Ugrás a kommentre

Minden, ami a trónteremben történik


Lenci

Ajánlott hozzászólás

A Sith-eknél az a "természetes" generációváltás, ha vagy a mester, vagy a tanítvány végez a másikkal, majd kerít magának egy újabb, behülyíthető, de kellően hataloméhes illetőt. A Kettő Szabálya ezt mondja ki. Ez épp Palpatine idejére változott volna? Nem hiszem, (még akkor se, ha alaposan arcul köpte ezt a szabályt) mivel mind a mesterét, mint a második tanítványát ő vonta ki a forgalomból. Szóval, kétlem, hogy Vader vagy Palpatine másként gondolta ezt. Mindketten tudták, hogy hacsak nem egy lázadó vagy egy Jedi nyírja ki őket (amire lássuk be, sok esély nem volt), akkor bizony egyikük a másik végzete lesz valamilyen módon. Vagy mindketten egymáséi, ahogy végül történt is.

Szerkesztve: - Darth Sky
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek. És Sidius "kapkodását" ennek is be lehet tudni. Mert nem elég, hogy Luke-t át kell téríteni, az sem volt mindegy, hogy ezt a két Sith között kinek sikerül.

Mert ha Vadernek sikerült is volna, az Sidius szempontjából nem biztos hogy szerencséd, hisz Vader terve pont az ő kinyírása lett volna a fiával. Ezt meg nyilván nem akarta. :P

Ezért pofázott bele látszólag értelmetlenül a párbajba, mert fontos lett volna, hogy Luke miatta áljon át és ne az apja miatt. Mert csak ez esetben lehetett volna belőle tanítvány.

Ha az apja állítja át, Sidi biztosra vehette volna, hogy hulla lesz belőle.

Persze így is az lett, de pont fordítva. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Palpatine-nak tudnia kellett, hogy Vader árulása csak idő kérdése. Mint írtam, ez náluk természetes. Ezért akarta megelőzni azzal, hogy a maguk oldalára állítják Luke-ot. Ha ez összejött volna, Vader sorsa nem kétséges. Viszont Vaderről elmondható, hogy egyelőre nem állt szándékában megölni a mesterét, hiszen még akkor is megvédte őt, amikor Luke lesújtott rá. Pedig ha nem aktiválja a kardját, elérte volna azt, hogy ő marad az egyedüli Sith, és nem kell fáradoznia mestere megölésével... ettől fogva pedig "csak" annyi dolga lett volna, hogy áttérítse Luke-ot. Fia szenvedése késztette arra, hogy megtegye, amit tett. Az más dolog, hogy ezt nyilván nem egyik pillanatról a másikra döntötte el, mivel egy hosszú folyamat végét láttuk, de Palpatine megvédése a trónteremben arra enged következtetni, hogy Vader egyelőre nem akarta a halálát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mond el is olvastad amit írtam? Milyen kivédésről beszélsz? Nem értem...

Mármint mit nem értesz? :)

Szerinted úgy szoktam reagálni az írásaidra, hogy nem olvasom el? Ugye, hogy nem. Akkor meg minek köszönhetem ezt a stílust?

 

Szerinted Luke Vaderre sújt, és ő meg hárít. De ez a filmből egyértelműen kiderül, hogy téves. Elég csak arra a jelenetre gondolnod, amikor összeakad a két kard Palpatine előtt. A célpont tehát egyértelműen az Uralkodó, Vader pedig nem magát védi az ütéstől, hanem a Mesterét. Erre írtam, hogy megérezte az Erővel, hogy Luke sújtani fog, ezért még volt ideje kivédeni a csapást.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:lol: Hát nem tudom, de én ha valakit le akarok vágni, akkor nem két méterrel mellé sújtok le, hanem pont a fejére, vagy a testére. :D Ezért írtam, hogy nem értem mit írsz... Hogy lehet úgy támadni valakire, hogy nem őt támadjuk hanem a levegőt? :D Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem gondoltam volna, hogy ez a jelenet ennyire nem egyértelmű. Palpatine Luke felé néz a trónjával, Vader a trón mellett áll. Luke lecsap (a mozdulat alapján fejezésre készült), de Vader aktiválja a kardját, kiteszi mestere elé, és megakadályozza Luke tervét. Ha Vader lett volna a célpont, miért Palpi előtt akad össze a két fegyver, ha a trón meg se mozdult?

Az a két méter az Uralkodó fejétől nálam inkább néhány centi. De itt van két kép is a leírtakról.

 

sw_www.kepfeltoltes.hu_.png

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha Vader már az Ep5 idején tisztában volt azzal, hogy Palpatine tanítványának akarja Luke-ot, akkor az is teljesen fix, hogy tudta, ő csak odáig szerepel a tervben, amíg a fia átáll.

