szétesése után (pl. Kanan, Luke vagy Rey esetében) már szerintem sem valószínű, hogy voltak ilyen szertartások. Főleg, mert nem volt már annyi Jedi, amennyi a ceremóniához kell. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 órával ezelőtt, Wilde írta:

Ami fontos különbség szerintem, hogy mikor hatalmora kerültek, akkor már nem kellett annyira rejtőzködni, a jedik elől legalábbis semmiképp nem és az, hogyha kevesen vannak, egy limitált rendszerben, akkor nem hívják fel magukra annyira a figyelmet. Úgy tudom (ez lehet már Legenda, vagy non-canon), de eredetileg a Ro2 onnan indult, hogy a sithek nagyon megtizedelődtek és a visszatérésre készültek a jedik "uralta" világrendben. Attól függetlenül, mint szabályozó szerep, továbbra is hasznos volt, hogy ne legyenek megosztottak.

Így van. Tehát a szabály nem arra vonatkozik, hogy könnyebben tudnak bujkálni, ha csak ketten vannak. A sith-ek fel szerettek volna emelkedni, ami hatalommal jár, viszont a hatalomért kifejezetten sóvárognak. Ha többen vannak, akkor már nem a sith-ek sikereire fognak elsősorban koncentrálni, hanem a saját önös érdekeikre, már egymástól is annyira irigyelni fogják a hatalmat, hogy egymás ellen fordulnak, megosztottá válnak.

Ez persze 2 embernél is előfordulhat, csak ott ezt viszonylag gyorsan és egyértelműen rendezni tudják. Lejátsszák egymás közt, az erősebb/ügyesebb nyer, ennyi. Ha többen vannak, akkor már jönnek a szervezkedések, a variálások, a klikkesedés. Egy egyszerű példa: ha 3-an vannak, akkor a 2 gyengébbnek praktikus összefogni az erősebb ellen. Ketten már legyőzhetik, utána pedig már csak egy gyengébb rivális marad nekik ellenfélül. Tök jó, csak a Rend ezzel sokat gyengül, mert sikerült a legerősebbet kigolyózni.

19 órával ezelőtt, Wilde írta:

a szabály szellemiségével - ezt lehet csak én látom bele - szerintem szembe mentek. Legyenek akár képzetlenebbek, de mégis csak az Erő sötét oldalát alkotják, és egy plusz alárendelt frakciót jelentenek, a két meglévő sithen kívül, akik (lehet, hogy itt úgy alakult, hogy nem szóltak bele a komolyabb eseményekbe) azért valamilyen fenyegetést mégis csak jelenthetnek, ami szerintem belerondít abba a képbe, hogy a sötét oldalon mindig csak ketten vannak

De nem az a lényeg, hogy a sötét oldalon hányan vannak, hanem hogy a Sith Rendben hányan vannak. Pont ez a lényeg. Persze, valamilyen szintű fenyegetést jelentenek, de azt mindenki jelent. A sötét oldalon nemcsak sith-ek és pl. inkvizítorok vagy Erőhasználó "kitartott ölebek" vannak. Sok "gonosz" és hataloméhes, ezért bmit megtenni képes ember van, köztük ki mennyire Erőérzékeny, de rengetegen vannak. De mivel ők nem sith-ek, ezért nem vonatkozik rájuk a szabály. Ezen fajta veszélyeket kezelik a sith-ek másképp.

19 órával ezelőtt, Wilde írta:

ott van a hataloméhség, a kapzsiság, az uralkodás iránti vágy, ami egy plusz adalékot adott ahhoz, hogy miért a sötét oldalon kellett limitálni és keretek közé szorítani ez Erőhasználók számát

Önmagában emiatt nem kell a sötét oldali Erőhasználók számát limitálni, pláne nem olyan drasztikusan, mint a Kettő Szabálya azt tenné. Láttuk mire mentek ezek a sötét oldali erőhasználók a sith-ek ellen. Talzint az egész népével/klánjával együtt kiirtották végül. Mault és Savage-t Sidious egyedül elintézte. Ventress is simán ki lett vonva a képletből, még úgy is, hogy Dooku nem teljesítette a feladatát. Okoztak pár kellemetlen pillanatot, de ennyi. Vagy azoktól az inkvizítoroktól kellett volna tartaniuk, akik közül kettőt Ahsoka könnyedén összecsomagolt?

