Ugrás a kommentre

Általános információk


SimonZ

Ajánlott hozzászólás

Az előadás a hallgatóság szerint jól sikerült, és nagyjából én is elégedett vagyok vele. :D Hamarosan teszek fel fotókat is róla.

Elég feszes tempójú előadással készültem, 200 diával, de sikerült beleférni a 90 percbe. :D (Ebből persze sok olyan kép is volt, amely csak aláfestésül szolgált egy-egy mondatomhoz, nem mindegyikről beszéltem részletesen.) Egy kis visszapillantással kezdtem, Alan Ladd és Ralph McQuarrie idejébe. Vader megjelenésének kialakulásával illusztráltam Lucas munkastílusát (a látványtervek és a kialakuló történet együtt fejlődnek, egymásra hatnak). Utána elmondtam pár általános elvet Lucas színszimbolikájáról (Lázadás/Birodalom, Jedi/Sith, élet/halál), a ruhaszínekről stb., kiemelve a legfontosabbat, a szimmetrikus szerkesztés elvét, a rímeket. Ezután tértem rá az egyes epizódokra, mindegyikben felvillantva néhány fontosabb utalást, motívumot, különös tekintettel Anakinre és Luke-ra. Beszéltem a filmben megjelenő apa-fiú kapcsolatokról, Vader előképeiről, Lucas életének néhány fontosabb eseményéről stb. A legtöbb utalás a Star Wars-filmeken belüli rímekről szólt, néha az SW és más filmek közötti párhuzamokkal megtűzdelve (THX, Graffiti, illetve Leni Riefenstahl munkássága). És bár meglehetősen tömény volt az óra, végig teljes csendben figyelt mindenki (25-30 fő) - pedig emlékszem rá az egyetemi időkből, hogy ez egyáltalán nem könnyű. Úgy érzem, sikerült átadnom a legfontosabb üzeneteket.

Az előadás után Ki-Adival és Atlasszal elmentünk vacsorázni, és sokáig beszélgettünk az SW-ről, Lucasról, meg a világ dolgairól. Másnap délelőtt még kaptam egy kis különvezetést a főiskola múzeumában. Nagyon jól éreztem magam, ezúton is köszönöm Ki-Adinak a lehetőséget. Szerintem nagyon fontos dolog, hogy egy ilyen kurzusra sor kerülhetett Magyarországon. Egyrészt meggyőződésem, hogy a Star Wars sokkal mélyebb értelmű, mint azt a legtöbb ember hiszi (ez persze egy ilyen fórumon nem újdonság), és mint napjaink egyik legmeghatározóbb alkotása, rajta keresztül könnyebben juttathatók célba manapság gyakran elhanyagolt (vagy elcsépeltnek tűnő) üzenetek is. Egy ilyen kurzus közelebb hozza egymáshoz az életet és az iskolát; hosszú távon szerintem ez a legfontosabb feladata.

 

Nagyon szépen köszönöm a gratulációkat! Jobbnak érzem most, utólag megköszönni őket, mint az előadás előtt. :D

Úgy döntöttem - és ezért mindenkitől elnézést kérek, aki kérte -, hogy a 45 megás prezentációt inkább nem teszem közzé, mert könnyen lehet, hogy ez az előadás el fog még hangzani a jövőben, és nem szeretném elrontani az "újdonság" varázsát. Most pedig pihenek egy kicsit, mert az utóbbi két hónapban a szabadidőm nagy részét egy, a belga TeeKay klubnak készült különmunka, aztán pedig az előadásra készülés töltötte ki. A klubos dologról hamarosan részletesebben is írok majd. :D

 

OFF

Aki még nem látta, mindenképpen nézze meg az American Graffitit, ha érdekli Lucas egy másik arca - igazi gyöngyszem az a film.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...
  • 1 hónappal később...

Eddig nem tudtam róla, köszi! :) Annak idején ez a poszter kis túlzással a fél netet bejárta. A FilmSchoolRejects-en jelent meg először, aztán pár amerikai oldalon, majd az Empire online verziójában, valami portugál oldalon stb. Két hét alatt jutott vissza Magyarországra, ekkortájt láttam viszont az Indexen. Arról persze fogalmuk se volt, hogy innen indult a kép. :)

 

Áprilisra ismét meghívtak Egerbe, hogy tartsak egy előadást a Star Wars filmzenéjéről. Egykori szobatársammal fogom tartani, aki zeneelméletből kicsit erősebb nálam. Az én dolgom a Williams-féle vezérmotívumrendszer részletes ismertetése lesz - már amennyi belefér majd az időbe. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Már alig várom amikor vizsgatétel lesz :)

 

Picit engem azért ez megrémiszt. Más filmnél még nem nagyon hallottam, hogy ilyen fajta előadásokat tartsanak belőle, SW meg ugye nem az az "intelektuel" film melyet pont egyetemisták, főiskolások "zabálnának".

