Ugrás a kommentre

Frank Herbert - Dűne


Forceuser

Ajánlott hozzászólás

Villeneuve már a második részt írja.

 

"There’s no such thing as Dune 1 and Dune 2. It’s Dune: Part One and Dune: Part Two."

 

“We have been hearing in the past few decades that it’s not possible to adapt this book and that it’s an impossible task. I think that in the back of the mind of the studio, it’s still the same. So the first thing was to prove that there was a beautiful, popular movie that can exist, and I think that I proved that – everybody at Warner Bros and Legendary, they are 100 percent behind the project. They feel that it would need a really bad outcome at the box office to not have a Dune: Part Two, because they love the movie. They are proud of the movie, so they want the movie to move forward. And they still did half of it. So, you know, I’m very optimistic.”

 

"First of all, the enemy of cinema is the pandemic. That’s the thing. We understand that the cinema industry is under tremendous pressure right now. The way it happened, I’m still not happy. Frankly, to watch Dune on a television, the best way I can compare it is to drive a speedboat in your bathtub. For me, it’s ridiculous. It’s a movie that has been made as a tribute to the big-screen experience."

 

“I’m writing Part Two now, and I feel like I’m eight years old again. That’s very uncommon for me. It’s the first time I’ve experienced it where I’m watching one of my movies, and I have a moment of deep gratitude, of deep joy, and I say, ‘Thank you, life, for having allowed me to bring that to the screen.’. I don’t know how other people will feel about it. But me? Denis Villeneuve when he was 14 years old? Thank you.”

 

Total Film

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Hát, nagyon kíváncsi vagyok, milyen lett. :) Ha jön is online, én biztos IMAX-ben nézem majd.

Ugyan tudjuk, hogy csak a fél könyv, de nekem könyvben pont ez az első fele még jobban is tetszett. Tegnap olvastam az első kritikát a magam részéről, ami nem volt egyértelműen pozitív, de a látvány és a zene nagyszerűségét és monumentalitását kiemelte. Ez egy minél nagyobb vászonra kívánkozó film, az biztos, és ha az átlag nézőnek is fogyasztható és követhető lesz a sztori, akkor nem lehet nagy gond a bevételekkel. 

És reméljük, hogy sikeres lesz, mert nagy kár lenne nem befejezni legalább ezt az első könyvet filmen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2021. 09. 18. - 7:53, Ody Mandrell írta:

Ez majd jön online is igaz? Kb. egy időben a mozis bemutatóval. Mintha valami ilyesmire emlékeznék. 

 

Igen szimultán jön majd a mozikban és az HBO-n is, úgyhogy streamingen is lesz elvileg a mozis premierrel egy időben.

 

A film kapcsán én direkt nem olvastam/néztem bele semmilyen kritikába, a lehető legkevesebbet akarom most már a hátralévő időben megtudni a filmről. Van egy félelmem, bár nem is igazán félelem ez, de ott van bennem az az érzés, hogy mennyire lehet visszaadni a könyvet ebben az audiovizuális formában. Talán az első könyben sokkal kevesebb a belső monológ és egyben ez az egyik legmozgalmasabb is (azt előre lehet sejteni a könyv alapján, hogy az első filmnek hol lesz vége), de afelől vannak kétségeim, hogy a Dűne esszenciáját, magát az Arrakist és ezt a sajátos zárt világot mennyire sikerül visszaadni filmen. Az előzetesek, promóciós anyagok nagyon a vizualitás irányába mentek el, hogy mennyire lenyűgözően látványos és monumentális lesz ez a feldolgozás, pedig szerintem, ha valami, akkor pont nem a látvány a lényege ennek a történetnek ahol rengeteg fontos történés a felszín alatt zajlik.

 