A fől lényeg meg az, hogy a sith-ek ezeket a helyzeteket tökéletesen kontrollálták. Láttuk, hogy ugyan látszólag szabadon hagyták őket garázdálkodni, valójában mindig tudta Sidious mi a szitu. Amikor szükségét érezte, közbelépett, sokszor még az előtt, hogy bármi tényleges sith-ek hatalmára törő gondolata ébredt volna az adott illetőnek. Az a pár inkvizítor se tudott volna semmi olyat összeszervezni, ami nem jut el még csírájában a sith-ekhez és tapétázzák ki velük a falat.

19 órával ezelőtt, Wilde írta:

Szóval igazad van, a szabály nem merült feledésbe a sithek szempontjából, úgymond békeidőben sem, de a sötét oldali tanítványok, fogdmegek tekintetében azért kissé rugalmasan álltak a dolgokhoz.

A szabálytól függetlenül álltak rugalmasabban hozzá, nem azzal szembemenve, vagy azt rugalmasan értelmezve. Mivel a szabály eleve nem terjed ki ezekre a figurákra, így velük nem is tudnak szembemenni a szellemiségével. ;) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Bár akard készítés rituáléja kicsit ellentmond ennek, de nem vészesen.

Az sem volt valami hűde formális vagy rituális. De több más eseményt sem cicomáztak túl. Például Anakin és Ahsoka sem úgy lett valaki tanítványa, hogy ceremóniáztak, pedig ezek is nagy események (de Obi-Wan és Qui-Gon esetében sem említettek ilyesmit, pedig általuk jobban betekinthettünk a Jedi Rend belsőbb rétegeibe). Anakin bekerülése a Jedi Tanácsban is le lett zavarva egy (ingerült) beszélgetés során. Lehet, hogy volt valami nagyobb esemény is, de eddig, amit láttunk, az alapján a Jedik ilyen téren nem voltak formálisak. Nem ünnepelték az eredményeket és nem tulajdonítottak nagyobb jelentőséget a rangoknak, legalábbis akkor, ha viszonylag normális mederben folytak a dolgok, és nem a felettébb gyanús főkancellár kifutófiújáról volt szó.

Mondjuk nekem a CW-s lovaggá ütés nem is tetszik, túlságosan is a földi lovaggá ütés ceremóniájára hajaz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Mondjuk nekem a CW-s lovaggá ütés nem is tetszik, túlságosan is a földi lovaggá ütés ceremóniájára hajaz.

Pedig az SW-ben elég sok dolog hajaz földi dolgokra. Így nálam simán fekszik ez a dolog is. :) 

Igaz, a Jediket inkább a japán szamurájokról mintázták, mint a lovagokról.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

  Ami érthető is, hiszen számukra az ilyen címek, mint lovag, mester, tanácstag igazából nem szabad, hogy számítsanak.

 

Ne vicceljünk már. Azért nem mindegy hogy Jedi mester vagy, vagy padawan. Ha nem számítanak akkor minek a Jedi Tanács? Bármely noname padawan akkor sorsdöntő döntést hozhat? Rettenetesen fontos a Jediknél is a rang.  A filmekből is ez jön le. Anakin miért volt felháborodva az EP3-ban ha nem fontos a rang? A Jediknél ez a bölcsesség és az Erőben való jártasság fokmérője. Ha valaki jobb ezekben mint más Jedi akkor mester és fogadhat tanítványt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

56 perccel korábban, Frenkie írta:

 

Ne vicceljünk már. Azért nem mindegy hogy Jedi mester vagy, vagy padawan. Ha nem számítanak akkor minek a Jedi Tanács? Bármely noname padawan akkor sorsdöntő döntést hozhat? Rettenetesen fontos a Jediknél is a rang.  A filmekből is ez jön le. Anakin miért volt felháborodva az EP3-ban ha nem fontos a rang? A Jediknél ez a bölcsesség és az Erőben való jártasság fokmérője. Ha valaki jobb ezekben mint más Jedi akkor mester és fogadhat tanítványt.

