Ugrás a kommentre

2x06 - Tribe


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Engem inkább az érdekelne jobban, hogy ezek a droidok hogy kerültek ilyen pozícióba? :) Van ezeknek bio főnökük?

 

Nekem az ugrott be egyből, hogy a Droid Gotra tagjai lehetnek, akkor meg lehetséges, hogy a Crymorah Szindikátusnak dolgoztak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

18 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ne csináljunk már úgy, mintha a Star Wars az eredetiség szinonímája lenne.

 

Egyébként a Star Wars az. Hiába merített ennyi helyről, az egész, ahogy össze van gyúrva, egy homogén, eredeti dolog, aminek csak egyes építőelemei monitorozásában fedezhető fel hasonlóság, az összképre nem lehet azt mondani, hogy na, ez olyan, mint a Dűne (a Dűne valamennyi verziója, beleértve a könyvet, teljesen más hangulatú és stílusú), na, ez pontosan olyan, mint a Rejtett erőd. Ha megnézed a Rejtett erődöt, nem fogod azt mondani, hogy hát a Star Wars ezt lopta le! A civakodó komikus ellentétpárra pedig Kuroszavának ugyanúgy nincs joga, mint Lucasnak, ahogy nincs Laurel és Hardynak, de még Cervantesnek sem. A Star Wars csak annyiban hasonlítható más műalkotásokhoz, amennyire két teljesen különböző házban megegyezőek a téglák, amikkel építették őket.

 

Egyébként a világ valamennyi filmalkotásának vannak referenciái, legfeljebb olyan helyről merítenek, vagy olyan sok helyről (ld. Tarantino), hogy nem lehet felismerni, vagy nincsenek már szemünk előtt a referenciák. Mondhatjuk úgy is, a filmesek jól ismerik az igazságot, egy újszülöttnek minden vicc új.

 

Az Avatar ezzel szemben - és el kell sajnos ismerni, hogy ez jogos, egyben az egyik legáltalánosabb kritika vele szemben - egy nagyon triviális toposzt mesél el újból, amiben mindössze annyit csavar, hogy az űrbe helyezi (ami szintén nem eredeti gondolat, hiszen az, hogy a kolonizációt, a nomád népek megszállását sci-fi környezetbe helyezik, szintén baromi régi ötlet). De ne vegyétek rossz néven, mert Cameronnak ez is volt a célja, hogy azt érezzük, ezt a történetet ismerjük, de így még sosem láttuk, így tudott teljesen rabul ejteni milliókat az Avatar látványvilága, kétszer is ráadásul. De azért kicsit abszurdnak tartom, hogy az Avatar után viszont már valaki azt mondja a hasonló tematikájú filmekre, hogy na, ez Avatar-utánérzés. Tény viszont, hogy vizualitásában markánsabb és eredetibb az Avatar, mint történetvezetésében, ugyanakkor vizualitásában nem is lehet hasonlóságot felfedezni ezen epizód és az Avatar között (értsd: nem kékek a fák, és nem fénylenek). Már amennyiben feltételezzük, hogy James Cameron szerzői joga egyelőre még nem terjed ki az erdő fogalmára úgy általában. Egyébként az önmagát szerényen a világ királyának aposztrofáló rendezőről beszélünk, így nem lepődnék meg, ha így lenne.

 

(Tudom, hogy részben off, de kérlek titeket, ne rakjátok el más topicba a kommentem, mert azzal megfosztanátok a kontextusától.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért a Star Wars, főleg az ep-ben markánsan jelen lévő "makulátlan jó a velejéig gonosz ellen" és a "szegény parasztfiú megmenti a hercegnőt a gonosz varázslótól" is belefér szerintem a triviális toposz kategóriába, sőt ez talán régebbi, mint a "telepesek eltaposság a nomádokat" toposz. Lucas egy örökzöld mesei témát helyezett át az űrbe, de úgy, hogy még a fantasy jelleget sem ölte ki belőle, csak a lovakat űrhajókra, a városokat és falvakat bolygókra cserélte, a gonosz varázsló várát meg űrállomásra.