Palpatine pedig tudta, hogy Vader ismeri a neki szánt sorsot.

Az evidens, hogy Vader nem ellenkezik a terv ellen, mivel az ő élete nyilván teljesen ki volt szolgáltatva a császárnak. (Gondolom amikor összerakta, gondoskodott róla, hogy egy gombnyomással leállíthassa az életfunkcióit, vagy akármi.) Azt viszont nem hinném, hogy Sidious elhitte volna, hogy majd Vader önként és dalolva mond le az életéről, ha eljön az ideje. De ezek szerint ez egy nyílt titok volt kettejük között.

Kicsit sántít nekem, mert mégis, kettejük párbeszédjeiből egyáltalán nem az jön le, hogy Vadernek mennie kell, vagy az, hogy - bár azonos oldalon - de nem egy csapatban játszanának.

Viszont ha más szemszögből nézzük, Palpatine végülis azzal cseszte el, hogy Vader számára nyilvánvalóvá tette Luke-kal kapcsolatos terveit. Azelőtt szerintem egyik tanítványa sem tudta, hogy ki a jelölt a posztjára, az efféle terveit gondosan megtartotta magának. Fura, hogy a végére belement egy ilyen szituációba, de hát biztos szenilis volt már. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ne haragudj Sky, de engem ez a kép csak megerősít. Luke pengéjének köze sincs Palpihoz. Le kellett volna csapnia, nem lefejezni (ha egyáltalán azt akarta). Ráadásul ekkora mozdulattal? Lehet, hogy a készítők ezt akarták elérni, de talán szükségük volt egy Palpi mosolyra és ezért beáldozták az ésszerűséget.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem épp így nincs értelme. :) Luke egy előre elhatározott stratégiával lép bele ebbe az egész történetbe. Ha Palpi a célpontja akkor miért nem támadja sose őt? Mindig csak az apjához beszél, hisz tudja, hogy őt kell áttéríteni, az Uralkodóval ő semmit nem tehet. A legjobb példa az, amikor lerúgja Vadert a lépcső aljára. Palpi ekkor Luke mögött van. Miért nem támadja le akkor? Megtehetné....senki nincs aki védje az öreget, de mégse. Inkább továbbra is a faterjához beszél, hogy nem küzd meg vele. Ebből következik a fenti eszmefuttatásom is. Vader a fő célszemély Luke -nak, és nem Palpi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, Luke egy előre elhatározott stratégiával lép be a dologba: azzal, hogy visszatéríti apját a világos oldalra, mivel érezte benne a vívódást. Ezért sem lehetett az a célja, hogy rögtön kinyírja a fatert. Palpi elérte a célját, felhúzta Luke-ot, aki megpróbálta kihasználni a gyorsaságát és kivonni a forgalomból az öreget, annak ellenére, hogy az nyilván nem tervezte magát levágatni. A lépcsőnél egyértelmű, miért nem ront rá. Túl messze van, a gyorsaság és a meglepetés ereje nélkül semmi esélye. Kétlem, hogy akár egy pillanatig is elhitte a Sith szavát, hogy fegyvertelen.

Luke terve mindvégig Vader visszatérítése volt, de ez nem zárja ki, hogy Palpatine-t is ki akarta vonni a forgalomból, ha lehetőséget látott rá.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pedig a jelenet csak így működik.

1. Palpi magát nevezi meg a terv értelmiszerzőjeként. Miatta halnak meg Luke barátai.

2. Többször is felszólítja Luke-ot, hogy sújtson le rá, hiszen érzi , hogy azt szeretné , hisz dühös. És Palpi miatt dühös, nem pedig Vader miatt.

3. Palpatine feje előtt akadnak össze a kardok, miután Luke elveszíti az önuralmát. Naná, hogy nem Palpi a célja, mikor odamegy, de ott nem gondolkodik tiszta fejjel.

4. Mit gondolsz, Palpi miért vigyorog? Mert elérte a célját, Luke dühből rácsapott. Pont ezt akarta at Uralkodó.

 

A jelenet egyértelmű.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

sw_www.kepfeltoltes.hu_.png

Palpatine a célpont, mert így van értelme a jelenetnek. Luke hirtelen felindulásból letámadja Sidioust. Később már azért nem támadja, mert lehiggadt és hallgat Yoda tanácsára: ne becsülje le az Uralkodót. Ezt a harc elején elfelejtette, hatott is rá az öreg.

De maga a jelenet hülyén van megcsinálva, mert a készítőknek szüksége volt egy Palpatine mosolyra. Nem az első eset, hogy az értelmet felcserélik a látványra (nagyjából az összes párbajra igaz ez a Star Warsban).