Eleve a két médium között nagy szakadék van, a Dűne, mint könyv elsősorban az írott szövegre alapul. Frank Herbert nagyon jól írta meg ezt a könyvet, a versrészletekkel, egy nép teljes kultúrájával, egy bolygó ökológiájának részletes bemutatásával érte el azt, hogy a Dűne ennyire egyedi élményt nyújtson. A csaták, az intrikák, a történetben megjelenő tematikák - messianizmus, a hős útja, hatalom és politika - elegye mind hozzájárul a sikeréhez, de ez nekem úgy állt össze ahogy meg lett írva. Egyik eddigi filmes/tv-s próbálkozás (a Lynch filmre és a SyFy sorozatra gondolok itt elsősorban, Jodorowsky ambiciózus, de megvalósulatlan próbálkozását nem venném számításba) sem tudta teljes egészében visszaadni azt, hogy mitől Dűne a Dűne. Van egy olyan érzésem, hogy Villeneuve fog egy nagyon jó sci-fit csinálni, ami még sikeres is lehet, de nem biztos, hogy az az a Dűne lesz, amit én viszont szeretnék látni a filmvásznon. Nem azért, mert rossz lenne (Villeneuve rendezéseiben még eddig egyszer sem csalódtam), hanem mert egyszerűen ebben a formában szinte visszaadhatatlan ez az élmény. Ráadásul úgy, hogy a nagy stúdiós megvalósítások mindig is a kompromisszumokról szóltak és a Dűne nyelvezete, karakterisztikája sohasem találkozott igazán széles tömegigényekkel, ezt a filmet viszont úgy kell pozícionálni, hogy meglegyen a közönsége a folyatás(ok)ra.

 

Ettől még persze nagyon várom és számomra biztos, hogy az év filmje lesz, de azért igyekszem visszafogni az elvárásaimat. Azt nagyon valószínűnek tartom, hogyha teljesen vissza nem is tudja adni Herbert vízióját, de az eddigi legjobb Dűne adaptációt ettől még összehozhatja Villeneuve ezzel a filmmel. Kb. egy hónap múlva kiderül, szerintem ha elérhető opció és megtehetitek a hatás miatt mindenképpen moziban nézzétek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2021. 09. 18. - 9:09, Pildi írta:

Hát, nagyon kíváncsi vagyok, milyen lett. :) Ha jön is online, én biztos IMAX-ben nézem majd.

 

Hétfőn láttam IMAX 3D-ben, és csak ajánlani tudom a mozis megtekintést (meg a filmet úgy általában) :) Van egy jelenet, ahol kifejezetten sokat tesz hozzá a 3D.

 

Lehet, hogy kicsit elszoktam a mozitól (vagy csak meleg volt, és a maszk sem segített), de a végére még ki is fáradtam egy kicsit :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Kiváncsi vagyok mit fognak itt szólni az emberek a Dűnéhez. Nekem voltak fenntartásaim. Az előzetes nem annyira jött be, a kritikák picit lehúzták vagy legalábbis vegyesek voltak, úgyhogy túl sok jóra nem készültem, ehhez képest lenyűgözőtt. Minden egyes percét imádtam. Nem tökéletes de azon ritka alkotások egyike amit nagy filmnek érzek. Az a fajta filmeposz ami ritka mint a fehér holló. Tuti hogy jópárszor megfogom nézni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kiment a fejemből, hogy a paypal-egyenlegem kevesebb a mozijegy áránál, szóval jó nagy sz*vás volt IMAX-be jegyet venni, végül mobilról tudtam megvenni a jegyet. Szokásos lehal a rendszer esete állt fent. Péntek estére a feliratosra a foglalás sima ügy volt, csak az IMAX esetében nem bírja a renszer a strapát. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Majd én is beiktatok egy mozis nézést. Még úgyse találkoztam a könyvvel meg a korábbi feldolgozásaival.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Lynch verziója nekem tetszett, bár kicsit beteg, mint maga az ember. Próbáld majd be. :D 

 

Nem kizárt hogy azt is letudom valamikor.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

22 órával ezelőtt, MissKarrde írta:

A korábbi feldolgozásaival nem is érdemes, szóval a legjobb verzióval kezded, ha a könyv kimaradt. 

 

Ezzel egyetértek, bár a 2000-es minisorozat szerintem nem volt annyira rossz, mondjuk én sem azzal kezdtem. Hozzáteszem én Lynch filmjét is újranézem majd az új Dűne előtt, leginkább csak érdekesség képpen. Aki teheti annak szerintem viszont az a legjobb, hogyha a könyvvel ismeri meg először ezt az univerzumot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Imádom a Dűnét. 14 éves koromban olvastam először, és olyan nagy hatást gyakorolt rám, hogy azóta is imádom a sci-fibe kevert politikai machinációkat és az űroperát. A stílusa, a világa és a hangulata rabul ejtett és azóta nagyon sokszor elolvastam. Talán ezt a könyvet olvastam életemben a legtöbbször. Olyannyira szeretem, hogy a folytatásaiban sosem kezdtem bele, nehogy elrontsák számomra. Annyira élvezni úgysem tudnám őket, mint az első könyvet.