Nem úgy fontos, mint neked vagy nekem, vagy bárki olyannak, akinek ez presztízskérdés, aki úgy érzi, a rangban rejlik a hatalom - mint Anakinnak. Őt ne keverjük a rendes Jedik közé, mert ő egy hataloméhes ember, aki szintén a rangban látta igazolását annak, hogy ő mindenki felett áll. És nem is úgy fontos, mint a hadseregben, hogy meghatározzon egy szigorú hierarchiát, ami alól nincs kibúvó. Ilyen téren igen, egy padawan is hozhat fontos döntést, ahogy azt a TCW-ben nem egyszer láttuk is. Ahsoka elég sok fontos döntést meghozott és ezek közül nem egy sorsokat döntött el. És ez nem is egy eset. Obi-Wan is hozott ilyen döntést (lásd: Mester és tanítvány című könyv), padawanként átnyúlt a saját mestere fölött és kikényszerített egy olyan szituációt, ami egy egész bolygó, mi több, egy egész csillagrendszer, áttételesen pedig a Köztársaság sorsát befolyásolta.

A Jedi Rendben normális körülmények között szerintem a rangnak csak egyfajta gyakorlati haszna van, meghatározza a pozíciódat a Renden belül. Szóval a Rend működése szempontjából a kollektív szervezetnek fontos, de magának az egyénnek nem az. Nem a tudásának, bölcsességének vagy hatalmának a fokmérője és nem olyasmi, amit el akar érni. Persze mindez az igazi Jedikre vonatkozik, nem az olyan ingoványos erkölcsű, hataloméhes emberekre, mint Dooku vagy Anakin, akiknek a hatalmuk és a presztízsük növelése miatt kell a rang.

Láthattuk, nem is egyszer, hogy szimpla Jedi lovagot is mesternek neveznek más Jedi lovagok vagy mesterek (Yoda simán lemesterezte Obi-Want az ep2-ben, pedig rangban még nem volt mester) és lehet padawanja (se Obi-Wan, se Anakin  nem voltak mesterek, amikor megkapták első tanítványukat). Láthattuk, hogy a tanácstagsághoz sem kell mester rang. Oké, a dolog kicsit unortodox volt, de a tény, hogy ezt megtehették Anakinnal, jelzi, hogy erre sincs kőbe vésett, megkerülhetetlen szabály. És azt is láthattuk nem egyszer, hogy a külsősök simán mesterezik a padawanokat is, amit egy Jedi lovag vagy mester nem tesz szóvá, csak az olyan, a rangokhoz ragaszkodó külsősök, mint Amidala.

Az viszont tuti, hogy ez nem a bölcsesség és az Erőben való jártasság fokmérője, mert Windu sok minden volt, csak bölcs nem, mégis mester rangja volt, míg Anakin mindenkinél hatalmasabb volt az Erőben, mégis megtagadták tőle a mester rangot.

 

2 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Pedig az SW-ben elég sok dolog hajaz földi dolgokra. Így nálam simán fekszik ez a dolog is. :) 

Igaz, a Jediket inkább a japán szamurájokról mintázták, mint a lovagokról.

Igen, tudom, de nálam az a "már sok". De lehet, hogy tényleg csak azért zavar, mert ők inkább csillagközi szamurájok, így valahogy ez a kerekasztalos lovaggá ütés nem passzol bele a képbe.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Nem úgy fontos, mint neked vagy nekem, vagy bárki olyannak, akinek ez presztízskérdés, aki úgy érzi, a rangban rejlik a hatalom - mint Anakinnak. Őt ne keverjük a rendes Jedik közé, mert ő egy hataloméhes ember, aki szintén a rangban látta igazolását annak, hogy ő mindenki felett áll. És nem is úgy fontos, mint a hadseregben, hogy meghatározzon egy szigorú hierarchiát, ami alól nincs kibúvó. Ilyen téren igen, egy padawan is hozhat fontos döntést, ahogy azt a TCW-ben nem egyszer láttuk is. Ahsoka elég sok fontos döntést meghozott és ezek közül nem egy sorsokat döntött el. És ez nem is egy eset. Obi-Wan is hozott ilyen döntést (lásd: Mester és tanítvány című könyv), padawanként átnyúlt a saját mestere fölött és kikényszerített egy olyan szituációt, ami egy egész bolygó, mi több, egy egész csillagrendszer, áttételesen pedig a Köztársaság sorsát befolyásolta.

