Ugrás a kommentre

Darth Sidious


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

1 órával korábban, Donát írta:

Basszus, az EpIX fényében nekem csak most esett le, hogy ebben a jelenetben nemcsak Anakin "lelkiismerete" vagy "emlékezete" szól hozzá Palpatine hangján, hanem Sidious konkrétan beszél hozzá a főkancellári irodából, miközben Anakin vívódik. Ti az EpIX előtt hogy tekintettetek erre a jelenetre? Most, hogy már tudom, hogy Palpatine Benhez is előszeretettel beszélt különböző hangokon, leesett a tantusz. :) 

Erre eddig nem gondoltam, jó észrevétel. :clap:

47 perccel korábban, Donát írta:

én eddig csak filmes eszköznek gondoltam, hogy belelássunk Anakin vívódásába. :)

Én is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Basszus, az EpIX fényében nekem csak most esett le, hogy ebben a jelenetben nemcsak Anakin "lelkiismerete" vagy "emlékezete" szól hozzá Palpatine hangján, hanem Sidious konkrétan beszél hozzá a főkancellári irodából, miközben Anakin vívódik. Ti az EpIX előtt hogy tekintettetek erre a jelenetre? Most, hogy már tudom, hogy Palpatine Benhez is előszeretettel beszélt különböző hangokon, leesett a tantusz. :) 

Nagyszerű megfigyelés! Nekem ez eddig úgy jött le, hogy egy korábbi beszélgetésük visszhangzik Anakin fejében de nem, mert ilyen nem volt! :clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

Nekem sem rémlik ilyesmi, de különösebben nem is volt rá szüksége. Előtte semmiképp, hiszen az elég erőtejesen gyanús lett volna, hogy a főkancellár csak úgy képes az Erőn át kommunikálni. Később pedig sokáig azért nem volt rá szüksége, mert ő volt erőnyerő pozícióban. Aztán a halála után, megint az volt a helyzet, hogy titokban kellett tartania magát.

Persze, érthető, inkább csak a saját bizonyítványomat magyaráztam. :) 

 

2 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

Erre eddig nem gondoltam, jó észrevétel. :clap:

Én is.

 

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Nagyszerű megfigyelés! Nekem ez eddig úgy jött le, hogy egy korábbi beszélgetésük visszhangzik Anakin fejében de nem, mert ilyen nem volt! :clap:

Na, akkor nemcsak én gondoltam így! Tetszik nagyon ez a kapcsolódás az ST-vel! :clap: 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Donát írta:

Ti az EpIX előtt hogy tekintettetek erre a jelenetre?

Én is úgy gondoltam eddig, hogy ez egy off-screen beszélgetés emléke. Mivel Anakint nem láttuk eljönni a kancellári irodából, még válthattak pár szót, mire a fiú távozott, és ezt afféle "útravalónak" adta át Palpatine. Erre emlékszik vissza Anakin. De így, hogy ezt felhoztad, így valóban az a legkézenfekvőbb, hogy Palpatine szólt hozzá, ahogy Vader beszélt Luke-hoz, vagy ahogy később szintén Sidious beszélt Benhez (csak ott már trükközött is a hangjával). Remek észrevétel! :clap:

Abrams tényleg jól beleásta magát az ep3-ba, Sidioust lényegében erre a filmre húzta fel. A képességei, a "halhatatlansága", a különböző felek egymás ellen kijátszása, mind ep3-as vonás.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én sem gondolkodtam el ezen különösebben, pedig jogos felvetés, na persze akkor már robog velünk az érzelmi hullámvasút rendesen, én sokadik nézésre sem tudok a részletekre figyelni. :) Nagyon szép észrevétel, és így igaz, remek kapcsolat az ST-vel! :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...
5 perccel korábban, Donát írta:

Ahogy úgy fest a világos oldal gyengülése maga után vonzotta Palpi gyengülését is az OT-ra.