A két képen is látszik, de az, hogy mennyire elcseszett kivitelezésében a jelenet, csak mozgásban jön le. A képen látható felállásban (Luke szemben, kicsit oldalt Palpatine-hoz képest, Vader mellette, kissé mögötte) egyik kard sem állhatott volna Sidious orra előtt, ez csak akkor lehetséges, ha mindkét fél a trón előtt, esetleg mellette áll. Szóval ebből az állásból Luke-nak nem vágni, hanem szúrni kellett volna.

De a jelenet további hibákat is tartalmaz. Luke jobbról, fentről indít csapás az ülő Palpatine felé (aki ráadásul pont a jobb oldalára esik, így amit Luke művel, az minden, csak nem hatékony), vagyis a zöld pengének lefelé kéne állnia. Ennek ellenére az összeakadás pillanatában majdnem vízszintesen érkezik (a csapás elsuhan Sidi papa orra előtt), majd lentről felfelé irányulva áll meg. Ahhoz, hogy Luke ezt így összehozza, nagyjából a tökeinél kell tartania a kardot. Ráadásul a zöld penge esik a vén vigyori felé, vagyis hősünknek csak vissza kellett volna rántania a kardot, és máris fülig ér az Uralkodó szája.

Ahhoz, hogy az összeakadás így jöjjön ki, Palpatine-nak el kellett volna fordulnia a székével (ebben az esetben felökleli a székhez szinte hozzátapadó Vadert), Luke-nak meg guggolnia kellett volna.

Ám ugyanez a felállás zárja ki azt is, hogy Vader lenne a célpont! Vader csak az Uralkodón keresztül lenne támadható egy jobb-fentről indított támadással, máskülönben balról kell indítania minden támadást, vagy szúrnia kéne. Ráadásul túl messze is van Vader, lehetetlen lenne ilyen távolságból normálisan harcot kezdeményezni. Távolságra Sidious sokkal jobb célpont.

Mindent összevetve, a király jelenet kedvéért feláldozták az ésszerűséget, és így Luke jól megtámadta a levegőt. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyértelműen Palpatine-ra sújt ott Luke.

Nekem is mindig egyértelmű volt, hogy Luke az Uralkodóra támad, persze a Dzséjt által remekül leírtakat sose gondoltam át, egész egyszerűen a szituáció így adja magát, a képi megvalósítás pedig másodlagos volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Amúgy ha már az Invisible Hand -hez hasonlítottuk, akkor hasonlítsuk egy kicsit Palpi főkancellári irodájához is. A cél az ifjú Skywalker hitének megrengetése a régi rendjében. A vesztes fél képviselője szó szerint koppan - Mace Windu a Jedi rend képviselőjeként, Palpi meg mint az utolsó Sith.

 

És milyen szép hogy Palpi vak volt a szeretetre. Kíváncsi vagyok egyáltalán az feltűnt volna-e neki, hogy Anakin szerelmes a szenátornőbe, ha nem lettek volna olyan bizalmi kapcsolatban hogy ezt elmondja. Nem véletlen, hogy Vadernek tűnik fel, hogy Luke-nak van testvére, miközben Palpi csak hallgat a terem túlfelén.

 

 

És jó megkésve egy megjegyzés "a Jedi's weapon" témához: úgy tudom eredetileg Palpatine-nak nem is lett volna fénykardja, hanem Anakinét használta volna. "Ez a fegyver az életed!" és Anakin Palpi kezébe adja az életét hogy Jediket öljön vele. Nem bánom, hogy ezt végül Lucas átírta, de a RotJ idején még bőven ez volt a koncepció. Szerintem :)

 

 

"Háromszög": Vader szerintem arra spekulált, hogy egy ideig kihúzzák hármasban, Luke magára szed némi tudást, aztán ketten együtt legyakják Palpatine-t ahogy anno ő gyakta le a Jediket. Palpi a cserére játszott, és ez (pont azért mert egyszer már átélte, más szerepben) NEM LEPTE MEG Vadert. Számított rá, sőt szerintem arra is számított hogy Palpi pórul fog járni vele. Luke? Luke semmit nem tudott Palpiról, csak azt amit érzett, nem tervezett ellene semmit, mondván ha az apja vele van, akkor már nyert az ügye. Bejött neki :D Obi-Wan meg Yoda pedig Vader ellen küldte őt, a sorok között hozzátéve, hogy az Uralkodót meg nagy ívben kerülje el. Nem is szerepelt Luke tervei közt, hogy Vader egyből átadja őt Palpinak.