A Jedi Rendben normális körülmények között szerintem a rangnak csak egyfajta gyakorlati haszna van, meghatározza a pozíciódat a Renden belül. Szóval a Rend működése szempontjából a kollektív szervezetnek fontos, de magának az egyénnek nem az. Nem a tudásának, bölcsességének vagy hatalmának a fokmérője és nem olyasmi, amit el akar érni. Persze mindez az igazi Jedikre vonatkozik, nem az olyan ingoványos erkölcsű, hataloméhes emberekre, mint Dooku vagy Anakin, akiknek a hatalmuk és a presztízsük növelése miatt kell a rang.

Láthattuk, nem is egyszer, hogy szimpla Jedi lovagot is mesternek neveznek más Jedi lovagok vagy mesterek (Yoda simán lemesterezte Obi-Want az ep2-ben, pedig rangban még nem volt mester) és lehet padawanja (se Obi-Wan, se Anakin  nem voltak mesterek, amikor megkapták első tanítványukat). Láthattuk, hogy a tanácstagsághoz sem kell mester rang. Oké, a dolog kicsit unortodox volt, de a tény, hogy ezt megtehették Anakinnal, jelzi, hogy erre sincs kőbe vésett, megkerülhetetlen szabály. És azt is láthattuk nem egyszer, hogy a külsősök simán mesterezik a padawanokat is, amit egy Jedi lovag vagy mester nem tesz szóvá, csak az olyan, a rangokhoz ragaszkodó külsősök, mint Amidala.

Az viszont tuti, hogy ez nem a bölcsesség és az Erőben való jártasság fokmérője, mert Windu sok minden volt, csak bölcs nem, mégis mester rangja volt, míg Anakin mindenkinél hatalmasabb volt az Erőben, mégis megtagadták tőle a mester rangot.

 

Igen, tudom, de nálam az a "már sok". De lehet, hogy tényleg csak azért zavar, mert ők inkább csillagközi szamurájok, így valahogy ez a kerekasztalos lovaggá ütés nem passzol bele a képbe.

 

Így ok. Egyet is tudok vele érteni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szvsz elég sok igazság van a sith filozófiában: Az önfejlesztés, az önmagunk erősítése, az ambíció és a szenvedéllyel való élet nem rossz dolgok.

 

 

A Sith Kódex is nagyrészt olyan, mint egy motivációs szöveg, még ha egy picit emós is. :D

 

 

A probléma az, hogy ők a negatív érzelmeikből táplálkoznak és az egyetlen céljuk a hatalomhajhászás, amit viszont nem használnak semmire. Egy üres, önpusztító életmód az övék.

 

Elsiklik a felett a figyelmük, hogy a szeretet és a barátság iránti vágy is természetes, csakúgy, mint a legfelső sorban említett dolgok. Ezek azok, amik igazán motiválják az embert és ezekből is fakad egyfajta erő, még ha ez csöpögősen is hangzik. E mellett a belső béke sem rossz, átmenetileg.

Szerkesztve: - LordGravon
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nyilván a rengeteg tanítás és elv között akad a sith-eknél is jócskán olyan is, ami nem káros, sőt akár érdekes és bizonyos helyzetekben akár hasznos, példaértékű is lehet. Ettől függetlenül nem lehet eltekinteni olyanok mellett, amik legalább ennyire szerves részét képezik az alapfilozófiájuknak, viszont kifejezetten ember- és természetellenesek. Egy "ilyen" felvilágosultabb sith olyan lenne, mint egy "felvilágosultabb náci", aki pl. nem vallja a fajelméletet, a saját felsőbbrendűségét. Ez jól hangzik, csak az már nem lesz náci. Ugyanígy sith sincs olyan, aki ne akarná leigázni és nyomorba dönteni a magánál gyengébbnek tartott pór népet.

Attól, hogy valaki életszemléletében és ideológiájában van metszet a sith-ekkel vagy nácikkal, még nem lesz sith vagy náci, se felvilágosultabb, se semmilyen értelemben. Ráadásul a sith-ek filozófiájában fellelhető pozitívumok nem is épp túl különleges dolgok, kb. egy szabópéteres-oravecznórás-paulocoelhos vonal, amit egyébként rengeteg nem a rendjükbe tartozó egyén is természetes mód "követ" a hétköznapi életében. Szóval a sith-ek pont nem attól lesznek igazán sith-ek, hogy szenvedélyesek vagy folyton fejlődni akarnak, hanem kifejezetten a gonosznak és kegyetlennek tekinthető motívumoktól.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