Szerintem Sidious nem gyengült az Erőben, egyszerűen egy másik pozícióba és helyzetbe került, egy olyanba, ahol már jóval kevésbé volt kiemelkedő. Addig ő volt a háttérben meghúzódó manipulátor, a nagy színész és stratéga, utána viszont már uralkodó lett, a rezsim első számú embere, a nyílt diktátor.

Ki kellett teljesítse a hatalmát, zsarnoknak kellett lennie, nem színészkedhetett tovább, hiszen egészen addig csakis azért csinálta, hogy eljöhessen az a pillanat, amikor kimutathatja a foga fehérjét és dominálhat. Csak abban már nem volt olyan jó. Ő volt a világ tán legjobb irányítója, aztán centerposztra került, ahol már nem tudta hozni ugyanazt a teljesítményt.

 

A hatalomra kerülési zseniális tervében látott minden lépcsőfokot, még ha egyszer-egyszer másképp is kellett arra fellépni, de le volt fektetve az út. Később ez már nem volt ilyen egyértelmű. Hosszú évek során hozzászokott ahhoz a "luxushoz", hogy mindkét oldalt ő vezeti. Ennek a kiváltságnak az elvesztése, ennek minden előnyével együtt, egy szörnyen nehéz feladat elé állította, amit meg kellett volna ugrania.

Azonban ezt ellehetetlenítette az elbizakodottság és az óvatlanság. Miután elérte az elérhetetlent, megbuktatta a Köztársaságot, elpusztította a Jedi Rendet, ő lett majdhogynem a galaxis ura, már nem volt meg az alázat a fejlődésre, arra, hogy változzon, koncentráljon, alapos legyen.

 

A Birodalom előtti időkben pengeélen kellett táncolni, minden mozzanatot aprólékosan kidolgozni, megtervezni, precízen végrehajtani. Később már sokkal nagyobb lett a mozgástér, ezáltal viszont el is kényelmesedett, meggondolatlanabb lett. Nem volt ott az a kényszer, hogy nem hibázhat, mert azzal mindent elbukhat.

A köztársasági időkben mindent kézben tartott, nem volt félmunka, minden lépés rendesen végre lett hajtva. A Birodalomban már ez nem így volt. A jediket pl. 20 év alatt nem sikerült rendesen kiirtani, sem egyén, sem eszme szintjén. Mondhatnánk rá, hogy nem volt könnyű és próbálkoztak a sith-ek, de őszintén, soha nem volt nekik könnyű, a PT érában vagy előtte sem, mégis megugrották, amit kellett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 perccel korábban, pb69 írta:
47 perccel korábban, Donát írta:

Ahogy úgy fest a világos oldal gyengülése maga után vonzotta Palpi gyengülését is az OT-ra.

Szerintem Sidious nem gyengült az Erőben, egyszerűen egy másik pozícióba és helyzetbe került, egy olyanba, ahol már jóval kevésbé volt kiemelkedő. Addig ő volt a háttérben meghúzódó manipulátor, a nagy színész és stratéga, utána viszont már uralkodó lett, a rezsim első számú embere, a nyílt diktátor.

Ez is egy lehetséges opció. De az EpII óta tudjuk, hogy az Erő használók ereje időben változó dolog. És az EpVI-os Palpatine kiszólás, miszerint nem érezte meg Luke közelségét, simán lehetővé teszi, hogy Palpatine ereje épp úgy visszábbesett, mint anno a Jediknek a PT idején. Mivel ez rímelne a Jedik kiirtása miatt pangó világos oldal dologra, nekem ez az elmélet sokkal jobban tetszik, mint a tiéd, és semmi olyat nem látok, ami ellentmondana neki, főleg az EpVIII egyensúly szövegének a fényében. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Donát írta:

De az EpII óta tudjuk, hogy az Erő használók ereje időben változó dolog.