 

Persze abban egyetértek, hogy rendkívül jól mixelte a már ismert dolgokat, és ez a mix valami eredetivé állt össze. De attól még nem kell ennél az epizódnál ötlettelenséget kiáltani, mert az epizódban vannak máshol is felfedezhető elemek. A TCW majdnem teljes második évada másból sem áll, minthogy komplett epizódokat húztak fel olyan ötletekre, amik egyértelműen más filmek alapjait képezték. Ott már a mixeléssel sem nagyon bajlódtak, sőt Zillóval elérték a mélypontott, ott a névváltoztatás is "made in china" jellegű lett, épp csak annyira módosították, hogy ne pereljék őket a márka tulajdonsai. :evil: Ehhez képest ez a rész a kreativitás és eredetiség példaértékű alkotása. Főleg, hogy eleve nincs benne semmi, amit Kashyyyk-hoz korábban már ne találtak volna ki. A wookiee-k kapcsolata a fákkal talán már Lucas eredeti ep6 forgatókönyvében is szerepelt.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

"szegény parasztfiú megmenti a hercegnőt a gonosz varázslótól"

 

Az nem egy toposz, hanem a mese műfajának legtágabb értelemben vett keretrendszere, maga az archetipikus struktúra. Btw. ugyanígy ráhúzható az Avatarra is, ahol szintén a makulátlan jó és az elnyomó gonosz csap össze, szintén van hercegnő, és szintén az a fiú menti meg, aki eredetileg a konfliktustól távol áll, és rátermettsége nem magától értetődő. (Nyilván a folytatások feszültségének megtartása érdekében itt is a makulátlan jó és az elnyomó gonosz idővel némiképp közeledik egymás felé, ahogy a Star Warsban is. Ez adja magát, hiszen meg kell valahogy kevernie az alkotóknak a kártyákat, és ennek más módja nincs.) Annyi absztracháló képességünk pedig legyen, hogy a parasztfiút akkor is felismerjük, ha történetesen nem paraszti sorból származik, a gonosz varázslót is felismerjük, ha történetesen nem varázslónak hívja magát. Egyébként a Star Warsban azért az egy nagy csavar volt a korában, hogy a hercegnőt történetesen nem kell megmenteni, és kompetensebb, mint a megmentői.

 

A Star Wars esetében egyidejűleg ugrik be mind a görög mitológia, a skandináv mitológia, akár a Biblia, a klasszikus értelemben vett mesék, a westernek, a japán szamurájfilmek és az amerikai 30-as-40-es évekbeli kaland-matinéfilmek világa, ami teljesen homogénen ötvöződik. Mindezek metszetében tanyázik a Star Wars. De végső soron egy mítosz, egy modern mítosz, műmítosz (hiszen nem organikusan fejlődött ki, hanem egy ember megírta). Amikor azt mondod, a szegény parasztfiú megmenti a hercegnőt a gonosz varázslótól, és azt mondod, mindössze ennyi a Star Wars (vagy csak a IV. rész), akkor rögtön kizárod a westernt, kizárod a szamurájfilmet, de még a mitikus kereteket is, holott mindezek a film sajátjai.

 

Amikor azt mondjuk, hogy az Avatar egy science fiction, ami arról szól, hogyan hajt igába a civilizáció egy törzsi kultúrát, akkor nem több, nem esik ki egy másik ős, ami kimarad a referenciákból. S ez is jelenti az Avatar univerzumának végességét, mert míg a Star Wars univerzumában elképzelhető olyan történet, ami pl. az Avatart is foglalkoztató tematikáról szól (pl. a mostani TBB rész esetében, hiszen azt nem tagadom, hogy ez a rész ugyanígy a törzsi kultúra és az elnyomó technokrata hatalom szembenállásáról szól), addig az Avatarban nem képzelhető el egy másik zsáner története (mondjuk pl. ha készülne egy Avatar anim. sorozat).

 

Persze a Star Wars nagy előnyben van az Avatarral szemben, hiszen egy sokfilmes franchise, ugyanakkor bevételek ide vagy oda, A víz útja nem lett A Birodalom visszavág (inkább Az ébredő Erő lett), és nehéz elképzelni, hogy a következő részben más is fog történni azon kívül, hogy találnak még egy törzset, és azzal is konfrontálódnak valamiképp, jobban vagy rosszabbul. A történet továbbra is abban a dimenzióban marad, mint az első filmben, a Star Wars esetében pedig mind az V. rész, mind a prequelek megújították a franchise-t, és további új jelentésekkel ruházták fel, amiknek a magva valójában már ott volt az első filmben is. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kellemes epizód volt, jó volt visszatérni a Kashyyyk-ra, ami egy elképesztően szép bolygó. :) Szegény vukik, milyen boldogan is élhetnének itt, ha nem lennének ennyire kelendő rabszolgák, amiért mindig vonzó célpontjai lesznek az olyan lelketlen rabszolgavadászoknak, mint a trandoshanok. És ezért mindig örülök, ha úgy végződik egy történet, hogy pórul jártak. :P 