a sötét lelkűbb, keményebb lázadót

A lázadókban kb. annyi volt ideológiailag közös, hogy meg akarták buktatni a Birodalom rémuralmát. Ennyi. De már ennek módjában (pl. az ehhez felvállalható eszközök) is komoly megosztottság jellemezte őket. Még a lényegében (civileket nem kímélő) terrorakciókat végrehajtó Saw Gerreráéktól is éppen elhatárolódnak. Persze az OT fekete-fehér világában ők voltak a jó oldalon, de valójában a SW soha nem állította, hogy a Szövetség egy pozitív értékek és ideológiák mentén szerveződő és gondolkodó közösség lenne. És nem is volt, erre mutatott rá többek közt Cassian is.

2 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

a dezertáló jó birodalmit

Attól, hogy valaki azt a szintű kegyetlenséget és erkölcstelenséget nem képes elviselni, amit a Birodalom vagy az ER képviselt, még nem lesz rögtön jó. Természetesen lehet aztán az, erre láttunk is több példát, de fontos leszögezni, hogy pl. Kallus, Finn vagy Jannah ekkor már nem birodalmiak. Tehát nem "jó birodalmit" látunk, hanem egykori birodalmit, aki később pozitív irányba változott.

2 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

ennek is mennie kéne

A kulcs a fentiekben van. Az nem fog menni, hogy egy sith ne legyen hataloméhes, egyeduralomra és teljhatalomra törő, ezért mindent elkövetni képes gonosztevő. Persze ennek is vannak fokozatai, de ezt már szerintem eddig is jól láttuk. Azért pl. Dookut nehéz lenne ilyen téren Sidious-hoz vagy Maulhoz mérni. Szintén egy lehetséges (bár felettébb valószínűtlen) eset, hogy egy sith-ben hosszútávon életben maradjon olyan szinten a jóság, hogy az aztán "felébreszthető" legyen, majd a megtéréséhez vezessen. Ő volt Anakin. Ha belegondolunk, akkor összesen láttunk 4 sith-et, a "gonoszsági" faktor tekintetében pedig legalább háromféle szintre lehet tenni őket. Ez már szerintem eléggé jól árnyalja a képet.

Ha kibővítjük a kontextust azokra, akik ugyan nem sith-ek, de a sötét oldal által rendkívül mélyen érintettek, akkor pláne nagyon sokszínű palettát kapunk. Ott van pl. Kylo, aki egész rossz életében küzdött a benne lakozó jósággal, képtelen is volt akár csak középtávon teljesen elnyomni magában. Vagy ott volt Ventress, akiből noha nem lett ünnepelt hős vagy mintapolgár, de a maga módján így is nagy utat tett meg, aminek végén fel tudott mutatni egyértelműen pozitív erkölcsi momentumokat is. Persze ők nem sith-ek, csak majdnem, de jól látszanak az átmenetek.

Nagy szükségét tehát amúgy se látom annak, hogy pozitívabb árnyalatú sith-eket kapjunk, de ha kapnánk is, az alighanem úgy nézne ki, mint az összes többi esetben. Azaz nem sith-ként lenne vki "felvilágosultabb" erkölcsileg (hiszen ez már önmagában szembemegy a sith definíciójával), hanem egy ilyen felvilágosultság kivezetné a Sith Rendből, majd egy folyamat végén lenne belőle egy ilyen figura, amikor már amúgy messze nem sith. De tudtommal a Legendák közt pl. ilyen karakterek is vannak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2020. 10. 26. - 18:35, pb69 írta:

Ráadásul a sith-ek filozófiájában fellelhető pozitívumok nem is épp túl különleges dolgok, kb. egy szabópéteres-oravecznórás-paulocoelhos vonal, amit egyébként rengeteg nem a rendjükbe tartozó egyén is természetes mód "követ" a hétköznapi életében.

Ebbe nem akarok nagyon belemenni, de én nem így tapasztaltam. :P

 

2020. 10. 26. - 21:30, pb69 írta:

A lázadókban kb. annyi volt ideológiailag közös, hogy meg akarták buktatni a Birodalom rémuralmát. Ennyi. De már ennek módjában (pl. az ehhez felvállalható eszközök) is komoly megosztottság jellemezte őket. Még a lényegében (civileket nem kímélő) terrorakciókat végrehajtó Saw Gerreráéktól is éppen elhatárolódnak.