Ezt arra érted, amikor arról diskurálnak a jedik, hogy elgyengültek az Erőben? Nem tudom, én azt is inkább képletesen értettem. Hasonló játszódott le, mint Sidious esetében később, csak pepitában. Ugye a jedik többször is elmondják, hogy az Erő sugallatára figyelni kell, hallgatni kell rá, koncentrálni. Egyrészt meg kell tanulni persze értelmezni, amit "mondani" akar, de utána is dolgozni és tenni kell azért, hogy ez a kapcsolat jól működjön.

Én ezt úgy képzelem el, hogy az Erőben való hatalom vagy erősség azt határozza meg, hogy mit hallhat meg az ember, de ez csak egy lehetőség. Az már egyéni fókusz és akarat kérdése, hogy ebből mit hall meg ténylegesen, azt hogyan értelmezi és mit kezd vele. Kettőn áll a vásár. Szerintem nem az Erőhasználók "ereje" gyengül, hanem az, ahogyan és amire ezt használni képesek. 

8 perccel korábban, Donát írta:

És az EpVI-os Palpatine kiszólás, miszerint nem érezte meg Luke közelségét, simán lehetővé teszi, hogy Palpatine ereje épp úgy visszábbesett, mint anno a Jediknek a PT idején.

Luke és Vader között volt azért egy különlegesebb kapcsolat. Ettől függetlenül szerintem Sidious is megérezhette volna akár Luke-ot, de nem volt kellően koncentrált. Az egész Ep.6 tökéletesen példázza, hogy Sidious nagyon nem volt ott fejben. Legdurvább példa talán az, hogy egyrészt nem érzi Vaderben a vívódást, másrészt nyíltan elárulja őt, utána pedig eszébe nem jut a fiának lassú halálra kínzása közben csak minimálisan is odafigyelni Vaderre.

Annyira csak nem gyengült el az Erőben, hogy ennyire alapvető dolgokat ne érezzen meg. Egyszerűen nem oda figyelt. Ezt én ahhoz látom nagyon hasonlónak, mint amikor egy élsportoló nincs rendben mentálisan, nem elég koncentrált, nem elég "éles". Ott sem arról beszélünk, hogy egy LeBron, Federer vagy Messi egyik hétről a másikra oda-vissza változik mennyire jó sportolók, hanem a formájuk ingadozik. Ha pedig hosszútávon nem találnak kellő motivációt és mentális gondokkal küzdenek, akkor folyamatosan képesek mélyen tudásuk alatt játszani, akár amatőr hibákat is véteni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ráadásul szerintem nem is ugyanaz a kettő. Amiről te írsz, @pb69, az nem kapcsolódik az Erőhöz, ez Palpatine intelligenciájából, emberismeretéből és a politikában való jártasságából fakad, nem az Erőképességekből. Nyilván az Erőt is használta, hogy kifürkéssze a jövőt vagy szemmel tartson olyan tényezőket, mint Maul, de a hatalomra kerülésének fő táptalaját nem a misztikus erőmezőből nyerte, hanem saját intellektusából.

Amit meg te írsz, @Donát, az meg egyértelműen Erőképesség. Palpatine a TCW-ben arra is képes volt, hogy Coruscantról az Erőn át figyelje Maul ténykedését. Most meg nem érezte meg, hogy pár kilométerre tőle egy Jedi röpköd. Szóval ez szerintem is azt jelzi, hogy Palpatine meggyengült az Erőben. De szerintem ez a Kiválasztott miatt van. Amikor Anakin a Világos Oldalról a Sötét felé hajlott, a Jedik kezdtek gyengülni. Most a Sötét Odlalról a Világosra tart, ezért a Sith kezdett gyengülni.

 

12 perccel korábban, pb69 írta:

Nem tudom, én azt is inkább képletesen értettem.

Az lehet, hogy te így érted, de Windu és Yoda tuti nem, ugyanis erről még a Szenátust is tájékoztatni akarja Windu. Képletes dolgokról nem informálsz másokat, Eszedbe sem jut. És Yoda is aggódott, hogy a Sith tisztában van ezzel a gyengeséggel, de most még csak ő. Szóval ez marhára nem tűnik úgy, hogy a Jedi Tanács két feje csak képletesen értette a dolgot. Ők konkrétan tudták, hogy a Jedik már nem tudják úgy használni az Erőt. Ez egy valós, a Jedi Rend vezetősége által tisztázott állapot.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Our ability to use the Force has been diminished. 