Megható volt látni, Gungi mennyire örül, hogy hazajutott még úgy is, hogy csak halvány emlékei voltak arról, milyen is a szülőbolygója. Szegénynek nem sok haszna és öröme származott eddig abból, hogy Erő-érzékenynek született, a Jedik egy olyan korszak hajnalán vették magukhoz padawannak, amikor nekik már erősen leáldozóban volt (csak még nem tudták), azt az új családját így a saját többszáz éves életkorához mérten nagyon rövid idő alatt vesztette el, s ki tudja, mennyi viszontagságon át tudott csak visszajutni a népéhez, ahová be kell illeszkednie, hiszen nem ott nőtt fel. Remélhetőleg Jedi ereje és az Erő segítségével hasznára tud lenni a vukiknak, hogy megvédjék magukat a betolakodóktól.

 

Omega meg újfent nem tudott nyugton maradni, s a csapatban betöltött, immár nem jövevény, hanem teljes jogú csapattag szerepét is jelzi, hogy amint bajba keveredett, a többiek szó nélkül mentek segíteni, s még utólag sem lett leteremtve. Egy mindenkiért, mindenki egyért. Az meg külön dicsérendő, hogy azzal mindenki egyetértett, hogy bármilyen körülmények között megéri megmenteni egy életet, és ezért feláldozni egy fizetős küldetés sikerét. A Bad Batch erkölcsileg egyre magasabb szintre lép, s ebben Omegának nagyon nagy szerepe van, még ha maguktól maradtak is a jó oldalon a 66-os parancs idején. Korábban már elhangzott, hogy a lány egyfajta erkölcsi iránytű számukra, de nagyon fontos, hogy hallgatnak is rá és ez egyre inkább számukra is természetes.

 

Cid helyében én is dühös lennék, hogy ez az akció megint valamiféle erkölcsi segítség oltárán fel lett áldozva, mert ő egy orgazda, a pénzből él. Nem tudom, mi lesz majd az Ord Mantell megszállásakor. Eddig azt gondoltam, arra utaltak apró jelek, hogy megkedvelte és nem adja majd fel őket (kiváltképp Omega miatt), de ehhez azért neki is elég nagyot kellene felfelé lépnie az erkölcsi létrán...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 perccel korábban, Pildi írta:

Cid helyében én is dühös lennék, hogy ez az akció megint valamiféle erkölcsi segítség oltárán fel lett áldozva, mert ő egy orgazda, a pénzből él. Nem tudom, mi lesz majd az Ord Mantell megszállásakor. Eddig azt gondoltam, arra utaltak apró jelek, hogy megkedvelte és nem adja majd fel őket (kiváltképp Omega miatt), de ehhez azért neki is elég nagyot kellene felfelé lépnie az erkölcsi létrán...

Megmondom őszintén, eddig nem sok jellét láttam annak, hogy Cid bármennyire is megkedvelte volna a csapatot. Talán Omega közelebb áll hozzá, meg Tech-nek tartozik hálával (azt is milyen kellettelnül vallotta be), de ennyi. Szerintem ha az élete függene tőle, sec perc alatt elárulná őket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

50 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Megmondom őszintén, eddig nem sok jellét láttam annak, hogy Cid bármennyire is megkedvelte volna a csapatot. Talán Omega közelebb áll hozzá, meg Tech-nek tartozik hálával (azt is milyen kellettelnül vallotta be), de ennyi. Szerintem ha az élete függene tőle, sec perc alatt elárulná őket.

Valamiféle betyárbecsületet feltételezek, ami a jobbféle alvilági figuráknál is szokott lenni, ha nem kimondottan elvetemültek. Azt persze nem látjuk, Cid milyen másokkal, de ha Omegával van valamiféle érzelmi kapcsolata, plusz Technek tartozik az életével, az már elég ahhoz, hogy ha van választása, akkor ne dobja fel őket, pénzért mondjuk. Azt én sem gondolom, hogy a saját életét kockáztatná.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2023. 02. 02. - 21:40, Ody Mandrell írta:

Fura hangokat hallott a távolban, ezért kelt útra.