De ez csak az új kánonból derült ki, bár gondolom az EU-ban is hasonló volt a helyzet.

 

2020. 10. 26. - 21:30, pb69 írta:

Persze az OT fekete-fehér világában ők voltak a jó oldalon, de valójában a SW soha nem állította, hogy a Szövetség egy pozitív értékek és ideológiák mentén szerveződő és gondolkodó közösség lenne.

Pedig az OT alapján pont, hogy erre lehetett következtetni. Sőt, a Rebelsben is ez volt, ha jól emlékszem.

 

2020. 10. 26. - 21:30, pb69 írta:

Szintén egy lehetséges (bár felettébb valószínűtlen) eset, hogy egy sith-ben hosszútávon életben maradjon olyan szinten a jóság, hogy az aztán "felébreszthető" legyen, majd a megtéréséhez vezessen. Ő volt Anakin.

Nekem úgy tűnik, a Star Wars szerint a megváltás csak döntés és körülmények kérdése, mert mindenkiben van fény és sötétség.

 

2020. 10. 26. - 21:30, pb69 írta:

Azaz nem sith-ként lenne vki "felvilágosultabb" erkölcsileg (hiszen ez már önmagában szembemegy a sith definíciójával), hanem egy ilyen felvilágosultság kivezetné a Sith Rendből, majd egy folyamat végén lenne belőle egy ilyen figura, amikor már amúgy messze nem sith.

Velem is ez történt legutóbb, amikor felhúztam egy "világos sithet" a The Old Republicban. A végén már azt kérdeztem magamtól, hogy minek nevezik a történetben a sith sötét nagyurának a karakteremet, ha eszmeileg totál nem az. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

Nem tudom ki, hogy van vele, de nekem kicsit már elegem van ebből az egész anti-jedi trendből, ami a Star Wars rajongótáborában megy, legalábbis külföldön. :roll:

 

Sokan úgy csinálnak, mintha a jedik egyenesen gonoszak lennének és semmivel sem különbek a sitheknél, pusztán azért, mert a PT-ből meg a TCW-ből kiderült, hogy ők is esendőek, mint mindenki más.

 

Persze, én sem értek egyet minden (akkori) tanításukkal, de attól még szerintem nyilvánvaló, hogy alapjáraton véve jó emberek és továbbra is lehet egész nyugodtan hősnek nevezni őket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, LordGravon írta:

Nem tudom ki, hogy van vele, de nekem kicsit már elegem van ebből az egész anti-jedi trendből, ami a Star Wars rajongótáborában megy, legalábbis külföldön. :roll:

Frenkie is pont ezen a véleményen volt korábban, hatalmas vitákat rendeztünk erről élőben. Alapvetően én is úgy gondolom, hogy a Rend maga a jó szinonimája az SW galaxisban. Persze volt hibájuk, de elvitathatatlan érdemeik is. Amúgy a bukásuk szükségszerű volt Palpatine felemelkedéséhez. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Frenkie is pont ezen a véleményen volt korábban, hatalmas vitákat rendeztünk erről élőben.

 

Én biztos nem voltam ezen a véleményen. Én sokáig hozzzád hasonlóan a tökéletes jónak láttam a Jediket a PT idején. Ök képviselték a jót, hisz a béke és igazság nevében ténykedtek, a Köztársaságot szolgálták.  A TCW meg a Dzséjttel illettve Misskarrdeval való beszélgetések után már árnyalom a képet. A TCW nagyon lerombolta nálam az erkölcsiségüket, melynek csúcspontja az Ashoka-üldözés volt és lefekvésük Tarkinnak.

Sőt az EP8 is tulajdonképpen megmutatta milyennek kellett volna lenniük. Ma már 90 %-ban úgy gondolkodom a PT lovagjairól mint Dzséjt.

Alapvetően jószándékúak voltak, de arrogánsá lettek és valami irdatlan balfékek is hogy Palpatine így megvezette őket, illetve letértek a jediség útjáról. Ha rajtamaradnak Palpi nem biztos hogy eléri a célját.

 

Szerintem Dzséjtre gondoltál akik a kezdetektől fogva negatív véleménnyel volt róluk.

 

De a legfontosabb kérdés amit jó sokáig vitattunk az a geonosisi Anakin-Padmé belépő.:D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.