 

Ennél jobban nem tudom hogyan lehetne átadni, hogy Windu és Yoda érzi, hogy a Jedik meggyengültek és kapcsolatuk az Erővel már nem olyan mint régen. 

 

Szerintem ezek ciklikus dolgok, amik szépen lekövethetőek az SWben. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Dzséjt írta:

Ők konkrétan tudták, hogy a Jedik már nem tudják úgy használni az Erőt. Ez egy valós, a Jedi Rend vezetősége által tisztázott állapot.

Pontosan, nem tudták úgy használni az Erőt. Nem tudták úgy kiaknázni az Erőérzékenységüket, az Erőben való erősségüket, mint korábban. Nem abban gyengültek, hogy már ne érezhetnék úgy az Erőt, hanem abban, ahogyan ezzel a képességgel élni tudnak. Ahogyan egy sportoló se lesz egyik hétről a másikra lassabb, pontatlanabb, erőtlenebb, gyengébb a technikája stb., hogy aztán két héttel később már megint gyors, pontos, erős, technikás legyen. Egyszerűen csak arról van szó, hogy ugyanazon képességeit nem tudja ugyanazon a szinten használni.

 

És itt nyer értelmet az is, hogy a jedik miért beszélnek erről, és miért akarják elmondani a Szenátusnak is. Egy sportoló is érezheti úgy, hogy el kell mondja a környezetének, hogy nem tud rendesen koncentrálni, nincs ott fejben, nem talál kellő motivációt, így a teljesítménye végeredményben sokat gyengül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha egy uszodában van 20 úszó és hirtelen mindenki ideje 1 mp-et romlik, vajon melyik a valószínűbb opció?

a) mindenki kevésbé tud hirtelenjében koncentrálni

b) megváltozott az uszoda valamelyik kulcsparamétere, pl más lett a levegő hőmérséklete, más lett a víz hőmérséklete, kevesebb az oxigén, vagy valaki suttyomban hosszabbra változtatta a medencét :)

 

Szerintem ha a két vezető többes számban beszél és erről informálni akarja a Szenátust, akkor az a Rendre vonatkozik. És ha ez így van, akkor ez nem egy képességbeli dolog, hanem az Erő mint játéktér változott meg. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kihagysz egy c) opciót. ;) Azt, hogy az uszodán kívül változnak meg kulcsparaméterek.

Egy sportolót az motivál, hogy ő legyen a legjobb, hogy győzzön. Egy jedit az motivál, hogy adott szinten nézve béke legyen a galaxisban. Sok ezer éven keresztül nem volt érdemi erő és hatalom, ami felnőhetne a jedikéhez. A Köztársaságnak még csak saját egységes haderőre se volt szüksége, mert minden balhét kezeltek és megoldottak a jedik, noha maroknyian voltak. Könnyedén elérték a céljaikat, nem kellett hozzá megfeszülni.

Dobj be egy úszót úgy a medencébe, vagy egy futót, kerékpárost edzeni, hogy az idejüket nem mérhetik, ill. nagyon messze vannak egymástól a képességeik terén, verseny pedig évekig tuti nem lesz. Garantálom, hogy a többségüknek romlani fog a teljesítménye. Visszaesnek, mert nincs motiváció, nincs kellő inspiráció, ami hajtaná őket. A legjobb minek feszüljön meg, ha kisebb erőbedobással is ő lehet a legjobb. A követők is csak akkor fognak küzdeni, ha esélyt látnak a sikerre, engem aztán odatehetnek egy profi futó mellé, nem leszek vele beljebb. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...
22 órával ezelőtt, Davekid írta:

vajon Luke is azért kellett az Uralkodónak, hogy miután sikerült átállítani, meglegyen számára az ideális "gazdatest"? 