 

Most újra megnéztem, tényleg hallani valami halovány vuki üvöltést, de még ezelőtt azt mondja Omega Echónak, hogy úgy érzi valami nem stimmel ezzel a hellyel... és aztán ahogy ráérzett utána jött a megerősítés is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Szerintem az évad végére okosabbak leszünk ez ügyben. 

Van egy olyan érzésem, hogy maximum a 12. részig meglesz a megszállás. Nagyon dicsérik a 12. részt külön.

 

"12 is one of the best episodes of Star Wars animation!" 

 

Ennek a résznek a cime, a The Outpost lesz. :) 

De majd kiderül. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 órával ezelőtt, Wilde írta:

 

Most újra megnéztem, tényleg hallani valami halovány vuki üvöltést, de még ezelőtt azt mondja Omega Echónak, hogy úgy érzi valami nem stimmel ezzel a hellyel... és aztán ahogy ráérzett utána jött a megerősítés is.

Határozottan gyanús, a lány nagyon ráérez dolgokra. De okosan úgy csinálják a készítők, hogy több irányba is lehet vinni a sorsát.

 

12 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Érdekelne miért voltak ásók a birodalmi tank oldalán? :D

A Trandok a TCW óta mindig felkészülnek arra az eshetőségre, ha felbukkanna Ásóka. (Bocs. :D)

 

Nekem tetszett a rész, bár magvas gondolatokat most nem tudok megfogalmazni. Jó volt visszatérni Kashyyykra, és Gunjinak is örültem. Azt meg jó látni, hogy az előző évadból továbbszőtték Tech chaincode hamisító skilljét. Ez később még hasznos lehet. Érdekes volt számomra még az is, hogy Gunji animációja leginkább a TCW-s kinézetére hasonlított, míg a Kashyyykon látott wookie-k leginkább a rebelses Wookie dizájnra hajaztak.

 

Azt hiszem @Dzséjt írta, hogy kár, hogy nem köszöntek vissza a Fallen orderből a lények. Viszont nekem igencsak ismerősek voltak, és aztán rájöttem, hogy a KOTORban voltak talán hasonló lények a Kashyyykon:

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

https://starwars.fandom.com/wiki/Kinrath/Legends

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Látványos és hangulatos rész lett, nekem tetszett! :) Jó volt elmerülni a Kashyyyk gyönyörű világában, és a wookiee kultúrában. A Star Wars: Battlefront II és a Jedi: Fallen Order c. játékot leszámítva nem is láttuk ezt a bolygót mozgóképen az Ep3 óta. Pedig szép helyszín (a kashyyyki rengeteg madártávlatból már-már tényleg filmszintű látványt nyújtott), ami békésségével, természetességével, ugyanakkor veszélyességével szépen rezonál a wookiee-kkal, akikre ugyanezek jellemzőek: alapvetően békés, a természettel harmóniában élő faj, de ha kell, akkor elemi vadsággal védelmezik egymást és az otthonukat. A wookiee faluról nekem az ewokok endori települése ugrott be. Ezen a hasonlóságon érhető tetten az, hogy az Ep6-ban eredetileg wookiee-k és a Kashyyyk szerepeltek volna. Kíváncsi vagyok, in-universe van-e valami kulturális kapocs a wookiee-k és az ewokok között, mert számos szempontból hasonlítanak egymásra.

 

Nagyon jó volt ismét látni Gungit, aki által újabb túlélővel gyarapodott a 66-os parancsot túlélő Jedik sora. Engem azért nem zavar az újabb és újabb Jedi-túlélők felbukkanása, mert arányait nézve, ez a pár tucat életben maradt Jedi még mindig elenyésző a több ezres Jedi Rend létszámához képest. Ergo nem csorbul a 66-os drámájának mértéke. Kíváncsi vagyok, hogy élte túl wookiee barátunk azt a kegyetlen éjszakát, mert az ifjoncok elméletileg a Jedi Templomban élik életüket addig, amíg nem válnak padawanná egy Jedi-lovag vagy -mester szárnyai alatt. Bár valahogy Grogu is kijutott, és Reva is megúszta, így van rá példa, hogy Vaderék nem mészároltak le minden ott tartózkodót, de érdekelnének a részletek. Bár kevés esély van rá, hogy Gungi többi ifjonc-társa a Gyűlésről (Katooni, Petro, Zatt, Ganodi és Byph) is mind túlélték, én azért bízom benne, hogy legalább néhányan. Nekem Gugi mellett pl. Katooni volt még nagyon szimpatikus, jó lenne őt is viszont látni.