 

Más. Az de szép, hogy az Ep3-ban egy coruscanti este van az ablak túloldalán, itt meg egy űrcsata. Szimbolika, kéremszépen. Coruscant sötétben = Palpi hatalma. Űrcsata = Palpi hatalmának a megingása.

 

 

Kire akar Luke csapni. Az Uralkodóra. Ő Vaderért jött, és Palpinak sikerült addig hergelnie amíg ő rátámadt a fegyvertelen ("unarmed" ez a szó az Invisible Hand-on is elhangzik Vader (sic!) szájából) öregemberre. Az a mozdulat egyértelműen a Sötét Oldal pillanatnyi győzelme.

 

 

Dzséjt: ez a ki honnan milyen szögben mozdulatelemzés úgy ahogy van zseniális. :D Bár szerintem Vader tett egy lépést előre azalatt amíg Luke megpördült. Ha nem tette volna, akkor Palpi belsőségei közt vívnának, ami akkor Vadernek épp nem állt érdekében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

Ha arra gondolsz, amire gondolok, hogy gondolsz, azt én mindig is a hullámok által felvert szemétnek gondoltam.

Igen arra gondolok. Én mindig Palpatine darabkáit láttam benne. :) Egyébként azok a "hullámok" olyanok, mintha nyitott volna egy dimenzió kaput és azon át távozott volna egy másik világba. :D Sliders yeeeee. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen arra gondolok. Én mindig Palpatine darabkáit láttam benne. :) Egyébként azok a "hullámok" olyanok, mintha nyitott volna egy dimenzió kaput és azon át távozott volna egy másik világba. :D Sliders yeeeee. :D

:lol:

Én meg sosem gondoltam, hogy robbant az öreg (ezért sem vélem darabkáknak). Mindig úgy képzeltem, hogy belevágódott a betonba, legfeljebb kicsit szétfröccsent, amit meg látunk, az a Sötét Erő távozása vagy a gonosz lelke. Hasonló, mint ami Maulból szabadul ki vörösben, amikor Obi ketté hasítja (vagy a TCW-ben a zöld trutyi, amit eregetnek sérüléskor a szarvas fivérek).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én sem gondoltam bele abba eddig, hogy Palpatine felrobbant, úgyhogy meg is néztem a DVD-változatban az adott jelenetet, és lehet benne valami. Hihetetlen, hogy még ennyi év után is tartogat meglepetést egy-egy SW epizód és új megvilágításba helyez dolgokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én sem gondoltam bele abba eddig, hogy Palpatine felrobbant, úgyhogy meg is néztem a DVD-változatban az adott jelenetet, és lehet benne valami. Hihetetlen, hogy még ennyi év után is tartogat meglepetést egy-egy SW epizód és új megvilágításba helyez dolgokat.

Én is meglepődve tapasztaltam, hogy ez valakinek kérdés, vagy másként érti. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mindig úgy képzeltem, hogy belevágódott a betonba, legfeljebb kicsit szétfröccsent, amit meg látunk, az a Sötét Erő távozása vagy a gonosz lelke. .

Nekem a becsapódás nem is volt eszemben, inkább úgy képzeltem, hogy szörnyet halt dühében, hogy Vader ezt volt képes tenni vele, és mivel maga volt a Sötétség, ezért nem maradt belőle semmi halála után, mint a szétrobbanó energia. Vagyis a gonosz lelke, így is mondhatjuk. :)
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Most olvasgatom hogy miket írtatok, erről a "Palpatine felé súlyt-e Luke?" témában és csak kuncogok. Ezt nem hiszem el hogy a jelenet vita tárgya !!!!! De ha vita tárgya is akkor nézzétek meg, hogy ugyanez játszódott le Dooku és Anakin között is, csak ott nem volt aki megakassza a pengét. Ha olvastátok volna a Jedi regény változatát (tudom: Brrrrrrrrr), akkor tudnátok, hogy Luke a liftben, meg a trónteremben, ugyanazon gondolkodott, mint Anakin, hogy az uralkodó,vagy Dooku megölésével véget leghet vetni a háborúnak egy csapásra. Egyébként ez a jelenet így jó ahogy van dramaturgiai szempontból, egy fénykard párbajt ilyen "király" módón egyik filmben sem sikerült kirobbantani. Mind a maradék 5 filmben a felek azért vívtak, mert az egyik vívni akart a másik védte magát. De a jediben pont az volt a lényeg, hogy Luke nem tudja, nem akarja megölni az apját,és Vader sem akarja megölni a fiát, senki nem akar vívni. A Luke vivódik magában a feszültség fokozódik, de feszültséget fel kellet valahogy oldani. A legütösebb fordulat a sagában. mesterien megkomponálva, ezt kár vitatni.

Szerkesztve: - A pécsi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.