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Picit engem azért ez megrémiszt. Más filmnél még nem nagyon hallottam, hogy ilyen fajta előadásokat tartsanak belőle, SW meg ugye nem az az "intelektuel" film melyet pont egyetemisták, főiskolások "zabálnának".
Szerinted a főiskolások és egyetemisták csak "intelektuel" filmeket néznek? :) Amúgy az SW mögött jóval több van mint a Függetlenség napja és a Transformers féle lövöldözős hülyeségek mögött. Az előadások is ezt bizonyítják. Gyokának maximálisan igaza van. :)

 

Zoli! Még mindig nem elérhető az első előadás anyaga? Olyan szívesen olvasnám! :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy szóval se állítottam ilyet, de itt nem is szabadídős, délutáni matinéelőadásról van szó ha jól sejtem, hanem direkte amolyan mellékes adalékanyagként került be az egyetemre az SW. :)

Azt lenne jó tudni, hogy egyáltalán komolyan veszik e ott a diákok, vagy kimennek az előadóteremből és jót röhögnek az egészen. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy szóval se állítottam ilyet, de itt nem is szabadídős, délutáni matinéelőadásról van szó ha jól sejtem, hanem direkte amolyan mellékes adalékanyagként került be az egyetemre az SW. :)

Azt lenne jó tudni, hogy egyáltalán komolyan veszik e ott a diákok, vagy kimennek az előadóteremből és jót röhögnek az egészen. :)

Szerintem csak a filmek hátterét világítja meg jobban ez az előadás. Semmi tudományos nincs mögötte. :) Egyszerűen érdekes, és ennyi elég nekik. :) Kikapcsolódásnak sem utolsó a vizsgák előtt. Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az egyetemisták intelektuáljához csak annyit, hogy bár akkor lett volna ilyen témájú előadás, amikor én jártam egyetemre. :) De ez 1990 környékén volt, amikor az SW élet pangott, én is teljesen kiszakadtam belőle hosszú évekre.

Ha nem kellene Egerig elmenni, meg is hallgatnám az előadást. :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszönöm a gratulációkat! Már egy csomó anyagot összegyűjtöttem, szerintem jelen állás szerint kb. kétórás lenne az előadás, úgyhogy rövidítenem kell majd. :)

 

Oldie: nem értem pontosan az aggályaidat. A múltkori egy szabadon választható kurzus része volt, aki jelentkezett rá, azért tette, mert érdekli a téma. A mostani egy önálló előadás lesz, bárki eljöhet rá, tehát hasonló a helyzet. Ami engem illet, továbbra is óriásinak tartom, hogy ilyesmiről lehet beszélni egy főiskolán. Nem "hagyományos" tananyag, de biztos, hogy néhány diák talál benne hasznos információt. Sőt, épp a nem hagyományos jellege miatt van sok köze az élethez, mert arról szól, hogyan alkalmazza valaki azt, amit tanult, és hogy lesz a tehetségből alkotás. Eléggé leegyszerűsítve Lucas Campbelltől tanult, Williams meg Wagnertől, és mindkettő óriásit alkotott a maga területén.

 

Ody: Ahogy korábban is írtam, nem szeretném publikálni azt az anyagot. A tervek szerint egy ilyen előadásra még sor fog kerülni idén, és a közzététellel nem szeretném rontani az újdonság varázsát. Sok olvasnivaló amúgy sincs benne: kétszáz dia, szöveg nélkül. De egyszer talán (ha sok időm lesz :D ) csinálok belőle egy részletes anyagot.

 

Ami pedig a zeneóra közelebb hozását illeti: majd utánanézünk, hol lehetne Budapesten is előadni. :):D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ody: Ahogy korábban is írtam, nem szeretném publikálni azt az anyagot. A tervek szerint egy ilyen előadásra még sor fog kerülni idén, és a közzététellel nem szeretném rontani az újdonság varázsát. Sok olvasnivaló amúgy sincs benne: kétszáz dia, szöveg nélkül. De egyszer talán (ha sok időm lesz :) ) csinálok belőle egy részletes anyagot.
Hát....kicsit sajnálom a dolgot. Persze leginkább azt, hogy nem hallhattam még teljes egészében az előadást. De azért bízom az írásos anyag megszületésében, hátha.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 6 hónappal később...