Elképzelhető. Érdekes kérdés, hogy Sidious mióta játszhatott erre a lélekvándorlásos sztorira. Ha kellően régóta, akkor ez Vader kapcsán is komoly lehetőségekkel bír. Egy új réteget adna pl. ahhoz, miért akarta annyira maga mellé állítani Anakint. Oké, hogy fricska a jediknek, hogy az Erő gyermeke, hogy óriási potenciál van benne, de ő kellően erős is lehet ahhoz, hogy kibírja a sith szeánszt és Palpatine erejét. Más kérdés, hogy Obi-Wan "bicskázása" keresztülhúzta ezen terveit, hisz a páncélban már félhullaként már nem bírta volna a teste a strapát.

 

Ez egyben azt is magyarázhatná, hogy miért kellett neki aztán annyira Luke, bízott benne, hogy ő jó lehet a célra. Illetve izgalmas adalék ahhoz is, hogy miért nem foglalkozott soha úgy igazán Vaderrel. Aki ugyanis nemcsak elbukott a Mustafaron, de így már Sidious se tudta vele azt tenni, amire eredetileg készülhetett. A "találjuk meg együtt a nagy titkot" pedig valójában már egy nagyrészt (Palpi által) ismert recept végrehajtása lett volna, viszont mivel Vader sérülései ezt eleve kizárták, így az öregnek nem kellett Anakinnal együttműködni, másra kellett várjon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

33 perccel korábban, pb69 írta:

Más kérdés, hogy Obi-Wan "bicskázása" keresztülhúzta ezen terveit, hisz a páncélban már félhullaként már nem bírta volna a teste a strapát.

Plusz egy ilyen testben valószínűleg Sidious sem szívesen élt volna. Micsoda irónia lenne, ha tényleg erre készült volna Sidious, hogy, ha eljön az idő, amikor a tanítványa megölné, mint ő Plagueist, ő áttelepül Vaderbe, de lemondott erről a Mustafaron történtek után. Aztán végül kénytelen volt a klón testbe menni, ami még rosszabb állapotba került, mint Vader volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

 

 

Ez egyben azt is magyarázhatná, hogy miért kellett neki aztán annyira Luke, bízott benne, hogy ő jó lehet a célra. Illetve izgalmas adalék ahhoz is, hogy miért nem foglalkozott soha úgy igazán Vaderrel. Aki ugyanis nemcsak elbukott a Mustafaron, de így már Sidious se tudta vele azt tenni, amire eredetileg készülhetett. A "találjuk meg együtt a nagy titkot" pedig valójában már egy nagyrészt (Palpi által) ismert recept végrehajtása lett volna, viszont mivel Vader sérülései ezt eleve kizárták, így az öregnek nem kellett Anakinnal együttműködni, másra kellett várjon.

az tény, hogy Palpatine folyamatos próbák elé állittatta Vadert, pont ezért. Jelzésertékű volt Cylo teremtett tanítványai, na meg Jocasta Nu is beszámolt Vadernek, hogy csupán eszköz az Uralkodó számára, ezért van szüksége az erőérzékeny gyermekek listájára.

Na de ez mar lehet off topic

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...

Nagyon örülnék egy Palpatine könyvnek, ami elmeséli ezt a Force-dyad sztorit Plagueis-el és Anakin-al, hogy miként próbálkozott ezzel meg az Exegolos időszak is érdekelne és annak az előzményei egy kicsit bővebben. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...
  • 8 hónappal később...

Tudom, hogy hosszú, de már csak azért is megéri megnézni egyszer, mert soha ekkora elégtételt nem éreztem, mint amikor 1.5 órányi ármánykodás után végre szanaszéjjel szakad ez a velejéig romlott, manipulatív gennyláda, aki hosszú évtizedekig mételyezte a galaxist és aki teremtmények millióinak a haláláért felelős egyszemélyben.  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.