 

A rész elején lévő állomás megint csak egy baromi hangulatos helyszín lett: ez az egyedi formatervezésű fémtömeg szép párhuzamban áll a rajta bizniszelő csempészdroidokkal, akikben csakugyan nincs semmi szerves és természetes. Nekem is beugrott róluk a Droid Gotra. Kíváncsi vagyok, hogy az Osztag meddig vállal még szerepet ilyen kétes ügyletekben Cid megbízásából, hiszen újra és újra bebizonyosodik, hogy végső soron erkölcsi alapon cselekednek. Hiszen a megbízás szempontjából semmi okuk nem volt rá, hogy hazajuttassák Gungit. Igaz, ez a morális iránytű többnyire Omega, aki a saját jólelkűsége révén tereli a csapatot sokszor a helyes döntések irányába. Noha ez a tulajdonsága kétélű, és a kislány naivitása sok esetben a veszélyes helyzetek kialakulásának forrása is egyben. Én minden esetre imádom azt az ártatlanságát és pozitivitását, amivel egy ilyen sötét időket élő galaxisra képes tekinteni. Nekem egyértelműen ő a kedvencem az osztagból. Tetszettek a közös jelenetei Gungival, és az állomáson megint felmerült bennem az Erő-érzékenysége. Persze az is lehet, hogy csak szuper jók az intuíciói (a készítők ügyesen nyitva hagyják ezt a kiskaput), hiszen megérezte, hogy valami "nincs rendjén" a hellyel, ez pedig a wookiee felé terelte őt. Az Erő akarta így? :) 

 

Gungi bizalmatlansága a klónokkal szemben teljesen érthető. Valószínűleg szemtanúja volt a társait mészároló klónok könyörtelenségének. Irdatlan trauma lehetett ez egy gyereknek. Főleg az empátiára különösen fogékony wookiee Jedinek. A hazatérése a Kashyyykra megindító volt. Nem elég, hogy a családját (a Jedi Rendet) megsemmisítették, a Birodalom még a szülőbolygóját is lepusztítja, társait terrorizálja, gyilkolja és rabszolgasorba veti. Kíváncsi vagyok, hogy a Kánonban is úgy van-e, mint a Legendákban, ahol a Birodalom hasonlóan kizsákmányolta a Kashyyykot, és a wookiee rabszolgák voltak a fő résztvevői a Halálcsillag építésének. Palpatine vérlázító zsenialitása ismét megmutatkozik: a Birodalom nyersanyagot zsákmányol, rabszolgákat szerez és mindezt úgy, hogy reflektorfény esetén gond nélkül lehet a trandoshanokra mutogatni.  

 

Tetszett a wookiee-k trandoshanokkal való ősi ellentétének ismételt megjelenésének ábrázolása. A kashyyyki vadvilág szerepe csakugyan: ezen a lencsén át kiviláglott a kontraszt a természettel harmóniában élő wookiee-k és a féktelen pusztításba bocsátkozó betolakodó trandoshanok között. Érdekes, hogy az Osztag itt már nem kábított, hanem éles lövedékekkel gyilkoltak - hozzáteszem, megérdemelték a gyíkok. Remélem, hogy a "pókháló" fogságába eső trandoshan fickó lassan nyeri el a büntetését. :P 

 

A wookiee-k és a wroshyr fák közti szoros kapcsolat ábrázolása is tetszett, ami megint csak a Legendákig nyúlik vissza. A faj és a fák harmóniájára már Gungi fénykardmarkolatának készítésekor is utaltak. Nekem be nem ugrott volna az "Avatar-feeling", ha itt nem olvasom. :D 

 

Összességében egy átlagosan jó TBB részt kaptunk, nekem kimondottan tetszik ez a sorozat. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, igen. Ep1, Indi és bár nekem nem jutott eszembe közben az Avatar, valóban van némi utánérzés. Eddig kellett várni egy kis erőhasználatra, ami nekem most jól esett ;) és kicsit többet megtudtunk a vukik hitvilágáról. Annyira nem éreztem, hogy most se haladtunk nagyon sehova látszólag. Érdekes rész. :peace:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.