Hogy a Lynch-féle Dűnéről mi a véleményem? Nos... Rettenetesen utálom a 2001 Space Odyssey-t. Iszonyú unalmas és értelmetlen filmnek gondolom a Blade Runnert. És azt hiszem, itt eléggé közismert, hogy hogyan viszonyulok a Prometheushoz. De inkább minden hónapban megnézném ezt a három filmet egymás után tízszer, szünet nélkül, minthogy még egyszer akár egy másodpercet is látnom keljen abból az ótvaros szarból, ami a Dűne megcsúfolása.

Ami a Hallmarkos minisorozatot illeti, nos... Más lehetőség híján azok voltak a legjobb Dűne feldolgozások. A maguk szintjén egész jók voltak, volt hangulatuk, a könyvet is úgy-ahogy jól követték, de persze 2000-ben hol volt még a tévés filmtrükktechnika ahhoz, hogy kiszolgáljon egy ilyen opuszt. A készítők beleadtak apait-anyait, de azért sokszor nagyon kilógott a lóláb. Ennek ellenére szerintem egész jó filmek.

És akkor most itt van Denis Villeneuve Dűnéje, amit ma este megnéztem, otthon, a kényelmes fotelemben, egy pohár Chianti társaságában. Ennek egy oka van: valamikor év elején úgy döntöttem, hogy én már nem nagyon fogok moziba járni. Sosem voltam nagy rajongója a moziélménynek, jobb szeretek a négy fal között egyedül vagy haveri társaságban filmet nézni. Szóval a jövőben valószínűleg már csak a Star Wars, esetleg a Jurassic World: Dominion miatt megyek el moziba, más miatt aligha. Eleve, az elmúlt pár évben is csak Star Wars, Jurassic World és MCU miatt mentem moziba, szóval nem ér nagy veszteség. De elkanyarodtam.

Szóval megnéztem, és ejha. Hát lenyűgöző. Ha egy szóban kéne összefoglalnom, akkor azt mondanám: monumentális. Villeneuve remekül ért a nagyjelenetkhez, ez már a Blade Runner 2049-ben is jól átjött - apropó, végig bíztam Villeneuve-ben, hiszen ő az az ember, aki a fent véleményezett Blade Runnernek olyan folytatást hozott, amit én is nagyon szerettem. Szóval, ez a film monumentális. A rendező remekül áthozta a Herbert által leírt hatalmas, eposzi elemeket. Legyen szó a Caladanról felszállű űrhajókról, az Űrliga csillagközi utazást biztosító megstruktúrái vagy éppen Arrakeen látképe mind-mind monumentálisak. És ezeket a hatalmas pillanatokat mintegy keretbe foglalják Arrakis és Caladan gyönyörű látképei, a végtelen óceán és a végtelen dűnék látványa. A film fényképezése és az operatőri munka csodálatos, ez a film egyszerűen szemet gyönyörködtető. De remekül átemelték az űrhajókat, a toptereket, az aratókat - röviden, Villeneuve megelevenítette a könyv világát.

A film ezután már csak két dolgon hasalhatott volna el. Az egyik a színészek, a másik a sztori átemelése. Előbbivel nekem nincs bajom. A Paul Atreidest megformáló Timothée Chalamettől kicsit tartottam, túl babaképűnek találtam Paul szerepére, de végül is ez nem furcsa, ha az ember végiggondolja. Ő Caladan "édenkertjében" született, ezt tükröznie is kell. És persze a fejlődését is tetten kell majd érnünk, hogyan lesz a gyerekből a Kwisatz Haderach. Szerencsére Chalametben megvan a hercegi szikra. És a többi színésszel is elégedett vagyok, különösen tetszett Oscar Isaac, mint Leto Atreides herceg, Stellan Skarsgård Harkonnen bárója és Josh Brolin Gurney Halleckje.

Spoiler

Bár utóbbinál baromira hiányoltam a balisetjét, és inkább volt a filmben célorientált katona, mint romantikus harcos. Például az egyik kedvenc szövegem a könyvből hozzá kapcsolódik:

"Hangulatban? [...] Mi köze ehhez a hangulatnak? Az ember akkor harcol, amikor úgy hozza a szükség - hangulat ide vagy oda! A hangulat a szeretkezéshez való, vagy balisetmuzsikához, de nem a harchoz!"