STAR WARS - Mítosz és valóság

 

2010 őszén is folytatódik az egri főiskolán tavaly elkezdtett Star Wars-kurzus, néhány változtatással. A legfontosabb közülük az, hogy a kurzus kikerül a főiskola keretei közül a városba, ezzel teljesen nyilvánossá válva. Az egri pláza, az Agria Park igazgatója karolta fel a kezdeményezést, termet és reklámlhetőséget biztosítva a kurzusnak. Városi előadás-sorozatként átalakítottuk és lerövidítettük a tematikát: a vizuális és a filmzenei előadásaim (kis átalakításokkal) idén is a kurzus részét képezik, viszont három teljesen új téma is lesz. Az első, bevezető előadás George Lucas és Joseph Campbell munkásságát foglalja össze. Laár András - nem mint Besenyő Pista bácsi, hanem mint a Buddhista Főiskola egykori tanára - elvállalta, hogy egy előadásban megmutassa a kereszténység és a buddhizmus kapcsolódási pontjait a Csillagok háborújában. Aczél Petra pedig szakterületéről, a retorikáról fog beszélni, rámutatva azokra a manipulatív fogásokra, amelyeket a földi diktátorok és Palpatine alkalmaznak. Az előadások természetesen ingyenesek.

 

A tervezett tematika:

 

2010. szeptember 29. 17.30

A mítosz mögött: George Lucas és Joseph Campbell

Nagy Andor - kurzusvezető

Komlósi Csaba - az EKF főiskolai adjunktusa

 

2010. október 13. 17.30

A képvilág szimbolikája a Csillagok háborújában

Simon Zoltán - ELTE doktorjelölt, amatőr Star Wars-művész

 

2010. október 27. 17.30

Kereszténységről és buddhizmusról a Csillagok háborúja kapcsán

Laár András - költő, zeneszerző, színész

 

2010. november 10. 17.00

A meggyőzés és manipuláció retorikája

dr. Aczél Petra - a PPKE egyetemi docense, az EKF főiskolai docense

 

2010. november 24. 17.30

A filmzene mint a történet közvetítője

Simon Zoltán - amatőr Star Wars-művész

Vörös Péter - az ELTE tudományos segédmunkatársa

 

A kurzus plakátját itt láthatjátok; a nyomtatott, 83*200 cm-es verzióról pedig itt van egy fotó. További részletek ezen az oldalon lesznek majd.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozom a többiekhez a jókívánságok terén. :) Igazán színes az előadás paletta, érdemes lenne látogatni őket. Csak sajnos Eger messze van ehhez. :) Budapesti előadássorozatra nem lenne lehetőség? Vagy ebben nem is gondolkodtok?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagy Andor, a kurzusvezető nevében is köszönöm a jókívánságokat; remélem, sikeres lesz a kurzus. :)

 

Budapesti előadásokat egyelőre nem tervezünk. Abban, hogy a mostani kurzus létrejöhetett, óriási segítséget jelentett az Agria Park vezetőjének elképesztően pozitív hozzáállása. A helyszín megszervezése Andor érdeme, ő tárgyalt a plázával. Én csak a tematika összeállításából és a dizájnból vettem ki a részem. Ennél többre jó ideig nem tudok időt szakítani, Andornak pedig nincsenek kapcsolatai Budapesten, így nem valószínű, hogy a közeljövőben fővárosi előadásokat tartunk. De ha az egri sorozat sikeres lesz, bármi megtörténhet. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sziasztok!

 

Ritkán írok a fórumba, de a rajongásomnak - a lehetőségeimhez mérten - igyekszem én is nyomot hagyni. :)

A főiskola részéről én vagyok az előadás-sorozat szervezője.

Tudom, hogy kiváltképp nektek lenne jó szervezni ezeket az előadásokat, hiszen érintettek vagytok a témában és minden összefüggést világosan láttok.

 

Ezt követően, ha Egerben már nem is, de tényleg jó volna, ha a fővárosban folytatódhatnának az előadások!

Ezt valakinek meg kéne szerveznie. (vagy közösen valamit)

 

Minden esetre most ősszel "Star Wars - mítosz és valóság" Egerben!

Ha tehetitek, gyertek el! Simon Zoli előadásai pedig tényleg páratlanok! :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.