Na, ennek a szövegnek csak az első fele került bele, az a szakasz, ami azt taglalja, mire való a hangulat, már kimaradt. Szóval bár jó volt Brolin Halleck-nek, ez azért nem a könyvbeli Hallek. Amúgy a másik kedvenc szövegem már nem csak félig, hanem teljesen kimaradt a filmből. Azaz ez:

"Először tudni kell, hol van a csapda. Ez az első lépés, hogy kikerülhessük."

És talán még ez a bajom a filmmel, Leto nagyon nem kapott szerepet, nem elevenedik meg az a herceg, aki tudta előre, mi fog történni, megpróbálta kicselezni az ellene törőket, csak egyszerűen kifutott az időből. És ezzel együtt sajnos a politikai szál, a kedvencem elemem a könyvből, szintén nem kapott nagy hangsúlyt. Benne van, de zanzásítva, egyszerűsítve. Ezen a téren kicsit több párbeszéd Leto és Paul, valamint Harkonnen báró és Piter (aki a filmben lényegében egy háttérkarakterré vált, még a neve sem hangzik el) között. Bár van egy olyan érzésem, hogy mindez a játékidő áldozatává vált.

Tehát Leto és Gurney nem lett teljesen jól átültetve, de még így sem volt velük bajom. Igazából csak egy színészre mondanám, hogy mellényúlás, méghozzá a Jessicát alakító Rebecca Ferguson. A könyvben Jessica egy anyatigris, akinél ez a default mód. Ráadásul nemesi aura veszi körül, aki belép a terembe, és mindenki neki hajbókol. Emellett Leto odaadó szeretője, legfőbb bizalmasa és élete párja. Ferguson nem hozza ezt a karaktert, sőt...

Spoiler

Remegő, erőtlen alkat a film nagy részében, és csak a végén kezdi azt érezni az ember, hogy ez tényleg az a Jessica, aki a könyvben is szerepel. Ami viszont szerintem gáz, hogy az ő szájába adták a "félelem az elme gyilkosa" szöveget. Ez annyira Paul mantrája, hogy átadni az anyja szájába kisebbfajta karaktergyilkosság volt. Főleg, mert egy olyan jelenetet kapott ezzel Jessica, ami egy csapásra eloszlatta a könyvbeli karakter átültetésének illúzióját. De majd meglátjuk, mi lesz a folytatásban. Mint írtam, a film végén már meg-megmutatkozott a könyveli Jessica, szóval itt talán ez is egy karakterfejlődés része lesz, míg a könyvben készen kaptuk.

Ami a sztorit illeti, nos, nyilván voltak változtatások, de semmi radikális. A spoilerekben már ecseteltem, hogy kimaradt pár olyan beszélgetés, amit én ki nem hagytam volna, illetve néhány dolog másképpen zajlik le, ám nem érzem úgy, hogy ezek a film kárára váltak volna. Szertintem a legradikálisabb változtatás az Dr. Kynes nővé válása, ami egyelőre érthetetlen a számomra. De Villeneuve azt mondta, hogy erre jó oka volt, hát majd meglátjuk.

Spoiler

Az anya-lánya motívum a következő részben talán erőteljesebb lehet azáltal, hogy Paulnak ott az anyja, és Jessica talán felléphet afféle pótanyaként. Ugyanakkor Chaniban és Paulban pont az volt az egyik közös, hogy mindketten elvesztették a Harkonnen támadás alatt az apjukat. Ja, ami Chanit illeti, hát egyelőre nem szerepelt sokat, szóval jó kérdés, hogy Zendaya mennyire volt jó választás. Amit láttam, azzal nincs gondom, de neki és persze Stilgar (Javier Bardem) csak a következő felvonásban kap jelentős szerepet. És persze még Feyd-Rautha Harkonnen is egy nagy kérdőjel, hiszen a filmben fel sem tűnt. Apropó, Dave Bautista is tök jó választás volt Rabban szerepére.

Mindent összevetve, bár vannak kisebb-nagyobb kifogásaim az új Dune ellen, nem mondhatnám, hogy nem tetszett. Sőt, nagyon szép, monumentális filmnek tartom, jó űroperának és a Dűne méltó adaptációjának. Csak most aztán jöjjön minnél előbb a Part 2.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Számomra egyelőre ez a DŰNE. Ennyi. Ráadásul ott néztem, ahova ez a film való: IMAX-ben. Bónusz: ennyit várni, hogy No.1 kedvenc színészemet lássam a vásznon Paulként, kínzás, de legalább másodszor is "belezúgtam". 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.